Judecator irlandez: "Etnia roma din Romania isi creste copiii pentru a fura"

de Cristian Roman     HotNews.ro
Joi, 29 octombrie 2009, 15:16 Actualitate | Diasporă


O judecatoare a unui tribunal de copii din Dublin, Irlanda, a declarat la finalul unui proces ca “romii isi cresc copiii cu gandul de a-i invata sa fure, se pare ca aceasta este cultura lor, acesta este modul in care, din pacate, functioneaza aceste familii. Este o cultura diferita, nu are nimic in comun cu a noastra, iar magazinele noastre sint jefuite pe banda rulanta”. In proces, o tinara din Romania de etnie rroma este acuzata de furt.

Adolescenta de 16 ani, a ajuns in Irlanda cind avea 13 ani si a nascut acum un an un copil. Ea este acuzata de mai multe furturi din magazine din diferite zone ale Dublinului. Ea a primit o sentinta de 7 zile de inchisoare, datata insa din momentul primei arestari, si o amenda de doar 200 de euro. Serviciile sociale si de sanatate irlandeze care au investigat viata tinerei de 16 ani nu au luat nici o masura, considerind ca aceasta nu are nevoie de ajutor.

In fiecare an, Irlanda cheltuie milioane de euro din bugetul de stat pentru servicii destinate romilor din Romania, prin acoperirea platilor pentru avocatii din oficiu, prin serviciile sociale si de sanatate, prin alocatii pentru copii.

Luna trecuta, Politia din Dublin a dezmembrat mai multe retele de infractori romani, dupa un an de operatiuni, arestand in final peste 300 de romi romani. In ultimele luni, bande de infractori romani au luat cu asalt si vestul Irlandei, orasul Galway fiind cel mai afectat, zeci de patroni de magazine amenintind ca vor incepe sa-si faca singuri dreptate daca autoritatile nu pun capat fenomenului.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















6380 vizualizari

  • +46 (50 voturi)    
    hehehe (Joi, 29 octombrie 2009, 15:21)

    liviu_ [utilizator]

    acum vedeti si voi cum e !
    sa nu ne mai faceti pe noi rasisti!
    asa va trebuie ca inainte sa prece tiganii de la noi urlati ca nu le dam drepturi si nu respectam drepturile omului!
    na sa va vedem acum pe voi cum le respectati!

    PS: in ultima fraza a articolului cam amesteci etniile ... au anihilat o bangda de romani , au arestat 300 de rromi romani... hotarastete sunt romani sau tigani
    • -19 (37 voturi)    
      si irlandezii au tigani (Joi, 29 octombrie 2009, 15:42)

      jo [anonim] i-a raspuns lui liviu_

      tiganii irlandezi de ce nu sunt "educati pentru a fura" precum tiganii romani?

      nu vd decat unsingur raspuns la aceasta intrebare: irlandezii nu le-au intors spatele tiganilor lora asa cum facem noi cu ai nostri.

      daca tiganii nostri sunt inapoiati, needucati, nespalati, hoti etc e datorita noua: nu ii lasam sa fie altfel. punem carul inaintea boilor: avem pretentia sa se educe singuri pt a-i accepta intre noi, dar (neacceptandu-i) nu le dam posibilitatea materiala de a gasi mijloace suficiente pentru a se educa.
      • +25 (27 voturi)    
        hai ca esti tare! (Joi, 29 octombrie 2009, 16:39)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui jo

        explicatia e mult mai simpla: in Vest, tiganul care fura sau nu respecta normele de convietuire civica o ia pe cocoasa scurt! la noi, ingaduinta cronica a romanilor pentru cei ce incalca regulile a permis aparitia acestui grup etnic extraordinar de deranjant; lasa vrajelile cu discriminarea ca esti penibila! nu discriminarea ci ingaduinta ne-a adus aici.
        • +2 (18 voturi)    
          ingaduinta cronica a romanilor (Joi, 29 octombrie 2009, 17:44)

          jo [anonim] i-a raspuns lui srpc

          ai dreptate, noi suntem buni si ingaduitori. hai sa vedem si alte "beneficii" ale acestei ingaduinte, nu atat in privinta tiganilor, ci in privinta uneia dintre marile noastre probleme: furtul.

          toti stim ca la noi se fura si toti strigam in cor: "sa fie pedepsiti rechinii cei mari!" corect! cu ei nu putem fi ingaduitori. in schimb, suntem foarte ingaduitori cu bibanii cei mici, pe baza argumentului "lasa-ma ca-s mic si amarat, ia-te de ala mare!"

          sa presupunem ca din 22 de milioane de romani, 17 milioane ar fi curati ca cristalul, iar restul de 5 milioane ar fi bibani mici si amarati care, pentru a supravietui, fura statul in medie cu doar 17€/luna. cum il fura? prin toate mijloacele: profitand putin de oricare dintre formele de asistenta sociala (50% dintre romani sunt asistati social), acceptand sa fie angajati pe salariul X pe hartie & Y in mana, facand o tranzactie in valoare de X in acte & Y in realitate, acceptand ca instalatorul sa repare ceva la baie fara a cere chitanta pentru lucrarea/plata facuta etc, etc

          cu amaratii astia (care sunt proprietari in proportie de 96%) trebuie sa fim solidari si intelegatori. si suntem.

          calcul: 17€x12x5.000.000=1.020.000.000€, da, 1 miliard 20 de milioane de euro pe an! atat ne costa ingaduinta noastra cronica.

          la atata ingaduinta si bunatate nu-i de mirare ca trebuie sa gasim vinovati, ceea ce nu e greu de gasit: vinovati sunt cei ce nu sunt ca noi, adica cei din top 300 + inca 1000 de romani care au intre un milion si 10 milioane de € + tiganii... intr-un cuvant, "hotii".
          • +4 (4 voturi)    
            De unde ai scos media de 17 euro? (Joi, 29 octombrie 2009, 22:01)

            adik [utilizator] i-a raspuns lui jo

            Pe de alta parte,
            S-ar putea sa ai dreptate.

            Dar, de unde mai frate ai scos 17 euro/ luna / cap de roman furacios?
            • -2 (4 voturi)    
              am spus in medie (Joi, 29 octombrie 2009, 23:43)

              jo [anonim] i-a raspuns lui adik

              cateva date:
              1. in ultimii 4 ani, s-au tranzactionat in medie 250.000 de imobile pe an, deci peste 70.000 de tranzactii pe zi. in 2008, impozitele percepute pe venituri din astfel de tranzactii au fost in valoare de 585 milionane RON. te las pe tine sa apreciezi cati dintre cei ce au facut astfel de tranzactii au declarat valoarea reala si care e diferenta dintre valoarea reala si cea declarata.

              sursa: http://notariate.blogspot.com/2009/08/uniunea-nationala-notarilor-publici.html

              2. dupa 2000, aprox 9,5 milioane de indivizi munceau (=populatie ocupata: privat, stat etc) & 6,5 milioane indivizi nu erau activi pt ca aveau fie mai putin de 15 ani, fie mai mult de 65. ce faceau restul de 6 milioane de indivizi e o intrebare pe care-si bat capul nu doar sociologii (pentru ca nu erau toti elevi de liceu si studenti neintrati in campul muncii). din cei 9,5 mil indivizi ocupati, 1,2 mil erau bugetari, 3,5 mil erau angajati iar restul de 5 mil erau pe cont propriu pe camp sau pe altundeva prin tara. te las pe tine sa estimezi cati dintre cei 3,5 mil angajati aveau pe cartea de munca cat aveau in mana, cati din cei 6 mil indivizi care nu intra in statistica munceau la negru sau transportau bani din vest prin buzunare (deci impozit ioc); de asemenea ar fi interesant de stiut cati dintre cei 5 mil de indivizi ocupati pe cont propriu (majoritatea din rural) mai muneau pe la cate un patron etc.

              surse: *http://www.insse.ro/cms/files/pdf/ro/cap2.pdf
              *http://www.insse.ro/cms/files/pdf/ro/cap3.pdf

              cand am estimat o medie de 17€/luna pt 5 mil de indivizi, m-am gandit la un cumul de fapte / individ / an: tranzactii, contracte de munca, ajutor de incalzire, ajutor pt agricultori, motorina cumparata de la soferul de tir, marfa adusa de dincolo in portbagaj sau in sacosa etc. nu am luat in calcul evaziunile fiscale mai seioase (ocolirea tva pt tiruri integi de marfa, mismasuri contabile etc)

              ma tem ca estimarea mea este mult sub pragul real al "indulgentei" noastre
              • -2 (4 voturi)    
                rectificare (Vineri, 30 octombrie 2009, 0:12)

                jo [anonim] i-a raspuns lui jo

                250.000 imobile pe an, deci aprox 700 imobile pe zi...
          • +1 (1 vot)    
            la sa ne cu treburile astea (Vineri, 30 octombrie 2009, 10:48)

            blec-bierd [utilizator] i-a raspuns lui jo

            parca occidentalii nu fura veci...
            • 0 (0 voturi)    
              argumentul salvator (Vineri, 30 octombrie 2009, 11:40)

              jo [anonim] i-a raspuns lui blec-bierd

              "las' ca si ala fura, deci pot fura si eu" e din aceeasi familie cu "nu te lua de mine amaratul, ia-te de rechinii cei mari"

              cu siguranta in fiecare societate exista indivizi care fura.

              diferenta intre societatea noastra si societatile occidentale sta in faptul ca noi furam 1) fie cu sentimentul ca ne facem dreptate, 2) fie fara sa ne dam seama ca furam.

              1) profit de stat pt ca profita si vecinul & eu nu sunt mai prost decat el; profit de stat pt a ma razbuna pe politicienii care ma fura cu toate taxele si impozitele
              2) nu ne dam seama ca furam statul cand: cumparam un kg de cartofi de la un mic producator care nu plateste impozit; mergem cu nashu', deci iese in avantaj atat calatorul cat si nasul; vorbim cu cineva sa ne faca rost de 1 metru cub de scanduri pt lambriuri (iesim si noi mai ieftin si il lasam si pe ala sa traiasca, adica suntem chiar buni pt ca ii dam un ban); acceptam ca pe cartea de munca sa avem un salariu mai mic decat in realitate pt ca platim mai putin impozit. etc etc

              apoi ne plangem ca nu avem autostrazi, spitale, parcuri ingrijite, cai ferate de calitate, scoli de nivel inalt, cercetare performanta, infrastructura pt a atrage turisti / mai multe investitii etc etc
      • +10 (14 voturi)    
        Clar, Romanii sunt de vina.... (Joi, 29 octombrie 2009, 17:21)

        Nick [anonim] i-a raspuns lui jo

        Si ce ai vrea sa facem? Sa ii luam acasa?

        Ca cel putin pe vremea cand am terminat eu facultatea aveau si locuri subventionate.
        Si culmea, locurile nu erau niciodata ocupate.
        Nu mai zicem de ce este acum in scolile generale - unde se roaga profesorii de ei sa treaca pe la cursuri si atunci cand trec, fac scandal.

