Marea Britanie publica primele cifre oficiale ale migratiei, dupa ridicarea restrictiilor: mai putini romani si bulgari in martie 2014 fata de sfarsitul anului trecut/ Oficial britanic: UKIP datoreaza scuze public

de I.R.     HotNews.ro
Miercuri, 14 mai 2014, 13:11 Actualitate | Diasporă


Oficiul National de Statistica din Marea Britanie a facut publice miercuri primele cifre oficiale pentru migratie de la ridicarea restrictiilor pe piata muncii pentru romani si bulgari la 1 ianuarie 2014. Acestea arata ca in primele trei luni ale anului munceau in Marea Britanie 140.000 de romani si bulgari, cu 4.000 mai putini decat ultimul trimestru din 2013, dar cu 28.000 mai multi decat primul trimestru din 2013, potrivit BBC.

Pana acum, guvernul nu a dorit sa spuna cati romani si bulgari estimeaza ca vor veni in Regatul Unit ca urmare a schimbarii regimului vizelor.

Grupul de presiune Migration Watch estima ca britanicii se pot astepta la 50.000 de nou-veniti in fiecare an, iar partidul extremist UKIP (UK Independence) a avertizat in repetate randuri asupra numarului mare de imigranti din aceste doua tari.

Aceste cifre contrazic insa estimarile exagerate ale UKIP, dupa cum afirma Secretarul Trezoreriei. 

“Numarul foarte modest de romani si bulgari care vin anul acesta sa munceasca in Marea Britanie sunt in contrast puternic cu retorica inflamatorie de la inceputul anului”, a declarat el.

La randul sau, seful Comisiei de interne din Camera Comunelor, laburistul Keith Vaz, a declarat ca “cei care preziceau sfaristul lumii incepand cu 1 ianuarie - precum Nigel Farage - datoreaza scuze public”, citeaza The Guardian.


Scaderea numarului de imigranti romani si bulgari fata de finalul anului trecut se poate explica prin faptul ca acestia ar fi ales alte tari, precum Germania, care au ridicat de asemenea restrictiile incepand cu 1 ianuarie.

Statistica arata ca muncitorii britanici au ocupat peste 90% din locurile de munca noi in economie in ultimele 12 luni. Cetatenii britanici au ocupat 563.000 dintre cele 741.000 de joburi noi, compartiv cu 178.000 care au fost ocupate de cetatenii straini.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


9880 vizualizari

  • +11 (11 voturi)    
    ..In contrast FOARTE puternic (Miercuri, 14 mai 2014, 13:39)

    Keys [utilizator]

    Pai de la o migratie de 29 de milioane de romani si bulgari, cat se estiama in Sun, anul trecut la 50.000 e ... ceva... nu? :D
    • +6 (8 voturi)    
      De fapt... (Miercuri, 14 mai 2014, 14:30)

      TudorSerban1312803517154 [anonim] i-a raspuns lui Keys

      Defapt estimarea de 50000 imigranti in plus e mult exagerata. Daca cititi articolul, o sa vedeti ca in 2014 nu numai ca nu au fost cu 50000 mai multi imigranti din Romania si Bulgaria in UK, dar au fost mai PUTINI cu 4000.
      Deci... mai degraba ar trebui sa se teama Romanii si Bulgarii de imigranti englezi... :P
      • 0 (4 voturi)    
        nu e cazul, (Miercuri, 14 mai 2014, 15:21)

        El Ciupacabra [utilizator] i-a raspuns lui TudorSerban1312803517154

        cei mai multi vin aici ca turisti sau investitori, ar trebui sa ne dorim sa vina in numar cat mai mare
  • +4 (4 voturi)    
    matematica matematica (Miercuri, 14 mai 2014, 14:38)

    dum_i [utilizator]

    563.000 dintre cele 741.000 nu inseamna 90% :)
  • -4 (8 voturi)    
    sa ceara scuze? Cui? (Miercuri, 14 mai 2014, 15:08)

    vodatepes [utilizator]

    Sa ceara scuze? Cui sa ceara scuze? Poporului roman si bulgar? Romaniei si Bulgariei?Asta niciodata nu o sa vedeti. Fiti linistit fiti fericiti
    • +9 (9 voturi)    
      Sa ceara scuze... (Miercuri, 14 mai 2014, 15:47)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      Sa ceara scuze propriilor alegatori pe care i-au mintit. Ca pina la urma pentru ei a fost spusa minciuna, nu pentru romani sau bulgari, care oricum stiau inspre ce zari se indreapta conationalii lor.
    • +5 (5 voturi)    
      sa ceara scuze fata de poporul britanic, (Miercuri, 14 mai 2014, 17:01)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      pe care l-a pacalit cu tot felul de pericole inventate, gen invazia romanilor si bulgarilor. Eu nu am nevoie de scuzele lor, dar britanicii care au crezut in profetiile lor, si i-au votat, au nevoie de aceste scuze.
  • +7 (7 voturi)    
    ... (Miercuri, 14 mai 2014, 15:24)

    rerenenegate [utilizator]

    UKIP trebuie sa-si ceara in primul rand scuze pentru economia britanica.
    Ce fraieri, ei se asteptau sa vina romani si bulgari cand de fapt acestia de-abia asteptau sa se intoarca in tara... Ce tzeapa si-au luat! Cine le mai culege livezile acum?
    UK e neatractiva pe piata muncii :))
  • 0 (0 voturi)    
    Procente (Miercuri, 14 mai 2014, 15:41)

    Alex.M [utilizator]

    @roman modern: Daca nu s'au ocupat toate cele 714.000 de locuri de munca, ci s'or fi ocupat in total vreo 550.000 procentul ar putea fi corect ;)
  • 0 (0 voturi)    
    Procente (Miercuri, 14 mai 2014, 15:43)

    Alex.M [utilizator]

    Voiam sa zic 600.000. Daca din 714.000 s'au ocupat 600.000, atunci restul ramane cum am stabilit :)
    • +1 (1 vot)    
      doar ca (Miercuri, 14 mai 2014, 16:44)

      TudorSerban1312803517154 [anonim] i-a raspuns lui Alex.M

      doar ca zice imediat ca restul de 178.000 au fost ocupate de cetatenii straini.

      Si 178.000 + 563.000 = 741.000
      deci au fost locuri noi de munca, ocupate. Procentul a fost calculat, cum zicea si @roman modern, aiurea

      procentul adevarat e 100 * 563.000 / 741.000, adica aproximativ 76%