Oficial: Romanii si bulgarii nu vor mai putea lucra in Olanda decat in "cazuri exceptionale"

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 1 iulie 2011, 18:34 Actualitate | Diasporă


Romanii si bulgarii, precum si cetatenii din afara Uniunii Europene, vor primi de-acum permise de munca in Olanda doar in "cazuri exceptionale", dupa ce o masura in acest sens a fost adoptata de legislativul olandez, scrie Novinite.com.

Legea initiata de ministrul olandez al Afacerilor Sociale, Henk Kamp, a fost adoptata de Parlamentul de la Haga in ciuda avertismentelor oficialilor UE privind riscul incalcarii dreptului la libera circulatie a persoanelor, una din libertatile fundamentale ale UE.

Comisarul european pentru Munca, Afaceri Sociale si Incluziune, Laszlo Andor, a sustinut deja ca restrictionarea accesului pentru romani si bulgari afecteaza buna functionare a pietei europene a muncii.

Olanda este una dintre cele zece state UE care au mentinut restrictiile la angajare pentru cetatenii din Romania si Bulgaria, dupa aderarea celor doua tari la UE in 2007. Celelalte noua tari sunt Belgia, Germania, Irlanda, Franta, Italia, Luxemburg, Austria, Marea Britanie si Malta.

Incepand de la 1 ianuartie 2014, aceste restrictii vor trebui ridicate, iar romanii si bulgarii vor fi liberi sa lucreze in orice alta tara din UE.


Citeste mai multe despre   


















5568 vizualizari

  • +5 (7 voturi)    
    Intrebare intrebatoare (Vineri, 1 iulie 2011, 18:40)

    moucha [anonim]

    Cunosc romani care sunt la munca legal in Olanda, asta implica ca vor fi concediati, sau ca atunci cand dovedesti ca ai un loc de munca statul iti da permis de munca?!?
    • 0 (0 voturi)    
      drept de munca (Sâmbătă, 2 iulie 2011, 18:48)

      moi [anonim] i-a raspuns lui moucha

      Decizia nu are nicio legatura cu romanii care deja lucreaza legal (asta inseamna ca au deja permis de munca). De asemenea tu, ca muncitor nu tre sa dovedesti nimic si statul nu iti da nimic. Un angajator te poate angaja doar daca dovedeste ca nu e nimeni mai bun in UE (fara Romania si Bulgaria) care sa faca aceeasi treaba. Deci angajatorul trebuie sa arate ca a recurs la romani doar pentru ca nu a gasit pe altcineva si atunci angajatorului i se da 'voie' sa angajeze un roman sau bulgar.
  • +21 (27 voturi)    
    UE (Vineri, 1 iulie 2011, 18:45)

    Vizitiul [utilizator]

    Sa-mi bag picioarele in ea de UE. In modul asta nu mai vorbim de nici o uniune.

    Apropo, nu sunt afectat de aceasta masura dar ma deranjeaza principiul. Din 2007 pana in 2014 sunt 7 ani! SAPTE ani de "uniune" in care Romanii sunt restrictionati.

    Nu va mai mirati de ce uniunea e in prag de colaps, nu merge asa, uniti dar se baga cat mai multe clauze de dezbinare.
    • +6 (8 voturi)    
      pai da (Vineri, 1 iulie 2011, 22:12)

      I [utilizator] i-a raspuns lui Vizitiul

      ei iau bani de la noi prin firmele care au venit aici. Noi luam bani prin muncitorii romani. Dar acum nu mai e voie. Bineinteles ca politicienii romani au altele in program, nu au timp de probleme din astea "minore".
  • +7 (9 voturi)    
    Niste idioti (Vineri, 1 iulie 2011, 18:51)

    calator [anonim]

    Pai cand au putut lucra fara permis in Olanda? E o idiotenie ce sustine ministrul respectiv. Romanii si bulgarii nu au avut niciodata acces pe piata muncii olandeze. Sunt curios ce vor face dupa 2014?
    • +1 (1 vot)    
      Acum e mai nasol (Vineri, 1 iulie 2011, 21:20)

