Corespondenta din Dublin

Hoti romani, fugariti si prinsi de cetateni irlandezi

de Cristian Roman     HotNews.ro
Joi, 30 octombrie 2008, 18:54 Actualitate | Diasporă


Doi infractori de nationalitate romana au ajuns in miinile politiei irlandeze gratie spiritului civic al mai multor irlandezi din orasul Dundalk (nord-estul Irlandei). Unul dintre romani, Craciun Covaci, 24 de ani, a fost condamnat la 18 luni de inchisoare.

Covaci, impreuna cu o femeie romanca, in virsta de 18 ani, a amplasat dispozitive de citire a datelor de pe carduri in doua bancomate situate in centrul orasului Dundalk. Numai ca mai multi cetateni irlandezi, intrigati de faptul ca bancomatele nu mergeau, desi totul parea in regula, au observat comportamentul ciudat al celor doi romani, care se invirteau pe linga bancomate, facindu-se ca asteapta sa scoata si ei bani.

In momentul in care dispozitivul introdus de romani a fost observat de un client al bancii, caruia i s-a parut suspect de curat dar si de diferit fata de cel obisnuit, a chemat Politia, timp in care cei doi romani au smuls dispozitivul instalat si au inceput sa fuga. Mai multi oameni au inceput apoi o cursa de urmarire a celor doi, soldata cu prinderea romanilor, care au fost apoi arestati de Politie.

Judecatorul care a decis trimiterea in puscarie pentru Craciun Covaci nu a fost impresionat  de faptul ca acesta are trei copii in Romania si nici de tratamentul diferentiat de care infractorii de alta nationalitate au parte in inchisorile irlandeze, din cauza nationalismului exacerbat al unora dintre infractorii autohtoni. Romanca in virsta de 18 ani este cercetata momentan in stare de libertate.

Irlandezul care a observat dispozitivul suspect, a alertat Politia si i-a fugarit pe romani a fost felicitat de catre autoritati pentru spiritual civic de care a dat dovada.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2150 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    Excelent (Joi, 30 octombrie 2008, 19:05)

    Ion [anonim]

    Foarte bine au facut irlandezii ... 18 luni e prea putin pentru pungasii de genul acesta.
  • +11 (11 voturi)    
    nu cred ca exagerez (Joi, 30 octombrie 2008, 19:17)

    panseu dupa o zi de munca [anonim]

    Nu-i mai suport pe ratatii astia, maimutoii astia beliti care fura prin Europa. Nu mai suport fetzele alea de taranoi ordinari dati jos din autocar cu gandul numai la furat . fmnc de rebuturi umane! muriti ma dracului.
  • +9 (9 voturi)    
    Rau au facut (Joi, 30 octombrie 2008, 19:35)

    soferul [utilizator]

    Trebuiau prinsi si batuti bine. Abia apoi chemata politia.
  • +9 (9 voturi)    
    spanzurat de limba... (Joi, 30 octombrie 2008, 19:35)

    Karacsonyi Kovacs [anonim]

    ...nici o mila pentru astfel de oameni. Individul trebuie biciuit in piata publica, decazut din drepturile parintesti, copiii adoptati de stat pentru a stopa transmiterea de lipsa de educatie.

    Toti complicii identificati in tara si/sau strainatate - si toata banda exterminata.

    Guvernul, acesta si urmatoarele, sa trateze acest flagel social ca prima prioritate pentru a salva ce a mai ramas din credibilitatea natiunii romane. Asta in loc sa-si voteze pensii, limuzine, privilegii pentru clientela politica.
  • +7 (7 voturi)    
    Bravo (Joi, 30 octombrie 2008, 19:49)

    Eclesiastul [utilizator]

    bravo!!!!! foarte bine au procedat acei cetateni. ar fi trebuit bagat nitel la zdup si maimuta aia complice. asa ar trebui sa se intample cu toate javrele care ne fac tara de ras.
  • -6 (6 voturi)    
    too fair (Joi, 30 octombrie 2008, 19:56)

    Costel [anonim]

    Cat timp stau draq in alte tari chiar nu ma deranjeaza ce fac, si atat timp cat ii cheltuie in Romania banii produsi cu atat mai bine vazand ca alta industrie nu avem decat cea a cumparaturilor din mall-uri, supermarketuri si alte magazine...cel putin contribuie si ei la bugetul statului cu 19% din ce fac si nu stau prin parnai pe banii nostri :))...--- problema e unde SE DUC banii nostri din buget, aici ar trebui sa fie marea noastra ingrijorare, si nu in ce mod VIN. Si daca ala a luat 18 luni pentru cateva zeci sau sute de mii de euro, celor de pe la FNI, Albina, Bancorex, Caritas cat draq le-au dat pt. miliardele furate? Sa incercam sa nu ne lasam inselati de astia care vor sa ne indeparteze privirile de adevaratele fraude din Romania
  • +7 (7 voturi)    
    18 luni?!? (Joi, 30 octombrie 2008, 20:02)

    loco [anonim]

    Numai atit? Ar trebui 18 ani. Pai mai multa armata am facut eu decit o sa stea ala in inchisoare?
  • +7 (7 voturi)    
    Rusine, Rusine, Rusine (Joi, 30 octombrie 2008, 20:20)

    andrei [anonim]

