Migration Watch: Circa 50.000 de romani si bulgari vor veni anual in Marea Britanie dupa anularea restrictiilor

de I.R.     HotNews.ro
Joi, 17 ianuarie 2013, 9:06 Actualitate | Diasporă


​Aproximativ 50.000 de romani si bulgari vor veni in Marea Britanie in fiecare an dupa ce restrictiile de munca si sedere vor fi ridicate in luna decembrie, sugereaza think tank-ul britanic Migration Watch, potrivit BBC. Comisia de experti, care promoveaza reguli mai stricte pentu imigranti, a declarat ca estimarile sale ar putea fi mai mari daca va exista si o deplasare a romilor catre UK sau daca cei aproape un milion de romani care locuiesc in Spania si Italia se muta in Marea Britanie.

Prezicerea se refera la primii 5 ani, comisia avertizand ca vor exista "consecinte semnificative" in domeniul locurilor de munca si locuintelor.

Ministrii britanici spun insa ca este dificil de facut calcule, ministerul de interne a precizat ca lucreaza pentru a reduce migratia, astfel incat numarul imigrantilor sa se reduca, pana la finalul mandatului acestui parlament, de la sute de mii la zeci de mii.

Incepand cu 2014, romanii si bulgarii nu vor mai avea nevoie de autorizatie inainte de a obtine un loc de munca, castigand dreptul liber de munca si sedere in intreaga UE.

Migration Watch sustine ca Germania si Olanda sunt "destinatiile probabile" pentru romani si bulgari, pentru ca nivelul somajului in randul tinerilor in aceste tari este mai scazut decat in alte tari europene.

Insa Marea Britanie, care are un nivel al somajului la tineri de 20%, ramane totusi "o destinatie atractiva, in parte datorita unei piete a muncii flexibila, in parte pentru usurinta cu care se acceseaza sistemul de ajutoare sociale".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2347 vizualizari

  • +12 (14 voturi)    
    Niste ordinari (Joi, 17 ianuarie 2013, 9:17)

    Zummm [utilizator]

    Inainte sa intre Polonia in U.E tot asa se plangeau "1.000.000 de polonezi ne va invada tara, ce ne facem etc." Nu vor sa recunoasca, ca sunt invadati de indieni ptr ca fac parte din Commonwealth si de voie de nevoie.....trebuie sa-i accepte.
    • +1 (3 voturi)    
      din contra... (Joi, 17 ianuarie 2013, 11:56)

      Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui Zummm

      Guvernul a estimat oficial intre 15-18.000 polonezi pe an dupa 2004. Ce a urmat: 250.000 in 2004-2005 doar.

      De aceea sufla acum si in iaurt.

      Plus ca se discuta tot mai des de "lipsa de integrare a romanilor in UK". Polonezii se integreaza usor in mentalitatea britanica, romanii vin cu mentalitatea balcanica.

      Un articol de astazi:

      http://www.dailymail.co.uk/news/article-2263569/Are-ministers-scared-say-know-wave-migrants.html

      "Bear in mind, too, that Romanians and Bulgarians may not integrate as well as most Poles have done. In particular, there is the problem of crime. Last April, The Independent newspaper warned that Romanian immigrants were ‘flooding the capital with beggars, pickpockets and prostitutes’. "

      Acestea fiind spuse, oricum britanicii sunt niste plangaciosi. Vor beneficiile UE, dar nu si responsabilitatile. Libertatea de miscare este sfanta in UE, sa fie sanatosi cu problemele lor- si noi avem probleme.

      PS: ieri pe aeroport in UK pentru prima oara politistul astepta langa avion si voia sa vada pasapoartele sau CI ale pasagerilor. Asta inainte sa intram in terminalul aeroportului- si suplimentar pe langa controlul de pasapoarte normal... incep "micile intimidari" :)
      • +1 (3 voturi)    
        a propos de link (Joi, 17 ianuarie 2013, 13:44)

        rape [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

        They're scared my ass! Nu stiu cum sa se mai dea pe langa majoritatea populatiei care e satula de imigranti, nu neaparat de romani si bulgari. E an electoral doar. Se tem doar pentru ei si finantele lor. Restul e can can.
  • +8 (14 voturi)    
    ce siguri is ei de invazie (Joi, 17 ianuarie 2013, 9:19)

    minny [utilizator]

    frustrari de vechi imperiu car enu intelege ca nu ii mai vrea nimeni.
  • +2 (4 voturi)    
    Articol (Joi, 17 ianuarie 2013, 9:29)

