Intrarea cainilor si a romanilor, interzisa intr-un magazin din Spania

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 10 mai 2008, 17:20 Actualitate | Diasporă


Un panou pe care scrie "Interzisa intrarea cainilor si romanilor" a fost asezat in fata unui magazin dintr-un oras spaniol, anunta Antena 3. Magazinul este situat in orasul Alcudia, un municipiu din insula Mallorca, din arhipelagul Insulelor Baleare. Pe panou este inscriptionat „Interzisa intrarea cainilor si romanilor. In caz contrar acestia vor fi alungati", totul pe fondul culorilor drapelului Romaniei. In urma avertismentelor politiei, afisul a fost retras din vitrina magazinului, insa in interior a ramas un altul care contine alte insulte la adresa romanilor, considerati „o plaga in expansiune” si carora ar trebui „sa li se taie mainile”.

Proprietarii magazinului sustin ca au ajuns sa faca acest gest dupa ce ar fi fost furati in repetate randuri in ultima perioada si banuiesc ca infractorii ar fi romani.

Cu toate ca autorii furturilor nu au fost prinsi, proprietara magazinului a declarat presei ca stie ca sunt romani pentru ca a recunoscut limba pe care o vorbeau presupusii hoti intre ei. in urma avertismentelor politiei afisul a fost retras din vitrina magazinului, insa in interior a ramas un altul care contine alte insulte la adresa romanilor, considerati „o plaga in expansiune” si carora ar trebui „sa li se taie mainile”.

Romanii din regiune sunt foarte indignati de aceasta situatie, iar presedintele Asociatiei Romanilor din Mallorca, Sergiu Alexandru Radu, a spus ca in general romanii sunt recunoscuti in insula ca fiind niste oameni muncitori si cinstiti, iar aceasta situatie este prima de acest gen. La randul sau, primarul localitatii a declarat ca situatia este un lucru izolat, iar mai multi locuitori au luat deja pozitie in fata comerciantilor, comentand gestul, mai ales ca in apropierea magazinul se afla in apropierea unei scoli unde sunt inscrisi si elevi romani. In arhipelagul Baleare traiesc in jur de 13.000 de cetateni romani.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3932 vizualizari

  • -1 (3 voturi)    
    alooo (Sâmbătă, 10 mai 2008, 17:33)

    neica nimeni [anonim]

    lingaul de Taricelu' ce zice de asta? nenea Base e ocupat sa dea la rame d-nei Udrea ca sa vada si sa comenteze nu?
    • +1 (1 vot)    
      dd (Sâmbătă, 10 mai 2008, 17:57)

      sd [anonim] i-a raspuns lui neica nimeni

      Foarte bine....Cu ce sunt mai buni romanii decat cainii?:))
  • 0 (4 voturi)    
    rusine. (Sâmbătă, 10 mai 2008, 17:49)

    Eugen Iolecu [anonim]

    Proprietarii magazinului sunt cei carora ar trebui sa li se taie mainile. Politia din respectivul oras ar trebui sa se autosesizeze si sa inceapa o ancheta impotriva proprietarilor pentru discriminare. La fel si comisiile speciale ale UE respectiv ambasada Romaniei din Spania si Ministerul de Externe.
    • +3 (3 voturi)    
      hotii nostri (Sâmbătă, 10 mai 2008, 19:19)

      sile [anonim] i-a raspuns lui Eugen Iolecu

      Doi prieteni buni de-ai mei au fost tepuiti de tigani romani in Barcelona,vara trecuta.
      Asa ca ar trebui sa ne mai gandim atunci cand ii criticam pe spanioli.
    • 0 (0 voturi)    
      pt.Eugen (Sâmbătă, 10 mai 2008, 20:18)

      marius [anonim] i-a raspuns lui Eugen Iolecu

      Numai "varianta" 1 conteaza ! 2 si 3 ...nu intra in calcul existand numai pe statul de plata !
      • 0 (0 voturi)    
        esti un bou (Sâmbătă, 10 mai 2008, 23:25)

        ion [anonim] i-a raspuns lui marius

        mare bou
  • +2 (2 voturi)    
    RUSINE (Sâmbătă, 10 mai 2008, 19:01)

    RUSINE [anonim]

    DA?! Atunci sa zic si io sa le taie mainile la francezi ca mi-au furat 50 eur pe RER in Paris? Cine se cred astia? RUSINE
  • +1 (1 vot)    
    sinti (Sâmbătă, 10 mai 2008, 20:28)

    anonymus [anonim]

    cred ca si peste 100 de ani vom discuta -care mai apuca - chiar si la ONU situatia acestei minoritati care va trebui asistate si care nu poate accede la invatamant , la joburi in IT ,etc. din cauza majoritarilor rasisti -Spania nu e vinovata de invazie
    • 0 (0 voturi)    
      CINE-I OPRESTE!? (Luni, 12 mai 2008, 14:11)

