Corespondenta din Roma

Partidul Romanilor din Italia va colabora cu partidul lui Silvio Berlusconi

de Miruna Cajvaneanu     HotNews.ro
Vineri, 4 aprilie 2008, 18:24 Actualitate | Diasporă


Cu doar opt zile inainte de incheierea campaniei electorale in Italia, azi a avut loc la Florenta o intalnire la nivel inalt intre lideri ai Partidului Romanilor din Italia si Popolo della Libertà ( PDL)- partidul fostului premier al Italiei, Silvio Berlusconi.
 
PDL ( fostul partid Forza Italia) a fost reprezentat de Sandro Bondi, coordonator national si consilier personal al lui Berlusconi. Delegatia PIR a fost condusã de Giancarlo Germani- presedinte si de Vicentiu Acostandei- vice-presedinte. La convorbiri au participat reprezentanti ai PIR din: Toscana, Lazio, Lombardia, Venetia, Sicilia si Vicenza.


Partidul lui Berlusconi sustine dreptul la vot al romanilor din Italia

Comunicatul comun oficial subliniazã "convergentele ample de principii si valori intre cele douã formatiuni". Obiectivul discutiilor a fost sustinerea unei "corecte integrãri a comunitãtii de romani in Italia si a italienilor din Romania", care "poate si trebuie sã se concretizeze in exercitarea dreptului de vot din partea romanilor rezidenti in Italia, la alegerile primare si cele europene". La alegerile din 2009, se aratã in comunicat, ar avea dreptul sã voteze "circa un milion de romani" prezenti in Italia.
 
In incheierea comunicatului, Sandro Bondi, coordonatarul national al PDL, a subliniat: "Sperãm intr-o colaborare intre cele douã formatiuni politice si la nivel local".


Vice-presedinte PIR: "Am aratat problemele pe care le infrunta romanii"

"Am discutat si despre chestiunea sigurantei publice din Italia, iar noi am insistat pe faptul cã nu se poate vorbi despre sigurantã fãrã a pune problema unei integrãri serioase a romanilor", a comentat pentru HotNews.ro Vicentiu Acostandei, vice-presedinte PIR. "Am arãtat problemele pe care le infruntã romanii aici si am explicat prioritãtile politice ale comunitãtii. In primul rand, o informare corectã si completã cu privire la dreptul la vot. Apoi, ar trebui sã existe un reprezentant al romanilor in administratia publicã a fiecãrui oras unde conationalii nostri sunt mai numerosi. Delegatii PDL au fost foarte receptivi la problemele ridicate de noi si concreti in perspectiva unui acord national".

Practic, Acostandei considerã cã " am pus bazele concrete necesare unui acord intre cele douã partide, acord care, cel mai probabil va fi detaliat dupã alegeri, in cadrul unei intalniri cu presedintele PDL, Silvio Berlusconi".

Partidul Romanilor din Italia, infiintat in noiembrie 2006, a avut un acord national de colaborare cu partidul UDEUR, condus de Clemente Mastella.

Mastella, fost ministru al Justitiei in guvernul Prodi, a provocat, prin demisia sa, criza care a culminat cu dizolvarea parlamentului italian si a condus la noi alegeri.

PIR a criticat deseori politica lui Walter Veltroni, principalul rival al lui Berlusconi. Veltroni a fost acuzat de instrumentalizarea electoralã a unor episoade de cronicã neagrã in care au fost implicati cetãteni romani.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















633 vizualizari

  • -1 (1 vot)    
    PIR & Mastella (Vineri, 4 aprilie 2008, 18:35)

    mbr [anonim]

    Cine nu stie Mastella, fost ministru al justitiei, a fost cumparat de Berlusconi pentru a produce caderea guvernului Prodi. Familia Mastella e un fel de "cosa nostra" in Cefalonia, controland zona respectiva nu doar prin afaceri curate ci si prin mecanisme de tip mafiot (sotia a fost si este anchetata, fii acestuia la fel, mai multi membri ai UDEUR arestati).
    In Italia orice partid politic primeste bani, isi poate crea un ziar si asa mai departe ... e vorba de cateva milioane de € pe an ... nu m-as mira, date numele implicate, ca PIR sa fie doar o extensie politica a unei gasti mafiote ... Si ce cauta italieni in acest partid ?

    PDL, care are in componenta partice cu aspiratii de extrema dreapta, nu va accepta niciodata participarea strainilor in PA (exista o lege in acest sens), chiar daca acestia dobandesc si cetatenia italiana... de fapt, muncile usoare si caldutze nu vor fi niciodata accesibile strainilor ... cum nici salariile nu se pot compara cu cele ale italienilor (intotdeauna mai mici cu vreo 15-20%)...

