Cernăuți: Naționaliștii ucraineni au protestat, în fața Consulatului României, împotriva unor "pretenții teritoriale ascunse ale Bucureștiului"

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 25 aprilie 2018, 23:03 Actualitate | Diasporă


Protest in fata Consulatului Romaniei din Cernauti (Foto: agentia BucPress)
Foto: bucpress.eu
Un grup de tineri ucraineni, majoritatea studenți, au organizat miercuri, un protest în fața Consulatului General al României la Cernăuți, împotriva acordării de către București a cetățeniei române locuitorilor regiunii și organizării de acțiuni culturale dedicate sărbătoririi Centenarului Marii Uniri a Bucovinei cu România, considerându-le elemente ale unor pretenții teritoriale față de Ucraina, relatează agenția BucPress.

Potrivit sursei citate, grupul de manifestanți a fost condus de Serghii Kacimarski, reprezentantul forței politice naționaliste "Pobratimi Ukraini" (Frații Ucrainei), fiind prezenți și alți naționaliști.

Kacimarski a fost de altfel și cel care a moderat acțiunea de protest, el susțînând că, prin acordarea cetățeniei române locuitorilor regiunii Cernăuți, România își manifestă un posibil "interes teritorial față de nordul Bucovinei", ceea ce poate să determine război, "exact cum s-a întâmplat în Donbas și Crimeea".

Au fost amintite și unele acțiuni culturale ale comunității românești, desfășurate cu sprijinul Consulatului General al României la Cernăuți, în timpul cărora au fost evocate momente ale unirii Bucovinei cu România în 1918, „în pofida voinței populației ucrainene”.

Agenția BucPress precizează că la acțiunea de protest au participat vreo 30-35 de persoane, un număr foarte mic (mai mare era numărul de polițiști - punctează sursa citată), în mare parte studenți. Ei nu au luat cuvântul, ci au scandat "Slavă Ucrainei", "Eroilor Slavă" și "Moarte dușmanilor".

Kacimarski a spus că se pronunță împotriva separatismului în regiunea Cernăuți și împotriva promovării imaginii României Mari în anul curent, solicitând serviciilor speciale ucrainene să intervină.


Citeste mai multe despre   

















1457 vizualizari

  • +6 (8 voturi)    
    e pamant romanesc (Miercuri, 25 aprilie 2018, 23:30)

    Sophie [utilizator]

    nu "ucraineean"
  • -3 (5 voturi)    
    ... nu va bateti capu' (Miercuri, 25 aprilie 2018, 23:34)

    Matusalem [utilizator]

    Fara grija ...RM va ramane acolo ... independenta. Este nevoie ca PM sa fie puternica si independenta ...pentru ca tuturor sa ne fie bine.
  • +2 (6 voturi)    
    Nimic nou (Miercuri, 25 aprilie 2018, 23:41)

    Ursuletul de Plus [utilizator]

    Cunoastem. Cetatenie. Chestii culturale. Sarbatorire. Si noi ne dam cu capul de pereti ca vor ungurii sa ne ia Ardealul. De ce sa nu o faca si ucrainenii cu Bucovina?
  • +4 (4 voturi)    
    au si ucrainienii PRM-ul lor (Miercuri, 25 aprilie 2018, 23:54)

    Kivek [utilizator]

    in Romania PSD a infiintat PRM pentru ce aveau nevoie de cineva care sa atraga voturile asa zisilor patrioti.
    • 0 (0 voturi)    
      nu chiar (Sâmbătă, 14 iulie 2018, 21:00)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      PRM-ul ucrainean se afla la putere, aliat cu fascistii declarati si se comporta ca atare; Ucraina este un stat inamic Romaniei
  • +1 (5 voturi)    
    De acord, de ce sa propage virusul romanismului (Miercuri, 25 aprilie 2018, 23:55)

    2087 [utilizator]

    Ucrainenii tin la tara lor si acum duc un razboi cu Rusia pentru propria independenta.

    Romania si-a obtinut independenta multi ani in urma, si ce a facut cu ea?

    A folosit-o pentru a subjuga milioane de oameni, din care 60% sunt nepasatori si nu se duc la vot, dau cu piciorul dreptului, castigat cu sacrificii enorme, de a-si alege viitorul.

    60% din romani, prin neprezentare la vot, declara ca sunt multumiti cu orice fel de viitor, oricat de rau l-ar face PSD-ul.

    De ce sa se infecteze Ucraina de la Romania cu virusul romanesc al autodistrugerii prin nepasare?
  • +6 (6 voturi)    
    Interese ascunse (Joi, 26 aprilie 2018, 0:08)

    buncrestin [utilizator]

    Erau asa de ascunse interesele ca nici Bucurestiul nu stia de ele. Noroc cu nationalistii ucraineni care au cotrobait prin cotloanele statului lor paralel si le-au gasit, negresit! Sa fiti iubiti!
    • +1 (1 vot)    
      bine spus!! (Joi, 26 aprilie 2018, 9:23)

      iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator] i-a raspuns lui buncrestin

      "Erau asa de ascunse interesele ca nici Bucurestiul nu stia de ele"

      Acum, actiunea "studentilor ucrainieni" se incadreaza la rdicol, sau la sinistru?!

      Daca asta s-ar fi petrecut inainte de 2014, ziceam "ce rai vecini avem, pe ucrainieni!"

      Dar dupa ce Imperiul Raului le-a luat Crimeea, cand vezi ca ei nu sunt ingrijorati de amenintarea din rasarit, ci le e teama de "agenda ascunsa a Bucurestiului", lucrurile dau in ridicol!
  • +4 (6 voturi)    
    Da, (Joi, 26 aprilie 2018, 0:09)

    Kepler [utilizator]

    dar acele teritorii si chiar si zone din Romania care nu au fost niciodata ale Ucrainei au fost luate impotriva vointei populatiei romanesti din acele regiuni si in plus au fost comise si acte de genocid impotriva romanilor.
  • -1 (1 vot)    
    .... (Joi, 26 aprilie 2018, 7:48)

    bfc [utilizator]

    Se pare ca in ciuda avansului tehnologic si cultural mai sunt oameni din afara sferei politice care inca au nevoie de granite si bariere.

    Inca nu am realizat ca exista o singura specie umana si o singura planeta iar resursle sunt ale tuturor si nu apartin unei zone ingradite.
    Este trist cand citind istoria omenirii si realizezi cat de departe am ajuns si ca avem capacitatea de a rezolva probleme gen: foamete, incalzire globala, supra-populare, iar guvernele si unii oameni inca se mai lupta pentru acea bariera imaginara si artificiala, pentru acel fals sentiment de putere si superioritate.