    AAV [utilizator]

    Fain articol
  • +9 (11 voturi)    
    pai... (Joi, 17 ianuarie 2013, 9:47)

    jescu [utilizator]

    Cand noi am ridicat taxele vamale desi economia romaneasca nu era pregatita, cum a fost ? Ei au fost smecheri si au rezervat cativa ani de interdictie pentru ce-i supara pe ei(libera circulatie). Acum ca a trecut perioada de interdictie, nu mai vor sa respecte intelegerea.
    • +3 (5 voturi)    
      punctul pe i (Joi, 17 ianuarie 2013, 10:27)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui jescu

      subscriu
  • +6 (8 voturi)    
    Money, money, money (Joi, 17 ianuarie 2013, 10:09)

    mens [utilizator]

    Deja pregatesc bagajele, pregatiti-va portofelul :))) England, here I come!
  • +7 (9 voturi)    
    Ei, ash! (Joi, 17 ianuarie 2013, 10:38)

    TheRealGicaContra [utilizator]

    Pe mine sa nu conteze!
  • +2 (8 voturi)    
    ...cam patetici englezii astia (Joi, 17 ianuarie 2013, 10:48)

    trem [utilizator]

    ...hai sa fim onesti 90% din cei care se vor duce vor face munci de jos - constructii, curatenie, spalat toalete etc....pe care uneori nici macar englezii 'low-class' nu le fac. Au o atitudine de 2 lei....au ramas cu o aroganta de 'imperiu cufurit'!
  • +3 (7 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 17 ianuarie 2013, 10:49)

    [anonim]

  • +2 (8 voturi)    
    Aiurea! (Joi, 17 ianuarie 2013, 11:00)

    Trojan.H [utilizator]

    Vezi-doamne pleaca romanii din niste tari atit de frumoase si insorite ca Italia si Spania pentru o insula cetoasa si ploioasa. Neah...
    • -1 (7 voturi)    
      haha (Joi, 17 ianuarie 2013, 11:58)

      Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

      Crezi tu asta. Sunt foarte multi romani aici (in UK) si in ultimul an exact genul de panglicari si smenari care "au facut Italia si Spania" pana acum...
      • +1 (5 voturi)    
        Xorciser!!! ce mai faci fratioare!!! (Joi, 17 ianuarie 2013, 13:27)

        EMC2*2/2#@4 [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

        Mai stii frate cand daduram spargerea la vitrina cu prajituri in spania?? ce vremuri ...
        unde stai mancatzias in anglia? poate ne talnim la o bericioaica pe undeva
  • +2 (4 voturi)    
    IAR??? (Joi, 17 ianuarie 2013, 13:41)

    rape [utilizator]

    Tratatul e tratat: indiferent ca nu le mai convine cum suna dupa 6 ani, el trebuie respectat. Si, le mai recomand sa verifice cati 'conquistadores' le'au invadat tara in ultimii doi ani ca eu nu mai incap de ei. Mi'e scarbit sufletul de atata propaganda impotriva romanilor si bulgarilor in UK. Pare'se ca suntem buni sa le fim scalvi, nu si egali.
  • -3 (5 voturi)    
    hmmm (Joi, 17 ianuarie 2013, 15:09)

    eduard2700 [utilizator]

    ungaria nu-i iubeste pe romani. nici franta. nici italia. nici marea britanie si mai niciuna din tarile europei. cand atatea voci iti spun ca esti urat, cred ca ar merita sa te uiti in oglinda si sa faci ceva.
    problema majora o constituie minoritatea de tigani. acesti romi pe langa faptul ca au reusit sa ne distruga imaginea in europa si in lume, au reusit chiar sa tiganizeze o mare parte a romanilor fara etnie romma, mai ales in sudul tarii, in dobrogea si in moldova.