O noua tendinta in Italia: casatorii aranjate intre romance si cetateni extra-comunitari

de M.Zidaru     HotNews.ro
Vineri, 9 mai 2008, 10:29 Actualitate | Diasporă


Presa italiana anunta aparitia unui nou val de casatorii aranjate, de data asta intre femei romance si soti maghrebieni, pentru a se ocoli legea imigratiei. Motivul acestor casatorii? Dat fiind ca sint cetateni comunitari, romancele le ofera ne-comunitatilor prin aceste casatorii aranjate posibilitatea de a sta legal in Italia, scrie La Repubblica, citat de Rador.

Picatura care a umplut paharul a fost celebrarea a patru casatorii de acest tip intr-o singura zi la primaria din Milano. Aceeasi scena cu o zi in urma si cu doua zile in urma la fel. Tot romance in calitate de viitoare sotii pentru cetateni extra-comunitari. Actele sunt toate in regula, iar sotii reiese ca sunt domiciliati in Milano.

Birourile considera ca aceste casatorii au fost semnalate autoritatilor competente inainte de afisarea publicatiilor si ca nu au fost intalnite nereguli. Nu exista, deci, conditiile pentru suspendarea ceremoniei. Dar altceva nu convinge. Suspiciunea este ca adevaratul scop al acestor uniuni este obtinerea statului de cetatean european, dupa ce Romania a devenit membra a Unuinii Europene in 2007.

Toti sotii de la cele patru casatorii se cunosteau, dar unii s-au prezentat insotiti de traducator deoarece nu se intelegeau cu viitoarele sotii. S-au asteptat, au folosit aceleasi verighete, nu s-au sarutat nici macar in momentul prevazut de ceremonie", povesteste unul dintre consilierii municipali.

"Mai mult, am observat miscari suspecte in afara cladirii, care mi-au intarit dubiile. Functionarii mi-au spus ca acest tip de casatorii este foarte raspandit in ultimul timp si ca oricum nu puteam sa refuz celebrarea lor, dar am observat ca, spre deosebire de trecut, nu era prezenta politia municipala, care ar fi putut face ceva" adauga acesta.

Acum doua luni, si municipalitatea avea suspiciuni. Ceruse sectiunii de investigatii a politiei municipale sa sporeasca controalele si a decis sa inghete toate cererile de casatorii de acest tip. La finalul anchetei, au fost denuntate la procuratura 6 cazuri ilegale, dar celalate au fost in regula. Iar Palatul Marino a trebuit sa deblocheze casatoriile.

Consilierul comunal pentru servicii civile, Stefano Pillitteri, nu pare surprins si recunoaste: "E un fenomen in crestere, noi facem ceea ce putem. Verificam daca resedinta este reala, semnalam cazurile suspecte sectiei de politie, dar nu putem sa facem altceva. Acum sase luni i-am cerut ministrului de interne sa poata monitoriza aceste cereri in timp real, dar ne-au raspuns sa ne limitam la a ne face datoria de oficiali ai starii civile".

Se observa ca in timp ce in ultimii ani numarul casatoriilor dintre romani la Milano a scazut de la 37 in 2005 la 9 in 2007 si 4 in primele luni ale acestui an, cel al casatoriilor dintre femei romance si barbati de alte nationalitati a crescut de la un singur caz in 2005 la 11 in 2007 si pana la 25 (numai in perioada ianuarie-aprilie 2008).








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3109 vizualizari

  • 0 (6 voturi)    
    Casatorii (Vineri, 9 mai 2008, 10:58)

    Dan [anonim]

    Presa italiana incearca din rasputeri sa-i discrediteze pe romanii.Orice motiv este bun.Nu se spune cate italience sau casatorit cu cetateni extracomunitari in aceasi perioada.Oricum 25 este o cifra nesemnificativa.
    • +3 (7 voturi)    
      Plaga Europei (Vineri, 9 mai 2008, 11:37)

      Curva de arabi [anonim] i-a raspuns lui Dan

      E plina Romania de astfel de prostituate (si nu doar din alea penale, de pe centura ci si din cele cu diploma de medicina, care se vand din disperare existentiala, din prostie sau pt. ca le plac tziganiile aurite) care permit la arabi si negri sa aiba acte de "europeni" facuti cu stampila.

      O astfel de retea a fost descoperita recent in Franta (ianuarie 2008), unde era condusa chiar de mama unei din profesionistele "neveste de arab". Facusera acte pt. peste 40 de arabi, berberi si africani, aveau si un doctor mituit sa semneze controlulul medical fara sa puna intrebari si luau intre 2.500 si 4.500 € de casatorie. Francezii sunt deja corciti in mare masura si nu asta ii soca prea mult ci faptul ca reteaua de curve de arabi reprezenta un pericol pt. securitatea nationala, activisti islamisti fanatici gaseau astfel un mijloc legal simplu de a obtine drept de sedere pe termen lung in UE.

