Scandal de proportii in Ungaria, dupa ce directorul Teatrului National din Budapesta le-a inchiriat spatiul romanilor, pentru sarbatorirea zilei de 1 Decembrie: E o provocare * Autorizatia pentru aniversarea de la teatru a fost retrasa

de A. Neagu, A. Biro     HotNews.ro
Joi, 18 noiembrie 2010, 9:55 Actualitate | Diasporă


Invitatia la Ziua Nationala a Romaniei
Foto: Ambasada Romaniei la Budapesta
Un scandal de proportii a izbucnit in Ungaria, dupa ce oficialii romani din aceasta tara au obtinut permisiunea directorului Teatrului National din Budapesta pentru a sarbatori aici 1 Decembrie, Ziua nationala a Romaniei, scrie Hungarianambiance.com. Mai multi politicieni maghiari si figuri publice importante considera "o provocare" gestul romanilor din tara vecina de a aniversa Ziua nationala la Teatrul National din Budapesta, in conditiile in care data de 1 Decembrie coincide cu pierderea, de catre Ungaria, in favoarea Romaniei, a teritoriilor din Transilvania stapanite pana in 1918.

UPDATE: Contactata de HotNews.ro, Zenovia Popa, secretar III si responsabil pentru relatiile cu presa in cadrul Ambasadei Romaniei la Budapesta, a confirmat ca receptia de Ziua nationala a Romaniei nu va mai avea loc la Teatrul National din capitala ungara, dar spune ca ambasada romana nu poate oferi, in acest moment, mai informatii in acest caz. In acest moment, nu se stie cu exactitate daca si unde va mai avea loc o astfel de receptie.

Imediat dupa aparitia stirii in presa maghiara, istorici si figuri publice marcante din tara vecina au inceput sa vorbeasca despre "o provocare" din partea Romaniei. Ulterior, si politicienii ungari au reactionat. Potrivit acestora, Teatrul National din Budapesta este o institutie publica, iar Guvernul este responsabil pentru functionarea sa.

"Sarbatorirea Zilei nationale a Romaniei la Teatrul National nu poate fi interpretata decat o provocare", a declarat istoricul maghiar Raffay Erno, pentru Magyar Hirlap.

Potrivit blogului maghiar, care citeaza MTI, autorizatia data romanilor de catre directorul Teatrului National pentru sarbatorirea zilei de 1 Decembrie in acest spatiu a fost retrasa.

In plus, Istvan Palffy, politician al Aliantei FIDESZ - Partidul Popular Crestin-Democrat KDNP, aflata la guvernare, a cerut Executivului de la Budapesta o investigatie in urma deciziei directorului Teatrului National din Budapesta de a inchiria spatiul romanilor si a cerut demiterea lui Robert Alfoldi de la conducerea institutiei de cultura.

"Ambasada Romaniei a ales in fiecare an pentru sarbatorirea zilei nationale numai locatii cu semnificatie. Am ales anul acest Teatrul National si pentru ca am dorim ca relatiile dintre cele doua natiuni sa mearga inainte",
a declarat Zenovia Popa pentru Magyar Hírlapot.

1 Decembrie este Ziua nationala a Romaniei incepand din 1990. La 1 decembrie 1918, Adunarea Nationala de la Alba Iulia a adoptat o Rezolutie care consfintea unirea tuturor romanilor din Transilvania si intreg Banatul (cuprins intre raurile Mures, Tisa si Dunare) cu Romania, in conditiile in care, pana la aceasta data, Transilvania se afla sub stapanirea Ungariei.

Publicatia HVG scrie ca, in urma cu 8 ani, a existat un scandal similar - la acea vreme, tot in jurul datei de 1 decembrie, premierul maghiar Medgyessy Peter a sarbatorit Ziua nationala a Romaniei impreuna cu omologul sau roman Adrian Nastase, la Hotelul Kempinski din Budapesta. Si atunci, presa maghiara si comentatorii au condamnat gestul premierului.


  • Directorul Teatrului National din Budapesta: Nu am vrut sa ranesc sentimentele nationale
Robert Alfoldi, directorul Teatrului National din Budapesta, a explicat ca decizia sa de a inchiria sala mare pentru o receptie, la 30 noiembrie, inaintea Zilei Nationale a Romaniei, nu a avut ca scop sa raneasca sentimentele nationale, potrivit Mediafax, care citeaza MTI:

"Cand Institutul Cultural Roman din Budapesta mi-a cerut sa inchiriez sala mare a Teatrului pentru celebrarea Zilei Nationale a Romaniei, m-am gandit ca spectacolul si receptia ar putea ajuta cele doua tari, Ungaria si Romania, sa devina mai apropiate prin intermediul culturii si artei, in pofida trecutului lor furtunos".

Robert Alfoldi a fost acuzat de Partidul nationalist radical Jobbik ca ar fi acordat asistenta unui eveniment antiungar, adaugand ca decizia acestuia "se califica drept tradare". Partidul a precizat ca va organiza o demonstratie in fata Teatrului, la 1 decembrie.

Intr-un comunicat public, FIDESZ a transmis ca declaratiile directorului Teatrului National sunt "nefericite". "Suntem siguri de bunele intentii sale dar trebuia sa fie constient de sensibilitatile poporului maghiar. Un director de teatrul trebuie sa fie constient ca pentru majoritatea maghiarilor pierderea Transilvaniei reprezinta o trauma si ca acesta nu poate fi sarbatorita intr-un loc simbolic cum este Teatrul National"..


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















14198 vizualizari

  • +84 (96 voturi)    
    Si uite asa vedem „civilizatia” vecinilor.. (Joi, 18 noiembrie 2010, 10:02)

    De la Tisa pana dincolo de Nistru [anonim]

    Nationalism si iredentism, nostalgia unui trecut colonialist si pe alocuri fascist, ipocrizia unor discursuri oficiale ungare de „buna vecinatate” !

    10.000 de unguri au venit in Romania sa sarbatoreasca pe vechea frontiera si liderii politici romani nu i-au bagat in seama, nici populatia romaneasca nu s-a emotionat.

    Suntem mai toleranti si mai europeni decat ungurii..
    • +26 (52 voturi)    
      Si atunci daca suntem mai buni ca ei (Joi, 18 noiembrie 2010, 10:25)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui De la Tisa pana dincolo de Nistru

      ce sens are sa ne suparam!?
      Suntem mai europeni ca ei!
      Suntem mai toleranti ca ei!
      Suntem mai civilizati ca ei, in problema aceasta!
      Care e problema?
      Ca sunt si la ei, ca si la noi zarghiti, asta este!
      La nevoie, stim sa/i punem cu botul pe labe!
      A mai fluturat o data steagul tricolor la Budapesta!
      Se poate repeta!
      Daca nu inteleg de vorba buna, o sa... ni se mai falfiie inca o data!
      • -29 (51 voturi)    
        exercitiu de imaginatie (Joi, 18 noiembrie 2010, 10:45)

        nora [anonim] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

        imaginati-va ca ambasada Rusiei obtine permisiunea sa serbeze anexarea Basarabiei la Teatrul National din Bucuresti
        • +28 (42 voturi)    
          incearca invers (Joi, 18 noiembrie 2010, 11:17)

          gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui nora

          transilvania=80% romani, 20% unguri
          basarabia=95% romani, 5% rusi

          unde este analogia? poti face o astfel de analogie?
          romania este singura tara inconjurata de romani.
          • +3 (21 voturi)    
            95? (Joi, 18 noiembrie 2010, 13:12)

            mumuishere [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

            De unde ai obtinut procentele? 75% moldoveni (din care jumatate din populatia masculina pune faianta la moscova) si 15% rusi si ukraineni. Ah si multi moldoveni care nu ar recunoaste pentru nimic in lume ca sunt moldoveni si o sa-ti vorbeasca un rusa chiar daca stie romana...
            • 0 (0 voturi)    
              ma gheorghe (Vineri, 19 noiembrie 2010, 8:41)

              didi [anonim] i-a raspuns lui mumuishere

              restul de 10 % i-ai pierdut pe drum cumetre :)))
            • 0 (0 voturi)    
              Moldovenii vorbesc romana (Vineri, 19 noiembrie 2010, 9:19)

              wqwq [anonim] i-a raspuns lui mumuishere

              Am, fost in septembrie in Basarabia, si am intalnit doar 3 oameni in 7 zile care nu vorbeau romaneste. Am ramas surprins de cat de puternic este romanismul in Moldoiva, si au inceput sa vobreasc amult mai corect romana decat acum 3-4 ani de cand am fost ultima oara
        • +24 (36 voturi)    
          gresit (Joi, 18 noiembrie 2010, 11:25)

          Cifre [utilizator] i-a raspuns lui nora

          exercitiul propus de tine este complet gresit si iesit din context. basarabia ca si celelalte tinuturi daco-romanesti apartin de drept romanilor si sunt locuite de ei de cel putin 2000 de ani (cel putin atat cat avem izvoare istorice). Prin unirea de la 1918 s-a refacut vatra, comparativ cu despartirea basarbiei cand s-a produs o ruptura. Rusia nu a primit un teritoriu pe care l-a avut, ci a pedepsit Romania, in schimb Ungaria a pierdut un teritoriu furat si stapanit prin politicile imperialiste, teritoriu care evident nu i-a apartinut de drept.
          • -16 (30 voturi)    
            hm, nu stiu (Joi, 18 noiembrie 2010, 11:57)

            nora [anonim] i-a raspuns lui Cifre

            in kosovo sunt mai multi albanezi decat sarbi si totusi romania nu-i recunoaste independenta;
            pe de alta parte, o gramada de basarabeni se considera basarabeni si nu romani, dar nu asta e important
            si germania e o tara inconjurate de germani, serbia de sarbi etc
            daca populatia e un criteriu, harghita si covasna ar avea drept la autonomie?

            iar daca vorbim de vatra si alte baloane de sapun, si ungurii considera transilvania o vatra. teritoriul a apartinut ungariei de la inceputul evului mediu
            • +16 (22 voturi)    
              . (Joi, 18 noiembrie 2010, 12:30)

              Eclesiastul [utilizator] i-a raspuns lui nora

              Kosovo este cel mai prost exemplu pe care il puteai da! Este celebrul exodul populatiei autohtone datorat atrocitatilor comise de albanezi. Foarte frumos ca Romania nu recunoaste independenta unor banditi! In rest exemple pe care le dai nu au legatura cu subiectul.
              • -7 (15 voturi)    
                Si in Dobrogea (Joi, 18 noiembrie 2010, 14:14)

                sebi [anonim] i-a raspuns lui Eclesiastul

                erau in 1878 35% romani. Dar sa inteleg ca atunci cand e vorba de ai nostri e ok, cand e vorba de altii, nu???
                • -5 (11 voturi)    
                  normal (Joi, 18 noiembrie 2010, 15:27)

                  diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui sebi

                  inca de la primele noastre manuale de istorie s-a prins obiceiul de a se ascunde lucrurile puturoase si rusinoase si petele de intuneric din trecutul nostru. acum, cand a doua sau a treia generatie de romani este scolita in masa, trecutul care nu ne convine (pt ca nu ne seamana noua, celor de azi) nu este doar uitat, ci si de neacceptat. exemplul cu Dobrogea e f bun.

                  mai sunt si alti factori care contribuie la starea actuala a trairilor patriotarde:
                  - nationalismul ceausist si schimbarea numelor de localitati din ardeal (care aminteste de buna prietenie dintre NC & Todor Jivcov, omoratorul de turci si erou al civilizatiei omului nou); niciodata n-am sa inteleg cum de oamenii din tara asta au vazut o logica in schimbarea numelui "Satmar" in "Satu Mare" fara a cauta echivalente românesti si pt "Obcine Bucovinene", "Milcov", "Cernavoda", "Teleorman", "Bistrita" etc
                  - construirea imaginii unei mari civilizatii dace, baza a civilizatiei noastre actuale (baza, ok, o pot accepta fortand interpretarea si vazand o legatura intre unele aspecte ale gandiri mitice a neoliticilor cuceriti de romani si xenofobia agresiva a unei bune majoritati a compatriotilor mei)
                  - punerea unor oameni normali ai timpurilor lor in randul sfintilor
                  - lipsa unei traditii a cartii si a calatoriei (deci a cunoasterii) in cultura noastra (termenul "cultura" trebuie luat in sens antropologic)
                  etc
                  • +5 (5 voturi)    
                    anormal (Joi, 18 noiembrie 2010, 17:41)

                    Romanu [anonim] i-a raspuns lui diddlyjo

                    /// Zi-i concluzia ca nu am zarit-o: de ce nationalistii lor sunt mai buni ca nationalistii nostri; de ce curvele lor sunt mai bune decat curvele noastre;de ce golanii lor sunt mai buni decat golanii nostri ;de ce ungurii lor sunt mai buni ca romanii nostri?Au oare rahatul lor nu pute ?
                    In rest ce sa iti explicam noi tie("niciodata n-am sa inteleg")-pai de-aia ma;ca sa se mire prostii!(Cocosila dixit)
                    „Construirea imaginii unei mari civilizatii,baza a civilizatiei noastre (baza, ok, o pot accepta ...”- bai analfabetule! unde-i subiectu’? unde-i predicatu’? Bai ...bip unde-i logica frazei?unde-i concluzia?Domnu administrator de site,ziceti ca-i cenzurati pe toti zglobii umpluti de retorica? .
                    Bai...bip! „Antropologia se ocupă cu studiul științific al omului (genul Homo Hominis) ... Este o disciplină holistică ... În centrul antropologiei se află ideea de cultură și noțiunea că aceasta reprezintă specia umană, că specia noastra și-a dezvoltat o capacitate universală de a concepe lumea simbolic, de a preda și învăța astfel de simboluri în mod social și de a transforma lumea (și pe noi înșine) pe baza acestor simboluri”.Nu cultura trebuie luata in sens antropologic, cultura este parte componenta a antropologiei, raportul dintre cele doua fiind de intreg-parte (dupa Kelsen ed.AllBeck 2003).
                    Inainte de a iti transmite un sictir de toate zilele, pentru ca acesta sa nu fie totusi unul deplin, comunica-ne si noua baza de date (izvoarele) si determina te rugam acele lucruri puturoase si rusinoase si a petelor de intuneric din trecutul nostru.PS nu cred ca ai facut scoala la Budapesta ca nu primesc indivizi atat de ... bip si de inculti!
                  • +4 (6 voturi)    
                    Dobrogea... (Joi, 18 noiembrie 2010, 17:48)

                    Fane [anonim] i-a raspuns lui diddlyjo

                    Ia mai vezi tu titulatura lui Mircea cel Batran. Inainte sa condamni istoria invatata la noi fata de cea invatata de altii (care nu stim de ce crezi ca-i mai adevarata) ar fi util s-o studiezi putin. Poate ti-ai da seama de ce sunt romanii deasupra altora din niste puncte de vedere si de ce oricare individ tine mai intai cu "ai lui". Numai neamurile proaste si inculte tin cu "dreptatea altora".
                • -5 (7 voturi)    
                  Sunt de acord dar (Joi, 18 noiembrie 2010, 15:40)

                  Anonimizat2 [utilizator] i-a raspuns lui sebi

                  totusi, romanii, chiar daca pana in 1918 nu au avut majoritate in Transilvania, au fost, totusi, cel mai mare grup etnic. Cand romanii aveau 35%, ungurii erau 25-30, sasii 20-25 etc.
                  • +7 (9 voturi)    
                    fals (Joi, 18 noiembrie 2010, 16:27)

                    bancher [anonim] i-a raspuns lui Anonimizat2

                    Prietene, romanii nu au fost niciodata sub 70% in Transilvania. Chiar si statistica (masluita) a Imperiului austro-ungar tot ii scoate 70% la recensamant.
                    • -4 (8 voturi)    
                      asa-i (Joi, 18 noiembrie 2010, 17:25)

                      diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui bancher

                      asta cu conditia sa-i numeri printre cei 70% de români si pe cei peste 700k sashi, si pe cei vreo 2-300k tigani, inca pe atatia evrei, ceva armeni (nu multi, vreo 25-30k), cam tot pe atatia slovaci (in special in vestul actualului judet salaj si prin estul orasului Marghita + in zona Nadlac), niscai sarbo-croati prin Caras Severin, vreo 20k ucrainieni in Maramures si, in fine, inca vreo 2-300k unguri ca sa-ti iasa majoritatea aia de 70% la care tii tu.

                      daca vrei sa-i pui la socoteala doar pe etnicii romani (chiar daca nu e tocmai usor sa calculezi populatia Ardealului pe etnii, avand in vedere ca intotdeauna a existat un insemnat numar de familii mixte), atunci mai realist e sa spui ca procentul populatiei românesti a variat intre aprox 50 si 58% de prin deceniul 3 al sec XIX pana la inceputul anilor '20 ai sec XX.

                      estimarile care pot fi facute pe baza documentelor parohiale (acolo unde sunt, pt ca multi dintre preotii ortodocsi ardeleni precum si unii dintre preotii greco-catolici erau analfabeti inainte de 1850) indica aceeasi proportie a populatiei românesti si pt sec XVIII & inceputul sec XIX.
                      • 0 (0 voturi)    
                        Date mai precise ... (Vineri, 11 ianuarie 2013, 5:32)

                        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui diddlyjo

                        ... pot fi gasite aici: http://en.wikipedia.org/wiki/History_of_Transylvania#Historical_population

                        Datele sunt bazate pe recensaminte organizate de statul maghiar, incepand din 1869.
            • -3 (13 voturi)    
              da. (Joi, 18 noiembrie 2010, 13:39)

              mumuishere [utilizator] i-a raspuns lui nora

              bine spus. Eu as zice ca pecenegii si cumanii ar fi primii... Ne legam de niste triburi primitive pentru a ne regasi identitatea. Deja m-am sictirit de branza barza varza - demonstratie incontestabila a apartenentei romanesti la spatiul geto-dac. Asta se intampla cu un popor care nu are de ce sa se lege in afara de cucuteni pentru a-si demonstra integritatea nationala.
              • -1 (7 voturi)    
                Mda.. (Joi, 18 noiembrie 2010, 17:51)

