Imigrantii din Marea Britanie vor fi supusi unui test de 100 de intrebari pentru obtinerea de beneficii sociale

de I.R.     HotNews.ro
Vineri, 13 decembrie 2013, 9:25 Actualitate | Diasporă


Imigrantii europeni din Marea Britanie vor obtine cu mai mare dificultate ajutoare sociale precum cel de locuinta, de venit sau din taxa de consiliu incepand de vineri, intrucat vor avea de trecut un test de 100 de intrebari, scrie The Guardian. Acestia vor fi chestionati despre motivele pentru care nu isi pot gasi slujbe in propria tara sau cunostintele de limba engleza.

Cele 100 de intrebari au fost introduse rapid in testul habitual de rezidenta inainte de ridicarea restrictiilor pe piata muncii pentru romani si bulgari incepand cu ianuarie 2014.

Desi Uniunea Europeana insista asupra libertatii de miscare in cadrul sau, guvernul de la Londra considera ca este dreptul sau legal sa puna intrebari mai dure imigrantilor inainte de ca acestia sa aiba dreptul la beneficii.

Muncitorii din UE erau si pana in prezent nevoiti sa demonstreze ca intr-adevar isi cauta de munca in Marea Britanie.

Departamentul pentru Munca si Pensii din cadrul guvernului britanic sustine ca "pentru a trece testul habitual de rezidenta, imigrantii vor trebui sa raspunda la intrebari cu un caracter individual mai pronuntat, sa ofere detalii respunsuri mai detaliate si sa ofere mai multe dovezi inainte sa poata sa faca o aplicatie (pentru ajutor social - n.r.)".

Pentru prima data, imigrantii vor fi chestionati cu privire la eforturile de isi gasi de lucru in tarile de origine inainte de venirea in Marea Britanie si daca nivelul cunostintelor de engleza va fi o bariera in calea gasirii unui loc de munca.

"Este de o importanta vitala sa avem reguli stricte pentru a proteja integritate sistemului de beneficii. Opinia publica britanica este pe buna dreptate preocupata cu faptul ca imigrantii ar trebui sa contribuie la aceasta tara si sa nu fie atrasi aici de sistemul nostru de beneficii", a declarat ministrul muncii, Ian Duncan Smith.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2778 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    Comment sters de user (Vineri, 13 decembrie 2013, 9:54)

    tenere [anonim]

    • 0 (0 voturi)    
      imparatul e gol (Vineri, 13 decembrie 2013, 11:51)

      Gheorghescu [utilizator] i-a raspuns lui tenere

      eu nu vad legatura intre libertatea de circulatie si dreptul la munca si ajutoarele sociale.
      Sa nu mai dea ajutoare sociale oricui si sa lase in schimb oamenii sa munceasca si sa circule liber.
  • -1 (9 voturi)    
    limba romana ar trebui sa fie obligatorie (Vineri, 13 decembrie 2013, 10:01)

    linarel [utilizator]

    si pentru expatii ce lucreaza sau vor sa lucreze in RO.

    De ce doar romanii cind lucreaza in alte tari sint obligati sa cunoasca perfect limba tarii respective, in schimb orice expat vine in RO nu invata limba romana pt ca invatam noi alte limbi straine .

    Firmele germane in RO spre ex impun conditia eliminatorie la angajare de cunoastere a limbii germane dar expatii germani nu cunosc limba romana . Asa ceva nu-i normal . In schimb aceasi firma in Slovacia isi trimite expati vorbitori de slovaca
    • +5 (7 voturi)    
      nu e asa (Vineri, 13 decembrie 2013, 10:36)

      eem [utilizator] i-a raspuns lui linarel

      Nu esti obligat sa cunosti nimic. Limba oficiala in multinationale e engleza. Odata angajat te poti astepta sa fi trimis oriunde in lume, nu cred ca o sa vrei sa inveti limbile la toate tarile unde mergi sa lucrezi pt cateva luni
      • -2 (4 voturi)    
        Fals . Citeste orice anunt la firmele germane (Vineri, 13 decembrie 2013, 10:51)

        linarel [utilizator] i-a raspuns lui eem

        si vei vedea cerinta OBLIGATORIE de cunoastere a limbii germane . Te referi la 3 sau 4 persoane in cazul detasarilor ?

        Nu am nimic impotriva lor sau a altor multinationale insa din ce am vazut doar RO este mai mult decit permisiva si nu isi protejeaza forta interna de munca . In oricare tara conditia obligatorie la angajare este cunoasterea limbii respective .

        Ar trebui sa se renunte la pozitia ghiocel adoptata de guvernanti de-a lungul timpului
        • 0 (0 voturi)    
          Comentariu sters de utilizator (Vineri, 13 decembrie 2013, 12:54)

          [anonim] i-a raspuns lui linarel

          • +1 (1 vot)    
            n-ai inteles nimic . eu scriu ceva (Vineri, 13 decembrie 2013, 14:22)

            linarel [utilizator] i-a raspuns lui

            tu raspunzi cu altceva .Ce are de limba romana cu alungatul , cu binele sau raul ??

            Uita-te in celelalte tari din UE nou intrate si vei vedea diferenta de mentalitate: H, SK ... etc . In fiecare tara se cere clar la angajare cunoasterea limbii din respectiva tara.
    • +4 (4 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Vineri, 13 decembrie 2013, 10:54)

      [anonim] i-a raspuns lui linarel

  • +4 (4 voturi)    
    de ce le dau? (Vineri, 13 decembrie 2013, 10:06)

    Alex S [utilizator]

    da de ce le dau ajutoare sociale? aia nu au contribuit in viata lor.
  • +2 (4 voturi)    
    Sa inserati... (Vineri, 13 decembrie 2013, 11:08)

    hot news [utilizator]

    ... si probleme cu integrale triple si formule cu lanturi ADN, va rog!
    Ii compatimesc pe englezi. Saracii, nu mai stiu ce sa faca pentru a scapa de "ciuma" care i-a cotropit.
    Ce sa va fac, asa e cu "polliticaly correct". Ia sa umpleti voi inchisorile cu toti derbedeii si sa-i puneti la munca silnica... Ati scapa intr-un deceniu.
    • +1 (1 vot)    
      Scuze... (Vineri, 13 decembrie 2013, 11:22)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui hot news

      politically
  • +2 (4 voturi)    
    Mda, (Vineri, 13 decembrie 2013, 11:41)

    miguelito [utilizator]

    pariu ca in citeva zile apare pe net chestionarul cu raspunsurile corecte? Contracost evident