O petitie online cere Guvernului roman predarea diplomatului Silviu Ionescu, suspectat ca a provocat un grav accident rutier in Singapore

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 3 ianuarie 2010, 10:35 Actualitate | Diasporă


O petitie online a fost lansata in Singapore prin care se cere Guvernului roman sa coopereze cu autoritatile din statul asiatic in anchetarea dublului accident rutier, soldat cu un mort si doi raniti, de a carui producere este suspectat un diplomat roman, relateaza The Temasek Review. Insarcinatul cu afaceri al ambasadei Romaniei in Singapore, Dr. Silviu Ionescu, este suspectat de politia locala ca, in urma cu trei saptamani, a lovit cu masina trei persoane si a fugit de la locul accidentului.

Cele peste 400 de persoane care au semnat petitia solicita Guvernului roman ca Silviu Ionescu sa fie predat autoritatilor singaporeze daca va fi gasit responsabil de producerea accidentului. Semnatarii petitiei cer, de asemenea, plata unor despagubiri familiilor celor trei victime ale accidentului.

Potrivit presei locale, la 15 decembrie, o masina Audi A6 de culoare neagra, inregistrata pe numele Ambasadei romane din Singapore, a lovit trei persoane la doua intersectii din Bukit Panjang. Soferul nu a oprit masina. Una dintre victime, Tan Kok Wai, a suferit rani grave la cap si a murit dupa 10 zile la un spital local.

Un sofer de taxi din Singapore a afirmat recent ca l-a dus cu masina sa pe Silviu Ionescu, insarcinatul cu afaceri al ambasadei Romaniei in tara asiatica, in noaptea in care acesta este suspectat ca a lovit cu masina trei persoane. Soferul, pe nume Neo, afirma ca diplomatul roman l-a solicitat pentru o cursa in zona Sungei Kadut, unde politistii au gasit ulterior masina ambasadei implicata in accident.

Ionescu a declarat politiei ca el si soferul au descoperit ca masina a fost furata in jurul orei 3 si au depus o reclamatie. Soferul a contrazis insa declaratiile lui Ionescu, afirmand ca dormea la acea ora si ca insarcinatul cu afaceri l-a informat ca masina a fost "furata".

Neo afirma ca a vazut "un barbat alb, imbracat cu o geaca, la intersectia bulevardului Sungei Kadut si Woodlands Road. Acesta i-a facut semn sa opreasca".

La cateva minute dupa ce s-a urcat in taxi, Ionescu l-a intrebat pe Neo cum poate lua legatura cu politia. Ionescu a apelat numarul de urgenta 999 si a declarat politiei ca masina i-a fost furata.

Presa locala mai noteaza ca alti doi martori au vazut soferul masinii Audi care a provocat accidentul. Contactata de ziaristi, politia a afirmat ca inca ancheteaza cazul. "Cu toate dovezile ce-l indica ca vinovat pe Ionescu, este ciudat ca i s-a permis sa paraseasca Singapore dupa trei zile", scrie The Temasek Review.

Silviu Ionescu este Insarcinatul cu afaceri a.i. al Ambasadei Romaniei la Singapore. Ionescu este diplomatul cel mai inalt in grad de la misiunea diplomatica, el avand imunitate conform Conventiei de la Viena legata de relatiile diplomatice. Intre Romania si Singapore nu exista tratat de extradare.

MAE roman a anuntat ca a declansat o ancheta interna legata de acest caz.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3444 vizualizari

  • +5 (13 voturi)    
    petitie onlain (Duminică, 3 ianuarie 2010, 11:07)

    srt [utilizator]

    Una din alea care apar pe orice subiect le semneaza lumea ca sa nu se plictiseasca si nu le baga nimeni in seama?

