O romanca in varsta de 82 de ani ce locuieste la New York, vizitata de politie dupa ce l-a amenintat pe primarul Michael Bloomberg

de Adrian Novac     HotNews.ro
Vineri, 24 aprilie 2009, 12:57 Actualitate | Diasporă


O romanca in varsta de 82 de ani, care locuieste la New York, a fost vizitata de politisti dupa ce "a amenintat" ca va merge la casa primarului Michael Bloomberg pentru a-i prezenta personal o lista cu reparatiile ce trebuie facute la apartamentul sau din Queens, informeaza postul NY1.

Margareta Ionescu, fosta angajata la o galerie de arta din Manhattan, a devenit furioasa dupa ce apartamentul din Astoria in care locuieste de 34 de ani s-a deteriorat si necesita o multime de reparatii: o usa rupta, tavanul prin care curge apa, oglinda sparta de la baie etc.

Femeia a sunat la numarul 311, care este o linie de ajutor pentru locuitorii din metropola americana, pentru a-i cere primarului Bloomberg "sa se puna pe treaba pentru a o ajuta!'.

Ionescu, care locuieste singura si foloseste un baston pentru a se deplasa, sustine ca a apelat de 23 de ori numarul 311 fara insa ca problemele ei sa fie rezolvate. "Am sunat la 311 deoarece este o situatie periculoasa", a declarat romanca, care a precizat ca "operatorii imi inchideau si-mi spuneau ca nu inteleg ce spun".

Intr-un final, femeia le-a spus ca "vrea sa-l vada pe Bloomberg, vrea sa vada politia" si a amenintat ca va merge la locuinta din Upper East Side a primarului din New York.

Amenintarile femeii au pus pe jar NYPD care a trimis doi ofiteri sa verifice despre ce e vorba. "Am fost speriata cand politistii au venit la mine. Nu am vrut sa fiu arestata, pentru ca n-am facut nimic rau. Sunt din Romania si politistii  erau foarte rai acolo", a marturisit femeia, adaugand ca "il iubeste pe domnul Bloomberg".

Politistii s-au convins insa rapid ca femeia "nu vrea sa-l raneasca pe primar" si i-au declarat ca "se vor asigura ca reparatiile la casa ei vor fi facute cat mai rapid".








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3222 vizualizari

  • +4 (6 voturi)    
    bastonul (Vineri, 24 aprilie 2009, 13:26)

    gheorghe [anonim]

    Bastonul este cheia acestei povestiri; de fapt, pentru a se asigura ca ramane la fel de saraca si nepericuloasa trebuiau sa-i ia bastonul. Atunci sa mai ameninte ea pe cineva :)
  • +4 (4 voturi)    
    Comentariu (Vineri, 24 aprilie 2009, 13:32)

    anonim [anonim]

    Are dreptate romanca politisti sunt rai da si ziaristi..
    Imi place chestia cu toate campurile obligatorii si cu inregistrarea.. unde sa ma inregistrez ca toti ne inregistreaza si ne asculta...
    Da e o idee , daca nu raspunde nimeni la apeluri sau la mailurie trimise ziarelor e o chestie ori sa-i injuram ori sa devina si ziaristi oameni seriosi..
    O alta chestie faina sunt sondajele sau mai bine zis voturile... , dimineata la prima ora .. cica s-a mai votat de la acest IP.. o porcarie !!!
  • 0 (8 voturi)    
    spirit revolutionar la baba asta (Vineri, 24 aprilie 2009, 14:29)

    zuza [anonim]

    Batrana are 82 ani. Bun. Sta de 34 de ani in NY.Deci de la 48 de ani. Bun .Sta in casa "sociala"-adica in apartament pentru care nu plateste mai nimic , fiind sponsorizata de catre "stat" , adica de catre cei care muncesc. Bun. Are si o pensie "sociala", incasata de la varsta de 65 ani, ca pana atunci a fost considerata "apta" de munca. Dar n-a muncit...daca muncea,nu ajungea in casa sociala la batranete.Acum, desi are casa si sta cu chirie moka, are ingrijire medicala moka(se cheama medicaid, nu da baba un cent pentru nici un medicament, nici pentru vizita la medic/tratamente/operatii),desi sta de la 48 ani in NY( ce o fi facut ,atatia ani, doar mahala in comunitate si pe la biserica...?!),devine si mai aroganta: vrea sa vina primarul in persoana sa-i repare casa!Da, casa pentru care nu a platit un sfantz!!Misto tara, America!Cate babaciuni obraznice nu stau in ea, babaciuni care n-au platit un cent la stat, o viata intreaga, dar au huzurit, au avut ajutor social ,casa, etc. Ei, tata, s-au dus vremurile bune pentru putuirosii care mergeau un U.S. doar pentru a primi ajutor social...Imi pare rau de cei care au muncit si au facut rate la case, asudand din greu , iar acum, pentru ca n-au bani sa achite o rata, ajung in strada, cu tot cu copii, asta da nenorocire,nu o baba obraznica.
    • +3 (5 voturi)    
      ai citit tot articolul? (Vineri, 24 aprilie 2009, 15:03)

      next [utilizator] i-a raspuns lui zuza

      "fosta angajata la o galerie de arta din Manhattan"...
      • 0 (2 voturi)    
        ia uite aici (Vineri, 24 aprilie 2009, 16:05)

        nu mai vota atata negativ, ca n-ai dreptate [anonim] i-a raspuns lui next

        vezi baba cu pricina aici:http://www.nypost.com/seven/04242009/news/regionalnews/shes_a_threat_to_mike_165971.htm
        nu zice nimic de galeria de arta, in schimb zica ca n-are habar de engleza, deci se vede ca n-a lucrat deloc!
  • +2 (4 voturi)    
    daca era asa... (Vineri, 24 aprilie 2009, 15:16)

    nu-i adevarat, next! [anonim]

    daca era o fosta angajata a unei galerii de arta din Manhattan, ar fi avut o pensie bunicica,ar fi avut casa ei personala, nu ar fi stat in casa sociala( gen ghetto, project-ii zice, in Astoria).
    in afara de asta, ca proprietar, esti obligatr sa-ti facai singur reparatiile la proprietate, in USA, deci asta e indiciul ca ea sta in casa sociala, ca are tupeul sa cheme primarul sa-i repare casa, stiind ca se afla intr-o casa sociala.
    in al treilea rand, daca era o fosta angajata a unei galerii de arta din Manhattan( decim, din elita New-York-ului), nu ajungea in casa sociala, ci intr-un private nursing home, avand o ingrijitre de lux, contra pensiei sale, daca ar fi avut pensie.dar ea nu are nimic si sta intr-un apartament din projects-urile Astorieisi are , in schimb mult tupeu.
    • -1 (1 vot)    
      yes you can! (Vineri, 24 aprilie 2009, 19:30)

      Sandel [anonim] i-a raspuns lui nu-i adevarat, next!

      Dom'le da' e rai curat in America asta...
      • -1 (1 vot)    
        . (Vineri, 24 aprilie 2009, 21:31)

        Mda [utilizator] i-a raspuns lui Sandel

        presupun ca stai in romania, numai aici sunt oameni cu unghia-n gat ;)