Italia: Trei romani, suspectati de uciderea miliardarului italian Franco Ambrosio si a sotiei sale

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 16 aprilie 2009, 16:42 Actualitate | Diasporă


Trei cetateni romani au fost retinuti joi de politia italiana, fiind suspectati de asasinarea violenta a cunoscutului om de afaceri italian Franco Ambrosio si a sotiei acestuia, Giovanna. Romanii au fost prinsi joi dimineata in Licola, in apropiere de Napoli, dupa ce politistii au descoperit in posesia unuia dintre suspecti un telefon mobil furat din casa victimelor, relateaza Corriere del Mezzogiorno.

Cunoscutul miliardar napoletan Franco Ambrosio, supranumit ”regele cerealelor”, si sotia acestuia, Giovanna, au fost gasiti morti, miercuri, in propria casa. Acestia au fost batuti cu bestialitate de mai multi talhari, care au intrat prin efractie in vila in care acestia locuiau.

Autoritatile italiene i-au depistat pe cei trei romani dupa ce acestia au sustras din casa omului de afaceri un telefon celular pe care l-au folosit pentru a efectua mai multe apeluri. Pe numele romanului asupra caruia a fost descoperit telefonul a fost deja eliberat un mandat de arestare. Mai mult, amprentele gasite in casa victimelor se potrivesc cu amprentele cetatenilor romani.

Vineri va fi facuta autopsia cadavrelor lui Franco Ambrosio si Giovanna Sacco. Potrivit primelor concluzii ale anchetei, cei doi au murit dupa ce au fost loviti cu un corp metalic de hotii care au venit sa le pradeze casa.

UPDATE: Cei trei romani au marturisit ca sunt autorii dublului asasinat: "Mama, am intrat intr-o incurcatura, am ucis doua persoane"

Cei trei imigranti romani au marturisit joi, in timpul interogatoriului, ca i-ar fi ucis pe omul de afaceri Franco Ambrosio si pe sotia acestuia, informeaza publicatia italiana.

Politistii au interceptat joi dimineata un apel efectuat de pe celularul furat din casa victimelor. "Mama, am intrat intr-o incurcatura, am ucis doua persoane...nu am stiut ce-am facut", i-a spus la telefon unul dintre presupusii criminali mamei sale din Romania.

Potrivit unor surse din cadrul politiei din Napoli, tinerii, toti in varsta de 22 de ani, se aflau sub influenta alcoolului cand au patruns in vila miliardarului.
   
Romanii sunt suspectati ca au furat si alte bunuri din casa victimelor: bijuterii, carti de credit si portofelele cuplului, obiectele fiind gasite asupra celor trei in momentul in care acestia au fost prinsi.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2957 vizualizari

  • +12 (12 voturi)    
    e cam belea cu romanasii din Italia (Joi, 16 aprilie 2009, 17:13)

    cristi [anonim]

    am vazut eu ce se intorceau cu autocarele din Italia numai fetze de borfashi tatuati si fetite care numai fata de muncitoare nu aveau...
    multi jegoshi au plecat in Italia shi ne fac necazuri...platim o armata de ambasadori sa ne faca imagine tarii, dar o prostie facuta de astia plecati la furat, ucis si servicii sexuale strica multe de tot......
    • -5 (7 voturi)    
      Imagine (Joi, 16 aprilie 2009, 17:31)

      G [anonim] i-a raspuns lui cristi

      Dar de ce, sa nu fi prestat serviciile bine?

      Eu ma gandeam ca e un motiv sa ne iubeasca pe noi romanii si sa ne faca imaginea gigea ;-)
    • +5 (11 voturi)    
      retoric (Joi, 16 aprilie 2009, 18:00)

