A cersit in Franta si acum studiaza la Sorbona. Povestea romancei de etnie roma ce vrea sa devina magistrat

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 2 mai 2013, 13:48 Actualitate | Diasporă


O tanara romanca de etnie roma, Anina Ciuciu, care a ajuns clandestin in Franta impreuna cu parintii sai, studiaza in prezent dreptul la Sorbona si viseaza sa devina magistrat, pentru a uita de umilinta pe care a resimtit-o cand cersea, relateaza site-ul jactiv.ouest-france.fr, citat de Mediafax.

Nascuta la periferia insalubra a Craiovei, tanara spera ca exemplul sau va servi la schimbarea modului in care este privita populatia roma. La varsta de 22 de ani, ea urmeaza un master la prestigioasa universitate pariziana Sorbona si vrea sa devina magistrat, pentru "a le da peste nas celor care cred ca romii nu sunt decat niste hoti de gaini", afirma ea.

Anina recunoaste ca datoreaza mult familiei sale, care si-a urmat dorinta de a scapa de tristul destin al romilor din est, "considerati ca sub-oameni". Bunicul ei avea o bacanie, tatal ei era contabil, iar mama sa era infirmiera intr-un spital, locuri de munca obtinute pentru ca isi ascunsesera originea si pierdute in momentul in care au fost descoperiti, afirma site-ul. "Sunt romi care reusesc acolo. Dar nu se stie de ei pentru ca s-au pierdut in marea masa".

In 1997, cand Anina avea sapte ani, a plecat impreuna cu parintii si cele doua surori catre Franta, "tara portocalelor si mandarinelor". Dupa multiple peripetii, familia a ajuns din intamplare la Bourg-en-Bresse, in Ain, si a locuit mai intai intr-o camioneta. Tatal vindea ziare, iar mama si copiii cerseau. Acolo, la piata, o trecatoare care le-a devenit ulterior prietena, i-a indreptat catre asociatii. Ulterior, familia a obtinut o locuinta, iar parintii au inceput sa primeasca de lucru.

Anina, careia intotdeauna i-a placut scoala, s-a dovedit foarte inzestrata. "Vreau sa arat ca desi sunt romanca, nu sunt automat necinstita". Dar nu este intotdeauna usor. "Uneori am fost tratata drept roma imputita. Mama mea imi dadea bomboane ca sa imi fac prietene. Ele imi luau bomboanele si plecau!", povesteste ea.

Dupa ce a studiat dreptul la Bourg-en-Bresse, tanara vrea mai mult ca niciodata sa devina magistrat, pentru a "combate nedreptatile". Anina a acceptat sa isi povesteasca istoria intr-o carte, deoarece vrea "sa schimbe modul in care sunt priviti romii". "Romii au aceleasi capacitati ca toata lumea!", afirma ea, desi nu neaga ca au probleme cu delincventa.

"Ca toate comunitatile! Dar nu stiu de unde isi scoate cifrele politia. Saracia ii impinge la astfel de comportamente, nu este ceva intrinsec romilor. Exista si retele care profita de familii, exploateaza copii", explica ea.

Intrebata daca intelege ca este socant sa vezi copii mici expusi la frig si gaze de esapament pe trotuare, Anina afirma: "Da, dar mamele lor prefera adeseori sa ii ia cu ele mai degraba decat sa ii lase singuri intr-o tabara care poate fi distrusa in absenta lor. Romii isi adora copiii, ei au un simt foarte puternic al familiei. Mama mea nu m-a fortat niciodata".

Acest atasament fata de familie este unul dintre aspectele culturii rome pe care Anina vrea sa il pastreze, alaturi de muzica, bucatarie, dans, capacitatea de a se descurca sau castitatea inaintea casatorie. Parintii ei nu o imping sa se casatoreasca cu un rom. "Ei prefera sa ma casatoresc cu un francez". Mai multi prieteni i-au propus sa se casatoreasca, deoarece ar fi o modalitate comoda de a obtine nationalitatea franceza, indispensabila pentru a se inscrie la concursul pentru magistratura. Anina prefera insa sa fie loiala si spera sa ii fie acceptata o noua cerere de reglementare a situatiei sale.