                Fane [anonim] i-a raspuns lui mumuishere

                Ai invatat binisor limba romana pentru unul cu o limba materna atat de diferita. Felicitari! Dar prostiile zi-le alor tai.
            • +8 (16 voturi)    
              la voi maghiarii istoria incepe doar cu anul 1000? (Joi, 18 noiembrie 2010, 14:22)

              AdiGB [utilizator] i-a raspuns lui nora

              ...vesnica voastra problema, incepeti istoria cand si cum va convine dar nu mai devreme de anul 1000....

              haideti sa va intrebam ceva, burebista si decebal va spun ceva? feri-v-ar sfantul de mania acestui popor!
            • +8 (8 voturi)    
              Baloane de săpun? No, pân-aici! (Joi, 18 noiembrie 2010, 15:16)

              Diogene Canus [anonim] i-a raspuns lui nora

              Nora, draga mea, şi voi, care vă îndoiţi de prezenţa şi continuitatea românilor în spaţiul danubiano-carpato-pontic! Aveţi două posibilităţi în viaţă; fie te informezi, fie dai crezare celor care se informează! În cazul în care sunteţi din cea de-a doua categorie, iată dovezile mele. FONTES HISTORIAE DACO-ROMANAE, Editura Academiei RSR, 1982.patru volume. Cuprinde toate documentele referitoare la prezenţa românilor în ţara lor, de la începuturile istoriografiei, adică începând cu Herodot. Documentele citate nu sunt măsluite, nu săriţi, ele sunt citate din alte surse, polone, bizantine, papale, etc, unele dintre ele au fost publicate princeps de istorici străini, şi, oricum, originalele se află în marile biblioteci ale lumii, aşa că teoria conspiraţiei pică, dacă eşti normal la cap. N-o să vă ţin aici cursuri de istorie, ideea e că strămoşii noştri erau aici pe vremea când ungurii erau numiţi de izvoare "turci de apus"! Aşa că astea nu sunt "baloane de săpun". Fruntea sus şi fiţi mândri că sunteţi români. Şi faceţi cinste numelui de român.
              • +4 (6 voturi)    
                ungurii si ideile lor urat mirositoare (Joi, 18 noiembrie 2010, 17:54)

                pro Diogene [anonim] i-a raspuns lui Diogene Canus

                o forma de extremism este contrabalansata de alta forma de extremism, cel putin egala in intensitate.
                Bravos Diogene!Eu nu am atat de multa carte ca tine si nici studii. Am o gandire simpla si sanatoasa : la un milion de tarani ca Nora &Co, trebuie si un intelectual cetit si instruit ca tine. Bravos inca o data si da-mi voie sa exprim un punct de vedere: pe mine nu ma intereseaza cine si cand a venit pe aici. Azi suntem noi aici, si o cizmna'n gura nu strica niciodata ca sa iti aperi pamantul (ce americaneste mi-a iesit) Sustin astfel de studii si sunt gata sa le sutin oricand si oricum (cuvantul mecenat e putin peiorativ). Baieti! Mai aveti dubii ca cineva trebuie sa invete, sa studieze si sa se perfectioneze ? Cineva terebuie sa faca si asta !
              • 0 (0 voturi)    
                tu chiar vrei (Vineri, 19 noiembrie 2010, 13:11)

                levi [anonim] i-a raspuns lui Diogene Canus

                sa credem Orice ce a fost publicat in timpul lui ceasca.?
                Primii descrieri ca exista un popor in sud de Carpati gasesti la Anonymus!punct restul sunt povesti de eadormit copii!si daca esti asa de bun in istorie hai spune la toti de ce sau retras romanii din Dacia si cate popoare migratoare au trecut prin ardeal si cat au stat aici!astept!
                • 0 (0 voturi)    
                  citeste (Joi, 25 noiembrie 2010, 3:27)

                  Corbu [anonim] i-a raspuns lui levi

                  http://ro.wikipedia.org/wiki/Transilvania

                  La încheierea Primului Război Mondial, în contextul prăbușirii Dublei Monarhii, Ungaria își proclamă independența, incluzând în teritoriul său și Transilvania. ( deci nu a fost a voastra)
                  În aceste condiții, miniștrii de externe ai Reichului și ai Italiei, Joachim von Ribbentropp și Galeazzo Ciano au convocat la Viena la data de 30 august 1940 pe miniștrii de externe ai României și Ungariei și au impus un acord care prevedea trecerea în componența Ungariei a unui teritoriu de 43.492 de kilometri pătrați, cu o populație românească de 1,304,903 locuitori (50,2%), și maghiară de 978,074 locuitori (37,1%), [31] teritoriu cunoscut sub numele de Transilvania de Nord (în maghiară Észak-Erdély). Acordul, numit în istoriografia română Dictatul de la Viena. ( deci nu m-as lauda cu ajutorul Reichului-- doar stii ce au facut.
                  În perioada dintre 1945-1947, până la încheierea tratatelor de pace dintre Aliați și România și Ungaria (ambele au avut statut de țări învinse în cel de-al doilea război mondial), au existat demersuri ale Ungariei de a păstra chiar și o mică parte a teritoriului dobândit în 1940 (fiind vizată în special zona actualului județ Satu Mare). Cu toate acestea, tratatele de pace de la Paris, din 1947, confirmă revenirea la frontiera existentă la 1 ianuarie 1938 între România și Ungaria (frontiera stabilită prin Tratatul de la Trianon) și nulitatea dictatului de la Viena.

                  Concluzia .. va credeti superior pe un pamant cu istoric romanesc
            • 0 (0 voturi)    
              Romania nu recunoaste independenta Kosovo ... (Vineri, 11 ianuarie 2013, 5:15)

              Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui nora

              ... nu datorita componentei populatiei, dpv etnic, ci din cauza faptului ca la declararea independentei nu s-au respectat proceduri internationale bine stabilite - in mod esential, la declararea independentei Kosovo s-a incalcat legea.
          • -6 (8 voturi)    
            romanii (Joi, 18 noiembrie 2010, 12:51)

            dorin valeriu [anonim] i-a raspuns lui Cifre

            in principiu ai mare dreptate, atata doar ca acum 2000 de ani erau daci si romani; urmasii lor, poporul roman, s-a plamadit ceva mai tarziu.
          • +7 (7 voturi)    
            Basarabia - Pamant romanesc (Joi, 18 noiembrie 2010, 14:51)

            valisa [anonim] i-a raspuns lui Cifre

            Da, Basarabia este pamant romanesc. Acest lucru trebuie facut cunoscut si uncrainenilor care pe 15 noiembrie 2010 au rupt bornele care demarcau granita dintre Republica Moldova si Ucraina, cu intentia de a le muta cu 120 de metri in interiorul Moldovei. - Sursa inforusia.ro, nezavisimaia gazeta si ria novosti. Iar acest lucru nu a fost facut cunoscut in media romaneasca si nci politicienii nostrii nu au reactionat. Am constatat deja ca este un subiect tabu. Oare Romania nu reactioneaza? Priveste cu pasivitate la actiunile dusmanilor nostrii?
            Rusii se folosesc de ucraineni pentru a pune mana definitiv pe Transnistria. Aceasta regiune este a romanilor. Conform inforusia.ro, in Tiraspol sunt "doar" 150 de rusi. Si in tarile din vest traiesc cetateni romani si noi nu afirmam ca acele teritorii sunt ale noastre. Rusia sa isi ia laba de pe Republica Moldova, inclusiv de pe Transnistria. Aceste teritorii au fost, sunt si vor apartine pentru totdeauna romanilor.
          • +1 (1 vot)    
            problema e ireconciliabila (Vineri, 19 noiembrie 2010, 15:31)

            Chronosopados [anonim] i-a raspuns lui Cifre

            Sunt 2 pareri, româna si ungară, care pâna acum continua sa fie divergente si, fiecar in zona ei, foarte populare.
            noi toţi zicem: "un teritoriu furat si stapânit ... nu i-a apartinut de drept", noi am recuperat teritoriul;
            ei toţi zic: "apartine Ungariei, Trianon ne-a jefuit".
            Momentan asta e situatia, noi nu-i putem convinge pe ei si nici ei pe noi.
            E ca in Razboiul Rece: fiecare il pândea pe celalalt, se mai umfla in pene spre celalalt, dar nu exagera ca sa nu se ajunga chiar la bătaie adevărată.
            Să nu ne enervăm, important e sa ne păstrăm poziţia şi echilibrul.
            Să învăţăm ceva din căderea URSS: cât de mare si tare se arăta, dar a căzut din cauza propriilor extremisti, ce nu s-au gândit pe termen lung ci s-au inflamat de dorinţa victoriei imediate.
        • +1 (1 vot)    
          anexare (Joi, 18 noiembrie 2010, 11:46)

          alpha [utilizator] i-a raspuns lui nora

          daca isi serbeaza ziua nationala la data anexarii basarabiei e ok .daca nu - nu.
        • +2 (6 voturi)    
          Nu chiar aşa de controversat (Joi, 18 noiembrie 2010, 12:25)

          aqualung [utilizator] i-a raspuns lui nora

          E mai puţin controversat decât atât, pentru că pentru ruşi 28 iunie nu e o sărbătoare importantă, cum e pentru noi 1 decembrie; aşa cum nici 20 iunie nu e importantă pentru noi.

          Mai degrabă ca şi cum ar sărbătorii ruşii 9 mai la Bucureşti sau la Berlin, sau francezii 11 noiembrie la Berlin, germanii 18 ianuarie la Paris, americanii 4 iulie la Londra...

          În esenţă, eu nu văd unde e neapărat provocarea, e o chestiune de respect reciproc. De fapt, e mult zgomot pentru nimic, pentru că şi la noi de 15 martie permanent e acelaşi zgomot. Şi noi şi ei am putea da dovadă de un pic mai multă toleranţă.
        • -6 (6 voturi)    
          Rusi si Basarabia! (Joi, 18 noiembrie 2010, 12:37)

          Hell [anonim] i-a raspuns lui nora

          Ia in considerare ca Basarabia este independenta in momentul de fata!!!
          • -6 (6 voturi)    
            Corect (Joi, 18 noiembrie 2010, 13:29)

            Eu [anonim] i-a raspuns lui Hell

            Corect, Transilvania nu e independenta in momentul de fata
            • 0 (0 voturi)    
              din (Duminică, 21 noiembrie 2010, 19:51)

              Hun [anonim] i-a raspuns lui Eu

              pacate pentru toti cei care o locuiesc...ce bine am putea trai!!
        • +5 (5 voturi)    
          alta gasca'n alta traista (Joi, 18 noiembrie 2010, 15:19)

          historicus [anonim] i-a raspuns lui nora

          in 1918, chiar inainte de 1 dec. sfatul tzarii din bassarabia a votat unirea cu regatul romaniei. dupa revolutia bosevica, basarabia a format republica democratica moldoveneasca si apoi, in aprilie (martie) 1918 s'a unit cu tzara.
          la 1 dec, adunarea populara a votat unirea transilvaniei cu ro, in urma colapsului imperiilor.
          tot atunci au aparut ca state independente, ungaria si cehoslovacia.bosnia si hertzegovina si croatia s'au unit cu regatul sarbesc si'au format iugoslavia.
          la 1 dec. se serbeaza intregirea tzarii, adica alipirea la patria mama a basarabiei, bucovinei, transilvaniei si banatului.
          bsarabia a fost anexata, a doua oara, prin ultimatum,in 1940, iar a treie oara, prin ocupatie directa in 1944.
          transilvania a fost inumatatita prin diktatul dela viena, ardealul de nord fiind sub ocupatie ungureasca pana la terminarea razboiului.
          deci, mai draga, transilvania a fost alipita prin vointa poporului, pe cand basarabia a fost un rapt, urmare pactului dintr nazisti si bolsevici, pactul molotov ribentrrop.
          toate teritoriile alipite au fost recunoscute ca facand parte din regatul romaiei, de catre marile puteri, prin tratatul de pace dupa primul razbel al lumii. tratatul a rost semnat si de noul stat, ungaria.
          in 1919, romania a intervenit in ungaria pentru inabusirea revolutiei bolsevice, care instaurase republica sovietica ungureasca.
          deci, pe cine nu lasi sa moara, nu te lasa sa traiesti. ar fi fost parte a urss, fara interventia armatei regale.
        • +1 (1 vot)    
          ce zici nora? (Joi, 18 noiembrie 2010, 23:04)

          gf [anonim] i-a raspuns lui nora

          draga nora, ma abtin sa nu-ti zic vreo doua, cu toate astea ma doare pe mine fractura ta de logica. Transilvania nu a fost a Ungariei, asa cum basarabia a fost a Romaniei, prin urmare scrii aberatii.
          Daca pana acum nu ma agita nimic in legatura cu ungurii, acum chiar ca ma apuca pofta sa incing o hora in piata eroilor din budapesta.
          se baga cineva?
      • 0 (16 voturi)    
        civilizatie (Joi, 18 noiembrie 2010, 11:03)

        diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

        francezii si nemtii pe de o parte, francezii si englezii pe de alta parte s-au taiat in sabii vreme de aproape un mileniu din care vreo 8-9 secole nici francezii, nici englezii si nici nemtii nu se puteau gandi la ei insisi ca natiune (=indivizi care au constiinta faptului ca sunt asemenea datorita unei limbi comune), ci ca "stat" condus de un "sef" cu "maciuca mare" si cu mana suficient de lunga pt a-i putea atinge (cu maciuca) pe oricare dintre indivizii apropiati lui & care nu gandeau ca el.

        francezii, englezii si nemti au trecut peste aceasta traditie a ciomagelilor intre mânuitori de maciuci in momentul in care si-au dat seama ca cei ce-si zdrobeau reciproc oasele erau foarte diferiti in gandire de francezii, englezii si nemtii de azi (diferenta de gandire comparabila cu aceea dintre un mos de la sat si un tanar corporatist din Bucuresti).

        spre deosebire de fr, en, & de, romanii si ungurii nu s-au confruntat ca "state" conduse de "mânuitori de maciuci" decat de vreo cateva ori in ultimul mileniu.

        spre deosebire de fr, en & de, marea masa a indivizilor romani & unguri si-au dat seama ca fac parte dintr-o natiune abia la inceput de sec XX cand au fost alfabetizati.

        spre deosebire de fr, en & de, marea masa a indivizilor romani si unguri inteleg sa-si rezolve problemele personale din viata curenta "cu maciuca" (la figurat in general si la propriu in cazuri particulare).

        spre deosebire de fr, en & de, marea masa a indivizilor ro & hu inteleg prin natiunea vecina o masa amorfa de indivizi de care te diferentiezi (sau cu care te asemeni??) dorindu-ti sa le imprastii creierii pe pereti cu maciuca (multi isi exprima in mod clar aceasta dorinta in spatiul virtual - vezi comentariile de aici, bucuria unei victorii pe eRepublik etc).

        cand ne comparam cu fr, en & de, noi si ungurii nu o facem decat pe 2 axe: 1. a trecutului (atat ro cat si hu se lauda ca au tinut piept turcilor) si 2. a prezentului (avem politicieni de kk). in rest - maciuci intre ro & hu.
        • 0 (8 voturi)    
          precizare - completare (Joi, 18 noiembrie 2010, 11:28)

          diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui diddlyjo

          2 axe: 1. a trecutului mitizat si sanctificat si 2. a prezentului hulit si neacceptat.
        • +10 (14 voturi)    
          ce au facut ugurii???? (Joi, 18 noiembrie 2010, 12:46)

          Marian [anonim] i-a raspuns lui diddlyjo

          Au tinut piept turcilor???? am trait sa aud si prostia asta!!!!! In toata istoria lor ungurii, ei singuri, nu au invins o armata turca.......doar atunci cand au facut aliante sau au fost sub stapanirea hasburgilor au mai miscat si ei in plan militar. Sa nu uite vecinii nostri de la vest ca la Mohacs in 1526 au fost practic desfintati de turci (,, Victoria otomanilor a avut ca rezultat împărțirea Ungariei timp de mai multe decenii, între Imperiul Otoman, Monarhia Habsburg din Austria și PRINCIPATUL TRANSILVANIA")...........cu alte cuvinte ungaria a apartinut TRANSILVANIEI si nu invers......ce ar fi daca in virtutea acestui fapt am cere ca ungaria sa fie alipiata ROMANIEI???
          P.S vreau sa raspund si altui cititor care afirma ca Steagul Romaniei a mai fluturat in budapesta....corect este, a fluturat de doua ori in budapesta......pe sediul parlamentului maghiar pus acolo de ARMATA ROMANA.
          • -7 (13 voturi)    
            Mai citeste (Joi, 18 noiembrie 2010, 13:01)

            stai o tira [anonim] i-a raspuns lui Marian

            iti zic un singur lucru: Eger. Ar mai fi si alte exemple, dar banuisec ca capaciatea ta mintala iti permite numai un singur search pe google, which is your friend.

