​Articol webPR

​VIDEO Dana Razboiu: Este pacat sa existe un vaccin impotriva cancerului si sa nu il folosim

de     Smile Media
Miercuri, 19 decembrie 2012, 11:34 DoctorH - DoctorH Actualitate


Dana Razboiu
Foto: Smile Media
"Parintii trebuie sa mearga la medicul ginecolog si sa se informeze despre vaccinul impotriva HPV. Trebuie sa fim informati, trebuie sa stim ca exista un vaccin care ne fereste de cancerul de col uterin. Este pacat sa existe un vaccin impotriva unei forme de cancer si sa nu il folosim", a declara Dana Razboiu, ambasadoarea Coalitiei de Prevenire a Cancerului de Col Uterin in Romania.

Fragmente din inregistrarea realizata in studioul HotNews.ro:
  • in fiecare an, in Romania, 3000 de femei se imbolnavesc de cancer de col uterin
  • trebuie sa fim informati, trebuie sa stim ca exista un vaccin care ne fereste de cancerul de col uterin
  • statul roman cheltuie cu pacientele bolnave de cancer de col, 60.000.000 de euro anual
  • vaccinul are efect de aproape 100% daca este facut inainte de inceperea vietii sexuale
  • este pacat sa existe un vaccin si sa nu il folosim pentru ca nu stim despre el
  • in Statele Unite exista discutii pentru ca acest vaccin sa fie administrat si baietilor, nu doar fetelor
  • parintii trebuie sa mearga la medicul ginecolog si sa se informeze despre vaccinul impotriva HPV
  • vaccinul a fost lansat pe piata acum 6 ani, dupa ce a fost testat
  • statul este cel care trebuie sa cumpere acest vaccin si sa il ofere gratuit
  • toti credem ca suntem imuni la boli, mergem pe ideea ca "mie nu mi se poate intampla", dar cand stai fata in fata cu boala ti se darama tot universul
  • cancerul ascunde multa frica si mult sange
  • sa lasam la o parte frica si sa mergem sa discutam cu doctorul
  • Alatura-te Coalitiei de Prevenire a Cancerului de Col Uterin in Romania
Urmariti integral materialul video:



Statisticile arata ca in Romania, la fiecare 4 ore, o femeie moare din cauza cancerului de col uterin. Mai mult decat atat, suntem pe primul loc in Uniunea Europeana in ceea ce priveste mortalitatea cauzata de aceasta boala. Pentru a pune capat acestei probleme, in 22 de tari din Europa s-a inceput campania de vaccinare impotriva HPV, principala cauza care provoaca cancerul de col uterin. Romania a ramas in urma in aceasta privinta.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4340 vizualizari

  • +1 (19 voturi)    
    Este si mai mare pacat (Miercuri, 19 decembrie 2012, 12:08)

    MSC [utilizator]

    Este si mai mare pacat stimata dna sa nu ne informam cu seriozitate despre acest subiect:
    - Infecţia cu virusul HPV apare la femeile active sexual, nu la fetiţe
    - - În momentul de faţă nu există încă date care să dovedească eficienţa vaccinării anti-HPV în prevenţia cancerului invaziv. Va trece încă destul timp până când astfel de date vor deveni disponibile, pentru că vaccinul se utilizează pe plan mondial de doar câţiva ani, în timp ce perioada de la infectarea cu HPV până la apariţia cancerului invaziv este frecvent de peste 10 ani
    - că vaccinul nu vindecă o infecţie deja existentă
    - nu se iau în considerare cauzele directe ale infecţiei şi bolii: relaţiile sexuale de la o vârstă fragedă; partenerii multipli; contractarea bolilor cu transmitere sexuală (gonoree, etc.); fumatul; folosirea contraceptivelor orale, etc. Toţi aceşti factori favorizează producerea cancerului de col uterin.
    - NU EXISTA O LEGATURA DIRECTA INTRE CANCERUL DE COL SI HPV DECAT IN SENS INVERS; adica cei care au cancer 70% au hpv si dintre cei care au hpv 0,6% fac cancer; daca mai tinem cont ca vaccinurile vehiculate afirma ele ca sunt eficiente pentru circa 2 sau 4 tulpini din numarul de zeci pe care hpv le are, vedem ca in teorie ar preveni maxim 0,02%; asta daca chiar este eficient (sursa Harison)

    Efectele secundare deja vazute sunt insa mult mai rele.

