Corespondenta din Italia

Intronizarea PS Siluan ca Episcop Episcop ales al Episcopiei Ortodoxe Romane a Italiei

de Miruna Cajvaneanu     HotNews.ro
Miercuri, 7 mai 2008, 20:28 Actualitate | Diasporă


PS. Siluan va fi întronizat, joi, ca Episcop Episcop ales al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei. Ceremonia va avea loc în oraşul Lucca din regiunea Toscana si va incepe la ora 10 cu o liturghie desfăşurată în biserica Sfântul Anastasie din Lucca, urmata de ritualul de întronizare, la ora 12.

"Au fost invitate peste 200 de oficialitati si reprezentanti ai Guvernelor din Romania si Italia, ai Bisericii Catolice si ai presei din ambele tari", a declarat pentru HotNews fratele Tudor, secretar al noii Episcopii. "Probabil ca ceremonia va dura pana in jurul orei 16".

Evenimentul se va termina cu un concert de cantece religioase sustinut de Corul bizantin al Mitropoliei din Iasi.

La slujba de intronizare va participa IPS Mitropolit Iosif al Mitropoliei ortodoxe romane din Europa Occidentala si Meridionala, care va sosi din Franta, alaturi de alti inalti reprezentanti ai BOR si ai altor confesiuni religioase.

Biserica romano- catolica va fi reprezentata de Monsenior Vincenzo Paglia, in calitate de presedinte al Comisiei episcopale catolice pentru ecumenism si dialog.

"Romanii din Italia se gasesc intr-o situatie de dezradacinare spirituala si fizica fata de tara lor, trebuie sa ducem o munca de apropiere fata de persoane si problemele lor cele mai presante. Ma refer in primul rand la saraci, la cei aflati in spitale, la detinuti", a declarat PS Siluan pentru Radio Vatican.

PS Siluan va conduce activitatea celor 75 de parohii ortodoxe romanesti aflate pe teritoriul Italiei, unde slujesc peste 85 de preoti si diaconi.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















594 vizualizari

  • -1 (1 vot)    
    INTRONIZARE???? (Miercuri, 7 mai 2008, 22:14)

    adrian [anonim]

    Draga Miruna, te rog frumos, fii amabila si ai sa ma indatorezi, transmite-mi si mie definitia intronizarii. Si mai ales spune-mi cine a inventat acest cuvant stupid, lipsit de sens si chiar injositor, chiar daca in general este folosit in legatura cu niste persoane lipsite de dreptul de a fi respectate. Mai oameni buni, de ce sunteti niste papagali snobi si folositi un limbaj artificial si cuvinte care nu exista. Credeti ca sunteti smecheri ( sau destepti) si impresionati pe cineva???. Sunteti ridicoli si ar fi bine sa fie doar atat.
    • 0 (0 voturi)    
      explicatie (Joi, 8 mai 2008, 23:04)

      Mihai Terente [anonim] i-a raspuns lui adrian

      Draga domnule Adrian,

      Ar fi frumos din partea dumitale, caci nu se intelege prea clar, sa ne explici mai clar impotriva cui esti dumneata? Impotriva ziaristei, care si-a facut corect treaba, redactand o stire si folosind termeni in acord cu subiectul despre care vorbeste, impotriva termenului in sine, a carui semnificatie, daca nu o cunosti dumneata nu inseamna ca nu exista, sau impotriva ceremoniei?
      In tot cazul, ca martor ocular, iti pot spune ca evenimentul a fost unul istoric si ca a avut parfumul si puterea de a misca inimi...
      • 0 (0 voturi)    
        la inceput a fost Cuvantul (Vineri, 9 mai 2008, 9:05)

        ana [anonim] i-a raspuns lui Mihai Terente

        Am cerut si eu aici pe net, (fiind asa mai proasta de felul meu!) sa-mi explice cineva ce inseamna acest cuvant "intronizare". Nu mi-a raspuns nimeni, nici chiar d-ta, d-le Terente, care vad ca stii ce inseamna, dar nu te poti exprima. Adrian (ca si mine) se refera in primul ranr la cuvant, si doar apoi la restul...
        Si apropos, pana nu de mult se spunea "inscaunare" - suna totusi mai normal!
        • 0 (0 voturi)    
          pentru o mai buna intelegere (Vineri, 9 mai 2008, 10:54)

          Ioana [anonim] i-a raspuns lui ana

          ÎNSCĂUNÁ vb. a întrona, a învesti, a numi, a proclama, a pune, a unge, (înv.) a prochema, a propovădui, a striga, a vesti.

          ÎNSCĂUNÁRE s. (POL.) întronare, învestire, pro-clamare, ungere.

          (DEX online)
          • 0 (0 voturi)    
            multumesc (Vineri, 9 mai 2008, 13:20)

            ana [anonim] i-a raspuns lui Ioana

            dar vreau altceva - a "introna" crezi ca = a "introniza"? Vreau sa vorbim romaneste, nu sa inventam tot soiul de cuvinte, asta-i tot!
      • 0 (0 voturi)    
        pentru TERENTE (Vineri, 9 mai 2008, 22:00)

        adrian [anonim] i-a raspuns lui Mihai Terente

        Este foarte clar! Cuvantul intronizare nu exista. Poate doar ca licenta poetica. este un termen stupid, care ii face sa creada pe cei care il folosesc ca sunt destepti sau interesanti. Sunt rebusist (dezlegator) de peste 40 de ani si cred ca stiu lexicul romanesc cu toate sensurile lui, reale sau ascunse. Si sustin inca o data ca acest cuvant este o aberatie. Nu exista. ...Si asta nu are nici o legatura cu lipsa mea de consideratie fata de aceste personaje, de multe ori imorale. Dar asa cum spune lumea, sa facem ce spune popa, nu ce face popa!!
        • 0 (0 voturi)    
          Hai sa nu judecam la gramada (Sâmbătă, 10 mai 2008, 22:37)

          cristi [anonim] i-a raspuns lui adrian

          Intamplator, l-am auzit de mai multe ori pe PS Siluan si va asigur ca nu face parte din categoria respectiva. As spune ca este un om minunat, subtil in cele duhovnicesti, un bun stiutor de carte si, in plus, cu un extraordinar simt al umorului. Hai sa nu judecam la gramada.