    Justitia trebuie sa se ocupe de acest caz nu luptatorii de fotoliu.
  • -3 (13 voturi)    
    Hmm (Duminică, 3 ianuarie 2010, 11:08)

    Mario [anonim]

    Singaporezii sa-i intrebe pe americani cum e cu parasirea tarii in asemenea cazuri
  • +12 (12 voturi)    
    sunt curioasa (Duminică, 3 ianuarie 2010, 11:11)

    doru [anonim]

    cum va reactiona statul roman in fata acestei situatii,dupa tam-tam-ul facut de Romania in cazul Teo Peter ?!
    • +5 (9 voturi)    
      Foarte simplu (Duminică, 3 ianuarie 2010, 12:04)

      xxx [anonim] i-a raspuns lui doru

      In acest caz sa aplica conceptul de standarde duble
    • 0 (4 voturi)    
      Judecat in Romania (Duminică, 3 ianuarie 2010, 12:53)

      bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui doru

      Este diplomat si ca atare nu poate fi judecat pentru fapta respectiva decit in Romania, conform legii romane.

      Un caz de accident de masina ca cel de fata este poate suficent de calr si poate pedeapsa nu ar diferi prea mult in functie de legea aplicata.

      Ce s-ar intimpla insa in cazul in care un diplomat roman ar fi acuzat de tradare, de o fapta care in Romania se pedepseste mult mai blind decit in tara respectiva ori daca autoritatile unui stat, din motive legate de relatiile cu Romania ar inscena ceva unui diploamt roman?

      Daca am accepta suspendarea imunitatii diplomatice in cazul acestui accident, pentru ce am refuza-o in alte cazuri in care s-ar cere anchetarea unui diplomat roman? Ar fi un precedent in cel mai bun caz stinjenitor, in cel mai rau caz putind conduce la incidente diplomatice serioase.

      Imunitatea de care se bucura diplomatii in afara tarii lor are motive temeinice, pe care abuzurile sau inechitatile justitiei unei tari nu le anuleaza. Obligatiile Romaniei fata de Singapore - legale si de onare - se limiteaza la asigurarea unui proces corect si echitabil in fata instantei penale romane.
    • 0 (0 voturi)    
      sunt curios (Luni, 4 ianuarie 2010, 6:21)

      Nae [anonim] i-a raspuns lui doru

      Fiind diplomat va fi judecat probabil in Romania; foarte probabil va primi cativa ani de puscarie cu suspendare. Atunci sa vezi reactie a celor din Singapore ...
  • +4 (10 voturi)    
    U.S.A. (Duminică, 3 ianuarie 2010, 11:32)

    Costel [anonim]

    Mie nu mi se pare corect sa nu fii pedepsit daca ai gresit si justitia te gaseste vinovat, oricat de american ai fi. Dar sa fie o justitie corecta, nepartinitoare. Daca ai pasaport diplomatic e o indatorire si nu un drept de nastere.
    • +2 (4 voturi)    
      Nu e vorba de pedeapsa (Duminică, 3 ianuarie 2010, 13:02)

      bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui Costel

      Un diplomat este reprezentantul oficial al unui stat suveran (adica nesupus autoritatii vreunui alt stat). Prin urmare, cit timp au aceasta calitate, diplomatii au imunitate, adica nu pot fi retinuti, arestati, perchezitionati, judecati de autoritatile unui alt stat.

      Acest lucru nu ii aseaza deasupra legii ci doar in afara jurisdictiei statelor straine. Ei trebuie in continuare sa se supuna legii romane si orice fapta penala ar savirsi in indiferent ce tara ei pot fi judecati, dar doar de catre instantele romane.

      Nu toate anchetele penale sint la fel de simple si clare ca un accident de masina. In unele cazuri o lege straina poate gasi vinovat un om pentru lucruri care in Romania sint legale, in altele pedepsele pot fi barbare, in altele procesul nu este neaparat echitabil. Relatiile diplomatice nu pot fi stinjenite de reticente privind soarta diplomatilor trimisi in misiune. Mai mult, un astfel de proces poate implica secrete ale statului roman, care astfel ar fi facute publice in cazul procesului in strainatate.