        Iar in camp profesional eu nu as avea nici o problema sa lucrez cu un tigan. Numai ca eu nu lucrez in domeniul Spargeri, furturi, mafie s.a.m.d. - si nu cred ca s-ar gasi unul care sa accepte sa faca munca cinstita 8 ore (cel putin pe zi).
        Ca doar este mai usor sa castigi 1000 EUR pe luna furandu-i decat muncindu-i.........
      • +22 (22 voturi)    
        Cum adica? (Joi, 29 octombrie 2009, 17:48)

        LI [anonim] i-a raspuns lui jo

        Cum adica nu-i acceptam intre noi?
        Ca la scoala sunt printre noi, la bloc sunt printre noi, la policlinica sunt tot printre noi, pe strazi sunt printre noi, la ajutoar social sunt printre noi.... Ce ar mai trebui sa le facem ? Sa-i infiem ? Sa impartim casa cu ei?
        Sa le dam de pomana ca sa nu mai fure?
        • -9 (21 voturi)    
          asa (Joi, 29 octombrie 2009, 18:41)

          jo [anonim] i-a raspuns lui LI

          * la scoala sunt printre noi si ii punem in ultima banca, iar in pauze ne ferim de ei
          * blocul lor este printre blocurile noastre si de-aia apartamentele noastre au un pret mai mic. daca i-am ingradi, daca i-am rade de pe fata pamantului sau daca i-am muta pe o insula pustie, pretul apartamentelor noastre ar creste si toata lumea ar fi fericita
          * la policlinica sau la spital sunt printre noi si suntem revoltati, deci preferam sa dam un plic mai gros decat de obicei pt a nu fi pusi in acelasi salon cu ei (in sala de asteptare oricum lasam macar 2 scaune libere intre noi si ei)
          * pe strazi sunt printre noi si asta se vede cu ochiul liber pentru ca ei scuipa pe jos, mananca seminte, asculta manele, conduc fara a respecta regulile de circulatie, provoaca accidente, mituiesc politistii, arunca dozele goale de suc pe unde se nimereste, nu le pasa ca umbla prin jeg si nici nu sesizeaza primaria in privinta neregulilor din spatiul public (care primarie oricum s-a tiganit, deci nu are rost s-o sesizam nici noi)
          * la ajutoare sociale sunt printre noi si ar fi mai bine sa nu fie, ca sa ne ramana noua mai mult. de angajat oricum nu ii angajam pentru ca ei fura (spre deosebire de noi care NU furam), ei nu muncesc, pe cand noi muncim de ne spetim si rezultatul muncii noastre se vede la tot pasul (numai gurile rele din vest zic ca suntem cei mai putin productivi dintre europeni, dar nu e adevarat, ei nu traiesc aici si nu stiu ce greu e!). in plus ii platim pe tigani din banii nostri, pentru ca noi, astia 50% din populatia tarii care suntem abonati la ajutoare sociale, noi platim taxe la stat, deci le platim lor ajutoarele.

          "Ce ar mai trebui sa le facem ?" - aici e buba: nu stim si nici nu vrem sa stim ce e de facut!
          • +6 (10 voturi)    
            Este trist... (Joi, 29 octombrie 2009, 20:44)

            dyfyfujg [anonim] i-a raspuns lui jo

            ...daca chiar gandesti cum ai scris. Sau daca nu traiesti de pe urma unei organizatii protiganesti (de genul crisromales sau cum i-o zice).
            • -7 (13 voturi)    
              lipseste ceva (Joi, 29 octombrie 2009, 21:16)

              jo [anonim] i-a raspuns lui dyfyfujg

              nu mi-ai dat contra-argumente valide.

              gandesc cum scriu si nu am nevoie de stimulente financiare pentru a gandi si a scrie ce gandesc.
              • +6 (6 voturi)    
                cauza? (Vineri, 30 octombrie 2009, 11:06)

                mmm100 [utilizator] i-a raspuns lui jo

                Dar de ce preturile apartamentelor scad cand sunt si ei in cartier? De ce lumea se fereste de ei la spital? De ce ne ferim de ei pe strada sau in autobuz? De ce la scoala sunt pusi in ultima banca?

                Pentru ca sunt buni, curati, muncitori, cinstiti, etc? Nu, numele de tigan este facut de tigani si doar de ei. Nimeni nu i-a impins sa faca ce fac si sa isi castige numele pe care il au.

                Robia de acum aproape 200 de ani nu mai are nici o relevanta. Si romanii au fost iobagi, serbi si legati de pamant, etc. si nu isi dau continuu unu altuia in cap.

                Am citit si celelalte comenterii ale tale de pe site. Eu sunt unul care are studii superioare, post universitare, am trait prin diferite tari din vest si am vazut cum sunt tratati si aici. Diferentele sunt infime, daca nu ar fi nu am mai citi astfel de articole.
                Ba mai rau, acum 50-60 de ani etnicii tigani au fost sterilizati ca niste animale in aceste minunate tari vestice, modele de toleranta - lucru care nu s-a intamplat niciodata in Romania. Canada a activat din nou regimul vizelor pentru cehi din cauza ca tiganii cehi emigreaza in Canada din cauza vietii bune pe care le-o fac cehii in Cehia.

                Daca ti-as zice tie ca esti "cinstit ca un tigan" sau "tolerant ca un german" ce conotatii crezi ca au expresiile astea? Dar daca ti-as zice ca esti "harnic ca un german" si "talentat ca un tigan"?

                Fiecare are renumele pe care si-l face. Sa nu ii mai luam atata in brate, e de ajuns ca isi dau foc in fata primariei pentru a primi orice, numai sa primeasca gratis. Ii vezi la televizor si tot ce pot spune e ca "statu nu ne da".

                Cei care muncesc cinstit (si sunt sigur ca sunt multi) sunt demult integrati ca romani,. Nimeni nu le zice nimic, sunt colegi buni si oameni harnici - si multi au preferat sa renunte la etnia lor si sa declare romani.

                Are dreptate judecatoarea irlandeza si daca chiar vrei sa faci ceva pentru ei pune mana si fa un ONG ceva si educa tigancile sa isi dea copiii la scoala, sa iubesca educatia si munca.

                Spor!
                • -1 (1 vot)    
                  cauze si filiatii (Vineri, 30 octombrie 2009, 11:56)

                  jo [anonim] i-a raspuns lui mmm100

                  "Si romanii au fost iobagi, serbi si legati de pamant, etc. si nu isi dau continuu unu altuia in cap." - exact din acest motiv astazi romanii sunt bibani mici si amarati; nu isi dau in cap cu bâta, ci se sapa cu arta. acei iobagi, serbi etc au trait sute de ani in comunitati mici, in care fiecare se cunostea cu fiecare; in urma cu mai putin de 50 de ani aprox 70% dintre indivizii romani traiau in comunitati de cateva sute de indivizi. iata de ce astazi nu stim sa traim in comunitati mari (orase in care toata lumea nu poate cunoaste pe toata lume), iata de unde argumentul "nu e treaba mea, sa faca altii" pe care nu-i cunosc, iata cauza mizeriei din spatiul public si din societatea noastra.

                  "acum 50-60 de ani etnicii tigani au fost sterilizati ca niste animale in aceste minunate tari vestice" - ti-as ramane indatorat daca mi-ai da sursa acestei info

                  "daca chiar vrei sa faci ceva pentru ei pune mana si fa un ONG ceva si educa tigancile" - problema e ca noi nu avem incredere in nici macar o forma de organizare. in momentul in care 2 oameni se aduna pt a face ceva in folosul comunitatii, suntem imediat convinsi ca cei 2 vor sa traga o tzeapa prostilor. aceasta neincredere e complementara regulii "nu e treaba mea, las sa faca altii" & impreuna formeaza un cerc vicios
                  • +2 (2 voturi)    
                    Nu se poate (Vineri, 30 octombrie 2009, 12:25)

                    maxi rodrigues [utilizator] i-a raspuns lui jo

                    Vezi ca ti-am scris si mai jos, dar mai scriu o data, inteleg ca nu ai citit.
                    Vad ca nu esti hotarat. Ori se poate, ori nu se poate face ceva. Cineva iti recomanda ce sa faci, iar tu vorbesti de neincredere in acea solutie.
                    Pai atunci cum ramane cu faptul ca restul lumii e neincrezatoare ca se poate face ceva, iar tu tot arati cu degetul si ne spui pompos ca se poate?
                    Repet ce am zis si mai jos: e usor sa arati cu degetul, asta poate face oricine. Discutia este despre tigani, iar tu ii tot dai cu romanii. Romanii sunt de vina, tiganii sunt niste paria pe care soarta i-a defavorizat.
                    Incerc sa accept ideile astea, desi tu faci exact ce fac ceilalti zicand despre tigani, dar in sens invers. Insa, ziceam ca ar trebui sa oferi si solutii practice: Nu sa tot arati cu degetul - Ba voi sunteti incuiati! -, fara sa zici, de fapt, nimic.

                    Asa e, romanii au si ei infractorii lor, insa nu despre ei este vorba. Faptul ca-i tot aduci in discutie, nu inseamna ca poti minimiza raul facut de infractorii tigani. Asta vad ca nu intelegi si pace.
                    • -1 (1 vot)    
                      am raspuns mai jos (Vineri, 30 octombrie 2009, 13:34)

                      jo [anonim] i-a raspuns lui maxi rodrigues

                      "Asa e, romanii au si ei infractorii lor, insa nu despre ei este vorba. Faptul ca-i tot aduci in discutie, nu inseamna ca poti minimiza raul facut de infractorii tigani." nu minimizez raul facut de tigani, dar nici nu putem da vina exclusiv pe tigani cand majoritatea romanilor fac rau, probabil fara a-si da seama ca fac rau sau minimizand raul facut.
                  • -1 (1 vot)    
                    multumesc (Vineri, 30 octombrie 2009, 13:32)

                    iti multumesc [anonim] i-a raspuns lui jo

                    Am citit toate raspunsurile tale cu bucurie, iti multumesc din suflet!
                    • -1 (1 vot)    
                      si eu iti multumesc (Vineri, 30 octombrie 2009, 16:59)

                      jo [anonim] i-a raspuns lui iti multumesc

                      nu suntem singuri :)
                      • -1 (1 vot)    
                        @ HotNews (Vineri, 30 octombrie 2009, 18:37)

                        jo [anonim] i-a raspuns lui jo

                        buna seara! va multumesc pentru ca ati mentinut acest articol pe roll.
                        jo
                  • +1 (1 vot)    
                    cauze (Vineri, 30 octombrie 2009, 13:43)

                    mmm100 [utilizator] i-a raspuns lui jo

                    Nu am gasit decat despre cehi momentan:

                    http://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/6409699.stm

                    dar mi-au spus locuitori ai acelor tari ca in prima jumatate a secolului XX s-a practicat si in tarile scandinave - nu gasesc acum nimic scris negru pe alb.

                    Legat de modul tau de abordare am aceeasi impresie ca maxi rodrigues de mai jos: ca mai mult arati cu degetul spre romani decat sa te gandesti la niste actiuni efective. Nu cred ca toate ONG-urile din Romania sunt privite ca tepe.

                    Te rog sa citesti atent ce iti raspund oamenii si chiar sa te gandesti ce ai putea face tu, ca individ al acestei societati (in afara de zgomot) pentru a imbunatati situatia.

