Referendum in Elvetia, pe tema romanilor si bulgarilor, cu consecinte uriase la nivelul UE

de EurActiv.ro     EurActiv.ro
Miercuri, 4 februarie 2009, 14:47 Actualitate | Diasporă


Elvetia voteaza duminica
Foto: udc.ch
Elvetia voteaza duminica, 8 februarie, pentru a decide daca permite romanilor si bulgarilor sa lucreze liber in tara cantoanelor. Dar referendumul ar putea avea consecinte mult mai mari decat acceptarea sau nu a cetatenilor din cele doua tari estice in Elvetia: acordurile comerciale dintre aceasta tara si UE sunt conditionate de un raspuns care sa nu incalce principiul non-discriminarii, promovat de UE.

Referendumul de duminica are ca subiect extinderea libertatii circulatiei in Elvetia si pentru Romania si Bulgaria, dupa ce, pana acum, celelalte 25 de state membre s-au bucurat de acest drept. Referendumul va decide insa asupra confirmarii libertatii de circulatie a tuturor cetatenilor UE. Intrebarea referendumului a fost formulata in asa fel incat elvetienii sa raspunda cu 'da' sau 'nu' daca doresc ca cetatenii tuturor celor 27 de state membre sa se bucure de dreptul de a munci si studia in Elvetia.

Iata textul intrebarii: "Acceptati decretul federal din 13 iunie 2008 in legatura cu aprobarea reinnoirii acordului dintre Elvetia si Comunitatea Europeana si statele membre ale acesteia, despre libertatea de circulatie a persoanelor si in legatura cu aprobarea si inceperea protocolului care extinde acordul libertatii de circulatie si la Bulgaria si Romania?" (cf. Cancelariei Federale).

Ambasadorul elvetian la UE, Jacques de Watteville, a declarat intr-un interviu acordat EurActiv ca, in cazul unui rezultat negativ, tara lui se va pune intr-o situatie dificila in relatiile cu Uniunea Europeana.

Referendumul de duminica are ca subiect extinderea libertatii circulatiei in Elvetia si pentru Romania si Bulgaria, dupa ce, pana acum, celelalte 25 de state membre s-au bucurat de acest drept.

Dar dincolo de aceasta, miza este mult mai mare: intregul fundament legal al relatiilor dintre Berna si Bruxelles. Ca urmare a unei "clauze ghilotina", negociata de cele doua parti in 1999, principalele acorduri comerciale isi vor pierde valabilitatea ca urmare a incetarii acordului legat de libera circulatie. Iar acesta va deveni nul in cazul unui vot negativ pentru ca UE nu poate accepta discriminari intre cetatenii sai: 'UE este formata din 27 de state, nu din 25 plus 2', dupa cum a spus ambasadorul UE in Elvetia, Michael Reiterer.

Articol integral EurActiv.ro







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4271 vizualizari

  • 0 (6 voturi)    
    Previziune: (Miercuri, 4 februarie 2009, 15:34)

    AlinN [anonim]

    La referendum raspunsul va fi "Nu" si Elvetia nu va fi sanctionata in nici un fel semnificativ.
    • -1 (1 vot)    
      Clar (Joi, 5 februarie 2009, 9:41)

      Horia [anonim] i-a raspuns lui AlinN

      Raspuns corect! Sincer? Si eu as vota la fel sa fiu elevetian! Suntem o natie de retardati, hoti, lenesi si necivilizati!
      • 0 (0 voturi)    
        neclar (Sâmbătă, 7 februarie 2009, 22:38)

