VIDEO: “Anagnina romanilor”, tinta unor raiduri ale politiei municipale din Roma

de Miruna Cajvaneanu     HotNews.ro
Sâmbătă, 6 septembrie 2008, 14:41 Actualitate | Diasporă


Politistii italieni au blocat, vineri, intrarea in parcarea terminalului Anagnina al liniei de metrou A din Roma, principalul loc de intalnire recreativa a comunitatii de romani din capitala Italiei. Parcarea  este rezervata autobuzelor turistice, dar este folosita in special duminica de catre microbuzele si autocarele de pasageri din si inspre Romania. Vineri insa, la 6 dimineata ora locala, un buldozer a adus doua blocuri de ciment masive, amplasandu-le chiar la intrarea in parcare. Daniel Bostaca, organizatorul intalnirilor dintre romani spune ca "tinta, de fapt, suntem noi, romanii. Voi face apel la biroul anti-discriminare”.



Daniel Bostaca, presedintele Asociatiei Romania, care gestioneaza spatiul public din fata iesirii de metrou, a declarat pentru HotNews.ro ca “la Anagnina este in curs o campanie impotriva romanilor care se aduna aici pasnic, in fiecare duminica”.

Actiunea a inceput de fapt pe data de 10 august, cand politia municipala din Roma a demarat o serie de controale minutioase aupra romanilor prezenti la Anagnina. La cele trei masini ale politiei municipale s-au adaugat si alte echipaje ale carabinierilor si politiei de stat. “Politistii au spus oamenilor sa paraseasca zona, desi eu le-am aratat autorizatia pe care Asociatia o are de la Primaria Romei pentru a organiza intalnirile duminicale ale romanilor”.

Urmatoarea duminica, pe data de 24 august, politia municipala a descins din nou. De data aceasta au sechestrat furgonul asociatiei. Motivatia sechestrului, asa cum rezulta din procesul verbal, este comertul neautorizat de produse alimentare si bauturi. “Cum pot sa fiu acuzat de comert abuziv, daca din acelasi document se precizeaza ca furgonul era gol? Este un abuz al organelor de politie, care nu accepta autorizatia pe care o am de la Primarie. Cred ca tinta suntem chiar noi, romanii. Voi face un apel la UNAR- biroul antidiscriminare al guvernului italian pentru a examina situatia creata”, se apara Daniel Bostaca. El mai spune ca albanezii care vand bauturi alcoolice la lighean nu au fost controlati de politisti.

Operatiunile Politiei au culminat, vineri, cu blocarea caii de acces spre parcarea publica din fata terminalului Anagnina.

In fiecare duminica, sute de romani se aduna la Anagnina. Zeci de microbuze si autocare romanesti tranziteaza zona. Multi dintre romani vin si pleaca de la Roma sau trimit si primesc pachete din tara. Parcarea nu este gratuita, ci se plateste o taxa de 20 de euro primariei.

Contactat de HotNews.ro, reprezentantul corpului de politie al sectorului X din Roma nu a fost in masura sa dea o replica oficiala, amanand un raspuns pentru inceputul saptamanii viitoare.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















3256 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    ... (Sâmbătă, 6 septembrie 2008, 15:01)

    dragos [anonim]

    Vara asta am fost ca turist in Spania si la intoarcere am trecut prin Italia. La iesirea din Italia spre Viena erau multe echipaje de politie pe autostrada care opreau masini si dubitze si cautau prin bagaje. Am remarcat repede ca toate aveau numere romanesti si am realizat era vorba de inca o actiune pompieristica impotriva imigrantilor romani.
    Chiar la iesirea din ultima statie de taxare italiana de pe autostrada, cand credeam ca am scapat, un politist mi-a facut semn sa opresc dupa ce m-am apropiat destul ca sa vada nr romanesc. Nu mi-a facut nimic, doar mi-a verificat actele si m-a lasat sa plec dar a fost de ajuns ca sa imi lase un gust amar tranzitul prin Italia.
  • 0 (0 voturi)    
    punct (Duminică, 7 septembrie 2008, 1:22)

    mihai [anonim]

    sa ne intelegem..oamenii aiai au voie sa se stranga acolo..nu sa comercializeze bauturi alcoolice fara autorizatei si fara plata taxelor..adica ILEGAL..

    oamenii aia nu au voie sa puna scaune in strada si sa se tunda in conditii ce nu respecta normele..

    nu vreau sa va fac o lista intreaga..

    cica politia face abuzuri impotriv asociatiei romania..ca nu lasa lumea sa vanda troneala ilegal..

    ce rusine..saracii oameni..sunt discriminati..nu mai pot sa faca si ei o combinatie linistiti..
  • +1 (1 vot)    
    protest (Duminică, 7 septembrie 2008, 11:35)

    termopanu [anonim]

    Italienii astia sunt insuportabili. Nu-i lasa pe romani sa se cace in capul lor! Ce conteaza un mic viol, o talharie, o escrocherie, un furt, la atatea milioane de oameni cat sunt ei? Unde-i democratia pentru care am luptat si am murit in 89? De ce l-am dat jos pe Ceasca? ca sa vina Berlusconi sa ne restranga libertatile noastre?
  • +1 (1 vot)    
    ai dracului romanasii, nu se lasa! (Duminică, 7 septembrie 2008, 14:12)

    mihai cel brav [anonim]

    ce asociatie si de ce respect vor sa aiba parte niste indivizi care isi dau intalnire intr-o parcare ? Cat de seriosi sunt? Cum se pricep ei sa maculeze tot din jurul lor! Orice om isi poate inchipui ce manele, ce injuraturi, ce batai ies din aceste intalniri amicale la iarba verde.
  • +1 (1 vot)    
    mai civilizat (Duminică, 7 septembrie 2008, 16:01)

