Cazul cuplului roman umilit in Noua Zeelanda: Ambasada Romaniei la Canberra a solicitat explicatii

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 11 octombrie 2012, 18:58 Actualitate | Diasporă


Ambasada Romaniei la Canberra, cu reprezentare in Noua Zeelanda, a solicitat autoritatilor din aceasta tara explicatii privind incidentul de la aeroportul din Auckland cu cuplul de romani Madalin Vanatoru si Veronica Lazarovici, informeaza MAE.

"Cetatenii romani Madalin Vanatoru si Veronica Lazarovici au semnalat situatia aparuta pe aeroportul din Auckland si Ambasadei Romaniei la Canberra (Australia), care este acreditata sa reprezinte Romania la nivel diplomatic in Noua Zeelanda. Misiunea Romaniei la Canberra a solicitat explicatii in legatura cu acest incident autoritatilor neozeelandeze, prin intermediul consulului onorific al Romaniei la Wellington (Noua Zeelanda). In acelasi sens a fost contactata si Ambasada Noii Zeelande la Canberra. Pana in prezent, nu s-a primit un raspuns oficial din partea autoritatilor neozeelandeze", a precizat MAE joi, la solicitarea Mediafax.

De asemenea, in ceea ce priveste regimul calatoriilor cetatenilor romani in Noua Zeelanda, MAE precizeaza ca exceptarea de la obligativitatea vizei se aplica numai pentru un sejur de scurta durata, respectiv pentru maxim 90 zile intr-un interval de sase luni. Pentru sederi a caror durata depaseste aceasta perioada (in scop de studii, angajare in munca, emigrare etc.) este necesara obtinerea in prealabil a unei vize de intrare speciale, care poate fi solicitata de la Ambasada Noii Zeelande la Bruxelles.

Totodata, MAE subliniaza ca, desi pentru cetatenii romani nu este necesara viza de intrare in Noua Zeelanda, autoritatile de frontiera efectueaza, ca si in cazul cetatenilor altor state care nu au nevoie de viza de intrare, interviuri prin care sa stabileasca daca scopul declarat al calatoriei este cel real. In cazul in care autoritatile mentionate considera ca rezultatul interviului nu este satisfacator, pot refuza intrarea in Noua Zeelanda si hotari returnarea persoanei cu primul zbor disponibil.

Un cuplu de romani afirma ca au fost "umiliti" de catre un angajat al Serviciului de Imigratie din Noua Zeelanda (INZ) pe aeroportul din Auckland, dupa care au fost trimisi inapoi acasa cu avionul, a relatat postul national neozeelandez de televiziune TVNZ in pagina electronica de marti, citat de Mediafax.

Veronica Lazarovici si sotul ei Madalin Vanatoru, care au sosit in Noua Zeelanda pe 22 septembrie, in loc sa treaca usor de controlul vamal, asa cum se asteptau, au fost chestionati de INZ. Lazarovici afirma ca planuia sa studieze in Noua Zeelanda si ca intocmise o lista cu destinatii turistice pe care dorea sa le viziteze, insa Serviciile de Imigratie au luat acesta decizie suspectand cuplul ca se afla in cautarea unor locuri de munca ilegale in tara, urmarind sa nu se mai intoarca in Romania, potrivit TVNZ.

Lazarovici a declarat pentru post ca, in timp ce astepta sa fie chestionata, a fost "socata" sa auda un ofiter din cadrul Serviciului Vamal spunand "ajunge cu romanii". Ea subliniaza ca li s-a refuzat intrarea pe teritoriul Noii Zeelande, in opinia sa, exclusiv din cauza "rasei". "Sotul meu si cu mine suntem amandoi romani. Este clar ca acest comentariu ne viza pe noi", a continuat romanca.

Un purtator de cuvant al agentiei a cerut scuze cuplului pentru comentariul "deplasat", care, in opinia acestuia a fost "te rog nu imi mai trimite alti romani", ci nu "ajunge cu romanii". El a precizat ca problema a fost "integral investigata" si s-a conchis ca un ofiter a facut catre un coleg un "comentariu nepotrivit", "care a fost auzit si interpretat gresit", un lucru cu atat mai regretabil cu cat "a fost facut in auzul publicului".