                    Spor!
                    • +1 (1 vot)    
                      eu propun asa (Vineri, 30 octombrie 2009, 15:44)

                      y0 [anonim] i-a raspuns lui mmm100

                      un set de legi/reguli/etc ce se aplica pentru oricine, dar probabil in practica, vor fi aplicate mai mult pe populatia rroma:
                      1) mame/tati care nasc copii, fara sa le poate asigura un trai decent (ex: nu au casa, nu au bani, nu au job, nu au educatie etc.) sa fie pedepsiti intr-un fel anume (cel mai bine ar fi cu inchisoare), pentru a spori spiritul de responsabilitate; copii sa fie luati in orfelinate;
                      2) parinti care isi educa copii in spirit rau-facator (sa se bata, sa injure, sa fure sau altele) sa fie pedepsiti cu inchisoare, tot pentru a creste spiritul responsabilitatii si al educatiei bune; copii sa fie luati in grija statului;
                      3) discriminarea pe motiv rasial sa fie aspru pedepsita, in orice domeniu;
                      4) in scoli sa existe anumite cursuri de "educatie sociala" sau ceva de genul, la care copii sa asiste in mod obligatoriu; aici vor invata lucruri bune si vor invata sa evite lucrurile rele; ii va ajute foarte mult pentru personalitatea lor si pentru binele societatii;
                      5) parintii care exercita scene de violenta (batai, injuraturi, abuzuri de orice fel) de fata cu copii, sa fie pedepsiti cu inchisoare, astfel se va spori iarasi spiritul responsabilitatii si va scadea numarul de copii traumatizati si cu probleme de personalitate, intocmai ca in USA: ai abuzat in orice fel de partenerul tau, zbori direct la inchisoare.

                      Astea ar fi doar cateva ce imi vin in minte acum.
                    • -1 (1 vot)    
                      curat argument (Vineri, 30 octombrie 2009, 16:10)

                      jo [anonim] i-a raspuns lui mmm100

                      unii dintre doctorii cehi de acum 20 de ani recurgeau la sterilizarea tigancilor - metoda originala de educatie sexuala. metode originale de educatie in general se mai aplica (de catre unii) si in alte state din est. unii dintre noi si unii dintre ungurii i-am educat pe unii tigani (vezi cazul Hadareni) de acum nu mai au nimic de zis si n-or mai zice nimic in veci.

                      probabil ca unii dintre scandinavi ii educau pe tigani in prima jumatate a sec XX cum faceau unii cehi 50 de ani mai tarziu. tot in prima jumatate a sec XX unii europeni ii educau cu metode inrudite si pe evrei. apoi, la sfarsitul sec XIX unii medici din vest le educau / vindecau pe femei extirpandu-le clitorisul... e foarte adevarat ca vesticii de acum 80 sau 130 de ani gandeau diferit de vesticii de azi, asa cum si romanii de azi gandesc diferit de romanii din anii 30. mai grav mi se pare ca unii romani de azi gandesc precum unii vestici de acum 80 de ani...

                      "Te rog sa citesti atent ce iti raspund oamenii si chiar sa te gandesti ce ai putea face tu, ca individ al acestei societati (in afara de zgomot) pentru a imbunatati situatia." - chiar citesc cu atentie ce-mi spun oamenii si incerc sa le raspund (nu pot raspunde la toti). deocamdata vad ca ne citim reciproc, ne oferim argumente si ne gandim ce am putea face noi ca indivizi pt a imbunatati situatia. e un inceput incurajator. as zice ca merita sa continuam.
          • +2 (2 voturi)    
            iti raspund eu , din experienta proprie (Vineri, 30 octombrie 2009, 9:41)

            michou [anonim] i-a raspuns lui jo

            ca sa fie clar motivele comportamentului meu, care se regaseste in toate punctele, pentru ca am trecut personal prin toate situatiile
            * La scoala mi-o luam frecvent de la tiganul din clasa. De fapt am crescut intr-un cartier fara tigani si nu stiam ca trebuie sa ma feresc de ei.Stiu ca nu ma feream, si cand am vrut sa vorbesc cu el mi-am luat-o dupa ceafa de tin minte si acu dupa 25 de ani. I'am tras-o si eu in schimb,si la iesirea de la ore m'a asteptat cu toata gasca lui.Normal ca nu s'a inteles cu nimeni in timpul scolii dupa bataia aia.
            * Daca nu ar fura,nu ar fi zgomotosi,betivi, violenti, si teroristi, apartamentele cu vecini tigani nu ar fi mult mai ieftine.
            * in spital ma duc ca mi-e rau si vreau sa fiu bine;nu as avea nimica cu tiganii daca s'ar spala regulat,nu ar mirosi ca o hazna,si nu ar fi un focar de infectie.Ce trebuie sa fac, sa-i duc eu de mana la dus ?
            * si trebuie sa ma duc eu sa civilizez tiganii pe strada? Asta e treaba politiei sa aplice legea,si trebaa parlamentului sa dea legi dure care sa forteze civilizarea intregii romanii (nu e numai o problema specifica tiganilor).
            Parerea mea e ca noi suntem terorizati de tigani, si atunci e normal sa ne ferim de ei si sa nu interactionam, ar trebui sa-i iubesc cu forta cand ei nu ma iubesc pe mine ? Imi pare rau, dar nu am putere sau vointa sa fiu bun cu aia care nu cauta decat sa mi-o traga prin orice mijloace.
            • -3 (5 voturi)    
              nu e treaba mea, sa faca altii (Vineri, 30 octombrie 2009, 10:05)

              jo [anonim] i-a raspuns lui michou

              cam asta ar fi regula de aur a comportamentului individului roman in societate. individul roman nu se simte responsabil de nimic din ce este rau in jurul lui. in schimb, daca Petrache Poenaru a inventat stiloul, inseamna ca e meritul intregului popor...

              atitudinea pe care o avem fata de tigani nu e decat o variatiune pe tema "nu e treaba mea, sa faca altii".
              • 0 (0 voturi)    
                @ jo (Marţi, 10 noiembrie 2009, 10:42)

                brusuilis [anonim] i-a raspuns lui jo

                jo tu chiar nu pricepi si ii dai inainte cu ale tale. nu vezi ca il loc sa educi tu intarati?
                ... din ceea ce spui, daca imi fura portofelul vreunul, e vina mea pentru ca n-am vrut sa ma implic in educatia lor?
                in plus nu ai argumente si realitatile te contrazic puternic.
                poti sa imi raspunzi la urmatoarele intrebari:
                - cum sa ii educi daca ei nu au chef de asta?
                - cum sa ii dai loc de munca daca nu vor sa munceasca?
                - cum sa ii faci sa respecte reguli minime de bun simt daca ei nu au asta?
                - cum sa ii tii sanatosi daca nu vor sa fie curati?
            • -4 (4 voturi)    
              despre violenta (Vineri, 30 octombrie 2009, 10:21)

              jo [anonim] i-a raspuns lui michou

              ce ar ramane de spus?

              evident ca noi nu suntem violenti nici in vorba nici in fapta, iar comentariile de pe acest forum nu sunt scrise de romani instruiti (absolventi de facultate, multi dintre ei umblati prin lume, tinerii care vor face din romania tara pe care o visam), ci de niste tigani analfabeti platiti de masoni sa ne faca de cacao...

              nu putem fi acuzati de violenta nici cand ne injuram in trafic, nici cand avem un clash cu un coleg sau altul, nici cand dam cu dragoste cate o palma nevestelor etc. daca suntem violenti e doar din vina tiganilor pentru ca romania s-a tiganit si fiecare 10 indivizi romani copiaza comportamentul unui individ tigan. violenta noastra se datoreaza exclusiv proportiei etnice - in ro exista un tigan la fiecare 10 romani iar romanii, buni prin definite (asa cum scrie si-n manualul de istorie) ii copiaza....
              • 0 (0 voturi)    
                ce nu intelegi prietene (Vineri, 30 octombrie 2009, 10:57)

                blec-bierd [utilizator] i-a raspuns lui jo

                eu am impresia k esti ceva sud-american si ai invatat romana din dictionare de aceea vorbesti asa

                eu lucrez in omeniul securitatii si vreau sa ti spun k din 10 infractori 9 sunt "rromi"( ca sa fiu si eu educat) si celalalt e un copil prost care chiuleste de la scoala.

                singura problema e ca in romania:
                1. oamenii (politia etc) nu sunt platiti suficient ca sa si faca treaba si nici nu sunt motivati in nici un fel daca prin bani nu se poate

                2. legile permit mult prea multe si restrang puterea politiei intr-un mod foarte ridicol

                3. justitia ... cred k stiti voi care sunt problemele aici si daca nu stiti ar trebui sa le aflati (comparand cu tarile civilizate)

                abia atunci cand justitia si politia din romania vor fi similare cu cele din SUA putem noi sa speram la un viitor mai promitator. pana atunci grija la portofel
                • -2 (2 voturi)    
                  intelegere si intelesuri (Vineri, 30 octombrie 2009, 12:17)

                  jo [anonim] i-a raspuns lui blec-bierd

                  1) pt a intelege de ce "oamenii (politia etc) nu sunt platiti suficient", poate n-ar fi rau sa citesti cateva dintre posturile mele de mai sus (printre care "ingaduinta cronica a romanilor")

                  2)"legile permit mult prea multe" - cu siguranta, insa nu trebuie sa dam vina exclusiv pe lejeritatea legilor si sa subestimam capacitatea noastra de a fi inventivi si de a dezvolta abilitati de bibani. "legile... restrang puterea politiei" iar daca politia s-ar pune sa-i prinda pe bibani s-ar lasa cu capete sparte si cu varsare de sange (ura fata de potera nu e definitiv ingropata in folclor, iar romanii, excelenti supravietuitori, stiu cum sa scape de rigorile unui stat politienesc); apoi in politie nu lucreaza martzieni, ci tot bibani

                  3) "abia atunci cand justitia si politia din romania vor fi similare cu cele din SUA putem noi sa speram la un viitor mai promitator" - justitia & politia din ro vor fi similare celor din SUA in momentul in care majoritatea indivizilor din ro nu vor mai fi bibani, ci cetateni responsabili, ca-n SUA. or asta inseamna ca nu doar institutiile statului roman trebuie sa faca eforturi, ci in special indivizii de rand.

                  ps: sa inteleg ca romana mea e de neinteles?
            • +3 (3 voturi)    
              Tot din experienta proprie (Vineri, 30 octombrie 2009, 11:50)