    Draga dna plecati de la principiul ca inainte sa facem bine, sa incercam sa nu facem rau.

    Cu consideratie
    • +1 (13 voturi)    
      Nu dezinformati (Miercuri, 19 decembrie 2012, 12:57)

      Ileana1978 [utilizator] i-a raspuns lui MSC

      Daca plecam de la premiza ca nu exista legatura directa intre cancerul de col si hpv, atunci ar trebui sa se retraga premiul Nobel prof. Zur Hausen. El a descoperit aceasta legatura.
      Cat despre tulpini, 16 si 18 genereaza peste 70% din cancerele de col, atunci de unde 0.2%?
      Daca aveti o constiinta, ar trebui sa va ganditi ca promovati neadevaruri. In Angllia peste 90% din fetite se vaccineaza, insa probabil ca este o tara f inapoiata.....nu?
  • +6 (6 voturi)    
    Cancerul de Col (Miercuri, 19 decembrie 2012, 13:15)

    Ileana1978 [utilizator]

    In 2008 am fost diagnosticata cu leziuni precanceroase, dupa un Papanicolau. Nu vreau sa spun mai multe, teama prin care am trecut. Este groaznic... in 2009 stiind prin ce am trecut, mi-am vaccinat si fetita. O mica roseate si atat, insa stiu ca nu va trece prin ceea ce am trecut eu.
    • +1 (3 voturi)    
      atentie la un aspect (Miercuri, 19 decembrie 2012, 13:29)

      toubib [utilizator] i-a raspuns lui Ileana1978

      Din pacate fetita dumneavoastra e probabil deja infectata. Virusul se transmite si prin contact casnic, nesexual, si nu doar prin orgii, parteneri multipli etc cum sustin prietenii nostri antivaccinisti.
  • 0 (2 voturi)    
    statistici eficienta vaccin (Miercuri, 19 decembrie 2012, 13:47)

    MariM [utilizator]

    @MSC: vezi in studiul de mai jos date concrete despre eficienta vaccinului anti HPV, in scaderea leziunilor precanceroase.

    http://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(11)60551-5/fulltext
  • +2 (6 voturi)    
    hpv (Miercuri, 19 decembrie 2012, 15:29)

    mighe [utilizator]

    Observ ca exista comentarii, pro si contra.
    Nu pricep de ce, de regula, comentariile "contra" sunt agresive.
    In urma cu aproximativ 3 ani am fost in situatia de a decide, pentru fiica mea care la acea vreme avea 13 ani, daca sa se vaccineze sau nu.
    Contextul era urmatorul:
    - In scoala s-a distribuit doar un biletel de informare catre parinti (transmis prin copii). Este lesne de inteles ca unii dintre copii nu au aratat parintilor acel biletel. Dealtfel, conducerea scolii nu a mai facut alte demersuri de mediatizare, de aducere la cunostinta (aici nu vorbesc despre a impune o anumita decizie).
    - In media, informarea a fost aproape inexistenta. O surpriza deosebita a fost aceea ca tocmai un post de televiziune considerat de mine de slaba factura (gusturile nu se discuta), a dedicat un spatiu generos acestui subiect (daca nu gresesc cca. 30 minute), in care un medic de specialitate a prezentat fara excese, strict tehnic, notiunile generale legate de vaccinarea HPV.
    In scoala respectiva, in lipsa informarii parintilor si copiilor, s-a creat o aversiune teribila fata de vaccinare. Cei mai speriati erau copii. Se temeau sa nu moara in urma vaccinarii.
    In ceea ce ma priveste, m-am informat atat prin internet si media, cat si la medicul de specialitate ginecolog (deasemenea, cu un discurs temperat).
    Cineva, mai sus, spunea cu superioritate ca virusul HPV se instaleaza la femeile active sexual, nu la fetite. Nu caut sa-l contrazic, dar un argument puternic al medicului ginecolog a fost ca exista (ne place, nu ne place) riscul unui viol. Cine isi permite sa neglijeze acest aspect ?
    Concluzia este ca, analizand argumentele pro si contra, am decis vaccinarea. Zic eu, am decis corect. Urmatoarea vaccinare ar trebui sa aiba loc dupa aproximativ 7 ani de la prima. Decizia va apartine copilului meu care va fi adult in acel moment.
    Fiecare este liber sa decida pentru sine. Este foarte greu, insa, sa decizi pentru altcineva, mai ales cand acea persoana este copilul tau.
    • +3 (7 voturi)    
      Draga doamna (Miercuri, 19 decembrie 2012, 20:22)

