Un roman ce lucreaza la o ferma din Scotia era sa doboare un avion Tornado cu un laser

de A.N.     HotNews.ro
Vineri, 20 august 2010, 12:43 Actualitate | Diasporă


Un roman care lucreaza la o ferma din Scotia era pe punctul sa provoace prabusirea unui avion de vanatoare dupa ce a folosit un laser pentru "a orbi" pilotul unui aparat Tornado, transmite The Sun. Radu Moldovan a recunoscut ca a pus in pericol "in mod nesabuit" viata pilotului ce zbura spre baza RAF Leuchars , afirmand insa ca nu si-a dat seama de pericol: "Inteleg acum".

Potrivit informatiilor, Moldovan a folosit un fascicul verde pentru a lumina cabina aparatului Tornado ce zbura la joasa altitudine in regiunea in care lucreaza ca si culegator de fructe. Laserul i-a distrat atentia pilotului, care efectua niste manevre foarte riscante la doar 360 de metri deasupra solului.

Aparatele aflate la bordul avionului au localizat sursa fascicului, iar pilotul a comunicat coordonatele oficialilor locali din Cupar, Fife, pe coasta de est a Scotiei.

Moldovan, angajat la Cairnie Fruit Farm, a recunoscut ca a pus in pericol "in mod nesabuit" viata pilotului ce zbura spre baza RAF Leuchars , afirmand insa ca nu si-a dat seama de pericol: "Inteleg acum".

Un politist local a calificat actiunile lui Moldovan drept "extrem de serioase".

Romanul a fost obligat sa-si depuna pasaportul la o sectie de politie locala, unde va trebui sa se prezinta zilnic pana la pronuntarea sentintei, luna viitoare.

Acesta nu este primul incident de acest fel petrecut in lume. La mijlocul lunii iunie a acestui an, doi tineri au fost arestati dupa ca au incercat "sa-i orbeasca" cu fascicule laser pe pilotii avioanelor care aterizau pe aeroportul din Hamburg. In august 2009, pilotii greci au cerut autoritatilor sa ia masuri dupa mai multe cazuri in care au fost deranjati de lasere. In februarie 2009, pilotii de pe 12 aparate care aterizau pe aeroportul Tacoma din Seattle au raportat ca au fost deranjati de un laser de culoare verde indreptat spre ei de o persoana aflata la sol.

Un studiu realizat in 2004 de Administratia Aviatica Federala (FAA) din SUA a indicat ca mai mult de jumatate din cei 34 de piloti testati intr-un simulator au "raportat dificultati" dupa ce au fost "orbiti" cu lasere.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















12392 vizualizari

  • -7 (19 voturi)    
    Laser verde (Vineri, 20 august 2010, 12:49)

    Andy [anonim]

    A dracu laser verde, bate la 360 de metri. Daca stiau nemtii de laserele astea nu mai pierdeau razboiul.
    • +3 (7 voturi)    
      mai cititi (Vineri, 20 august 2010, 14:10)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui Andy

      Aceste lasere verzi pot ajunge la 3,5 km. O simpla cautare pe net va da aceste raspunsuri ... asa ca ar fi bine sa mai cititi inainte de a comenta.
      Vezi greenlazer.com
      • +7 (11 voturi)    
        Asa si? (Vineri, 20 august 2010, 14:58)

        Croco [anonim] i-a raspuns lui Alex

        Mie tot mi se pare foarte foarte greu sa tintesti cu o raza laser generata de un "stilou" viziera unui pilot aflat intr-un aparat in miscare cu o viteza apreciabila la o distanta apreciabila de sol in mod constant si fix astfel incat sa il orbeasca sau deranjeze.

