Silviu Ionescu, diplomatul suspectat de producerea unui accident in Singapore: Masina a fost furata, iar eu nu m-am aflat in ea in momentul accidentului

de R.P.     HotNews.ro
Miercuri, 6 ianuarie 2010, 11:19 Actualitate | Diasporă


Diplomatul Silviu Ionescu a declarat ca nu se afla in autoturismul misiunii diplomatice pe 15 decembrie, cand masina care apartine Ambasadei Romaniei la Singapore a lovit trei persoane. In ceea ce priveste decizia Ministerului de Externe de a solicita Parchetului de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie sa investigheze accidentul din Singapore, aceasta este o procedura normala in astfel de situatii. "Raman in MAE, in centrala, si am toata disponibilitatea de a sprijini Parchetul spre care a fost transferat deja acest eveniment", a precizat Silviu Ionescu, pentru Mediafax.

"Presa este libera sa isi aleaga si sa continue orice subiect doreste, eu nu am niciun comentariu si de altfel acesta este mai putin important. Tot ceea ce conteaza este stabilirea adevarului, respectiv a faptului ca masina misiunii diplomatice a fost furata, iar eu nu m-am aflat in ea in momentul producerii accidentului", a declarat Silviu Ionescu.

Ministerul Afacerilor Externe a anuntat marti ca a solicitat Parchetului de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie sa investigheze accidentul care a avut loc in Singapore, la mijlocul lunii decembrie 2009. Conducerea ministerului a decis, de asemenea, rechemarea de la post a lui Silviu Ionescu, insarcinat cu afaceri in Singapore, pentru a sprijini derularea anchetei de catre organele judiciare.

MAE precizeaza ca a solicitat Parchetului anchetarea cazului. "Decizia a fost luata dupa verificarile interne derulate de MAE, in urma carora s-a constatat ca, din punctul de vedere al prevederilor legale si al reglementarilor internationale, Ministerul Afacerilor Externe nu are nici competentele si nici mijloacele pentru a putea identifica autorul, cauza, si conditiile producerii accidentului, aceste aspecte tinand strict de procedura penala", se arata in comunicatul ministerului.
 
Pe 15 decembrie, o masina Audi A6 care apartine Ambasadei Romaniei la Singapore a lovit trei persoane la doua intersectii din Bukit Panjang. Soferul nu a oprit masina. Una dintre victime, Tan Kok Wai, a suferit rani grave la cap si a murit dupa 10 zile intr-un un spital local. Silviu Ionescu este suspectat ca a condus masina implicata in accident.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2798 vizualizari

  • -1 (7 voturi)    
    Dubla personalitate (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 11:37)

    Constantin [anonim]

    Personal, eu nu ma cred in stare sa fac rau in mod ireparabil altor oameni si as putea sa-i dau crezare lui Silviu Ionescu, chiar daca Hyde-ul din el a condus masina. In asemena cazuri ajungi sa te renegi pe tine insusti si constiinta face apel la Jekyll si Hyde pentru a te ajuta sa supravietuiesti.
  • +8 (8 voturi)    
    Comparatie (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 11:41)

    Silviu [anonim]

    Mi-as dori sa aflu ce zic acum aia care i-au acuzat pe americani ca l-au scos din Romania pe cel care l-a omorat pe Teo Peter. Romania s-a comportat mai urat, pentru ca l-a scos din Singapore pe magarul asta care a fugit de la locul accidentului si nu-si recunoaste vina, spre deosebire de soldatul american.
    • -1 (5 voturi)    
      dAR TU DE UNDE (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 13:03)

      releu [utilizator] i-a raspuns lui Silviu

      stii ca asa a fost. Tu ai si finalizat ancheta?
  • +3 (3 voturi)    
    Furturi in Singapore (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 12:00)

    ik [anonim]

    f. rar va spun asta de la persoane care au locuit acolo. Pt furt poti fi condamnat la moarte in Singapore.
  • +4 (4 voturi)    
    ..... (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 12:02)

    sictireanu [utilizator]

    sigurrrrr....saracul era in biserica la momentul accidentului, se spovedea :)))
  • +2 (2 voturi)    
    ... (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 12:08)

    pamfletaru [utilizator]