    Andreiash [utilizator]

    deci statioa Anagnina este distrusa de prezenta romanilor acolo. va spun din p[roprie experienta. foarte bine. sa puneti mana sa va intlaniti in alta parte..mai civilizat!
  • +1 (1 vot)    
    Vanatoare der romani ! (Duminică, 7 septembrie 2008, 17:00)

    Goos [anonim]

    Confirm ceea ce spune dragos, mai sus.
    Am fost in excursie in Spania, iar trecerea prin Italia m-a convins ca cei de acolo sunt obsedati de romani, la hotel ne-au verificat la sange actele, iar la granita cu Austria opreau doar vehiculele cu numar de Romania si le luau la purecat. Nister nesimtiti, asa ar trebui sa le facem si noi mafiotilor lor care vin sa se aciuiasca in Romania.
  • 0 (0 voturi)    
    romani de la anagnina (Luni, 8 septembrie 2008, 0:22)

    A. [anonim]

    am trecut azi dupa amiaza prin anagnina mergand inspre aeroportul ciampino. azi acolo avea loc "festivalul comunitatii romane" in ritmuri de manele si spart seminte si plin de fete dubioase. am mai trecut pe acolo si cu alte ocazii, intrucat de acolo se ia autobuzul catre aeroport si am vazut fel de fel de tarabe cu fel de fel de nimicuri, tanti care vinde seminte "la pahar", etc. Sincer ,la ce romani se invart pe acolo nici nu e de mirare ca se fac raiduri. Spun cu tristete ca nu ma mir de ce are de suferit imaginea tarii noastre. Daca si la un festival al comunitatii romane,cum era afisat "evenimentul", se aud ritmuri de manele,seminte,si se afiseaza persoane cu numai haine cu dragoni si sclipici. fara sa fiu rau, dar daca ii intrebam pe cei prezenti cine e Brancusi, nici 10% nu cred ca ar fi stiut...or aduce ei bani in tara, dar in acelasi timp distrug imaginea tarii..."festivalul comunitatii romane" mhh...se pare ca astea or fi elementele de identitate culturala din zilele noastre ! rusinos as spune!
    din italia,
    a.
    • 0 (0 voturi)    
      Anagnina? (Luni, 8 septembrie 2008, 10:50)

      razvan [anonim] i-a raspuns lui A.

      Acolo nu ai voie sa fotografiezi/filmezi, trebuie mai intai "sa-i ceri voie lu' sefu" daca nu "iti rupem muia!". Cine o fi "sefu", nu stiu. Cert e ca nu recomand niciunui roman de buna credinta sa treaca pe acolo. Noroc cu politaii care stau pe margine gata sa intervina si echipati pana in dinti.

      Pasagerii de la Ciampino trec speriati si cu privirile in jos: sa nu cumva sa supere mitocanii care le scuipa in cap seminte si sunt gata sa le arda vreo doua in ritm de "oh viata mea!".

      Atentie la buzunare daca luati vreun low-cost spre Roma!
  • 0 (0 voturi)    
    culmea tupeului (Luni, 8 septembrie 2008, 10:55)

    Alex [anonim]

    am locuit in Roma timp de 6 ani in anii 90 si pe vremea aceea zona Anagnina era o zona unde eu si colegii mei ne petreceam timpul de dupa scoala si era o zona placuta. M-am intors in 2006 ca sa gasesc cu stupoare aceasta zona transformata intr-un Ferentari scarbos de catre comunitatea de romani din Roma si de activitatile lor "socio-culturale".
    Nimeni nu mai trece prin zona, nici macar ziua in amiaza mare, fara masina si toata lumea stie ca betivii care se iau de oameni si sar la bataie sunt romani.
  • 0 (0 voturi)    
    adevarul! (Marţi, 9 septembrie 2008, 20:55)

    silcoa [anonim]

    Sunt un roman ca mai toti romanii de buna credinta, si care a fost nevoit sa vina cu serviciul pt o perioada in Italia.
    Le dau dreptate autoritilor de la Roma pt actiunile intreprinse. Chiar si autoritatile romane ar trebui sa se implice in astfel de actiuni, pana nu va fi prea tarziu. Nu este posibil ca imaginea romaniei sa fie redata de astfel de adunaturi si indivizi, care vin sa asculte ultimele manele de acasa si sa sparga seminte. Trebuie sa-i vezi pe oamenii care vin la stfel de intalniri, si in mmomentul acela ai sa-i intelegi pe italiani de ce spun ca sunt terorizati si speriati de romani. Trebuie sa-i vazi cum arata si cum sunt imbracati! D-zeule Mare, cat mai mulat, cat mai mult sclipici si tot felul de dragoni sau cu inscrisuri cat mai mari ale unor renumite case de moda din Italia. Nu se poate ca acesti "romani" sa aduca imaginea asta injusta romaniei si romanilor, indiferent cati bani aduc/trimit in tara anual. Haideti sa fim seriosi sa sa spunem adevarul, si sa nu-i mai sustinem atat doar pt faptul ca au documente de Romania si se considera romani!! Acest tip de "romani" , constituie o problema sociala si la noi acasa, numai ca acum o parte din ei si-au mutat "raza de actiune" in Italia!!