      florin [anonim] i-a raspuns lui cristi

      E un proverb vechi care suna cam asa : "Naravul din fire n-are lecuire"
      Nu prea cred ca se poate face ceva pentru a-i cuminti pe tigani/romani talhari si criminali.
      intrebarea caer se pune este care rau e mai mic: sa-i lasam sa plece si sa faca tampenii peste tot si sa ne strice imaginea, sa suferim indirect, sau sa-i tinem aici si sa faca tampenii in tara lor, adica sa suferim in mod direct?!?
      Daca ar fi sa fiu sarcastic, as spune duca-se, doar toata europa ne atentiona acum ceva vreme in legatura cu persecutiile minoritarilor astora, cu libera circulatie, cu drepturile omului. Acum au drepturi...
    • -1 (1 vot)    
      Sa stea acolo. (Vineri, 17 aprilie 2009, 11:40)

      anonimu' [anonim] i-a raspuns lui cristi

      Sa plece toti borfasii si sa ramana acolo. Aici ne-ar face infinit mai multe necazuri. Doamne fereste sa se intoarca toti acasa!
    • +2 (2 voturi)    
      Sa le taie mainile. (Vineri, 17 aprilie 2009, 11:43)

      tot anonimu' [anonim] i-a raspuns lui cristi

      Eu le-as taia mainile la aia care fura, daca ar vedea cativa ciungi pe strada, golanii astia s-ar mai gandi daca sa puna de-o hotie...
  • +12 (12 voturi)    
    here we go again... (Joi, 16 aprilie 2009, 17:21)

    un oarecare [anonim]

    propun pedepse exemplare pt astfel de infraciuni! indifirent de cetatenie, culoare. pana nu se aplica nu se invata minte nimeni.
  • +11 (11 voturi)    
    Daca stirea.. (Joi, 16 aprilie 2009, 17:31)

    sile [anonim]

    .. asta se confirma,cred ca pedeapsa cu moartea ar fi cea mai potrivita pentru niste ticalosi ca astia!!
  • +7 (7 voturi)    
    Ce cretini (Joi, 16 aprilie 2009, 19:04)

    FLORIN [anonim]

    Imi e rusine ca asa niste dobitoci sunt din acelasi neam cu mine. Niste cretini ucigasi si prosti. Auzi ce cretini sa sune de pe telefonul mobil furat de la victima. Eventual au sunat in Romania la parinti. Astia is campionii prostilor...
  • +2 (8 voturi)    
    Erau romani sau tigani? (Joi, 16 aprilie 2009, 19:05)

    FLORIN [anonim]

    E o mica diferenta.
    • +5 (7 voturi)    
      ptr italieni si multi altii.. (Joi, 16 aprilie 2009, 19:37)

      cip [anonim] i-a raspuns lui FLORIN

      e tot aia, poporul asta trebuie reeducat, dar numai valorile o pot face, in rest sintem ca o turma cu un berbec prostanac....
    • +6 (8 voturi)    
      Neeh, romanache este o specie aparte (Joi, 16 aprilie 2009, 19:41)

      ioi [anonim] i-a raspuns lui FLORIN

      Da, este o diferenta intre comportament roman mediu si tigan...dar compara comportament si intelect de romanache nescolit de "cartier" si tigan...si spune-mi daca mai vezi vreo diferenta (frate, nici macar culoarea nu mai difera)...daca ce zici tu e adevarat, atunci ce sunt toate neamurile proaste pe care le vezi si pe strazi in Bukkale? Sunt toti tigani? Nu!
      • +2 (2 voturi)    
        Eu zic ca da (Vineri, 17 aprilie 2009, 1:36)

        un roman [utilizator] i-a raspuns lui ioi

        Toti tigani si aia.
        Ca sa fiu sincer tigania s-a impus cam in tot sudul Romaniei si e din ce in ce mai greu sa faci diferenta intre romani si tigani.
  • -8 (10 voturi)    
    ce vreti ? (Joi, 16 aprilie 2009, 20:32)

    Ioan [anonim]

    Nu pot intra toti hotii in PD-L sau PSD, sa devina milionari in euro. Asa ca, hotii mai mici, incearca si ei, sarmanii, sa supravietuiasca.
  • +4 (4 voturi)    
    Saracia nu scuza HOTIA. (Joi, 16 aprilie 2009, 22:12)

    Dan B. Charles [anonim]

