Corespondenta din Italia

Soferi romani din nordul Italiei, amenintati cu concedierea: "Am muncit impecabil ani de zile, acum primim zeci de atentionari disciplinare"

de Miruna Cajvaneanu     HotNews.ro
Marţi, 26 decembrie 2017, 10:37 Actualitate | Diasporă


Grupul Autamarocchi
Foto: autamarocchi.com
Patru şoferi români din nordul Italiei protestează de o săptămână împotriva firmei pentru care lucrează, una din cele mai mari companii de transport din Peninsulă - Autamarocchi. Luni, 18 decembrie, de la ora 5 dimineaţa, ei au blocat poarta sediului firmei din Parma, împiedicând tranzitul a zeci de camioane.

A fost nevoie de intervenţia carabinierilor pentru a elibera ieşirea.  Acum un an, Hotnews.ro a relatat în exclusivitate despre greva foamei pe care au declanşat-o câţiva din şoferii români de la Autamarocchi.

Şoferii români susţin că, de la începutul anului 2017, sunt vizaţi de zeci de scrisori de atenţionare disciplinară,  din partea patronilor, pe care destinatarii le consideră neîntemeiate. În urma scrisorilor, au fost deja daţi afară trei şoferi, din care unul este reprezentant sindical. Şoferii, toţi membri ai aceluiaşi sindicat – S.I. Cobas, spun că sunt persecutaţi pentru că nu fac parte dintr-unul din cele trei mari sindicate cu care firma ar fi făcut acorduri dezavantajoase pentru angajaţi.

Angajaţii : “Salariile, din ce în ce mai mici”

 „De la greva din Trieste din toamna lui 2016, ni s-a părut că firma Autamarocchi a atenuat represiunea faţă de angajaţiii care sunt membri ai sindicatului nostru. Au fost rambursate sumele reţinute iniţial din salarii, pentru motive disciplinare „nefondate”. Însă, de la începutul lui 2017, presiunea a reînceput. Angajaţii au început să primească scrisori de atenţionare, care au dus la concedierea a 3 dintre colegii noştri, din care unul e responsabilul de sindicat din firmă. De aceea, pe 18 decembrie, exasperaţi de lipsa de dialog cu conducerea firmei, am decis să protestăm. Cerem în continuare ca deplasările să fie plătite corect, nu din ce în ce mai puţin. De asemenea, vom continua protestul nostru legal şi non violent, e un drept constituţional al nostru”, a declarat pentru Hotnews.ro Remo Campoli, reprezentant al sidicatului S.I. Cobas la nivel regional.

Compania Autamarocchi: „Firma noastră dă de lucru la 300 de români”


Reprezentantul firmei Autamarocchi, contactat de Hotnews.ro, a declarat: concedierile, care au avut la bază “motive disciplinare”, au fost făcute “acum şase luni”, iar la protest au fost aduşi lucrători care nu aparţin firmei, fapt ceare justifică identificarea lor de către poliţie şi denunţarea lor pentru “violenţă”.
 
„În data de 18 decembrie, patru angajaţi, înscrişi la S.I. Cosab, împreună cu alţi circa 20 de muncitori care nu sunt anajaţii noştri, au declanşat o formă de protest în legătură cu concedierea , acum şase luni, din motive disciplinare, a trei colegi. Manifestarea a durat 2 ore şi la ora 9 activitatea firmei a reintrat în normal.Nu e nicio legătură între apartenenţa la sindicatul care a cerut recent să se semneze acordurile firmei cu celelalte sindicate care reprezintă marea majoritate a angajaţilor. Firma noastră dă de lucru 1000 de angajaţi, din care 300 sunt români, cu rol tehnic şi operativ”, se arată într-o notă a firmei, remisă Hotnews.ro.

„După 6 ani, mi se reproşează că nu folosesc corect sistemul de frânare!”