            1 decembrie sa se sarbatoreasca in Romania, nu in Ungaria. Ce draq, voi chiar va credet buricul pamantului.
            • +8 (12 voturi)    
              pun pariu ca nu ti-a disparut coada (Joi, 18 noiembrie 2010, 13:44)

              Marian [anonim] i-a raspuns lui stai o tira

              amice, romanii nu sun buricul pamantului.......dar iti pot spune altceva mult mai clar si pe mica ta putinta antropoida de intelegere a realitatii.........romanii au fost aici inaintea voastra si vor fi si dupa ce voi veti disparea. cat despre sarbatorirea 1decembrie la budapesta....romanii au dreptul sa isi sarbatoreasca ziua nationala unde vor daca ziua de 1decembrie ii gaseste intr-o anumita locatie oriunde in lumea asta....asa cu si voi sarbatoriti 15 martie in romania si nu va deranjeaza nimeni. pun pariu ca daca americanii din ungaria vroiau sa sarbatoreasca 4 iulie la teatrul national din budapesta nu se ofusca nimeni....probabil ii si plateati pt asta. cat despre cautatul pe google, cunosc mai multa istorie despre unguri decat imi poate oferi o simpla cautare.....iar despre lupta de la mochas, in care s-a vazut vajnicul vostru spirit luptator ,am invatat la scoala, inainte ca tu sa fi constient ca te tragi din maimuta si ca traind langa romani s-ar putea sa evoluezi totusi in om.
              • 0 (0 voturi)    
                Mai gandeste-te (Vineri, 19 noiembrie 2010, 9:19)

                Dexter [anonim] i-a raspuns lui Marian

                Amice, esti de inteligenta submediocra. Romanii nu vor mai fi aici. Ce a fost a fost. Dar trendurile arata ca romanii vor disparea, ungurii vor disparea, de fapt rasa alba se indreapta spre extinctie :). Asa ca nu-i inteleg pe romanii verzi cu basini in cap, pentru ce se agita atata.
            • +6 (6 voturi)    
              atunci (Joi, 18 noiembrie 2010, 14:46)

              kin3zu78 [utilizator] i-a raspuns lui stai o tira

              voi maghiarii din Romania de ce sarbatoriti ziua voastra nationala la noi ?? Pe acelasi principiu ti-as putea spune sa nu te crezi buricul pamantului. Numai ca eu sunt mai european ca tine si nu ma aplec la asemenea ineptii !!!
          • -5 (7 voturi)    
            ai 2 posibilitati (Joi, 18 noiembrie 2010, 14:40)

            diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui Marian

            1. tii minte ce-ti spun, mai citesti macar 2-300 de carti de istorie & antropologie europeana (nu neaparat in româna, pt ca multe dintre cele scrise in româna sunt aidoma nisipurilor miscatoare) si apoi imi dai dreptate.

            2. tii minte ce am spus, nu citesti nimic, ma insulti ca sa te racoresti si pe viitor te enervezi oridecate ori iti vei da seama ca mai sunt si alti romani care spun ce spun eu si gandesc ca mine.

            esti un om liber, dotat cu liber arbitru si cu putinta de a te informa. poti alege.
            • 0 (0 voturi)    
              gandesti prost (Duminică, 21 noiembrie 2010, 13:36)

              gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui diddlyjo

              nu e vb de istorie, antropologie etc. este vb de un fapt, concret: 2 tari, una sarbatoreste ziua nationala in tara vecina cu surle si trambite de multi ani. cealalta, vrea sa faca un spectacol in tara vecina (era vb de muzica clasica, Enescu si Bartok) iar ceilalti sar de koor in sus. Asa ca lasa-ma cu istoria si antropologia ta, strict pe acest caz ungurii si-au dovedit prostia, sovinismul si gandirea retrograda. Punct. Daca tu vrei sa aperi aceasta actiune a lor este fix dreptul tau. Toata lumea are dreptul sa fie proasta, tu insa abuzezi.
          • 0 (0 voturi)    
            da Mariane le ai (Sâmbătă, 20 noiembrie 2010, 21:06)

            Zoli [anonim] i-a raspuns lui Marian

            ca magarul cu fuga! poate ar trebui sa invet niste istorie, fiindca se vede ca ai invatat decat istoria scrisa de romani, gandita de romani, dar neaprobata de cineva din lumea istoriei! Ar trebui sa mai citesti niste carti si in afara de ceea- ce au scris unii "istorici" care au intors tot ce se putea, pentru a crea o istorie romanilor! Dar nu e o problema, daca tie iti place sa traiesti fara sa stii, nu e nici o problema! Dar macar nu incerca sa prostesti si pe altii!!!
        • +5 (5 voturi)    
          o singura mentiune (Joi, 18 noiembrie 2010, 13:03)

          methos [anonim] i-a raspuns lui diddlyjo

          Sint de acord cu tine, in mare parte, doar o singura mentiune am: romanii si ungurii S-AU confruntat ca "state" conduse de "mânuitori de maciuci" MAI MULT decat de vreo cateva ori in ultimul mileniu. Sa nu uitam cum a luat Stefan cel Mare Chilia si Cetatea Alba, care erau sub suzeranitate maghiara, cu garnizoane maghiare, de la Vlad Tepes. Petru Rares facea raiduri de jefuire in Transilvania, sub pretextul apararii cetatilor lui din Ardeal, Ciceul si Cetatea de Balta, a asediat Brasovul si Bistrita. Lupta de la Posada etc...
          De fapt era o lupta in 3: Tarile Romane, Polonia si Ungaria, aliate 2 cite doua, in functie de context si interese.
          Ideea e ca ungurii si romanii si-au dat cu "maciuca" inca de cind au ajuns triburile maghiare in zona asta a Europei.
          • -3 (5 voturi)    
            ok (Joi, 18 noiembrie 2010, 14:57)

            diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui methos

            la noi au fost, Stefan cel Mare, Petru Rares, Mihai si, daca ii numaram si pe cei pomeniti de Anonymus (despre a carui scriere mai bine sa nu discutam ca povestea e prea lunga si alunecam in hermeneutica filologica) ii putem numara pe degetele de la 2 maini pe toti aia care s-au confruntat (fara a-si pune vreodata problema apartenentei etnice in iscarea conflictului - asta cel putin pana la 1848) de-a lungul unui mileniu.

            ce s-a intamplat in acest timp mai la vest? pai in cel mai rau caz au avut conflicte doar de 2 ori pe secol (asta cu conditia ca fiecare dintre aceste conflicte sa duca la extinctia unui procent insemnat din populatiile acelor tari - doar ultimul astfel de conflict a dus la moartea a peste 60 milioane indivizi in lume din care aproape 50 milioane in europa, fara a socoti invalizii etc) sau, in cel mai bun caz, fara a tine cont de mici hartuiri rasfirate, macar cate o batalie la fiecare 4-5 ani vreme de mai bine de un secol (razboiul de 100 de ani).

            acu' pofteste de compara conflictele din civilizatia vestica cu cele de la noi. zic sa compari conflictele, pt ca, dupa cum se vede, aplanarea lor nu poate fi comparata. noi, astia de aici, din est, tre sa ne mai dam in cap o vreme (macar avem intelepciunea de-a o face pe forumuri si in mediul virtual) inainte de a face si noi ca englezii, francezii etc.
        • +4 (6 voturi)    
          /// - antididdlyjo (Joi, 18 noiembrie 2010, 18:17)

          dildo [anonim] i-a raspuns lui diddlyjo

          Bai istoricule! Bai filozofule! iar dau de tine p'aicea. Si cum explici tu desteptule existenta Confederatia Rinului prin prisma bataliilor dintre nemti si francezi de vreo 800-900 ani . Cum explici Legea salica preluata de catre nemti de la francezi-ocupati fiind cu mardeala seculara. Despre ce nemti vorbesti tu ma analfabetule? Ca pana pe la 1700 aia traiau in pesteri si erau divizati in vreo mie de regate cu printi electori si magrafi, de isi alergau supusii din pesteri sa le lucreze pamantul.Bai analfabetul cine sa ne alfabetizeze pe noi cand noi am facut Sarmisegetuza cu echerul si compasul? Ce pusca mea au facut ungurii pe vremea aia?colibe de chirpici? Ce puteau sa faca dupa ce mancau carnea imputita si fermentata de o luna sub saua de la cal si beau lapte iapa cu rachiu fermentat ?
      • +10 (22 voturi)    
        Pentru ca pe bunatatea noastra obtin drepturi (Joi, 18 noiembrie 2010, 11:04)

        Creator [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

        nemeritate. Si ei,pe langa faptul ca nu le merita, isi mai si bat joc de noi...
        Oricum mi-a placut aia cu steagul, +1 :)
      • +4 (8 voturi)    
        ..a fluturat de doua ori deja... (Joi, 18 noiembrie 2010, 14:47)

        caraman [anonim] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

        Tricolorul romanesc a fluturat deja la budapesta de doua ori in 1919 si 1944...vorba ta daca mai vor este de unde...
      • +3 (5 voturi)    
        Un ungur mic ... (Joi, 18 noiembrie 2010, 15:26)

        Un roman mare si tare [anonim] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

        Un ungur mic si suparat a interzis Ardealul
        Un ungur mic, chiar foarte mic, si-a schimbat arealul

        In aceasta tara mai e cineva care vrea Transilvania sa


        Un ungur mic s-a imprietenit cu cel care vrea Transilvania sa
        Cei doi prieteni se viziteaza, se-mbratiseaza si se completeaza

        Se prefigureaza o 9 miorita, cu alta bentita dar aceeasi rochita
        Deschideti miorita picioarele larg sa intre transilvanul si cu ungureanul

        Un ungur mic si suparat a interzis Ardealul
        Un ungur mic, chiar foarte mic, si-a schimbat arealul

        In aceasta tara mai e cineva care vrea Transilvania sa

        Unguruuuuu, unguruuuuu....uuuuuu
        Naste pui vii si-i hraneste...cu ura (vers din varianta originala)


        Tapinarii privesc si se minuneaza la cei doi prieteni ce inainteaza
        Cu pantalonii patati de un verde romanesc, c-un genunchi transilvan si cu altul unguresc

        Sarmana miorita, te-au patat pe rochita. Prietenul transilvan si cel ungurean
        Tapinarii privesc si se minuneaza, apoi actioneaza si imperecheaza

        Un ungur mic si suparat a interzis Ardealul
        Un ungur mic, chiar foarte mic, si-a schimbat arealul

        In aceasta tara mai e cineva care vrea Transilvania sa

        http://www.youtube.com/watch?v=HrCvboXZgT0&feature=related
      • +6 (10 voturi)    
        tricolorul a falfait de 2 ori la Budapesta (Joi, 18 noiembrie 2010, 15:35)

        bancher [anonim] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

        1)odata la sfarsitul primului razboi mondial, pe 4 august 1919, cand ARMATA ROMANA A INTRAT IN BUDAPESTA , a organizat o defilare mareata pe strazile Budapestei si a dizolvat armata ungara; in urma aceste victorii s-a semnat pactul de la Trianon in 1920
        2)a doua oara armata romana, impreuna cu cea sovietica, a cucerit din nou Budapesta, in iarna lui 1944-1945. A fost o perioada grea, in care totusi armata romana a dat dovada de umanitarism, reducand-si ratia propire de alimente pt a o dona populatiei locale.

        Deci armata romana a cucerit de 2 ori Bdapesta in 5 de ani.
        Steagul Ungariei nu a falfait niciodata la Bucuresti.
        • -1 (1 vot)    
          Tradatori (Vineri, 19 noiembrie 2010, 9:26)

          Mare pammpamm [anonim] i-a raspuns lui bancher

          Intodeauna v-ati tradat aliatii, asa ati putut intra si in Budapesta.
          • 0 (0 voturi)    
            când "întotdeauna" ? (Vineri, 19 noiembrie 2010, 16:56)

            Chronosopados [utilizator] i-a raspuns lui Mare pammpamm

            când "întotdeauna", serios, vreau să ştiu şi eu ce ştii tu.
    • +12 (22 voturi)    
      Stiati ca pe eRepublik... (Joi, 18 noiembrie 2010, 10:31)

      marius [anonim] i-a raspuns lui De la Tisa pana dincolo de Nistru

      ... in urma cu cateva zile Romania impreuna cu Croatia au cucerit Ungaria? :))
      Asa... un offtopic dragut! :))
    • -21 (33 voturi)    
      nu-i chiar asa (Joi, 18 noiembrie 2010, 10:45)

      un roman neaos [anonim] i-a raspuns lui De la Tisa pana dincolo de Nistru

      De nationalism nu ducem lipsa nici noi romanii. Ungurii sunt mai indreptatiti sa planga pe granitele Ungariei Mari de cat suntem noi indreptatiti sa credem ca Ardealul este romanesc.
      • +18 (20 voturi)    
        MAI JANOS!!! (Joi, 18 noiembrie 2010, 11:01)

        gabriel anastasescu [anonim] i-a raspuns lui un roman neaos

        Mai, voi este romani ca si Tokes, mai!!!
      • -2 (2 voturi)    
        no (Joi, 18 noiembrie 2010, 12:31)

        sabo [utilizator] i-a raspuns lui un roman neaos

        nu e logic!
      • +1 (1 vot)    
        ceva e al cui e aici si acum; gafele se platesc (Vineri, 19 noiembrie 2010, 17:26)

        Chronosopados [utilizator] i-a raspuns lui un roman neaos

        Ardealul e al României, priviti harta actuala si convenţiile în vigoare.
        Cine este indreptatit plânga, sa se foloseasca de acest drept daca asta are de facut.
        Trebuie recunoscut si înteles adevarul.
        Strabunicii maghiari au facut gafe imense antieuropene, asta e realitatea, au tot mers pe sensul invers al istoriei:
        Austro-Ungaria a pornit WW I , Bela Kun a facut Republica Sovietica Maghiara, Horthy s-a aliat cu Hitler ! contra României.
        Strabunicii români au fost mai realisti: n-au facut asemenea imensitati de gafe antieuropene si in plus au fost activi pe sensul corect al drumului istoriei (chiar si in al 2-lea razboi România nu a semnat un tratat cu Hitler iar ceea ce a atacat a fost statul comunist URSS, nu Polonia, Cehoslovacia sau Anglia).

        Sa avem sa intelepciunea de a invata din greselile altora, ca sa nu le facem si noi !
        Sic transit glora mundi ...
    • +7 (17 voturi)    
      Ce atata scandal? (Joi, 18 noiembrie 2010, 11:03)

      Radu [anonim] i-a raspuns lui De la Tisa pana dincolo de Nistru

      Eu zic sa ne unim cu ei, sa formam o tara mare si frumoasa care sa aiba doua limbi oficiale si care sa se numeasca Unmania. Cu ocazia asta rezolvam dintr-un foc problemele istorice, pe cele datorata confuziei cu rromii si, cu putin noroc, poate si pe cele politice!
      • +15 (15 voturi)    
        Imi place mai mult 'Romgaria' (Joi, 18 noiembrie 2010, 12:14)

        Creator [utilizator] i-a raspuns lui Radu

        'Unmania' suna cam african...
        • +5 (9 voturi)    
          :) (Joi, 18 noiembrie 2010, 12:44)

          Radu [anonim] i-a raspuns lui Creator

          Suna mai bine, e drept, da ramanem cu tiganii atunci :D
          • +5 (9 voturi)    
            Eurongaria nu va place ? (Joi, 18 noiembrie 2010, 13:25)

            european [anonim] i-a raspuns lui Radu

            Eu cred ca dupa cotropirea Romaniei, dupa magherizarea romanilor , urmeaza cotropirea Europei !

            Si ca sa rasplateasca Mongolia pentru oamenii deosebiti care au emigrat se va oferi cadou Rusia !

            Deci clar, o sa vb mongoleza inaintea chinezei !

            hi hi hi
          • +7 (7 voturi)    
            Daca le schimbam denumirea idioata (Joi, 18 noiembrie 2010, 13:27)

            Creator [utilizator] i-a raspuns lui Radu

            de romi, in tigani cum e normal, scapam si de confuzie.
      • +3 (5 voturi)    
        UE (Joi, 18 noiembrie 2010, 12:27)

        aqualung [utilizator] i-a raspuns lui Radu

        UE cam asta ar trebui să fie, dar la scară şi mai mare decât atât.
        • 0 (2 voturi)    
          Constitutie (Vineri, 19 noiembrie 2010, 8:26)

          Jianu T. [utilizator] i-a raspuns lui aqualung

          Romania e in primul rand un stat national asa cum e scris in Constitutie. Constitutia trebuie aparata de fiecare cetatean al Romaniei, inclusiv de minoritatile din Romania.
          • 0 (0 voturi)    
            Nu. (Vineri, 19 noiembrie 2010, 13:14)

            aqualung [utilizator] i-a raspuns lui Jianu T.

            România e în primul rând un stat democratic. Dacă nu scrie asta în Constituţie, avem o problemă.

            În principiu, dacă scrie în Constituţie că un stat e naţional, asta nu-l face pe el chiar să fie naţional.
      • +9 (9 voturi)    
        Budarest sau Bucupesta (Joi, 18 noiembrie 2010, 12:28)

        boogiewoogie [utilizator] i-a raspuns lui Radu

        si capitalele nu o sa mai fie confundate la meciurile de fotbal sau alte evenimente ;)
    • +8 (8 voturi)    
      nicio fapta buna nu ramane nepedepsita (Joi, 18 noiembrie 2010, 11:42)

      i am disappoint [utilizator] i-a raspuns lui De la Tisa pana dincolo de Nistru

      http://www.icr.ro/bucuresti/evenimente/icr-budapesta-premiaza-valorile-culturale-ale-ungariei.html
    • +7 (7 voturi)    
      De acord :) (Joi, 18 noiembrie 2010, 13:23)

      Snake Eyes [utilizator] i-a raspuns lui De la Tisa pana dincolo de Nistru

      Shi deshi nu sunt un simpatizant al natzionalismului gen PRM,romanii din Transilvania trebuie sa se trezeasca mai ales in contextul babilonian actual al U.E ptr ca maghiarii vad Transilvania (Erdely ptr ei) cel putzin cum vad rushii Basarabia,doar ca ei sunt mai vestici shi ishi urmaresc scopurile printr-o politica a pashilor mici da siguri :)
    • 0 (6 voturi)    
      Oare sunteti mai toleranti? (Joi, 18 noiembrie 2010, 19:40)

      laszlo [anonim] i-a raspuns lui De la Tisa pana dincolo de Nistru

      Exercitiu de imaginatie. Ambasada Ungariei de la Bucuresti doreste da inchirieze Teatrul National din Bucuresti pentru sarbatorirea Dictatului de la Viena, respectiv realipirea Transilvaniei de Nord la Ungaria. Care credeti ca ar fi reactia politicienilor, a presei si a multora dintre voi? Va aduc aminte cata toleranta exista - cum tuna si fulgera televiziunile si unele partide, unii politicieni cand ne sarbatorim noi maghiarii din Romania ziua maghiarilor de pretutindeni pe 15 martie a fiecarui an.
      Cu toate astea mi se par exagerate asemena luari de pozitie din ambele parti. Suntem in secolul 21 si ar trebui sa uitam odata tampeniile acestea.
      • +1 (1 vot)    
        In primul rand intelegere fata de romani (Vineri, 19 noiembrie 2010, 8:31)

        Jianu T. [utilizator] i-a raspuns lui laszlo

        Ziua Ungariei trebuie sa se sarbatoreasca in Ungaria pentru ca romanii sunt afectati moral si spiritual. Romanii au indurat destule ungurilor.