      IC [anonim] i-a raspuns lui calator

      Au facut legea de astfel natura incat un angajator trebuie sa dovedeasca cu documente ca nu a putut angaja un olandez sau un cetatean din Europa "civilizata" pe acel post. Cererea astfel venita trece pe la o comisie care o poate aproba sau respinge.
  • +11 (19 voturi)    
    Suntem in UE (Vineri, 1 iulie 2011, 18:56)

    Ion Coman [anonim]

    doar cu numele pentru Olanda. Nesimtiti.
    • 0 (16 voturi)    
      Nu suntem in UE (Vineri, 1 iulie 2011, 20:01)

      vandervaal [anonim] i-a raspuns lui Ion Coman

      decat formal. Toata lumea civilizata regrata graba cu care Romania a fost inclusa in Uniune. Le-am inselat toate asteptarile!!. Restrictia olandeza, care se va extinde si din partea altor tari, este rezultatul nesimtirii noastre, nu a lor, a modului mizerabil in care ne comprtam, lipsa de civilizatie, hotiile, jafurile, inselaciunile si... (completeaza tu, ca esti expert). Dar nu, noi nu recunoastem nimic, suntem perfecti, frumosi, harnici, cinstiti etc. nu-i asa?
      Din pacate, romanii sunt blestemul Europei. Vom suferi enorm, ca niciodata, din cauza defectelor noastre native.
      • +3 (7 voturi)    
        Si noi avem drepturi, si ni le aparam!!! (Vineri, 1 iulie 2011, 20:24)

        inot [anonim] i-a raspuns lui vandervaal

        Nu stiu ce frustrari va macina dar eu si alte mii si mii de romani nu suntem asa cum ne descrieti dv. Poate nu suntem perfecti si nici frumosi dar jur ca suntem harnici si cinstiti. Va rog sa vorbiti in nume propriu si/sau al acelor pe care-i reprezentati.
        • +5 (5 voturi)    
          comunitatea romaneasca (Sâmbătă, 2 iulie 2011, 8:31)

          panfilica [anonim] i-a raspuns lui inot

          omul are dreptate, degeaba te umfli in pene.
          atzi fi unii cinsititi si muncitori. majoritatea, chiar.
          dar, precum in tzara, asa si prin alte parti.
          intoarceti spatele raufacatorilor, nu'i puneti pe ei la zid.
          ca, vezi doamne, romanul nu e paracios, sau ...turnator.
          mai ales turnator...
          este. mai ales turnator. ati dovedit'o in iepoca.

          dar, cand e nevoie de o atitudine civica, de combatere din interiorul comunitatii, eliminarea merelor stricate, va intoarceti cu spatele.
          daca doi tzigani, doi betivi, sau doi zmintiti, fac scandal intr'un parc, pe strada, sau alt loc public din ro, nimeni nu zice nimic. tot asa si'n franta, italia, spania sau olanda.
          daca vedeti pe cineva furand, intr'un magazin, la locul de munca, nu va bagati, ca nu sunteti patronul.
          daca cineva calatoreste fara bilet la tramvai si vine controlorul, ii luati apararea vinovatului.
          ba, mai exista si forumuri, pe internet, unde va laudati cum fentati legea, cum copiati la bac, sau la facultate, cum nu respectai regulile de circulatie. e de bonton la roman sa se dea deasupra legii.
          s.a.m.d.
          • 0 (2 voturi)    
            Nu toti sunt asa (Luni, 4 iulie 2011, 15:22)

            VictorS [utilizator] i-a raspuns lui panfilica

            asa cum in Vest nu toti se opresc sa te intrebe ce te doare si sunt destui care nici macar nu arunca mizeria la cos (exemplu mai simplu un pic)

            Felicitari ca vezi directia generala tu insa cum esti?
      • +3 (7 voturi)    
        De acord (Vineri, 1 iulie 2011, 20:26)

        Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui vandervaal

        Dar trebuie sa punctam totusi ca piata trebuie lasata libera. Este de datoria firmei X sa verifice trecutul potentialilor angajati etc.