              Liliana [anonim] i-a raspuns lui michou

              Eu locuiesc intr-un cartier cu foarte multi tigani. Multi nu isi platesc datoriile la asociatia de proprietari. Si datoriile se duc mai departe pana se devalorizeaza (adica sunt platite de ceilalti, de regula oameni la fel de saraci, pensionari, muncitori, someri care abia se descurca...) Daca sunt debransati de la apa sau curent se leaga ilegal. Daca te duci la tribunal si castigi procesul nimeni nu va veni sa execute sentinta. Pentru ca suntem toleranti.
              La un cabinet medical (fara plata), medicul mi-a spus ca acolo vin numai taganci si ca ar fi bine sa merg la un cabinet privat. Asta e discriminare?
              la scoala toti copii sunt tratati la fel, li se preda la fel la toti, sunt chemati parintii la scoala li se spune cat de important e sa continuie scoala sa fie cu bun simt Nu stiu... E mai complicat. Am si prieteni tigani, pe care ii respect dar...
          • +2 (2 voturi)    
            vrei argumente? (Vineri, 30 octombrie 2009, 14:37)

            gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui jo

            uite argumente. pt a putea fi acceptati printre noi trebuie ca si EI SA FACA CEVA
            * la scoala. sa-i punem printre noi? adica chiar daca PUTE? chiar daca are PADUCHI? adica de ce trebuie ca EU sa fac ceva iar EL NICI MACAR SA SE SPELE NU VREA?
            * la policlinica : le fel. ai vrea sa stai in acelasi salon cu o persoana bolnava de inca alte 3 boli, care scuipa pe jos, care are o pereche de chiloti pe luna si care se bese si ragaie fara jena langa tine?
            • -2 (2 voturi)    
              o poveste si vreo doua vorbe (Vineri, 30 octombrie 2009, 16:49)

              jo [anonim] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

              reala, intamplata in urma cu ceva mai bine de o juma de secol. un mic grup de antropologi occidentali fu acceptat de un trib de "salbatici". au facut un experiment: le-au proiectat un scurt film documentar cu imagini din viata de zi cu zi a societatii occidentale si la sfarsit i-au pus pe salbatici "SA FACA CEVA" : sa vorbeasca despre film, sa-si spuna parerea despre ce vazusera... tribul nu a facut mai nimic, doar cativa indivizi au fost curiosi sa afle ce se intamplase cu puiul de pasare. care pui? antropologii au fost nevoiti sa revada filmul. la un moment dat, intr-adevar, un pui traversa cadrul de la un capat la celalalt... puiul era singurul lucru pe care tribul il intelesese din tot filmul. restul (inclusiv europenii imbracati) erau de neinteles. sa nu ne pripim cu judecata: lucruri asemanatoare se intamplau si in satele romanesti de la inceputul anilor '60, cand primele televizoare au intrat in rural... si se intampla-n ziua de azi: cu putin timp in urma am dat si eu intr-o intamplare de acelasi gen - un tigan gasise un CD la bena de gunoi si, uimit, il juca in raza soarelui. m-a oprit sa ma intrebe: "domnu', ce-i asta?". nu i-am putut explica. nu ar fi avut cum sa inteleaga.

              asa nici noi nu avem cum sa ii intelegem. intre noi si ei e o prapastie de sens si de cunoastere. nu ne mai permitem sa mentinem prapastia asta, daca nu din motive umanitare macar din ratiuni financiare: ne costa prea multi bani.

              cine trebuie sa faca primul pas? in mod logic & empiric, celor ce stiu mai multe le e mai usor sa acopere abisul decat celor ce nu stiu. tu trebuie sa judeci cine stie mai multe dintre noi si ei.
            • -2 (2 voturi)    
              exemple, asemanari, deosebiri (Vineri, 30 octombrie 2009, 16:58)

              jo [anonim] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

              "o persoana bolnava de inca alte 3 boli, care scuipa pe jos, care are o pereche de chiloti pe luna si care se bese si ragaie fara jena langa tine?"

              cati dintre romanii trecuti de 70 de ani care in prezent traiesc in sate mici, aproape parasite, n-ar putea fi descrisi cu exact aceleasi cuvinte?

              cati tarani romani trecuti de 60 de ani crezi ca purtau chiloti in anii '80?

              cati tigani care put si au paduchi traiesc in aceleasi conditii ca romanii curati? cati stiu ce e aia igiena? si de ce la inceputul anilor '80 invatatoarea ne controla unghiile si batista?
        • +2 (2 voturi)    
          La ajutor social... (Vineri, 30 octombrie 2009, 10:22)

          Sorin [anonim] i-a raspuns lui LI

          suntem noi printre ei :)
          • -1 (1 vot)    
            asa e! (Vineri, 30 octombrie 2009, 11:00)

            jo [anonim] i-a raspuns lui Sorin

            "suntem noi printre ei :)" - asta e perceptia si sigur trebuie sa fie adevarata :). acum sa facem un mic calcul:

            50% din totalul populatiei = 11 milioane de indivizi
            conform recensamantului din 2002, in ro sunt aprox 500.000 de tigani, dar potrivit estimarilor (pt ca multi tigani se declara romani sau unguri sau de alta etnie), numarul real al tiganilor ar fi de 1,5-2 milioane.

            prin urmare aproximativ 9 milioane de asistati sociali etnici romani traiesc printre 2 milioane de asistati sociali etnici tigani
        • 0 (0 voturi)    
          @ jo (Marţi, 10 noiembrie 2009, 10:27)

          brusuilis [anonim] i-a raspuns lui LI

          ... mereu sunt printre noi. ii gasesti cateodata si prin buzunar, prin apartament, prin masina personala...:(
      • +9 (11 voturi)    
        educatie (Joi, 29 octombrie 2009, 18:06)

        yellowdog [utilizator] i-a raspuns lui jo

        mai fratele meu, cum sa ii educi cand sar la bataie din orice, te dispretuiesc, n-au nici un respect nici macar de batrani, sunt in stare de orice. singura educatie care se poate face cu bata, o sa vina si asta ca prea si-au luat-o in cap...
        • -5 (9 voturi)    
          noi stim (Joi, 29 octombrie 2009, 18:56)

          jo [anonim] i-a raspuns lui yellowdog

          ca "singura educatie care [li] se poate face [e] cu bata" si pana la urma o sa le-o si facem, pentru ca asa nu se mai poate. dar pana atunci, facem ce facem de mult timp, de un secol si jumatate, de cand i-am eliberat din robie: NU vrem s-avem de-a face cu ei, ii lasam in mizeria si-n animalitatea lor, sa se educe de la sine. abia dupa ce vor fi educati si spalati ii vom angaja, mai intai asa, de proba, pentru ca stim ca ei fura si vom fi in continuare suspiciosi si foarte atenti sa nu ne fure. si daca vreme de cateva zeci de ani nu ne vor fura, atunci o sa ii angajam si noi ca sa aiba si ei bani sa se spele, sa se educe si sa traiasca in case normale, ca oamenii.
      • +7 (9 voturi)    
        De ce? (Joi, 29 octombrie 2009, 20:05)

        Crapu' [anonim] i-a raspuns lui jo

        In decursul timpului au fost educati sa nu fure, cu sabia si pistolul.
        De accea, tiganii lor nu ca nu fura, mai dau pe aratura si ei, dar sint pusi repede la respect de "opinia publica" irlandeza asa ca le trece repede cheful..
        Si inca ceva..i-a citiva la tine acasa si incearca sa-i educi.
        • -5 (7 voturi)    
          dar (Joi, 29 octombrie 2009, 20:33)

          jo [anonim] i-a raspuns lui Crapu'

          e foarte adevarat ca tiganii irlandezilor au fost educati, in schimb nu ai dreptate la faza cu sabia si pistolul (asta izvoraste doar din gandirea noastra, ca noi asa suntem obisnuiti, sa gandim cu/ca bâta).

          apoi nici irlandezii nu sunt atat de smecheri pe cat sunt romanii :)

          nu e nevoie sa-i luam acasa. e suficient sa ne comportam altfel cu ei in spatiul public. problema e ca nu prea stim sa ne comportam in spatiul public. si nici spatiu public nu prea stim ce e...
      • +3 (3 voturi)    
        @jo (Vineri, 30 octombrie 2009, 12:50)

        adib [anonim] i-a raspuns lui jo

        Poate doar datorita TIE sunt inapoiati, needucati, nespalati si hoti. Atita tump cit se considera fiinte umane, egale in drepturi cu rstul majoritatii nu vad de ce ar trebui EU sa le port lor de grija. btw. la cite firme cu patroni tigani ai vazut angajati tigani ?
  • +33 (37 voturi)    
    Cand am spus (Joi, 29 octombrie 2009, 15:21)

    miticosul [anonim]

    Cand am spui noi asta, ne-a sarit Europa in cap ca suntem homofobi, rasisti, etc. Ma intreb acum - cand spun acelasi lucru italienii, spaniolii, englezii, francezii - ei cum mai sunt?
  • +34 (34 voturi)    
    cruda realitate (Joi, 29 octombrie 2009, 15:22)

    iul [anonim]

    Au inceput si occidentalii sa realizeze care este problema cu tiganii. Asteptam solutii.
    • +13 (13 voturi)    
      pai (Joi, 29 octombrie 2009, 15:34)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui iul

      ii vor trimite inapoi in Romania.
    • +1 (11 voturi)    
      Iti spun eu ce solutie vor gasi! (Joi, 29 octombrie 2009, 15:59)

      cet [anonim] i-a raspuns lui iul

      In 30-40 de ani, cand vor exista aproximativ 50 de milioane de tigani in Romania, din care jumatate vor face parte din bande de jaf organizat, vor scoate Romania din UE, vor expluza toti tiganii in Romania dupa care vor construi o granita impenetrabila.
  • +11 (13 voturi)    
    din pacate are dreptate (Joi, 29 octombrie 2009, 15:27)

    mario [anonim]

    este greu sa ii civilizezi
  • +13 (13 voturi)    
    ah, mai urmeaza o metoda de evitare a puscariei (Joi, 29 octombrie 2009, 15:29)

    MG [utilizator]

    ah, mai urmeaza o metoda de evitare a puscariei; sarcinile repetate. In Romania este f frecvent cazul
  • +13 (15 voturi)    
    bingo (Joi, 29 octombrie 2009, 15:33)

    tiganu [anonim]

    Bingo, v-ati prins, dar cam tarziu!
    • -3 (7 voturi)    
      bingo! noi suntem mai smecheri (Joi, 29 octombrie 2009, 19:52)

      jo [anonim] i-a raspuns lui tiganu

      ei s-au prins, dar noi nu ne prindem: tiganii din romania fura pt ca noi, ceilalti locuitori ai tarii, nu ii sprijinim / educam sa nu mai fure. in fond, concluzia judecatoarei irlandeze este o palma pe obrazul nostru, al romanilor, nu pe al tiganilor din romania.

      in fine, avem si noi un interes sa nu-i educam: daca i-am educa, ar fura si ei mai cu arta, cu toate actele-n regula, asa ca noi. si atunci pe cine-am mai da vina ca se fura in romania? doar pe cei din top 300 si pe politicieni? eh, nu suntem prosti, n-ar tine figura.
      • -5 (7 voturi)    
        rectificare (Joi, 29 octombrie 2009, 20:39)

        jo [anonim] i-a raspuns lui jo

        ...daca i-am educa fara ca noi sa ne lecuim in acelasi timp metehnele pe care le avem in prezent, ar face si ei ca noi, ar fura mai cu arta, cu toate actele-n regula, urmandu-ne exemplul...

        ps: credeti ca ei nu stiu ca si romanii fura?
      • +2 (2 voturi)    
        Vad ca ai o obsesie (Vineri, 30 octombrie 2009, 8:06)

        Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui jo

        Niciodata nu poti reeduca pe cineva care nu doreste sa se reeduce. Asa ca las-o mai moale.Iar palma nu este pe obrazul romanilor. E semn ca si vesticii incep sa perceapa situatia corect si sa nu mai confunde romanii cu tiganii pardon rrrromii.
        • -2 (4 voturi)    
          adevaruri batute-n cuie (Vineri, 30 octombrie 2009, 9:55)

          jo [anonim] i-a raspuns lui Un roman anonim

          "Niciodata nu poti reeduca pe cineva care nu doreste sa se reeduce" - aceasta reflectie e tipic romaneasca: musteste de credinta ca nu se poate face nimic si ca unele sunt batute-n cuie pe vecie.

          eu nu sunt atat de pesimist. cred ca romanii pot fi educati nu doar in privinta perceptiei pe care o au asupra tiganilor si a tuturor celor ce nu sunt pui de daci si de romani, ci si in privinta tuturor comportamente care tin de viata in comunitate - de la mentinerea curateniei in spatiul public la atitudinea de biban.
          • +3 (3 voturi)    
            ? (Vineri, 30 octombrie 2009, 10:54)

            maxi rodrigues [utilizator] i-a raspuns lui jo

            Ai un rationament extrem de partinitor.
            Acelasi tip de rationament pe care-l observ la persoanele care nu locuiesc in Romania. Chiar asa, esti sigur ca locuiesti in Romania si nu in Olanda, de exemplu?

