Cardul national de sanatate, obligatoriu odata cu primirea lui de catre asigurat

de Corina Ionel     HotNews.ro
Luni, 14 ianuarie 2013, 18:45 DoctorH - DoctorH Actualitate


Cardul national de sanatate va deveni obligatoriu odata cu primirea acestuia de catre asigurat si in masura in care furnizorii de servicii medicale carora se adreseaza pacientii au in dotare cititoare de carduri functionale in sistemul electronic al asigurarilor sociale de sanatate, a precizat Casa Nationala de Asigurari de Sanatate (CNAS) la solicitarea AvocatNet.ro.

CNAS informeaza ca pana la primirea cardului electronic, dovada calitatii de asigurat se face, ca si pana acum, cu adeverinta eliberata de angajator, pentru persoanele angajate, adeverinta de asigurat eliberata prin grija casei de asigurari la care este inscris asiguratul sau documentul rezultat prin accesarea de catre furnizorii aflati in relatii contractuale cu casele de asigurari de sanatate.

Conform legislatiei in vigoare, cardul national de sanatate este obligatoriu incepand cu 1 ianuarie 2013 insa, in practica, momentan, el nu este este folosit.

La solicitarea AvocatNet.ro, CNAS informeaza ca distribuirea cardurilor electronice de asigurari de sanatate se va face pe masura producerii si personalizarii lor, pe judete si pe fiecare medic de familie, in prima parte a anului 2013. Potrivit Hotararii de Guvern nr. 900/2012, distribuirea cardului se face inca din 10 septembrie 2012.

Potrivit sursei citate, CNAS a mai informat ca fiecare medic de familie va prelua de la casa judeteana de asigurari de sanatate intregul lot de carduri aferent listei sale de asigurati urmand sa distribuie documentele pe parcursul a 3 luni. CNAS precizeaza ca "pentru a intra in posesia cardului, titularul se va adresa, cu documentul de identitate, medicului de familie pe lista caruia este inscris".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















3647 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    adica (Luni, 14 ianuarie 2013, 19:11)

    Gg65 [utilizator]

    "obligatoriu odata cu primirea acestuia de catre asigurat si in masura in care furnizorii de servicii medicale carora se adreseaza pacientii au in dotare cititoare de carduri "!
    E obligatoriu, dar nu prea peste tot?
    Asigurati infrastructura si pe urma folositi cuvantul obligatoriu, inteleptilor.
    Asta-i ca in Caragiale:" sa se revizuiasca , dar sa nu se schimbe nimica!"--
    • 0 (0 voturi)    
      Probabil ca e obligatoriu... (Luni, 14 ianuarie 2013, 22:44)

      Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui Gg65

      ...acolo unde poate fi folosit. Asta inteleg, e o fraza pe care pot sa o descompun in segmente logice. Ce nu inteleg este de ce se mai elibereaza carduri, din moment ce ministrul Sanatatii vrea sa desfiinteze CNAS si asigurarile de sanatate, ce urmeaza sa fie inlocuite de un impozit
  • +3 (3 voturi)    
    Cam neclar (Luni, 14 ianuarie 2013, 19:17)

    antrax [utilizator]

    Va exista un card pt fiecare cetatean roman? Sau doar cei asigurati vor avea? Daca devii "neasigurat" il predai inapoi, sau cum vor fi gestionate? Daca sunt asigurat dar nu am medic de familie nu capat cardul asta minune? Nu era mai simplu sa fie inclus in actul de identitate? Banuiesc ca informatia exista stocata undeva central, si cardul e doar o modalitate de verificare a informatiei in sistem?
    • +1 (1 vot)    
      exact (Luni, 14 ianuarie 2013, 21:04)

      yyyxxx [utilizator] i-a raspuns lui antrax

      cum este cu cardurile de la clinicile private; nu mai platesti-->se dezactiveaza cardul. that simple
    • 0 (0 voturi)    
      card european (Luni, 14 ianuarie 2013, 21:40)

      iulia_eu [utilizator] i-a raspuns lui antrax

      probabil ca e vorba de cardul european de sanatate... care e la fel in tot UE, deci nu prea puteam face altfel :) insa... in prezent cardurile astea sunt valabile cate 6 luni dupa care trebuie sa soliciti iar altul... daca vor fi tot asa putin timp valabile va fi cam multa bataie de cap! sau e vorba de alt card??
    • +1 (1 vot)    
      cardurile de sanatate... (Luni, 14 ianuarie 2013, 22:55)

      Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui antrax

      ...sunt folosite cam peste tot, in tarile civilizate. In mod normal, trebuie distribuita tuturor cetatenilor, imediat dupa nastere, in functie de sistemul practicat pentru plata serviciilor medicale in statul respectiv. Cardul poate stoca nu numai date sumare de identitate, ci si contul disponibil pentru aceste servicii, ca si o istorie mai mult sau mai putin completa a lor. Restul de raspunsuri ar trebui sa se gaseasca in HG. Cu siguranta vor aparea si inerentele nepotriviri
  • 0 (0 voturi)    
    a (Marţi, 15 ianuarie 2013, 11:02)

    OctroN [utilizator]

    Bai fratilor, traim in anul 2013. De ce am nevoie de adeverinta de la angajator in conditiile in care se poate verifica statutul meu de asigurat direct pe siteul CNAS ?

    Doar pentru ca asistenta sau functionarul nu stie sa foloseasca un PC ?

    Si oricum stati linistiti ca pana baga astia cititoare de carduri mai trec 10 ani.