Romanii din diaspora ar putea vota prin corespondenta, la viitoarele alegeri

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 17 aprilie 2010, 19:16 Actualitate | Diasporă


Romanii din diaspora ar putea vota prin corespondenta la viitoarele alegeri din tara noastra. O posibila modificare a Legii electorale in acest sens a fost discutata vineri, intre oficiali de la Bucuresti si reprezentati ai romanilor care traiesc in Spania, informeaza Rador.ro.

La intalnire au fost prezenti secretarul de stat din Ministerul de Externe, Eugen Tomac, si senatorul pentru Europa si Asia, Viorel Badea. Secretarul de stat Eugen Tomac a anuntat cu aceasta ocazie ca Departamentul pentru Romanii de Pretutindeni doreste un parteneriat corect cu asociatiile, ca va aduce amendamente la legea privind sprijinul romanilor de pretutindeni si la legea electorala, pentru introducerea votului prin corespondenta pentru romanii din strainatate.

Ambasadorul Romaniei la Madrid, Maria Ligor, a propus, in acest sens, studierea modelului spaniol, care prevede acest drept pentru cetatenii din diaspora.


Citeste mai multe despre   
















2581 vizualizari

  • +6 (8 voturi)    
    evviva (Sâmbătă, 17 aprilie 2010, 18:59)

    Cocolina [anonim]

    In sfarsit un lucru bun facut pt cei din diaspora!
    Un pas inainte pe calea progresului.
    Astfel nu am mai fi nevoiti sa strabatem sute de km pana la o sectie de votare.
    ps:speram doar sa nu se strige iarasi -frauda cu ulei,palinca si zahar in cazul in care comunsitii,psd&cric antonescu se vor trezi din nou cu o palma zdravana de aici din occident. :-P
  • -4 (12 voturi)    
    E clar (Sâmbătă, 17 aprilie 2010, 20:08)

    Mizu [anonim]

    Baselul isi ia masuri de masluire a voturilor in favoarea urmasilor sai.
    • -2 (10 voturi)    
      De ce oare? (Sâmbătă, 17 aprilie 2010, 23:02)

      IoanB [utilizator] i-a raspuns lui Mizu

      Adversarii de pe net ai lui Basescu nu sunt apti de afirmatii cat de cat decente.
      Avem de-a face doar cu idioti sau obsedati? Sau doar slugi lenese care isi fac treaba in sila? Uneori ma duce gandul ca asemenea postari idioate sunt concepute chiar de minti perverse care vor sa incite lumea impotriva adversarilor lui Basescu.
      Pentru ca evident afirmatii ca cea de mai sus nu produce decat scarba.
      • 0 (4 voturi)    
        Stai stramb si judeca drept..nu portocaliu... (Duminică, 18 aprilie 2010, 10:01)

        Cristian [anonim] i-a raspuns lui IoanB

        Ce drept moral de a vota in favoarea unuia sau altuia dintre candidati are unul care e in Arizona,de 20 de ani,de exemplu?
        Ce program insusit de el,citit,inteles ,etc stie el despre candidatul respectiv?
        Prinde si el un slogan 'obosit', de care i-a fost frica cand s-a carat din tara si voteaza in totala necunostiinta de cauza.
        Sau voteaza alti smecheri in numele lui.
        Asa ca nene Ioane...nu toata lumea e idioata.
        Exemplul de mai sus e frati-miu.
        Iar eu sunt total 'apolitic"
        Asta asa... ca sa nu faci mogul..
        • +1 (1 vot)    
          Conform rationamentului tau... (Duminică, 18 aprilie 2010, 19:55)

          Americanu' [anonim] i-a raspuns lui Cristian

          .... ar trebui sa le retragem cetatenia tuturor romanilor plecati din tara, precum ceausescu facea cu "tradatorii de neam si tara".

          Diferenta intre un roman si un strain cu drept de sedere nelimitata in romania este dreptul de a vota. In rest nu este nici o diferenta, au aceleasi drepturi ca si noi.

          Ok, eu ma ofer primul, sunt plecat de 10 ani. Esti de acord sa retragem si cetatenia fratelui tau? Eventual si a ta, ca esti frate de "tradator de neam si tara"....
        • 0 (0 voturi)    
          @cristian (Duminică, 18 aprilie 2010, 21:36)

          Misto [anonim] i-a raspuns lui Cristian

          Ce propui tu nu intereseaza pe numeni. Crezi ca daca ala din america este patriot daca voteaza cu iliescu? Noi, astia din diaspotra am vazut mai multe state, nu numai lubenitele de dabuleni. Stim si ce este bun si ce este rau. Si stim si ce ar fi mai bun si cum ar arata unul bun. Deocamdata nu avem in tara nici unul care este foarte bun, insa unul care se detaseaza de ceva rau avem. Si asta se cheama Basescu, ca va place mai lingailor sau nu. Nu este nici choioarul sau marinarul usa de biserica, dar macar nu vinde castraveti la gradinari. Voi astia care inca nu aveti carnetul de sofer in ale democratiei si credeti ca viteza carutei este ceva extraordinar, n-aveti decat sa va votati socialdemocratii pana va trezitzi din betie.
  • -6 (12 voturi)    
    vot romani diaspora (Sâmbătă, 17 aprilie 2010, 20:11)