Cei doi romani nu au iesit in afara aeroportului din Auckland, precizeaza postul de televiziune.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















39529 vizualizari

  • +21 (31 voturi)    
    din cauza "rasei" (Joi, 11 octombrie 2012, 19:08)

    ampersand [utilizator]

    E bine că mami s-a dus să studieze, în cele din urmă ar fi-nvăţat şi ea că una e naţionalitatea, alta e rasa, una e xenofobia, altceva rasismul.
    • +21 (21 voturi)    
      loool trebuie sa fi idiot (Joi, 11 octombrie 2012, 20:05)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

      sa zici ca vrei sa studiezi la punctul vamal intr-o tara in care e nevoie de viza sa stai pentru mai mult de 90 de zile

      wtf?
  • +8 (16 voturi)    
    nu inteleg (Joi, 11 octombrie 2012, 19:27)

    goodgirlgonemad [utilizator]

    Care era "rasa" pana la urma? Sunt doar romani sau romani rromi, cei doi?
  • +23 (25 voturi)    
    Problema reala (Joi, 11 octombrie 2012, 19:44)

    HP [utilizator]

    Problema reala e ca nu au adus argumente credibile cum ca sunt acolo doar pentru turism.

    Tipa vroia sa studieze acolo, deci sa ramana indefinit. Avea cu ea aproape 17 mii de dolari, isi daduse demisia cu o saptamana inainte, etc.

    Deci nu au putut tromboni biroul de emigrari.

    http://www.stuff.co.nz/national/7787544/Couple-claim-Customs-humiliated-them
    • +9 (13 voturi)    
      problema reala e ca romanii au speriat... (Joi, 11 octombrie 2012, 20:26)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui HP

      vestul...ce atita discriminare...se pling romanii care se numara printre cei mai rasisti...asa ca au dreptate si aia pe la vama...mai nou romanii ( adica tiganii ) trec granita usa-canada si cer azil politic in quebec...
      • +2 (2 voturi)    
        dA (Vineri, 12 octombrie 2012, 13:19)

        Babilou [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

        http://www.torontosun.com/2012/09/05/durham-cops-bust-roma-crime-ring

        http://www.ziare.com/diaspora/canada/rromii-au-bagat-si-canada-in-sperieti-zeci-de-arestati-sute-de-capete-de-acuzare-1188520

        http://www.cireport.ca/2011/09/11-suspected-romanian-gypsies-arrested-while-attempting-to-cross-the-canada-united-states-border-on-foot.html
    • +15 (17 voturi)    
      Alta, tot reală... (Joi, 11 octombrie 2012, 21:32)

      patrick_higher [utilizator] i-a raspuns lui HP

      ...e ca românii se simt foarte repede "umiliti". Orice ii "umileste" si ii "lezeaza": dacă sunt intrebati unde merg, daca li se cere un act, o dovada, un bilet - gata! ei sunt umiliti! Pai, sa stea la oi, la coada vacii acasa - e de "studiat" si acolo -si atunci nu ii va "umili" nimeni cu intrebari "deplasate".
      P.S.
      Am fost in multe-multe ţări din lumea asta largă, da, mi s-au pus întrebari - le-am considerat strict profesionale - despre destinatie si durata vizitei, lucruri de declarat s.a. -, dar nu m-am simtit "umilit" niciodata, fiindca n-am avut nimic de ascuns. Am fost fair-play, au fost la fel, si-au facut doar treaba. Iar faptul ca unii au mutre posace n-am luat-o ca pe un "afront", Miţo...
      • +12 (12 voturi)    
        17000$ cash (Vineri, 12 octombrie 2012, 1:15)

        TheoFkS [utilizator] i-a raspuns lui patrick_higher

        Ciudat e ca niciodata nu vezi romanul doctor, romanul inginer sau romanul arhitect sa faca scandal ca ar fi fost umiliti. De fiecare data cei cu origini orientale sunt cei tari in gura, cei umiliti, sanctionand cu inversunare, intr-o engleza de balta, unele expresii interpretabile. Cat despre cuplul cu pricina, ea tocmai isi daduse demisia, el era 'self-employed' si aveau 17000 de dolari cash. Din cate stiu eu nu ai voie cu mai multe de 10 mii la tine si oricum scolile nu accepta plati in cash.
        Intorsi acasa pe buna dreptate dupa parerea mea.
        • +4 (4 voturi)    
          10.000 cash (Vineri, 12 octombrie 2012, 7:36)