      GOGU [anonim] i-a raspuns lui anonymus

      Cine-i opreste nene!?
  • 0 (0 voturi)    
    da (Sâmbătă, 10 mai 2008, 20:38)

    alpha [anonim]

    din pacate asta e felul in care suntem perceputi in lumea civilizata (careia nu-i apartinem din pacate).Nu conteaza ca sunt tigani, cata vreme au pasaport romanesc sunt "de-ai nostri".Ce se intampla in Italia si Spania e urmarea normala si fireasca a ceeace se intampla in aceste tari. Solutia e la noi,dar nu prea are legatura cu democratia si europenismul...
  • 0 (4 voturi)    
    Foarte bine (Sâmbătă, 10 mai 2008, 20:52)

    Romy [anonim]

    Bine au facut aia. Ca suntem un popor de lacuste.
  • +2 (2 voturi)    
    :)) (Sâmbătă, 10 mai 2008, 20:57)

    valentin [anonim]

    faza asta e exact ca cea din filmul "la vita e bella"! cine a vazut filmu probabil stie despre ce vorbesc! :)) pe de alta parte e trist! :(
  • 0 (2 voturi)    
    sa ne facem concediul in Spania...... (Sâmbătă, 10 mai 2008, 21:03)

    gigi [anonim]

    sa incurajam turismul spaniol.....sa le bagam banu in buzunar.....sa le fie bine.....noi suntem niste nenorocitzi care nu meritam sa strangem banuztul de concediul si sa l bagam la ei in buzunar......spaniolii......un popor atat de elegant.....kkt !
  • -2 (4 voturi)    
    rusine (Sâmbătă, 10 mai 2008, 21:28)

    adnana [anonim]

    e umilitor si profund discriminatoriu.,tiganii si nu romanii sint de vina.
  • 0 (2 voturi)    
    romani si romani (Sâmbătă, 10 mai 2008, 21:59)

    ioan timisoara [anonim]

    1. pe de o parte afisul nu e ok, pt ca nu e voie sa se generalizeze in asa hal.

    2. pe de alta parte ca cineva care a fost tocmai in mallorca in vacanta si am intrat in vorba din intamplare cu romani care sunt acolo, stiu ca bastinasii au toate motivele sa fie saturati pana peste cap de catre romani.

    3. exista doua categorii: probabil cei care sunt acolo in constructii sau agricultura nu fura. Dar nu ei sunt vizati. mai sunt altii care lucreaza pt cluburi facand reclama etc, din ei multi nu fac lucruri murdare. Dar mai exista o categorie care sunt acolo NUMAI SI NUMAI LA FURAT! Am fost prevenit de romani care lucreaza acolo de asta, sa fiu atent ca sunt foarte multi care fura. si nimic altceva. as putea da si exemple, dar nu are rost.
    deci pe mine nu ma mira ca mallorquini sunt satui. dar ar trebui sa fie suparati si pe politia si politicienii lor.

    4. Cand e vorba de acesti infractori multi forumisti, comentatori si politicieni vorbesc automat de tigani. Pt mine cei care vorbesc de tigani sunt la fel de xenofobi si rasisti ca spaniolii sau italienii care injura romanii. Cu siguranta nu sunt nici toti tigani, nici marea majoritate. Eu stiu ca sunt foarte multi care nu sunt tigani. cati dintre ei sunt tigani si cati nu sunt, nu se poate spune. Chestia cu tiganii e o diversiune ieftina pt ca multi sa fie cu o constiinta mai usoara, cand nici asa nu ar fi cazul
  • +3 (5 voturi)    
    ce daca suntem hoti si cersetori? (Sâmbătă, 10 mai 2008, 23:18)

    decebalus [anonim]

    Ar trebui sa se sesizeze Comisa Europeana, ONU, FIFA, UEFA, Tratatul de la Varsovia si Uniunea Sovietica. Cum, nu mai poti fura cinstit prin Europa ca te si ia la ochi? Pai, asta e meseria noastra, ce zic eu meserie, vocatie nene, ca doar la asta ne pricepem si astia ce vor acum de la noi? Sa devenim someri?
    Noi suntem hoti si cersetori, nespalati si proxeneti. O stim foarte bine. Dar suntem un popor mandru si asta e important.
  • +3 (3 voturi)    
    misto!!!!-> mit stock(germana) (Sâmbătă, 10 mai 2008, 23:56)

    Robin [anonim]

    Voi suneti niste cetateni indoctrinati masiv, de va curge din roaba.... Ba oameni buni eu sunt roman si cel care le spuneti tigani sunt, n-are treaba cu egalitatea de sanse ce vb eu... doar "rromii" sunt romani de alta natie...tigan este termen chiar jignitor, ce inseamna scandalagiu, agitat, lafaitor, impertinent, si inobediant regulilor ... de orice fel... Eu personal imi dispalce natia, dar inca odata zic " m-a intrebat cineva ceva pe mine? Asa ca adevaratii tigani sunt oameni ca Becali ce sfideaza si arunca cu bani in stanga si dreapta spunadu-si ca's crestini... Ba fratilor, eu am vazut "tigani", si .... sa-mi cada obrazul de rusine... mai harnici si strangatori ca mine.. care chipurile am avut conditii. Aici sa ne batem obrazul ca asta e problema ...educatia si considerentele preconcepute...Tot cautati solutia in Vest... auzit cosmopolitilor, nu e acolo, nu e nicaeri decat la tine in tara...la tine in judet, la tine in curte. Acolo sa va uitati prima oara
    • 0 (0 voturi)    
      pt ala cu "misto" (Duminică, 11 mai 2008, 16:15)

