Un evreu nascut in Romania si care a supravietuit Holocaustului a murit intr-un incendiu la New York

de A.N.     HotNews.ro
Marţi, 3 februarie 2009, 7:15 Actualitate | Diasporă


Un evreu american originar din Romania, care supravietuise Holocaustului, a murit intr-un incendiu la New York, potrivit informatiilor furnizate de presa din metropola. David Weiss avea 100 de ani si facea parte din comunitatea evreilor hasidici satmari.

Weiss a murit la sfarsitul saptamanii trecute, in urma unui incendiu produs in la locuinta sa din Williamsburg, in Brooklyn.

Membrii congregatiei sale au afirmat ca Weiss era un om extrem de religios, care mergea zilnic pentru a se ruga la sinagoga. Acestia au declarat ca "e o tragedie ca un om care a supravietuit celor doua razboaie mondiale si camerelor de gazare de la Auschwitz a fost ucis in incendiul care a devastat mai multe apartamente si magazine".

Dupa o ceremonie religioasa desfasurata in Brooklyn, corpul sau a fost trimis cu avionul in Israel pentru a fi ingropat.

David Weiss s-a nascut in 1909 in Negresti. El si-a pierdut sotia si trei copii in lagarul de concentrare de la Auschwitz. Din cauza batailor repetate primite in timpul detentiei, Weiss isi pierduse partial auzul. O ruda de-a sa a povestit ca Weiss insusi a fost trimis la camera de gazare, insa soldatii care-l insoteau s-au razgandit in ultimul moment si l-au crutat de la moarte, gandindu-se probabil ca il puteau folosi la muncile din lagar.

Dupa razboi s-a mutat in Israel, unde a lucrat ca sofer de camion, iar apoi a emigrat in America.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2535 vizualizari

  • +3 (7 voturi)    
    ? (Marţi, 3 februarie 2009, 7:20)

    TAIFUN [utilizator]

    asa , si ?
  • +3 (7 voturi)    
    Stire de exceptie (Marţi, 3 februarie 2009, 7:30)

    Mos Califar [anonim]

    99, 96% din cititorii vostri nu puteau sa-si inceapa ziua daca nu aflau asta.
  • +5 (7 voturi)    
    insa .... (Marţi, 3 februarie 2009, 8:08)

    zeul lui sa-l odihneasca [anonim]

    Si in Zimbabwe mor mii de oameni de holera.
  • +1 (5 voturi)    
    ce stire e asta? (Marţi, 3 februarie 2009, 8:13)

    Observator [anonim]

    nici faptul ca decedatul se nascuse la Negresti, Oas, nici faptul ca - la 100 de ani - a murit intr-un incendiu accidental in America, nu califica aceasta notita de fapt divers drept "stire" pe un portal ca hotnews.ro Nici macar faptul ca supravietuise lagarelor de concentrare ca sa moara... 64 de ani mai tirziu (sic!) Atunci?... sa fie oare mentiunea ca "era un om extrem de religios, care mergea zilnic pentru a se ruga la sinagoga"?...
  • +5 (7 voturi)    
    De ce???!! (Marţi, 3 februarie 2009, 8:21)

    vyty [anonim]

    De ce este aceasta o "stire"?
    De ce este o "tragedie" cand un om moare la 100 de ani??
  • +4 (6 voturi)    
    stire (Marţi, 3 februarie 2009, 8:55)

    stirescu [anonim]

    multi oameni mor in fiecare secunda....
  • +2 (4 voturi)    
    si d c (Marţi, 3 februarie 2009, 9:14)

    liviu_ [utilizator]

    m-ar interesa pe mine asa ceva?
  • +5 (5 voturi)    
    Este intotdeauna o tragedie... (Marţi, 3 februarie 2009, 9:21)

    marius [anonim]

    ...cand moare un om. In Romania mor zilnic batrani crestini ortodocsi (extrem de religiosi) care au luptat in Al Doilea Razboi Mondial si care mor uitati de lume si de stat.
    Moartea lor nu este demna de a aparea in presa?
    Imi pare rau de dl. Weiss si pentru trecerea sa in nefiinta, insa as vrea sa stiu de ce este aceasta o stire? Este neam cu careva din redactie?
  • -1 (5 voturi)    
    ... (Marţi, 3 februarie 2009, 10:00)

    ileana [anonim]

    Este o stire ca a mai murit unul dintre cei ce puteau povesti, ce a fost si cum a fost...

