Studiu: Aproape 80% dintre bucurestenii care au dat spaga la spital spun ca banii au fost pentru asistente

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 6 aprilie 2012, 17:53 DoctorH - DoctorH Actualitate


Aproape 80% dintre bucurestenii care au dat spaga la spital spun ca banii au fost pentru asistente, iar 20% dintre ei afirma ca "atentiile" au ajuns la medici, arata un studiu despre satisfactia pacientilor fata de unitatile sanitare administrate de municipalitate, dat publicitatii vineri si citat de Mediafax.

Bani de la pacienti a primit si personalul auxiliar din spitale, indicat de 1% dintre cei chestionati.

Procentele medicilor care ar fi conditionat actul medical sunt, insa, relativ scazute: 2% dintre medici au conditionat direct actul medical, iar 5%, indirect, potrivit aceluiasi studiu.

Altfel, 10% dintre bucuresteni spun ca si-au cumparat singuri medicamente pe durata spitalizarii, iar 12% au fost nevoiti sa vina cu materiale sanitare.

In ciuda acestor probleme, studiul releva ca majoritatea bucurestenilor, mai precis 66% dintre ei, se declara multumiti de spitalele administrate de municipalitate.

Studiul a fost realizat de reteaua Info-sanatate, la cererea municipalitatii, pe un esantion de 1.124 pacienti, in 17 spitale administrate de municipalitatea bucuresteana. Studiul are o marja de eroare de 3%.


Citeste mai multe despre   
















646 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    66% (Vineri, 6 aprilie 2012, 18:01)

    pehash [utilizator]

    multumitii sunt aia care nu au vazut un spital adevarat niciodata..
    • +1 (1 vot)    
      Nu cred ca asta indica (Vineri, 6 aprilie 2012, 19:17)

      Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui pehash

      Ci faptul ca sunt multumiti in conditiile date adica majoritatea totusi isi rezolva problemele pentru care sunt acolo, ce citim in ziare sunt exceptiile si nu trebuie considerat tot sistemul in baza unor exceptii (regretabile de altfel).
      • 0 (2 voturi)    
        desigur... (Vineri, 6 aprilie 2012, 20:35)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui Vizitiul

        sondajul releva o opinie care trebuie luata cu multa lamaie. sa nu ti se faca greata. orice analiza serioasa iti va spune ca suntem vai de noi si in spitale mori cu zile (locul 1 in UE la mortalitate infantila), dar doua treimi din aia intervieviati spun ca-i bine.
        dar daca te uiti mai atent, sondajul e facut pe pacientii din spitale. adica ala care inca n-a iesit din spital. nu e vindecat. doar ce a dat spaga la asistenta...
        66% multumiti? :) cu multa, multa lamaie....
  • -2 (6 voturi)    
    Cuuuummm??? (Vineri, 6 aprilie 2012, 18:37)

    George [anonim]

    Astea-s minciuni! 100% dintre spagi se duc la medici si PUNCT! Ce atata vrajeala? Cat despre spitale, majoritatea, cu foarte putine exceptii, arata jalnic. Avand in vedere faptul ca actualul primar, un impostor, este medic de profesie, nici nu ma mira rezultatul acestui "sondaj" cosmetizat. N-ar fi rau ca tovarasului Oparescu sa i se faca un control la avere. Pe de alta parte, credeti cumva ca acest individ va recunoaste vreodata ca a luat spaga?
    Procentul multumitilor este absolut nerealist, mincinos. Numai cine n-a fost in spital si cine n-a fost internat intr-un asemenea stabiliment s-ar putea declara "multumit"...
    • +3 (3 voturi)    
      Matale visezi (Vineri, 6 aprilie 2012, 20:22)

      Anonymous Coward [anonim] i-a raspuns lui George

      Mama-mea a stat aproape un an in spital - cancer la san. Tata-meu in reprize poate juma' de an - frecvente accidente vasculare cerebrale pe parcursu' a cam trei ani. Tot ce-am dat la medici in timpul asta a fost o sticla de vin vechi, niste bomboane mai rasarite si alte nimicuri de gen. In schimb, la infirmiere daca nu le bagi macar o data la cateva zile ceva in buzunar, poa' sa se inece bolnavu' in propriul rahat ca nu-l ating. In prima luna de spitalizare a lu' tata-meu s-au dus zece milioane ca nimic. Asta in conditiile in care si io si soru-mea eram cam zilnic pe la spital, si faceam noi ce puteam.
  • -1 (3 voturi)    
    Multi dau (Vineri, 6 aprilie 2012, 19:15)