        Sau, omu asta are o mana de fier sau i-au dar rusii un gadget smecher de dat jos avioane :)))))
        • +1 (3 voturi)    
          ti se pare (Sâmbătă, 21 august 2010, 13:44)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui Croco

          pentru ca n-ai incercat niciodata... dar evident, te pricepi si comentezi.. probabil nici n-ai pus mana pana acum pe un laser verde si foarte probabil nici nu esti constient de diferenta intre un laser rosu si unul verde.
          jafurile care se comercializeza la liber acopera mai mult de 1 metru patrat daca le pui sa bata peste 1km.. deci poti destul de lejer sa tintesti cabina pilotului ala si tot au destula putere sa-l deranjeze.
      • +5 (7 voturi)    
        Nu contest ca (Vineri, 20 august 2010, 17:23)

        Andy [anonim] i-a raspuns lui Alex

        raza laser ajunge la distante mari, dar tu nu cred ca ai fost la Jean Michel Jarre in concert. Pai oamenii aia saracii trebuiau sa plece toti orbi acasa. :) Si erau raze laser de tot felul de culori...
    • +2 (4 voturi)    
      NOSTIM ?! (Vineri, 20 august 2010, 16:19)

      PSD-erbedeul [utilizator] i-a raspuns lui Andy

      http://www.shopmania.ro/magazin~online-gadget~produs-laser-verde-stilou-green-pointer-5mw~p-5990085.html
      Raza laserului de 50mW este proiectata la multi km.
  • +32 (32 voturi)    
    laser frate (Vineri, 20 august 2010, 12:54)

    maryus315 [anonim]

    sa le para bine ca nu a dat cu mere dupa el...

    asa ca si armata romana poate inzestra toti soldatii cu breloc cu laser verde pt a "orbi aviatia inamica la joasa inaltim"
    • -5 (11 voturi)    
      pustiulache (Vineri, 20 august 2010, 13:30)

      ady [anonim] i-a raspuns lui maryus315

      sunt reguli clare...daca ri se pare gluma..ei bine in Anglia va sar impresiile de haiduci..
      • +11 (17 voturi)    
        pai, (Vineri, 20 august 2010, 13:53)

        unu' [anonim] i-a raspuns lui ady

        gluma sau nu, e penibil ca un aviator de clasa(ca nu cred ca zboara oricine pe avioane de vanatoare, sau ma insel?) sa fie pus in dificultate de o jucarie ceva mai sofisticata(ca n-o fi fost tun laser din razbelu' stelelor); mai bine taceau!
        • 0 (4 voturi)    
          Clasa (Sâmbătă, 21 august 2010, 7:36)

          gamma [utilizator] i-a raspuns lui unu'

          Sigur esti un supersofer de clasa , te astept la o curba diseara sa-ti bag laserul in ochi . Sunt curios , o sa mai vezi curba ? Am un 200mw
      • +5 (11 voturi)    
        greu cu avionu` la engleji... (Vineri, 20 august 2010, 14:08)

        capatu` satului [anonim] i-a raspuns lui ady

        intreb si io` din capatu` satului, ce pregatire avea pilotu` de a alertat o gramada; sa intelegem ca cresa la seral figureaza intre studiile obligatorii efectuate, sau poate chilotu` n`a intrat intr`un club in ultimii 20 de ani si nici n`a auzit de concerte de muzica....

        daca jos era o tipa care facea toples sau nudism, io zic ca pilotu` superpregatit intra sigur in pamant cu botu - femeia ar fi facut normal puscarie, l`a intimidat pe pilot si trebuie sa plateasca...
    • +4 (4 voturi)    
      WOW (Vineri, 20 august 2010, 14:38)

      M.Andrei Iulian [anonim] i-a raspuns lui maryus315

      Ar fi misto ca fiecare doritor din orasele romanesti sa primeasca un asa laser, spectacol ar fi, aparare interactiva.:P
      • +5 (7 voturi)    
        da da! (Vineri, 20 august 2010, 15:29)