    Eu personal nu il cred pe acest Silviu Ionescu.
    • +1 (1 vot)    
      nici eu.. (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 14:27)

      Ion I [anonim] i-a raspuns lui pamfletaru

      si cam tarziu aceasta declaratie.. orice om normal sarea ca ars de prima data si nu se ascundea ..
  • -3 (5 voturi)    
    prezumtia (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 12:32)

    tomane [anonim]

    Asta-i diferenta intre noi si americani. Noi ii socotim pe toti prezumtiv vinovati ( concept comunist) si amerivanii care pana la judecata ii considera pe toti prezumtiv nevinovati.Este chestia cu capra...!
    • 0 (0 voturi)    
      exact! (Luni, 11 ianuarie 2010, 9:39)

      blackie [anonim] i-a raspuns lui tomane

      ... mai ales in cazul teo peter... i-au acordat soldatului american prezumtia de nevinovatie pana la capat... si tind si eu sa cred c-a fost, de fapt, vorba de suicid....
  • +3 (3 voturi)    
    mda... (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 12:33)

    liviu_ [utilizator]

    politicienii romani sunt fenomenali.
    cand a fost cazul teo peter, oarecum similar. incepeau sa urle ce au facut americanii. asta bineinteles in romania, cand veneau ei nu stiau cum sa le lustruiasca pantofii. deci au condamnat pentru voturi, dar nu au facut nimic concret.

    cand e vorba sa faca un roman asta, actionam cum au facut americanii (pe care i-am condamnat). culmea e ca e si aceeasi scuza: "nu ma aflam in masina".

    rusine! daca americanii au fost magari siau facut ce au facut (si noi n-am zis nici pas), nu inseamna ca trebuie sa facem si noi la fel!
  • +4 (6 voturi)    
    nu el conducea (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 12:51)

    sufix [anonim]

    nu conducea ionescu autoturismul ci marmota care a fost neatenta deoarece era preocupata sa inveleasca ciocolata in staniol
  • +1 (1 vot)    
    si,desigur, (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 13:21)

    egroeg [anonim]

    taximetristul care spune ca l-a cules din zona pe unde s-a gasit masina,l-a confundat si,daca a fost el,a ajuns acolo purtat pe brate in miez de noapte de vreun spiridus....
  • +1 (1 vot)    
    Mda (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 13:28)

    un roman [utilizator]

    Furtul masinii a fost declarat la politia din Singapore inainte sau dupa accident?!

    Ce ne facem cu tipul care l-a recunoscut pe romanasul nostru la volanul masinii?!
    • +2 (2 voturi)    
      re: mda (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 15:37)

      un alt roman [anonim] i-a raspuns lui un roman

      furtul a fost declarat 40 de minute dupa ce a avut loc accidentul... cica nu stia numarul de la politie si i-a luat asa mult ca sa il afle... ^_^

      a plecat din singapore sub prtextul ca e bolnav de diabet si se duce la tratament de urgenta in romania... suna cunoscut, nu? ;-)
  • +2 (2 voturi)    
    Pai (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 13:30)

    HESS [anonim]

    Daca masina ambasadei a fost furata ar trebuii sa fie desfintata ambasada si trimis la pascut toti reprezentatntii ei.Cum dracu sa furi masina ambasadei.Ce dracu,doar nu o parca la colt de strada.Sau poate era masina fantastica si se plimba singurica cautand o victima.Cu ce se ocupa demnitarii nostrii platiti boiereste din impozitele cetateniilor romani.Isi teme fundul ,ai. Acolo nenica nu e ca la noi.Poti fi ,,hristos,, te-a prins la bulau sau la glont.Ce bine ar fi sa fie si la noi asa.
    • +1 (1 vot)    
      Petitia (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 14:22)

      adi [anonim] i-a raspuns lui HESS

      Mi-e sila. Eu unul am semnat petitia.