        airoh [anonim] i-a raspuns lui Horia

        Problema este si ca in presa apar numai nenorocitii care fac prostii pe acolo. Nu o sa vezi un articol despre ce buni sunt lucratorii romani din contructii, si profesorii romani de la universitatile lor s.a.m.d. Astfel de articole nici nu o sa apara, pentru ca omul de rand, de oriunde ar fi el vrea sa citeasca numai lucruri incitante sau care il fac sa se simta bine. Inchipuieste-ti-l pe elvetianul de rand om la locul lui si muncitor, care lucreaza la fabrica de ceasuri din localitate ca monteur si se enerveaza ca nu il mai promoveaza nimeni si ca seful lui are Mercedes, iar el nu poate mai mult de Renault. Citeste in ziar despre criza mondiala, care l-ar putea da afara de la munca (nu intelege de ce da' e speriat tare de toata chestia) si apoi mai aude ca mai vin si altii care sunt gata sa faca ce face el si se multumesc cu o Dacie (desi eu cred ca mai degraba romanul nostru traieste si sub pod, insa isi ia BMW sa-i arata lu' ala cu Mercedesul cine'i jmecher). Dupa care se uita la TV si vede ca astia care sunt gata sa lucreze pe o Dacie sunt un fel de suboameni, care fura nu numai joburi, ci si din buzunare, dau in cap, violeaza, iar in tara lor sunt numai 300Km de autostrada si ei stau mai toti in blocuri (ceea ce pentru majoritatea vest-europenilor inseamna ghetou) si isi tin copii in orfelinate care arata cam la fel ca Auschwitz-ul. Atunci se simte bine ca el e elvetian cu cateva mii de Km de autostrada, cu politisti incoruptibili si cu Renault si nu vrea sa aiba prin jurul lui nespalti din astia... El insa nu a vazut in viata lui un roman adevarat...
  • 0 (8 voturi)    
    ceva e aiurea (Miercuri, 4 februarie 2009, 15:39)

    gigi [anonim]

    Deci in Europa majoritatea tarilor vestice au inca restrictii pe piata muncii pentru romani si bulgari dar UE obliga Elvetia sa nu aiba restrictii???
    • 0 (4 voturi)    
      Exact (Miercuri, 4 februarie 2009, 16:40)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui gigi

      Bine vazut si punctat!
      Cred e vorba de libera circulatie si nu de dreptul la munca.
      Dar libera circulatie era si pana aum.
      Ceva nu e in regula.
  • -3 (5 voturi)    
    bullshit (Miercuri, 4 februarie 2009, 17:28)

    dan [anonim]

    "UE nu poate accepta discriminari intre cetatenii sai: 'UE este formata din 27 de state, nu din 25 plus 2" - atunci de ce mama naibii avem restrictie in Germania, Austria, Anglia, Iralnda, Italia, etc, etc, etc?
    • +4 (4 voturi)    
      Iar nu stiti nimic (Miercuri, 4 februarie 2009, 21:22)

      Cunoscatorul [anonim] i-a raspuns lui dan

      Restrictiile care le avem sunt temporare si nu pot depasi 7 ani de la aderare. De ce sunt totusi restrictii? Pentru ca asa scrie in contract (tratatul de aderare). In realitate, restrictille sunt un fel de concesii pe care le-a facut Romania pentru faptul ca si UE a facut concesii ca Romania nu era complet pregatita in toate domeniile (justitia, mediul, etc.). Dar aceste exceptii temporare sunt probleme "interne" dpdv al UE. Cum Elvetia nu e in UE, UE cere altor state sa trateze cu UE ca un tot, nu pe bucati. Mai pe sleau, UE vrea sa fie luata in considerare in afara UE. P.S. Prin tratatul de la Lisabona, UE va avea personalitate juridica, si atunci va putea incheia direct tratate, fara a mai fi nevoie ca partenerii externi sa semneze 27 de contracte diferite cu statele membre.
      • 0 (0 voturi)    
        Exact asa e (Joi, 5 februarie 2009, 2:28)

        magister maximus [anonim] i-a raspuns lui Cunoscatorul

        ...doar ca si pentru Elvetia vor fi oricum restrictii temporare de 7 ani.
  • +4 (6 voturi)    
    Referendum pentru nimic (Miercuri, 4 februarie 2009, 17:48)

    Radu, Elvetia [anonim]

    Este un referendum la cererea partidelor de dreapata cu interes de politica interna. Se poate astfel face propaganda gratuita in presa si la televiziune. Sondajele arata un rezultat DA. Acum la Geneva nu am vazut nici un afis cu ciorile care sa nu fi fost rupt. Toti cei care traiesc si muncesc in Elvetia, si eu, vom vota DA in interesul Elvetiei. In orice caz nu Romania si Bulgaria reprezinta tema principala a referendumului. Afisele cu ciorile dovedesc doar prostia unor politicieni care nu mai au alte teme de discutie.
  • +5 (7 voturi)    
    Confuzie (Miercuri, 4 februarie 2009, 18:02)

    Radio33 [anonim]