    Fraza asta-mi pare...
    "O ruda de-a sa a povestit ca Weiss insusi a fost trimis la camera de gazare, insa soldatii care-l insoteau s-au razgandit in ultimul moment si l-au crutat de la moarte, gandindu-se probabil ca il puteau folosi la muncile din lagar."
  • 0 (4 voturi)    
    si ? (Marţi, 3 februarie 2009, 10:28)

    nu conteaza [anonim]

    in romania, in europa, in lume mor zilnic mii de oameni din diverse motive: de boala, de batrinete, impuscati, calcati de masini, de tren, inecati, arsi, sufocati, de foame, etc. pe nimeni nu intereseaza sau daca da atunci unii ii compatimesc si se gindesc ca nici ei nu si-ar fi dorit sa fie in locul victimelor.

    dar, de la o moarte a unuia pina la a o face stire de prima pagina, doar pentru ca este evreu mi se pare o blasfemie la adresa celorlalte mii, probabil printre ei si evrei...

    pina la urma obsesia evreilor de a fi ei victime unice si de a-i inlatura pe ceilalti provoaca actiuni de repulsie...

    nu inteleg de ce si hotnews se inscrie in acest joc...
    • -1 (3 voturi)    
      Stire, nestire (Marţi, 3 februarie 2009, 11:47)

      RoZbert [anonim] i-a raspuns lui nu conteaza

      Este pentru prima data cand spun ceva despre bunicul meu..avea 23 de ani cand a murit cu arma in mana aparandu-si tara in cel de-al doilea razboi mondial. Bunica era insarcinata cu tatal meu care si el a murit fara sa stie unde si cum a murit tatal sau. De mai mult de 10 ani ma straduiesc sa aflu in ce groapa comuna a fost aruncat prin Rusia. Autoritatile statului dau neputincioase din umeri. Poate Hot news.ro ma va ajuta in demersul meu sa gasim impreuna unul din eroii Romaniei care a murit nu intr-un aparatament din New York ,ci pentru a-si apara tara.
  • +1 (3 voturi)    
    Un Profesor Roman (Marţi, 3 februarie 2009, 10:51)

    Poate va intereseaza [anonim]

    Un profesor Roman de limba si literatura Romana care a supravietuit primului si celui de al doilea Razboi Mondial a murit la aproape 99 de ani calcat de un tren! Elevii lui de atatea generatii pot povesti viata dansului. Tragic ca orice moarte! Dumnezeu sa-i odihneasclasa, dar nu cred ca acum trebuie puse toate decesele ca stiri. Viata fiecarui batran care a supravietuit unui Razboi este intresesanta, dar cred ca nici ei nu vor sa le apara moartea ca stire de doi bani in ziare!
    Cred ca daca s-ar trezi din mormant ar face: PFUU cu scarba si ar muri la loc repede si fericiti ca nu mai traiesc printre natantoli.
    • -1 (1 vot)    
      Ca sa nu mai spunem de Ticu Dumitrescu (Marţi, 3 februarie 2009, 14:34)

      MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui Poate va intereseaza

      ...omul s-a stins...plin de demnitate ...in decembrie 2008...
      ...Sunt convins ca a facut-o pentru ca a avut un presentiment....
      ...A simtit ca vine un guvern care o sa incerce
      sa-i blocheze salariul de secretar de stat
      pe care il incasa de la CNSAS...
      ....pe considerentul ca
      ar fi fost un cumul cu
      - pensia de asigurări sociale
      - pensia de fost parlamentar,
      - indemnizatia de fost detinut politic
      și drepturile de autor de pe urma celor 10 carti
      ...de fapt aceeasi carte cu 10 titluri diferite.
      Pe toate le-am cumparat si le-am conspectat .
      Sunt minunate.
      -
  • 0 (2 voturi)    
    morala (Marţi, 3 februarie 2009, 11:03)

    americanu [anonim]

    Daca se reintorcea in Ro, in Negresti, dupa razboi, traia si astazi
  • +1 (3 voturi)    
    apel la ziarist (Marţi, 3 februarie 2009, 11:36)

    vio [anonim]

    Va rog, dle ziarist, explicati de ce acest text este o "stire". Sa inteleaga si "prostrii" de mai sus, si eu, evident.