        Asa ca ungurii trebuie sa dea dovata de mai multa intelegere si respect pentru romani!

        Traiasca Romania!
  • +39 (43 voturi)    
    Deci, nu e chiar ok... (Joi, 18 noiembrie 2010, 10:06)

    Tosh [anonim]

    Cand se enerva Romania ca ungurii sarbatoreau la Miercurea-Ciuc ziua Ungariei, care amintea de masacre antiromanesti ingrozitoare, Ungaria ne acuza de nationalism, xenofobie si alte alea. Acum, cand le cerem sa accepte egalitatea de tratament, incep sa urle ca e diversiune si provocare. Pai, deh, vorba aceea: ce tie nu-ti place, altuia nu-i face!
    • +10 (10 voturi)    
      ar fi fain (Joi, 18 noiembrie 2010, 12:35)

      ngi [anonim] i-a raspuns lui Tosh

      ar fi fain sa-i friga cand se intoarce roata. poate macar de data asta
    • +2 (2 voturi)    
      Deci nu e chiar o.k. (Joi, 18 noiembrie 2010, 19:47)

      Delia Staniloiu [anonim] i-a raspuns lui Tosh

      Subscriu acestui comentariu 100%
    • -1 (1 vot)    
      corect (Joi, 18 noiembrie 2010, 22:53)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Tosh

      Ai dreptate. Sincer sa fiu, mie reactia ungurilor mi se pare normala. Adevarul e ca, vorba aia...vorbesti de funie in casa spanzuratului. Ii inteleg. Sunt frustrati ca si-au luat-o in freza. Probabil ca si noi am fi la fel in locul lor. Anormal nu mi se pare faptul ca ungurii nu tolereaza sarbatorirea lui 1 Decembrie pe micul lor teritoriu (cat le-a mai ramas). Anormal mi se pare faptul ca toleram noi (cu aprobare de la autoritatile de stat) comemorarea Dictatului de la Viena pe teritoriu romanesc. Asta mi se pare cu adevarat aberant!
  • +6 (26 voturi)    
    despre ! Decembrie (Joi, 18 noiembrie 2010, 10:06)

    acasa1284285656193 [utilizator]

    Aia de la Budapesta se agita degeaba;Boc si PDL
    le fac jocurile AICI,asa ca nu au de ce sa se planga.Circul de la Budapesta e praf in ochii
    prostilor ca sa nu se prinda restul lumii la ce
    sforarii se trag la Bucuresti de catre UDMR!!
    • -13 (23 voturi)    
      bati campii amice (Joi, 18 noiembrie 2010, 10:41)

      unul [anonim] i-a raspuns lui acasa1284285656193

      Sa ne uitam mai intai la noi.
      Nationalismul este o pata pe vesmantul nostru romanesc. Daca nu o curatam, rade lumea de noi.
      • +26 (38 voturi)    
        despre nationalism (Joi, 18 noiembrie 2010, 10:59)

        acasa1284285656193 [utilizator] i-a raspuns lui unul

        A fi nationalist nu este o rusine!Gresesti cand afirmi ca nationalismul e o pata pe ves-
        mantul VOSTRU romanesc (n.b. eu nu sunt
        roman,sunt un MINORITAR din tara asta,un
        CEH.In familie nu am vorbit decat romaneste din respect fata de poporul in
        mijlocul caruia traiam!)
        Ceea ce fac ungurii se cheama iredentism
        si revansism.Du-te sa locuiesti in Ardeal,in
        zona HAR-COV si ai sa te lamuresti!Asa sa-ti
        ajute Dumnezeu!
        • -14 (20 voturi)    
          curios (Joi, 18 noiembrie 2010, 11:35)

          diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui acasa1284285656193

          cei care ti-au dat atatea plusuri sunt tare... nu stiu cum.

          adica in viata privata a atâtor familii romanesti se practica evaziunea fiscala fara nici un fel de respect fata de ceilalti indivizi necunoscuti in mijlocul caruia traiesti (pt ca facand evazuine de fapt furi din rodul muncii celorlalti), iar cei ce ti-au dat plus cred ca tu, in viata ta privata, ti-ai impus o regula comportamentala (de a vorbi o anumita limba) din respect pt toti ceilalti indivizi necunoscuti in mijlocul carora traiesti.

          in privinta afirmatiei tale nu am indoieli: e o minciuna sfruntata.

          insa nu stiu cum sa interpretez plusurile primite: au fost date din naivitate? intru satisfacerea unei dorinte infantile? pt ca asa au invatat oamenii ca trebuie sa-si faca datoria fata de tara? din mimetism social si in lipsa unei minime analize a postului tau?
          • +10 (14 voturi)    
            Ai o problema amice (Joi, 18 noiembrie 2010, 11:54)

            klaus [anonim] i-a raspuns lui diddlyjo

            aici e vorba de comportamentul inacceptabil a unei tari vecine, Ungaria, care in afara de scandal nu face nimic in zona asta a Europei... Au probleme cu toti vecinii si se cred ei mai cu mot... Europa se vrea unita iar ei nu mai stiu cum sa dezbine... Sunt niste hoti ordinari si incalca grav principiile Comunitatii Europene iar acest ultim gest vine sa intareasca ideea ca irdentismul e inca la el acasa in Ungaria.
            Iar faza cu evaziunea e valabila oriunde in lume... Chiar si in Germania ca s anu vorbesc de Ungaria...

            Apreciez si observ cum unii vor sa ne faca sa ne simtim vinovati pe noi romanii ca suntem stapani in tara noastra... Domnul Soros mai are inca bani de bagat in initiative de genul asta dar o sa se termine si cu el si mai vedem noi dupa.
            • -8 (12 voturi)    
              hmmm (Joi, 18 noiembrie 2010, 12:17)

              diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui klaus

              la istorie am invatat ca noi n-am avut probleme decat cu un singur vecin: Marea Neagra.

              cati pot spune despre noi exact ce spui tu despre ungaria?

              cu cine avem pb in prezent? pai sa vedem:
              - cu ucraina (insula serpilor, canalul bistroe, declaratiile din parlamentul de la kiev despre pericolul romanesc),
              - cu moldova (dupa semnarea tratatului, presedintele interimar al moldovei l-a declarat nul dpdv juridic),
              - cu ungaria (nu la nivel politic, ci la nivelul reprezentarilor indivizilor, reprezentari care depind in mod direct de nivelul de informatie al individului despre celalalt - vezi chiar comentariul tau);
              - cu fosta iugoslavie - la nivel politic am fost neutri, in fine, nu avem pb; la nivel individual a fost perfect: atat de perfect incat romania s-a scos spunand ca incalcarea embargoului pe carburanti din timpul razboiului a fost o initiativa privata ceea ce i-a infuriat deopotriva pe vestici si pe fostii iugoslavi
              - cu bulgaria: deh, atat la nivel institutional cat si la nivel privat s-ar parea ca nu putem exista daca nu ne comparam unii cu altii si atat noi cat si bulgarii am face orice ca celalalt sa ocupe ultimul loc din UE. si chiar face o gramada de chestii...

              unde mai pui ca romania e acea pata de "hic sunt leones" din mijlocul uneia dintre cele mai mari intersectii din Europa. si cum pata e alba, incurca traficul (rutier, feroviar, financiar, forta de munca etc) al tuturor... dar nu e din vina noastra, ci a tiganilor nostri, a politicienilor nostri, a evazionistilor nostri (mari, ca aia mici nu conteaza, aia mici doar lupta pt ei, ceea ce in codul nostru etic e f onorabil...) etc etc etc
              • +1 (5 voturi)    
                hmmmm (Joi, 18 noiembrie 2010, 12:41)

                Marin Puscasu [utilizator] i-a raspuns lui diddlyjo

                Probabil ca tu ai invatat istorie cu Basescu. Si prost.
                • -3 (5 voturi)    
                  basescu sator (Joi, 18 noiembrie 2010, 15:06)

                  diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui Marin Puscasu

                  ce ne-am face noi fara argumentul "basescu"? folosindu-ne de argumentul tau ajungem cu siguranta la cea mai buimacitoare interpretare din socio-umane: base e ala care si-a pus amprenta pe intreaga istorie europeana a ultimului mileniu si jumatate. putem afirma asta pe baza faptului ca in ultimul mileniu si jumatate, singurul prieten al variilor regate din insulele britanice apoi a englezilor etc a fost marea; singurul prieten al frâncilor a fost marea (fie ea atlantic sau mediterana); singurul prieten al statuletelor italiene fu marea, singurul prieten al statelor germanice a fost marea cu conditia ca respectivele state germanice sa se invecineze cu marea; singurul prieten al marelui ducat al lituaniei fu marea etc etc etc. si concluzia: daca primul mare stat european care si-a declarat neutralitatea in conflicte a fost Confederatia Helvetica, nu e o intamplare: elvetienii nu au iesire la mare...

                  uite-asa ne salveaza base de gaurile cunoasterii istoriei: ii putem pune in carca orice, ca multi se vor gasi care sa ne si creada. in cazul tau, ai pus in carca lui base cunostinetele mele de istorie, antropologie etc, declarandu-le nule precum nul e declarat base in anumite medii romanesti. genial!
                  • +5 (5 voturi)    
                    paranoia vincit (Joi, 18 noiembrie 2010, 15:50)

                    Marin Puscasu [utilizator] i-a raspuns lui diddlyjo

                    Prietene, degeaba te ambalezi. Tu ai preluat o afirmatie a marinarului si ai spus ca asa te-au invatat pe tine la orele de istorie.
                    Poate ca asa se invata in scolile unde se preda istorie si antropologie in limba nationalitatii conlocuitoare, mai stii....
          • 0 (0 voturi)    
            plusuri (Vineri, 19 noiembrie 2010, 9:34)

            Traian2 [utilizator] i-a raspuns lui diddlyjo

            diddlyjo e din udmr, deci n-ai cu cine...
        • -6 (10 voturi)    
          Păcat (Joi, 18 noiembrie 2010, 12:32)

          aqualung [utilizator] i-a raspuns lui acasa1284285656193

          Păcat că nu-ţi mai vorbeşti limba ta şi că te-ai lăsat asimilat de majoritate; şi mai mare păcat că eşti mândru de asta. Pluralismul cultural este o bogăţie pe care bigoţii ce îşi doresc mai mult ca orice asimilarea a tot ce nu e românesc, ortodox sau cu pielea albă o desconsideră, pe care vor neapărat să o distrugă şi de care se tem ca de orice are amprenta de „cultură”.
          • +3 (5 voturi)    
            Peace, man (Joi, 18 noiembrie 2010, 19:05)

            Mitica [anonim] i-a raspuns lui aqualung

            Hmmm mi-ai parut simpatic initial fiindca m-ai dus cu gandul la Jethru Tull - o trupa draga mie. Mai si in State minoritatile au drepturi, scoli & stuff, dar niciuna nu a ridicat pretentiile pe care le ridica ungurii aici. Este vorba de respect in ce a spus omul.

            Romania este un stat democratic, in care exista libertate de expresie - siteul asta e cea mai buna dovada - si are niste legi care trebuie respectate. Nu iti plac, pleci

            Pluralismul cultural nu este o bigotie, este un vis frumos - singura noastra sansa sa ne acceptam, sa traim pasnic unii langa altii si sa nu ne mai luptam pentru cauze mostenite de generatii. Ca sa intelegi chestia asta, trebuie mai intai sa te desprinzi de evul mediu si apoi de al doilea razboi mondial, chestie pe care vecinii nostri nu reusesc, se pare...
            • -1 (1 vot)    
              Nu am spus asta. (Vineri, 19 noiembrie 2010, 13:21)

              aqualung [utilizator] i-a raspuns lui Mitica

              Citeşte din nou ce am scris. Nu am spus că pluralismul cultural ar fi bigoţie, am spus că este o BOGĂŢIE. Bigoţie este să distrugi pluralismul cultural prin asimilare forţată. Noi avem bogăţia asta, dar suntem pe cale să o pierdem, pentru că nu suntem capabili să ne acceptăm unii pe alţii. Români, maghiari sau altceva.

              Ce pretenţii de neînţeles au ridicat maghiarii aici? Să aibă autonomie în zonele în care sunt MAJORITARI? Dar asta am cerut şi noi când Transilvania era a AU; iar la 1 Decembrie chiar autonomie pentru naţionalităţile Transilvaniei s-a cerut.

              Să înveţe la şcoală istorie, geografie, matematică în limba lor? Mi se pare de bun simţ.

              Posibilităţi mai bune să înveţe şi româna? Mi se pare obligatoriu să le acordăm.

              Aici nu este vorba nici măcar de asta, ci e vorba de extremismul unora sau altora în faţa căruia bunul simţ nu trebuie să cedeze.
        • -5 (9 voturi)    
          Păcat (Joi, 18 noiembrie 2010, 12:32)

          aqualung [utilizator] i-a raspuns lui acasa1284285656193

          Păcat că nu-ţi mai vorbeşti limba ta şi că te-ai lăsat asimilat de majoritate; şi mai mare păcat că eşti mândru de asta. Pluralismul cultural este o bogăţie pe care bigoţii ce îşi doresc mai mult ca orice asimilarea a tot ce nu e românesc, ortodox sau cu pielea albă o desconsideră, pe care vor neapărat să o distrugă şi de care se tem ca de orice are amprenta de „cultură”.
      • +3 (7 voturi)    
        ce vorbesti? (Joi, 18 noiembrie 2010, 12:17)

        fane [anonim] i-a raspuns lui unul

        esti ceva sudist, de vorbesti asa? dupa tine ar trebui sa-i lasam pe toti sa ne scuipe in cap, ca sa nu fim nationalisti. ia uita-te la USA si la sloganul lor "proud to be american". la ei nu e nationalism? nimeni nu are respect pentru o tara de moluste. trebuie sa ai un pic de coloana vertebrala ca si natiune, daca vrei sa te ia in seama restul lumii. prea ni se c..ca multi in cap in momentul asta si asta nu e bine deloc.
        • -5 (5 voturi)    
          corect cu o conditie esentiala: (Joi, 18 noiembrie 2010, 15:32)

          diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui fane

          la respectiva coloana vertebrala trebuie sa fie atasat in mod natural si un cap, dotat cu creier.

          noi pana acum am avut ceva cap, dar ne-a lipsit coloana. acum incepem sa avem coloana. ar fi pacat sa ne lipseasca insa capul pe masura coloanei, sa nu-l avem deloc sau sa-l pastram pe cel din alte vremuri.
        • 0 (6 voturi)    
          ce vb (Joi, 18 noiembrie 2010, 15:49)

          cetatean [anonim] i-a raspuns lui fane

          ''proud to be american'' - se pare ca unii tare incurca lucrurile.... american inseamna sa fii indian, spaniol, chinez, etc, etc,etc. In viziunea unora a fi roman inseamna a injura ungurii si a vorbii doar romaneste. Aaa..um uitat, se mai injura periodic si rusii, dar asta doar cand se aminteste din greseala de basarabia. Interesant.
          • +6 (6 voturi)    
            scandal 1 decembrie bUDAPESTA (Joi, 18 noiembrie 2010, 17:37)

            Luptatorul [anonim] i-a raspuns lui cetatean

            a fi roman inseamna a fi demn de inaintasii nostri si mindri de originile noastre. inseamna a fi tolerant asa cum ne-a invatat religia crestin-ortodoxa. inseamna a intinde flamindului o bucata de piine din saracia noastra,inseamna ca atit timp cit altii nu ne-au deranjat prin dorinta lor de a ne face scavi noi nu i-am atacat si nu am ocupat teritorii unde nu au locuit romanii.ca origine fac parter dintr-o minoritate,tata a fost moldovean. scandalul asta este foarte bine venit.de ce?pentru ca ar fi cazul sa ne trezim odata. ,,desteaptate romane din somnul cel de moarte" sa ne trezim si sa ne revizuim politica privind minoritatea maghiara si udmr vizavi de drepturile minoritati romanesti din ungaria.drepturile sa fie acordate pe baza de reciprocitate.cererea de inchiriere a salii a fost facuta de reprezentantii statului roman,refuzul si scandalul generat de societatea maghiara evidentiaza modul cum vad cetatenii acestei tari si politicienii romania. eu cred ca in urma acestui act ostil poporului roman avem dreptul juridic la contra masuri.1).mae sa inainteze o plingere consiliului european.2).interzicerea manifestarilor aniversare ale evenimentelor istorice pe teritoriul romaniei cu arborarea steagului maghiar.accesul cetatenilr maghiari pentru manifestari istorice sa se faca numai pentru rude de gradul 1 si 2.
        • +3 (9 voturi)    
          Sudul, vrea sa scape de unguri! (Joi, 18 noiembrie 2010, 16:18)

          Ice Soldier [anonim] i-a raspuns lui fane

          Prietene, de unde ideea ca sudistii nu sunt interesati? Ia spune-mi si mie marii politicieni ai tarii sunt din Bucuresti? Fii serios! Si Oltenia, si Muntenia isi doresc sa scape de ungurii astia perfizi! Ne-am saturat cu totii de ei, din pacate insa sunt multe voci prin Ardeal care isi doresc autonomie. Dupa unguri, ei sunt urmatorii! Ce? Au muncit strabunii nostri ca sa vina acum niste terchea-berchea sa ne vanda tara? Rusine celor care puneti capul in pamant la asemenea probleme nationale!
          • +2 (6 voturi)    
            Ardeal (Joi, 18 noiembrie 2010, 19:39)

            wraah [utilizator] i-a raspuns lui Ice Soldier

            in Ardeal doar ungurii cer autonomie
  • +13 (25 voturi)    
    foarte bine! (Joi, 18 noiembrie 2010, 10:08)

    cris [anonim]

    Foarte bine fac romanii de acolo!! Nu va lasati !!

