Doi romani la Madrid

de Dan Alex Coca     HotNews.ro
Marţi, 17 februarie 2009, 17:53 Actualitate | Diasporă


Claudiu Komartin (in fundal) si Ioan Es Pop
Foto: HotNews.ro
Cu siguranta, doar vazand acest titlu, o mare parte a celor care au ajuns pana aici, au si plecat mai departe spre alte articole. Si asta pentru ca in titlu nu apare ca, doi romani au violat, furat sau mai stiu eu ce fapta or mai fi facut la Madrid. In articolul acesta nu veti afla nimic de genul asta. In schimb cel ce are rabdarea sa parcurga acest text aflat la mare concurenta cu stirile care fac "rating" va afla altceva.

Sambata seara, cand Madridul mustea de turisti doritori de distractie, intr-o mica cafenea din inima capitalei Spaniei, vreo 50 de romani s-au strans sa asculte poezie. Si nu, acelasi Eminescu, Cosbuc sau Toparceanu. Ci poezia a doi contemporani, din doua generatii diferite.

Ioan Es. Pop, un neaos maramuresan emotionat si extrem de direct si Claudiu Komartin, un tanar poet autodeclarat "singuratic si indragostit de viata". Cei doi, veniti din tara au reusit sa-i faca pe cei care le ascultau poeziile sa se recunoasca oarecum in viata de zi cu zi din versurile lor.

Au fost doua ore cand, la Madrid, vreo 50 de romani s-au hranit si cu ceva cultura, nu doar ura, stiri spectaculoase si comentarii despre ei facute mai ales de neaveniti. Romanii de departe stiu sa aprecieze altfel fiecare picatura de cultura romaneasca la care au acces, chiar fara sa fie subiect de breaking news.

Si daca ati avut rabdare sa cititi aceste randuri, poate o intrebare isi asteapta acum raspunsul. Cand ati citit ultima oara o poezie a unui poet roman contemporan? Chiar necunoscut! Daca raspunsul este, nu, sau nu imi amintesc iata aici cate o poezie din creatiile celor doi .

12 octombrie 1992
Ioan Es Pop

Ma intorc acasa dupa ani si ani de umblat prin Bucuresti
si ma intorc cu o plasa goala in mana ,
si iese ea la poarta si imi zice pai,
dragul nostru ,parca ai zis ca mergi la castig
parca ziceai ca tu, in doi ani, o sa cauti sa castigi cat altii in 4
si uite ca acum n-aduci nimic.

Ba, uite, dragilor, chiar nimic n-am castigat.
Si aduc acasa atata nimic cat n-a putut aduna
nimeni in astia doi ani.
Nici n-am putut cara de unul singur,
atata nimic am castigat.

In urma mea vin carele-ncarcate cu nimic,
gata sa se rupa sub greutate.
Cand o sa se desarte toate-n curtea noastra
nimeni n-o sa aiba atata nimic ca si noi.

Intr-un an, doi o sa fie mai cautat decat aurul.
O sa vindem din el numai cand va fi la mare pret.
Fiti siguri, dragilor, atata nimic n-are nimeni,
Doi ani am tot adunat numai cu gandul la voi.

EUROTANASIA
Poezie dedicata bunului prieten Manasia
Claudiu Komartin

Sunt tanar
sunt orgolios
sunt nerabdator
sunt plin de curaj
sunt sentimental
sunt comunist
sunt homosexual
sunt arab
sunt razbunator
sunt aici
sunt flamand
sunt devotat
sunt mandru
sunt liber
eutanasiati-ma

Nota: Autorul textului a publicat poeziile cu acordul celor doi poeti.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4267 vizualizari

  • -2 (4 voturi)    
    Copyright (Marţi, 17 februarie 2009, 18:01)

    Tequila [utilizator]

    Tinand cont de cazul Arghezi (http://www.gandul.info/scoala/editurile-si-ministerul-incep-razboiul-manualelor.html?3934;3932769), au fost platite drepturile de autor celor doi poeti ca sa le poata fi publicate versurile in acest articol?
    • +1 (1 vot)    
      nu te inteleg nene deloc (Miercuri, 18 februarie 2009, 14:05)

