Sute de romani au protestat duminica impotriva proiectului Rosia Montana in Trafalgar Square din Londra: Revolutia verde in Europa incepe la Rosia Montana

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 29 septembrie 2013, 21:25 Actualitate | Diasporă


Cateva sute de romani au protestat, duminica, in Piata Trafalgar din Londra impotriva mineritului pe baza de cianuri la Rosia Montana, scrie The Independent. "Revolutia verde in Europa incepe la Rosia Montana. Stop celui mai mare proiect de minerit cu cianuri!" si "Uniti salvam Rosia Montana", scria, in engleza, pe pancartele protestatarilor.

Jurnalistii britanici amintesc ca este vorba despre cel mai mare proiect minier din Europa, in urma caruia ar rezulta un lac cu 215 milioane de metri cubi de apa contaminata cu cianuri.

Acesta a fost cel de-al saselea protest organizat la Londra impotriva proiectului de la Rosia Montana.

















2311 vizualizari

  • -6 (12 voturi)    
    uite asa (Duminică, 29 septembrie 2013, 21:53)

    evoque [utilizator]

    pai nu a spus tovarasul presedinte ca cianura este distrusa de ultraviolete? gata, nu mai este poluare, daca a spus sefu' ca nu este, nu este.
  • -10 (18 voturi)    
    Mama, ce grija mare pe emigrantii nostri (Duminică, 29 septembrie 2013, 21:59)

    Je__ [utilizator]

    Cat vor ei binele prostilor din tara, care nu stiu ce e bine pt ei.
    E mai bine si natural sa se ca/ce in fundul gradinii, sa mearga pe drumuri desfundate si noroite, tre sa fie ecologici...ce mai, o adevarata oaza turistica pt impatimitii turismului extrem. Adica pentru aia care umbla pe coclauri cu conserva in rucsac. Si nu mai conteaza saracia....atat cat e aer curat.

    Las ca ei stiu mai bine, cat de rau poate fi intr-un oras ca Londra....unde e infrastructura, mancare, de toate....dar vezi tu.....prostimea de la Rosia tre sa traiasca Eco! Las ca stiu ei.
    • +4 (6 voturi)    
      prostii din tara au votat Iliescu & Co (Luni, 30 septembrie 2013, 4:15)

      tz3p3s [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      emigrantii stiu problemele si din tara si din Vest (ca nu e sfant nici asta).

      deci taci din gura ca tot !omanii suntem si noi si cand venim acasa nu vrem sa aterizam intr-o Romanie in putrefactie sociala, ecologica si politica !

      capisci mah cap patrat ?
      sau tu pricepi numa de esti platit pe postare ???
  • +7 (15 voturi)    
    Emotionant!! (Duminică, 29 septembrie 2013, 22:01)

    Inna100 [utilizator]

    Este important sa iti pese!! Insa atunci cand o arati, cand iti sacrifici din putinul timp liber sa protestezi impotriva acestei barbarii, este extraordinar!

    Sunteti minunati! Bravo! Bravo tuturor!
  • +4 (14 voturi)    
    Bravo ! (Duminică, 29 septembrie 2013, 22:15)

    adrian88000 [utilizator]

    Vad ca diaspora nu sta nepasatoare. Felicitari !
    Pe cand New-York ?
    • +1 (3 voturi)    
      A fost si la New York (Luni, 30 septembrie 2013, 7:45)

      gigel123 [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

      Au fost proteste si la New York:
      - in fiecare weekend, in ultimele 3 saptamani, in principal in Union-Square
      - In fata sediului ONU, sambata asta
      - Marti, 24 Septembrie, cu ocazia vizitei lui Corlatean & co
      ...etc

      Daca te intereseaza sa participi, urmareste:
      www.facebook.com/events/208018809360711/

      Sau cauta:
      NEW YORK PROTESTS AGAINST OPEN-PIT CYANIDE MINING IN ROMANIA.
  • +6 (16 voturi)    
    Asta da jurnalism! (Duminică, 29 septembrie 2013, 22:21)

    un dac [utilizator]

    Today's protests were part of a global movement that has seen hundreds of thousands of Romanians demonstrating throughout September, in around seventy-five cities worldwide - with up to 30,000 in Romania’s capital, Bucharest.