    Rusine sa le fie acestor indivizi despre care nu pot sa mai spun decat ca nu fac altceva decat sa ne faca de rusine pe noi romanii plecatii in strainatate. Am citit cu uimire fapta acestor indivzi si ar fi trebuit sa primeasca o pedeapsa mult mai mare in plus sa fie expulzati din Irlanda toate asemenea persoane fiindca nu fac alceva decat sa ne faca de rusine.Am ajuns sa-mi fie rusine ca traiesc in Dundalk (Irlanda ) si trebuie sa spun ca sunt roman, fiindca perceptia irandezilor e doar una singura: exemplul de fata...spun asta din experienta.
  • +6 (6 voturi)    
    nebuneala (Joi, 30 octombrie 2008, 20:39)

    dinu [anonim]

    aceste specimene care ne fac de rusine a-r trebui condamnate si in romania.Maimutoi ordinari cu moci de taranoi care se cred destepti furind-ui pe altii. Ne fac de cacat pe noi, cei care lucram cinstit.Ar trebui 18 ani pentru aceste creaturi.
  • +4 (4 voturi)    
    Ce e aia nationalitate? (Joi, 30 octombrie 2008, 21:18)

    Felicia [anonim]

    Am vazut cuvantul "nationalitate" in pasaportul meu si m-am mirat ca "organele" nu au completat nimic, spre deosebire de "cetatenie".
    In articol se mentioneaza nationalitatea infractorilor.
    Sunt si eu curioasa: ce cetatenie au?
  • +4 (4 voturi)    
    Irlanda (Joi, 30 octombrie 2008, 21:42)

    liviu [anonim]

    18 luni..... Taiate mainile si aruncate la caini, biciuti si apoi sa vad daca mai fura careva. Dar stiti ce... poporul isi urmeaza conducatorii: parlamentari, primari, politisti si toata spuma, deci trebuie lucrat acolo mai intai si asta ar trebui sa o facem tot noi romanii ca noi tara. Dati jos toti nenorocitii aia iar tineretul sa preia fraiele.
  • -3 (3 voturi)    
    Covaci?Nume ardelenesc! (Vineri, 31 octombrie 2008, 0:49)

    constanteanu [anonim]

    Ar fi interesant sa se faca un studiu pe regiunile Romaniei.Care regiune da cei mai multi infractori.Dupa nume,Mailat,Pop,Rus,Covaci etc etc,este clar ca ardeenii conduc detasat.Am uitat de t..iganii din Timisoara care au mincat lebedele in Viena sau de t..iganii din Oradea care au blocat o autostrada in Irlanda.Multumim Ardealului! Iar sunteti "fruncea"!
    • +3 (3 voturi)    
      Penal (Vineri, 31 octombrie 2008, 2:54)

      Ion [anonim] i-a raspuns lui constanteanu

      Ce penal esti constantene ... daca te duci pe www.paginialbe.com si dai cautare dupa numele "Covaci" si judetul "Constanta" o sa gasesti 10 persoane inregistrate cu acest nume, iar in Bucuresti vreo 140 de persoane. In Timis sunt 143 de persoane cu acest nume. Dar tu cu "inteligenta" ta deosebita deja ai reusit sa identifici zona din care provine. Nu esti mai bun decat Covaci!
  • 0 (0 voturi)    
    Chiar tu ai facut un clasament! (Vineri, 31 octombrie 2008, 8:37)

    constanteanu [anonim]

    daca ma bazez pe logica,e clar ca este nume ardelenesc>chiar tu ai dat raspunsul.In Constanta sunt doar 10 covaci pe cind in Cluj sunt 115,Timis 143,arad 178,bihor 55,etc etc.Este un inceput de statistica..Chiar ar fi interesant sa vedem cine infunda puscariile in Italia si Spania.Dupa cite curse low cost sunt din ardeal ,este clar de unde sunt.Nu-mi fac griji.Dobrogea la doar 1 200 000 de locuitori,are cei mai putini plecati din tara per gospodarie.Ardeal 22% plecati per gospodarie,Dobrogea 2,4% plecati per gospodarie! (sursa Capital)De ce oare?Cine pleaca din tara daca acasa ar avea tot cei trebuie?Niste saracii!
    • 0 (0 voturi)    
      Logica (Vineri, 31 octombrie 2008, 16:33)

      Ion [anonim] i-a raspuns lui constanteanu

      Deductia ta si mai alea faptul ca zici ca e "logica mea" e total gresita. Ce daca sunt numai zece Covaci in Constanta, hotul acela e numai unul, poate fi chiar din Constanta. Daca vrei sa faci statistica, te duci si iei datele de la politia din statele europene si vezi de unde sunt, nu sa faci analize dinastea stupide fara sens.
    • +1 (1 vot)    
      Argumente (Vineri, 31 octombrie 2008, 16:34)

      Ion [anonim] i-a raspuns lui constanteanu

      Argumente ca nu stii despre ce vorbesti:
      http://www.cugetliber.ro/1221771600/articol/26369/constanta-in-topul-criminalitatii-informatice/
    • +1 (1 vot)