    Scoteti-ne de nestiinta.
    Va multumesc anticipat!
  • 0 (2 voturi)    
    Tragedie???!!! (Marţi, 3 februarie 2009, 13:04)

    tragodia [anonim]

    Hm,,, nu-mi amintesc sa fi citit cuvantul "tragedie" in putinele articole despre moartea (uciderea) copiilor din Gaza. In schim, il intalnesc in "stirea" despre moartea unui om de 100 de ani!!
    Sa mori la 100 de ani e o tragedie????
    Dar ce-o fi atunci cand mori la 7 ani?


    Scarbava meserie mai fac unii...
  • +3 (3 voturi)    
    Supravietuitor al Holocaustului ars de viu la NY (Marţi, 3 februarie 2009, 13:30)

    Musculin [utilizator]

    Pe Hotnews.ro apar zilnic tot felul de stiri: de la politica la nimfomania Monicai Columbeanu, de la criza economica la cuplul Radulescu-Otil, asa ca nu vad de ce nu ar aparea si o stire despre moartea absurda a unui supravietuitor al Holocaustului, care a scapat din cuptoarele de la Auschwitz pentru a muri ars de viu intr-un incendiu in New York. Ironia sortii!

    Faptul ca cele mai multe comentarii pe marginea acestei stiri sunt asa de tafnoase tradeaza inca o data antisemitismul multor romani care fie au comentat negativ stirea despre moartea unei victime a celei mai abominabile crime din istoria omenirii, fie nu s-au obosit sa puna povestea intr-un context istoric si sa corecteze derapajele antisemite ale celorlalti comentatori.

    Moartea oricarui om e o tragedie, indiferent de cauzele acesteia: razboi, foamete, boala, accident. Insa moartea unei victime a Holocaustului are o valoare simbolica: iata cum dispar rand pe rand martorii directi ai genocidului impotriva evreilor, in timp ce antisemitismul cunoaste o noua revigorare. Iata cat de usor uita oamenii cum in urma cu doar 60-70 de ani un intreg popor a fost supus unui program sistematic de exterminare fizica.

    Moartea bunicului unui comentator pe campul de lupta nu se poate compara cu moartea unui evreu intr-un cuptor sau intr-o camera de gazare. Cu tot respectul, bunicul Dvs. era un soldat si nu a murit aparandu-si patria, ci invadand patria altcuiva alaturi de soldatii Germaniei lui Hitler.

    Armata romana, aliata cu armata nazista, nu s-a oprit la Nistru, ci a mers pana departe in interiorul Rusiei, fiind oprita de-abia la Stalingrad. Romania nu a fost o victima a lui Hitler ci aliata cu acesta din toamna anului 1940 pana in toamna anului 1944.

    Romania poarta o mare responsabilitate pentru atrocitatile comise la ordinul lui Hitler - inclusiv pentru Holocaust - pentru ca s-a aliat cu acesta de la inceputul razboiului si a condus propriul program de exterminare a evreilor: pogromuri, lagare in Transnistria.
    • +2 (2 voturi)    
      HOLOCAUST inseamna ARDERE DE TOT ? (Marţi, 3 februarie 2009, 14:55)

      MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui Musculin

      Unele dintre jertfele prescise
      de Vechiul Testament
      in primele 5 carti scrise de Moise ,
      (recunoscute in mod egal ca fiind sfinte
      de evrei si de crestini)
      constau doar in arderea grasimii
      animalului jertfit,
      carnea fiind apoi rezervata
      slujitorilor Templului.
      *
      Doar in anumite cazuri
      obiectul jertfei era ars complet .
      *
      Banuiesc...si nu cred ca gresesc ...ca
      denumirea generică de HOLOCAUST
      data campaniei naziste de exteminare
      a poprului evreu ...a fost data
      prin asocierea
      cu aceste vechi practici religioase.
      *
      Articolul publicat de americani
      a urmarit...cred... sa evidentieze
      paradoxul conform căruia ,
      dupa ce a reusit sa nu fie ars de nazisti,
      veteranul lagarelor a murit
      tot in foc.
      Privita in acesta ”cheie” intamplarea
      poate fi considerata ca fiind o știre .
      *
      Copistul roman nu a evidentiat nimic din
      acest fundal al stirii,
      motiv pentru care cititorii forumisti
      s-au simtit vexati ....
      că adcă de ce să scriem despre
      un bătrân evreu, fie el și nascut in România,
      cand puteam sa scriem
      cu mai mult folos despre Mutu.
    • -2 (2 voturi)    
      Treci la subiect: cati bani vrei? (Marţi, 3 februarie 2009, 14:58)