            Pentru oamenii ca tine, de fapt romanii sunt de vina pentru ca nu fac mai multe pentru neamul tiganesc. Iar tiganii, de fapt, sunt niste oropsiti ai sortii. Eu zic sa nu-i mai plangi atat, pentru ca ei au dovedit nu numai in tara noastra ca nu e vorba de locul unde se afla, ci de ceea ce prefera sa faca. Crezi ca toate cate s-au intamplat in Italia, in Franta, in Irlanda, in Anglia, in Austria, in Germania, in Spania s.a.m.d., au legatura cu faptul ca romanii ii desconsidera? Eu as spune ca nu.

            Sunt de acord ca trebuie sa ne schimbam si noi atitudinea, insa acest lucru se realizeaza in timp. Cum as putea sa am incredere in ei daca zi de zi imi dovedesc, prin faptele lor, ca nu pot face lucrul asta? Pentru Banel, de exemplu, am tot respectul.

            Intrebarea este: De ce trebuie eu sa-mi schimb atitudinea? Mai mult, pentru ca vad ca tu crezi ca oferi solutii: Cum anume propui tu sa se intample asta? Ce anume ar trebui eu sa fac mai mult decat fac deja? Ne acuzi pe noi ca ii tratam urat. Eu nu tratez urat pe nimeni, eu ii tratez pe toti la fel - tigani sau romani. Daca sunt oameni corecti, ii respect, daca nu, ii dispretuiesc. E simplu. N-ai sa vezi tigani corecti care sunt discriminati.

            E simplu sa vorbesti, sa arati cu degetul. Pentru ca asta faci. Mai dificil e sa spui ce trebuie facut efectiv pentru a integra in societate oamenii acestei etnii. Vorbesti de perceptii, cand ar trebui sa oferi solutii.
            • -2 (2 voturi)    
              intrebarea este primul pas (Vineri, 30 octombrie 2009, 13:30)

              jo [anonim] i-a raspuns lui maxi rodrigues

              "Pentru oamenii ca tine, de fapt romanii sunt de vina pentru ca nu fac mai multe pentru neamul tiganesc." - nu e vorba de vina, ci de pozitionarea individului fata de comunitate. indivizii romani ar putea face mai mult pt ei insisi, facand pentru comunitate (in primul rand renuntand la comportamentele de profitori, avand mai multa grija pentru / respect fata de tot ceea ce se intampla in spatiul public etc.). pe masura ce invatam sa facem mai mult pentru noi insine (si facem progrese - iata, doi necunoscuti vorbesc despre o problema a intregii comunitati, cautand solutii care sa poata fi aplicate nu doar la nivel institutional, ci si la nivel individual), vom realiza ca este in avantajul nostru sa ne schimbam atitudinea fata de tigani. daca noi ii respingem, ei ne resping la randul lor (reticenta la scolarizare, furtul unei gaini, injurii pe strada etc)

              "Sunt de acord ca trebuie sa ne schimbam si noi atitudinea, insa acest lucru se realizeaza in timp." - tot in timp ne-am schimbat si noi si trebuie sa recunoastem ca ne-am schimbat enorm in ultimul secol (daca ai in jur de 40 de ani iti vei aminti cum miroseau majoritatea orasenilor romani in vremea copilariei tale). la fel si tiganii se vor schimba in timp si cu cat ii ajutam mai mult, cu atat durata necesara schimbarii va fi mai scurta.

              "Cum anume propui tu sa se intample asta?" - sa le dam de lucru si sa ii platim corect (astfel in cativa ani li se va schimba mirosul); sa nu ii tratam cu dispret / de sus in oricare din ocaziile in care dam nas cu ei, pt ca si ei sa aiba incredere in noi, ceea ce ii va determina sa munceasca (acum ei gandesc "de ce sa lucrez pt roman ca oricum nu ma va plati bine"), sa nu fure etc; sa avem respect chiar fata de cei ce nu merita respectul pt ca asta ii va bulversa/obliga sa se comporte altfel...

              faptul ca vorbim este deja mai mult decat daca nu am vorbi deloc despre aceasta problema a societatii noastre, ramanand fixati intr-o perceptie nociva atat noua cat si tiganilor.
              • 0 (0 voturi)    
                @ jo (Marţi, 10 noiembrie 2009, 10:55)

                brusuilis [anonim] i-a raspuns lui jo

                si cam ce loc de munca ai putea oferi tu, jo, unui tigan, fara carte, care nu stie sa faca mare lucru? (mai ales ca daca il aud cei din satra ca munceste incep sa rada de el si sa il considere fraier)
                Si cu cat l-a plati pe luna?
          • +2 (2 voturi)    
            hai ca m-ai enervat (Vineri, 30 octombrie 2009, 11:53)

            io [anonim] i-a raspuns lui jo

            nene, ca ne tot tii teorii pe-aci pe forum ...
            n-ai vrea sa vii la noi in comuna, unde tatal meu, director de scoala, umbla pe sate sa aduca puradeii la scoala, sa le poata incheia situatia scolara.
            dupa citeva drumuri de-astea pe coclauri pline de noroi, unde nu intra decit caruta, inghetat de frig, poate-ti mai vine putin mintea la cap.
            si mai lasa-ne cu teoriile tale bune de nimic.
            e asa cum a spus-o judecatoarea irlandeza: astia daca nu fura si nu inseala pe cineva nu se simt bine...
            • -2 (2 voturi)    
              istorie (Vineri, 30 octombrie 2009, 12:37)

              jo [anonim] i-a raspuns lui io

              "la noi in comuna, unde tatal meu, director de scoala, umbla pe sate sa aduca puradeii la scoala, sa le poata incheia situatia scolara."

              exact asa faceau dascalii si in anii 30, doar ca nu umblau dupa puradei, ci umblau sa-i convinga pe taranii romani sa-si lase copiii la scoala. in acei ani 75% din populatia tarii locuia in sate. potrivit legii, fiecare copil ar fi trebuit sa urmeze 4 ani de scoala (care se facea cum se facea - un invatator la 50-70 de copii inghesuiti intr-o incapere), insa rata abandonului scolar era in jur de 30% iar rata alfabetizarii la nivel national abia ce depasea 60% (in transilvania fiinde de peste 80%). situatia asta s-a schimbat abia spre sfarsitul anilor '50 iar urmarile ei le resimtim si in prezent.

              important e ca schimbarea e posibila, are loc, dar nu se poate face peste noapte.

              am un deosebit respect fata de ce face tatal dumneavoastra si, daca ar fi mai multi indivizi in ro care sa faca ceea ce face tatal dumneavoastra, schimbarea societatii noastre s-ar produce intr-un ritm mult mai alert (ca o estimare: nu in 50 de ani, ci in 20-25)
              • +2 (2 voturi)    
                mai lasa-ne cu povestile (Vineri, 30 octombrie 2009, 13:48)

                io [anonim] i-a raspuns lui jo

                du-te, pune mina si intra in contact cu ei, stai cu ei toata ziua, cheama-i sa-ti faca lucrul prin casa, si apoi mai vorbim.
                de ce-s altii fraieri, sa suporte o gramada de neajunsuri si neplaceri din cauza ca tiganii nu au chef sa fie oameni?
                du-te in Strehaia si vezi ce casoaie au toti asistatii aia sociali .
                du-te intreaba-i sa-ti arate vreun act care sa le justifice averile.
                sau daca n-ai curaj, ca-s agresivi, incepe cu Salam si Vijelie, astia-s mai "cizelati".
                ce-o sa-ti spuna? ca au muncit in alte tari.
                da' nici de acolo n-au nimic justificativ sa arate, un fluturas de salar, ceva acolo cit de cit.
                du-te in piata si incearca sa vinzi produse intr-un sector unde mesele sint ocupate de tigani.
                si nu ne mai explica de istorie, ca aceeasi istorie am avut-o si noi si ei.
                doar ca noi ne-am schimbat, iar ei nu.
                ONG-urile astea pe problemele lor toaca o gramada de bani pe care-i toaca pe "proiecte", teorii si conferinte, in loc sa faca ceva concret.
                cam tot asa si la tine, iti consumi energia pe teorii, bune si frumoase, dar fara legatura cu realitatea.
                sint asiatici si au in singe chestia asta.
                ai auzit de termenul TIGANOS?
                ghici de la ce vine? ca de ROMANOS inca n-am auzit.
                Europa incepe sa se trezeasca incet incet la realitate, tu inca nu ...
                Vise placute in continuare.
                • -2 (2 voturi)    
                  realitatea (Vineri, 30 octombrie 2009, 17:26)

                  jo [anonim] i-a raspuns lui io

                  "du-te in Strehaia si vezi ce casoaie au toti asistatii aia sociali" - sa inteleg ca asistatii astia sociali o duc bine? hai sa vedem:

                  sa presupunem ca in fiecare din palatele tiganesti traiesc in medie 10 indivizi. la o populatie de 2 milioane de tigani, ar trebui sa avem 200.000 de palate tiganesti la nivel national, adica in jur de 1000 de palate in fiecare dintre localitatile romanesti cu mai mult de 10.000 de locuitori...

                  "du-te intreaba-i sa-ti arate vreun act care sa le justifice averile" - cati romani isi pot justifica averile? cate dintre actele justificative sunt "pe bune"? cate dintre justificativele de venituri ale romanilor de rand nu sunt "facute"? ce-ti spun romanii daca ii intrebi cum au facut banii, e alta treaba, pt ca nu suntem nici noi de azi, de ieri, nu-i asa?