      Tazara [utilizator] i-a raspuns lui Tequila

      De ce naiba nene te intereseaza pe tine de capra vecinului? De ce naiba nu te bucuri de un astfel de articol, de acesti romanasi care mai fac si ei ceva bun prin tari straine acum, cind lumea vuieste de crimele si violurile altor romani? De ce naiba trebuie musai sa marsaluim prin sufletele oamenilor cu bocancii plini de noroi? Citeste nene si te bucura nu te mai balacari in amanunte care nu te privesc si nici nu au sens.
      Felicitari autorului ca a reusit intr-un articol atit de scurt sa cuprinda atit de mult frumos. Miam miam.... mi-a placut si m-am bucurat !!!! (sic!)
  • -3 (11 voturi)    
    Asa si? (Marţi, 17 februarie 2009, 18:01)

    M.S. [anonim]

    Sa zicem ca aceste poezii, in opinia mea de diletant, sunt penibile :)
    • +4 (6 voturi)    
      Ai dreptate! (Marţi, 17 februarie 2009, 18:10)

      X [anonim] i-a raspuns lui M.S.

      ... esti diletant!

      Super articol! Si e primul la care am deschi HN azi!
    • +1 (5 voturi)    
      si (Marţi, 17 februarie 2009, 18:17)

      c [anonim] i-a raspuns lui M.S.

      sa zicem ca al tau comentariu nu exista
  • +2 (6 voturi)    
    Nu sunt chiar genii... (Marţi, 17 februarie 2009, 18:07)

    calin [anonim]

    Dar poeziile sunt frumoase. E drept ca nu e suficient sa le citesti... Trebuie sa le si intelegi.
  • -1 (13 voturi)    
    Doamne ia-ne (Marţi, 17 februarie 2009, 18:08)

    Spanish eyes [anonim]

    Doamne ia-ne stinge-ne neamu' ca ne-am prostit in 20 de ani cat n-au reusit comunistii s-o faca in 50! Dac asta e poezie, inseamna ca Eminescu a fost zugrav in Italia sau Spania.Ce ne mai prostiti cu antitalente si gay!!!!!!!!
    • -1 (3 voturi)    
      foarte slab,versuri de manele,nimic altceva (Miercuri, 18 februarie 2009, 8:27)

      mitica [anonim] i-a raspuns lui Spanish eyes

      Asa e !
  • +3 (9 voturi)    
    bravo! (Marţi, 17 februarie 2009, 18:10)

    niv [utilizator]

    splendida initiativa, frumoase poezii, sa le uram mult noroc si sanatate, sa le priasca Spania, merita din plin sa le mearga bine si sa fie feriti de necazuri!
    Cum se zice, tot asa si pe mai departe!
  • +3 (5 voturi)    
    e adevarat (Marţi, 17 februarie 2009, 18:13)

    mikaela82 [utilizator]

    am uitat tot ce este frumos.Parerea mea este ca ne place sa traim asa din moment ce crimele,violurile si hotiile au cel mai rating in televiziune.
    Bani,coruptie,tradare,incest,incendii,uragane,accidente,certuri in familie,sfarsitul lumii,s.a.m.d.sunt frecvente pe micile ecrane.Niciodata nu am inteles de ce omul a ales sa traiasca asa.Citeam in alt articol ca depresia va fi principala boala pe timp de criza.Oare masmedia nu are o contributie la aceasta boala?
    Romanele,poeziile si arta in general au fost uitate.Copii nostru au parte de o lume violenta si poate cu timpul cred ca aceasta lume a existat dintotdeauna.
  • +1 (7 voturi)    
    Poezie (Marţi, 17 februarie 2009, 18:13)

    Vale [anonim]

    nu am cunoscut pana acum o alta natiune cu atata poezie ca cea romaneasca...ar trebui sa auzim mai des despre simtirile noastre frumoase...si stiu ca sunt foarte, foarte multi romani talentati care scriu ceea ce noi toti simtim...sper sa auzim mai multe despre ei...
  • +2 (6 voturi)    
    2 comentarii "potrivite" (Marţi, 17 februarie 2009, 18:20)

    cosmin [anonim]

    cel cu drepturile de autor si cel cu "penibilul" versurilor, demonstreaza la unison ca tot nevoia de rating, scandal si improscat cu noroi sunt la domnie. deci, ce sens ar avea sa citesti materialul daca n-ai cauta in el o samanta de scandal, de orice fel, chiar daca esti prevenit, aproape cu ostentatie, ca n-ai sa gasesti, pentru ca nu asta e scopul randurilor de mai sus?!
    mare pacat ca oamenii nu mai citesc si printre ele...
  • +5 (7 voturi)    
    excelent (Marţi, 17 februarie 2009, 18:24)

    cici [anonim]