      Axul [anonim] i-a raspuns lui Musculin

      O dezbatere pe aceasta tema este inutila, cat timp "recunosterea holocaustului" a fost conditie impusa de UE si NATO si aceasta ipoteza istorica precede pretentii financiare.
      Deci: cati 400,000 ai numarat si cat ceri per capita?
      Nu avem atatia bani, daca iti dam Tara asta esti multumit?
      • +3 (3 voturi)    
        Nu sunt victime unice, dar sunt cele mai mari (Marţi, 3 februarie 2009, 17:38)

        Musculin [utilizator] i-a raspuns lui Axul

        Sunt roman, nu evreu, maghiar, rus, tigan sau mai stiu eu ce. Nu am nici o satisfactie, materiala sau afectiva, de pe urma acuzarii autoritatilor romane ale vremii de colaborare si complicitate cu principalii responsabili pentru genocidul evreilor si al romilor. Mi-e rusine ca in tara unde m-am nascut a fost posibil sa se intample asa ceva, ca bunicii si strabunicii mei nu au facut poate nimic ca sa impiedice, pe cat puteau, asemenea acte monstruoase.

        Dar si mai mare rusine mi-ar fi daca as incerca sa ascund dovezile acestor atrocitati, sa le neg, in ciuda tuturor evidentelor, autenticitatea sau sa ma prefac ca nu stiu, nu cunosc, n-am auzit ca s-ar fi intamplat asa ceva.

        Evreii nu sunt "victimele unice", nu sunt singurii oameni care au suferit de-a lungul istoriei, dar sunt singurul popor pe care o buna parte din omenire a incercat si aproape a reusit sa-l extermineze complet, in urma cu doar cateva decenii. Nu exista nici un motiv care sa justifice exterminarea programata a milioane de oameni.

        Inteleg mecanismele urii, inteleg cum au ajuns evreii "tapii ispasitori universali": romanii au invins rascoalele repetate ale evreilor in anul 70 e.n., au alungat mii de evrei din provincia Palestina, acestia s-au raspandit in tot Imperiul Roman, ducand cu ei fie religia mozaica, fie secta evreiasca care-i submina fundamentele (crestinismul), crestinii au atras de-a lungul secolelor numerosi adepti si au incercat sa se descotoroseasca de cei care le amenintau legitimitatea, le-au pus cartile sfinte la indexul cartilor interzise, i-au ars pe rug ca eretici sau i-au obligat sa se converteasca, i-au alungat din orasele lor sau i-au obligat sa locuiasca in ghettouri si sa se imbrace diferit ca sa poata fi recunoscuti, le-au refuzat dreptul la cetatenie, proprietate sau la anumite munci etc.

        Evreii din Romania au obtinut drepturi elementare mult dupa cei din alte tari, de-abia dupa ce recunoasterea Marii Uniri a fost conditionata de acordarea de cetatenie evreilor.
  • -2 (2 voturi)    
    Nemtii si-au dat seama ca nu va face clabuci (Marţi, 3 februarie 2009, 15:09)

    Axul [anonim]

    "O ruda de-a sa a povestit ca Weiss insusi a fost trimis la camera de gazare".
    O alta ruda a povestit cum romanii i-au testat sangele sa vada daca e bun pentru gresat osiile la carute. Jurnalul lui Weiss este gata sau mai aveti ceva de scris la el?
    Nu cumva Weiss si familia au fost dusi in lagar de unguri? Un amanunt nesemnificativ, nu-i asa?
    • +2 (2 voturi)    
      Holocaustul din Romania (Marţi, 3 februarie 2009, 16:33)

      Musculin [utilizator] i-a raspuns lui Axul

      Din moment ce David Weiss locuia in Transilvania de Nord, teritoriu anexat de Ungaria in 1940 in urma Dictatului de la Viena, e un fapt clar si admis de toti istoricii ca decizia de trimitere la Auschwitz a apartinut autoritatilor Ungariei horthyste.