      MSC [utilizator] i-a raspuns lui mighe

      Daca fata dv. ar fi violata dv. sa va faceti griji ca ar putea face hpv si apoi cancer dupa nus cati ani mi se pare penibil.
      Iertati-ma dar ma indoiesc de autenticitatea comentariului dv.
      Acest comentariu nu va aparea ca si altele, dar adminul sa inteleaga ca este si el un om si ca contirbuie sa faca sau nu o societatea mai libera cu adevarat ... sau nu.
      Faptul ca articoulul este cu PR pe el spune totul, adica este o reclama.
      Pe hotnews nu mai cometez din moment ce exista asa o cenzura penibila.
      • 0 (0 voturi)    
        . (Miercuri, 19 decembrie 2012, 22:58)

        adi.i [utilizator] i-a raspuns lui MSC

        Dar, dar daca?

        Adica dupa ce ca te alegi cu trauma violului, mai esti si suspect de cancer? N-ar trebui sa fie o grija?

        Sexul nu e singura cale de transmitere.
  • +1 (3 voturi)    
    completare (Miercuri, 19 decembrie 2012, 15:49)

    mighe [utilizator]

    As adauga la primul comentariu (daca se publica ?!), ca decizia este greu de luat: cand nu te informezi, se cheama loterie sau ignoranta; cand te informezi se cheama responsabilitate.
  • +1 (5 voturi)    
    O mie de motive sa nu te vaccinezi! (Miercuri, 19 decembrie 2012, 16:43)

    John1980 [utilizator]

    As dori sa va aduc la cunostinta cateva aspecte, foarte putin cunoscute in Romania, ale vaccinarii in general. Articolele de mai jos explica destul de exhaustiv ce anume contin si la ce riscuri sunt expusi oamenii in momentul in care opteaza pt vacinare: autism, expunere la mercur, risc sporit de infertilitate, s.a.m.d.:

    http://www.naturalnews.com/035486_Donald_Trump_vaccines_autism.html

    http://www.vanguardngr.com/2012/11/vaccine-bombshell-baby-monkeys-develop-autism-symptoms-after-obtaining-doses-of-popular-vaccines/

    http://tv.naturalnews.com/v.asp?v=A155D113455FAC882A3290536575C723

    http://www.naturalnews.com/029911_vaccines_Bill_Gates.html

    http://planet.infowars.com/health/why-do-vaccines-contain-mercury-and-squalene

    http://www.youtube.com/watch?v=7vBTGyuVgmE

    http://www.infowars.com/rockefeller-anti-fertility-vaccines-exposed/

    http://www.infowars.com/aluminum-in-vaccines-found-to-be-deadly-for-children-and-adults-alike/
    • +3 (7 voturi)    
      Cateva motive ca esti dezinformat (Miercuri, 19 decembrie 2012, 17:01)

      adi.i [utilizator] i-a raspuns lui John1980

      1. Te informezi de pe vanguardngr, naturalnews, infowars, situri care mai povestesc si despre alte teorii ale conspiratiei si nerecunoscute ca fiind "jurnale" in ale medicinii

      2. Vaccinurile nu provoaca autism (singurul studiu care arata asta a fost o frauda)

      3. Orice substanta intr-o anumita doza e toxica. Mercurul, Aluminiul din anumite vaccinuri au o doza in asa fel incat sa nu dauneze.

      Nu mai luati decizii capitale informandu-va de pe situri obscure. Cautati informatii despre acele situri, apoi rumegati informatia.
      • +2 (8 voturi)    
        Astept cu interes respunsul (Miercuri, 19 decembrie 2012, 17:28)

        John1980 [utilizator] i-a raspuns lui adi.i

        Ma pot informa doar de pe site-uri in care informatia este disponibila. De exemplu ar fi destul de greu pe msnbc.com sa apara o asemena infomatie pentru ca primesc zeci de milioane de $ in venituri de la producatori medicali sub forma de contracte de publicitate. Va puteti inchipui o dezbatere la Larry King Show despre infertilitata produsa de vaccinul HPV (de la Merk) si in pauza sa ruleze o reclama la Clarinex (produs tot de Merk)? Bine-nteles ca nu. Merk ar anula toate contractele de publicitate cu cu MSNBC daca un produs al sau ar fi prezentat intr-o lumina negativa.