      Repet, un diplomat nu este deasupra legii. el poate fi pedepsit, in tara sa, dupa legea sa.
      • +2 (2 voturi)    
        bun (Luni, 4 ianuarie 2010, 3:28)

        david [anonim] i-a raspuns lui bilbofil

        Pare logic ce spui. Dar atunci care e diferenta fata de cazul Teo Peter? Eu nu as vrea fiu reprezentat in Singapore de un domn care fuge de la locul accidentului si dupa aceea cere sa facem un proces fara probe la Zimnicea. Probabil ca e legal, dar nu si moral.
        • 0 (0 voturi)    
          diferenta fata de cazul lui Teo Peter... (Luni, 4 ianuarie 2010, 11:24)

          _tudor_ [utilizator] i-a raspuns lui david

          Ucigasul lui Teo Peter nu avea imunitate dimplomatica: era doar un militar care lucra in ambasada.
          Ucigasul lui Teo Peter n-a avut parte de un proces echitabil, nici dupa legea romana nici dupa cea americana: lipsa unui indicator rutier invocata in aparare nu inseamna ca esti liber sa omori oamnei in intersectie.
          Acu' nu stiu cat de echitabil proces va avea di-lomatul nostru ucigas...
  • -6 (12 voturi)    
    ?! (Duminică, 3 ianuarie 2010, 11:59)

    Stefan [anonim]

    Ar fi culmea sa il extradam .
    • +1 (1 vot)    
      Extradare, dar s-o stim si noi (Duminică, 3 ianuarie 2010, 12:53)

      CusCus [anonim] i-a raspuns lui Stefan

      Vorbesti de extradare asa, in general, sau in cazul concret in care ar exista suficiente probe ca e vinovat? Sincer sa fiu, eu consider ca sunt deja suficiente probe: se ia un Audi A6 (sau Mercedes sau BMW de aceeasi clasa), se adauga ca sofer un borat-interlop-roman la prima generatie in pantofi, trimite-l pe asta ca ambasador in strainatate (daca nu cumva il cheama deja Ambasador) si-n sase luni, garantat, va ucide pe cineva pe trotuar sau pe trecerea de pietoni.
      De asta nu ma pot abtine sa nu te intreb: daca vreun puscas marin beat il calca cu jeep-ul pe tac-tu, ce-ai fi zis de-o mica extradare?
    • 0 (4 voturi)    
      Sper (Duminică, 3 ianuarie 2010, 13:57)

      Apo [anonim] i-a raspuns lui Stefan

      Sper ca glumesti
    • +2 (4 voturi)    
      Corect, nu predam pe (Duminică, 3 ianuarie 2010, 15:08)

      releu [utilizator] i-a raspuns lui Stefan

      pe nimeni. Doar tarile mici.
      Ganditi ca stapanii, dar peste altii, nu peste romani.
      Nu va mai puneti poalele in cap.
      Nu predam pe nimeni.
  • -3 (5 voturi)    
    Tipic romanesc (Duminică, 3 ianuarie 2010, 12:17)

    gogu [anonim]

    Cainele moare de drum lung si ...
  • 0 (0 voturi)    
    reglementare (Duminică, 3 ianuarie 2010, 12:21)

    traiang [utilizator]

    Cred ca nu trebuie sa ne inflamam pana nu se cunoaste rezultatul final al anchetei.Singura problema care se pune este ca toti sa fie egali in fata legii, de oriunde ar fi si ce functii au !
  • 0 (0 voturi)    
    imunitate diplomatica (Duminică, 3 ianuarie 2010, 13:15)

    turistul [anonim]

    voi (si cei cu petitia) stiti ce inseamna imunitate diplomatica ? aceasta presupune: imunitate de jurisdictie, inviolabilitatea personala a reprezentantilor diplomatici, inviolabilitatea cladirilor reprezentantei diplomatice, inviolabilitatea mijloacelor de transport apartinatoare reprezentantei diplomatice si inviolabilitatea corespondentei diplomatice. singurul stat care il poate judeca pe diplomat este statul roman.
  • +1 (1 vot)    
    Judecat drept (Duminică, 3 ianuarie 2010, 14:02)