        ION I [anonim] i-a raspuns lui M.Andrei Iulian

        ce mai antiaeriana .... :) ce atata tehnologie si bani investiti, un breloc cu laser dupa cum spunea maryus315 mai sus :)
  • +9 (15 voturi)    
    specific needucatiei romanesti (Vineri, 20 august 2010, 12:58)

    citizen kane [anonim]

    ma mira ca nu auzim ca a aruncat si cu pietre in geamurile trenurilor care treceau prin zona, conationalii nostri (care au viciul de a fi mai iresponsabili din fire) mai au si acest obicei
    • +1 (7 voturi)    
      asta ar fi si culmea (Vineri, 20 august 2010, 17:40)

      warchild [anonim] i-a raspuns lui citizen kane

      sa se planga bietul pilot englez sau american ca i-a saprt cineva geamul in timp ce zbura 350 de metri inaltime cu viteza sunetului. dar acum serios cum dracu de nu s-au gandit talibanii pana acum sa-si cumpere lasere pentru a lupta impotriva americanilor in afganistan? stirea asta miroase a conspiratie, engelzii divulga informatii calsificate despre capabilitatile tehnice secrete ale RAF! spionaj frate!
  • +8 (22 voturi)    
    pilotul (Vineri, 20 august 2010, 13:04)

    eugen [anonim]

    Pilotul ala cred ca era ud si maro ca l-a luat vreunul in dispozitivul de ochire, nu ca l-ar fi orbit ceva.
    Meseriasul nostru ar merita o prima pentru ca le-a aratat ce poate face low-tech!
    • +2 (10 voturi)    
      ochire cu laser? (Vineri, 20 august 2010, 13:51)

      ion pop [anonim] i-a raspuns lui eugen

      Unu, dispozitivele de ochire nu-s pe baza de laser vizibil, ci de obicei radar.

      Prin laser functioneaza dispozitivele de ghidaj ale unei rachete aflate deja in zbor, dar in niciun caz nu foloseste laser in spectru vizibil, tip breloc, care de la 360 de metri se lateste la o asemenea suprafata.

      Iar doi, nu ajungi pilot de Tornado daca te face ud si maro sa fii luat ca tinta.

      Si trei, avioanele moderne-s prevazute cu dispozitive de identificare a brelocurilor laser, dupa cum scrie clar ca avea si asta. Pilotul cu siguranta era antrenat cu aparatul ala, ca nu e nici primul nici ultimul.

      Eugene, mai usor cu filmele :)
      • 0 (2 voturi)    
        Se mai foloseste la ceva (Vineri, 20 august 2010, 14:35)

        Mihai [anonim] i-a raspuns lui ion pop

        Unitatile de infiltrare pun o tinta laser (nu in spectrul vizibil, evident :D) pe o tinta, ca ghidaj pentru bombardamentul aerian.

        Dar are dreptate Eugen, daca astia detecteaza un laser amarat si se panicheaza, ce ar fi daca brusc ar fi operate 20? Intr-o situatie tensionata? Oare pilotul se panicheaza si apasa pe butonul de lansare a rachetelor, sau scapa o bomba? Hmmm, oare asa va incepe WW3?
      • 0 (0 voturi)    
        Sa-ti explic (Duminică, 22 august 2010, 19:15)

        Anonim [anonim] i-a raspuns lui ion pop

        Laserele se folosesc la multe lucruri, nu doar la pictat tinta cu ea.
        O racheta ghidata IR (fara radar) foloseste un range-finder laser (ca sa-si dea seama la ce distanta e tinta).
        Avioanele moderne sunt echipate asadar cu aparatura sofisticata care sa informeze pilotul asupra sursei laserului (de ex ca sa stie la ce distanta ar fi racheta in cauza).