    "Articolul" nu e nici o capodopera jurnalistica iar asupra poeziilor nu ma pronunt deoarece nu ma pricep, insa initiativa de a prezenta astfel de informatii este geniala deoarece reprezinta, o foarte mica contragreutate la toate gunoaiele de asa zise stiri care nu fac altceva decat sa na deprime si sa ne inraiasca.
    Felicitari!
    • +2 (4 voturi)    
      De acord cu Cici (Marţi, 17 februarie 2009, 18:53)

      Moldovan [anonim] i-a raspuns lui cici

      Poate veti gasi un coltisor permanent in site cu si despre cultura.
    • +1 (3 voturi)    
      bravo pt. articol, bravo pentru cici (Marţi, 17 februarie 2009, 19:58)

      BB [anonim] i-a raspuns lui cici

      As vrea din cand in cand sa citesc astfel de articole. Insa ce m-ar bucura mai mult si mai mult ar fi sa citesc la fiecare articol comentarii de bun simt ca ale lui cici.
  • +1 (5 voturi)    
    poetii (Marţi, 17 februarie 2009, 18:43)

    ldrm [anonim]

    mi-au placut poeziile, foarte incarcate de sens, amandoua.
    sper sa le citeasca cat mai multa lume (si sa le si inteleaga cat mai multi), chiar daca nu suna ca eminescu, hehe!
    comentariul acela e foarte amuzant :))))
  • +2 (2 voturi)    
    ei ... (Marţi, 17 februarie 2009, 18:45)

    cs_guest [anonim]

    Poeziile mi se par ok. Nu stiu de unde reiese ca autorii ar fi homosexuali (asa cum apare intr-unul din comentariile de mai sus); poate, dupa aceeasi metoda, "@Spanish eyes" ne poate da un verdict si daca Eminescu avea sifilis sau nu atunci cand a scris "Luceafarul", de exemplu ... :)

    Poezia d'aia e poezie, sa fie incarcata cu figuri de stil, altfel ar fi reportaj, plin de fapte, de date ...

    Oricum, "frunzaresc" hotnews-ul zilnic, si ma bucur ca mai gasesc articolase de genul acestuia; denota ca oamenii (jurnalistii, cititorii) s-au cam saturat de banalitatile si oribilitatile zilnice si simt nevoia sa se indrepte spre ceva mai cu substanta, mai estetic. Gasesc ca e inceputul unei "miscari" benefice.

    Revolutia continua :)
  • +3 (5 voturi)    
    brancusi (Marţi, 17 februarie 2009, 18:53)

    radoneman [anonim]

    ne plac, nu ne plac....nu trebuie sa raspundem la aceasta intrebare..citeste si...gandeste , simte.....daca nu simti ceea ce te astepti nu inseamna ca nu este nimic....macar pentru o clipa ai renuntat la pozitia zilnica a unui rotite angrenate intr-un sistem automatizat....si ai zburat cu gandul liber.....stiu ca multi am dori sa descoperim cate un suflet de brancus sau eminescu in fiecare constructie sau amprenta umana.....nu mai expun si multumirea creata de descoperirea unui sambure de idee in versurile expuse anterior....o coloana ce te poate duce spre infinit fara sa te agaseze cu conditii, restrictii si impuneri....felicitari pentru inititiva....
    • 0 (2 voturi)    
      gandind (Marţi, 17 februarie 2009, 19:44)

      danielit [utilizator] i-a raspuns lui radoneman

      Ai dreptate, imi place mult parerea ta.
  • 0 (2 voturi)    
    Felicitari! (Marţi, 17 februarie 2009, 18:55)

    alexandru [anonim]

    In primul rand felicit autorul articolului si nu in ultimul rand pe cei '2 romani la Madrid'. Felicitari!
  • +3 (3 voturi)    
    jurnalism (Marţi, 17 februarie 2009, 19:05)

    elena pocol [anonim]

    "Cu siguranta, doar vazand acest titlu, o mare parte a celor care au ajuns pana aici, au si plecat mai departe spre alte articole. " - interesant mod de-a face asumptii asupra preferintelor majoritatii celor care intra pe Hotnews. Putina subtilitate nu v-ar lipsi.