    Gabriel [anonim]

    Eu zic ca ar trebui judecat si decizia respectata. Daca el a facut asa ceva puscaria sa-l inghita. Dar dupa cum a procedat prin fuga si minciuna cu furtul masinii este clar ca este vinovat ca a actionat tipic romanesc. Exact cum se scapa prin Romania in astfel de cazuri.
  • +2 (2 voturi)    
    accident in Suingapore? (Duminică, 3 ianuarie 2010, 14:19)

    Lucian* [utilizator]

    asta chiar da rau la imagine.
    Nu cred ca am vazut vreo tara sau oras in lume cu un trafic mai disciplinat ca cel din Singapore.
    Tinand cont de asta nici nu ma mir ca l-au identificat asa de rapid.
    Faza cu furatul masinii ar fi adevarata daca tinem cont ca in Singapore exista o taxa de 100% pentru masini (un Logan full options il vei cumpara de nou cu echivalentul a 24000 de euro), dar legile deosebit de aspre si multitudinea camerelor video din oras ma fac sa cred ca diplomatul nostru a mintit ca sa-si scape pielea. Faza cu adevarat nasoala va fi cand au sa prezinte filmele. Si au sa le prezinte daca autoritatile noastre nu reactioneaza in nici un fel.
    Cine naiba fura o masina intr-un oras-stat insula unde nu poti merge cu masina niciunde ca sa o vinzi?
    Cu metroul ajungi in 25 de minute dintr-o parte in alta a insulei.
    Ca sa treci pe pod in Malaiezia esti verificat de ambele vami si verificarea este 100% si nu la alegere.
    Daca tot nu avem tratat de extradare, atunci mai bine fac ai nostrii un proces la noi in tara si il pedepsesc conform legilor romane si cu ocazia au in sfarsit si un motiv sa incheie un acord de extradare cu Singapore pt ca in mod sigur Romania o sa aiba mult mai mult de castigat. Sunt mult mai multe sanse sa vedem escroci romani in Singapore decat invers.
    • +2 (2 voturi)    
      pai, mai lucian... (Luni, 4 ianuarie 2010, 3:54)

      david [anonim] i-a raspuns lui Lucian*

      Tocmai: e mai posibil sa fuga ESCROCI romani in Singapore si nu invers. Atunci escrocii care ar trebui sa semneze tratatul (si preietnii lor) de ce l-ar semna?
      In rest, confirm 100% expunerea ta. Singapore rulz si trebuie sa fii roman sa faci tiganie acolo.
  • 0 (0 voturi)    
    noi suntem corecti (Duminică, 3 ianuarie 2010, 14:23)

    dani [anonim]

    Da fratilor, ca americanii ni la predat pe ala al lor. Noi vrem sa fim exemplu cu ai nostri...
  • 0 (0 voturi)    
    accident (Duminică, 3 ianuarie 2010, 15:28)

    eu [anonim]

    desi a murit un om si daca este vinovat ar trebui sa plateasca , si in Romania a murit Teo Peter si nu s-a intamplat nimic cu soldatul american , asa ca putem sa incepem sa ne protejam si noi romanii in felul asta , si sa ii judecam acasa sa primeasca pedeapsa in Romania.
  • 0 (2 voturi)    
    Singapore nu e Romania (Duminică, 3 ianuarie 2010, 15:34)

    angel [anonim]

    Acolo legile sint stricte si respectate. Mioriticul nostru o sa infunde puscaria.
    • 0 (0 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Luni, 4 ianuarie 2010, 1:14)

      [anonim] i-a raspuns lui angel

  • -1 (1 vot)    
    unde e petitia ? (Duminică, 3 ianuarie 2010, 16:48)