        Acum, laserele alea pot fi de orice tip -- vizibil/invizibil (logic ca mai bine invizibil) si din cauza asta senzorii care le detecteaza acopera o banda foarte larga de lasere, inclusiv in spectru vizibil, pentru ca, nu e o regula ca laserul ala sa fie invizibil.
  • +8 (12 voturi)    
    bravos (Vineri, 20 august 2010, 13:05)

    Mihai [anonim]

    eroul roman... cum face el din rahat - bici :))

    cu rezultate maxime :)
  • +30 (32 voturi)    
    Stergeti repede articolul (Vineri, 20 august 2010, 13:11)

    Bogdan [anonim]

    Pana ce nu citeste vreun stat inamic al UE. P-orma sa vedeti cum o sa creasca vanzarile de brelocuri tip laser, iar armatele vor fi inzestrate, pe langa arme de ultima generatie, si cu romani multicalificati: culegatori la ferma si distrugatori de avioane de lupta.

    In curand vom auzi cum o divizie de tancuri a British Army a fost distrusa de un roman nesabuit care le-a scuipat seminte pe senile sau le-a pocnit senzorii cu manelele de pe telefon.

    Am zis.
    • +7 (9 voturi)    
      Tare (Vineri, 20 august 2010, 14:11)

      Mircea M [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      Frate comentariul tau e asa de tare pe bune.
      Am ras 5 minute la el.
    • +1 (3 voturi)    
      :)))) (Sâmbătă, 21 august 2010, 10:16)

      eva [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      am ras cu lacrimi de comentariu
  • +1 (3 voturi)    
    stress test (Vineri, 20 august 2010, 13:13)

    alfatester [anonim]

    interesant caz pentru strategii din armata.
    dincolo de "omu cu laseru" se poate pune pe tabloul d elupta acest caz inedit. cum reactioneaza pilotii la evenimente ciudate.
    putea fi o oglinda si o joaca de copil.
    daca romanul nu era doar un "cocalar" concentrat pe avion si nu pe munca lui..dar ..putea fi anagajat in "the army now" :))
  • -3 (5 voturi)    
    "...ce lucreaza..." (Vineri, 20 august 2010, 13:20)

    eugen [anonim]

    Suna asa, "din spatele blocului"...
  • +8 (8 voturi)    
    tipic romanesc (Vineri, 20 august 2010, 13:27)

    cristi [anonim]

    tipic romanesc; reusim mult cu foarte putin efort
  • +5 (9 voturi)    
    nu inteleg (Vineri, 20 august 2010, 13:38)

    laurentiu h [anonim]

    Nu inteleg nimic din povestea asta stupida. Nu inteleg de unde s-a tras concluzia ca era laser de breloc. Apoi este foarte probabil ca orice copil sa faca asa ceva. Cum sa puna asta in pericol un avion de vanatoare? Dar cum l-au gasit pe omul nostru? Probabil ca moldovanul nostru facea din asta un hobby. Daca ar fi fost un drac de copil din partea locului ce mai faceau? O rugau frumos pe mamica lui sa ii dea nana la fund? Un fel de stire de radio Erevan.
  • +6 (12 voturi)    
    Mana de chirurg are culegatorul asta (Vineri, 20 august 2010, 13:52)

    moucha [anonim]

    Si ochi de vultur. Sa reusesti sa orientezi laserul spre un vehicol care zboara cu 400 km/h (am dat si eu o viteza oarecare, bazandu-ma pe faptul ca Tornado nu e planor sa zboare cu 40 km/h, si mica in comparatie cu viteza maxima a Tornado - 2417.6 km/h - insa fireste ca nu zboara cu Mach2 la 360m inaltime ca sparge geamurile la toate casele din zona) si sa reusesti sa gasesti si cabina si sa mai si tii laserul pe cabina e intr-adevar o performanta.

    Ceea ce cred ca s-a intamplat nu e nici ca pilotul a fost orbit, si nici romanul nu a avut mana cu montura azimutala si compensare electronica a miscarii. Pilotul si-a testat aparatura care detecteaza sursele de iluminare laser si a fost multumit ca merg, iar apoi a cerut aplicarea legii. Asta din pacate nu inteleg romanii prin lume, ca dura lex sed lex. Daca scrie ca nu ai voie sa indrepti un laser spre cer, nu ai voie si cu asta basta, chiar daca acolo nu e nici un avion.