        2. Spuneti ca "vaccinurile nu porvoaca autism". Really? De la inceputul anilor '90 cand in SUA s-a introdus mercurul in vaccine ca si consevant numarul copiilor cu sutism a explodat. 1 in 88 de nou nascuti in SUA au autism. Va dau linkul de pe CNN de data asta.

        http://www.cnn.com/2012/03/29/health/autism/index.html


        3. Orice substanta intr-o anumita doza e toxica intr-adevar. Dar aspectul care va scapa e cel cumulativ. Sa presupunem ca mercurul prezent intr-un vaccin nu ar fi toxic. Insa un individ primeste, in SUA, pana la 30 de vaccinuri pa la 18 ani. Cu alte cuvinte dozele de mercur sunt cumulative de le toate vaccinurile primite.
        • 0 (4 voturi)    
          . (Miercuri, 19 decembrie 2012, 17:46)

          adi.i [utilizator] i-a raspuns lui John1980

          Gasesti informatia corect pe situl OMS, pe situl CDC (sau ECDC) pe siturile DSP de la noi si pe orice alt site care are legatura cu medicina (chiar si pe medlive, partener HN).

          S-au facut zeci de studii care sa arate ca vaccinurile nu provoaca autism. Topicul e inchis.

          Uite un bun inceput pentru a te informa corect

          http://www.cdc.gov/vaccinesafety/concerns/autism/index.html

          Numarul de copiilor diagnosticati in spectrul autismului a crescut pentru ca s-a imbunatatit foare mult metoda de investigare.

          Mercurul aflat in vaccin se elimina mai usor decat cel aflat intr-o conserva de peste.

          Jumatate din aluminiu se elimina in prima zi, iar cealalta jumatate in urmatorii doi ani. Aluminiu contine si laptele formula.

          Vezi aici mai multe despre mercur (si in ce vaccinuri se mai foloseste)

          http://www.fda.gov/biologicsbloodvaccines/vaccines/questionsaboutvaccines/ucm070430.htm
          • +1 (3 voturi)    
            Draga domnule Adi (Miercuri, 19 decembrie 2012, 20:19)

            MSC [utilizator] i-a raspuns lui adi.i

            Cand spui ca in stiinta este un subiect inchis inseamna ca nu ai inteles nimic si inseamna ca ideologia este mai puternica ca si doveziile.
            Legat de OMS si ONU au ajuns sa sustina intr-o directie similara campanii care au dus de exemplu in Marea Britanie in sistemul educational sa le zica la fete sa practice sexul oral ca sa nu ramana gravide. eu as fi sceptic.
            Presed. colegiului medicilor din Romania (este ales, nu numit) a spus ca la OMS merg bircocrati si nu specilalisti si parerea lui nu este singulara.
            • +1 (5 voturi)    
              . (Miercuri, 19 decembrie 2012, 21:57)

              adi.i [utilizator] i-a raspuns lui MSC

              OK, mie teoriile conspiratiei si ras-ras-ras-talmacirea ideilor nu-mi prea plac. Da, e inchisa faza cu autismul - au facut zeci de studii, cati bani vrei sa mai bage in subiect? Crezi ca studiile astea is gratuite?

              Nu te vaccina si nu-ti vaccina copiii, dar sa nu vii in colectivitate cu ei.. ok?
              • 0 (2 voturi)    
                Ei nu e asa (Joi, 20 decembrie 2012, 11:56)

                MSC [utilizator] i-a raspuns lui adi.i

                1. Am 3 copii si nu i-am vaccinat si sunt cei mai sanatosi dintr-un colectiv de peste 90 de copiii alaturi de ceilalti nevaccinati.
                2. Problema se pune ca cei vaccinati au virusuri in plus (alterati sau nu, patogeni sau nu, etc); deci riscul este ca ei sa dea copiiilor mei si nu invers.
                3. In plus daca vaccinurile sunt asa de sigure, de ce va temeti sa ii lasati in colectivitate pe copiii vaccinati alaturi de cei nevaccinari?
                4. Oricum aici in Timisoara la gradinita noastra minim 25% nu isi vac vaccinuri.
                5. Autismul era in anii 70 in sua la o incidenta de 1 la 250 copiii si acum este in de 15 la 100 copii.
                6. Cum explicati ca in tarile care nu au vaccinuri acesata boala este necunoscuta practic?
                7. Cum explicati ca suntem cei mai vaccinati de TBC si cei mai bolnavi? Cum explicati ca in tarile nordice nu se vaccineaza contra tbc si nu exista? Acestea sunt date prezentate de OMS.
                • +2 (2 voturi)    
                  . (Joi, 20 decembrie 2012, 13:15)

                  adi.i [utilizator] i-a raspuns lui MSC

                  1. Asta pana cand se pierde imunitatea de turma. Cu cat mai multi nevaccinati cu atat ai mai multe sanse sa ti se imbolnaveasca copiii nevaccinati. Ghici unde loveste prima data o epidemie?