    Criminalul, hotul sau borfasul nu are nimic cu Romania sau Romanul. Ticalosul este universal si trebuie pedepsit cu severitate maxima. In cazul acest pedeapsa capitala trebuie aplicata fara nici-o mustrare de constiinta.Legea trebuie schimbata si va trebuii sa aplice pedepse drastice cu scopul PREVENIRII.O societate ingaduitoare CREEAZA MONSTRII.
    • 0 (2 voturi)    
      Asa e cum zici: (Vineri, 17 aprilie 2009, 0:16)

      dami365 [utilizator] i-a raspuns lui Dan B. Charles

      "Ticalosul este universal si trebuie pedepsit cu severitate maxima". Numai dupa cum s-a mai scris aici,intr-un loc ii prinde si condamna si alt tribunal le da drumul(in Italia).Talharii si borfasii cunosc bine slabiciunile si portitele pe care le are legea.Acolo s-au adunat mai multi borfasi pentru ca au mai multe portite si in plus dupa un tun mare in 12 ore sunt acasa.Gunoaie ce ar trebui impuscate!!!
  • +2 (2 voturi)    
    CAT MAI DUREAZA?! (Vineri, 17 aprilie 2009, 10:16)

    Ion I [anonim]

    ..sa faca cineva ceva.. sa nu mai lase toti cretinii sa plece din tara!!!

    oricum nu ai ce sa "reintegrezi" la tigani... :| dar chiar daca au fost sau nu tigani, MAI, MAE, o autoritate tot trebuie sa faca ceva!
    • 0 (0 voturi)    
      continuare (Vineri, 17 aprilie 2009, 23:03)

      Ion I [anonim] i-a raspuns lui Ion I

      sa faca ceva = sa faca ceva pentru a PREVENI nu sa REACTIONEZE cand nu mai are ce sa indrepte (au murit deja oamenii aia)

      As ruga HotNews sa faca un articol cu raspunsul MAI si MAE la ceea ce se intampla in Italia si cum incearca sa PREVINA aceste lucruri.

      multumesc.
  • 0 (2 voturi)    
    Saracia (Vineri, 17 aprilie 2009, 10:43)

    sabo [utilizator]

    Saracia nu scuza hotia!..dar bogatia ..o scuza!?
  • +2 (2 voturi)    
    cel mai bine.. (Vineri, 17 aprilie 2009, 10:54)

    claonic [anonim]

    cel mai bine ar fi sa cheme italienii intr-o piata centrala sau si mai bine la colosseum.. si sa le dea drumu astora in mijlocul lor sa ii linseze..
    sau ca pe vremuri.. ei sa stea pe margine si sa bage cate un animal peste romanashi in mijloc acolo.. crocodili, tigri.. si sa puna pe youtuibe dupa.. sa vada toti ce ii asteapta..
  • 0 (2 voturi)    
    psihologia emigrantului (Vineri, 17 aprilie 2009, 14:12)

    MB [anonim]

    naste monstri.
    mai ales a celor care se duc fara nimic asigurat.

    esti singur, anonim, nimeni nu stie ce faci acolo, deci poti face ce vrei - si acest "ce vrei" liber de orice obligatii morale, sub presiunea intretinerii si a iluziei cistigului rapid... aduce asemenea nenorociri

    (in fine, pe linga tot felul de retele criminale - dar astea stiu cum si unde sa loveasca, fara sa faca prea multa agiatie in presa)

    cind comunitatile romanesti vor fi mai unite, cind romanii vor tine mai mult unii la altii - cel putin destul sa se intereseze de soarta altora si sa ia atitudine cind se sare peste bunul simt, atunci probabil vom vedea mai putini nenorociti de genul asta
    consulatele ? sa-si faca treaba, dar comunitatea prin indivizii ei trebuie sa se implice, si sa nu lase autoritatile locale sa aiba grija.
  • 0 (2 voturi)    
    "Asasinarea violenta" (Vineri, 17 aprilie 2009, 15:12)

    gogu [anonim]

    hai serios... de unde stiti ca nu l-au asasinat cu duhul bladetii??? Hai domnu' va rog muriti!!! Jeez...