    Vizitiul [utilizator]

    Fara ca nimeni sa le ceara! Pe astia am boala mare de tot!
  • +2 (2 voturi)    
    hm (Vineri, 6 aprilie 2012, 19:47)

    kadar ion [anonim]

    Daca nu ar fi spaga in sistemul sanitar 40_50% din medici ar pleca. Ar inceta sa mai existe spitale la Dorohoi, Fagaras, Onesti, Dej, Caracal etc in 5-6 ani pana ies la pensie cei care inca mai lucreaza acolo. Nu uitati ca Romania nu se limiteaza la Bucuresti si la inca 10 orase mari.
    Astept comentarii.
  • 0 (2 voturi)    
    Fals!!! (Vineri, 6 aprilie 2012, 19:58)

    george [anonim]

    Draga Hotnews, de ce va bateti joc de credibilitatea voastra? de ce vreti sa va transformati in organ de partid?
    Eu nu spun ca ati masluit studiul, dar cand va vin PROSTII, nu le publicati.

    La asistente se plateste des si putin. Este conditia pentru a te lasa cu mancare la pacient; cea din spital e imposibila. Este conditie sa schimbe un cearceaf, sa faca un calmant etc. Cum obtin asta? Printr-un comportament uracios in lipsa spagii.

    Dar doctorii au mercurial!!! Intelegeti? Mercurial! interventiile sunt conditionate de plata in avans, prin amanare.
    Am doua experiente: Nasterea copilului meu la Giulesti si Operatia pe creier a socrului meu la Obregia.
    Ma numar printre cei care isi permit sa plateasca, dar realitatea e cruda.
    La Giulesti, medicii buni, dupa un calcul simplu, bazat pe mercurial si platile facute de mine, cu un estimat de pacienti - trec de 15.000 EUR/luna.
    La Obregia - doctorii (nu ii numesc acum, dar ii gasiti daca aveti nenorocul sa ajungeti) - intre 700 si 2000; Prioritizarea.
    La Giulesti, aveam plicurile 8 la numar, pregatite cu doua saptamani inainte de nastere.
    • 0 (0 voturi)    
      Lasitate (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 7:41)

      Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui george

      Atat timp cat apelati la "nu ii numesc acum" si alte vrajeli de genul asta, nu aveti nici un drept sa va plangeti. Adica hai sa ne plangem dar nu facem nimic pentru a rezolva problema, chiar si la modul declarativ nu faceti nimic!

      BLEAH!

      P.S: Sanatate socrului si copilului. Pentru acel copil ar trebui sa luptati, daca nu pentru dvs.
  • 0 (2 voturi)    
    craiova (Vineri, 6 aprilie 2012, 20:33)

    lady_c [utilizator]

    eu pot sa confirm! in bucuresti dai spaga la gramada - cam la toti - in craiova - 90% cel putin se duce la asistente - obligatoriu pe fiecare tura si asta ca sa se comporte normal - daca nu dai efectiv te maltrateaza pe tine sau pe copil -nu conteaza care! doctorii - ori au un tarif de spaga fix - rezonabil - ori chiar nu iau (la copii am patit-o) si si-au facut treaba oricum.
  • 0 (2 voturi)    
    Spaga institutionalizata (Vineri, 6 aprilie 2012, 20:54)

    George [anonim]

    La Giulesti spaga incepe de la poarte: 3-5 RON ca sa te lase sa intri in spital. Normal ca trebuie sa intri la mame, pentru ca ingrijirea nu are legatura cu nevoile normale. Adica sunt setate premisele care sa te forteze sa platesti.
    Dupa iesirea din sala de nastere, am stat pe hol 40 min; nu era pat liber. S-a eliberat INSTANT dupa ce am platit.
    Toate consultatiile 8 luni inainte de nastere, in cabinetul doctorului cu care urma sa nastem, nu au fost deloc gratis.
    Sotia mea a stiut exact valoare fiecaruia din cele 8 plicuri, inainte sa nasca: din spital si de pe internet.
    Chiar nimeni din redactia hotnews nu a ajuns in spitale???
  • 0 (0 voturi)    
    cred ca e un sondaj rezonabil (Duminică, 8 aprilie 2012, 6:54)

    Atanasia [anonim]

    Cred că sondajul e adevărat. La Floreasca e un nesimțit de asistent care aproape că se dă doctor. Zice că operează...el, nu doctorul, și are tupeul să întindă mâna! Spitalele noastre sunt o mizerie, sper să mor într-un accident sau de inimă, repede, repede, să nu chinui prin spitalele patriei!