          Hell [utilizator] i-a raspuns lui TheoFkS

          Ai voie cu mai mult, tot ce trebuie sa faci este sa declari sumele de bani pe care le ai asupra ta!
  • -12 (20 voturi)    
    INTREBARE DE BARAJ (Joi, 11 octombrie 2012, 20:04)

    Zummm [utilizator]

    Ce pusca mea poti sa studiezi in Noua Zeelanda ??
    • +8 (8 voturi)    
      crescutul.. (Vineri, 12 octombrie 2012, 9:52)

      brita [utilizator] i-a raspuns lui Zummm

      oilor. fara transhumanta.
  • 0 (26 voturi)    
    * (Joi, 11 octombrie 2012, 20:10)

    domu [utilizator]

    am patit si eu ceva similar in Islanda (primavara 2012)
    -> ma intorceam in RO cu escala la Londra
    -> la controlul pasapoartelor m-au tras deoparte si vreme de vreo 5 minute mi-au frunzarit pasaportul (vorbeau intre ei in islandeza)
    -> la un moment dat m-au intrebat care e destinatia mea finala (banuiau ca e Londra)
    -> le-am aratat biletul de avion UK-RO si m-au lasat sa plec;
    M-am simtit umilit/discriminat
  • -5 (13 voturi)    
    daca stai si judeci putin (Joi, 11 octombrie 2012, 20:12)

    SbkXX [utilizator]

    ajungi la concluzia ca toti suntem, defapt, aceeasi rasa. oameni.
    xenofobia e cu totul altceva. si da, fiti siguri ca oamenii au fost tratati cu cel mai mare xenofobism posibil.
    nu mai faceti confuzie, ce naiba?
    • +10 (10 voturi)    
      poti sa judeci un pic mai mult (Vineri, 12 octombrie 2012, 5:36)

      tatanka69 [utilizator] i-a raspuns lui SbkXX

      NU suntem toti aceesi rasa, suntem toti aceeasi SPECIE.

      In rest, de acord, nu e vorba de rasism aici, ci de xenofobie, eventual xenofobie selectiva.
      • +3 (3 voturi)    
        puteam si eu sa judec un pic mai mult (Sâmbătă, 13 octombrie 2012, 0:27)

        tatanka69 [utilizator] i-a raspuns lui tatanka69

        Acu' am catadiscit si eu sa citesc comunicatul neozeelandez de presa si m-am lamurit...

        http://dol.govt.nz/News/Media/2012/romanian-group-stopped-flying-nz.asp

        Nici vorba de xenofobie... romanasii nostri au crezut ca 'hai, ca merge' si bazele de date sunt ceva din filmele Sci-Fi, fara aplicatie in lumea reala...

        Zbarci!
  • +10 (10 voturi)    
    versiunea oficiala (Joi, 11 octombrie 2012, 21:19)

    slice_of_life [utilizator]

    Tipul fusese condamnat in US si mai fusese intors odata din NZ
    http://dol.govt.nz/News/Media/2012/romanian-group-stopped-flying-nz.asp
  • +11 (11 voturi)    
    Hmmm... (Joi, 11 octombrie 2012, 21:30)

    Observator roman [utilizator]

    Am fost intr-un voiaj pe cont propriu impreuna cu sotia in Noua Zeelanda si in Australia in 2010. La intrarea in Noua Zeelanda n-a fost niciun fel de problema. Sigur, au intrebat ce vrem sa vizitam si le-am dat toate amanuntele - pregatisem in detaliu calatoria. La intrarea in Australia (prin Sydney) insa a fost un episod neplacut. A aparut brusc o tipa draguta (japoneza dupa infatisare dar, desigur, ofiter australian la serv. imigrari) care ne-a cerut extrem de politicos permisiunea sa ne verifice in mod suplimentar pasapoartele si promitandu-ne ca va reveni 'in a couple of minutes'. Sigur, am acceptat (oricum, ce am fi putut face?) si cele doua minute s-au transformat in 4, apoi in 8, apoi in 16... Trecuse o jumatate de ora si autralianca japoneza tot nu aparuse! Cand, in sfarsit, a aparut nu m-am putut stapani sa nu-i reprosez ca verificarile au durat prea mult, etc. Peste o zi am aflat motivul alertei australienilor: cu vreo luna inainte prinsesera o banda de falsificatori de carduri din Romania. Evident, bietilor australieni, orice tip din Romania le devenise automat suspect...
    • +2 (2 voturi)    
      asa am patit si eu (Sâmbătă, 13 octombrie 2012, 12:29)