Neculai Pătraşcu, originar din Iaşi, este unicul reprezentant al sindicatului care încă nu a fost concediat. El susţine că a primit deja circa 50 de scrisori de atenţionare de când s-a înscris la S.I. Cobas – filiala Parma, deşi lucrează de şapte ani la firmă şi consideră că îşi face munca „impecabil” şi atenţionările sunt absolut nejustificate. Acum, riscă să-şi piardă locul de muncă. Acasă îl aşteaptă soţia împreună cu doi copii, din care cel mai mic are 6 săptămâni.

„Cerem în primul rând ca să fie respectată înregistrarea corectă a orelor de muncă: de exemplu, noi trebuie să marcăm ca fiind în pauză de lucru chiar şi atunci când supraveghem încărcarea şi descărcarea camioanelor”.

Şoferul român contestă cele spuse de reprezentantul firmei: „Numărul celor concediaţi este de 4, nu doar trei, în perioada 21 august până la data de 18 decembrie. Ultimul este chiar un participant la grevă. La protest eram 10 angajaţi ai firmei, ceilalţi erau colegi din Cobas, de la alte companii. În ultimii doi ani, am fost circa 70 de înscrişi la sindicat, însă mare parte au abandonat din cauze presiunilor suferite: scrisori de atenţionare, suspendări nefondate, chiar şi de o săptămână, neplătite. Doar eu, de când m-am înscris  la sindicat, am primit circa 50 de astfel de scrisori: că risipesc motorina, că nu folosesc corect sistemul de frânare etc.! După ce timp de 4 ani nu am primit niciuna, pentru o muncă fără reproş. Dacă ar fi fost întemeiate, ar fi fost de ajuns doar câteva atenţionări pentru a fi concediat. Da, mă tem că o să fiu concediat, aşa vom ajunge la Tribunal...Apoi, Dumnezeu cu mila”.

Şoferii români din S.i. Cobas intenţionează să continuie protestul lor, cerând un dialog cu conducerea firmei: Vă vom ţine la curent cu desfăşurarea evenimentelor.



















8235 vizualizari

  • +13 (19 voturi)    
    Spui patroni italieni (Marţi, 26 decembrie 2017, 13:09)

    Zummm [utilizator]

    Si tragi apa. Ah mandria de a fi ginta latina :)))
    • -2 (8 voturi)    
      hmmm... (Marţi, 26 decembrie 2017, 18:33)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Zummm

      daca sunt atat de profesionisti de ce nu-si gasesc in alta parte ?
  • -12 (26 voturi)    
    De-a lungul (Marţi, 26 decembrie 2017, 13:28)

    A310 [utilizator]

    istoriei , sclavii tot timpul au fost tratati conform statului lor . O spun cu mare amaraciune , dar acesta este crudul adevar , in ceea ce priveste occidentul democratic, pa care unii dintre noi il tot ridicam in slavi .
    • +13 (27 voturi)    
      frumoasa (Marţi, 26 decembrie 2017, 14:06)

      Watcherss [utilizator] i-a raspuns lui A310

      alaturare "sclavi" si "occident". tu crezi ca patronii rusi sunt mai buni?
      • -15 (21 voturi)    
        La repezeala, ai scos fituica cu rusii.... (Marţi, 26 decembrie 2017, 15:08)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui Watcherss

        Vezi, nema creier, consecinte pe masura. Daca vorbesti dupa fituicile primite, la repezeala, ai scos fituica cu rusii ! Ce conteaza ca articolul e despre niste romani, niste italieni, n'asa?

        Sigur, tu nu esti trol, nu esti asistat social, ai IQ-ul 418 si tii in carca 9 bugetari, ca Fat Frumos !
        • +7 (17 voturi)    
          "prietene" (Marţi, 26 decembrie 2017, 17:08)

          Watcherss [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          daca ai fi fost atent la context, ai fi observat ca nu am comentat la articol, ci i-am raspuns unui alt troll ca tine care a facut o afirmatie care suna a propaganda anti-occident.

          dar, cred ca te-ai uitat in oglinda cand ai spus: nema creier, consecinte pe masura.