      adina [anonim] i-a raspuns lui Robin

      mai,ia mai cauta si tu etimologia cuvantului "rrom" si vezi cam la ce,de fapt,se refera.Cand spun tigan,numesc natia lor si doar atat,nu are nicio conotatie peiorativa.Si nu,tiganii nu sunt romani de alta natie!!E aberant ce zici tu acolo!Nu fac discriminari de nici un fel,insa ceea ce ma deranjeaza la oameni e hotia si lenea.In general,astea's atribute specifice tiganilor si reactionam inconstient la ele .
  • +3 (3 voturi)    
    Avem si noi o vina (Duminică, 11 mai 2008, 0:40)

    emigrantul [anonim]

    Ca popor nu ne-am ingrijit sa starpim hotia, nici nu aveam cum, guvernul Nastase santaja firmele ca hotii in codru, cine din guvern putea sa vada in grupurile de infractori de la 4000 km un pericol? Inca odata vreau sa aduc aminte ziaristilor ca evita orice discutie si despre situatia romanilor in 90-92 din Germania, cand autoritatile si poporul nu au tras concluziile corecte, ba chiar poporul prost, facea bascalie " i-au speriat domnule pe nemti" zicea romanul ranjind, de parca cine stie ce nzdravanie sau lucru bun ar fi facut cetatenii nostri pe acolo.
    • 0 (0 voturi)    
      Tigani in Germania (Joi, 15 mai 2008, 9:38)

      Neculai [anonim] i-a raspuns lui emigrantul

      Intr-adevar prin 90-92 'coloratii' i-a cam speriat pe nemti. Sate intregi au fost terorizate, au furat camioane si intrau cu ele noapte in filiale de banci din sate, furau trezorul pe care il duceau in padure pentru a-l desface.
      Femeile erau trimise cu copii la cersit iar 'seful' ii aduna seara impreuna cu prada.
      Spre deosebire de alte tari nemtii au rezolvat si aceasta problema.
      De ani de zile nu s-a mai dat niciun reportaj la TV nu se mai scrie nimic in ziare, etc. despre acest subiect. Cel putin in Bavaria nu am mai vazut de foarte multa vreme vreun tuciriu. Tabere de asemenea indivizi n-au existat aici niciodata. Deoarece lumea ii cunoaste deja nici cu cersitul nu mai merge ca la nemti este nerentabil.In Germania fiecare cetaten are asigurat un venit social din care poate trai bine si de accea cersitul nu are sens pentru nemti .
      Inrebarea care se pune: Nu sunt oare si romani pur singe care mai fura prin Europa?
  • +1 (1 vot)    
    N-am cuvinte... (Duminică, 11 mai 2008, 1:03)

    Jo [anonim]

    ... ce-am ajuns...
  • -2 (2 voturi)    
    i-as sparge afisele in cap! (Duminică, 11 mai 2008, 3:33)

    spintecatoru [anonim]

    foarte simplu. daca sunteti romani si vedeti asa ceva intai fotografiati. porma sunati politia si faceti reclamatie. porma spargeti in capul persoanelor din spatele tejghelei astfel de anunturi. .......oh, ce shocuri shi-ar lua bagaboanta aia de proprietara.....
  • +1 (1 vot)    
    si spaniolii sint oameni! (Duminică, 11 mai 2008, 4:14)

    petcu [anonim]

    s-o fi saturat omul!
    Am prieteni din Vilcea care-si fac cumparaturile la Slatina. Cumpara produse provenite din magazinele spaniole. Provenite, adica furate. Pina si detergentul e mai ieftin la Slatina! Detergentul spaniol.
    • 0 (0 voturi)    
      Roman= caine? (Duminică, 11 mai 2008, 15:03)

      Uta-Burcea Dumitru [anonim] i-a raspuns lui petcu

      Cand in cultura unui popor, este "CATELUS CU PARUL CRET" si " MIORITA " mai ai pretentie sa fie cinstit? Daca nu gaseste nimic de furat, isi fura singur caciula. S-au furat banii de la BANCOREXD - DACIA FELIX _ BANCA RELIGIILOR - F.N.I. Cine i-a furat? Nimeni! Asta este. Asta e ROMANIEA !
  • 0 (0 voturi)    
    ISMAR (Vineri, 16 mai 2008, 11:16)

    Camelian Propinatiu [anonim]

    Acesta este un incident major, dar exista numeroase sicane prea marunte pentru a fi bombe de presa.
    Trebuie infiintat de urgenta Institutul pentru Semnalarea si Monitorizarea Antiromanismului (ISMAR).