    Liderii unguri din Romania sunt experti in provocari, nu trec cateva zile sa nu faca ceva actiune in care sa nu ii provoace pe locuitorii pasnici (romani sau unguri) din Transilvania si acuma hopa! ce mare fas! Chiar si acuma, prin faptul ca sar asa e o provocare!

    Maghiarii din Romania pot invata geografie si istorie in limba maghiara - va dati seama ce istorie o sa fie aia, ce-o sa "semene" cu ce invata romanii - dar romanii din diaspora nu-si pot tine ziua nationala intr-un spatiu mai mare in Budapesta ca e provocare!!!???
    • 0 (16 voturi)    
      istoria Romaniei ? (Joi, 18 noiembrie 2010, 10:39)

      moldovean [anonim] i-a raspuns lui cris

      Daca in scoal s-ar invata istoria Romaniei, poate ca ti-as da dreptate. Cum insa se invata istoria romanilor, ma intreb cum vor invata tinerii istoria minoritatii carei apartin ?
      Cine este intradevar interesat de istorie stie cat de mare-i difernta intre istoria Ungariei si a Romaniei...
      • +4 (6 voturi)    
        Simplu, la ei in tara! (Joi, 18 noiembrie 2010, 16:25)

        Ice Soldier [anonim] i-a raspuns lui moldovean

        Dar in SUA cum ai fi invatat prietene Istoria minoritatii tale? Dar in Ungaria cum inveti? Si tot...
        Esti pe dinafara rau!
      • 0 (2 voturi)    
        intrebare (Vineri, 19 noiembrie 2010, 8:38)

        Jianu T. [utilizator] i-a raspuns lui moldovean

        bai ungurule, dc spui ca esti "moldovean"? esti doar un manipulator
  • +6 (14 voturi)    
    ochi pt ochi, dinte pt dinte (Joi, 18 noiembrie 2010, 10:08)

    vasile pop [anonim]

    In sfarsit a avut cineva curajul sa le arate celor din Ungaria cum se comporta "conationalii" lor stabiliti in Romania. Tre pusi cu botu' pe labe... :P
    • -3 (13 voturi)    
      principiul este depasit (Joi, 18 noiembrie 2010, 10:34)

      roman [anonim] i-a raspuns lui vasile pop

      Actionand dupa principiul "dinte pt. Dinte" nu se poate obtine de cat escalarea conflictelor. In lumea civilizata un asemenea principiu este condamnat.
      Hai sa ne analizam prpriul nationalism si sa nu mai criticam pe altii.
      • +9 (9 voturi)    
        pacifist pina unde (Joi, 18 noiembrie 2010, 11:05)

        tepes [utilizator] i-a raspuns lui roman

        Tu esti roman ?haida de,sa ne analizam propriul nationalism?explica-ne cum vine asta?eu cred ca tu-esti de principiul capul plecat sabia nu-l taie,nu mercy.
        • +6 (8 voturi)    
          Cu capul plecat se ia si-n found, nu? (Joi, 18 noiembrie 2010, 13:39)

          vamaiot [anonim] i-a raspuns lui tepes

          Nu cred ca romanii sunt slabi si nici fraieri, cat despre toleranta deosibita numai respect, toleranta este cheia spre diplomatie, spre succesul de dainui !

          Dezideratul colonialist al Ungariei, este cea mai mizerabila politica, ceea ce va duce la izolarea ei de Europa, Romania fiind sustinuta total atat inainte de revolta cat si dupa !

          Haide-ti sa jucam Hora Unirii la Sfantul Gheorghe !
      • +7 (7 voturi)    
        asa e (Joi, 18 noiembrie 2010, 11:21)

        gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui roman

        spune-le asta ungurilor.
      • +3 (3 voturi)    
        sub lupa (Joi, 18 noiembrie 2010, 19:36)

        wraah [utilizator] i-a raspuns lui roman

        alt "roman" udmr-ist
      • 0 (0 voturi)    
        apreciere (Vineri, 19 noiembrie 2010, 8:39)

        Jianu T. [utilizator] i-a raspuns lui roman

        altul din UDMR care se da mare drept roman
  • +20 (24 voturi)    
    Romanii accepta profesori unguri, iar ungurii (Joi, 18 noiembrie 2010, 10:12)

    vamaiot [anonim]

    nu accepta nici macar o serbare nationala?

    Acum este evidenta discriminarea romanilor, politica extremista pe care Ungaria o poarta impotriva romanilor!

    Provocare ? o sarbatoare? atat de vulnerabili va simtiti ?

    Sa ne aducem aminte cum era predintele Romaniei huiduit cand cita Art 1 din Constitutia Romaniei la tabara de maghiarizare de la Mirecurea Ciuc ?

    http://www.youtube.com/watch?v=nbBJDLA4MXg
  • -7 (17 voturi)    
    ce-i cu oficialii români? (Joi, 18 noiembrie 2010, 10:14)

    diddlyjo [utilizator]

    ei nu stiu ca si in ungaria sunt nationalisti infierbântati la cap ca la noi? ei nu stiu ca si in ungaria xenofobia e groasa? ei nu stiu ca si in ungaria se trage spuza pe propria turta in manualele de istorie exact ca la noi (dar in sens invers)?

    daca nu stiu astea, sunt fie neprofesionisti & gafeuri accidental, fie provocatori prosti.
    • -8 (12 voturi)    
      ai perfecta dreptate ! (Joi, 18 noiembrie 2010, 10:31)

      moldovean [anonim] i-a raspuns lui diddlyjo

      e vorba de o condamnabila lipsa de profesionalism a opficialilor romani.
      • 0 (2 voturi)    
        obs (Vineri, 19 noiembrie 2010, 8:40)

        Jianu T. [utilizator] i-a raspuns lui moldovean

        2 din UDMR care se felicita reciproc, penibil.
    • +1 (17 voturi)    
      Corect comentariu! Poate singurul! (Joi, 18 noiembrie 2010, 10:39)

      AntiNationalism [anonim] i-a raspuns lui diddlyjo

      Intr-adevar, asta este raspunsul corect!
      Ce dracq, ne apucam sa adulmecam oasele "stramosilor".

      Istoria este dupa cum spunea Napoleon (scuze daca nu citez exact): "O minciuna acceptata".

      In functie de interese, minciuna serveste unei parti sau alteia.

      Parerea mea este ca patriotismul se demonstreaza altfel, nu aruncand caramida in geamul vecinului.
      Pentru a demonstra patriotismul, as prefera incercam:
      - sa nu ne mai injuram in trafic
      - sa intelegem ca statul roman exista pentru noi si prin noi
      - politicienii sunt oglinda poporului
      ...etc.....

      Hm, cred ca asta este mai greu si decat injuratul nu-i asa, vitejii mei?
  • +18 (22 voturi)    
    Doamne! (Joi, 18 noiembrie 2010, 10:15)

    Edi [anonim]

    Ce brain-washed mai sunt si ungurii la ei in tara acolo....
  • -8 (16 voturi)    
    Normal (Joi, 18 noiembrie 2010, 10:15)

    paul [anonim]

    Pare la inceput revoltatoare atitudinea maghiarilor. Dar daca stai bine sa te gandesti e fireasca. Nu e vorba de istorie sau de dreptate ci de sensibilitati care nu trebuiesc zgandarite.
    Noua ne-ar conveni ca rusii sa sarbatoreasca ziua de 7 noiembrie la TN Bucuresti?
    • +14 (18 voturi)    
      sarbatori (Joi, 18 noiembrie 2010, 10:21)

      donache [anonim] i-a raspuns lui paul

      Las' ca isi sarbatoresc maghiarii 15 martie cu fast, in public, cu steaguri maghiare arborate pe institutii publice din Romania. Asa ca sarbatorirea in cadru intim(!) intr-o cladire, a zilei nationale a Romaniei mi se pare mult mai putin provocator. Doar ca sunt mai multi maghiari intoleranti decat romani. Au extremisti mai multi si mai rai decat noi.
      • -7 (7 voturi)    
        Sensibilitate (Joi, 18 noiembrie 2010, 11:39)

        Hepcal Vasile [anonim] i-a raspuns lui donache

        Daca cei ce doresc sa marcheze o data importanta pentru etnia lor sunt cetateni romani ,au dreptul sa o faca in Romania la Teatrul National sau in orice alta locatie cu destinatie culturala ,atat timp cat manifestarea este decenta , nu aduce atingere demnitatii compatriotilor si nu pune statul Roman in situatie de incompatibilitate cu statutul de stat membru al Uniunii Europene.
        • 0 (0 voturi)    
          Atingere demnitatii nationale romanesti (Vineri, 19 noiembrie 2010, 8:45)

          Jianu T. [utilizator] i-a raspuns lui Hepcal Vasile

          Ziua Ungariei sarbatorita in Ardeal duce atingere romanilor si a demnitatii nationale si TREBUIE INTERZISA!

          Ungurii care au sarbatorit ziua Ungariei in Ardeal au dat dovata de insensibilitate si de gesturi provocatoare fata de romani!
          • -2 (4 voturi)    
            esti varza (Vineri, 19 noiembrie 2010, 11:27)

            levi [anonim] i-a raspuns lui Jianu T.

            nu sarbatorim ziua ungariei ci comemoram eroi din 1848,care au luptat pentru libertatea natiuni! Pentru cultura ta generala ziua ungariei este in 20 august !
            Inca ceva esti din TG -Jiu?
            • 0 (0 voturi)    
              Comemorarea eroilor maghiari si Romania (Duminică, 21 noiembrie 2010, 10:39)

              dan [anonim] i-a raspuns lui levi

              comemorarea eroilor maghiari de la 1848 nu are ce cauta pe teritoriul Romaniei fiindca acest lucru lezeaza onoarea si demnitatea nationala!

              libertatea natiunii - natiunea la care te referi se afla in Ungaria, nu in Romania. Asa ca tu esti varza.

              Esti doar un extremist din Romania, fara un minim respect si toleranta, care lupta impotriva statului si natiunii Romane!
          • 0 (0 voturi)    
            se intelege (Duminică, 21 noiembrie 2010, 10:56)

            Dux [utilizator] i-a raspuns lui Jianu T.

            In general sarbatorile nationale ungare in Ardeal ..aduc atingere romanilor si a demnitatii nationale si TREBUIE INTERZISe.

            Iar insensibilitatea si fatarnicia ungurilor fata de romani e clara.
    • -5 (9 voturi)    
      ai dreptate ! (Joi, 18 noiembrie 2010, 10:28)

      un roman [anonim] i-a raspuns lui paul

      Din nefericire oficialilor le lipseste tactul necesar. Pentru ei asta-i de fapt lipsa de profesionalism.
  • +12 (18 voturi)    
    ca sa fim in ton cu baietii hai sa ne intrebam: (Joi, 18 noiembrie 2010, 10:15)

    mircea [anonim]

    "...ce cauta udmr in guvern ?" dar nu o facem, ca e de prost gust.
  • +36 (38 voturi)    
    Eroare. (Joi, 18 noiembrie 2010, 10:16)

    Diogene Canus [anonim]

    Transilvania nu se afla, până la 1918, în stăpânirea Ungariei, ci a Austro-Ungariei. Altă mâncare de peşte, alt tacâm.
    Ungurii nu au de ce să se supere. Şi noi am strâns din dinţi când am văzut drapelul Ungariei în Cluj, fluturat ostentativ la ferestrele acceleratului de Budapesta de "pelerinii" maghiari. Zeci de drapele ungare fluturau în gara Clujului, taman în timp de trei trenuri pline de studenţi debarcau. Spre onoarea lor, nici unul nu a răspuns provocării, s-au comportat europeneşte şi au trecut cu demnitate pe lângă ungurii din trenul de Budapesta, care, deşi în tren, cam săriseră peste cal. La mânerul multor genţi, rucsaci şi valize am văzut că studenţii şi-au legat un şnur tricolor roş-galben-albastru.
    În ceea ce mă priveşte, eu sunt un exemplu de toleranţă. Unicul meu băiat s-a născut în 15 martie. Trăiască România!!!
    • -5 (19 voturi)    
      Austoungaria ? (Joi, 18 noiembrie 2010, 10:26)

      un moldovean [anonim] i-a raspuns lui Diogene Canus

      Incurci faptele istorice. Nu esti o exceptie. Care dintre noi a invatat in scoala istoria Romaniei? Ni s-a predat doar istoria romanilor (si asta mitizata pana la penibil)
    • +16 (24 voturi)    
      4 August 1919 (Joi, 18 noiembrie 2010, 10:33)

      Zgabeartza Iftode [utilizator] i-a raspuns lui Diogene Canus

      ... si dupa ce au scapat din Imperiul Austro-ungar, s-au gandit ca e mai bine sa devina Republica Sovietica Ungaria. Noroc cu noi, ca i-am scapat de o comunizare prococe. La 4 August 1919, trupele romane intrau in Budapesta... Vad ca nici acum , dupa atatia ani, nu isi dau seama ca sunt minoritari in Romania, Slovacia, Serbia si Croatia. Poate n-ar fi rau sa mai repetam istoria ...
    • -6 (14 voturi)    
      asta e o aberatie (Joi, 18 noiembrie 2010, 10:40)

      floreA [anonim] i-a raspuns lui Diogene Canus

      E ca si cum ai spune ca Banatul Nu apartine de Ardeal ci de Romania. Nu asta e problema. Nici drapelele fluturate, caci in Szseged (Seghedin cum ii spun romanii) flutura drapele romanesti mai des decat va inchipuiti si nimeni nu spune nimic.
      Iredentismul si xenofobia e o problema veche la unguri, dar nici noi nu ne lasam mai prejos cu nimica. ajunge sa citim aceste comentarii.
      Articolul e clar: maghiarii nu vor sarbatoare de 1 Decembrie in teatrul lor national. Atata tot.
      Ce nu e normal aici?
      • +9 (13 voturi)    
        Nici noi... (Joi, 18 noiembrie 2010, 11:16)

        Zgabeartza Iftode [utilizator] i-a raspuns lui floreA

        ... nu il vrem pe presedintele Ungariei de ziua lor nationala in Romania! Ce sa caute? Nu isi poate serba ziua la el acas' in Ungaria? Bine le-au facut slovacii, nu le-au permis accesul... sic!
      • 0 (6 voturi)    
        Fals (Joi, 18 noiembrie 2010, 12:14)

        aac [utilizator] i-a raspuns lui floreA

        nu maghiarii sint cei care nu vor ci unele "scule" de factura iredentisto-comunista asa cum le sta bine cozilor de topor sovietice.
      • +3 (3 voturi)    
        raspuns (Joi, 18 noiembrie 2010, 19:32)

        wraah [utilizator] i-a raspuns lui floreA

        Nici Romanii nu vor sarbatori de ziua Ungariei pe teritoriul Romaniei.
    • -4 (6 voturi)    
      Colgate (Joi, 18 noiembrie 2010, 12:05)

      Cristian [anonim] i-a raspuns lui Diogene Canus

      Diogene draga , din 1867 pina in 1918 Transilvania a apartinut Regatului Ungariei , Austro-Ungaria fiind dizolvata deja .
      Iti doresc sa strangi din dinti si cand drapelul Romaniei flutura prin Spania , Italia sau la meciul Romania-Franta de pe Satde de France .
      Sa fim seriosi !!!
      • 0 (2 voturi)    
        Cristiane, mai citeşte o dată! (Joi, 18 noiembrie 2010, 14:59)

        Diogene Canus [anonim] i-a raspuns lui Cristian

        "Diogene draga , din 1867 pina in 1918 Transilvania a apartinut Regatului Ungariei , Austro-Ungaria fiind dizolvata deja ." Deja când? În viziunea ta novatoare, cam în ce an dispare imperiul dualist de pe scena europeană?
        Iar cu strânsul din dinţi, n-ai priceput nimic. Când flutură drapelul ţării mele undeva, indiferent unde, îmi creşte aşa, prin piept, o inimă maaaaaare, şi pe faţă mi se lipeşte un zâmbet cât toată România,
  • +14 (18 voturi)    
    .... (Joi, 18 noiembrie 2010, 10:18)

    Alex V [anonim]

    doar jenanta pot sa spun! aveam o parere buna despre maghiari, dar se pare ca sunt xenofobi si autosuficienti.
    • +5 (15 voturi)    
      care sunt europenii adevarati? (Joi, 18 noiembrie 2010, 10:48)

      letitia [anonim] i-a raspuns lui Alex V

      M-a socat atitudinea ungureasca fata de romanii din Ungaria care vor sa-si sarbatoreasca ziuz de 1 decembrie in teatrul din Budapesta.Cercetati bine lucrurile,vedeti ce au facut romanii si aromanii in Ungaria ,daca au contribuit financiar la construirea teatrului asa cum au facut cu construirea de banci,podul cu lanturi de pe Dunare si edificiul lui E.Gojdu.Scoateti-le la vedere caci au uitat ce a facut neamul nostru pe acolo.Sa nu uitam ca si evreii au ridicat Budapesta daca ne gandim la multele sinagogi de acolo .Evreii sunt neobositi in a face mult bine si lasa in urma lor lucruri durabile de care sa se foloseasca toti oamenii.Au ceva divin in ei nu degeaba ii poporul lui Dumnezeu.Oricum n-au dreptate ungurii care sunt de origine asiatica de 2ori,dupa huni si dupa maghiari si-s veniti in Europa printre noi in urma doar cu 1000 de ani,Noi suntem europeni urmasii tracilor[daci,geti] si suntem pe pamanturile noastre mai bine de 2000 de ani.
      • -4 (8 voturi)    
        pai cum sa nu... (Joi, 18 noiembrie 2010, 13:12)

        zoli [anonim] i-a raspuns lui letitia

        eu spun ca romanii sunt aici de mai bine de 10.000 de ani, sau poate si mai mult...sunt urmasii tracilor, dacilor, getilor, homo sapiensilor...si mai mult Adam si Eva au fost romani...unde sunteti oameni buni???? Mai veniti inapoi pe pamantul vostru stramosesc si ginditi-va din ce o sa traiti maine...sa traiti bine!!
        • +2 (4 voturi)    
          . (Joi, 18 noiembrie 2010, 19:30)

          wraah [utilizator] i-a raspuns lui zoli

          ce nesimtit
    • -2 (8 voturi)    
      eh, presa ... (Joi, 18 noiembrie 2010, 12:51)

      emilper [utilizator] i-a raspuns lui Alex V

      ... si la noi presa face scandal in martie, cand au si ei fiesta nationala ... pe majoritatea maghiarilor nu ii mai intereseaza problema, doar sa nu fie interpelati in public si atunci repeta textele autorizate :)
  • +8 (10 voturi)    
    !!! (Joi, 18 noiembrie 2010, 10:18)

    Cris [anonim]

    Hai Romania!!!!
    As putea sa comentez dur la adresa nationalistilor maghiaro-romani care posteaza pe internet niste comentarii de-a dreptul tembele:

    Exemplu:
    http://www.youtube.com/user/NetFarma

    Romanii sunt apostrofati cu denumirea Valahi iar comentariile sunt absolut jignitoare la adresa romanilor.
  • +13 (15 voturi)    
    mai sa fie... (Joi, 18 noiembrie 2010, 10:19)

    dachin [anonim]

    dar ce fac ungurii in Romania in ultimii 20 de ani cum le-ar cataloga stimabilii vecini?!
    • 0 (0 voturi)    
      adevarat (Vineri, 19 noiembrie 2010, 8:51)

      Jianu T. [utilizator] i-a raspuns lui dachin

      Politicienii unguri din Romania fac multe fapte care aduc atingere demnitatii si unitatii nationale.