        In general masurile astea de restrictionare afecteaza pe cei multi nu pei cei ce lucreaza unghiuri si se fofileaza oricum.
      • +5 (5 voturi)    
        Usor cu nationalismul pe scari (Vineri, 1 iulie 2011, 20:29)

        moucha [anonim] i-a raspuns lui vandervaal

        Nu neg si nici nu incerc sa micsorez responsabilitatile romanilor certati cu legea, insa sa privim un pic contextul global, din avion, ca si cand nu am fi romani.

        Suntem intr-o perioada de adanca criza: nu ma refer doar la cresterea economica. Criza este pe multiple planuri: de la energetica la resursele naturale, de la suprapopulare la amestecul de natii pe care multe tari europene le-au permis, in special pentru africani, arabi, etc. Somajul e in floare pe la 10% in timp ce Europa muta productia in China, generand si mai mult somaj.

        In aceste momente oamenii, adica "aligatorul" de rand e uns la suflet de struna nationalista, protectionista. Asta se urmareste. Problema e insa alta: criza + nationalism exacerbat este reteta ce a mai fost folosita cu succes in cateva razboaie pana acum. Ori daca nu e marea cruciada impotriva terorismului, probabil ca va aparea altul care sa raspunda la aceasta ecuatie.
      • +5 (5 voturi)    
        ? (Vineri, 1 iulie 2011, 21:54)

        Ion Coman [anonim] i-a raspuns lui vandervaal

        Eu nu inteleg in numele cui vorbesti. Eu sunt roman si nu ma comport mizerabil, nu fur, nu insel. Si nici unul dintre prietenii sau cunostintele mele nu face asta.
      • +1 (1 vot)    
        mai usor cu declaratiile.. (Sâmbătă, 2 iulie 2011, 11:30)

        mary [anonim] i-a raspuns lui vandervaal

        mai usor cu "romanii sunt blestemul Europei".
        Am trait in Olanda si reticentele lor sunt datorate nu romanilor care au intrat recent in Uniune ci faptului ca sunt invadati de zeci de ani de africani, musulmani, indonezieni etc.
        Mergi in Amsterdam si ai sa vezi ca aproximativ 20% din "olandezi" sunt negri. Sunt cartiere intregi unde traiesc majoritar arabi.
        Ia mai citeste si niste statistici.
        Europa e victima propriei politici.La fel si in Franta, Germania si oricare alt stat.
        asa ca mai usor cu afirmatiile...
      • +2 (2 voturi)    
        exact (Sâmbătă, 2 iulie 2011, 11:55)

        cip [anonim] i-a raspuns lui vandervaal

        Ai dreptate suta la suta.Eu sunt in Suedia si ma ingrozesc ce scursuri umane din Romania au ajuns si aici.Pare ca toti romanii sunt niste jegosi depravati si murdari galagiosi.Eu stiu ca nu este asa,insa incearca sa explici asta si celor de aici.
        Oricum suntem mult mai aproape de Pakistan si India decat de UE.
      • 0 (0 voturi)    
        Voi? (Luni, 4 iulie 2011, 15:14)

        VictorS [utilizator] i-a raspuns lui vandervaal

        Daca te simti vinovat ca ai inselat asteptarile e o chestie. Probabil esti politician.Eu sigur nu sunt responsabil. Ma simt foarte bine in vestul europei. Poate la inceput m-au deranjat prejudecatile legate de romani (pe care le promovezi si tu mai sus) dar astea tin mult de locul si anturajul in care esti. Si de cum esti tu perceput, in parte ceea ce crezi despre tine, desigur.

