Palate romanesti, construite cu bani din furtul de cabluri din reteaua feroviara belgiana - presa

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 15 ianuarie 2013, 16:50 Actualitate | Diasporă


Un magistrat de la Parchetul din Charleroi a afirmat, in timpul unei audieri, ca banii proveniti din furtul de cabluri din reteau feroviara belgiana servesc la construirea unor palate in Romania, relateaza marti site-ul de stiri belgian Lavenir.net, citat de Mediafax.

Potrivit Parchetului din Charleroi, banii proveniti din furtul de cabluri din reteaua feroviara belgiana servesc la construirea unor case somptuoase in Romania.

Un magistrat de la Parchetul din Charleroi, Philippe Dujardin, care cunoaste foarte bine problema si nu ezita sa ceara pedepse grele atunci cand suspectii sunt deferiti Tribunalului Corectional, a precizat destinatia banilor si a facut portretul clanurilor din estul Europei, in timpul ultimei audieri in cazul unui furt de cabluri.

"Ceea ce interceptam este doar ceva neinsemnat. In Romania, cartiere intregi sunt construite cu bani ai Societatii Nationale a Cailor Ferate Belgiene (SNCB). Acestea sunt zone scapate de sub controlul autoritatilor unde s-au instalat liderii unor veritabile grupari mafiote", afirma magistratul.


Guvernul belgian a luat mai multe masuri pentru a opri furturile de acest tip.

"In 2009, un ordin ministerial a interzis tranzactiile in bani lichizi la centrele de colectare a fierului vechi", continua Dujardin. "O scadere semnificativa a fost inregistrata in lunile urmatoare, dar, intre timp, ordinul a fost retras. A ramas doar cel din 2011 care ii obliga pe cumparatorii de metale sa noteze datele de identitate ale vanzatorului. Dar nu este suficient", a spus el.

Si asta pentru ca intreruperea curentului in reteaua feroviara a SNCB nu are doar consecinte financiare, ci prezinta cauza intarzierii navetistilor sau poate conduce la aparitia unor catastrofe.

"Aceasta poate deregla trecerile la nivel cu calea ferata, macazurile sau mai poate provoca aparitia curentilor vagabonzi, care pot ajunge pana la gari si sa electrocuteze oameni. Chiar si hotii isi risca viata", concluzioneaza magistratul, care este foarte hotarat sa-i urmareasca pe hotii implicati in furturi de cabluri.

















5093 vizualizari

  • +15 (21 voturi)    
    Cum domle'? (Marţi, 15 ianuarie 2013, 17:12)

    Chiar Eu [utilizator]

    Pai acum nu ii mai vedeti pe acesti oameni minoritari ce discriminati sunt? Se poate domnii belgieni? Ii discriminati si dumneavostra? Creati prejudecati?...
    Ce bine functioneaza dublul limbaj. Cand sunt in Romania sunt: saracii romi discriminati de toata lumea fara vreun motiv... Cand ajung in Belgia si altundeva in vestul Europei schimbam discursul la 180 de grade. Ipocrizia...
    • +4 (20 voturi)    
      bizar (Marţi, 15 ianuarie 2013, 17:57)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Chiar Eu

      Ce incerci de fapt sa spui? Ca Belgia merita sa-i fure tiganii cu pasaport/buletin de romania cablurile? Ca n-au dreptate cand spun ca n-am fost in stare sa rezolva 'problema' tiganilor?
      Te bucuri degeaba.. belgienii si alte natii pot oricand sa spuna ca s-au saturat de tiganii nostri si sa-si inchida granitele. Or fi belgienii ipocriti, dar hotii aia au cetatenie romana... si sunt convins ca nu-i intreaba nimeni la noi cum au facut averile, cu atat mai putin nu-i pune nimeni sa plateasca impozite. Ca sa nu mai vorbim de protectia sociala a copiilor lor.. Deci ipocriti suntem si noi, cel putin in egala masura.
      • +6 (12 voturi)    
        petit, petit belge , ipocrizie fara limite . (Marţi, 15 ianuarie 2013, 18:42)

        mnicku [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        Noi stiam ce le poate capul tiganilor dar in imensa lor marinimie acesti asa zis democrati- belgienii ne-au condamnat pe noi ca nu stim sa-i educam , vad ca nici ei nu pot.
        Insa belgienii uita cum i-au tratat pe supusii lor din Congo-ul belgian - taindu-le mainele si asta in sec XX . Cita nesimtire la petit belge ..
        • +1 (1 vot)    
          concluzia (Miercuri, 16 ianuarie 2013, 12:52)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

          avem noi o vorba din batrani: rade ciob de oala sparta...
    • -3 (9 voturi)    
      esti sigur (Marţi, 15 ianuarie 2013, 18:06)

      Angoasat [utilizator] i-a raspuns lui Chiar Eu

      ca sunt romi? realitatea crunta e ca sunt destul de multi romanasi care taiau frunze la caini prin Romania si ar vinde-o si pe masa pt ceva bani
    • +10 (10 voturi)    
      intradevar dar.... (Marţi, 15 ianuarie 2013, 18:17)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui Chiar Eu

      .....asa este viata, roata se invarteste si iata cum o noua forma de jaf international, un fel de neocolonialism dar fara ocuparea teritoriului (deocamdata), isi face loc pe arena contemporana, alaturi de sclavagimul sexual (de care onor magistrat belgian nu face vorbire).
      Oricum, palatele tiganesti sunt o palida replica data marelui jaf facut asupra unei tari din care, cu ajutorul unei clase politice tradatoare, s-au furat resursele naturale si tot ce se mai poate fura.
      Din belgia tiganii au furat doar cablurile de la calea ferata, la noi se pune de furtul (privatizarea) intregului transport si infrastructura a cailor ferate.
      Avantaj ei, ca asa'i in tenis !
  • +12 (12 voturi)    
    atentie! (Marţi, 15 ianuarie 2013, 18:14)

    toubib [utilizator]