    Nick [anonim]

    Romanilor din diaspora trebuie sa li-se garanteze dreptul la vot. Dar nu in sensul de a ne da cu tifla noua celor care locuim in tara.Nu este nici practic nici moral ca cineva care traieste pe alte coordonate geografice sa poata spune ,la misto (scuze!) ,v-am facut-o! eu aici o duc bine, voi n-aveti decat sa carati in spinare greutatile, lipsurile, complicatiile cadoruisite de a mea mistocareala..Romanul care vrea sa voteze, sa vina s-o faca acasa, in Romania.S-ar elimina astfel si discutiile privind eventualele fraude ,,externe,,.
  • +2 (2 voturi)    
    Sa vezi atunci vreo' 22 de milioane de scrisori... (Sâmbătă, 17 aprilie 2010, 21:08)

    romanasu [anonim]

    corespondenta va lasa loc de interpretari !
  • +3 (7 voturi)    
    era si timpul (Sâmbătă, 17 aprilie 2010, 23:10)

    balasa [anonim]

    e dreptul nostru, indiferent de obtiunea politica. e si tara noastra.oriunde in lumea asta se intimpla la fel.
    • -6 (10 voturi)    
      ???? (Duminică, 18 aprilie 2010, 0:41)

      marius [anonim] i-a raspuns lui balasa

      Cine fuge pe alte meleaguri dupa bani multi nu inseamna ca sunt cetateni cu drept, se numesc dezertorii iar pentru acestia nu exista drept la vot. Este ca si cum ai spune ca o gaina are dreptul sa faca ce poate face un cocos! este absurd...
  • -3 (3 voturi)    
    Tanti (Sâmbătă, 17 aprilie 2010, 23:25)

    HESS [anonim]

    romanii primesc o simpla hartie cu care te poti sterge pe cur.asa ca madam igor lupta pt drepturiile celor care cu sudoare iti platesc salriul in ,, valuta,,atat ceice afara cat si cei din tara.
    • -3 (3 voturi)    
      Cum zmaul (Duminică, 18 aprilie 2010, 1:12)

      HESS [anonim] i-a raspuns lui HESS

      Mi-a aparut doar un sfert din ceeace am scris.Adica ultima parte.Si aici rectific (salariul)--- ( atat pt cei din afara cat si pt cei din tara).
  • -5 (7 voturi)    
    drept la vot ! (Duminică, 18 aprilie 2010, 0:38)

    marius [anonim]

    ce sa spun! un alt mod de a ne intretine gluma asta oribila. daca poporul nu vrea pe cineva exista riscul ca cei din afara sa isi spuna cuvantul. mi se pare incorect, ca iei fug sa castige in alte parti mai bine si dicteaza si cine sa ne fie noua lider. sa vina in romania daca vor sa voteze, sa vada, sa simta si sa inteleaga pe cine vor sa voteze.
    II ceva normal la noi, sa votam cu ochii inchisi. Dreptul la vot este al celor care traiesc in tara, sufera in tara si isi duc traiul de zi cu zi in tara, ei au dr. sa voteze si nu cei ce fug in alte zari, cu ochii dupa bani. Romania si romanii s-au fondat pe statornicia inaintasilor nostri.
    • +2 (4 voturi)    
      E universal! (Duminică, 18 aprilie 2010, 3:59)

      Alex din Umbra [anonim] i-a raspuns lui marius

      Din fericire dreptul la vot nu are legatura cu nimic altceva decat cetatenia! Asa e legea si, nu-i asa, unde-i lege nu-i tocmeala!
      Viata nu-i facuta sa suferi, nu te mai lamenta atata ca o gaina beata, daca ti-e asa greu mergi si tu la mama dracului, fa ceva sa iesi din rahat, nu te tine nimeni acolo legat de glie, fiu al lui Stefan!
  • -1 (7 voturi)    
    Pana acum 5 ani... (Duminică, 18 aprilie 2010, 2:21)

    Costache2009 [utilizator]