Povestea remarcabila a tinerei Anina Ciuciu nu este noua pentru presa franceza, in august 2012 ea fiind prezentata de postul de radio RTL, precizeaza Mediafax.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8809 vizualizari

  • +15 (17 voturi)    
    Foarte bine! (Joi, 2 mai 2013, 14:01)

    ily [utilizator]

    Sa o ajute Dumnezeu!
    Este important ca si din aceasta etnie sa existe modele cat mai bune , in felul acesta se schimba fata unei natii,
    Educatia este antidotul saraciei.
    Bravo si succes!
    • +6 (10 voturi)    
      bravo ei (Joi, 2 mai 2013, 17:54)

      xjack [utilizator] i-a raspuns lui ily

      Din pacate insa, ea este doar o exceptie. Modul negativ in care sunt priviti tiganii este 100% vina lor. Daca vrea sa schimbe ceva, sa incerce sa le schimbe stilul de viata, nu doar perceptia pe care o au in randul romanilor. Imaginea proasta pe care o are etnia tiganeasca nu se datoreaza faptului ca romanii sunt rasisti, ci faptului ca multi dintre membrii acestei etnii se incapataneaza sa ramana undeva la nivelul Evului Mediu.
      • +2 (6 voturi)    
        din pacate (Joi, 2 mai 2013, 20:09)

        adyQ [utilizator] i-a raspuns lui xjack

        nu ai dreptate, romanii sunt la fel ca toti europenii foarte rasisti, in rest felicitari fetei insa nu prea inteleg povestea, cum de parintii ei aveau joburi bune si dintr-o data le-au pierdut ca s-a descoperit ca erau romi? cum asta? nu prea se leaga povestea dar in fine, eu unul respect orice om indiferent de natie sau culoare care munceste, indiferent ce face, fie ca ridica gunoiul sau e director, tot munca este
  • +2 (18 voturi)    
    "pentru a le da peste nas celor care cred ca..." (Joi, 2 mai 2013, 14:40)

    Berzelius [utilizator]

    Răzbunare?
    • +1 (3 voturi)    
      mai bine spus (Joi, 2 mai 2013, 19:29)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui Berzelius

      lipsa de ambitie
  • +3 (13 voturi)    
    cazul Aninei (Joi, 2 mai 2013, 16:05)

    the [utilizator]

    l-am cunoscut, m-am bucurat 8 pentru ea si familia ei - dar as dori sa mai aud si despre alte cazuri identice, nu sa ne laudam primavara cu o singura randunica ... NU CRED ca nu exista si alte exemple, poate ca sunt greu de cautat, sau poate e mai simplu sa credem ca ... "exceptia confirma regula ..." ?
    • +6 (10 voturi)    
      mai erau cateva fete (Joi, 2 mai 2013, 17:39)

      V. Val [utilizator] i-a raspuns lui the

      o tanara tiganca ce pregatea tot la Sorbona un masterat in sociologie sau antropologie sociala, nu-mi mai amintesc precis. Si mai era o tanara tiganca despre care a scris presa din Romania si care a fost prezentata la televiziunea franceza. Ea a obtinut anul trecut titlul de cel mai bun ucenic din Franta la nu mai stiu ce meserie. Este un titlu extrem de greu de obtinut si care ii confera titularului un prestigiu de invidiat si ii deschide portile unei excelente cariere profesionale. S-a scris despre aceasta tanara si-n presa romaneasca, dar comentariile cititorilor au fost de proasta calitate, chiar jignitoare.