        Sunt foarte multi romani civilizati in afara granitelor si exista si lucruri bune care se spun despre ei.
  • +9 (19 voturi)    
    Propun acelasi tratement si olandezilor din RO (Vineri, 1 iulie 2011, 19:52)

    ogi [anonim]

    Inclusiv cel;or din Top management .Oare ce vor face?
    Oricum isi bat joc de noi si nu de acum ci de multi ani
    • 0 (4 voturi)    
      De acord! (Vineri, 1 iulie 2011, 20:32)

      Dani.El [utilizator] i-a raspuns lui ogi

      Ar fi foarte bine venit si un boicot al produselor, serviciilor si comapaniilor olandeze de catre toti Romanii, inclusiv cei care lucreaza / traiesc in alte tari!
    • 0 (6 voturi)    
      Propune tu (Vineri, 1 iulie 2011, 20:55)

      V.R. [utilizator] i-a raspuns lui ogi

      Pana la urma poate vor parasi Romania si vor merge altundeva, si o gramada de compatrioti de-ai nostri vor ramane fara locuri de munca si la limita subzistentei.
      • 0 (0 voturi)    
        ha ha ha - ik ben manager :-) (Luni, 4 iulie 2011, 0:25)

        gigela [anonim] i-a raspuns lui V.R.

        ca tare "manageri" or fi olandezii de n-ar trai firrmele fara ei pe scaun :-))
        sa fim seriosi...
  • +3 (9 voturi)    
    nu ar trebui.... (Vineri, 1 iulie 2011, 20:16)

    oh [utilizator]

    ... sa fie luata o masura similara impotriva cetatenilor olandezi aflati pe teritoriul Romaniei? Sau o boicotare totala a produselor olandeze? Pffff... si zic olandezii ca sunt si suntem in UE?
  • +3 (3 voturi)    
    bravo Olanda! (Vineri, 1 iulie 2011, 21:34)

    bors cu miere [utilizator]

    e destul de munca si in romania! avem o tara de reconstruit!
    • 0 (2 voturi)    
      Daaaa ... (Sâmbătă, 2 iulie 2011, 14:40)

      Dani.El [utilizator] i-a raspuns lui bors cu miere

      Si s-o reconstruim grartis, inca sa mai dam si pensii (grase, daca se poate) celor care au distrus-o!

      Nu, multumesc.
    • 0 (0 voturi)    
      Pacat ca mai au de daramat (Luni, 4 iulie 2011, 15:30)

      VictorS [utilizator] i-a raspuns lui bors cu miere

      din tara asta.
  • 0 (0 voturi)    
    Cred ca trebuie sa va mai documentati (Vineri, 1 iulie 2011, 21:40)

    Octavian [anonim]

    In tratatul de aderare al Romaniei la EU se specifica foarte clar ca din 2012 se mai pot impune restrictii pe piata muncii doar cu acordul Comisiei Europene ( primii 5 ani - pana in 2012, restrictiile se pot pune liber, fara vreun acord ) si avand in vedere ca deja Comisia Europeana le-a dat domnilor din Olanda nenumarate avertismente, greu imi vine sa cred ca vor mai exista restrictii incepand cu 2012.
  • +1 (1 vot)    
    mergeti si vizitati Olanda (Vineri, 1 iulie 2011, 21:54)

    cristi [anonim]

    Mergeti si vizitati Olanda. Cheltuiti bani multi in tata lor.
  • 0 (4 voturi)    
    Propunere. (Vineri, 1 iulie 2011, 22:18)

    AlinN [utilizator]

    Produsele olandeze vor fi taxate in Romania si doar exceptional (foamete, catastrofe) vor fi fara taxa. Mi se pare normal. De ce sa-mi concurezi tu capitalist de 500 de ani un producator roman capitalist de 10 ani? Este clar ca ai un produs mai bun si mai ieftin, dar eu n-am avut timp sa fiu la fel de performant ca tine asa ca asta inseamna ca-mi sugi valuta din tara. Si daca eu nu o pot readuce muncind la tine atunci TAXE!
  • +2 (2 voturi)    
    Dar vulpi si gaste... (Vineri, 1 iulie 2011, 22:44)

    Costin1968 [utilizator]

    ...romano-bulgare pentru bordelurile batave au voie in Olanda???
  • -1 (1 vot)    
    Inrebare (Sâmbătă, 2 iulie 2011, 0:48)