    "...acest text aflat la mare concurenta cu stirile care fac rating..." O fi mare concurenta, dar e in cadrul site-ului, nu? Ca si pe Hotnews abunda stirile din categoria "un roman a ucis/ a furat / a violat". Rating ati vrut si n-ati dat dovada de nestiinta in a-l obtine. Dupa care tot voi va spalati pe mani si incercati o pirueta nu foarte subtila in directia jurnalismului "moral", ne-axat pe scandaluri & co... Pai hotarati-va :)
  • 0 (2 voturi)    
    3 Bravo (Marţi, 17 februarie 2009, 19:35)

    ovidiu [anonim]

    1. Bravo celor doi romani din Madrid pentru ca incearca sa aduca si altceva oamenilor din jurul lor decat cu ce suntem obisnuiti....
    2. Bravo autorului articolului pentru curajul de a scrie si altceva decat stirile cu care ne-au delectat jurnalistii in ultima vreme (era sa zic dezgustat) ...cu toate ca poate nu erau necesare mentiunile din primul paragraf care amintesc exact acele aspecte care nu ar trebui atat de mult mediatizate...
    3. Bravo tuturor care au citit articolul si au exprimat si o opinie ...pro sau contra...pentru atitudine
  • -1 (1 vot)    
    adevar (Marţi, 17 februarie 2009, 19:41)

    danielit [utilizator]

    Cata dreptate,cat adevar se regaseste in poeziile celor doi.
  • 0 (2 voturi)    
    Poezia ca aducere aminte (Marţi, 17 februarie 2009, 20:01)

    fiorello [anonim]

    Pe Ioan Es. Pop il imbratisam cu drag noi cei din Perugia Italia,Asociatia de cultura Amicizia Romania -Italia,si eu Directorul ei Viorel Igna de care isi aduce in mod sigur aminte poetul din vremea Ieudului fara iesire ,si a prieteniei noastre.Te astept Maestre si la Perugia sa ne mai incalzim inimile in aceste zile cind conationalii nostri le combina de toate culorile .iar presa si televiziunea italiana exagereaza deoarece in vreme de criza trebuie sa-i preocupi cu ceva pe cetateni .Copii mei care au crescut in Italia nu inteleg ce s-a intimpla in acesti ani in tara si care este conditia adevarata a emigrantului...oameni pe care i-ai ajutat uita de unde au plecat,fara cel mai elementar bun simt fac pe excrocii potentati.O mare amaraciune...
    Un scriitor in voga in Italia Gian Antonio Stella a descris foarte bine conditia emigrantului italian in cartea sa L'Orda (Ciurda)(Quando albanesi eravamo noi)aparuta la Rizzoli in 2002.Poate e cazul sa punem in pagina tot ce s-a intimplat aici in toti acesti ani.Gazeta Romaneasca ne-a informat foarte bine de adevarata fata a emigrantului .Este suficienta Arhiva acestei publicatii...Un muratore cu doua Licenze.Pe curind.
    • 0 (2 voturi)    
      r.v.d.r. (Marţi, 17 februarie 2009, 21:18)

      rocco [anonim] i-a raspuns lui fiorello

      pe viorel si ioan.es.ii astept la sighet pe 2 aprilie sa ne aducem aminte de jean balin.-la tabac
      • 0 (2 voturi)    
        Marele profesor Jean Balin (Marţi, 17 februarie 2009, 23:35)

