El Pais: Tiganii expulzati din Franta se pregatesc sa se intoarca, in lipsa perspectivelor economice de acasa

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 7 septembrie 2010, 11:17 Actualitate | Diasporă


Tiganii expulzati de autoritatile franceze in Romania intentioneaza sa se intoarca, in lipsa perspectivelor economice din tara lor, comenteaza, marti, cotidianul El Pais. Cei 700 de tigani repatriati din Franta in aceasta vara s-au intors la casele si rudele lor, majoritatea in zone rurale. Ei vor insa sa treaca neobservati si sa se intoarca in Franta dupa ce se mai linistesc apele, spun reprezentantii ONG-urilor locale care se ocupa de minoritatea tiganeasca, cea mai marginalizata si mai putin dorita din Romania, scrie cotidianul spaniol.

Pentru tigani, viata in Franta, Spania sau Italia este grea, dar chiar si asa, e mai buna decat in Romania, unde aversiunea fata de ei a devenit obisnuinta, noteaza ziaristii spanioli. Ei sunt ultimii intr-o tara cufundata intr-o criza economica grava, care a avut nevoie de masuri dure de austeritate.

Zilele trecute, protestul impotriva "expulzarilor colective" care a avut loc in fata Ambasadei Frantei la Bucuresti a adunat putin peste 100 de manifestanti, majoritatea barbati, iar cativa dintre ei purtau tricouri pe care scria "Tigani de incredere". Unul dintre ei, Livin Calderari, in varsta de 26 de ani, povesteste ca a lucrat la Lyon, unde a fost chelner. El intentioneaza sa se intoarca in curand in Franta.

  • Peste o treime dintre romani considera intoarcerea acasa a tiganilor un pericol

Sondajele arata ca peste o treime dintre romani (38%) considera ca revenirea in tara a tiganilor constitutie un pericol pentru ei si familiile lor, in timp ce 29% nu vad in acest lucru niciun risc. Cu toate acestea, aproape jumatate dintre romani condamna expulzarile colective.

Sondajul realizat saptamana trecuta de Institutul roman pentru evaluare si strategie, citat de El Pais, mai arata ca peste jumatate dintre romani (53%) considera ca tiganii (al caror numar este estimat la 2 milioane, in jur de 10% din populatia Romaniei) sunt vinovati pentru faptul ca sunt marginalizati, acestia neintegrandu-se in societate din cauza ca nu isi doresc acest lucru.

"Credeti ca daca ar gasi de lucru acasa ar mai pleca?" intreaba Ion Cutitaru, primarul localitatii Barbulesti, ai carei locuitori sunt in proportie de 99,5% tigani. Intrebat cati dintre cei 7.000 de locuitori de etnie tiganeasca din Barbulesti lucreaza legal, primarul raspunde: "20." Restul lucreaza ca zilieri sau se descurca din ajutorul social, in jur de 80 de euro pe familie, incheie El Pais.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2632 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    :))))) (Marţi, 7 septembrie 2010, 11:29)

    compadre [utilizator]

    Care perspective economice?!?!.....de cersit si furat?
  • 0 (0 voturi)    
    surprize, surprize... (Marţi, 7 septembrie 2010, 11:50)

    cosmin [anonim]

    Au aflat cu "surprindere" ca acasa e criza? :)))))))))
    ...tocmai cand invatasera "S'il vous plait, monsieur!"
    Eu nu zic, unii mai si muncesc, dar majoritatea sunt din categoria mai sus amintita, sau, mai rau... voleuri.
  • 0 (0 voturi)    
    Cum il cheama, ma? :))) (Marţi, 7 septembrie 2010, 12:00)

    xyz [anonim]

    "Credeti ca daca ar gasi de lucru acasa ar mai pleca?" intreaba Ion Cutitaru, primarul localitatii Barbulesti...
    • 0 (0 voturi)    
      Penal! (Marţi, 7 septembrie 2010, 12:17)

      Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui xyz

      Oare prin ce metode o fi ajuns primar :)))
    • +1 (1 vot)    
      tare mi-e teama .. (Marţi, 7 septembrie 2010, 12:18)

      hash [anonim] i-a raspuns lui xyz

      .. ca trebuie sa citim printre randuri, cam asa:

      "Credeti ca daca ar gasi de <<lucru>> acasa ar mai pleca?"