                  "aceeasi istorie am avut-o si noi si ei" - aici gresesti, dar din nefericire nici nu ai fi putut sa nu gresesti: nu invatam asa ceva la scoala, studiile comparative pe acesta tema sunt ca si inexistente & cvasi-necunoscute...
          • +2 (2 voturi)    
            ia mai slabeste-ma (Vineri, 30 octombrie 2009, 14:52)

            Marian [anonim] i-a raspuns lui jo

            bai, ia auzi aici:
            daca eu vreau sa fiu putoare si sa stau fara sa muncesc traind din mici furaciuni, exact asta o sa fac indiferent ce zici tu, ce zice UE sau ONG-urile puse pe reeducat. si am sa fac asta fara nicio apasare, am sa ascult manele si o sa imi cresc copiii exact asa cum vreau.

            dar s-o luam invers: daca eu ALEG sa am un servici, sa ma tin de slujba si sa traiesc cinstit NIMENI nu ma poate convinge sa fac altfel.

            asa ca textele tale ma lasa rece iar tiganii tai dragi la fel.

            LA MUNCA !!!!
            • -2 (2 voturi)    
              interpretarea ta e gresita (Vineri, 30 octombrie 2009, 17:34)

              jo [anonim] i-a raspuns lui Marian

              "daca eu ALEG sa am un servici, sa ma tin de slujba si sa traiesc cinstit NIMENI nu ma poate convinge sa fac altfel."

              tu alegi sa ai un serviciu etc pt ca TOTI cei apropiati tie (familie, prieteni, vecini etc) fac la fel.

              daca noi muncim cum muncim e pentru ca facem si noi ca cei ca noi. iar daca 3 colegi sunt de parere ca n-are rost sa te omori cu munca pentru o plata de mizerie, atunci nici romanul n-o fi mai prost sa faca altfel, pt ca oricum n-o sa-i ridice nimeni statuie, nu-i asa?

              iti multumesc pentru ca mi-ai citit textele. spor si tie!
  • +19 (21 voturi)    
    rreise ! (Joi, 29 octombrie 2009, 15:34)

    toto [anonim]

    Invit pe toti concetatenii rromi sa viziteze Occidentul! Drum Bun!
  • +12 (16 voturi)    
    Sa fi spus o judecatoare romanca asa ceva... (Joi, 29 octombrie 2009, 15:36)

    Vlad [anonim]

    Sa fi spus Madona in concert la MIlano ca italienii sunt intoleranti cu rromii.
  • +15 (21 voturi)    
    Cunoaste-i Inainte ! (Joi, 29 octombrie 2009, 15:36)

    nero [anonim]

    " Cunoaste-i inainte sa ii judeci". ..Suna un slogan...Probabil judecatorul irlandez chiar i-a cunoscut. Incet incet ii va cunoaste toata lumea iar cind ii vom judeca, sper sa nu se mai aleaga praf din etnia lor.
    • 0 (0 voturi)    
      haha (Vineri, 30 octombrie 2009, 15:00)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui nero

      tare comentariul
  • +4 (8 voturi)    
    hahaha (Joi, 29 octombrie 2009, 15:37)

    andrei [anonim]

    foarte bine, din ce in ce mai multi realizeaza care e faza cu indienii astia, poate in viitor nu se mai grabesc sa ne judece pt ca inteleg mai multe...
    Poate incep si ai nostrii sa faca ceva in sensul asta dar e greu daca Bercea Mondialu e fin de-al lui Stolojan...suntem mult prea legati de ei..deja la noi ne-au integrat ei...generatie hi5, pitipoance si cocalari peste tot...ma tem ca e prea tarziu. Dar altii nu or sa ii accepte nici macar de dragul UE...
  • +4 (6 voturi)    
    i-auzi! (Joi, 29 octombrie 2009, 15:38)

    cet23 [anonim]

    I-auzi! incepe cumva sa se trezeasca Europa de Vest? Mira-m-as! E mult mai comod sa acuzi in masa de discriminare si rasism! Who the fuck was care daca aveau dreptate sau fac o mare greseala? Ei, vest-europenii, erau ultimii oameni care isi puneau asemnea intrebari!
    Mintea lor functia foarte simplu: romanii sunt de vina, tiganii sunt ingerasi, niste biete victime! Sa nu-mi spuneti ca incep sa se trezeasca, ca mi-e greu sa cred!
  • 0 (14 voturi)    
    doamna judecatoare (Joi, 29 octombrie 2009, 15:39)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    sa fie la rindul ei judecata la haga si la onu si la unicef si la sediul humanraigtsvatci si sos racisme pentru rasism si discriminare. Sa i se dea douazeci de bice la dos si sa fie tunsa zero si sa poarte o pancarta de git pe care sa scrie asa: sint o razizda abominabila, dar ma caiesc.
    • +1 (7 voturi)    
      Iar ai inceput sa aberezi? (Joi, 29 octombrie 2009, 17:23)

      Nick [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      Lasa-ne, lasa-ne.....
      • +2 (2 voturi)    
        hey, dude (Vineri, 30 octombrie 2009, 15:01)

        gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui Nick

        omul face mishto. geeeez!
  • +1 (7 voturi)    
    serviciu (Joi, 29 octombrie 2009, 15:40)

    adi [anonim]

    daca le dai servici jumatate din ei se lasa de furat adica vor fura aproximativ la nivelul romanilor,iar cealalta jumatate va fi intretinuta de prima si atunci poti inaspri pedepsele pentru furt pentru a descuraja furtul,nu vor mai putea motiva ca fura pt.ca nu au ce manca. Mie cand mi-au spart casa, politistii mi-au spus ca: "nu avem ce le face... nu au servici si nu au ce manca,pune pe cineva sa pazeasca casa"
    • +4 (4 voturi)    
      Tati, (Joi, 29 octombrie 2009, 22:07)

      adik [utilizator] i-a raspuns lui adi

      CINE sa le dea serviciu?

      De ce sa nu "le dea serviciu" la romani? Sau la unguri? Sau la lipoveni?

      De ce sa nu-si caute ei de munca? Asa cum face orice om normal care nu are o paine?

      Tati, daca toti oamenii care sunt fara serviciu ar fura, ce s-ar intampla?
  • +10 (12 voturi)    
    hopa! :))) (Joi, 29 octombrie 2009, 15:43)

    cet23 [anonim]

    atacuri organizate ale haitelor de tigani asupra oraselor irlandeze!
    vai de mine, irlandezilor, dar asta este cultura lor! si voi, ca niste cetateni buni si corecti politici trebuie sa respectati cultura asta! sa o acceptati intru totul, doar suntem toleranti. si mai presus de toate, respectati cultura tiganeasca, respectati sa fiti furati de tigani!
    doar asta ne cereti noua de vreo 20 de ani. :) si oricum, daca va fura tiganii, numai si numai voi, irlandezii sunteti de vina! nu tiganii! ca precis nu vreti sa-i integrati. bietii de ei, plang dupa locuri de munca si voi nu vreti sa-i integrati, numai fiindca sunt tigani! rasistilor!
  • +6 (6 voturi)    
    Afirmatie corecta (Joi, 29 octombrie 2009, 15:51)

    Adrian [anonim]

    Totusi ma bucura faptul ca in alte orase sunt pusi la punct. Politia isi face treaba, judecatorii la fel. La noi daca te ataca unu din asta pe strada, sau fura, politia mai ca se face ca nu vede.

    Nu se pune rau cu tiganu
  • +7 (13 voturi)    
    10/10 (Joi, 29 octombrie 2009, 16:07)

    radu [anonim]

    Dupa cum observ , toate cele 10 comentarii sunt impotriva romilor. Cu al meu 11.Deja nu se mai pune problema de rasism, e chiar o PROBLEMA.Daca pana si judecatoarea aia s-a prins ca TIGANII(nu romii...tigan exista in DEX, nu este o jignire) isi cresc astfel copiii , noi de aici ce sa mai spunem. Sa mai spunem ca ii si ciuntesc de o mana sau de un picior ca sa produca mai mult?? Solutia mea este una simpla.extremista.O mica cruciada impotriva lor si sa-i mutam in desert. Prin faptele lor ne fac de rusine pe fiecare dintre noi, ROMANII, care trebuie sa suportam priviri dubioase si nesiguranta de fiecare data cand calatorim peste hotare si ne dezvaluim cetatenia, europeana de altfel.
    • +5 (7 voturi)    
      Noi facem confuzia (Joi, 29 octombrie 2009, 16:22)

      doru [anonim] i-a raspuns lui radu

      Pai cum sa nu suportam atata timp cat ni-i asumam? A tipat toata mass media ca in Norvegia s-a desfiintat o tabara-satra de ..... romani!? Asa a spus toata lumea: tabara de romani! A vazut cineva pe undeva romani sa traiasca in tabere de carton? Nu! Dar daca si noi spunem ca sunt romani, atunci cei de afara ce sa mai zica? Si tiganii albanezi sau bulgari in Occident se prezinta drept romani. Asta este, in Bulgaria sunt mai multi tigani decat in Romania-raportat la nr. de locuitori-dar chiar si bulgarii ne zic tigani, pentru ca doar noi facem pe tolerantii si ni-i asumam. Oricum mai bine rabdam si asta decat sa ne trezim cu ei inapoi, parca respiri mai bine de cand pleaca astia.
  • +4 (6 voturi)    
    ce-ar fi daca... (Joi, 29 octombrie 2009, 16:14)

    C. [anonim]

    Cred ca cea mai dura pedeapsa pentru rromi ar fi sa-i trimita pachet pe toti intr-un loc unde sa fie numai ei si de unde sa nu poata fugi. Atunci ar trebui sa se puna pe munca toti sau sa se fure intre ei...
    • +3 (7 voturi)    
      no chance (Joi, 29 octombrie 2009, 16:45)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui C.

      s-ar gasi destui retardati care sa faca razboi impotriva noastra ca sa ne oblige sa-i punem pe tigani la loc! misiunea de distrugere a civilizatiei trebuie sa continue, nu?
  • +7 (7 voturi)    
    pedepse... (Joi, 29 octombrie 2009, 16:39)

    mamaika [anonim]

    Cea mai mare pedeapsa ar fi sa-i trimita cineva intr-un loc unde sa nu fie nimic de furat...
  • -4 (18 voturi)    
    Bravo, romani (Joi, 29 octombrie 2009, 16:47)

    Alex [anonim]

    sunteti plini de solutii ca balta de broaste. Una mai imbecila ca alta. In anii 30 la fel s'a pus problema tiganeasca alaturi de cea evreiasca. eugenism in floare. Si stiti, sper, ce s'a intamplat. Si daca nu stiti, nu m'ar mira, dat fiind acerbul nivel de cultura generala specific romanilor, cei mai cinstiti si viteji. "hai sa'i ducem in desert" hai sa abordam Solutia Finala. Idiotilor, nici din cele mai crunte maceluri ale istoriei nu puteti invata. D'aia e Romania unde e, din cauza cretinilor ca voi, incapabili sa rationeze. Tigani sunt in multe tari europene, de ce numai ai nostri fura? Puneti'va intrebarea asta inainte sa emiteti aberatii persiculoase, ce pot duce candva la inceputul unui nou masacru. Din cauza celor ca voi mie imi este rusina sa fiu roman, si nu din cauza tiganilor.
    • +7 (7 voturi)    
      tigani...si tigani (Joi, 29 octombrie 2009, 17:34)

      mamaika [anonim] i-a raspuns lui Alex

      Alex, frate, am trait in Elvetia ultimii 12 ani (sunt cetatean) si am cunoscut tigani elvetieni...li se spune ¨gens du voyage¨ pentru ca asta sunt, nomazi care nu pot sta locului; chestia e ca baietii nu fura, nu violeaza si, chiar daca nu-ti vine sa crezi, depun declaratie de venit, ca orice cetatean. Pentru un simplu motiv: pentru ca altfel se duc la puscarie...ani multi.