    Dar asta-i viata, cu bune si cu rele ....
    • +1 (1 vot)    
      Comentarii idioate (Vineri, 4 aprilie 2008, 22:34)

      antipatica [anonim] i-a raspuns lui mbr

      E posibil ca poti tranti atatea aberatii fara sa te informezi? In Italia nu e suficient sa-ti faci un partid ca sa obtii fonduri, dar trebuie sa ai cel putin un parlamentar ales si cel putin pentru un mandat intreg. Asta e legea. Deci informeaza-te in prealabil inainte de a vori. Si familiei Mastella i-au fost retrase acuzatiile dupa exact o saptamana.
      Nici un membru UDEUR nu a fost pana in prezent condamnat.
      PIR nu este un partid "ghetou" si nu-si propune sa devina Romania Mare din Peninsula.
      Este un partid mixt format din cei care-si doresc integrarea romanilor in Italia. In partid sunt si italieni casatoriti cu romance, care isi doresc ca si nevestele lor sa aiba aceleasi drepturi ca si ei, chiar daca inca nu au cetatenia italiana.
      Si ultimul punct, exista o sumedenie de romani care au reusit sa obtina si munci caldute cu salarii egale cu a italienilor sau chiar mai mari.
      PIR s-a luptat intodeauna pentru ca inclusiv romanii ca tine (ignoranti si fara un simt al comunitatii) sa aiba drepturi egale, sa-si poata exercita un drept de vot efectiv. Si culmea, ca semn ca nu a cerut voturi pentru PIR, nu a candidat pe nimeni.
      • 0 (0 voturi)    
        eheheiii (Sâmbătă, 5 aprilie 2008, 1:03)

        andrei [anonim] i-a raspuns lui antipatica

        Voi ce tot visati dragelor, drepturi, egalitati, si alte ticalosii de genul asta. Pai cum? Poate ca draguta antipatica nu stie, nu vrea sa stie sau nu intelege cum este politica in Italia. Treaba ei spun multi dar nu si atunci cand se lanseaza in acest gol al paginilor albe. Eu ii propun ei sa analizeze ceea ce vede imprejurul ei. De soti iubitori vrei sa vorbesti? pai numai de bine atunci, ca cine vrea o familie stie el sa o inchege fara partide politice. Ai cazut in capcana antipatico. Toti cadeti! ei lupta pentru drepturile voastre. Frumos... chiar ma induiosez, dar nu ma cred nici pe mine cand spun ca nu sunt xenofob desi stiu ca nu este bine.
        Mastella? tot nota 2 ai, ia mai treci tu in revista boacanele UDEUR-ului prin Puglia, Campania, Sicilia, Lazio, Umbria s-a lasat cu multe dosare penale. Ca nu mai sunt acum acuzati? pai draga stii tu vorba: dupa mine potopul! deci fii mai pe faza.
        Partid fara candidat? pentru ca nu intereseaza! ceea ce inseamna ca nu sustine nimeni din punct de vedere economic o miscare care nu mai misca inca din nastere, asa ca o sa gadile vreun candidat la consiliul municipal ca poate poate daca castiga le va da si lor un mp sa se baseasca in el, scuza-mi expresia.

        Asa functionaza Italia si daca nici acum nu te-ai convins intreaba-l pe cel de langa tine sau lasa-te balta pentru ca e prea complex si e mult mai frumos un camp plin de flori acum ca este primavara.
  • 0 (0 voturi)    
    mda (Vineri, 4 aprilie 2008, 19:49)

    Andrei [anonim]

    Vad ca nenea dinaintea mea a spus multe ce este de spus mai pe intelesul tuturor este ca acest partid asa zis al romanilor are un presedinte italian chiar foarte necunoscut, membrii putinei si nici un fel de campanie electorala , deci.... praful de pe toba. Asta e, oricum sunt niste parveniti care cred ca romanul le da votul pe ochi frumosi, ei inca nu au inteles ca foarte putini romani isi exercita dreptul la vot in Italia si daca il fac il pot face numai pentru alegerile locale, dar.... ce sa va spun ca la ultimele alegeri sau prezentat numai aproape 1000 de romani la vot din cei 60.000 cu drept de vot? naspa, eu nu votez pentru niste parveniti increzuti, votul meu merge in anulare mai bine. Ciao
    • +1 (1 vot)    
      comentarii idioate 2 (Sâmbătă, 5 aprilie 2008, 0:08)

      antipatica [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      In afara de ce am spus mai sus, tin sa precizez ca e SINGURA forma cu adevarat organizata din Italia.
      Si tocmai pentru ca nu se asteaptau la asta (sa fie votati pe ochi frumosi) , de aia nu s-au candidat.
      Iar tu votul tau tine-l in buzunar... Sunt convinsa ca va fi mai util... Ca ai sa schimbi muuuuuuuuulllllllttttteeeee lucruri...
      Iar parvenitii din PIR au TOTI studii superioare. Nu mi se par imbecili.
      Si PIR lupta pentru dreptul de vot efectiv si alte drepturi. Dupa care pe cine alegi (sau nu) e treaba ta.
      Refuzul de a vota denota o lipsa totala de simt civic... dupa cum spuneam mai sus...
      Si sa nu te impinga dracul sa te plangi dupa aia ca esti discriminat atat tu cat si copiii tai.
      Nu votezi, nu contezi, nu existi. E pur si simplu o chestie de logica evidenta si unui oligofren.
    • 0 (0 voturi)    
      mda,daa,daaa! (Sâmbătă, 5 aprilie 2008, 4:42)