    TAIFUN [utilizator]

    vreau s o semnez . mi e mila de dl. ionescu.
    si mi e scirba de romanashii pt care dreptatea e un pus fleac intre paranteze . vezi supra .
  • +3 (3 voturi)    
    Imi vine sa vars (Duminică, 3 ianuarie 2010, 21:29)

    un roman [utilizator]

    cand citesc ca unii protejeaza pe un nimeni care a omorat oameni dupa care a fugit de la locul faptei.
    Tipic romanesc!
    • -2 (2 voturi)    
      varsa , dar sa nu dai pe tine. (Duminică, 3 ianuarie 2010, 22:26)

      varsatorul [anonim] i-a raspuns lui un roman

      Tipic romanesc ? Varsa varsa ca ai sa vezi ca nu noi suntem inventatorii acestor "tipare", cel putin nu romanii. De Teo Peter ai auzit ? Hmmm parca iti suna cunoscut ... nu uita sa te stergi ...
  • +2 (2 voturi)    
    ce ne intereseaza pe noi petitiile altora? (Duminică, 3 ianuarie 2010, 22:46)

    ... [anonim]

    ar fi mai util de aflat atitudinea statului roman in chestia asta. si mersul anchetei politiei din singapore.
    dupa umila mea parere, statul roman - prin politia romana - ar trebui sa colaboreze la identificarea faptasului, avand in vedere ca este in discutie numele unui diplomat roman. daca se dovedeste ca nenea a facut accidentul - si, in acest caz, s-a si comportat abject fugind - atunci ar trebui deferit justitiei...
    asa ca ar fi mai interesant un articol despre pozitia autoritatilor romane in aceasta privinta, petitiile (desi am semnat si eu la viata mea cateva) sunt complet inutile si nerelevante.
  • -1 (3 voturi)    
    asa si?! (Duminică, 3 ianuarie 2010, 23:18)

    iq [anonim]

    100 de asiatici mici si puturosi de-ar fi omorat, asta nu constituie o cauza pt a fi predat spre a fi spanzurat de respectivii liliputani. serios vorbind, daca a gresit el nu poate fi judecat decat conform legilor statului roman de judecatori ai acestui stat. de a gresit sa plateasca, dar numai sub aceste auspicii. oricum, avem aici cuvantul unui diplomat vs de cel al unui sofer de taxi. de ce nu ar minti ala si nu diplomatul? se stie ca mancatorii astia de orez fac orice pt a castiga un ban in plus ori pt a iesi in evidenta.
    • +3 (5 voturi)    
      de obicei... (Luni, 4 ianuarie 2010, 4:01)

      david [anonim] i-a raspuns lui iq

      nu fac comentarii de genul asta, probabil ca va fi si cenzurat, dar iq draga, locul tau este la spalatoria auto in colt.
      daar... doar asa sa stii si tu: singapore este "first world". Cu pasaport de SG intrii in orice tara a pamantului asta fara viza. In justitia din Singapore se foloseste stenograma si nu rezumatul facut de judecatoare ca in Romania. IN rest, pentru remarcile tale rasiste, ma faci sa vars, alb mancator de porc care scrie prostii pe internet doar ca sa se amuze.
      Btw, tu nu o sa castigi niciodata cat taimetristul ala din Singapore.
      • 0 (2 voturi)    
        puturosi? (Luni, 4 ianuarie 2010, 5:59)

        oriensis [anonim] i-a raspuns lui david

        E clar ca iq habar nu are. Diferenta intre taximetristul singaporean si "diplomatul" roman? Foarte simpla, taximetristul lucreaza! Ei da, singaporenii astia mai si lucreaza, asta pt cei care habar nu au despre Singapore.
    • 0 (0 voturi)    
      singapore (Marţi, 5 ianuarie 2010, 20:42)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui iq

      Am fost in SG anul acesta si tin sa te informez ca zonele care sunt considerate acolo ca fiind marginase sunt mai curate decat centrul Vienei. Asiaticii mici si puturosi care tu crezi ca sunt acolo exista numai in capusorul tau rasist si plin de conceptii. As vrea ca Bucurestiul sa ajunga ca SG. Dar din pacate stiu ca voi muri si nu voi apuca aceste vremuri. Si eu si tu.
  • 0 (2 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 4 ianuarie 2010, 1:27)