      Majoritatea contactelor mele cu tiganii s-au redus la cersit, oferte de telefoane si ceasuri, amenintat cu scos cutitul daca am 'dat din gura' .. plus ca daca ii intinzi unuia un deget, ai dat de dracu' , iti ia toata mana.
    • 0 (0 voturi)    
      Foarte tare (Marţi, 7 septembrie 2010, 12:18)

      ANalfabet [anonim] i-a raspuns lui xyz

      cred ca strabunicul lui se ocupa cu prelucrarea fierului pentru fabricarea cutitelor.
  • +1 (1 vot)    
    Perspectivele economice... (Marţi, 7 septembrie 2010, 12:16)

    Vlad [anonim]

    ... de acasa se vor imbunatati atunci cand si tiganii care se reintorc acasa se vor insuruba la treaba..
  • -4 (6 voturi)    
    Trist (Marţi, 7 septembrie 2010, 12:33)

    Prosti [anonim]

    În aceste zile, cu o acoperire mediatică europeană, ţiganii români sunt luaţi în grupuri şi expulzati în Romania. Luaţi pe sus de poliţie, li se bagă 300 de euro în buzunar şi presa este anunţată că sunt repatrieri voluntare. Acestea sunt faptele, dar în acest text nu vreau să vorbesc despre condiţia romilor în Europa. Se discută mult, iar dezbaterile sunt pline de recomandări pentru alţii, dar lipsite de soluţii.
    Reportajele savuroase ne aduc interviuri cu ţigani care pronunţă în toate felurile S’il vous plait , monsieur. Se caută lucruri de culoare în reportaje deştepte însoţite de constatarea înţeleaptă a reporterilor: se vor întoarce oricum în Franţa. Se vorbeşte foarte mult, presa internaţională este plină de lamentaţii sau analize. Unele subiective, unele serioare, mai obiective sau mai ideologizate. Vedem poze din unghiuri alese cu ochi de antropolog. Figura femeilor sau chipurile de bătrâni uscaţi sau copiii murdari sunt folosite persuasiv pentru a emoţiona, a da culoare şi autenticitate. O demagogie perfectă, după ultime reguli ale retoricii şi semioticii multimedia.
    Ce lipseşte însă din tot acest spectacol mediatic este atitudinea corectă faţă de romi, dar mai ales exprimarea ei publică. Se colorează drama unor oameni (dacă sunteţi de acord cu faptul că sunt şi ei oameni), a unor cetăţeni europeni. Ţiganii români sunt expulzaţi de pe teritoriul ţării care are capitală oraşul lumină. Sunt luaţi de poliţie cu sutele, îmbarcaţi în dube ca infractorii şi trimişi pachet în România. Cetăţenia europeană este doar o glumă? Aşa ar putea întreba nebunul regelui, dacă ar mai fi rege şi nebuni liberi şi lucizi. Dar libera circulaţie a persoanelor ? Era programată, de la început, să acţioneze selectiv?
    • +2 (2 voturi)    
      Expulzarea (Marţi, 7 septembrie 2010, 14:10)

      the [utilizator] i-a raspuns lui Prosti

      este un termen mediatic, inventat de presa de scandal.
      Termenul legal este OQTF, adica : Obligation de Quitter le Territoire Francais.
      Este o notificare legala, introdusa in 2006 si nu neaparat la adresa romilor din România.
      Daca te documentezi la sursa, adica in codul civil francez, si nu in presa internautica sau wikipapadia,
      o sa afli ca NICI UNUL dintre cetatenii români in situatie ilegala, NU ESTE CONSIDERAT INFRACTOR, pentru simplul motiv ca a depasit termeniul legal de sejur, cu câteva luni, sau cu frun an-doi ...
      Iar tiganii care induioseaza presa cu "explodarea" lor din Franta, uita sa spuna de câte ori au fost interpelati pentru încercari de furt si lasati liberi pe baza recuperarii pagubei.
      Si nici unul nu pomeneste de muntii de murdarii pe care îi lasa în urma , ca de exemplu :

      http://files.myopera.com/Garrigue/blog/IMG_2423.JPG

      mai am si altele ... il suffit de demander !
  • 0 (0 voturi)    
    exorcism? (Marţi, 7 septembrie 2010, 15:28)

    M [anonim]

    Conditiile de calatorie a cetatenilor Romaniei in U.E. conf. legislatiei este de 90 de zile in decurs de 6 luni. O problema e aceea ca nu poti usor verifica acest fapt, neexistand ca pe vremuri acea stampila aplicata in pasaport de catre politia de frontiera. Autoritatile tuturor tarilor membre se vor gandi probabil la o solutie. Alta situatie e cu cei care au primit acte de rezidenta provizorie pe teritoriul statelor membre. Acei cetateni au altfel de obligatii, pe care daca nu le respecta isi pierd dreptul de sedere si de munca.Tigani care se numara printre acestia, sunt norocosi, insemnand totodata ca le sunt recunoscute drepturile de sedere si de "munca".
  • 0 (0 voturi)    
    expulzari (Vineri, 8 octombrie 2010, 13:13)

    Florin [anonim]

    frate...de ce nu-i trimite in Siberia? sau in largul oceanului pe o barca din carton?

    asa ar fi cel mai bine.....