      Insemnele statului Ungar nu au voie sa apara in Romania pentru ca lezeaza memoria, demnitatea si unitatea romanilor.

      Sarbatorirea Ungariei in Romania e o crima!
  • +15 (17 voturi)    
    DACIA (Joi, 18 noiembrie 2010, 10:21)

    Ionel [anonim]

    Romanii si stramosii nostri nu au venit de nicaieri, au fost intotdeauna pe acest pamant inclusiv campia Panonica, sudul dunarii , Basarabia Bucovina, Banatul sirbesc.
    Slavii,(bulgari, srbi croati ucrainieni) au venit dupa secolul 5 dH iar ungurii in 896 dH(desi ei se dau huni pt a isi mai trage cateva secole-si-au luat chiar numele de Atila)
    Unguri au masluit documente istorice, au ocupat teritorii care nu le apartineau si tot ei tin coada sus.
    Pt o buna vecinatate ar trebui sa ne respectam reciproc si asa cum noi ii lasam pe unguri in Romania sa-si serbeze ziua nationala si ei sa faca la fel.
  • -13 (19 voturi)    
    Cu adevarat o provocare (Joi, 18 noiembrie 2010, 10:23)

    moldovean [anonim]

    In asemenea situatii se cere mai multa diplomatie.
    Un om civilizat ar trebui sa stie ceva mai multa istorie.
    Ambele ne lipsesc, noua romanilor in general. Asa ca...
    • +2 (4 voturi)    
      sub lupa (Joi, 18 noiembrie 2010, 19:28)

      wraah [utilizator] i-a raspuns lui moldovean

      ...un alt UDMR-ist sub blanita de moldovean
  • +18 (18 voturi)    
    motiv intemeiat (Joi, 18 noiembrie 2010, 10:24)

    tribunu [anonim]

    uite un motiv intemeiat sa le bati obrazul si sa le zambesti dezamagit si sa le spui "vedeti ma ce javre sunteti? sa vad cu ce tupeu mai faceti pe victimeii"
    Si prin europa sa zici: ia uitati ma ce unguri avem
  • +1 (13 voturi)    
    Aveam mai multe pretenti (Joi, 18 noiembrie 2010, 10:24)

    gica [anonim]

    In general am o parere buna despre vecini de la vest, si probabil ca asa trebuie sa si fie. Cred ca acesta actiune este considerata drept o "provacare" doar de politicieni subclasati ai Ungariei. Au si ei probabil Vadimi lor. In rest ma asteptam sa vad mai multa toleranta dn partea lor, cred ca asa ar fi avut mult mai mult de castigat.
    Oricum cred ca din punctul asta de vedere, Romania/ romani au fost mult mai toleranti la mai toate aniversarile organizate de acesta etnie in Romania. Noi cum ar trebui sa raspundem acestui gest ? Bine inteles, cu toleranta.

    Cu respect

    Gica
    • 0 (0 voturi)    
      adica (Vineri, 19 noiembrie 2010, 8:53)

      Jianu T. [utilizator] i-a raspuns lui gica

      adica sa stam sa inghitim toate injosirile??
  • +17 (21 voturi)    
    plini de ura... (Joi, 18 noiembrie 2010, 10:28)

    gheo [anonim]

    ma gandesc serios ca la sarbatoarea nationala a ungurilor, sa ma duc in mijlocul lor cu un mare steag tricolor romanesc...
    sunt gata sa imi asum riscurile, dar mesajul trasnmis e mai important..
    • -1 (3 voturi)    
      :)) (Vineri, 19 noiembrie 2010, 0:51)

      diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui gheo

      si care e mesaju' pe care vrei sa-l transmiti la sarbatoarea oamenilor? "ba' p-a m*-tii"? se vede treaba ca esti politicos :D
  • +9 (15 voturi)    
    asta arata (Joi, 18 noiembrie 2010, 10:30)

    un domn [anonim]

    cat de prosti sunt ungurii (q.e.d) si in alta ordine de idei nu avem de ce sa ne facem griji, problema lor istorica este doar in in mintea iudemerishtilor de la noi care "stimuleaza" mintea ultimilor batrani care mai sunt in viata si vor neaparat sa vada harta Ungariei refacuta.Comportamentul ungurilor mai poate fi "probat" si prin controalele abuzive la , si in apropiere de Szeged, atentie mare..daca masina este inmatriculata in Romania, va trebui sa prezentati actele idenditate, permis, vigneta, stingator, ..etc..si o ultima remarca..pasagerii din masina care va insotesc sa nu faca gresala sa isi dea jos centura de siguranta..in caz contrar oamenii va vor amenda..ca pana in momentul opriii nu ati avut centura de siguranta....am patit o
    gruparea "infarctionala" o politista unguroaica care se poarta civilizat, dar colegul ei..un hun din cap pana in picioare !!!!
  • +13 (19 voturi)    
    si noi de ce.... (Joi, 18 noiembrie 2010, 10:30)

    egroeg [anonim]

    sa-i mai lasam sa sarbatoreasca cu pompa ziua ungurilor lasandu-i sa aduca nu doar steaguri sau lozinci ci chiar grupuri extremist-hortiste?
    cred ca mai corect ar fi sa li se retraga definitiv autorizatia de manifestare pe teritoriul romanesc si sa fie pusi sa invete limba romana
    • +2 (2 voturi)    
      total de acord (Joi, 18 noiembrie 2010, 19:26)

      wraah [utilizator] i-a raspuns lui egroeg

      sunt total de acord cu asta pt ca e prea multa bataie de joc fata de romani.
      • -1 (3 voturi)    
        caraghios este (Vineri, 19 noiembrie 2010, 11:32)

        levi [anonim] i-a raspuns lui wraah

        ca daca te nasteai ungur erai in jobbik!
      • -1 (1 vot)    
        hm (Sâmbătă, 20 noiembrie 2010, 21:25)

        Zoli [anonim] i-a raspuns lui wraah

        ce nesimtit!
  • +9 (19 voturi)    
    Barbarism maghiar! (Joi, 18 noiembrie 2010, 10:38)

    George [anonim]

    Ca sa vedeti cine ne dadea noua lectii de "civilizatie" si "toleranta".

    Statul roman ar trebui sa se sesizeze pentru incalcarea drepturilor minoritatii romanesti din Ungaria.

    Sa tineti minte: maghiarii nu vor renunta niciodata la atitudinea iredentista si la visul Ungariei Mari si tot ceea ce intreprind are exact acest scop.
  • +16 (18 voturi)    
    1 Dec. (Joi, 18 noiembrie 2010, 10:41)

    sorin [anonim]

    Ii invitam pe demnitarii maghiari in Miercurea Ciuc pe 1 Dec sa sarbatoreasca precum fratii lor Ziua Nationala a Romaniei... (stau in case si nu zic malc) ...Romanii poarta faclii si peste tot se canta cantece nationale romanesti... lafel si de zilele de sarbatoare ale ungurilor, atunci cand romanii sunt cei care stau in case... poate asa isi dau seama cine ce a pierdut dar si ce fost castigat de cele doua state de-a lungul istoriei,...onoarea si bunul simt!
    • +1 (3 voturi)    
      felicitari (Vineri, 19 noiembrie 2010, 11:33)

      levi [anonim] i-a raspuns lui sorin

      ati avansat,pina acum se spune ca romanii sunt impiedicati sa sarbatoreasca ziua nationala in M-Ciuc!
  • +4 (12 voturi)    
    Ungurii isi dau arama pe fata (Joi, 18 noiembrie 2010, 10:47)

    Nicolae [anonim]

    Guvernantii nostri se fac ca nu vad cind vin cohortele de unguri sa-si onoreze vechile hotare de pe pamintul romanesc si ne flutura provocator toate steagurile maghiare in Romania. Mai mult apare si presedintele romanilor (unora dintre ei) care sta la masa cu laslo tokes si alti iredentisti maghiari, legitimandu-le mizeriilor lor iredentiste sovine. Ungurii ne arata ca la ei in tara nu avem ce cauta cu sarbatorirea zilei nationale a Romaniei pt ca numai noi suntem suficient de prosti sa le toleram iredentismul pe teritoriul nostru. Si legea invatamintului pe care boc - ardelean - o tine sub perna ca biblia reprezinta tot o tradare a intereselor romanilor - contra voturi in parlament pentru a putea ramine la guvernare si a mai dispune de banii publici asa cum se stie de toata lumea. Noi plecam capul iar ungurii ne trag suturi... tipic
  • 0 (14 voturi)    
    Hungarianambiance ? (Joi, 18 noiembrie 2010, 10:52)

    DinuD [utilizator]

    fiti un pic atenti la continutul acestui site. Mie imi aduce aminte de Partidul Romania Mare. Asta pe deoparte.
    Pe de alta parte, asta este acum situatia in Ungaria. La putere au ajuns cei care isi fac din nationalism un stindard.
    Sper ca Ministerul nostru de externe sa faca ce este mai bine.
  • -6 (16 voturi)    
    Concetateni ! (Joi, 18 noiembrie 2010, 10:59)

    dallara [utilizator]

    fiecare natie are sensibilitati de genul...nici ungurii ,nici romanii,nici francezii,nici nemtii,nici englezii,nici scotienii,galezii,irlandezii,galezii,grecii,albanezii,sarbii,croatii,macedonienii etc nu se comporta altfel.Asta e o mica diversiune pentru infierbantati ca cei de mai sus pentru a mai iesi din letargia vietii cotidiene.Mai bine puneti mana pe treaba si ocupati-va de bubele voastre ca sinteti "faima" / spaima europei.Nu exista zi fara o stire de senzatie ca cineva din romania a facut a dres si se intampla in zilele noastre.Scoateti tarisoara asta de pe ultimul loc din cocina europei si ridicati-o cel putin inaintea Ungariei. Nimeni din Romania nu a comemorat in amintirea lui Cozma romanul ca ungurii.lasati-i in durerea lor si vedeti-va de durerile voastre multe vechi si noi gen revolutie,mineriade,antonescu si evreii,pensii,salarii,economie,autostrazi,borduri,cladiri,asfalt,paduri,delta etc
    Stiati de ce e Marea Neagra? ca e mizerabila si infecta. Transilvania se va descurca si fara unguri si fara romani de o parte sau alta ca de...vine globalizarea si va fi o provincie infloritoare.
    • +2 (4 voturi)    
      sub lupa.. (Joi, 18 noiembrie 2010, 19:24)

      wraah [utilizator] i-a raspuns lui dallara

      un alt sau acelasi UDMR-ist, acelasi mesaj: stati linistit, dormiti in pace romanilor.
  • +8 (10 voturi)    
    Nu inteleg (Joi, 18 noiembrie 2010, 11:25)

    Razvan_M [utilizator]

    In primul rand de ce a fost nevoie sa se tiganeasca pe tema asta politicienii maghiari si oamenii de cultura? Presupun ca intotdeauna sunt alte canale de discutie si inainte sa iasa o gramada de infierbantati la televizor trebuia discutat si oferita o alternativa. La urma urmei Romania isi sarbatoreste Ziua Nationala. Sa nu mai spunem ca exista zeci de mii de romani in Ungaria, inca neasimilati, care se simt atacati si discriminati etnic!
  • +12 (14 voturi)    
    Provocare (Joi, 18 noiembrie 2010, 11:29)

    Hepcal Vasile [anonim]

    O provocare este existenta unor indivizi grobieni in randul intelectualitatii maghiare, a unor politicieni extremisti in parlamentul Ungariei,asteptam un protest al ministerului de externe prin intermediul ambasadorului roman de la Budapesta si mai ales o luare de pozitie publica inclusiv in presa din Ungaria a UDMR-ului in sprijinul etnicilor romani ,cetateni unguri discriminati printr-o decizie ce pune sub semnul intrebarii dorinta de depasire a vechilor angoase care nu-si au locul intr-o Europa civilizata .Problemele istorice trebuiesc dezbatute in comun de istorici romani si unguri pentru a ajunge la o prezentare unitara in ambele state.
  • -9 (9 voturi)    
    ciudata poveste (Joi, 18 noiembrie 2010, 11:36)

    Radu [anonim]

    pai noi nu prea stim sa sarbatorim Ziua Nationala la noi acasa, daramite la Budapesta! eventual va fi marcata prin cate un "traditional" simpozion oficial si solemn, pe ici, pe colo, prin Italia si Spania. dar pentru patronul italian si pentru cel spaniol (si alte natii pentru care or mai lucra românii) 1 Decembrie e doar o zi lucratoare ca oricare alta.
    • +1 (1 vot)    
      aha (Vineri, 19 noiembrie 2010, 8:56)

      Jianu T. [utilizator] i-a raspuns lui Radu

      Un "adevarat" patriot, probabil din UDMR.
  • +14 (18 voturi)    
    Eu am trimis petitii (Joi, 18 noiembrie 2010, 12:09)

    Heruvim [utilizator]

    Eu am trimis petitii la Presedintele Romaniei (procetatean@presidency.ro) si Ministrul Culturii, Kelemen Hunor (ministru@cultura.ro) prin care le-am cerut sa ia pozitie hotarata si sa protesteze impotriva masurilor de la Budapesta.

    Voi ce faceti?
    • -7 (13 voturi)    
      vazui-ti de treaba ! (Joi, 18 noiembrie 2010, 12:33)

      un roman neaos [anonim] i-a raspuns lui Heruvim

      Gaseste-ti ceva de muncit. Din ce traiesti?
      • +9 (9 voturi)    
        Am trimis in pauza :P (Joi, 18 noiembrie 2010, 13:11)

        Heruvim [utilizator] i-a raspuns lui un roman neaos

        Dureaza fix 5 minute sa trimiti doua mailuri. Te oftici?
      • -5 (7 voturi)    
        :) (Joi, 18 noiembrie 2010, 15:25)

        psihologul de serviciu [utilizator] i-a raspuns lui un roman neaos

        Buna intrebare!
  • +6 (6 voturi)    
    suite asa (Joi, 18 noiembrie 2010, 12:18)

    Gica [anonim]

    Suite asa se intampla cu onomastica in tara vecina in timp ce noi aplaudam de ziua lor, si ei afiseaza steagul national pe teritoriu Romanesc si cer ca limba Romana sa fie limba straina.