                  2. Se vede ca nu stii cum functioneaza vaccinarea, dar retorica anti-vaccinare o stii f bine.

                  3. Vaccinurile nu ofera imunitate in 100% din cazuri. Copiii mici, care nu au avut sansa sa fie vaccinati sau copiii care din motive medicale nu s-au putut vaccina sunt supusi riscului de a se imbolnavi de bolile prevenibile prin acele vaccinuri. Cu cat mai multi copii nevaccinati cu atat e mai mare riscul. Apoi cand e o epidemie, gradinita se inchide pt toata lumea, parintii sunt nevoiti sa stea acasa. Intelegi de ce ne temem?

                  4. 25% de la tine putere? Ai o statistica? Sau vorbesti fara acoperire ca de obicei.

                  5. Autismul se poate diagnostica mult mai bine. Am mai zis asta, dar n-ai raspuns. Asa-i ca nu vrei sa vezi ce zice stiinta?

                  6. Care tari nu au vaccinuri? Alea super sarace? Nigeria ca au un dictator la putere si mor pe capete ca nu se vaccineaza? Sunt capabile aceste tari sa incadreze un copil in spectrul autismului?

                  7. Jumatate din populatia Romaniei inca se duce la closet in fundul gradinii. Mai bine de jumatate din femei vad prima data ginecologul la nastere. Avem saracie, oameni ai strazii etc. Vaccinul nu acopera 100%, are chiar o rata f mica fata de altele si acum se lucreaza la un vaccin mai bun. Tarile nordice au vaccinat pana acum cativa ani, pana cand a scazut incidenta, la fel ca si alte tari Europene.

                  www.bcgatlas.org

                  Vezi aici cine mai vaccineaza si cine a oprit vaccinarea cu BCG, cand se administreaza, etc.

                  Problema celor anti vaccin e ca nu sunt sustinuti de stiinta. Si apeleaza la non-sensuri pentru a-si expunde argumentele.

                  Pana cand boli ca poliomielita, hepatita B, rujeola, tuberculoza, meningita se vor intoarce in forta si vor lasa in urma lor victime asa cum au facut-o in anii inainte de vaccinare.
                  Inconstienta asta se va plati la un moment dat.
            • +1 (3 voturi)    
              pareri (Miercuri, 19 decembrie 2012, 23:01)

              Ileana1978 [utilizator] i-a raspuns lui MSC

              Stimata domn sau doamna,
              Povesteam mai sus o patanie personala, insa vad ca Dvs tot comentati fara nicio miza. Ne dam cu parerea de absolut orice. Ca articolele sunt platite ca OMSul este format din birocrati. Un om are continua sa posteze 3 sau 4 comentarii antivaccinare la un articol nu este un simplu cititor si este mai mult. Dvs ati suferit de pe urma vaccinului asa cum am suferit eu de pe urma leziunilor precanceroase? Pana la urma este o optiune personala daca sa iti vaccinezi copilul, atunci cand ai unul. Dvs aveti? Daca da si doriti sa nu il vaccinati, puteti sa nu il vaccinati, insa eu ca mama pot alege in continuare sa imi vaccinez copilul fara sa ascult comentarii de pe net ci tinand cont de parerea pediatrului si nu a presedintelui Colegiului Medicilor din Romania care este medic legist si mai este si anchetat de DNA. Daca este sa aleg intre ce spuneti Dvs, prof Astarastoae si OMS, aleg OMSul.
  • 0 (6 voturi)    
    Raspuns (Miercuri, 19 decembrie 2012, 23:40)

    John1980 [utilizator]

    Va invit sa faceti un exercitiu mental si sa incercati sa treceti de propaganda oficiala legata de vaccinuri. A spune ca site-ul unei insitutii publice contine adevarul exhaustiv legat de un lucru e absolut comic. Coruptia e doamna si in SUA si in Ro. Spre exemplu site-ul CDC din SUA publica exclusiv politica companiilor farmaceutice. Cum? Foarte simplu. Toti directorii CDC sunt fost CEO's ai companiilor farmaceutice care trec din mediul privat in cel public pt a continua politica companiilor pe care le-au condus.Acest simplu exercitiu logic explica de ce legatura din autism si vaccinuri e departe de a fi un topic inchis.