      (Anul acesta un emigrant indian , tot fara drept legal de sedere in Franta, a obtinut acel titlu si presa i-a elogiat performanta).
  • +6 (8 voturi)    
    ma bucur (Joi, 2 mai 2013, 17:31)

    ceascucuc [utilizator]

    numai ca ma asteptam la un ton mai echilibrat....nu prea am inteles istoria bunicului si a tatalui ei, cum ca ar fi pierdut tot cand s-a aflat ca erau rromi. hai sa fim seriosi, nu a fost vorba de asa ceva in Romania in anii 90 (ca cineva sa fie atat de discriminat incat sa fie concediat sau sa i se confiste afacerea). In rest, numai bine
    • +2 (2 voturi)    
      aici se exagereaza (Joi, 2 mai 2013, 19:16)

      minos [utilizator] i-a raspuns lui ceascucuc

      as crede ca fata e de buna cerdinta si a acerzut ce i-a spus familia ei, dar imi vine greu sa cred ca au pierdut totul sau au fost dati afara pt ca erau romi. Cunosc destui tigani care lucreaza bine mersi, isi vad de treaba si nu-i da nimeni afara din cauza etniei. E un cliseu pe care romii il folosesc cand ajung in vest, francezii chiar cred ca sunt discriminati aici. E adevarat, sunt discriminati, dar pozitiv, au locuri la universtitati, scoli post liceale, doar pt ei, dar de abia se gasesc cativa sa le ocupe.Oricum, e greu sa se schimbe ceva vizibil intr-o generatie, va dura cativa zeci de ani pana se vor integra in societate. Nu este de ajuns ca societatea sa vrea sa-i ajute, ci trebuie sa vrea si ei. E adevarat ca multi dintre ei nu stiu cum sa apeleze la ajutorul si conditiile oferite. In primul rand ar trebui sa urmeze scoala cu seriozitate, numai educatia poate schimba ceva.
  • +13 (19 voturi)    
    Cititi mai atent putin! (Joi, 2 mai 2013, 18:18)

    Dani.El [utilizator]

    "Bunicul ei avea o bacanie, tatal ei era contabil, iar mama sa era infirmiera intr-un spital, locuri de munca obtinute pentru ca isi ascunsesera originea" ... ?!?!?

    Unde asta??? In Romania nici un tigan nu a fost dat afara doar pentru ca este tigan!!! Asta-i numai prima lingura de kkt. Apoi ... sa nu-mi spuna mie ca tata contabil si mama infirmiera pleaca in Franta si ajung undeva "din intamplare" ... si inca la cersit! Se poate verifica daca parintii ei chiar au lucrat unde spune articolul.

    Urmeaza negarea activitatilor infractionale ca mod de viata traditional al tiganilor. Cum adica "saracia ii impinge la astfel de comportamente"? Din cauza saraciei refuza educatia? Din cauza saraciei refuza sa mearga la munca? Toti stim ca este invers, ca din cauza refuzului lor de a se comprta dezirabil social ajung unde ajung.

    Este tanara fatuta, poate nu site ... atunci ar trebui ca cei mai batrani sa-i povesteasca cum tiganilor li s-au construit cartiere intregi, locuinte la bloc care le-au fost oferite gratuit. Si ei ce-au facut? In maxim 3 luni au distrus totul, au ars parchetul si geamurile si au plecat. Ca doar nu era sa mearga si la munca! Si cred ca de doua ori au incercat comunistii chestia asta ...

    Si sunt multe, multe de spus.

    Nu neg reusita fetei, m-as bucura sa reusesca dar daca neaga realitatea e tot degeaba! Articolul nu stiu cine l-a scris dar mie mi se pare inca o tentativa de a da cu pietre in Romani.
    • +3 (3 voturi)    
      asa e ..romanii sunt de vina.. (Joi, 2 mai 2013, 19:25)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui Dani.El

      ca tiganii au speriat europa...si acuma fata asta care face parte din etnia respectiva vrea sa ``dea peste nas celor care zic ca romii nu sunt decat niste hoti de gaini" .....pai de ce nu incearca tipa asta sa dea peste nas tiganilor care fura si cersesc aratindu le ca se poate sa traiesti din munca cinstita..
      • -2 (2 voturi)    
        asa...? (Vineri, 3 mai 2013, 8:25)

        nedumeritul [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

        orice om .roman,tigan , ungur,francez etc daca nu mai gaseste de nici un fel de lucru incepe sa cerseasca , iar daca ajunge in situatia ca nu poate da dea mancare copilului care plange....va incepe sa fure. Stiti foarte bine lucrul acesta chiar daca va prefaceti ca nu stiti. Deghizati-va in tigan si incercati sa va castigati painea si pe urma mai vorbim.....
        • +1 (1 vot)    
          "deghizati-va in tigan" ??? (Vineri, 3 mai 2013, 12:54)

          Berzelius [utilizator] i-a raspuns lui nedumeritul

          WTF ??