    [anonim]

    • 0 (2 voturi)    
      ce nu stii tu (Luni, 4 ianuarie 2010, 5:34)

      calugaru' vaxile [anonim] i-a raspuns lui

      e cine a fost fay ala si ce-a facut. a fost un copil de bani gata, un adolescent care vandaliza masini. sigur, tu esti obisnuit sa-tz zgirie cocalarii loganu' de 7000 de euro. doar ca ala vandaliza masini care costau fro 200-300 de mii de euro. nu, nu te mira, atita costa in sgp. vezi un comentariu de mai sus.
      deci fay a fost prins de politie si judecat in sgp. dupa legea sgporeza, pentru ce-a facut el primea nushcite betze pe spate. pentrtine, e evu' mediu. pentru asia de sud-est, pedeapsa corporala e ceva normal. ei, amerii au vrut sa-l scuteasca pe micul infractor de bataie. nu s-a putut.

      urmarea? fay s-a intors in us, unde a fost primit ca un martir. din pacate, martiru' a devenit in scurt timp traficant de droguri si gangsta'. si a ajuns ... ghici unde? la zdup la ameri. asta ca sa intelegi ca-n singapore nu o ia pe spinare cu nuiaua chiar oricine.
      • 0 (2 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Luni, 4 ianuarie 2010, 10:02)

        [anonim] i-a raspuns lui calugaru' vaxile

        • 0 (2 voturi)    
          ce le stii tu pe toate da pa net ... (Luni, 4 ianuarie 2010, 10:19)

          calugaru' vaxile [anonim] i-a raspuns lui

          da' io am lucrat - adica am avut un salariu fix si post in schema - pa trei continente (in fr, in us si in asia in hk si sgp). si in final am ramas in sgp. cind eram inca in ro, era o reclama "comparati si cumparati de la gepa electrocenter". as iti zic si eu: cu ce scrie pe net nu faci treaba. calatoreste, munceste prin diverse locuri, plateste impozite in diverse tari, da-ti copiii la scoala in diverse tari si pe urma mai vina sa dai lectii. pina atunci ... mai joaca ceva online, ca la capitolul viata virtuala stai bine.
  • 0 (2 voturi)    
    mda (Luni, 4 ianuarie 2010, 9:30)

    liviu_ [utilizator]

    eu zic ca ar trebuie sa plateasca daca este vinovat...
    sa nu ne comportam si noi sum se comporta americanii cu noi.
  • +1 (1 vot)    
    prostie (Luni, 4 ianuarie 2010, 10:13)

    mUE [anonim]

    Se vede ca noi romanii ne bagam nasul unde nu trebuie. Un diplomat nu poate fi judecat in statul unde a fost acreditat, vreti nu vreti, asta nu depinde de noi.
    • 0 (0 voturi)    
      de acord (Marţi, 5 ianuarie 2010, 13:23)

      lal [anonim] i-a raspuns lui mUE

      eu nu inteleg de ce vrem noi romanii sa fim mai catolici decat Papa...
      daca un diplomat nu poate fii judecat decat de statul pe care il reprezinta atunci de ce vrem noi sa schimbam legea? in toata lumea se aplica la fel imunitatea diplomatica!
      alta problema este justittia in Romania, si de aia trebuie sa ne plangem, ca nu prea exista pentru anumite functii si anumite persoane...deci sa cerem socoteli statului roman in privinta demersului procesului (daca el exista) si a masurilor luate in urma rezultatelor mi se pare cel mai pertinent lucru care trebuie facut. Cred ca avem lucruri de rezolvat si de schimbat, insa trebuie sa o facem la noi acasa.

      Ca Singapore este un model, ca este ´first world´ asta nu conteaza in acest caz....