      Ca si in USA, daca ma fura pe mine, nu se intampla cine-stie-ce, dar daca fura statul (si neplata impozitului este exact furt, calificat, organizat, prin omisiune, cum vrei tu), puscarie...ani multi.

      Si inca ceva: astia in Elvetia nu au fuste...
    • -4 (12 voturi)    
      Mai sunt si oameni printre romani (Joi, 29 octombrie 2009, 18:24)

      George32 [utilizator] i-a raspuns lui Alex

      Bravo, Alex! Citind comentariile astea ma intrebam oare cum de nu exista oameni care sa le raspunda rasistilor astia. Apoi m-am gandit ca ei nu reactioneaza din acelasi motiv cu al meu: aceste mesaje nu i-ar putea schimba. Intr-adevar, tiganii au daunat imaginii Romaniei, dar mai intai este vina celor care ii discrimineaza. In ochi mei tiganul care fura este net superior majoritatii celor care au postat aici. Acel tigan e needucat si din vina majoritatii care mereu l-a discriminat, acel tigan a fost tratat ca un animal, iar el a trebuit sa lupte pentru a supravietui. In schimb snobii astia, degeaba au scoala, sunt de-a dreptul niste fiinte mizerabile. Iar Hotnews ar trebui sa ii "extermine" macar pe cei care indeamna la exterminarea unei intregi etnii.
      • +3 (5 voturi)    
        Mai sunt si romani printre tigani (Joi, 29 octombrie 2009, 18:48)

        mamaika [anonim] i-a raspuns lui George32

        Cand vei citi, cu proxima ocazie, despre un grup de tigani care au violat o femeie sub ochii barbatului ei (se intampla curent, citeste ziarele de prin Europa asta de doi lei), gandeste-te la discriminare, supravietuire, AK47 si cam ce ai face tu...iti doresc sa nu ti se intample tocmai tie...din nefericire, se intampla mai des decat crezi...

        Tigan needucat??? tratat ca un animal???
        Bai baiete, trezeste-te!!!
      • +7 (9 voturi)    
        Pune-ti funia. (Joi, 29 octombrie 2009, 19:18)

        HESS [anonim] i-a raspuns lui George32

        Ai dreptate .Tiganul ala care fura e superior iar tu esti un tantalau.Mars la munca si plateste impozite.Nimeni nu indeamna la exterminarea unei rase.Dar daca ar disparea cei ca tine romania ar fi alta.Ce ar fi sa vi aici in Spania sa-i infiezi pe cei 20.000-30.000 tigani si sa incerci sa faci educatie si civism cu ei.Sti cate femeiile tiganci de aici spala in casa spanioliilor sau ingrijesc batranii bolnavii.Dar dintre barbatii tiganii cati dintre ei se dau de ceasul mortii sa lucre cu ziua sau chiar sa ingrijeasca o persoana bolnava.NICI 1 LA SUTA DIN CEI 20.000-30.000.Sti cati dintre romanii si romancele care sant cateva sute de mii aici,muncesc si rabda multe pt a castiga un banut cinstit.Cu siguranta mai mult de 1 la suta.
        Cati tigani sau tiganci ai vazut dormind pe iarba in frig sa obtina un contract de munca la capsuni in SPANIA. Dar cati sau cate tiganci se dadeau de ceasul mortii sa plece in ISRAEL sa munceasca in constructii sau ingrijitoare la batrani.Am facut Caritasul de doua ori si nu am vazut nici un tigan.In ISRAEL am cunoscut muuuulti muncitosri romani dar nici un tigan.
        Pai ce .Sant copii destepti atat timp cat exista idioti ca tine..Ce s-ar face desteptii fara prosti.
        Am prieteni tigani.Am dormit in casa lor sute de ori.Muncitori de prima clasa.Apartament cu 4 camere super curat.Cinstiti si educati .Am si trait 5 ani pe o strada unde traiau romani,unguri,tigani in pace si liniste.Nu am auzit sa se fi furat pe strada aia in cei 5 ani cat am locuit acolo.Aveam un sef de echipa maistru TIGAN. un om super.Deci cine vrea sa se integreze o face fara sa astepte impinsaturi de la spate.Dar e usor sa gaseasca scuza atat timp cat exista ,,destepti,, ca tine.
        • +2 (6 voturi)    
          Te contrazici! (Joi, 29 octombrie 2009, 20:14)

          George32 [utilizator] i-a raspuns lui HESS

          Dupa ce spui ca nu ai vazut unul sa munceasca, la final spui ca un sef de echipa tigan, ba ca aia de pe strada ta erau curati, ba ca nu au facut probleme si ati trait civilizat impreuna. Asta am vrut sa spun si eu, daca dai le dam o sansa vom constata ca vom gasi si multi oameni demni de respectul nostru printre ei... insa majoritatea nu se "coboara " pentru a acorda o sansa, mai bine generalizeaza. Imi amintesc cum invatatoarea i-a lasat reptenti pe toti colegii romi din clasa intaia cu exceptia unuia. Ala era extraordinar de destept si nu avea ce ii face insa tot timpul a fost evidenta ura ei pentru acel copil. La firma unde lucrez nu a fost angajat niciun tigan, desi au venit la interviu. Am vorbit cu niste tigani cand am fost la tara si mi s-au plans ca lor li s-a spus sa nu se prezinte la interviu niciun tigan. Cum ai vrea sa traiasca aceste fiinte? Intr-adevar majoritatea sunt rai, dar poate ar fi fost putin mai buni daca le-am fi acordat o sansa.
          • +2 (2 voturi)    
            NU SI NU (Vineri, 30 octombrie 2009, 11:15)

            HESS [anonim] i-a raspuns lui George32

            Cred ca nu ai inteles.In articol era vorba de tiganii din Irlanda.Eu faceam un raport intre cati dintre tiganii de afara muncesc si cati se inghesuiesc sa -si gaseasca de munca afaraSi romanii care pleaca afara..Si ca .,,,cine a vrut sa se integreze nu a avut nevoie nici de ajutoare si nici de impinsaturi de la spate.Dovada prietenii mei tiganii.Problema lor este ca sau izolat exact ca evreii pe vremuri.Dar evreii isi trimiteau copii la scoala .Si multi dintre ei ieseau medici buni,avocati,finantisti,etc, etc
    • +2 (2 voturi)    
      Uite, d'aia (Joi, 29 octombrie 2009, 22:16)

      adik [utilizator] i-a raspuns lui Alex

      pentru ca multi tigani sunt violenti la fel ca tine.

      Un limbaj ca al tau, ma face si pe mine sa-mi fie rusine ca esti roman.

      Daca aveai un pistol ne impuscai pe toti. De ce?
      Pentru ca TU ESTI SIGUR CA AI MEREU DREPTATE.

      Pentru ca pe tine nu te-au talharit 3 tigani in plina straza in miezul zilei in "buricul" targului.
      Pentru ca nu s-au bagat in fata ta la coada.
      Pentru ca in biroul tau nu a intrat niciun nespalat.
      Pentru ca in curtea ta nu a intrat niciun cal ca sa-ti "tunda"iarba fara a fi solicitat astfel de servicii.
      Dar, tu ai intotdeauna dreptate.

      Crezi ca oamenii S-AU NASCUT cu aceasta aversiune?
      De ce trebuie sa fie unii de vina pentru ca nu au facut destul pentru ca altii sa invete catre?
      De ce, trebuie sa fiu eu de vina pentru ca parintii mei m-au dat la scoala iar parintii lui l-au invatat sa fure?
      Pe vremea lui Ceasca, toti puteau avea o casa, un serviciu, un salariu.
      TOTI ERAU EGALI!! D'aia a murit ceasca.
      De ce nu au folosit aceasta egalitate?
  • -1 (7 voturi)    
    ati vazut filmul ala indian care a luat oscar? (Joi, 29 octombrie 2009, 16:49)

    dipa [anonim]

    ba, ce cunoscut suna. din pacate fiecare dintre noi ar trebui sa ia atitudine. sa ne pese mai mult, sa take action ca nu se mai poate. si ei sint oameni si cine nu a avut nevoie de ajutor? sa fim mai buni
  • 0 (0 voturi)    
    sursa? (Joi, 29 octombrie 2009, 17:12)

    gigi [anonim]

    puteti sa publicati si sursa de unde ati citat?


    Nota redactiei:
    Cristian Roman este corespondentul nostru la Dublin
  • +6 (8 voturi)    
    Isteria romaneasca (Joi, 29 octombrie 2009, 17:23)

    Lica Samadaul [anonim]

    Ca de obicei, romanul se isterizeaza, asteapta solutii de la altii, urla inutil aceleasi tampenii: ca ei sunt tigani, nu romani, ca e bine ca au vazut si occidentalii cum e, etc. De parca asta ajuta cu ceva. Daca au pasaport romanesc, sunt romani. Punct.
    Uite o solutie: daca un copil este prins de 3 ori furand, sau cersind, parintii decad din drepturi, copilul e dus la orfelinat. Asta ar scadea poate si numarul de nasteri in randul tiganilor, care de multe ori traiesc din alocatia copiilor.
    • +1 (1 vot)    
      Sistem social? (Joi, 29 octombrie 2009, 18:38)

      mamaila [anonim] i-a raspuns lui Lica Samadaul

      In Elvetia alocatia pentru primul copil este in jur de 180 CHF, cam 110 EUR...nu va repeziti sa faceti calcule! (Este pretul unei cine in doi, intr-un restaurant de bun simt, fara fite, cu o sticla de vin...)

      Ca sa nu mai spun ca asigurarea medicala a copilului, obligatorie (adica nu poti sa nu fi asigurat, altfel nu slujba, nu chirie, nu nimic!), are o valoare superioara alocatiei...