          Adica ce vrei sa spui? Cum anume ar trebui sa ne deghizam in tigani?
          Pai daca tu spui ca e posibil ca noi sa ne deghizam in tigani, logic ar fi ca si ei sa se poata deghiza in ne-tigani. Ce spui de asta?
  • -5 (5 voturi)    
    Este desteapta a stiut sa-si atinga scopul !!! (Joi, 2 mai 2013, 20:52)

    andreesanu [utilizator]

    De invidie ii amintiti de unde a plecat ???,de ce nu-i respectati statutul pentru ce este acum ???,de ce sunteti mizerabili ,invidiosi,te pomenesti ca peste ani se gaseste vrun limbric de ziarist care sa-i dezgroape trecutul si s-o umileasca .
    Nu mai vinati oameni,nu mai tavaliti in noroi pe orcine dupa bunul plac ,ceea ce faceti este o ticalosie fara seama.
  • +3 (3 voturi)    
    Cu o floare (Joi, 2 mai 2013, 21:01)

    Adrian1 [utilizator]

    Cu o floare nu se face primavara. Bravo ei ca a luat-o pe calea cea buna. Dar cu restul de 99.99% ce ne facem? De ce sa fim doar noi obligati sa ne schimbam perceptia, dar ei, tiganii, sa nu fie obligati sa se schimbe?
    • +1 (1 vot)    
      Nu e singurul caz (Vineri, 3 mai 2013, 3:33)

      daskyd [utilizator] i-a raspuns lui Adrian1

      <a href="http://www.profesionistiromi.ro/presa/povesti_de_succes/romii_de_la_medicina.html">Aici</a> mai sunt cateva din putinele cazuri mediatizate:
    • +1 (1 vot)    
      sunt informatiile structurate despre ei? (Vineri, 3 mai 2013, 9:29)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Adrian1

      Haide sa ne pierdem timpul si banii cu o culege structurata a cazurilor in care rromi au ajuns sau nu au ajuns la o anume destinatie ...

      Mai apoi hai sa vedem care sunt cauzele - numai ei nu vor sa se schimbe pe ei? atat?

      Vina se poate arunca de la unii la altii -problemele raman nerezolvate si cazurile nu evolueaza...Tristut!
  • 0 (0 voturi)    
    Mai rasistilor, (Marţi, 11 martie 2014, 13:34)

    t_roxx [utilizator]

    In primul rand felicitari fetei. Eu am studiat doi ani de drept la Sorbonna si e f greu; sa fii admisa la drept la Paris 1 la master, sa treci de interviuri, inseamna sa fii f bine pregatit.Bineinteles ca romanii din Rou n-au habar la ce nivel se invata acolo; nu pot sa mi inchipui nicio comparatie cu vreo scoala din Romania.
    Apoi felicitari pentru ca fiind saraca n-a cazut in disperare si tentatie. Cu totii stim ca saracia e principala cauza a criminalitatii si tot odata hrana ei de baza.
    Faptul ca este rroma, tiganca, pt mine e doar un detaliu, e o etnie ca oricare alta, ea este inainte de toate romanca si RUSINE tuturor celor care fac diferenta si vorbesc de "ei" si "noi ca si cum am fi intr-un razboi. Am vazut prea multe comentarii malitioase, rasiste, vad ca romanii nostri sunt plin de prejudecati si judeca cu prea multa usurinta un om. Mie mi se parea, inainte sa-i cunosc, ca francezii ar fi fost rasisti...insa dragilor, intre rasismul din Franta si ura care curge din randurile voastre nu e loc de comparatie.