    Vreti sa spuneti poate in titlu "palate in Romania", iar nu "palate romanesti", pentru ca inafara de domnul Gigi Becali (exceptie notabila-de fapt ce zic eu, ca si dansul e machidon naturalizat, nu roman verde) nu prea stiu romani care sa traiasca la palat.
  • -1 (11 voturi)    
    statistici (Marţi, 15 ianuarie 2013, 18:38)

    Aramis [utilizator]

    surse bine informate sustin ca majoritatea infractorilor romani prinsi in Belgia ar fi ramani get-beget si nu tigani
    • +5 (7 voturi)    
      surse bine informate ? (Marţi, 15 ianuarie 2013, 20:13)

      Necplusultra [utilizator] i-a raspuns lui Aramis

      Vreti sa imi spuneti macar O(una singura) sursa bine informata, care sa sustina ca nu tigani ci romani sunt majoritatea infractorilor ???
      Daca un tigan din Romania este prins ca infractor oriunde in afara tarii, el este considerat ROMAN ! Caci nici o politie din lume nu va declara pe un tigan din Romania ca ar fi tigan ! De ce te apuci si Dta sa scrii baliverne, daca nu stii sa faci legaturi firesti, belgianul declara despre palate facute in Romania, care cred ca nu mai poti desminti, din nici o "sursa bine informata" (sic), sunt exclusiv tiganesti.
      Nu imi ramane decat sa cred ca esti matale unul din cei incriminati, adica un tigan !
    • +6 (8 voturi)    
      Fa o vizita la Bruxelles (Marţi, 15 ianuarie 2013, 20:36)

      antrax [utilizator] i-a raspuns lui Aramis

      Prin partea pietonala din centru, sau la metrou. Dimineata poti sa observi ceata cum isi imparte zona. Si sunt tigani cam toti (puradei, zane si balauri). Colcaie, ca sa zic asa...

      Ultima data cand am luat masa la o terasa de pe langa Grote Markt s-a oprit o tiganca la cersit (s'il vous plait, etc), i-am facut semn cu mana s-o taie ca nu ne intereseaza. S-au oprit langa ea alti 2 cantareti colorati care tocmai treceau din sensul opus, unu din ei cu acordeonul in spinare ii zice lu' tanti cu un accent caracteristic: "Nu vezi ma ca astia-s romani?". Stiu, pare o poveste din filme dar mi s-a intamplat mie :).

      Asta nu inseamna ca-i o placere sa treci prin cartierul turcesc sau unde-i plin de islamici si africani, clar aia sunt mult mai multi, statistic vorbind, dar pe tigani ii observi destul de repede (am vazut inclusiv tiganci cu papuci tarsaiti, ca prin Bucuresti).
  • +2 (8 voturi)    
    In Romania (Marţi, 15 ianuarie 2013, 18:46)

    cucurveauamov [utilizator]

    In Romania continente si planete intregi sunt construite cu bani ai Societatii Nationale a Cailor Ferate Belgiene.

    Fireste ca s-au saturat de furturi. Fireste ca pun viata oamenilor in pericol. Fireste ca se fura mult. Insa sa spui ca se pot construi palate din furturile de cablu este o exagerare grosolana. Cablurile or fi ele din cupru, insa nu din aur sau platina.
    • +2 (4 voturi)    
      amice (Marţi, 15 ianuarie 2013, 19:27)

      Angoasat [utilizator] i-a raspuns lui cucurveauamov

      nu stii ce vorbesti..aia fura km de cablu..ai pus vreodata mana pe cupru?
      tona de cupru se vinde cu 5-6000 de euro/tona
    • -1 (3 voturi)    
      Ca bine zici (Marţi, 15 ianuarie 2013, 20:51)

      cristinelu [utilizator] i-a raspuns lui cucurveauamov

      De-aia intarzie trenurile in Belgia (nu am facut nici o calatorie > 100km in care sa nu am intarziere de 30-60 minute) din cauza romanilor !
      Dar in Olanda de ce nu intarzie bre amaratilor ?
      Si de ce ati scos hotararea aia care cerea plati prin cont bancar ? Fraierilor ! Va meritati soarta
      • +1 (1 vot)    
        pardon (Marţi, 15 ianuarie 2013, 23:26)

        carmabox [utilizator] i-a raspuns lui cristinelu

        1.Pare-mi-se ca esti prost informat(a) despre mersul trenurilor in Olanda.
        2. Si Olanda se confrunta cu genul asta de furturi, si nu o data a fost ridicata problema in media. Nu tin minte insa sa fi fost "romanii, sau tiganii fura", ci mai elegant "se" fura.
  • 0 (4 voturi)    
    mama ei de UE... (Marţi, 15 ianuarie 2013, 23:23)

    carmabox [utilizator]

    Asa-i domnu belgian, deh, libera circulatie cam asta presupune. Nu inseamna numai expatul si multinationala belgiana sa suga din tarisoara in dezvoltare, ci si viermii aia de cetateni UE mai amarati sa-si poarte hramul pe unde le pohteste inimoara lor manca-ti-as. Asa cum niste domni belgieni prind niste fetite si baietei pe la colturi. UE vine si cu bune si cu rele, si odata muscat rahatul, trebuie inghitit. Cel mult, poate sa-si puna zahar peste, dar de scuipat acum e stupid. Ii urez succesuri cu masurile de combatere a furturilor, fie ca vin de la tigani romani, fie de la extraterestri de pe Pluto.