    ... cetatenii romani din strainatate votau numai in ambasade si consulate, exact ca in toate celelalte tari civilizate! Ce-i moda asta pedelista sa faci sectii speciale de votare in gradinite de copii, biserici ale diferitelor culte si secte, sedii ale politizatului ICR, cinematografe, firme ale romanilor stabiliti in strainatate, case particulare de-ale membrilor PDL??? Nu ca Ministerul de Externe nu ar fi politizat pana-n os si SRI-zat pana la ultima molecula... Asa s-au furat alegerile, cu sectiile speciale, unde s-a votat ca pe vremea lui Ceausescu: 99% pentru cine pastreaza privilegiile SRI, SIE - secu' de tip nou.
  • +3 (5 voturi)    
    Celor impotriva votului diasporei (Duminică, 18 aprilie 2010, 2:23)

    moucha [anonim]

    Sa presupunem ca aveti dreptate si cei din diaspora nu ar avea de ce sa voteze. Va intreb numai:

    1) Cineva care sta in tara dar e plecat in strainatate exact in weekendul alegerilor are sau nu drept de vot?

    2) Avand in vedere ca traim in UE, cum ii veti diferentia pe cei plecati un weekend de cei plecati acolo de o luna sau un an, asta avand in vedere ca pe pasaport nu se aplica nici un fel de stampile de frontiere?

    3) Eu ca cetatean roman stabilit in Cehia cum ma puteti impiedica sa vin in tara cu avionul, sa votez si sa ma intorc in Cehia in aceeasi zi?

    4) Pentru ca avionul Praga Bucuresti e scump, pot lua trenul pana la Bratislava. Acolo spun ca sunt roman in excursie in acel weekend (lucru absolut adevarat) si vota acolo. Cum ma veti impiedica?
    • 0 (0 voturi)    
      De ce te deranjeaza sa votezi... (Duminică, 18 aprilie 2010, 15:39)

      Costache2009 [utilizator] i-a raspuns lui moucha

      ... la ambasada sau consulat, asa cum se voteaza in toate tarile civilizate? Iar daca nu vrei sa te mai intorci in Romania, de ce sa vrei sa deturnezi votul fostilor tai concetateni? Daca ai mai multe cetatenii, din considerente economice, in principal, ar trebui sa ai dreptul sa votezi numai in tara de resedinta. Eu votez in numele cetatenilor moldoveni, francezi, germani etc??? Nu! Atunci nici ei sa nu voteze pentru a-mi bramburi mie viitorul!!! Cata demagogie si interes strict personal din partea lui Basescu si PDL a fost in crearea sectiilor astea speciale!!! Roman din Romania, trezeste-te!
      • 0 (0 voturi)    
        Multumesc de comentariu (Luni, 19 aprilie 2010, 7:25)

        moucha [anonim] i-a raspuns lui Costache2009

        Insa din cate cred ca nu ati observat, comentariul meu pune niste intrebari de ordin legislativ / tehnic, anume cum sa diferentiezi un roman de altul. Dumneavoastra cred ca aveti cosmaruri cu Basescu, intrucat numele actualului presedinte sau al partidului din care a facut parte nu se afla in textul meu. Singurele posibile raspunsuri la ceea ce am intrebat eu contin termeni ca "ar trebui" si "eu votez", care sunt afirmatii subiective si nu pot deveni reglementare. In plus, va recomand sa va uitati pe legislatia migratiei, caci in cazul acesta veti constata ca cei care au domiciliu temporar in alta tara (deci cei care nu au depus cerere pentru domiciliu permanent) au ca tara de resedinta ... ce credeti ... Romania. Exact asa. Cat timp ai buletin de Romania si in buletin ... ati ghicit ... e o adresa de Romania, aceea este adresa dvs de resedinta. Deci repet intrebarea: cum veti recunoaste ca eu stau in Cehia, caci eu pot calatori cu buletin de Romania si in care e trecuta o adresa de Romania?
  • +4 (6 voturi)    
    Sint Roman si am dreptul sa-mi spun parerea! (Duminică, 18 aprilie 2010, 8:17)

    des [anonim]

    Intotdeauna cei cu orizonturi deschise au adus progreasul. Romanii care “au fugit in alte zari cu ochii dupa bani” au invatat ceva acolo unde au ajuns. Afara nimeni nu cistiga nimic fara munca. Atita timp cit Romania e corupta pina-n pinzele albe, stie cineva de acolo ce inseamna cu adevarat a munci? (Insasi expresia “cu ochii dupa bani” spune destul: intii sa-mi cer drepturile – dupa aceea sa vad indatoririle).