      Nu prostituatele romance au inventat asta, se practica de peste 30 de ani prin Europa vestica, datorita tolerantei prost intelese si legislatiei deficitare. Apoi au aparut miscari ideologice pro-imigrationsite si anti-europene care propovaduiesc corcirea generala a umanitatii si disparitia completa a raselor, omenirea urmand sa devina un fel de masa informa de clone tuciurii, cu un IQ mediu si fara identitate istorica clara. Partide si miscari stangiste occidentale considera ca notiunile de "popor", "etnie", "limba nationala", "cultura nationala", "traditie istorica" sunt "fasciste" si natiunile si statele trebuiesc distruse si inlocuite cu un fel de anarhie semi-colectivista. Pt. astfel de extremisti, incurajarea avortului, homosexualitatii, imigratiei, dezindustrializarii, ateismului, sunt arme de distrugere a popoarelor europene, considerate prea albe, prea educate, prea crestine, prea elitiste.
      • 0 (4 voturi)    
        alo (Vineri, 9 mai 2008, 11:55)

        adi [anonim] i-a raspuns lui Curva de arabi

        traiasca poporul roman, crestin pina in maduva oaselor, educat de nu mai poate si cu o identitate istorica clara !!!! :))))

        nenea, esti dus rau cu pluta
      • -2 (2 voturi)    
        rasism (Vineri, 9 mai 2008, 12:23)

        PaulR [utilizator] i-a raspuns lui Curva de arabi

        Cum zicea si adi esti dus rau cu pluta; rasist pana in maduva oaselor.
        Asta nu inseamna ca ce fac romancele din cazul de fata e ok.
        • 0 (0 voturi)    
          Comentariu sters de utilizator (Vineri, 9 mai 2008, 22:21)

          [anonim] i-a raspuns lui PaulR

      • -2 (2 voturi)    
        esti dus cu pluta (Vineri, 9 mai 2008, 16:24)

        zvezda [anonim] i-a raspuns lui Curva de arabi

        Pretinzi ca te opui extremismului si fanatismului, dar tu exact asta esti. Plus fascist. Si prea incult ca sa-ti dai seama.
      • 0 (0 voturi)    
        esti varza si nu stii (Luni, 12 mai 2008, 3:02)

        seby [anonim] i-a raspuns lui Curva de arabi

        exact asa gindesc italienii in privinta romanilor ne considera :"zingari", tzigani , sau altii mai cititi spun ca toate scursorile IMP.ROMAN , curve , hoti etc. au fost trimisi in Romania, exemplu fiind poetul Ovidiu exilat la Tomis.
      • 0 (0 voturi)    
        corceala mondiala (Duminică, 24 octombrie 2010, 21:02)

        catalin [anonim] i-a raspuns lui Curva de arabi

        bravo! ...foarte corect spus ,pacat insa ca majoritatea au deja creierele spalate si nu inteleg treaba asta
  • +1 (1 vot)    
    raspuns dan (Vineri, 9 mai 2008, 11:19)

    oana [anonim]

    25 e numar, nu cifra :-)
  • 0 (2 voturi)    
    care e problema lor? (Vineri, 9 mai 2008, 11:33)

    lucian11 [anonim]

    sa inteleg ca in italia casatoriile sunt doar intre italieni si italience? nici o altfel de combinatie?

    bai sa fie.

    si romancele care nu stiau "regula" asta au iesit normal imediat in evidenta ...

    foarte "atenti" italienii astia cu romanii...
  • +1 (3 voturi)    
    abia astept sa mi fac concediul in Italia... (Vineri, 9 mai 2008, 11:53)

    gigi [anonim]

    sa le bag banu' in buzunar.....sa aigur locuri de munca in turism.......sunt fratzii nostrii latini.......o tzara minunata.....pacat ca e locuita......
    • +2 (2 voturi)    
      la fel si romania (Vineri, 9 mai 2008, 14:15)

      dani [anonim] i-a raspuns lui gigi

      o tara superba extraordinara pacat ca-i locuita :)
  • +2 (2 voturi)    
    Mai bine ne bucuram (Vineri, 9 mai 2008, 14:59)

    st oier [anonim]

    Unul din primele beneficii ale integrarii. Daca pana acum trebuia noi sa dam banul la cei cetatenie italiana, germana, etc ca sa putem ramane la lucru in tarile respective, a venit si rindul nostru. Curvele vor putea spune si ele ca sunt femei serioase, maritate si credincioase. Sfatul meu e sa va vindeti cat mai scump pielea.
  • 0 (0 voturi)    
    shit (Duminică, 24 octombrie 2010, 21:14)

    CATALIN [anonim]

    avem o tare numai de curve care sunt facute in exclusivitate pentru export ,inainte eram unul din cei mai mari exportatori de grine din lume acum suntm cei mai mari exportatori de curve din lume ,cit despre corceala si tuciurirea europei este foarte adevarat ,masoneria si evreii sionisti stiu ei ce fac ca doar au nevoie de vite umane cu cipul implantat sub ceafa care sa execute ordinele la comanda ,un fel de zombi cu creierele vidate ce nu mai realizeaza adevarata realitate in care traiesc....exact asta se intimpla acum cu majoritatea cetatenilor europeni avind deja creierele spalate si sustinind prostia globalitionismului si distrugerea nationalismului (chestie foarte prezenta in special la femei)