    Intre timp se vand ultimile actiouni ale statului la mari companii strategice cu actiuni de monopol.
    Da ce , credeati ca doar Rosii vor vinde ?
    Toti sunt o apa si-un pamant.
  • -8 (10 voturi)    
    Ungaria este o tara europeana civilizata (Joi, 18 noiembrie 2010, 12:31)

    un moldovean [anonim]

    Gesturile nediplomnatice genereaza intotdeauna probleme. Nu inteelg ce rost avea "sarbatorirea" acelei zile la Budapesta. Este o provocare penibila. Asteptam mai multa intelpciune de la asa numitii oameni ai culturii romanesti.
    • +4 (4 voturi)    
      sub lupa (Joi, 18 noiembrie 2010, 19:21)

      wraah [utilizator] i-a raspuns lui un moldovean

      ..un al UDMR-ist ascuns sub o blanita de moldovean
    • 0 (0 voturi)    
      15 martie in Ardeal (Duminică, 21 noiembrie 2010, 11:26)

      apropos [anonim] i-a raspuns lui un moldovean

      Sarbatorirea de 15 martie in Ardeal nu e provocare penibila? Tot ungurii au inceput cu provocarile si tot lor nu le convine.
  • +8 (8 voturi)    
    daca se intampla (Joi, 18 noiembrie 2010, 12:31)

    smen [anonim]

    la noi asa ceva,adica daca ungurii sarbatoreau ziua lor nationala la teatrul de stat si noi iam fi dat afara,mama sa vezi ce vuiau nemernicii ca suntem sovini,extremisti,udmr facea spume,noroc ca la noi cei care ne conduc sunt lsugi la ungri si sunt la mana lor ca sa ramana la ciolan,asa ca mongoloizii pot face ce vor pe aici
  • +4 (8 voturi)    
    Ungurii si realitatea (Joi, 18 noiembrie 2010, 12:36)

    hell [anonim]

    Prosti am fost cand am intrat cu tancurile peste ei ca nu am ramas acolo!!! Nu ar mai fi avut ce guita atata amar de ani si toate tarile din zurul lor ar fi fost fericite... Ciobanii astia poluati de Ungaria au probleme cu toti si au pretentii teritoriale peste tot (Austria are liniste ca a fost Imperiul Austro-ungar). Se cred niste Adolfi Hitleri sau Stalini moderni.... Macar daca ar fi ceva de capul lor, o mana de oameni care se cred mai multi ca si chinezii....
  • +9 (9 voturi)    
    si ce le mai sarbatoreste UDMR pe-aici.... (Joi, 18 noiembrie 2010, 12:37)

    lili [anonim]

    si daca vreun roman indrazneste sa spuna vreo vorbulita, sare Dl Tokes si Dl Marko Bela si ne spune cat de intoleranti suntem, cat de neeuropeni suntem...... asa sunt ei ungurii, mai europeni.....
  • 0 (8 voturi)    
    1 Decembrie in Ungaria (Joi, 18 noiembrie 2010, 12:39)

    Lechi [anonim]

    Din start , ideea era moarta, numai ca moartea s-a constatat abia ieri.
    La ce ne folosea sarbatoarea acolo ?
    Sa le mai bagam un cutit in rana ?
    Probabil ca niciodata nostalgia imperiului nu se va sterge
    Lectia ce rezulta :
    In viitor , sa-si sarbatoreasca ziua lor la ei acasa,
    in vecii vecilor.
  • +6 (6 voturi)    
    problematica istorica de interpretare (Joi, 18 noiembrie 2010, 12:51)

    oli [anonim]

    Daca stam si analizam din punct de vdere istoric(nepartinitor)pe baza a ceea ce spun adevaratii istorici,nici romanii nu au dreptatae si nici maghiarii.Daca oricum una din parti avea dreptate intru totul alata era situatia in prezent.Teritoriile nationale sunt cele pe care esti capabil sa le deti si sa le aperi in secole.Romania a reusit sa anexeze unele teritorii si sa piarda altele.Ungaria a pierdut si a pierdut enorm similar cu Romania prin dictatul de la Viena.
    Ceea ce doresc maghiarii este imposibil de realizat din toate punctele de vedere.
    Multa vorba pentru nimic,se vede.
  • +5 (7 voturi)    
    O provocare! (Joi, 18 noiembrie 2010, 12:57)

    Alex [anonim]

    Tovarasi maghiari, este o provocare. O provocare!
    Sa raspundem ferm dusmanilor patriei!
  • -5 (7 voturi)    
    La cat de multi si de mult ati postat aici (Joi, 18 noiembrie 2010, 12:58)

    Postaci [anonim]

    Articolul pare o mai mare provocare pentru postaci decat ce sugereaza titlul :))
  • -9 (9 voturi)    
    Intolerance or Provocation (Joi, 18 noiembrie 2010, 12:58)

    Ungureanu [anonim]

    Ok everybody speak about intolerance of Hungary. Remeber when the Hungarian persident announced to come in Romania to celebrate 15 March, Romania denied the permisson of landing. 15 March may be a common feast to both nation. 1 December it's absolutely not a common feast. I think the request of Romanian officials was insensitive or provocative and the liberal director of National Theatre allowed to this request but he made a mistake. Or do you think it be a fair request from Hungarian officials to feast the day of reannexation of Northern Transylvania in Bucharest in Atheneum???
    • +5 (5 voturi)    
      15 March (Joi, 18 noiembrie 2010, 19:18)

      wraah [utilizator] i-a raspuns lui Ungureanu

      Celebration of Hungary in Transylvania is very insensitive to the Romanian soldiers who died for Romanian nation and also is a matter of state because it is provocative and it affects the national unity.

      Clearly the Hungarian presidency has started this issue coming to Romania to celebrate Hungary's day, probably invited by UDMR (RMDS)!
  • +6 (6 voturi)    
    reactii (Joi, 18 noiembrie 2010, 13:00)

    zuzu [anonim]

    asteptam reactia oficialitatilor romane.
    inclusiv a conducerii UDMR
  • +2 (12 voturi)    
    De observat (Joi, 18 noiembrie 2010, 13:04)

    aqualung [utilizator]

    Eu zic că prea ne concentrăm pe aspectele negative şi că ar fi cazul să remarcăm gestul directorului Teatrului Naţional din Budapesta, care a trecut peste orice orgoliu naţionalist ieftin şi s-a comportat ca un adevărat om de cultură: a acceptat să permită unei minorităţi naţionale din Ungaria să-şi serbeze ziua naţională acolo, acceptând că românii din ţara aceea şi cultura lor fac parte integrantă din cultura întregii ţări.

    Trebuie felicitat că a văzut mai departe de miopia politicienilor care au urlat după aceea. El trebuie remarcat şi felicitat, pentru că toleranţa lui este cea pe care o aşteptăm şi de la români şi de la maghiari şi de la orice popor civilizat din lume.
    • +2 (8 voturi)    
      de observat totusi si... (Joi, 18 noiembrie 2010, 13:32)

      i am disappoint [utilizator] i-a raspuns lui aqualung

      ...finalitatea demersului: autorizatia a fost retrasa si se cere demisia directorului teatrului.
      Pozitivism? Toleranta? Civilizatie?
      • 0 (6 voturi)    
        Reversul medaliei (Joi, 18 noiembrie 2010, 16:28)

        aqualung [utilizator] i-a raspuns lui i am disappoint

        Da, aici e o problemă inclusiv cu guvernul maghiar. Au cedat în faţa ameninţărilor extremiştilor. Au pus în paranteză toleranţa, europenismul, pluralismul cultural de teama unor bătăuşi cum sunt cei de la Jobbik.

        Chestia asta e foarte gravă, sun nişte ecouri foarte urâte din istoria interbelică a Ungariei.
      • -1 (7 voturi)    
        Dar mai întâi... (Joi, 18 noiembrie 2010, 16:43)

        aqualung [utilizator] i-a raspuns lui i am disappoint

        Şi asta o observă oricine, după cum se vede, iar lucrurile bune devin uşor ignorate. E incorect să judeci toţi maghiarii după Jobbik, cum e incorect să judeci toţi românii după PRM. Sunt mai zgomotoşi, dar doar prin asta nu sunt mai reprezentativi.
        • +3 (5 voturi)    
          e chiar Jobbik? (Joi, 18 noiembrie 2010, 19:02)

          wraah [utilizator] i-a raspuns lui aqualung

          ia sa citim: "Istvan Palffy, politician al Aliantei FIDESZ - Partidul Popular Crestin-Democrat KDNP, .... a cerut demiterea lui Robert Alfoldi de la conducerea institutiei de cultura."

          esti un mincinos
    • +3 (7 voturi)    
      aqualung (Joi, 18 noiembrie 2010, 19:07)

      wraah [utilizator] i-a raspuns lui aqualung

      aqualung e un UDMR-ist care incearca sa spuna abureli pentru a justifica politica UDMR-ului in Romania.

      Ministrul culturii trebuie schimbat pentru ca nu a actionat in interesul Romaniei.
      • -1 (1 vot)    
        Perspective. (Vineri, 19 noiembrie 2010, 13:26)

        aqualung [utilizator] i-a raspuns lui wraah

        Eu încerc să te fac să înţelegi lucrurile din perspectiva lor. De fapt, ignoră şi tu ideea că e vorba de maghiari şi români, poate eşti puţin mai neutru. Gândeşte-te că sunt cambodgieni şi vietnamezi, poate reuşeşti să judeci fără sentimente personale.
        • 0 (0 voturi)    
          Indoieli (Duminică, 21 noiembrie 2010, 11:13)

          Dux [utilizator] i-a raspuns lui aqualung

          Sfidare logicii! Cum să fii neutru cand e vorba de propria țară. Asta ar însemna să nu-ți pese. Sau asta e ideea UDMR-ului, să le "spuna" românilor să nu le pese de propria țară! Bravo!
        • 0 (0 voturi)    
          notă (Duminică, 21 noiembrie 2010, 11:29)

          ochiul [anonim] i-a raspuns lui aqualung

          după ce esti prins cu minciuna la faza cu "e chiar Jobbik?" ai și tupeul să vii cu teze.
  • +5 (9 voturi)    
    steaguri (Joi, 18 noiembrie 2010, 13:30)

    angela [anonim]

    Cand defileaza ei prin toate orasele ardelenesti de ziua Ungariei, cu torte, drapele si cocarde unguresti, in costumele lor populare, nici un oficial roman nu sare de cur in sus. Urat din partea lor.
    • +3 (5 voturi)    
      Steag (Joi, 18 noiembrie 2010, 18:59)

      wraah [utilizator] i-a raspuns lui angela

      Steagul Ungariei nu are ce defila prin Romania!
  • +6 (8 voturi)    
    niste tarani (Joi, 18 noiembrie 2010, 13:33)

    mihai [anonim]

    astia sunt niste tarani ordinari, in timp ce noi ii tot pupam in parte dorsala. ar trebui facut ceva, da daca propui esti nationalist si sovin. Din pacate de 12 ani sunt tot la guvernare si nici cum nu scapi de ei
  • +7 (7 voturi)    
    Opinie! (Joi, 18 noiembrie 2010, 13:37)

    Andrei Ionescu [anonim]

    Bine ca trebuie sa le dam noi drepturi lor aici, in Romania!
    Vorbim de libertatea de exprimare, de libertatea de a te intalni public undeva anume! Si ungurii vorbesc sus si tare despre asta!
    Ce democratie in Ungaria asta? Sa-l mai aud pe apostatul si pervertitul ala de Tokes ca ungurii din Romania is discriminati! Papagalul lu peste!
    Sa-i vedem de acum la treaba pe politicienii romani, sa guite si ei cum o fac ungurii astia de doua parale!
  • +9 (9 voturi)    
    Reactia UDMR? (Joi, 18 noiembrie 2010, 13:43)

    vveninosu [anonim]

    as vrea sa vad un UDMR care e in dezacord cu ceea ce s-a intamplat cu minoritatea romana din Ungaria
    • +1 (1 vot)    
      observatie (Vineri, 19 noiembrie 2010, 9:09)

      Jianu T. [utilizator] i-a raspuns lui vveninosu

      Pai nu i-ati vazut pe aici? Spun doar ca sunt probleme extremiste, ca celebrarea zilei Romaniei la Budapesta nu e in concordanta cu spiritul national al ungurilor, etc. DAR romanii sa stea linisiti, sa fie intelegatori, toleranti ca asa e frumos. Asta e mesajul. Au un discurs prefacut pentru a putea justifica actiunile care aduc atingere natiunii romane.
  • +2 (4 voturi)    
    mda (Joi, 18 noiembrie 2010, 13:51)

    alex [anonim]

    Faceti-o in strada in fata Parlamentului si agatati-le si niste opinci p-acolo. Prea sunt sensibili.
  • +1 (3 voturi)    
    sensibilitati (Joi, 18 noiembrie 2010, 13:55)

    petre [anonim]

    De ce sunteti rai? Nu toata lumea are sensibilitati? Si noi, romanii, si ei, ungurii. Asta la general.
    In particular, nu vedeti ce sensibili sunt cei din fruntea tarii? Cum sa nu fii sensibil tu, ca roman parlamentar PDL, cand confratii tai unguri din guvernare ameninta cu plecarea. Nu ti se rupe inima cand ii vezi cum se chinuie sa invete geografia si istoria in romaneste? Pai, sa nu ii ajuti?
  • +2 (6 voturi)    
    SCOATETI MIORITA DIN PROGRAMA SCOLARA! (Joi, 18 noiembrie 2010, 14:12)

    AdiGB [utilizator]

    ....si uite asa, noi romani netoti, pacifisti pana-n prostie si ignoranti de-a pururea, mai inghitim o galusca iredentista....

    cum e posibil , ungurii sa fie "oripilati" de sarbatoarea noastra nationala, iar noi romanii sa le dam toate drepturile posibile si imposibile - scoli, cetatenie, autoritati locale in limba maghiara etc

    oare cat de jos trebuie sa ajunga poporul asta sa se trezeasca odata?

    scoateti miorita din programa scolara, ne termina psihic si ne invata cum nu trebuie sa raspundem provocarilor!
  • +6 (6 voturi)    
    citesc, ma minunez (Joi, 18 noiembrie 2010, 15:21)

    anamaria [anonim]

    si nu pot sa cred cat de superficiali pot sa fie unii (indiferent ca sunt romani sau romani de etnie maghiara) in postarile de la acest articol. Esenta acestei stiri nu are nimic de a face cu provocarea, ci mai mult cu manipularea. In fiecare tara din lume ambasada unui stat puncteaza ziua nationala a tarii de origine. Problema care se pune in acest caz nu este locatia aleasa pentru manifestare (Teatrul National), putea sa fie si in gara, tot astfel se manifestau vecinii nostri. De ce? Pentru ca politica Ungariei cunoaste in prezent un trend accentuat de dreapta, radical - extremist. Pe de alta parte, oficialitatile din Romania au permis o serie de manifestari iredentiste cu ocazia zilelor nationale ale Ungariei (nu este doar 15 martie), precum si o serie de comemorari rusinoase (vezi Horty). Lipsa de reactie a oficialilor romani nu face decat sa alimenteze lipsa de respect a vecinilor fata de noi toti, fapt dovedit de recentele manifestari organizate pe teritoriul romanesc de HVIM. Nu avem conducatori si de aceea nu ne respecta nimeni. Am citit intr-un mesaj speranta ca oficialii romani vor reactiona - ma indoiesc. Nu au avut, nu au si nu vor avea coloana vertebrala si in al doilea rand nu sunt in pozitiile actuale pentru noi, sunt pentru ei.
  • -1 (3 voturi)    
    Jobbik e de vina! (Joi, 18 noiembrie 2010, 15:28)

    Barbara [anonim]

    Eu nu stiu de ce se agita lumea pe forum , pentru ca cei care nu au vrut sarbatorirea zilei Romaniei , nu au fost ungurii de rand , ci F* Jobbik , care instiga la scandal si nationalism.

    Daca ati trai aici , ati vedea cum aceasta formatiune neo-nazista instiga la ura si violenta.

    Ungurii traiesc bine cu romanii si s-au inteles in Transilvania de cand lumea si pamantul.

    Pana la urma e normal ca ungurii sa planga dupa Transilvania, ca doar au pierdut cam toate bataliile lor importante.

    Deci ,Romani aveti intelepciune si lasatii in pace ,ca tara e a noastra!!!
    • +1 (1 vot)    
      Jobbik? (Vineri, 19 noiembrie 2010, 9:11)

      Jianu T. [utilizator] i-a raspuns lui Barbara

      A scrias cineva:

      "ia sa citim: "Istvan Palffy, politician al Aliantei FIDESZ - Partidul Popular Crestin-Democrat KDNP, .... a cerut demiterea lui Robert Alfoldi de la conducerea institutiei de cultura."

      deci FIDESZ.
  • -3 (3 voturi)    
    Sepsiszentgyorgy (Joi, 18 noiembrie 2010, 15:38)

    emilrobert [utilizator]

    Prin 85-86, intr-o seara de iarna, ajung in Sf Ghe impreuna cu cativa colegi de liceu si intram intr-un magazin cu haine .. si la propriu si la figurat.
    Care credeti ca a fost experienta noastra acolo, si asta pe vremea lu' ceasca, cand am simtit pana si in ceafa privirile rautacioase, care credeti ca a fost raspunsul lor la intrebarile noastra, invariabil nem to dom = in traducere libera "n-am sa dorm" Romane.
    Sunt satul de javre, libidinosi, lingai, prosti, ignoranti farisei, etc.
    Stiti ce cred eu ca este dureros, faptul ca la ora actuala ISTORIA, foarte importanta pentru coloana vertebrala a unei natii, pe care eu o vad ca pe cea a lui Brancusi, Istoria scrisa a tarii noastre nu reflecta 100% adevarul istoric. Si as mentiona aici ultimul mare eveniment - Revolutia .. 1989.
    Cred ca Istoria nici unei tari nu este obiectiva ci mai degraba Subiectiva ..
    • 0 (2 voturi)    
      corectie (Joi, 18 noiembrie 2010, 17:53)

      Cocolina [utilizator] i-a raspuns lui emilrobert

      ungurii ti-au raspuns:nem tudom=nu inteleg/ nu stiu.
      Asta pt ca accepta doar l bozgora la noi in tara.Unde esti tu Tepes,doamne???
      • 0 (0 voturi)    
        da corectie (Sâmbătă, 20 noiembrie 2010, 21:37)

        Zoli [anonim] i-a raspuns lui Cocolina

        esti dus cu pluta...nici nu intelegi ce spui...pacat de Tine! Nu suntem bozgori, asa poti fi si tu un bozgor!!
  • 0 (0 voturi)    
    magistral (Joi, 18 noiembrie 2010, 15:38)

    gogu [anonim]

    nu stiu al cui e jocul asta cu 1 decembrie in sala mare a teatrului national maghiar dar a jucat magistral. abia astept sa vad cum vor chitai udmr-istii pe 15 martie, la anul.