      http://www.petitiononline.com/romsgacc/petition.html
    • +2 (2 voturi)    
      hahaha (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 15:45)

      inca unul [anonim] i-a raspuns lui HESS

      da, masina era parcata la un colt de strada, o straduta laturalnica, la peste 1 km de strada principala, pe o strada pe care cea mai amarata casa costa peste 5 milioane$ si cea mai jalnica masina era audi6... restul de la bmw seria 7 si lexus in sus.
      intrebarea e: cine e asa fraier sa fure masina ambasadei, spargandu-i geamul la 2 dimineata, pe o strada pe care sunt 3 ambasade si care bate la ochi oriunde te duci?
      • +2 (2 voturi)    
        mai precis (Joi, 7 ianuarie 2010, 3:49)

        calugaru' vaxile [anonim] i-a raspuns lui inca unul

        coltzu' ala unde era parcata masina e linga resedinta ambasadorului francez. :). de fapt, acolo e gardu'. ah, si circa de politzie bukit timah e la fro 5 minute de mers pe jos ... se ducea omu' si dadea si declaratie daca voia.
  • +1 (1 vot)    
    el este (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 15:08)

    Tim [anonim]

    Mi-e greu sa cred ca o masina ce apartine unei ambasade a fost furata - de la ambasada era complex, de pe marginea strazii imposibil pentru ca nu avea cum sa fie parcata acolo, iar dintr-o parcare publica sunt sigur ca existau alte masini mai 'atragatoare'.

    Ce facea diplomatul de a descoperit dupa 40 minute de la accident ca masina a fost furata (se presupune ca a fost furata mult mai devreme de respectivii au avut timp sa faca si un accident) ?

    In 2008 in Singapore au fost furate ~120 masini si au avut loc 222 accidente ce s-au soldat cu morti. Despre probabilitatea ca accidentul sa se produca cu o masina furata, in alt episod..pina atunci ne facem ca ploua.
  • +2 (2 voturi)    
    Ionescu nevinovat? (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 16:51)

    singaporez [anonim]

    Toti trebuie sa se bucure de prezumptia de nevinovatie. Totusi, daca Dr. Ionescu asta e intradevar nevinovat ar trebui sa asiste investigatia din Singapore.

    Ce au vazut martori la volan nu e suficient. Asiaticii in general au dificultati in a ne identifica, pentru ei (ca si ei pt noi) semanam unii cu altii.

    Ce ma surprinde e declartia lui contradictorie cu cea a soferului de la ambasada. Dr.Ionescu zicea ca a descoperit impreuna cu soferul ca masina a fost furata; soferul zice ca el dormea si ca a aflat de la Dr.Ionescu...
  • +2 (2 voturi)    
    singapore (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 23:30)

    vlad [anonim]

    este singurul loc din asia unde au reusit sa-i faca pe chinezi sa pastreze curatenie. cu amenzi foarte mari si cu bataie. sa minti in acest hal, de ce nu recunoaste ca i-a luat mintile clima de acolo si ca era beat ca un porc, probabil. Porc infect, la 3 noaptea tu descoperi ca s-a furat masina ambasadei?
    • +2 (2 voturi)    
      pai ar trebui sa fim mindri (Joi, 7 ianuarie 2010, 3:52)

      calugaru' vaxile [anonim] i-a raspuns lui vlad

      insusi inaltu' insarcinat cu afaceri isi sacrifica somnul ca sa pazeasca noapte bunurile ambasadei!!
      • +2 (2 voturi)    
        no , asaa (Joi, 7 ianuarie 2010, 9:08)

        dexter [anonim] i-a raspuns lui calugaru' vaxile

        Ca unu care am stat destul timp in Singapore, va spun ca sunt 2 probleme in ce a zis nenea Ionescu
        1. Acolo primesti 200 de singaporezi amenda doar daca scuipi pe strada. Asa ca nimeni nu indrazneste sa fure o bicicleta
        2. Masinile nu se tin parcate pe strada in Singapore pt. ca tb sa platesti 0.45 siga/h oriude ai parca-o. Deci la 2 noaptea in masina nu putea sa fie decat cineva din amabasa.
        Las nemernic!