      Autoritatile romane nu sunt responsabile pentru deciziile luate de autoritatile ungare in teritoriile ocupate de acestia - deci nici de deportarea evreilor din Transilvania de Nord in lagarele de concentrare administrate de SS - decat in masura in care Romania, in calitate de aliat al Germaniei hitleriste, al Italiei fasciste, al Ungariei horthyste, ar fi putut face eforturi mai mari pentru protejarea drepturilor populatiei din teritoriile ocupate, indiferent de etnie: romani, maghiari, germani, evrei, romi etc, asa cum a facut de exemplu Bulgaria cu evreii ce locuiau acolo.

      Dar Romania era prea ocupata cu propriul program de exterminare a evreilor si a romilor ca sa protesteze fata de tratamentul la care acestia erau supusi in teritoriile anexate de Ungaria.

      E adevarat ca evreii din teritoriile administrate de autoritatile romane nu au fost trimisi la Auschwitz, Birkenau, Buchenwald, Dachau etc., dar au fost ucisi fie in diverse pogromuri (Bucuresti, Iasi, Odessa etc), fie in lagare de concentrare construite si administrate in Transnistria (Bogdanovka, Domanovka, Akhmetchetka etc) de armata romana care nu se limitase doar la re-anexarea Basarabiei si Bucovinei de Nord, cedate URSS in urma Pactului Ribbentrop-Molotov, ci si la ocuparea unei mari parti a Ucrainei.

      Despre exterminarea evreilor si romilor ce locuiau in teritoriile administrate de autoritatile romane in anii 1940-1944 (excluzand Transilvania de Nord si incluzand Basarabia si Bucovina de Nord, precum si teritoriile ocupate in Ucraina) sau crimele impotriva populatiei locale din zona de ocupatie de dincolo de Nistru (ucrainieni, rusi, tatari etc), noi cunoastem prea putin si refuzam sa invatam mai mult.

      Raportul Wiesel: http://www.inshr-ew.ro/
  • 0 (0 voturi)    
    Ironic, isn't it (Marţi, 3 februarie 2009, 15:27)

    nume [anonim]

    Numai eu vad ironia sortii ? Evreu supravietuitor al holocaustului moare in incendiu... :)
  • 0 (0 voturi)    
    Si Elie Wiesel s-a nascut in Romania (Marţi, 3 februarie 2009, 15:51)

    fLoreign [anonim]

    Chiar daca Emil Palade a decedat, Romania mai are un Nobel in viata. Chiar daca este poate mai putin stiut (securistii lui Vadim stiu de ce!), Elie Wiesel, laureatul Nobel pentru Pace, este un evreu nascutla Sighet, a supravietuit Holocaustului, a trait o vreme in Franta, apoi in Israel si SUA.

    Noroc ca inca traieste, insa cine din Romania sa-l bage in seama ?
  • -2 (2 voturi)    
    Super stire, frate! (Marţi, 3 februarie 2009, 20:52)

    Cioara din varful parului [anonim]

    Hotnews, sa o tineti tot asa.
    Na, ca intre timp a mai murit unu' in Chicago.
    Hei, Hotnews, aveti de gand sa ne informati, sau nu?
    Ca niste adevarati profesionisti, ce sunteti ...
  • 0 (0 voturi)    
    de apreciat deosebit (Vineri, 6 februarie 2009, 15:32)

    niv [utilizator]

    interventiile lui "Musculin" ca impecabile, o raritate!
    relatarea este importanta din toate punctele de vedere, si pentru mentionarea hasidicilor apartinatori Rabinului de Satu Mare, adica de Sathmary, aflat la NY, o Curte Rabinica de excelenta; la Ierusalim se afla inca din secolul optsprezece-nouasprezece, o mica obste hasidica de Sathmary in vechiul cartier evreiesc Meah Shearim, in sectorul denumit "Ungarin", un foarte mic areal cu un aspect insolit si pitoresc, oameni de omenie, foarte putin cunoscuti in Romania, de altfel, oricum ei sunt prea departe de ochii lumii, o veste despre unul din ei echivaleaza cu un moment istoric, as zice! Multumesc Hotnews!
    • 0 (0 voturi)    
      de fapt (Sâmbătă, 7 februarie 2009, 1:11)

      niv [utilizator] i-a raspuns lui niv

      se scrie, mai curand,"Szatmary", probabil.