    Uite parerea unui senator american in leg cu polemica: http://www.youtube.com/watch?v=ry7toSjjgXE

    In leg cu eliminarea mercurului din organism e o comedie afirmatia d-voastra. Cum sa spui asaceva? Va amintiti cand s-a imbolnavit patronul Borcea de la Dinamo de intoxicatie cu mercur. Ce a facut? A stat prin spitale cu saptamanile pt a reusi sa scape de mercurul in corp primit, minune!, de la mesele cu peste.

    Lasa-ti gluma la o parte. Mercurul nu ar trebui sa fie introdus sub nici un gramaj in corpul unui adult, daramite in cel al unui bebelus. Distruge si impiedica la formarea noilor neuroni si legaturi sinaptice.

    Cred ca cea mai clara dovada ce arata leg dintre vaccinuri si autism este faptul ca in comunitatile de Amish din SUA autismul e inexisten. Care e motivul? Ei nu isi vacineaza copiii!!!! Uite link-ul ce explica de ce nu exista autism in comunitatile de Amnish:

    http://www.whale.to/vaccine/olmsted.html
    • +2 (6 voturi)    
      . (Joi, 20 decembrie 2012, 1:02)

      adi.i [utilizator] i-a raspuns lui John1980

      Ce zici tu cu Amish e un mit, retorica anti-vaccin. Mai mult decat sa reproduci retorica anti-vaccin, nu poti.

      http://blogs.plos.org/thepanicvirus/2011/06/28/anecdotal-amish-dont-vaccinate-claims-disproved-by-fact-based-study/

      whale.to mai are si ceva cu reptilienii care au ucis-o pe printesa Diana. Ti se pare normal sa iei o decizie de anvergura asta, bazandu-te pe un site care vorbeste numai despre conspiratii?

      Mercurul din conservele de peste (metilmercur) e diferit de cel din in cele din vaccinuri (etilmercur).

      Dupa tine, toata lumea e corupta. De la Pasteur pana la pediatri. De la oameni de stiinta, la simpli oameni care vorbesc despre avantajele vaccinurilor. Exista coruptie in acele institutii, dar nu la nivelul pe care il vezi tu.

      Terminati-o cu prostiile si vaccinati-va!
      • -2 (4 voturi)    
        Terminati cu prostiile si vaccinati-va? (Joi, 20 decembrie 2012, 11:43)

        mcris [utilizator] i-a raspuns lui adi.i

        Iata unde este urmatorul Ceausescu! Sau mai rau?
  • +1 (5 voturi)    
    efecte secundare (Miercuri, 19 decembrie 2012, 23:56)

    John1980 [utilizator]

    Ma bucur ca recunoasteti ca exista efecte secundare puternice ale vaccinarii. Si este o decizie personala. Rugamintea mea este sa prezentati lucrurile in formula completa. Spuneti ce au patit oameni care s-au vaccinat. Spre exemplu uite ce s-a intamplat dupa ce Ministrul Sanatatii a mintit populatia cand era nebunia cu AH1N1. Va amintiti? Ni s-a spus ca Toni Tecuceanu a murit de gripa aviara pt a speria populatia care refuza sa se vaccineze. nici pana azi Ministerul nu a permis familiei accesul la dosarul medical al artistului care arata inexistenta unei legaturi intre moartea acestuia si gripa porcina.Procesul inca se judeca. Va arat un link cu ce i s-a intamplat unei femeii care s-a vaccinat cu vaccinul anti gripal:

    http://www.google.cowww.antena3.ro/en//femeia-care-a-paralizat-dupa-vaccinul-anti-ah1n1-au-zis-sa-beau-paracetamol-sa-mi-treaca-video-90469.html&rct=j&sa=X&ei=MDfSUPLlHMSI0QG1g4DwDA&ved=0CEAQuAIwAQ&q=femeie+paralizata+vaccin&usg=AFQjCNEfDQPihdxuhcOSG4lUOYHd_h7NUw

    http://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=femeie%20paralizata%20vaccin&source=video&cd=5&cad=rja&ved=0CE4QtwIwBA&url=http%3A%2F%2Fwww.click.ro%2Fnews%2Fnational%2FBebelus-Slatina-paralizat-vaccin-VIDEO_0_1265873417.html&ei=MDfSUPLlHMSI0QG1g4DwDA&usg=AFQjCNENXxvoCCj9JsJc22VAmavtLl8AKg
    • +1 (5 voturi)    
      Cautari pe google (Joi, 20 decembrie 2012, 0:48)