      glasss_cj [utilizator] i-a raspuns lui Observator roman

      am fost si eu exact in 2010 la Sydney si m-au controlat la sange, a durat minim un ceas pana mi-au verificat toate bagajele. Dupa ce au constatat ca am toate in regula mi-au urat bun venit cu precizarea "ne pare rau ca a tinut atat de mult dar din pacate am avut foarte multe probleme cu oameni din tara dvs". Mda, riscurile de a calatori cu pasaport romanesc...
  • +12 (12 voturi)    
    Dupa cate am fost informat . . . (Joi, 11 octombrie 2012, 21:37)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . .de persoane aflate in NZ, tipilor li s-a gasit in bagaje acte de studii terminate in Romania traduse si legalizate in engleza lucru ce le-a dat de banuit vamesilor care i-au trimis la imigrari pentru interviu. Eu am fost in NZ de doua ori si stiu cum merge treaba pe acolo. Sunt f. politicosi dar in acelasi timp foarte fermi in exercitarea atributiunilor lor. Treaba cu, ajunge cu romanii, e pura fabulatie. Intre zecile de mii de persoane care intra si ies zilnic din NZ romanii reprezinta un procent cu mult sub 1% insuficient ca sa li se faca vamesilor din NZ lehamite de ei.
    • +5 (5 voturi)    
      Acte de studii (Vineri, 12 octombrie 2012, 0:52)

      Closed [utilizator] i-a raspuns lui Vali Cel Batran

      Stii ca, atunci cand te inscrii pentru studii, te-ntreaba de studiile preliminare, nu? Daca voia sa studieze acolo, e normal sa aiba acte de studii traduse si legalizate, nu te crede nimeni pe cuvant cand ii spui ca ai terminat facultatea cu 10.
      • +2 (6 voturi)    
        Ai dreptate . . . . (Vineri, 12 octombrie 2012, 8:02)

        Vali Cel Batran [utilizator] i-a raspuns lui Closed

        . . . numai ca nu te duci cu ele la vama NZ. Le poti obtine ulterior prin corespondenta.
  • -1 (11 voturi)    
    S-a ajuns de unde am plecat (Joi, 11 octombrie 2012, 21:59)

    aniod [utilizator]

    Exact aceasta atitudine era in urma cu 20 de ani cand intrai in Anglia. Conform regulamentelor, chiar daca ai viza, te pot intoarce inapoi din aeroport din Londra, unora li s-a intamplat.
    Inainte de intrarea in UE, In Germania, in Berlin, avionul romanesc era asteptat cu soldati si ni se verificau pasapoartele la scara avionului.
    Concluzia noului incident este: degeaba tot efortul cu intrarea in Comunitatea Europeana.
    • +9 (11 voturi)    
      Comunitatea Europeana? (Vineri, 12 octombrie 2012, 0:49)

      Closed [utilizator] i-a raspuns lui aniod

      Ce legatura are Comunitatea Europeana cu Noua Zeelanda?
  • -6 (12 voturi)    
    sint de acord cu oamenii (Joi, 11 octombrie 2012, 23:31)

    AliKimiku [utilizator]

    in sensul ca INZ sau cum ii zice institutiei care se ocupa cu emigrarea in NZ nu ar face never aceeasi chestie cu un cetatean neamt sau francez de exemplu(chiar daca unul din ei ar fi mai maghrebian) . Cei doi nu arata deloc a tigani deci marlanii de la emigrari trebuie pocniti peste bot. Tot ruleaza pe aici campania aia cu "Sint cetatean eurpean si am drepturi" Pai sa le revendicam.
    • +9 (9 voturi)    
      NZ (Vineri, 12 octombrie 2012, 7:54)

      Hell [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

      Era o emisiune cu serviciul vamal din NZ pe Zone Reality si pot sa spun ca aia iti dau 20 dolari amenda (sau mai mult) doar pentru ca nu ai declarat marul pe care l-au primit in avion si au binevoit sa il plaseze in geanta si asta indiferent de nationalitate!

