Vlad Filat i-a cerut lui Traian Basescu urgentarea aplicarii Conventiei privind micul trafic la frontiera

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 18:46 Actualitate | Diasporă


Premierul moldovean Vlad Filat si presedintele roman Traian Basescu au avut sambata o discutie telefonica privind urgentarea punerii in aplicare a Acordului privind micul trafic la frontiera, a anuntat Guvernul de la Chisinau citat de Unimedia.

Oficialul de la Chisinau i-a comunicat presedintelui Basescu, cu o zi inainte de alegerile prezidentiale din Romania, ca, la sedinta Guvernului moldovean din 18 noiembrie, a fost aprobata Conventia privind micul trafic la frontiera. "Va vom fi recunoscatori daca si partea romana va finaliza procedurile interne, ceea ce va oferi posibilitatea deplinei aplicari operationale a documentului", a spus Filat.

Un alt subiect de discutii l-a constituit preconizata deschidere a consulatelor Romaniei la Cahul si Balti si a Republicii Moldova la Iasi, precizeaza sursa citata. De asemenea, cei doi oficiali au pledat pentru deschiderea cat mai curand posibila a podului Radauti–Lipcani, pentru urgentarea indeplinirii intelegerilor la care s-a ajuns in timpul vizitei la Bucuresti.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1103 vizualizari

  • 0 (6 voturi)    
    Pardon? (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 21:02)

    un roman [utilizator]

    De ce cu Basescu si nu cu Boc?!
  • -4 (6 voturi)    
    E si normal. (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 21:36)

    VelmaKelly [utilizator]

    Basescu nu va mai fi peste 15 zile.
    Filat tata, vorbeste cu Geoana sau Anonescu ;)
    • +2 (2 voturi)    
      Zoom (Duminică, 22 noiembrie 2009, 1:30)

      TipTopMiniTop [anonim] i-a raspuns lui VelmaKelly

      Asa zici tu a ? Ca Antonescu sau Geoana o sa iasa ?
      Atunci nu am altceva sa-ti spun decat ca o sa fi dezamagit :D . Dar vedem maine.
  • -6 (8 voturi)    
    masura de final (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 21:48)

    costel [anonim]

    Este clar acum ca acestea sunt printre ultimele masuri luate de catre Traian Basescu inainte de a pierde alegerile.Vom vedea ceea ca are de spus dupa alegeri legat de subiectul cu pricina.
    • +2 (2 voturi)    
      si tare rele masurile astea.. (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 23:30)

      gigilica [anonim] i-a raspuns lui costel

      ....bine ca nu a avansat in grad de general vreun "patriot" sau marit salariul la nush ce sepepist zelos...
    • +2 (2 voturi)    
      @costel (Duminică, 22 noiembrie 2009, 6:02)

      eu [anonim] i-a raspuns lui costel

      Stiu ca vei fi somer de mos Nicolae, cand Base va castiga si al doilea tur. Asadar te invit la un cozonac si un pahar de vin.
  • 0 (0 voturi)    
    Domnului Presedinte Basescu (Miercuri, 9 decembrie 2009, 22:59)

    valisa [anonim]

    Domnule Presedinte va rog frumos "deschideti portile". Si asta cat mai urgent. Este timpul sa ne imbratisam fratii, rudele si prietenii.

    Este dorinta romanilor de pretutindeni.

    Ma gandesc cu emotie la marea fericire ce va urma.