    Base, e mina ta?
  • +6 (6 voturi)    
    sa (Joi, 18 noiembrie 2010, 15:45)

    nume [anonim]

    nu se vede reactia udmr avind in vedere declaratile de cind sunt la guvernare .vrem sa vedem cum o scalda acum,oare exista cineva sa le puna aceasta intrebare? ca doar ei sarbatoresc ziua ungariei in fiecare an in romania
  • +7 (7 voturi)    
    Ce cauta UDMR-ul la guvernare?! (Joi, 18 noiembrie 2010, 15:46)

    doario [utilizator]

    Italienii, francejii ne-au facut, ne fac si ne vor face tigani si noi nu vorbim de disciminare... La un ungur daca-i zici sa se dea puuutin mai in colo, ca sa ai loc sa treci, zice ca n-ai loc de el, in tara lui(evenimentul petrecandu-se in Romania, in Covasna!) Cum credeti ca m-am simtit, ca roman ? Pe urma mi-a vorbit numai in ungureste, amintindu-i de constituia tarii, ca este OBLIGAT SA VORBEASCA LIMBA ROMANA! Va rog sa ma credeti, eram in plina strada si m-am abtinut sa nu-l bat... Niste prieteni de-ai mei, cu care eram in tur prin tara (Romania), m-au potolit... Respectivul "domn" era imbracat bine, adica nu era unul de-al strazii...Stiti cum e cu cungurii astia...Par linistiti, la locul lor, de treaba, prietenosi iti zambesc frumos si pe la spate, injunghie cutitul!
  • +6 (6 voturi)    
    Interziceti sarbatorilor Ungariei in Romania! (Joi, 18 noiembrie 2010, 15:50)

    Claudiu [anonim]

    De ce se permite minoritatii unguresti sa celebreze sarbatoarea nationala a Ungariei (si alte sarbatori) pe teritoriul Romaniei: Covasna, Harghita etc.?
    • +5 (5 voturi)    
      Propunere (Joi, 18 noiembrie 2010, 18:50)

      iorgu [anonim] i-a raspuns lui Claudiu

      Lucrurile astea ar trebui interzise prin lege pentru ca aduc atingere memoriei miilor de eroi romani care si-au dat viata pentru tara.

      In plus astfel de manifestari pe teritoriul Romaniei au caracter destabilizator pentru unitatea Romaniei.
  • +3 (3 voturi)    
    Fiecare pasare pe limba ei piere (Joi, 18 noiembrie 2010, 15:56)

    dorin bretan [anonim]

    Sunt oameni care nu si-au gasit alt mod de a trai decat instigandu-i pe alti . Nu sunt nici destepti , nici frumosi nici priceputi , dar sunt nationalisti.
  • -4 (10 voturi)    
    numai toleranti (Joi, 18 noiembrie 2010, 16:27)

    levi [anonim]

    pe acest forum! sunteti penibili....
    • +5 (7 voturi)    
      iar tu din UDMR... (Joi, 18 noiembrie 2010, 18:45)

      wrahh [anonim] i-a raspuns lui levi

      tu esti penibil pt ca esti cetatean roman si nu respecti romanii, Constitutia Romaniei si Statul Roman!
      • -2 (4 voturi)    
        tu pui numai etichete! (Vineri, 19 noiembrie 2010, 11:48)

        levi [anonim] i-a raspuns lui wrahh

        unul e udemerist,celalaltul evreu,altul tradator,toti cei care nu sunt de acord cu tine sunt dusmanii tai,probabil ca iti bati si sotia:)
        Eu respect legile tarii si Constitutia desi nu sunt da acord cu unele prevederi!
        Detest statul roman nu pentru ca sunt secui ci pentru ca ajuns o organizatie mafiota incapabila de orice reforma,pentru imp.forfetar ptr.lipsa autostrazilor si detest indivizi ca tine cu ajutorul caruia a putut statul sa ajunga un cancer pe corpul societatii,voi sunteti aia galagiosii usor de manipulat!Sper ca va veni vremea cand pe toti ca tine romanii si ungurii defel va putem inchide undeva sa va omoriti intre voi,lume va fi un loc mai bun fara voi!
        • 0 (0 voturi)    
          Levi (Sâmbătă, 20 noiembrie 2010, 21:39)

          Zoli [anonim] i-a raspuns lui levi

          corect spus!
        • 0 (0 voturi)    
          intrebare (Duminică, 21 noiembrie 2010, 11:04)

          Dux [utilizator] i-a raspuns lui levi

          cine esti tu sa ne judeci pe noi romanii in tara noastra? e clar ca nu respectii romanii, ai zis-o si tu prin omisiune!

          cum sa respecti Constitutia cand tu lupti impotriva statului national Roman ca sa-l dezbini? esti un perfid!
        • 0 (0 voturi)    
          Raspuns (Duminică, 21 noiembrie 2010, 11:45)

          wrahh [anonim] i-a raspuns lui levi

          Si care e problema? Te deranjeaza faptul ca apari unguri, cetateni romani "devotati", care se dau drept mari romani doar pentru a induce in eroare pe cei care citesc aceste discutii. probabil ca esti unul si acelasi in multe postari.

          Cei care detesta statul roman nu pot fi numiti cetateni ai Romaniei. Faptul ca exista probleme in tara, nu da dreptul nimanui sa lupte pentru divizarea Romaniei. Cu atat mai mult cat Romania o duce destul de greu, atacurile la unitatea tarii sunt cu atat mai mult mai perverse.

          Iar vorbele "detest indivizi ca tine cu ajutorul caruia a putut statul sa ajunga un cancer pe corpul societatii" sunt doar niste porcarii inventate de tine. Sa speram ca va veni vremea cand uneltitorii impotriva Romaniei vor fi dati la o parte.

          Eu, românul
  • +4 (6 voturi)    
    Parlamentule si Basescule Trezeste-te (Joi, 18 noiembrie 2010, 16:40)

    Apostol Bologa [anonim]

    Nu o sa inteleg niciodata de ce PDL condus de vajnicul marinar patriohot basescu nu-i lasa dreacu pe unguri in pace si sa rupa alianta paguboasa cu ei la guvernarea Romaniei. Din cate stiu marinarul este bine informat cu toate actiunile iredentist-soviniste ale ungurilor din Ungaria si din Transilvania si cu toate astea le lige laba piciorului si ii tine la guvernare de dragul puterii pentru el si PDL. De asemenea BOc si BLAGa, ardeleni neaosi care teoretic ii cunosc mult mai bine pe unguri decat cei din sud si est, tin de ciolan impreuna cu ungurii si se batjocoresc cu fostii lor aliati PNL. Nimeni nu o sa inteleaga niciodata aceasta solidarizare cu ungurii din UDMR si razboiul permanent purtat de BAse si ai lui cu partidele romanesti din Parlament. Pentru acesta gasca pedelisto-ungara care a uitat de patriotism si de HORIA si de AVRAM IANCU nu exista decat o solutie. Scoaterea lor din scena politica definitiv. Poporul roman nu mai poate accepta purtarea acestor huni. Trebuie sa incepem sa le platim. Ei ne cer noua sa fim toleranti cu ei iar Victor orban cel pitic este ametit de nationalismul ugric cand aude ca Romania vrea sa dea o receptie in grajdul lor, numit teatrul national(construit de fapt de fostii stapani austriecii). Nimeni nu intelege de ce BASe l-a ancorat si pe VICtor orban la caruta AGRI. Oare crede Base ca in acest mod ii va face scluptura pe creier si-l va determina sa renunte la sovinismul si revizionismul maghiar?. Ca sa crezi asa ceva ori trebuie sa fi tampit ori ti-ai pierdut si cel mai mic sentiment patriotic pe care un fost marinar roman ar trebui sa si-l conserve pe toata durata vietii. Deci Base Trezeste-te!!. La fel si tu Boc si Blaga pentru ca romanii nu va vor ierta niciodata pentru faradelegile pe care le initiati si gestionati.
    • 0 (0 voturi)    
      Avram Iancu (Sâmbătă, 20 noiembrie 2010, 21:44)

      Zoli [anonim] i-a raspuns lui Apostol Bologa

      spui, dar nu te gindsti si nici nu stii istorie! Stii macar atat, cind Avram Iancu nu a mai fost asa de mare, cine i-a dat loc unde sa traiasca, cind a fost uitat de romanii lui, cine i-a dat de mincare, si cind era un betiv, cine a dat o mina sa traiasca mai departe? Iti spun: un ungur! Bravo voua, cei care sunteti ci gura mare, dar cind e vorba despre fapte, nu sunteti de gasit! Stiti niste baloane din istoria voastra, ce vi s-a mintit in scoala si prin filme, si va credeti deja mari istorici, desi habar n-aveti!
  • +5 (7 voturi)    
    Ungurii (Joi, 18 noiembrie 2010, 16:59)

    Cocolina [utilizator]

    se intind mereu mai mult decat plapuma.Asta pt ca noi suntem prea permisivi,ospitalieri si cu bun simt.La noi in Oradea i-am tolerat de fiecare data,i-am lasat sa-si serbeze nestingheriti ziua ,sa arboreze steagul lor spurcat pe pamantul unde bunicii mei au murit pt pamantul stramosesc,i-am lasat sa ne vorbeasca in maghiara ostentativ in toate institutiile noastre-si pt toate astea nu au avut nici macar bunul simt sa se comporte cu respect fata de noi.
    iata ce a facut in orasul nostru iredentistul laszlo toke,tot pt ca nu i-am aratat pana unde sunt limitele.Dar pt cand??
    Desteapta-te ROMANE !!!!!!!!!!!!!

    http://www.ziare.com/laszlo-tokes/stiri-laszlo-tokes/tokes-recidiveaza-a-montat-la-oradea-placute-cu-nume-de-strazi-in-maghiara-1044920
  • +6 (6 voturi)    
    Sa scapam de iredentisti (Joi, 18 noiembrie 2010, 17:01)

    Omdacia [anonim]

    Domnilor ! Vorba lunga saracia omului. Avem o singura metoda de a schimba lucrurile. Sa dam votul masiv unei formatii politice, astfel ca udmr-ul sa ramana pe din afara. Apoi poti sa le pui pumnul in gura. qed.
    • +5 (7 voturi)    
      UDMR si Romania (Joi, 18 noiembrie 2010, 18:42)

      Român [anonim] i-a raspuns lui Omdacia

      UDMR lucreaza impotriva statului roman si a unitatii nationale. Au ajuns chiar in guvernul Romaniei si iar ministrul de cultura e chiar ungur. E inimaginabil!
  • +5 (5 voturi)    
    romani (Joi, 18 noiembrie 2010, 18:38)

    patriot [anonim]

    Romania trebuie sa ia de asemenea in considerare sensibilitatea romanilor ardeleni care au suferit secole de asuprire, au muncit ca niste sclavi pentru nobilimea majoritar ungara.

    Romanii trebuie sa lupte pentru fiinta nationala.
    Noul proiect al legii invatamantului vrea sa induplece statul roman sa accepte si sa sprijine educatia preuniversitara obligatorie in limba maghiara; limba romana fiind optionala:
    "Art. 36. (1) Persoanele apartinând minoritatilor nationale au dreptul sa studieze si sa se instruiasca în limba materna, la toate nivelurile, tipurile si formele de învatamânt preuniversitar, în conditiile legii."

    Romani, luati atitudine!
  • 0 (4 voturi)    
    noi voi ei ele (Joi, 18 noiembrie 2010, 19:43)

    eu100 [utilizator]

    1. Miscarea acelor politicieni care au cerut schimbarea locului a fost o tampenie, punct. Ce, politicieni primitivi? Socant! Cum, grupuri cu gandire simplista si indoctrinata? Si mai socant! Asa ceva nu s-ar intampla niciodata in Romania ...
    2. Generalizarile de tipul 'ei sunt" (cine, care anume, individual), "noi suntem" (bravi, brazi, poeti, varza, branza) sunt fara sens. Printre altele, actele sunt comise de persoane, si doar persoanele care le comit pot fi judecati dupa valoarea acestor acte. Asa ca Jobbik & co nu sunt 'ei," cum nici Funar & Vadim nu sunt "noi." Cel putin eu nu ma regasesc in niciuna dintre aberatiile astea. Insa nationalismul, ca si rasismul, ori comunismul, nu pot gandi decat colectivist. Si eronat. Si iata, "ei" sunt "raul" si "noi' suntem "binele' (si asta pe criteriu lingvistic, rasial, ca sa vezi). Si daca tot am decis ca "ei' sunt "rai", hai sa scapam de 'ei' (tigani, evrei, romani, unguri, arabi etc.) "Ei" sunt de vina ca economia nu merge, ca e coruptie, ca sunt somer, ca ploua, ca e vara etc. Asa ca hai sa nu mai generalizam aiurea, ca nu toti romanii sunt idioti, cum nu sunt toti ungurii idioti, cum nu sunt toate persoanele cu par blond idioti, cum nu sunt toate femeile scunde idioate, cum nu sunt toti copii cu mana in ghips idioti.
    3. Ignoranta nu are hotare. Insa eu sper in bunul simt, sa stiti.
  • +3 (5 voturi)    
    in schimb pretentii (Joi, 18 noiembrie 2010, 19:55)

    andu [anonim]

    pai daca e asa, ce dracu mai cauta tot felul de steaguri unguresti la noi in tara cu tot felul de ocazii?
  • +3 (5 voturi)    
    Sa mai pofteasca aici sa sarbatoareasca .... (Joi, 18 noiembrie 2010, 20:10)

    Soim Roman [anonim]

    .... impreuna cu presedintele lor, cu steaguri unguresti, cu unguri imbracati in husari , cu fanfara si toate alea ..... de ziua maghiarilor de pretutindeni...... sa pofteasca.
    Apoi o sa mai vedem.
    Cine are urechi de auzit, sa auda.
  • +1 (1 vot)    
    si mae? (Joi, 18 noiembrie 2010, 20:10)

    andu [anonim]

    si mae ce zice de asta?
  • +3 (5 voturi)    
    de ce e atat de multa ura? (Joi, 18 noiembrie 2010, 21:51)

    andreea [anonim]

    Pentru mine ungurii sunt straini ,o minoritate ca oricare alta si nu inteleg de ce vor atat de multe drepturi din moment ce e se afla in ROMANIA si aici se vorbeste limba romana .Si ce scandal ce porcarii si rautati din partea lor cand ei cer drepturi la noi in tara si ei nu vor nici sa lase oficialii sa sarbatoreasca ziua noastra nationala .Vor sa invete romana ca si limba straina si or sa ajunga sa aiba pretentii sa invatam maghiara :((
  • 0 (0 voturi)    
    Hehehehehe (Vineri, 19 noiembrie 2010, 1:50)

    Gogu [anonim]

    Eu unul nu ma supar.

    Acele "figuri publice", "istorici" si politicieni s-au facut de ras si si-au facut tara de ras. Bravo lor!! >:)
  • 0 (0 voturi)    
    Doamne, Dumnezeul meu ! (Vineri, 19 noiembrie 2010, 1:54)

    NTatiana [anonim]

    Va puteti imagina o reactie mai violenta intr-o tara membra a UE in sec. 21 impotriva unei tari vecine care si ea e membra UE ??? si pentru ce? pentru ca a inchiriat o sala sa sarbatoreasca un eveniment istoric important si insasi Ziua Nationala a tarii noastre ...; oare ce spune si cum reactioneaza Ministrul Roman al Afacerilor Externe ??? oare ce spun si cum vor reactiona cei din Comunitatea Evreilor din UE la acesta actiune cu caracter nazist ???
  • 0 (0 voturi)    
    nuante de istorie recenta (Sâmbătă, 20 noiembrie 2010, 5:15)

    John Doe Sr. [anonim]

    In 1998, NATO si-a serbat cei 50 de ani de existenta (cea mai durabila alianta militara din istorie) la Washington. Ceremonia a avut loc la Casa Alba care a fost martora celei mai mari adunari de sefi de stat si de guvern din istoria Americii. Ungaria era reprezentata de Victor Orban, care a facut acolo un show de prezenta sa pe care cred ca multi sefi de stat l-au invidiat pentru aplombul, eleganta si elocventa sa. Parca era intre doua filmari la Holywood si venise sa vada ce mai e nou prin capitala politica a lumii. Puteai zice ca Victor O.era gazda la Casa Alba, si nu Bill Clinton. A sosit si Emil Constantinescu. Palid, slab, cu barba, filozoful care vorbeste in maxime si pe care toata lumea il evita ca e plictisitor in asemenea ocazii. A coborat din limuzina, fanfara a intonat imnul, s-a inclinat si a intrat in cladire. Dar...surpriza ! La scurt timp, Emil apare din nou la peron, limuzina vine, se urca in ea si...dus a fost ! Doamna de la protocol, luata prin surprindere, a ridicat din umeri si a zambit nedumerita. Noi, romanii din America ce urmaream totul pe C-Span (un canal tv ce transmite non-stop tot ce se petrece in politica la Washington) am ramas stupefiati. Am crezut ca s-a petrecut ceva foarte grav in tara- cutremur, invazie-si Emil C. a trebuit sa plece urgent. Dar n-a fost asa. La scurt timp, l-am gasit pe CNN unde, intr-o engleza aproximativa, incerca sa explice unei doamne cat de importanta era Romania (care nu era inca membra NATO) din punct de vedere strategic pentru Alianta. Emil al nostru, in loc sa pledeze cauza admiterii in NATO la cea mai mare adunare de sefi de stat din istorie, decisese "sa-si pledeze cauza in fata poporului american", o naivitate inexcuzabila din simplul motiv ca americanii sunt foarte putin interesati de politica, iar de soarta vreunei tari, fie ea si Romania, nici atat.
  • 0 (0 voturi)    
    poate (Sâmbătă, 20 noiembrie 2010, 21:55)

    Zoli [anonim]

    ar trebui sa ne dam mina, si sa incercam sa traim ca niste oameni, ca niste crestini. Nu e nici o problema cu nimeni, daca am trai bine - dupa vorba lui Basi! -, si daca ar fi autonomie. Autonomia nu imnseamna ca ne rupem din tara. Nu inseamna ca nu vrem sa avem legi, dar legi care sunt facuti pentru oameni, pentru noi toti, indiferent de nationalitate, culoare sau religie. Eu cred ca oamenii simpli pot trai impreuna, fara a avea probleme, unul cu celalalt, fiindca sunt nevoiti sa traiasca in pace, fiindca au nevoie unul de altul. Trebuie sa trecem peste emotiile, si sa ne gindim putin mai rationali. poate daca ar fi intr-adevar in inima noastra Dumnezeul cel mare, si noi a-mi putea fi oameni mai buni! Si sa auziti si ceva bun de un ungur: sa stiti ca desi multi ne batjocoresc, eu va iubesc si pe voi!