        fiorello [anonim] i-a raspuns lui rocco

        Nu stiu daca o sa putem veni la Sighet,dar ma bucur enorm ca Jean Balin ne mai poate face sa ne intilnim de acolo din ceruri .Oridecite ori am fost la Sighet am simtit Duhul sau care este pretutindeni.Un lucru extraordinar a fost atunci cind am descoperit un mare filosof neoplatonic din sec.3 d.Cr. pe care-l cheama Balinus si a fost discipolul ,marelui Ermete Trismegistulsi autorul unei carti intitulate "Cartea secretelor creatiei"Iata ca daca Jean a mai trait odata inseamna ca mai trai o data!Sper ca de acolo sa ne ajute sa mai putem scoate tara din toate incercarile prin care a trebuit sa treaca in toti acesti ani .Mi-e dor de voi toti si astept sa-mi spuneti unde trebuie venit pe 2 aprilie si cu cine ne vom intilni ,ca-n vara trecuta in Tara Lapusului...Salve
    • 0 (0 voturi)    
      ioan es.pop (Joi, 19 februarie 2009, 11:05)

      gabriel [anonim] i-a raspuns lui fiorello

      viorele, r.v.d.r. ti-a raspuns unde va fi locul de intalnire. la TABAC (Cafe bar)
  • 0 (0 voturi)    
    despre titlu (Miercuri, 18 februarie 2009, 7:03)

    Andrei P [anonim]

    Nu cred că "Doi români la Madrid" e un titlu de articol. De ce? Pentru că cele 4 cuvinte citite împreună nu aduc nici o informaţie nouă. Mai mult, sunt sigur că la Madrid există mai mult de doi români. Cineva ar putea să creadă că acest pseudotitlu încearcă să-l dezinformeze, afirmând că la Madrid există doar doi români şi el, chiar fără să se gândească prea mult la asta, ştie că la Madrid trebuie să fie mai mult de doi români. E natural ca şi românii să ajungă la Madrid etc etc.
    • 0 (0 voturi)    
      Nu ai inteles se pare articolul (Miercuri, 18 februarie 2009, 15:55)

      Adriana D [anonim] i-a raspuns lui Andrei P

      Tocmai prin acest titlu care nu spune nimic altceva ,cred ca autorul a vrut sa arate ceva ! Departe cred , gandul ca doar doi romani tariesc la Madrid. Cred ca a vrut doar sa aibe un titlu extrem de simplu care sa contrarieze. Si a reusit sa te contrarieze :)
  • +1 (1 vot)    
    Prostia (Miercuri, 18 februarie 2009, 11:09)

    Radu [anonim]

    Nu cred ca intre < vestile > de crime ,violenta , violuri ... cu care se hranesc romanii si < asa zisele
    poezii > este vreo diferenta .Acelasi " grotesc " .
    Sa nu -mi vorbiti de Goya .La " El ", este greu sa
    ajungem ....
  • 0 (0 voturi)    
    Poezia! (Joi, 19 februarie 2009, 23:20)

    Ioana [anonim]

    Nu am de gand sa laud sau sa critic poezia celor doi romani. Cica sunt anonimi... Hm! Eu bantui prin Comunitatea Madrid de putin mai bine de un an, dar nu am avut niciodata timp sa stau intr-o cafenea... doua ore?! Oare cu ce se ocupa dumnealor? Sper ca nu si-au pus nevestele sa munceasca slugi pe la casele spaniolilor, pentru ca ei sa aive bani pentru popularizarea operelor lirice... Toti cei care faceti comentarii, pe acest forum, aveti cat de cat idee, de cum traiesc romanii muncitori in Madrid?
    Critic doar aberatia de articol pe care l-am citit, doar pentru ca am vazut in titlul sau, cuvantul MADRID.
  • 0 (0 voturi)    
    Premiile NIRAM ART (Luni, 23 februarie 2009, 10:51)

    diletant [anonim]

    Poate ca ar fi fost interesant de stiut cine a organizat sindrofia asta culturala. Am aflat ca ar fi fost vorba despre un alt scriitor roman, rezident la Madrid pe numele sau, Gelu Vlasin, presedintele Asociatiei Hispano-Romane DIALOG EUROPEAN + Revista NIRAM ART + Galeriile de arta NICOLE BLANCO + ICR Madrid. Si ca ar fi fost si niste premii super interesante. Pentru activitatea literara desfasurata in spatiul european. Deci bravos, popor !