      Ileana1978 [utilizator] i-a raspuns lui John1980

      Vad ca esti foarte bun la cautat pe google. Poate gasesti si ca lumea se sfarseste pe 21 decembrie si nu mai este nevoie sa ne vaccinam. Stiri din click.ro si de pe antena3.... Cu asemenea argumente ai putea scrie si la evz pe vremea cand gainile nasteau. Dupa cum am spus, este o optiune persoanala si ar trebui sa renunti la intoxicari.
      Sau poate vinzi un remediu naturist care trateaza cancerul de orice fel....
    • +2 (4 voturi)    
      . (Joi, 20 decembrie 2012, 1:05)

      adi.i [utilizator] i-a raspuns lui John1980

      Efectele secundare sunt scrise pe prospect, nu trebuie sa le recunoasca nimeni, ca nu-i nimic de recunoscut (nu-i nicio conspiratie). Cele mai grave apar la un milion de cazuri si atunci pentru ca a fost o greseala la administrare.

      Vaccinurile sunt cea mai buna si ieftina metoda de prevenire pe care o avem acum. Costul in urma bolilor prevenibile de vaccinuri este cu mult prea mult mai mare decat efectele adverse grave date vaccinuri.
      • -1 (1 vot)    
        despagubiri oficial acordate in urma vaccinarii (Joi, 20 decembrie 2012, 11:46)

        deceneus [utilizator] i-a raspuns lui adi.i

        de pe un site guvernamental , site-ul institutiei create pentru acordarea de compensatii oamenilor afectati de vaccinuri:

        http://www.hrsa.gov/vaccinecompensation/data.html

        "Since the first Vaccine Injury Compensation claims were made in 1989, 3,101 compensation payments have been made, $2,379,597,663.81 disbursed to petitioners and $93,863,172.49 paid to cover attorney’s fees and other legal costs.

        To date, 9,705 claims have been dismissed. Of those, 3,917 claimants were paid $52,339,370.47 to cover attorney’s fees and other legal costs."
        • +1 (1 vot)    
          . (Joi, 20 decembrie 2012, 13:03)

          adi.i [utilizator] i-a raspuns lui deceneus

          Asa si?

          Vaccinurile, ca orice medicament sau interventie medicala, nu sunt 100% sigure
  • +1 (3 voturi)    
    raspuns (Joi, 20 decembrie 2012, 6:05)

    John1980 [utilizator]

    Imi este clar ca urmare a ultimelor comentarii ale d-voastra ca discutia a pierdut orice urma de logica si bun simt. Sa amesteci argumente clare dovedite prin clipuri de pe Antena 3 si articole cu lucruri de genul sfarsitul lumii e clar un semn de rea credinta din partea d-voastra. Eu v-am intrebat de ce nu a-ti discutat si de partea mai putin placuta a vaccinurilor. Spre exemplu despre femeia care a ramas paralizata ca urmare a vaccinului anti gripa porcina si a fost aratata pe Antena 3? Ca ambasador trebuie sa dovediti mai mult rafinament.
  • +1 (3 voturi)    
    ce am gasit azi pe fluxurile de stiri SUA (Joi, 20 decembrie 2012, 6:06)

    John1980 [utilizator]

    A confidential GlaxoSmithKline document recently leaked to the press exposed that within a two-year period, a total of 36 infants died after receiving the 6-in-1 vaccine, Infanrix Hexa. [1] According to the website Initiative Citoyenne [2] who reported the news, the 1271 page document revealed that GlaxoSmithKline received a total of 1,742 reports of adverse reactions between October 23, 2009, and October 22, 2011, including 503 serious adverse reactions and 36 deaths. Initiative Citoyenne stated:

    "It's not that 14 deaths were recorded by GSK between October 2009 and end in October 2011 as we had originally calculated but 36 (14 from 2010 to 2011 and 22 from 2009 to 2010). In addition to these 36 deaths at least 37 other deaths (sudden death mainly), bringing the total to at least 73 deaths since the launch of the vaccine in 2000, and again, this concerns only the death by sudden death, no further recovery of under-reporting." http://vactruth.com/2012/12/16/36-infants-dead-after-vaccine/
    • 0 (0 voturi)    
      dar fara (Duminică, 23 decembrie 2012, 22:51)

      Adrian1 [utilizator] i-a raspuns lui John1980

      dar dintre cei nevaccinati cati au murit? de fiecare data cand se discuta de vaccinuri tot apar "date confidentiale" ca au murit X din cauza vaccinului Y produs de firma Z. voi cei care aduceti argumentul asta in discutie, v-ati intrebat vreodata cati au murit din cauza ca NU s-au vaccinat?
  • +2 (2 voturi)    
    cum se pune problema (Joi, 20 decembrie 2012, 11:21)

    Adrian1 [utilizator]

    Cum se pune problema in mod stiintific, pe scurt:
    Sa zicem ca avem doua loturi de cate 1 milion de persoane. Primul lot primeste vaccin, al doilea nu. Din primul lot mor, sa zicem, x, iar din al doilea mor y. Daca x<y, atunci vaccinarea e calea de urmat. Daca mor mai multi oameni vaccinati, e simplu, nu va vaccinati. Sigur ca unele vaccine au si efecte adverse, dar atata timp cat mor mai multi oameni nevaccinati decat mor vaccinati, vaccinarea e mai buna, Bineinteles, asta inseamna sa va documentati la fiecare vaccin in parte din surse serioase, nu reviste dubioase/de scandal.
    Nu voi comenta nimic nici pro, nici contra, despre vaccinul HPV, intrucat nu m-am documentat.
    • +2 (2 voturi)    
      . (Joi, 20 decembrie 2012, 13:23)

      adi.i [utilizator] i-a raspuns lui Adrian1

      Cei antivaccin sufera de multe: de nonses, de lipa de logica, de ratiunie. Au un bagaj de argumente false pe care imprasite peste tot netul. Toate argumentele lor sunt false pentru ca ori exista alte zeci de studii care demonstreaza contrariul ori pur si simplu sunt niste tampenii.

      Sunt periculosi pentru ca proaspetii parinti care poate se intereseaza pentru prima data de vaccinuri odata cu nasterea copiilor sunt dezinformati de aceasta retorica si iau decizii, consider eu, fatale pentru copiii lor si celor din jurul lor.

      Antivaccinistii sunt licentiati la Universitatea Google si mai mult de atat nu pot. Google insa ii arata pe prima pagina. Asta e problema.
  • 0 (0 voturi)    
    depinde unde te uiti si ce vrei sa vezi (Duminică, 23 decembrie 2012, 22:16)

    MihaiMihai [utilizator]

    Iata ceva care nu-i din Google : “Considérant qu'ainsi ce document est contraire aux dispositions des articles L. 5122-2 susmentionnées du code de la sante publique, la publicité susvisée pour la spécialité pharmaceutique GARDASIL est interdite.” - sursa : JORF n°0220 du 22 septembre 2010 page 17252, texte n° 44, motivul fiind: “[...] ce qui peut induire en erreur le prescripteur sur l'effet possible de prévention du vaccin contre ces cancers ou pathologies cités ; qu'ainsi cette présentation n'est pas conforme aux indications validées par l'AMM de GARDASIL” .Mai multe surse academice gasiti in cartea dnei Christa Todea-Gross
    , “Vaccinurile :preventie sau boala ? O nouă patologie pediatrică.”
    Noi insa facem publicitate acestui vaccin. Probabil ca suntem cu mult mai destepti decat cei din tara de unde provine Pasteur si Napoleon (codul nostru civil, acela care ar limita libertatea fiecaruia in respect fata de libertatea celuilalt, este de inspirat din Codul Civil Francez).
    Problema pusa de “adi” este gresit pusa. Accesul la informatii este limitat, fiind necesar un efort considerabil pentru a gasi informatii viabile. Ganditi-va numai la faptul ca acum nu multi ani, chiar la scara unei vieti de om, studiile privind nocivitatea fumatului erau tinute in sertar, iar opozitia era discreditata. Atunci nu era nici o problema, de exemplu, sa fumezi in prezenta unui copil. Astazi orice fumator responsabil nu mai face acest lucru. Dar o parte din copiii de ieri au probleme astazi. A bon entendeur, salut!