      In schimb, 98% din cersetorii din Geneva sau Lausanne sunt tigani! Si nu din Ferentari, Dudesti sau alte gropi de-ale lui Barbu (aia dau in cap direct), ci tigani moldoveni ori bozgori...
    • +1 (3 voturi)    
      SOLUTIE (Joi, 29 octombrie 2009, 19:26)

      HESS [anonim] i-a raspuns lui Lica Samadaul

      Degeaba le iei copii caci fac altii.Iar romania se va transforma in orfelinate.
      Solutia pt ei si toti altii este legea.
      Trimiti copii la cersit si ciordit.Bun.Copii in institutiile statului sau sa fie dati cu forta unora ca cei de pe acest forum care tot latra ca vai saracii au fst si sant discriminati.Iar parintii la bulau da bulau nu jucarie.Vrei papa iesi la munca ,maturat straziile,construit diguri,taiat spatiul verde,lucrat pamantul,orice lucru sa fie.Asa mai invata sa munceasca nu sa-si trimita copii la cersit.Nu vor sa le chioraie matele. Si asta vreo 10 anisori.
  • 0 (2 voturi)    
    opinie (Joi, 29 octombrie 2009, 18:50)

    anonim [anonim]

    avea dreptate ministrul adrian cioroianu cind i-a scapat porumbelul la roma ....cu incolonarea si desertul..!
  • +2 (4 voturi)    
    in sfarsit... (Joi, 29 octombrie 2009, 19:20)

    Dan [anonim]

    In sfarsit, o voce oficiala occidentala are curajul sa spuna deschis acest lucru, fara sa-i mai pese de posibilele acuze de rasism! E timpul pentru o reevaluare a aceste notiuni: nu e rasism sa spui ca unii atata stiu - sa fure! (Ori sa jefuiasca, sa escrocheze, sa talhareasca, sa violeze, sa intimideze...)
  • +1 (3 voturi)    
    Am citit toate comentariile (Joi, 29 octombrie 2009, 19:33)

    adik [utilizator]

    Am ajuns la o singura concluzie
    Basescu este de vina:-))))
    Nu-i asa felix?:-)

    Intrebarea mea este alta.
    Ce a fost intai: oul sau gaina?
    Nu sariti cu minusuri. Sa ma explic:
    Trebuie mai intai sa-i ajutam pe rrrromi sa sa se integreze in societate si apoi sa le cerem sa respecte legile?
    sau
    Trebuie mai intai sa le impunem sa respecte legea si apoi sa-i ajutam sa se integreze?
    Intrebarea este foarte serioasa
    • -1 (1 vot)    
      Nepotica! (Joi, 29 octombrie 2009, 20:54)

      fggjghg [anonim] i-a raspuns lui adik

      Raspunde la articolele electorale, ca un profesionist ce te pretinzi. Pentru intrebarile existentiale, postate la acest articol, nu te vom ponta.
      • +1 (1 vot)    
        Prima parte (Joi, 29 octombrie 2009, 21:56)

        adik [utilizator] i-a raspuns lui fggjghg

        a postarii mele a fost scrisa in gluma.
        Ma uitam la Antene si, ca de obicei, Base era subiectul, asa ca nu m-am putut abtine.
        Scuze.
        M-am amuzat.

        Intrebarea despre integrarea rromilor este foarte serioasa. Sincer ma preocupa.

        Si chiar mi-as dori un raspuns argumentat.
        Traiesc, la fel ca orice roman, printre rromi. Da, noi traim printre ei.

        Stiu sigur ca nu procedez corect, dar nu stiu unde gresesc:
        Nu fac destul sa-i ajut ca sa-mi fie buni vecini, ori nu am facut tot posibilul pentru a-mi cumpara o pusca?

        O seara buna!
        • 0 (0 voturi)    
          Adik (Vineri, 30 octombrie 2009, 7:31)

          fggjghg [anonim] i-a raspuns lui adik

          :-) Eu am scapat de el. Am scos TV din priza acum 7 ani si ma simt extraordinar.
    • +1 (1 vot)    
      amandoua in acelasi timp (Joi, 29 octombrie 2009, 21:49)

      cet23 [anonim] i-a raspuns lui adik

      Eu zic ca amandoua in acelasi timp, incet dar perseverent.
      Politica europeana de discriminare pozitiva (uneori socanta) este profund gresita.
      Pe de o parte, populatia majoritara se simte frustrata: de ce ei sunt obligati sa respecte legea, pe cand tiganii nu?
      Pe de alta parte, tiganii nu-s prosti. Cei hoti vor vedea ca merge si invata lectia cu corectitudinea politica, de care va abuza evident.
      Plus de asta pretindem ca tiganii sunt egali cu noi, ca si cetateni, dar ii tratam uneori ca pe niste handicapati mintali, cu atatea drepturi suplimentare.
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Vineri, 30 octombrie 2009, 11:56)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui adik

      Aloo... voi mai ganditi normal sau nu? Art. 1 din constitutie: "nimeni nu e mai presus de lege". Deci treaba cu "respectatul legii" e primordiala nu doar pt. ei ci pt. toata lumea. Cu alte cuvinte, sa respecte legea si apoi cu integrarea...
  • +1 (1 vot)    
    CORECTITUDINE POLITICA (Joi, 29 octombrie 2009, 19:55)

    HESS [anonim]

    Cehii sau slovacii au avut vizele pt CANADA eliminate.Dar au fost reintroduse.Ghiciti de ce.
  • -1 (3 voturi)    
    Ar fi nevoie de o reactie dura a ong-urilor! (Vineri, 30 octombrie 2009, 2:28)

    traian [anonim]

    Asociatiile sau Ligile tiganilor,imparatul de la Sibiu si regegele Iulian ce fac? Sunteti fraieri,tarati-o pe judecatoarea in cauza prin procese,certeti excluderea ei din magistratura si solicitati la instantele europene despagubiri de cateva zeci de milioane de euro Irlandei!sa inteleaga si ei ce inseamna UE!fara mila,luati-le banii si cereti respect!Asa cum va invata Vantu!
    In context,nu ar fi rau ca ambasadorul Irlandei la Bucuresti sa fie invitat la o discutie in care pe un ton ferm sa i se transmita un protest,ceva acolo!
  • 0 (2 voturi)    
    Jo, iti admir rezistenta (Vineri, 30 octombrie 2009, 3:56)

    Andrei Pena [anonim]

    Si nu te iau peste picior, nici nu sunt fals-ironic. Nu stiu cum ai atâta rabdare. Cât timp oameni ca tine mai traiesc in România, am macar o mica plasa de siguranta: mai sunt si altii! Exceptionala demonstratia cu miliardul de euro pe care-l ciordesc rumânii impartiali si, nu-i asa?, curati ca lacrima in fiecare an. Multumesc.
    • 0 (0 voturi)    
      si eu te admir Jo (Vineri, 30 octombrie 2009, 13:31)

      si eu [anonim] i-a raspuns lui Andrei Pena

      Iti multumesc ptr rabdarea cu care ai explicat fiecaruia unde greseste..pare inutil, dar nu este, daca nu le spune nimeni oamenilor astora ca gresesc n-o sa afle niciodata si o sa continue cu comportamentul pagubos.

      Intr-adevar este o palma pe obrazul Romaniei si al romanilor si nu al tiganilor..e greu sa ai o imagine de ansamblu..multi nu o au..si e de vina faptul ca am trait in comunitati mici, de acord (printre altele)

      Mi-ar placea sa te cunosc si te salut !
  • 0 (2 voturi)    
    solutie (Vineri, 30 octombrie 2009, 6:54)

    gabriel [anonim]

    Solutia reala a fost data de Maresalul Antonescu ! Insa a fost executat pentru acest lucru !
  • +2 (2 voturi)    
    niste rasisti (Vineri, 30 octombrie 2009, 8:14)

    Catelu [anonim]

    Niste rasisti irlandezii astia. Si francezii, nemtii, englezii, italienii, spaniolii, olandezii, cehii, polonezii, finlandezii, suedezii, austriecii, ungurii, slovenii si inca vreo 10 natii din Europa care ar prefera sa nu aiba tigani pe teritoriul lor. Asa ca hai sa nu mai fim noi asa rasisti si sa-i primim inapoi cu bratele deschise!
  • +1 (1 vot)    
    Si dupa toate astea (Vineri, 30 octombrie 2009, 11:05)

    klaus [anonim]

    Cativa senatori din Parlamentul Romaniei vor sa dea bani mai multi pentru copii celor cu venituri mici... Cu alter cuvinte vor sa incurajeze tiganii sa faca si mai multi copii... Cata prostie in capul astora... Pur si simplu mi se pare ca legile din tara asta incurajeaza lenevia, furtul si lipsa de respect pentru autoritate... Toti prapaditii au o mie de legi care sa-i protejeze si sa-i ajute si numai noi, aia care muncim, suntem in bataia vantului si mai tinem in carca si toti ratatii astia sociali iar dupa toate astea cand ma duc in strainatate trebuie sa mai sufar si pentru ca ei ne-au "popularizat" pe acolo... ce sa mai, de vis ;)
    Oricum, per total ma bucur ca au dat si europenii de tigani, sa ii vad acum cat de deschisi sunt si ei ca eu m-am saturat sa fiu facut rasist fara vina...
  • 0 (0 voturi)    
    Nu dati de poamana la tigani (Vineri, 30 octombrie 2009, 14:41)

    leremipsum [anonim]

    sub nici o forma caci va injura in gand. Ei au un juramant al lor ca sa smechereasca sau sa fure pe romani. Proverbul stravechi spune: "tiganul e tot tigan" Ar trebui sa se faca o rezervatie in Harghita si Covasna si dusi toti tiganii acolo cu forta. Sa nu aiba voie sa iasa sub nici o forma. Sa aiba militia lor, conducatorii lor, fabricile lor,etc.
    • 0 (0 voturi)    
      De acord cu rezervatia (Vineri, 30 octombrie 2009, 18:12)

      nicu [anonim] i-a raspuns lui leremipsum

      dar ar trebui inclusi si ...
      ghici ghicitoarea mea
      depre cine este vorba ...
  • 0 (0 voturi)    
    De ce tiganii din Parlamentul Romaniei NU fura... (Vineri, 30 octombrie 2009, 18:44)

    tizul [anonim]

    ...mai mult decat romanii parlamentari?
    Nu cumva infractionalitatea/moralitatea tine si ea de statutul social?
    Sau este corect cand ungurul spune, cu nenumarate argumente, ca romanul e necivilizat GENETIC?!? Ca civilizatia tine de natie?
  • 0 (0 voturi)    
    Teara de toleranti! (Vineri, 30 octombrie 2009, 21:23)

    vicx1980 [anonim]

    Si judecatoarea asta, cat de irlandeza o fi ea, nu e tot om uman? Ca banuiesc ca voi, cu totii, forumistilor crestini si frica de Dumnezeu sunteti oameni umani, nu?
  • 0 (0 voturi)    
    Judecator Irlandez (Duminică, 1 noiembrie 2009, 23:03)

    Erick Von Anderson [anonim]

    Nu inteleg ce atita tura vura despre aceste animale de Tigani blestemati ,care au facut Rominia de ris peste tot globul , idei exista inca de acum 50 de ani ,si anume cea mai eficace ar fi a lor exterminare in massa , alta solutie nu exista cind sunt prinsi ar trebui sa fie inpuscati pe loc iar restul de gunoaie din familia respectiva pus pe un vapor si expediati in aTara lor de bastina ,unde si acolo aceste gunoaie sunt considerati cea mai josnica speta umana , am uitata sa specific cind sunt pusi pe acele junk de vapoare ar trebui si ele scufundate si uite asa cite putin cite putin vom scapa de acesti blestemati de Tigani infecti , sfatuesc pe acei patroni daca au putina intelepciune , cind ii prinde pe acei nenorociti sa nu mai cheme Politia ci ei insusi sai inpuste pe loc si atunci in viitor ar fi masi putine chelturli decare statul respectiv se plinge cumva ,deci cineva trebuie sa ia o masuta drastica inpotriva acestor deseuri cu chip uman .