Corespondenta din Italia

Trufe de ciocolată „Eminescu” şi „Enescu” cu aromă de prune, prezentate la Ancona

de Miruna Cajvaneanu     HotNews.ro
Vineri, 6 august 2010, 18:21 Actualitate | Diasporă


Praline Eminescu si Enescu
Foto: Hotnews
Două trufe de ciocolata fină italiană cu chipul lui Eminescu şi cel al lui Enescu vor fi prezentate vineri seară la Ancona (Italia), ȋn cadrul evenimentului „A fost o dată, infinitul” (C’era una volta...l’infinito).

Ideea de a promova imaginea României prin intermediul ciocolatei aparţine consulului onorific la Ancona, George Teseleanu. „In aeroporturile din ţară am văzut că sunt puse ȋn vânzare mai mult sticle de vin sau ţuică tradiţională, greu de transportat. M-am gândit că o cutie de ciocolată reprezentând România ar fi un cadou mult mai potrivit, chiar ȋn ocazii instituţionale şi e mai uşor de transportat. Ciocolata, ȋn plus, poate fi dăruită şi copiilor. Nu ȋn ultimul rând, firma care produce trufele este lider pe piaţa dulciurilor de calitate superioară şi la export”, a declarat pentru HotNews.ro George Teseleanu.

Pralinele (cum le spun italienii) sunt realizate de maeştri ai ciocolatei din zonă, care afirmă că au folosit „cacao de o calitate excepţională, ȋmpreună cu o serie de condimente aromatice speciale”. Ciocolata „Mihai Eminescu”, ȋnvelită ȋn foiţă de culoare aurie, are ȋn compoziţie ...„note aromatice de prune”, iar specialitatea George Enescu, cu un ȋnveliş de culoarea neagră, are „note aromatice de distilat de prune”(!).  

Pentru ȋnceput, fabrica italiană a produs doar câteva mii de trufe, dar din toamnă delicatesele vor fi realizate ȋn serie. Trufele vor fi vândute ȋn cutii de câte 6 sau 12 bucăţi, pe ambalaj fiind reprezentate figurile celor doi români, Mihai Eminescu şi George Enescu, ȋmpreună cu o scurtă biografie.

Bomboanele de ciocolată vor fi prezentate vineri seara ȋn cadrul spectacolului "C'era una volta...l'infinito", eveniment care va avea ca protagonisti patru artisti romani aflati in Italia: Mirela Cisman - soprana, Adrian Vasilache - pianist, Eugenia Morosanu - maestra balet si Laurentiu Stoica - sculptor.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















1881 vizualizari

  • -6 (8 voturi)    
    haideti sa haidem !!! (Vineri, 6 august 2010, 18:38)

    bucatar [anonim]

    niste nenorociti care mananca o pita buna pe spinarea noastra si banalizeaza valorile romanesti.
  • -4 (8 voturi)    
    Acum chiar m-am suparat (Vineri, 6 august 2010, 18:56)

    Diletant [utilizator]

    Lipsa de respect!!!
    Promovati poezia lui Eminescu, ... muzica lui Enescu!
    Nu le patati memoria cu meschinariile voastre de 2 bani!
    Daca ar fi dupa mine i-as da afara pe cei care au facut asta.
  • -2 (6 voturi)    
    "cacao de calitate exceptionala..." !!! (Vineri, 6 august 2010, 19:02)

    Diletant [utilizator]

    Ca ne-ati facut pe noi de cacao, ..., ca va faceti voi de cacao (voi astia cu promovarea), am inteles. ... Da' cu Eminescu ce-ati avut?!
  • -5 (5 voturi)    
    eh... (Vineri, 6 august 2010, 19:08)

    icc [anonim]

    eh, de parca 'explore the carpathian garden' e mai misto...
  • +5 (7 voturi)    
    excelent (Vineri, 6 august 2010, 19:19)

    Odyo [anonim]

    Minunata idee insa regret ca nu mai exista fabrici de ciocolata românesti pentru a fi un produs autentic. Poezia lui Eminescu e suficient de "senzoriala" pentru a fi transpusa in delicatese si a incânta si alte simturi. Asocierea cu pruna mi se pare insa nefericita. Exista numeroase delicatese boieresti de secol XIX care merita studiate.
    Sper ca aceste produse sa fie disponibile si in România iar in cutia de trufe ar putea include o poezie scrisa frumos pe un ravas. Macar asa lumea il mai citeste pe Eminescu o data in viata, dupa calvarul Bacalaureatului.
    Exista de altfel un text rar al lui Eminescu despre ciocolata, intr-unul din manuscrisele de la Academie. Se pare ca era un gurmand mai mult decât ne imaginam.
    • +2 (4 voturi)    
      Folosirea (Vineri, 6 august 2010, 19:43)