    Gigi şi Dan, confundaţi restricţiile pe piaţa muncii cu restricţiile de circulaţie. În Germania, Anglia, etc, românii şi bulgarii nu pot concura liber pentru locurile de muncă, dar sunt liberi să se plimbe pe teritoriile ţărilor respective. Pe teritoriul Elveţiei românii şi bulgarii nu pot intra decât pe bază de paşaport, în timp ce cetăţenii celorlalte 25 de ţări UE se pot legitima doar cu un act de identitate valabil pe teritoriul propriei ţări. Aceasta este discriminarea pe care Elveţia este invitată să o elimine.
    • 0 (0 voturi)    
      multumesc (Miercuri, 4 februarie 2009, 18:32)

      dan [anonim] i-a raspuns lui Radio33

      Multumesc. Pai daca nu ni se explica ok......
    • +3 (3 voturi)    
      Gresesti (Miercuri, 4 februarie 2009, 20:24)

      Gogu [anonim] i-a raspuns lui Radio33

      Este vorba de acordul de miscare libera intre EU si Elvetia. Il gasesti la http://www.bfm.admin.ch/bfm/en/home/themen/schweiz_-_eu.html
      Problema e acordul precedent era pe 7 ani si expira anul acesta iar EU nu vrea (si as zice eu ca pe buna dreptate) ca noul acord sa trateze statele EU in moduri diferite.

      Radu: In Zurich sunt mai toate intacte. Or fi mai bine pazite sau tin astia mai mult cu ai lu' Blocher ? :D
  • +2 (6 voturi)    
    Dar si Elvetia (Miercuri, 4 februarie 2009, 19:06)

    George32 [utilizator]

    Dar si Elvetia va ajunge la mana Romaniei. Se tot gandesc sa adere si ei la UE. Si Islanda ar dori sa adere. Daca Romania si Bulgaria le vor spune la randul lor NU? Oricum, daca raspunsul va fi NU in Elevetia, Romania are tot dreptul sa actioneze si sa ceara sanctionarea Elvetiei si absolut nimeni nu ar avea cum sa intervina in favoarea Elvetiei.
  • -5 (5 voturi)    
    biometrie sa ne traiesti ca nu avem nevoie! (Miercuri, 4 februarie 2009, 19:15)

    gicus [anonim]

    atunci la ce bun ne trebuie pasapoarte biometrice, buletine si alte oratanii? pana acum ca vor americanii, ca vor evropenii? mama lor, vor bastanii nostri, mama lor de mafioti!!! rusine vesnica!
  • -5 (5 voturi)    
    mama noastra evropa :( (Miercuri, 4 februarie 2009, 19:21)

    magarie [anonim]

    pa mama noastra evropa o doare in tacalie de Romania si cetatenii ei, asa a fost si va fi! va zice unu trait in afara, in Evropa mamii noastre! sa se faca si la noi referendum, daca mai vrem in evropa sa va vaz atunci, fratilor.

    mai bine ne uneam cu balcanii, era mai sanatos si atunci ii puneam pe occidentali sa intre ei in balcani, caci se poarta mai rau decat ai nostri. singura diferenta e ca au strada mai curata... civilizatia nu sta in pasaport dragii mosului. dar spune asta la fraierii care inghit tot ce li se da pe ecran! apropo, unde e politica externa? in chiloti?
  • -1 (3 voturi)    
    inchideti ambasadele pentru discriminare (Miercuri, 4 februarie 2009, 19:23)

    gogus [anonim]

    inchideti ambasadele tarilor care nu ne vor sau ceretile si pe mama si pe tata cand intra in tara! oricum, ei se cred buricul pamantului ;)
  • -2 (4 voturi)    
    HUOOOOO (Miercuri, 4 februarie 2009, 20:04)

    Octavian Ion [utilizator]

    Iata domnilor afisul OFICIAL al acestui referendum: Romania si Bulgaria sunt comparate cu niste CIORI...
    Nimeni nu este deranjat???
    • +3 (3 voturi)    
      nu e asa (Miercuri, 4 februarie 2009, 21:08)

      PaulR [utilizator] i-a raspuns lui Octavian Ion

      Nu este afisul oficial al acestui referendum ca doar nu a innebunit Elvetia. Este un afis al unui partid nationalist, SVP.
      http://en.wikipedia.org/wiki/Swiss_People%27s_Party