    Aceasta e umila mea parere.
    • +5 (7 voturi)    
      Unde scria clar ? (Vineri, 20 august 2010, 14:18)

      romanu nedumerit [anonim] i-a raspuns lui moucha

      .... dura lex sed lex. Daca scrie ca nu ai voie sa indrepti un laser spre cer...
      Unde scrie frate chestia asta ?

      Eu pe handicapatul ala patetic l-as fi dat afara INSTANT din RAF. Ce jalnic e... sa te deranjeze o jucarie... mai lipsea sa ceara sa aresteze si niste copii care se jucau cu walkie talkie pe motiv de bruiere electronica a comunicatiilor tornadoului. Cred ca intr-o tara normala RAF ar avea o problema serioasa de PR... Deci taxpayerul englez de ce da o caciula de bani pe tornado, si o caciula de bani pe leafa pilotului ? Ca sa se impiedice de o jucarie ?????? JALNIC !!!!
      • +1 (1 vot)    
        Si asta e un punct de vedere (Vineri, 20 august 2010, 14:40)

        moucha [anonim] i-a raspuns lui romanu nedumerit

        Ideea e ca problema a fost mult exagerata si ca este imposibil ca avionul sa se fi aflat in dificultate, mai ales ca in articol se spune ca "efectua manevre", deci avionul nu zbura rectiliniu uniform.
      • +3 (5 voturi)    
        Iar ca sa va raspund la intrebare (Vineri, 20 august 2010, 14:44)

        moucha [anonim] i-a raspuns lui romanu nedumerit

        http://en.wikipedia.org/wiki/Laser_safety#Lasers_and_aviation_safety

        Exista clase de lasere care nu se pot folosi outdoors. Daca laserul acela face parte din clasa respectiv, atunci nu avea voie sa il foloseasca afara.
        • +3 (3 voturi)    
          bine informat (Sâmbătă, 21 august 2010, 0:08)

          xcxc [anonim] i-a raspuns lui moucha

          Ca de obicei esti bine informat si documentat pe teme de aviatie!!! Bravo!

          Probabil primul raspuns pertinent si la obiect ...
      • -1 (1 vot)    
        o fi (Sâmbătă, 21 august 2010, 10:43)

        ampersand [anonim] i-a raspuns lui romanu nedumerit

        l-ai da afară p-ăla din RAF. Dar ce-ai face cineva s-ar juca cu un laser d-ăsta pe un avion comercial cu 10-400 de oameni la bord? l-ai da afară şi p-ăsta? Şi pe următorul? În anii 90, veneam cu rapidul (să zicem 80km/h) şi stăteam cu un tip din tren la geam, la o ţigară. La un moment dat, ăsta ridică brusc geamul, nici nu mi-am dat seama ce l-a apucat, mai să mă lovească cu cotul. În secunda imediat următoare, un borcan, aruncat de-un copil jucăuş de vreo 14-15 ani, a "explodat" în rama metalică a geamului nostru. Preferai laserul?
    • +1 (1 vot)    
      parerea mea scurta (Sâmbătă, 21 august 2010, 10:22)

      eu [anonim] i-a raspuns lui moucha

      nu stiu, ma gandesc ca raza aia laser se lateste cu cat distanta creste. probabil a intrat avionul in zona luminata de laser si vorba ta, nu ca l-a orbit pe pilot, ci numai laserul ala a fost detectat si au acctionat ca atare. daca nu e voie, nu e voie si gata.
      si cam atat..cata discutie pe nimic.
      oricum ma amuza spiritul de bascalie al comentatorilor
  • +6 (6 voturi)    
    ce tinta, maiculita! (Vineri, 20 august 2010, 13:55)

    mao [anonim]

    Tornado-ul ala nu este Harrier sa zboare la punct fix astfel incat orice roman cu un laser verde sa nimereasca in ochiul pilotului.
    Nu frate, asta este avion care zboara cu minim 400 de km/h chiar si la 350 de m de sol. Sa ii nimeresti cabina la viteza aia este o mare performanta...
  • +5 (7 voturi)    
    Solutie! (Vineri, 20 august 2010, 14:00)