      Mario Teodoru [anonim] i-a raspuns lui Odyo

      imagini publice a unor personalitatzi pentru promovarea unor produse comerciale se numeste publicitate si se plateste cu bani grei. Daca s-ar folosi imaginea oricarei personalitatzi publice in viatza, aceasta ar incasa sume considerabile de bani, si in plus i s-ar cere acordul. Dat fiind ca Eminescu si Enescu binevoiesc sa fie morti de ceva timp.... de ce sa nu faca statul roman niste bani ca doar de asta au studiat si si-au dedicat viatza culturii romanesti.. ca sa apara pe cutii de ciocolata care " vor fi vândute ȋn cutii de câte 6 sau 12 bucăţi"

      Teoretic cineva trebuie sa ofere permisiunea folosirii imagini celor doi, si implicit sa primeasca niste bani. O sa-l rog pe George Teseleanu sa faca o vizita la mormintele celor doi si sa aiba bunul simtz sa stea acolo pana primeste acordul personal al celor doua personalitatzi de baza ale culturii romane.

      Daca nu o face, ca si cetatzean roman, deci apartzinator al culturii romane, o sa dau in judecata guvernul pentru denigrarea valorilor culturale romanesti, care sunt patrimoniu national. Jur.
      • +2 (2 voturi)    
        tataie..pierdut in spatiu.. (Sâmbătă, 7 august 2010, 0:38)

        marlene [anonim] i-a raspuns lui Mario Teodoru

        de ciocolata Mozart ai auzit? Asta e austriecilor, nu a noastra.
  • +7 (7 voturi)    
    Doamne, ce gandire obtuza pot avea unii romani! (Vineri, 6 august 2010, 19:20)

    Droper [utilizator]

    Am citit articolul, mi s-a parut o idee de-a dreptul geniala. Pacat ca sunt facutede o fabrica italiana si nu de una romaneasca, in Romania...
    Citesc si primele doua comentarii si observ tipicul: la absolut orice il luam pe NU in brate mai intai.
    Ce-are fratilor ca fac promovare cu ciocolata?! Pe principiul asta, austriecii fac o adevarata blasfemie ca-l pun pe Mozart pe orice bomboana-suvenir...
    Sa fie si tricouri, si sepci, si cani cu Eminescu...f bine! E ceva pozitiv despre Romania.
    • +4 (4 voturi)    
      ... (Vineri, 6 august 2010, 20:02)

      adrian_r5 [anonim] i-a raspuns lui Droper

      "Pe principiul asta, austriecii fac o adevarata blasfemie ca-l pun pe Mozart " - cam asta a fost si gindu' meu cind am citit primele 2 comentarii ...
    • +1 (1 vot)    
      subscriu cu o mica precizare (Sâmbătă, 7 august 2010, 0:34)

      marlene [anonim] i-a raspuns lui Droper

      Ciocolata Mozart nu e este doar suvenir ci o adevarat marca, printre cele mai scupe marci de ciocolata, cunoscuta mai ales prin combinatia cu marzipan. Nu sunt fana al acestui tip de ciocolata insa ambajul de prezentarea sunt intotdeauna foarte frumoase..Cum spuneai si tu ..un suvenir deosebit. Pacat ca romanii (sa speram cativa) vad asta o blasfemie si pacat ca nu noi ne-am gandit la asa ceva ci tot strainii.
      In rest, e binevenita initiativa.
      • 0 (2 voturi)    
        DA frate (Sâmbătă, 7 august 2010, 4:20)

        Mario Teodoru [anonim] i-a raspuns lui marlene

        Sa fie, sa fie si mustar Eminescu si carnatzi Istrate, facem niste Tuica Tutea ca suna bine si o linie de haine Caragiale ca tot suntem un neam de colalari cu lecturile facute pe youtube ;)
        hai sa fie si la mai mare shormania ... o shaorma Brancushi credeti ca va coafeaza ?
        • -1 (1 vot)    
          your princess is in another castle (Sâmbătă, 7 august 2010, 11:07)

          aaragn [utilizator] i-a raspuns lui Mario Teodoru

          De pe youtube ai auzit de "Istrate"?
  • +1 (1 vot)    
    Promovarea Romaniei... (Luni, 16 august 2010, 12:14)

    Cadillac [utilizator]

    Citeva propuneri:

    Hirtie igienica - cioaba

    Crema de hemoroizi - iulian

    Supozitoare - adrian ( rahat minune )

    Otrava de soareci - becali