    Numai un incuiat poate crede ca diaspora doreste ca tarii sa-I mearga rau. Traind doar in tara, ce comparatii puteti face? Nu puteti spune ca in 20 de ani de dupa revolutie diaspora a ales conducatorii in tara! Vor mai trece 20, cu aceleasi rezultate…
    • +1 (1 vot)    
      vot diaspora (Duminică, 18 aprilie 2010, 13:41)

      Nick [anonim] i-a raspuns lui des

      Eticheta de ,,incuiat,, este prea usor lipita pe fruntea celor care emit pareri cat de cat personale... In aceeasi ordine de idei, intreb: oare cum ar trebui numiti aceia care nu stiu (sau nu vor!) sa aleaga bobul de neghina sau , daca au ajuns in postura de ,,sclavi moderni,, pe alte meleaguri, se conduc dupa principiul pagubos ,,a murit capra diasporei, de ce n-ar muri si cea de acasa?!"
  • 0 (2 voturi)    
    E bine (Duminică, 18 aprilie 2010, 11:03)

    Pantera Roz [utilizator]

    Cu votul asta prin corespondenta urmasul desemnat de Basescu va lua lejer un 120-130% din voturi,ca sa le inchida gura comunistilor astia de la PSD si PNL.
  • -1 (1 vot)    
    DIASPORA ROMANA DIN ITALIA (Duminică, 18 aprilie 2010, 11:10)

    ing. Die Nicolae Alexandru [anonim]

    ASOCIATIA "ROMENI DI PADOVA"
    In sine, propunere pozitiva .
    Dar pana la viitoarea runda de alegeri ne despart cativa ani .
    Prioritatile noastre ca si diaspora sunt cu totul altele ,prioritati pe care asa zisii nostrii "reprezentanti" le cunosc prea bine :
    -SERVICII CONSULARE DECENTE (procentul de nemultumire fiind de 68%-sursa :"Gazerta Romaneasca").
    -INVESTITII IN PROIECTE PENTRU DIASPORA (din banii truditi de noi si "administrati " de "reprezentantii nostrii" care nu au habar cum se castiga acesti bani !).Nici decum infiintarea de filiale PD-L cu banii truditi de noi!
    Dar cum "reprezentantii " nostrii stau cu fata la fotoliu si cu spatele la realitatea imediata , prioritata o constituie problemele inventate de ei din "tirnul de fildes" de la Bucuresti !
    Vom deranja puterea de la Bucuresti pana cand vom auzii si de bine .
    De la Padova
    Ing Die Nicolae Alexandru-Presedintele Asociatiei "Romeni di Padova"
  • +2 (2 voturi)    
    Diaspora (Duminică, 18 aprilie 2010, 16:25)

    Aussie [anonim]

    Diaspora e buna numai cand trimite euroii in tara ca sa salveze balanta de plati? Adica le vreti banii, dar sa nu voteze, nu? Ei sa munceasca si sa trimita bani, iar voi ce sa faceti??
    • +2 (2 voturi)    
      Corect... (Duminică, 18 aprilie 2010, 20:02)

      Un Italian [anonim] i-a raspuns lui Aussie

      Ce ar fi sa nu mai trimitem 1 an euroii in tara??... 1 an, adica 5 miliarde de euro cat trimit toti romanii din diaspora ...sa vedem pe urma ce mai zic... de unde o sa mai aiba clienti la magazinul lui...

      Pacat ca ar suferi si mama si tata si copilul din cauza asta... si nu merita pentru unul de asemenea speta....
  • +2 (2 voturi)    
    Vot pentru diaspora ! (Duminică, 18 aprilie 2010, 20:38)

    STEFAN A. [utilizator]

    Sint in diaspora si sint cetatean roman .
    Cit timp aceste doua elemente vor exista , am dreptul sa votez asa cum face fiecare cetatean din tara asta !
    Pentru cei incuiati la cap : si americanii din afara granitelor nationale voteaza prin corespondenta si nimeni nu face scandal .
    Daca statul nostru , dupa 20 de ani , va reusi sa aprobe votul prin corespondenta , BRAVO LUI !
    Tot pentru cei incuiati la cap - cit sinteti de "dusi cu pluta" sa credeti ca romanul din strainatate se vinde la vot pentru o punga cu salam si oua ?
    Mii de romani fac sute de km. pentru a merge la vot in strainatate ! Si mai credeti ca iau si pomana pentru o astfel de actiune ?
    PS. Ca nu traim in tara nu inseamna ca nu putem vota . Cel putin asa e in o democratie adevarata . Poate va place dictatura numita democratie "originala" si susinatorii ei !
  • 0 (0 voturi)    
    Asta era durerea cea mare... (Sâmbătă, 24 aprilie 2010, 20:56)

    Ioana [anonim]

    a romanilor din diaspora! Cred ca durerea este doar a politicienilor avizi de putere. Astept cu nerabdare cand doamna Maria Ligor, va face ceva CONCRET, pentru drepturile romanilor din Spania. Ce-ar fi sa studieze un piculet mai mult, maniera in care sunt exploatati romanii din Spania si apoi sa se gandeasca la alegerile din 1900 toamna. Astept, sa aflu ce proiecte concrete, au inceput sa functioneze si cati romani UMILI, beneficiaza de acestea si care sunt mijloacele de informare?