    Dragos [anonim]

    Nu mai trebuie sa cumparam jafurile de F-16 de la americani, ci cu o fractiune de cost cumparam lasere de buzunar :)
  • +9 (9 voturi)    
    Si atunci romanu (Vineri, 20 august 2010, 14:07)

    ik [anonim]

    scoase lanterna din buzunar...
    si cind colo ce sa vezi...
    laser frate
  • +4 (4 voturi)    
    nelamurire (Vineri, 20 august 2010, 14:13)

    curios [anonim]

    La ce mai sunt bune rachetele si alte arme sofisticate daca un avion de vanatoare ultra-modern poate fi doborat orbind pilotul cu brelocul? Pilotii aceia nu au si ei niste ochelari de protectie sau alte asemenea dotari? O stire jenanta pentru britanici.
    • 0 (0 voturi)    
      jenat esti tu cu ochelarii de protectie :)) (Sâmbătă, 21 august 2010, 10:27)

      eu [anonim] i-a raspuns lui curios

      tu nu ai inteles nimic. nu a fost orbit. chiar cel ce a scris articolul a folosit ghilimelele. citeste mai sus ce a zis unul, sunt clase de laser interzise si ce e asa de greu de crezut ca e laserul interzis in zone de circulatie a avioanelor??? ce ar fi ca toti nebunii sa se duca pe aeroportul din frankfurt si sa faca acolo joc de lumini..e interzis si gata!
  • +2 (4 voturi)    
    Nicicand .. . . (Vineri, 20 august 2010, 14:20)

    gheorghe [anonim]

    . . . nu am citit comentarii mai idioate pe un forum. Daca pilotul ala a localizat si a raportat coordonatele laserului de jucarie inseamna ca problema este serioasa si s-ar putea ca romanul nostru sa se joace vreo doi ani prin puscarie cu jucarioara lui.
    • +3 (9 voturi)    
      Si ce lege a incalcat flacaul in cauza? (Vineri, 20 august 2010, 14:41)

      iosiP [anonim] i-a raspuns lui gheorghe

      Desigur, problema este serioasa: pilotul a localizat si a raportat coordonatele laserului!
      Pai hai sa vedem, se vand jucarelele alea la liber oricui vrea sa le cumpere?
      "Scriaza" in prospect ca n-ai voie sa le indrepti spre avioane, pasarici si/sau OZN-uri?
      Ezista vreo lege in sensul ca ai din Tornado e mai dastepti ca altii dar se streseaza daca dai cu luminitza (de la capatul tunelului) in ei?

      Am lanterna, astept Tornado!

      Maine vii si-mi spui ca n-am voie sa-mi verific noaptea prunul cu lanterna, ca se strofoaca al' din elicopter. Ai sictir!
      • +2 (2 voturi)    
        Chiar daca . . . (Vineri, 20 august 2010, 20:07)

        gheorghe [anonim] i-a raspuns lui iosiP

        . . aparent nu s-a calcat vreo lege mai exista si legea bunului simt care te obliga sa nu pui in pericol viata cuiva pentru ca ai tu chef sa te joci. Iti dau inapoi sictirul sa-l duci acasa ca poate are cineva nevoie de el.
      • +1 (1 vot)    
        tie si altora (Sâmbătă, 21 august 2010, 10:33)

        ionut [anonim] i-a raspuns lui iosiP

        raspund tie si mai multora acum. locuiesc in uk si am vazut de mai multe ori la tv stiri de genul asta, cu persoane care orbesc pilotii la aterizare. pana acuma nu am vazut la avioane militare, e drept. in mod sigur romanul nu e primul, ci doar "la moda" printre cocalari, si in mod sigur incalca niste legi.
        daca poti sa cumperi cutite de la magazin nu inseamna ca poti sa arunci cu ele pe strada, mai ales chitit pe anumiti oameni.
        • 0 (0 voturi)    
          Bun, deci iata o persoana avizata! (Duminică, 22 august 2010, 6:41)