          si nu, nu sunt asistat socia, nu sunt troll si nu tin in carca niciun bugetar pentru ca nu mai locuiesc in Ro. de vreo cativa ani.
      • -2 (8 voturi)    
        reala (Marţi, 26 decembrie 2017, 15:20)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Watcherss

        alaturarea. Asta nu inseamna ca daca ar fi rusi, ar fi altfel sau altceva.
      • +2 (2 voturi)    
        Eu nu am avut , (Miercuri, 27 decembrie 2017, 11:46)

        A310 [utilizator] i-a raspuns lui Watcherss

        nici o tangenta cu patronii rusi , dar de cel putin 10 ani am avut contracte cu patroni occidentali , iar discriminarea este fatisa . La acelasi nivel de calificare sau chiar mai ridicata , cei din est sunt platiti mult mai prost , cu toate ca muncesc mult mai mult decat localnicii , respectiv , nemti , francezi , englezi sau olandezi .
        • 0 (0 voturi)    
          atentie la nuante (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 13:56)

          Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui A310

          Occidentul, ca si Orientul, este locuit de oameni. Nepotismul sau sustinerea "alor tai" este ceva uman si tribal.
          Intr-adevar, Occidentul nu-i chiar atat de ideal cum si-l imagineaza multi romani care l-au vazut doar in trecere, ca turisti. Si nici Romania nu-i chiar atat de jos. Depinde ce compari.

          - In Occident nu am *prea* intalnit ideea de spaga. Dar aceasta exista, insa sub alte forme.
          - Politicienii occidentali sunt *mai atenti* decat cei romani la ce fac si ce spun *public*. Si, de obicei, sunt trasi la raspundere serios cand calca pe bec. Dar exista si pe acolo curentul "corectitudinii politice", unde nu este bine sa zici ceva de rau de un musulman, de un gay sau de alte "minoritati" favorizate (spre deosebire de romani care-s minoritati nefavorizate).
          - Fraudele nu sunt tolerate in Occident asa cum sunt tolerate la noi. Dar, slava Domnului, fraude exista destule, chiar (sau mai ales) in institutii UE care se lupta apoi cu PSD-ul nostru. Asa ca, daca ai vazut lucrurile din interior, te iei cu mainile de cap cand vezi anumiti politicieni de la centru ca dau lectii de corectitudine ciorditorilor nostri din PSD. Iar ciorditorii din PSD stiu asta.

          Singura noastra sansa de scapare este sa ne facem singuri curatenie in propria ograda a.i. romanii sa nu mai fie nevoiti sa fuga din tara pentru o viata decenta sau sa vrea sa se intoarca inapoi in tara lor. Asocierile cu Rusia pe care le fac multi comentatori de aici nu sunt deloc constructive, ba chiar sunt extrem de jignitoare.
          • 0 (0 voturi)    
            In primul rand , (Duminică, 31 decembrie 2017, 11:42)

            A310 [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

            va doresc "La multi ani !" .
          • 0 (0 voturi)    
            In primul rand , (Duminică, 31 decembrie 2017, 11:56)

            A310 [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

            va doresc " La Multi Ani ! " . Este poate singurul comentariu care este scris fara ura si patima ,
            In ceea ce priveste ciordeala din Romania , este generalizata , nu are nici o treaba cu vreo doctrina politica .
            Facutul curateniei in propria ograda , din punctul meu de vedere este o sarcina aproape imposibil de indeplinit .
            Eu din proprie experienta , va pot spune , ca pentru a primi acelasi salariu in occident , peste tot a trebuit sa "tin in spate " trei sau patru localnici . Asa cum afirmati , mica coruptie nu prea exista in occident , dar in ceea ce priveste" coruptia gulerelor albe " , sunt experti . Romanii sunt in grupa mica la gradinita in materie de marea coruptie rafinata .
  • +2 (2 voturi)    
    statut (Miercuri, 27 decembrie 2017, 10:21)

    Technicus [utilizator]

    respectivii romani sunt angajati italieni sau detasati ?
    Daca au statutul unui angajat italian, au dreptul sa atace in justitie patronul. Au facut-o ?