      Mallepeggio [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      Nepoate nu m-apuc acum sa-ti arat ca fiecare a doua jumatate a frazelor tale o contrazice pe prima,pt. ca ma indoiesc, ca ai putea sesiza diferentele. Atit te rog...schimba pusheru-dealeru'-lo spacciatore! Ciao minchione...un .bacione!
  • 0 (0 voturi)    
    Partidul Romanilor din Italia va colabora cu parti (Sâmbătă, 5 aprilie 2008, 20:55)

    valeriu [anonim]

    Ceea ce nu inteleg eu de ce romanii care stau in Italia nu se intereseaza de drepturile lor.De exemplu sunt multumiti oare de faptul ca italienii cu gura mare ii calca in picioare la orele de munca si la salarii? Sau is multumiti de faptul ca nu li se inchirieaza o casa doar pentru ca la televizor se aude numai rele despre noi.Cel putin sper ca nu.Eu oricum fac o facultate aici in Italia,am luat bacalaureatul italian cu nota mare,ceea ce-mi asigura un viitor destul de bun.Stiu ce drepturi am si cum sa le obtin.Dar cei care nu stiu,cei care au invatat italiana pe strada cum sa stie ce sa faca?Am facut ceva gresit noi cei din Pir?Macar au facut ceva,nu ca altii.Iar la intrebarea de ce nu avem candidati.Pai pe cine sa candidam daca aproape nici un roman in Italia inca nu poate vota?
    • 0 (0 voturi)    
      un viitor bun (Duminică, 6 aprilie 2008, 17:25)

      adrei [anonim] i-a raspuns lui valeriu

      am prieteni italieni care sunt cercetatori si care au terminat facultatea plus masterul cu niste rezultate impecabile si care lucreaza cu un co co pro pentru 1.100 euro in cercetare. Tu mai crezi intr-un viitor bun? conteaza si rezultatelele dar conteaza mult mai mult in italia cunostintele. Ca nu-mi exercit dreptul la vot? stiu ca gresesc dar pe de alta parte mi se pare si o forma de boicotare a sistemului cancerogen democratic italian. Numai relizari va doresc visatorilor.
  • 0 (0 voturi)    
    dreapta (Duminică, 6 aprilie 2008, 17:36)

    andrei [anonim]

    acest mic partid poate aduna doar votri la nivel local, pentru ca romanii, marea lor majoritate nu au cetatenie italiana. Buuun. Ex Roma, acest partid sustine PDL din care face parte si FN (forza nuova). Cautati bine bine prin internet care sunt sloganurile acestui partid. NU e o cuvarie partidul? hmmm. jalnic.
    • 0 (0 voturi)    
      Pdl (Duminică, 6 aprilie 2008, 23:34)

      valeriu [anonim] i-a raspuns lui andrei

      stim ca momentan 90% din romani pot vota numai la nivel local.si de asta vrem ca peste 5 ani sa putem sa ne candidam si la nivel national.speram sa facem ceva bun.Apropo de facultate si master cu un sala de 1100.cunosc pe cineva venit din Romania( unde a facut numai liceul si castiga 1800 contract co co co); deci conteaza sa fii bun in ceea ce faci si sa nu fii mediocru.
      • 0 (0 voturi)    
        precizare (Luni, 7 aprilie 2008, 13:15)

        andrei [anonim] i-a raspuns lui valeriu

        ai uitat sa spui in ce conditii lucreaza.
        • 0 (0 voturi)    
          Pdl (Luni, 7 aprilie 2008, 22:56)

          valeriu [anonim] i-a raspuns lui andrei

          orar
          luni-vineri 08.00-12.00/13.30-17.00
          sambata-duminica LIBER
          ceea ce face tot timpul asta?raspundde la telefonate din toata Italia pentru sfaturi tehnice la montajul anumitelor produse vandute de societate.
  • 0 (0 voturi)    
    Uniunea face forta (Marţi, 8 aprilie 2008, 13:57)

    cititor [anonim]

    Abia astept sa il vad pe Don Costelo Argento alaturi de Berlusconi. Vor face un cuplu imbatabil.
  • 0 (0 voturi)    
    Mafia (Joi, 17 aprilie 2008, 15:19)

    dream [anonim]

    ce prosti romanii, se aliaza cu mafia