          iosiP [anonim] i-a raspuns lui ionut

          ionut, daca tot locuiesti in UK te rog fa un efort si documenteaza-te asupra urmatoarelor parobleme:
          1. Pe ambalajul laserelor cu pricina scrie ca n-ai voie sa le indrepti spre cer?
          2. Care este pedeapsa (cea legala in UK, nu ceea ce credeti tu si gheorghe) pentru cei ce incalca o asemenea indicatie?

          Intreb pentru ca am un prieten antreprenor in constructii care detine un telemetru (ruleta) laser iar pe ambalajul acestuia scrie clar ca n-ai voie sa..., sa..., sa... si sa... (si altele). Altfel spus, omul stie ca poate folosi "cutitele" doar in scopul in care au fost proiectate. In schimb, daca nu scrie inseamna ca am voie sa ma joc cu "lanternutza".
          Iar incalcarea legii bunului simt nu este (inca) penalizata...

          Iar in ceea ce priveste cutitele, discutia este ceva mai ampla: ele se comercializeaza intrucat se considera ca utilizarile legale le depasesc cu mult, ca frecventa si importanta, pe cele ilegale. Mai mult, nu prea exista alternative viabile deci, vrand-nevrand, trebuie sa-i oferi gospodinei un mijloc sa toace ceapa. Poate ca o analiza similara in cazul lanternelor laser ar ajunge la concluzia ca avantajele utilizarii legale nu compenseaza riscurile de orbire a pilotilor si aceste dispozitive ar putea fi retrase de pe piata. Oricum, nu sunteti voi (si nici eu) cei care sa decida acest lucru!
  • 0 (2 voturi)    
    super tare (Vineri, 20 august 2010, 14:36)

    gigi [anonim]

    " Laserul i-a distrat atentia pilotului ". vreau si eu un laser care sa ma distreze. chiar si daca i verde si nu negru ca tzociu.
  • +4 (4 voturi)    
    Intrebari: (Vineri, 20 august 2010, 14:37)

    Reader [anonim]

    1) raza laser a unui breloc pana la ce distanta "bate".
    2) ca sa-i bage raza aia in ochi, trebuie sa fie cam la aceeasi inaltime cu el nu? sau avionul sa fie cu botul in jos indreptandu-se catre pamant, ceea ce e cam aiurea si nu cred ca se fac manevre d-astea deasupra fermelor (chiar si muncite de romani)
    3) sa zicem ca l-a nimerit in ochi cu manta (ca la biliard), omul ala ar trebui repede recrutat. va dati seama ce ar face cu un dragunov la care sa ataseze brelocul ala ... robocop frate ...
    4) in afara de 1 aprilie mai e vreo zi a pacalelilor sau stirilor imposibil de crezut? ca asta cam asa pare ...

    p.s.
    uitati fratilor de ce se prabuseau mig-urile noastre pe camp. parca atunci s-au vandut cele mai mult brelocuri d-astea.
    • 0 (0 voturi)    
      la noi (Vineri, 20 august 2010, 14:55)

      gabi [anonim] i-a raspuns lui Reader

      pirandele ridicau fushtele si pilotii de miguri orbeau instantaneu. laser frate
    • 0 (0 voturi)    
      Romani dastepti ca noaptea (Duminică, 22 august 2010, 19:37)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui Reader

      1. Ma mir ca nu va ia NASA sa spalati pe jos

      1'. Raza laser a unui breloc poate duce pana la 15Km daca e unt laser verde puternic; aceeasi raza laser poate sparge baloane si aprinde chibrite de la distante mici.