      Ei fac o campanie xenofoba incercand sa aduce ceva voturi.
    • 0 (0 voturi)    
      ciorile se refera la romani (Joi, 5 februarie 2009, 9:39)

      ionescu [anonim] i-a raspuns lui Octavian Ion

      si la bulgari. Asa spune afisul. Deci nu se refera la alte etnii. Asa ca nu vad de ce ar deranja pe cineva. In plus romanii sunt dovediti cea mai periculoasa natie din Europa si in primele locuri din lume. Presa internationala obiectiva a scris in nenumarate randuri despre criminalii periculosi romani. E normala aceasta -discriminare- cum ii ziceti voi. in plus studiile au aratat clar ca copiii romani sunt mai inapoiati decat o maimuta cimpanzeu la aceeasi varsta. Iar dezbinarea dintre romani se vede de la o posta.
      • 0 (2 voturi)    
        ptr.unul ce se crede ,,inteligent'' (Joi, 5 februarie 2009, 14:02)

        uribe [anonim] i-a raspuns lui ionescu

        Ma si mir cum va mai suportati singuri!Cica esti roman?Nu prea cred.Ciorile se refera la tzigani!Problema e ca si ei stiu ca cei mai multi provin din Romania!Iar despre inapoierea copiilor romani,du-te si te plimba inainte de a scrie ceva:ai citit tu ceva da era alta concluzia raportului:era vorba de copiii institutionalizati,adica din casele de copii(Plus ca raportul respectiv e o mare tampenie,duoa mine)Da au noroc oricum straini ca unu ca tine le mai da apa la moara(daca pricepi ce vrea sa insemne)Oricum,vai de creierasul tau minuscul,,,patriotul lu' peste ce esti!!!!!
  • +12 (12 voturi)    
    cateva precizari (Miercuri, 4 februarie 2009, 20:37)

    anonim [anonim]

    Citesc de ceva timp articole pe tema acestui referendum dar nimeni nu simte nevoia sa clarifice problema. Lucrez in Elvetia de 3 ani si pot sa dau o serie de clarificari. In momentul de fata cetatenii romani nu sunt la egalitate cu cetatenii europeni. Prioritate la angajare au elvetienii (normal!), europenii (celelalte 25 de state) si dupa...romanii, bulgarii, etc...Un Da la acest referndum ar insemna ca nu vom mai fi discriminati fata de ceilalti cetateni UE. Un NU inseamna acelasi lucru!! De ce? Pentru ca un raspuns negativ va impune aceleasi restrictii tuturor cetatenilor UE (27 tari). In concluzie miza e mult mai serioasa decat dreptul de munca al bulgarilor si romanilor. Un NU inseamna ca elvetienii renunta la un numar important de angajati straini. Sunt sectoare intregi care depind de transfrontalierii francezi sau germani care fac naveta zilnic peste granita. Personal nu pot decat sa admir decizia UE de a nu accepta discriminarea tarilor membre. Pentru redactorii Hotnews: ce-ar fi sa ne faceti o surpriza si in loc de articole traduse sa vedem si noi un interviu cu ambasadorul Elvetiei la Bucuresti, al Romaniei la Berna, etc...
  • -2 (4 voturi)    
    m-am straduit... (Miercuri, 4 februarie 2009, 21:47)

    resita31 [utilizator]

    din toata inima mea de roman sa fac tot ce imi sta in putinta sa ajut Romania sa se integreze in Europa si sa redevenim cea ce am fost pana sa cadem sub influenta Rusiei (fapt realizat findca din cauza dezbinarii ce-a zbuciumat de secole Europa), parte fireasca a acestui concept numit Comunitatea Europeana. Sa nu se uite ca in Europa, 3 natiuni au cele mai vechi traditii si istorie ca stat, printre care si Dacia.
    • 0 (0 voturi)    
      Te iubim, ca ca tine nu gasim... (Joi, 5 februarie 2009, 22:45)

      Axul [anonim] i-a raspuns lui resita31

      Ai convins ca nu stii sa vorbesti corect romaneste si ca esti pe langa subiect.
      De ce insisti sa discreditezi numele de Dacia?
  • 0 (0 voturi)    
    Frumoasa tzara este Elvetia. Sper sa ramina la fel (Vineri, 6 februarie 2009, 14:42)

    Tantza si Costel [anonim]

    Elvetia este o tzara frumoasa si in care ordinea si legea sint respectate .
    Sper sa ramina la fel si in viitor.
    • 0 (0 voturi)    
      stai numa un pic (Sâmbătă, 7 februarie 2009, 19:40)

      clujean [anonim] i-a raspuns lui Tantza si Costel

      sa aiba liber acces acolo manelistii nostri cu BMW-uri SH si-o sa vezi, in 2-3 ani, cum incepe frumoasa Elvetie sa semene cu RRominica...