Presa spaniola: O romanca a murit la un spital din Spania dupa ce nu ar fi primit asistenta medicala timp de 12 ore

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 29 decembrie 2017, 15:01 Actualitate | Diasporă


Aurelia Doina, o femeie in varsta de 64 de ani de origine romana, a murit la Spitalul public San Juan de la Cruz din localitatea spaniola Ubeda, Spania, dupa aproximativ 12 ore in care nu ar fi primit asistenta medicala, scrie News.ro, citand presa spaniola.

Surse din spital au precizat pentru El Mundo ca faptele au avut loc pe 21 decembrie, cand femeia a ajuns la Urgenta in stare "destul de grava" la recomandarea medicului din Quesada, unde locuia.

Femeia a ajuns la spital insotita de o angajata a unui azil de batrani si, dupa ce a fost inregistrata, a ajuns la infirmerie.

Cum femeia a ajuns la spital insotita, nu a fost activat protocolul pe care spitalul il impune la internarea unui pacient care are nevoie de insotitor, potrivit surselor din spital.

La sosirea la spital, femeia a fost consultata si dupa ora 14:00 a ramas pe o targa in sala de asteptare, de unde a fost chemata de mai multe ori, dar cum nu era capabila sa raspunda, personalul spitalului a crezut ca a plecat. Insotitoarea ei nu se afla cu ea.

La ora 22:00 a avut loc un schimb de tura si in jurul orei 2:00 un medic a intrebat cine este femeia pe care a vazut-o respirand cu dificultate.

Ulterior, personalul spitalului si-a dat seama ca femeia murise. Reprezentantii spitalului au luat atunci legatura cu familia si autoritatile, care au deschis o ancheta. De asemenea, spitalul va face si o ancheta interna in acest caz.

















2576 vizualizari

  • -6 (14 voturi)    
    Parca sistemul sanitar spaniol era (Vineri, 29 decembrie 2017, 15:45)

    xrogo [utilizator]

    foarte laudat la noi, vedeti ca au si ei scapari!
    • +4 (4 voturi)    
      Da? (Vineri, 29 decembrie 2017, 19:08)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Suna dramatic cand formulezi asa ca si cand ar fi "na, ca nu e asa". Doar ca nu imi aduc aminte de vreun articol sau multe comentarii in care sa fie "foarte laudat".

      Cu toate astea, hai sa zicem ca ar fi fost. Faptul ca personalul medical greseste, iar a gresi este uman, sau poate sunt noi sau poate nu suporta romanii, nu inseamna ca "sistemul sanitar spaniol" este prost. Ca si cand un caz anuleaza absolut orice reusita.

      Am mai discutat asta si in articolele cu DNA. Faptul ca DNA nu a investigat X persoana pana acum poate avea nenumarate cauze. Nu inseamna ca daca a investigat de cativa ani incoace, e ceva suspicios si ignoram tot ca nu a facut asa de la inceput.

      Si in articol la fel. Au gresit. Ca o fi fost sau nu intentionat, nu noi decidem. Dar nu se anuleaza posibilele reusite ale unui sistem sanitar.

      Macar sa ajungem noi ca ei, apoi discutam.
      Fii obiectiv !
    • +1 (3 voturi)    
      Dupa ce ai luat box de la motociclist (Vineri, 29 decembrie 2017, 19:57)

      alibaba: >>10/8 Centenar<< [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      unde te-ai cazat?
    • -2 (2 voturi)    
      eeh ce sa faci (Vineri, 29 decembrie 2017, 21:34)

      pmct [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      se mai intampla si pe la case mari insa totusi acea persoana nu era de origine spaniola asa ca nu este exact ca la noi.
    • 0 (2 voturi)    
      Cele mai bune spitale (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 0:58)

      Vlad-I [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Cele mai bune spitale sunt cele private, competitivitatea intre ele le face sa fie mereu eficiente si amabile cu clientul. Spitalele spaniole sunt mult mai bune decat cele din ro. , dar sunt de stat, ineficienta, birocratia apar si acolo.
  • +12 (16 voturi)    
    Dumnezeu sa o ierte! (Vineri, 29 decembrie 2017, 16:22)

    CezarN [utilizator]

    Macar s-a simtit ca acasa.
  • +2 (4 voturi)    
    Cred ca erau medici ... (Vineri, 29 decembrie 2017, 18:23)

    DanDare [utilizator]

    ... veniti din Romania. Deh ... poti sa fii platit si cu 10.000 euro / luna, cand spaga ti-a intrat in sange ... Sigur erau rude cu Magnificul Lucan .