    Nu B1 care azi a dat 2,000 (vs 5,000 dati de HN).
    Nu alte publicatii care dadeau cateva sute la Cluj cand erau peste 6,000.
  • +3 (5 voturi)    
    ptr.Je_ (Luni, 30 septembrie 2013, 0:42)

    CristiRu [utilizator]

    Sa stii ca imi pasa de cei de acasa ( asa gandesc eu) si cred ca se va gasi o solutie . .... cand vom avea politicieni sa gandeasca pentru ceea ce trebuie , nu pentru ei ..... si sa stii ca chiar daca ai de toate ( democratie , respect ,etc. ) tot niste imigranti suntem ,care muncim pe rupte ...mai rau ca sclavii.Dar IMI PASA CA E ROMANIA MEA.
  • +3 (3 voturi)    
    Ai perfecta dreptate, Je! (Luni, 30 septembrie 2013, 8:10)

    cestmoi [utilizator]

    Emigrantii sunt buni doar sa trimita bani in tara! In rest - nu tu drept de vot prin corespondenta, nu tu dreptul sa ia parte la decizii si la viata cetatii, nu tu dreptul la o parere, decat daca eventual e aceeasi cu a ta, nu tu dreptul de a va spune, din experienta, ca se poate trai si altfel! Si, mai ales, nu poate sa va spuna ca tarile astea unde am emigrat noi, au fost in stare sa renunte la exploatari miniere in REGIUNI INTREGI cand acestea au devenit periculoase! Asa ca mai scutiti-ne cu bogatie generata de locuri de munca pentru cateva sute de neadaptati, care voteaza autoritati locale ce au declarat zona monoindustriala si impiedica pe bani dezvoltarea Rosiei!
    • -3 (3 voturi)    
      Mitul cu trimisul banilor acasa (Luni, 30 septembrie 2013, 12:17)

      Je__ [utilizator] i-a raspuns lui cestmoi

      Banii aia nu mi-i trimiti mie, ii trimiti lui maicata sau stiu eu carei rude. Si ii trimiti din sa nu moara ei de foame....nu din altruism si ca vezi doamne sa creasca economia.

      Ca daca erau pentru binele tarii, asa cum pretinzi, i-ai fi declarat venituri si ai fi platit 16% impozit. Si da aia 16% ar fi ajutat in educatie, sanatate, infrastructura, etc. Si fara textul ca pe banii aia se plateste TVA, cand stim cu totii ca doar 40% din economie e fiscalizata. Iar daca nu vrei sa platesti nici aia 40% din 24%, nu ai decat sa nu trimiti nici un sfant!

      Ba baieti....Inca odata.
      E usor sa vb si sa-ti dai cu parerea, cand interesul tau individual e satisfacut. Cand aud de altruismul emigrantilor, imi vine sa vomit. Lasati oamenii care is in mijlocul problemei sa decida pt ei.
      • 0 (0 voturi)    
        Ai perfecta dreptate (Luni, 30 septembrie 2013, 20:58)

        cestmoi [utilizator] i-a raspuns lui Je__

        Ii trimit copiilor, ca doar n-o sa ti-i trimit tie! Si, in privinta impozitelor, le platesc statului care ma plateste! Dupa tine, cam de cate ori trebuie impozate niste venituri? Si cate taxe ar trebui sa mai introduca prietenul tau Ponta, daca TOATE familiile care traiesc din ajutoarele capsunarilor ar trai din ajutoare de la statul roman, adica de la tine din buzunar? Si mie-mi vine sa vomit cand va vad cu atitudinea asta de superioritate, ca de, nu e asa mult timp de cand auzeam minerii veniti sa faca ordine, spunand ca "aia sa plece de unde-au venit, ca ei n-au mancat salam cu soia!" Asta e exact genul de atitudine care va va impiedica inca o mie de ani sa va vedeti la celalalt capat al tejghelei! In privinta decisului fiecare pentru el, presupun ca esti foarte mandru de ce-ai decis! Poate vreau sa revin si sa nu gasesc in fruntea bucatelor tot rezultatele deciziei tale, ca p-astea le vad de douazeci de ani...