Natalia Intotero: Trebuie sa convingem 10 milioane de romani de peste granita ca Romania nu i-a uitat

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 1 martie 2018, 17:18 Actualitate | Diasporă


Natalia Intotero
Foto: Agerpres
Ministrul pentru Romanii de Pretutindeni, Natalia-Elena Intotero, a declarat joi ca milioanele de romani de peste granita trebuie convinsi ca Romania nu i-a uitat.

"In tara se intampla lucruri bune care trebuie comunicate. Asa cum am spus, trebuie sa convingem 10 milioane de romani de peste granita ca Romania nu i-a uitat si astfel sa-i ajutam sa nu uite Romania si trebuie sa gasim caile prin care acesti romani sa continue sa fie conectati la realitatile noastre si, mai ales, implicati in dezvoltarea societatii romanesti", a spus Intotero, potrivit unui comunicat al Ministerului pentru Romanii de Pretutindeni (MpRP), citat de Agerpres.

Ea a mentionat ca la nivelul ministerelor s-au luat decizii si se pregatesc proiecte care vin in sprijinul romanilor.

"Ministrul Muncii a anuntat ca, de astazi, 1 martie, salariile medicilor vor creste cu procente intre 70% si 172%. Un medic primar care avea un salariu de baza net de 3.900 de lei va ajunge la 15.000 de lei, un medic primar medicina legala va castiga 16.250 lei, fata de 9.481 de lei. Vor creste, de altfel, si salariile din invatamant. Tara noastra a pierdut ani in sir oameni valorosi, dar iata ca se fac pasi importanti pentru mentinerea lor acasa. Mai departe, romanii plecati in strainatate care se intorc in tara vor putea sa obtina fonduri europene de maximum 38.000 de euro, in urma unui concurs de planuri de afaceri care ar urma sa aiba loc in vara anului 2018, in cadrul unui proiect derulat prin linia de finantare Diaspora Start-Up", a declarat Intotero.

Potrivit acesteia, la sfarsitul lunii februarie, ministrul Fondurilor Europene, Rovana Plumb, si presedintele ANOFM, Cristiana Barbu, au semnat trei proiecte cu finantare europeana in valoare totala de 9,7 milioane euro pentru integrarea tinerilor someri pe piata muncii din Romania.

"Doua dintre proiecte vizeaza schemele nationale de ucenicie si stagii si ofera sprijin financiar nerambursabil angajatorilor care organizeaza programe de ucenicie la locul de munca si/sau stagii pentru absolventii de invatamant superior. Cel de-a treilea proiect, avand o valoare de 460.000 euro, vizeaza activarea tinerilor NEETs (Not in Education, Employment or Training/care nu sunt inscrisi intr-un program de educatie, ocupare sau formare profesionala). Concret, prin acordarea unei prime de activare, se urmareste stimularea ocuparii in randul tinerilor", a adaugat Intotero.

Ea a subliniat ca Ministerul pentru Romanii de Pretutindeni trebuie sa-si asume obiective indraznete.

"Ministerul, ca de altfel fiecare membru al echipei guvernamentale - va fi performant, implicat, conectat, vizibil, recunoscut. O mai buna comunicare intre institutii, promovarea proiectelor care vin in sprijinul romanilor sunt cateva dintre liniile pe care institutia le va urmari, asa cum a rezultat si din lansarea calendarului de actiuni de pe 27 februarie, cu sprijinul Academiei Romane, partener pe termen lung al MpRP", se mai arata in comunicat.


Citeste mai multe despre   


















1813 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    concentrati-va pe cei din tara (Joi, 1 martie 2018, 17:23)

    artistul000 [utilizator]

    daca lor le va fi bine... cei de peste hotare se vor gandi sa revina... desigur nu 10 mil ... ca doar vreo 3-4 milioane sunt plecati din tara.

    dar ce spun eu ... voi nu sunteti in stare de nimic...
    • +1 (1 vot)    
      Mdeah... (Joi, 1 martie 2018, 21:32)

      Nea Hoisan [utilizator] i-a raspuns lui artistul000

      Cu respect cer. oie HN sa-mi dea. voie sa dau replica individului artist de mai sus. As vrea sa-ncep prin a spune ca hipsterii precum si generatia #XXX sant celebrii prin absenta proceselor cognitive profunde sau mai putin profunde. Am sa-ncep prin a spune ca doamna Natalia are informatii cumva eronate, respectiv: sant aproximativ 4 milioane de rumani emigrati, aprox. 2 milioane de rumani moldoveni in Republica Moldova, aprox. 600.000 de rumani la Margine (ucraina Transcarpatica, ucraina sris intentionat cu litera mica....) si aprox. 800.000-1 milion de rumani la sud de Dunare. Toate atea ne dau ceva de genu
    • +2 (2 voturi)    
      Mdeah... (Joi, 1 martie 2018, 21:40)