    Vlad I [anonim]

    Dar pot cersi in mod organizat ?
  • 0 (2 voturi)    
    nu e vorba decat partial de romani (Sâmbătă, 2 iulie 2011, 13:43)

    daroc [utilizator]

    Nu va mai imflamati atata! Aceasta masura, chiar daca evident discriminatorie la adresa romanilor, are la baza mai multe lucruri, care nu sunt spuse in gura mare, dar sunt totusi spuse, daca ai rabdarea sa ii asculti.
    Primul aspect: emigratii. Olanda are vreo 15 milioane de locuitori, deci e o tara relativ mica, chiar daca foarte bogata. Deci, atata ca suprafata cat si ca populatie, mai mica decat Romania. Si e plina de emigranti, cu sau fara cetatenie olandeza. Nu mai e vorba ca sunt rai sau buni emigrantii. Chiar daca toti ar fi buni, deja e destul! Fiindca daca continua in stilul asta cu acceptarea emigrantilor, olandezii (etnicii olandezi) vor fi din ce in ce mai putini, ca proportie, in... Olanda.
    Doi la mana, in stransa legatura cu ce am scris mai sus. Un ministru olandez afirma acum cateva luni (dar afirmatia lui nu a facut valva, era cumva plictisitoare pentru a fi o stire de prime-time), afirma ca nu are rost ca Olanda sa continue sa primeasca multi emigranti, in conditiile in care deja exista vreo 500 000 de cetateni olandezi someri, care traiesc pe banii statului. Si atunci, spunea acel ministru, de ce sa primeasca mii si mii de emigranti ca sa munceasca in Olanda, de ce nu pot munci acei ceteteni olandezi, care in prezent paraziteaza statul olandez?
    Si acum, lasand la o parte eleganta, treaba e simple: e plina Olanda de emigranti sau copii de emigranti care mai mult creaza probleme decat vor sa munceasca. In special o parte din populatia musulmana tanara, cetateni olandezi, care nu lucreaza nimic.
    Deci ideea e simpla: de ce sa mai primeasca ca pana acum emigranti la greu, cand oricum o parte (chiar daca mica) dintre ei vor crea probleme de tot soiul, de ce sa nu incerce sa ii puna la lucru pe cetatenii olandezi care freaca menta si paraziteaza statul (prin asistenta sociala), mare parte dintre ei de origini straine?
    Hai sa nu ne mai imflamam atata. Olandezii nu ii urasc pe romani, nu-s nici rasisti dar s-au cam saturat si ei!
    • +1 (1 vot)    
      tot olandezii (Duminică, 3 iulie 2011, 21:10)

      caracotasu' [anonim] i-a raspuns lui daroc

      Ai perfecta drepatate in ce spui, dar uiti un lucru: Romania e in Uniunea Europeana!
      Dupa cum prevede articolul 39 al Tratatului CE
      "Fiecare cetăţean al Uniunii Europene are dreptul să muncească şi să locuiască în alt stat membru fără să fie discriminat pe motive de naţionalitate."
      Pai daca nu se respecta atunci UE devine o caricatura.
      PS: Daca va amintiti tot olandezii se opun si aderarii Romaniei la Schengen.
      • 0 (0 voturi)    
        Diaspora (Marţi, 9 august 2011, 15:16)

        mihaela [anonim] i-a raspuns lui caracotasu'

        Pacat ca nu se mediatizeaza mai mult si lucrurile bune pe care le fac romanii din diaspora. Fiecare tara are hotii, lenesii, cersetorii si criminalii ei. Problema ca nu stim sa fim uniti si ca acceptam sa fim umiliti si sa muncim in conditii pe care altii nu le-ar accepta (poate e o reminescenta a comunismului de a sta mereu cu capul plecat). Dar sintem un popor de oameni harnici, priceputi si in majoritate cinstiti. Altfel cum s-ar explica faptul ca agricultura din vestul Europei se face cu muncitori romani?