      2. De reflexie ai auzit? Laserul putea sa se reflecte in acoperis/hublou/parbriz (cum s-o mai fi chemand la avioane).
      De geometrie ai auzit?
      Daca avionul era la 360 de metri de sol si romanul nostru la 3600 de metri => tangenta e de 1/10 un unghi destul de mic (destul de "jos" la orizont)

      3. daca te-ar duce capul, ti-ai da seama la la distante mari raza aia se largeste, putea sa aiba si 1-2 metri in diametru proiectata pe avion.

      Rromanul e gica contra din fire, de aia suntem pe ultimul loc in Europa la vanzarile de sapun si pasta de dinti ;)
  • 0 (0 voturi)    
    aproape 1 miliard de dolari de la Irak (Vineri, 20 august 2010, 14:43)

    Walker [anonim]

    Si IRAK datoreaza Romaniei : "Irakul isi stinge datoria fata de Romania in 2028" (...) Guvernul a aprobat acordul care prevede plata esalonata a datoriei istorice a Irakului, in conditiile acordului semnat de statul asiatic cu creditorii din Grupul de la Paris. Executivul spune ca vom recupera 976 de milioane de dolari. (...)
  • +2 (4 voturi)    
    Noi folosim laser de multa vreme (Vineri, 20 august 2010, 14:45)

    Adrian [anonim]

    cand romanii au inventat laserul, marile puteri si-au
    trimis spionii ca sa vada cum folosesc romanii laserul. si
    au fost astia prin moldova si prin tzara romaneasca si au
    gasit numai drumuri ca vai de ele (cu inscriptii pe
    margine "AICI SUNT BANII DUMNEAVOASTRA", oameni saraci si
    ...ce mai...Romania si dezamagiti au luat-o catre vest. si
    cum drumul spre casa trecea prin ardeal...cand sa treaca
    muntii au vazut un munte plin de oi si numai un cioban la
    ele.
    s-au mirat oamenii si au vrut sa-l intrebe pe tip cum se
    descurca cu atatea oi:
    bade, nu sunt cam multe oi? cum ai grija de toate?
    badea: no, d'apoi simplu. cu laser.
    raman astia stupefiati.
    cum dom'le o tara intreaga nu stie ce sa faca cu laserul
    si asta, un cioban i-a si gasit o aplicatie?
    -bade ai putea sa ne faci si noua o demonstratie ca sa nu
    murim prost.
    -no, io voi face daca mi-oti spune ce e aia..
    - pai sa ne arati si noua cum pazesti oile cu laser...
    - a...apoi ii simplu: LASEEEER CUTZU NA!
  • +1 (1 vot)    
    ce tare frate (Vineri, 20 august 2010, 23:18)

    hkgvhu [anonim]

    ce dracu de f-16..alea-s niste rahaturi pe linga brelocu' ala...frate daca ne da base cite un breloc la fiecare vom ''invicibila armada'' si putin o sa se uite de 10 ori in jurul sau ca nu cumva sa nu fie vre-un laserist prein zona,..iar franta se va oferi sa stringa toti tiganii din romanioa
  • 0 (0 voturi)    
    Idiot pe CNN (Sâmbătă, 21 august 2010, 10:35)

    dan [anonim]

    Ce idiot. Daca pilotul facea o greseala la viteza aia, Moldovan ajungea pe CNN ca idiotul anului.
  • +1 (1 vot)    
    Deci sunt vulnerabile avioanele militare ? (Duminică, 22 august 2010, 11:11)

    rov [utilizator]

    Ce prostie, deci avionul militar are protectie termica pentru rachete si alte dispozitive , in schimb un laser de 3 lei il poate dobori. Pai concluzia care este: investiti in brelocuri cu laser - sistem antiaerian !!!!!! - sa vezi cum isi cumpara toti talibanii acum si distrug aviatia SUA !!!
    LOOOOLL si drobul de sare .......
    • 0 (0 voturi)    
      Avioanele militare sunt invulnerabile (Duminică, 22 august 2010, 19:44)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui rov

      De obicei sunt vopsite cu o vopsea speciala de neutronium.