      Nea Hoisan [utilizator] i-a raspuns lui artistul000

      Graba strica treaba, reiau firu: cifrele de mai sus ne dau ceva de genu 7,5 milioane de rumani in afara granitelor, din care aprox. 3,5 milioane comunitati istorice. Si ca sa rezum: dupa muma si dupa tatane io mi-s ruman de la sud de Dunare, din Pind, insurat cu o olteanca focoasa din Slatina. Mie daca-mi zice careva “makidon”, sau asijderea, il tai cu coasa!
    • +2 (2 voturi)    
      Spiru Haret la 30 de ani (Joi, 1 martie 2018, 21:55)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui artistul000

      si imediat secretar de stat in Ministerul de Externe, luata de undeva din Brad mi se pare. Aiuritor. Care-s papusarii din politica romanesca care fac posibile asemena absurditati ? In dauna Romaniei, binenteles si, probabil, in folosul propriilor buzunare.Lasa-ne coana, te asteapta oala de pamant in Brad......
  • +6 (6 voturi)    
    daca (Joi, 1 martie 2018, 17:30)

    MinimaMoralia [utilizator]

    chiar va pasa de acesti romani din diaspora asigurati-va cel putin ca votul lor e reprezentativ ! Faceti o aritmetica simpla si vedeti ca sunt 5 mil plecati deci ar trebui sa voteze 1/3 dintre locurile eligibile din parlament nu 6 deputati si senatori atribuiti colegiului diasporei!
    Cata vreme nu schimbati asta va bateti joc de ei constantant!
  • +9 (9 voturi)    
    Asta e madam... (Joi, 1 martie 2018, 17:32)

    ac [utilizator]

    ... care zicea
    "Învăţăturile deputatei Natalia Intotero pentru românii săraci: „Să stea în ţară! Să-şi ia trei meserii şi să muncească!“
    Dispari, vis umed pesedist. Du-te si vorbeste cu romanii de dincolo. Ia un WizzAir din ala la 50 de euro, stai la coada cu toata lumea, mergi cu autobuzul etc.
    Daca reusesti sa te intorci in tara nescuipata e un succes.
  • +9 (9 voturi)    
    pe bune? (Joi, 1 martie 2018, 17:40)

    alllx [utilizator]

    de unde a scos madame numarul asta?
    toata lumea stie ca sunt vreo 3-4 plecati/mutati/fugiti/emigrati din prea frumoasa noastra tara!

    si apropo: cum nu i-a uitat? cumva prin anaf-ul care vrea sa ii dublu impoziteze pe unde sunt relocati?
    prin lipsa autostrazilor pe care se moare ca in razboi?
    prin jenantul sistem de sanatate?
    prin tunurile uriase date de grobienii si analfabetii de la putere?
    prin nesimtirea si ticalosia generalizata?
    prin criminalul sistem de invatamant care scoate tampiti pe banda rulanta, numai buni de votat calaii?

    cum madame, cum?
    prin blocarea dreptului de vot la ambasade si consulate? prin sictirul cu care sunt tratati la aceleasi ambasade si consulate?
    prosti sa fie daca nu or renunta cu totii la cetatenia ro!
    si mai ales prosti sa fie mai trimita 4-5 mld de euro anual in economia asta de cacao!
    • +4 (4 voturi)    
      Nu vorbește degeaba. (Joi, 1 martie 2018, 23:11)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui alllx

      Pregătește hoția pentru viitoarele alegeri.Din 4 milioane plecați,6 milioane votează PSD,total 10 milioane.
  • +11 (11 voturi)    
    Cucoana, (Joi, 1 martie 2018, 17:44)

    Armadilo [utilizator]

    Renunta la Dragnea si POATE ne vom gandi sa mai venim in tara.

    O sforaitura de interviu de te doare mintea.

    2 puncte mari, imense cat Casa Poporului, aveti de rezolvat:

    - determinati pe cei care mai sunt in tara sa nu mai plece, ca se goleste tara si mai ramaneti numai cu asistatii sociali, ca efect al distrugerii planificate a economiei. Acum dupa ce au plecat mii de medici se gasesc resurse pentru a le mari salariile...........

    - faceti un plan maret prin care sa convingeti diaspora sa revina. Asta va fi cu muuuuuult mai greu decat debarcarea Codrutei. Astia care au plecat nu mai pot fi prostiti ca cei din satele Moldovei, Dobrogei si sudul tarii pentru un litru de ulei si un kil de faina. Costul intoarcerii diasporei va fi schimbarea vostra. Din temelie.


    Un avertisment major pentru asa zisa opozitie: incalziti scaunele in parlament degeaba, PSD-ul este la putere datorita exclusiv voua. Veti fi maturati impreuna cu PSD-ul. Ma refer la general pentru ca sunt foarte putine exceptii, adica oameni de calitate.

