Romanii, printre cei mai indisciplinati soferi straini din Bulgaria

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 31 august 2010, 22:07 Actualitate | Diasporă


Autoritatile bulgare au intensificat controalele rutiere, strangand in august 275.000 de leva din amendarea soferilor autovehiculelor inmatriculate in strainatate, cei mai multi contravenienti fiind turci, urmati de romani, a anuntat Ministerul Transporturilor din Bulgaria, potrivit Mediafax, care citeaza Sofia Echo.

Controalele au vizat 3.900 de vehicule si s-au soldat cu 230 de amenzi, a caror valoare cumulata este de 275.000 de leva (peste 130.000 de euro).

Cei mai numerosi contravenienti au fost turcii, cu 102 incalcari ale codului rutier, urmati de romani, cu 40 de sanctiuni.

Intr-o campanie separata, autoritatile bulgare au verificat autovehiculele pentru a se asigura ca firmele nu efectueaza transporturi fara sa plateasca taxele corespunzatoare. Acestea au identificat 520 de astfel de infractiuni, care vor fi urmate de amenzi si plata obligatorie a taxelor omise.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















880 vizualizari

  • +2 (8 voturi)    
    titlu tendentios..... (Marţi, 31 august 2010, 22:14)

    dorinteodor [anonim]

    este normal ca turcii si romanii sa aiba cele mai multe amenzi in bulgaria din simplul motiv ca sint cei mai frecventi vizitatori.

    daca erati cinstiti ati fi dat numarul de amenzi per numarul total de vehicole din fiecare tara si acolo s-ar fi vazut altfel situatia....
    • +1 (5 voturi)    
      Hai ma smechere ne lasi ? (Marţi, 31 august 2010, 22:59)

      Frankie [utilizator] i-a raspuns lui dorinteodor

      Unde sunt romanii civilizati ? Poate la POLUL SUD ????
    • +2 (4 voturi)    
      Comentariu obiectiv (Marţi, 31 august 2010, 23:11)

      biz [anonim] i-a raspuns lui dorinteodor

      Corect.
  • +1 (3 voturi)    
    Asta e doar valoarea declarata (Marţi, 31 august 2010, 22:38)

    Mircea [anonim]

    Micile atentii nu se pun la socoteala, ca le-ar iesi de vreo 10 ori mai mult. Iar indicatoarele parca sunt puse special sa te "arda", viteze de 30 km la ora pe drum in afara localitatilor si putin mai incolo masina de politie.

    Ne plangem de politistii nostri, da' astia parca sunt mai rai, nu inteleg boaba de engleza sau romana, dar cand le arati euro, subit inteleg totul si poti pleca.
  • +5 (5 voturi)    
    articol tendentios (Marţi, 31 august 2010, 22:42)

    Arlecchino [utilizator]

    Si pe mine m-a oprit un politist in bulgaria. abia o rupea in engleza, mi-a varat sub nas un proces verbal in bulgara, din care nu intelegeam nimic, si mi-a spus ca mergem impreuna la banca sa platesc. zicea ca am depasit viteza regulamentara cu 50 de km/h. Eram intr-o padure... Ma rog, nu am stat sa ma cert cu el, i-am bagat si eu 20 de eur sub nas si a fost foarte fericit. I-am zis "pa" si gata... Oricum, ideea e ca acolo ei pot sa spuna orice, esti pe teritoriul lor si, de cele mai multe ori, alegi sa platesti decat sa te certi intr-un loc in care nu te intelege nimeni.
  • +4 (4 voturi)    
    trebuiau sa dea alta statistica (Marţi, 31 august 2010, 23:10)

    mad [anonim]

    Problema se pune asa. Cati soferi romani sunt amendati pe drumurile bulgare spre nisipurile de aur, albena, etc, si cati in drumul spre grecia si turcia. Mult mult mai multi pe cel din urma, asta dintr-un singur motiv, nu se opresc in bulgaria, nu raman banii la ei. Cam asta este..
  • +5 (5 voturi)    
    Nu ma mira (Marţi, 31 august 2010, 23:18)

    Vizitiul [utilizator]

    Desi comentariul lui dorinteodor are sens, nu ma mira totusi intrucat stim ca Romanii sunt varza la sofat chiar la ei in tara.
  • 0 (0 voturi)    
    Date eronate in articol.. (Miercuri, 1 septembrie 2010, 0:19)

    Alex [anonim]

    Faceti un calcul simplu.. Daca sunt 230 amenzi si valoarea lor este de 130.000 euro -> reiese ca amenda medie a fost de peste 565 euro... eh?

    Cum puteti sa veniti cu asemenea articole documentate in asa hal?

    Ceva e clar gresit.. Rectificati...
  • +4 (4 voturi)    
    Am circulat si eu in Bulgaria... (Miercuri, 1 septembrie 2010, 10:08)

    Ritzi Pitzi [anonim]

    ... si am invatat niste chestii depre ei:
    - indicatoarele de limitare a vitezei sunt puse inainte de curbe cu adevarat periculoase sau inainte de intersectiile cu drumuri fara prioritate, unde are sens sa reduci putin viteza (70 km/h)
    - limitarile de viteza au (majoritatea) semnul * sub ele, adica se aplica iarna.
    - nu exista semnele de "Terminare a tuturor restrictiilor" care sa arate ca s-a terminat limitarea de viteza, asa ca trebuie sa fii atent la semnele de incepere a restrictiei de pe contrasens pentru a fi sigur ca ai iesit din limitarea de viteza.

    Alte observatii:
    - bulgarii au mult mai putine masini fata de noi, raportat la numarul de locuitori, deci traficul este mai lejer
    - drumurile nationale sunt trasate printre localitati, deci se poate merge aproape constant cu 90 km/h
    - majoritatea masinilor care depaseau viteza legala erau cele inmatriculate in Romania; ocazional mai era cate un pusti bulgar cu BMW
    - drumurile lor (inclusiv autostrazile) sunt mult mai proaste decat ale noastre si au frecvent limitari de viteza ca sa nu-ti rupi masina
    - fara sa depasesc vitezele legale am facut drumul Bucuresti-Burgas (360 km) in 6 ore, incluzand 3 opriri si aproape o ora pierduta pe la Ruse ca sa cumpar vinieta.
    - nu am vazut masini romanesti oprite de politie
    - In Nessebar parcarile pazite si platite (1E/zi) erau pe jumatate goale, iar aleile de acces din fata hotelurilor erau pline de masini cu numere de Romania, de nu puteai sa te misti de ele. Adica te cazezi la 4 stele si nu mai ai 7 euro sa platesti parcarea, asa ca pui masina gratis, unde s-o nimeri. Poate de aceea singura masina pe care am vazut-o ridicata pentru parcare neregulamentara avea numar de IF...

    Concluzie:
    politistii bulgari nu sunt nici mai buni, nici mai rai decat ai nostri, asa ca, atunci cand prind un sofer in culpa, nu refuza spaga, daca are cine sa le-o ofere...