    Daca va mai ingadui bunul Dumnezeu sa ne intoarcem de peste mari si tari, urma de PSD nu va ramane, spun asta pentru ca nimeni din diaspora nu voteaza PSD si ALDE.

    M-o durut inima azi cand l-am auzit pe Frans Timmermans spunand ca avem o tara incredibila. Si asta in contextul in care jaful executat de servicii secrete, administratia locala si centrala a fost extrema.

    Da, stiu, problema nu ii voastra, pe voi de la guvern va doare in cot de Romania, problema ii a noastra, a celor care iubim Romania cu inima si facem cu nervii la vederea voastra, a politicienilor, a celor care ne-ati fortat sa plecam.

    Apa din Dunare de pe 10 ani nu va spala mizeria de dupa voi. Poate in al 11-lea an.

    ----

    Cucoana, stim ca nu ne-ati uitat, ati pus impozit prin lege pe veniturile care le realizam aici. Adica dubla impozitare. RUSINE.....................
  • +7 (7 voturi)    
    pai (Joi, 1 martie 2018, 17:44)

    alex34 [utilizator]

    de asta mi-e si frica ca nu i-a uitat..., acus le mai vine o idee de taxa pe diaspora
  • +6 (6 voturi)    
    ??? (Joi, 1 martie 2018, 17:46)

    falcoind [utilizator]

    Ce zici de un vot electronic ? Sa poată vota toți , se bagă PSD-ul ? Sa vadă și ei ca nu doar bani trimis în țara îs importanți ci și dorința lor în ceea ce privește clasa conducătoare.
  • +5 (5 voturi)    
    Adica (Joi, 1 martie 2018, 18:05)

    Ursuletul de Plus [utilizator]

    "Nu v-am uitat. Mai trimiteti bani, ca suntem pe rosu".
  • +7 (7 voturi)    
    Bravos (Joi, 1 martie 2018, 18:29)

    Teleorwoman [utilizator]

    De fapt de fiecare data cand se pot mulge niste bani de la ei chiar TREBUIE sa va amintiti ca exista. In afara de asta insa nu cred ca e cazul.

    De fapt eu personal incep sa am frisoane cand statul roman isi aduce aminte ca exist. Ca nu exist este rutina. Cand insa isi aduce aminte, sigur sunt ceva bani de jumulit. De exemplu: o amenda de depasire a vitezei neplatita. Problema este ca masina a fost vanduta ulterior datei amenzii (la un an) iar daca nu era platita, nu puteam sa o vand. Dar nu, nu am pastrat chitanta si acum am poprire pe un cont. Sa va stergeti cu ea undeva caci am venit zero in Romania. Da, nu pot inchide contul dar are comision zero. Asta e.
  • +6 (6 voturi)    
    Sigur (Joi, 1 martie 2018, 18:38)

    Gojifruit [utilizator]

    Ca toti romanii plecati afara asteapta sa le arate PSD-istii ca nu i-au uitat. Cred ca si ei si cei care pleaca pe capete in fiecare an, exact de PSD si de ministresele lui penibile vor sa scape.
  • +6 (6 voturi)    
    "se intampla lucruri bune care trebuie comunicate" (Joi, 1 martie 2018, 18:46)

    J.C.Denton [utilizator]

    Auzi, comunicați-le între voi și doar la televiziunile voastre. Voi vă prefaceți că le credeți (la prefăcătorie nu vă întrece nimeni) iar telespectatorii latrinelor voastre oricum cred tot ce le ziceți. Pe noi, ceilalți, scutiți-ne de elucubrațiile voastre, suntem imuni. Doar se știe, ne-am imunizat cu bani primiți de la Soroș...
  • +4 (4 voturi)    
    cred (Joi, 1 martie 2018, 19:33)

    gatsby [utilizator]

    ca se refera in special la romanii din madagascar, costa rica, serbia...
  • +3 (3 voturi)    
    Sanse ca la 6/49 lele LotoTero,sa va crediteze (Joi, 1 martie 2018, 19:34)

    Plagarus [utilizator]

    La cum " guvernati ",ati uitat voi de dezvoltarea Romaniei !!!
  • +3 (3 voturi)    
    pai nu i-a uitat... (Joi, 1 martie 2018, 20:00)

    liviu_ [utilizator]

    se gandesc sa introduca impozite pentru romanii plecati...
  • +3 (3 voturi)    
    nu, (Joi, 1 martie 2018, 20:43)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    problema romaniei nu e ca a uitat de cei emigrati, ci ca cei emigrati au uitat sau vor uita de romania. Cel putin cit e GIO la putere, majoritatea n-au nici un gind de revenire in tara asta de kko. Copii lor vor creste acolo ca cetateni canadieni, italieni, spanioli, etc. Noaptea romaniei fara sfirsit, GIO ceausist la putere.
  • +1 (3 voturi)    
    care lucruri bune? (Joi, 1 martie 2018, 21:53)

    Enofereus [utilizator]

    ce ai fumat tanti, ca vreau si eu!