      Din pacate romanul considera ca intotdeauna are dreptate, ca intotdeauna lui i se cuvine si ca este intotdeauna o victima a abuzurilor si nedreptatilor am vaga impresie ca romanul nu este Homo Sapiens ci o subspecie Homo Umilitus.... Am umblat prin lumea asta, am facut greseli la vama ( uitat sticla de cola in geanta, uitat sa scot laptop) dar tratand problema civilizat, cerandu-mi scuze si vorbind frumos cu personalul vamal nu am avut probleme, ba chiar am fost lasat sa trec cu sticla de cola ( am aruncat-o din respect pentru reguli), a vorbit cu mine si un politist cu fata de dulau furios si a vorbit frumos cand a vazut ca respect munca lui! Chiar daca ma deranjeaza controlul corporal nu am aratat asta pentru ca se intampla multumita americanilor si "prietenilor" lor mai tuciurii ( fara tenta rasista)

      "SUnt european, am drepturi" nu inseamna ca nu avem si obligatii, sunt inca mai multe obligatiile decat drepturile desi romanul crede ca lui i se cuvine totul, are intotdeauna dreptate si intotdeauna este o victima.....
      • +7 (9 voturi)    
        Nicole Kidman . . . (Vineri, 12 octombrie 2012, 8:11)

        Vali Cel Batran [utilizator] i-a raspuns lui Hell

        . . . actrita cunoscuta si australianca pe deasupra a platit amenda grasa pentru o portocala uitata intr-un bagaj. Amenzile pentru alimentele gasite in bagaje si nedeclarate oral in fata vemesului, la prezentarea in fata lui pentru control vamal,pot ajunge si pana la 10000 de dolari NZ. Nu e de joaca cu custom-ul NZ. Flacaii nostri au crezut ca e ca in Romania: Las ca merge si asa!!! Uite ca nu merge si acum spun ca au fost umiliti. Probabil ca se asteapta si la ceva bani despagubire, ca tot e la moda acum sa obtii bani mai ales din nenorocirea altora. La pastele cailor flacai.
      • 0 (0 voturi)    
        amenda (Duminică, 23 iunie 2013, 1:18)

        bibicuta [utilizator] i-a raspuns lui Hell

        daca scapi cu 20$ esti norocos dar amenda poate ajunge la sute poate chiar mii stiu az ptr bulbi de flori a promit 400$
  • +9 (9 voturi)    
    eu nu am avut nici o problema (Vineri, 12 octombrie 2012, 2:21)

    Timbuku [utilizator]

    In martie am fost in NZ si in fata mea era o gagica din Germania care a fost frecata o gramada la icre pentru ca venise sa studieze (exchange student) si dupa 15 minute de prezentat acte a fost pasata la un supervisor sa mai cerceteze. Pentru studii iti trebuie viza speciala, asa ca povestea e cusuta cu ata alba. Pe mine m-au intrebat chestii de bun simt si m-au pus sa arat biletul de iesire dupa care mi-au pus stampila de intrare pt 90 de zile....simplu si rapid.
  • +3 (3 voturi)    
    Nu are rost sa polemizam! (Sâmbătă, 13 octombrie 2012, 11:03)

    UpNext [utilizator]

    Sa recunoastem: datorita actiunilor, comportamentului si atitudinilor enorm de multor romani (rromi sau nu), am reusit dupa 1990 sa cream teama, dispret si repulsie peste tot in lume. Romanii au ajuns subiect de bancuri, ironii, segregatie, in general sunt exemplu negativ. Francezii au o vorba: "verite a la roumaine", adica un adevar inselator. Nu cred ca mai exista o natiune atat de compromisa.
    Dar, in afara de a ne plange de mila, putem si dorim sa facem ceva spre a repara aceasta situatie rusinoasa? Putem si vrem sa educam, chiar putin fortat, o mare parte a romanilor care ne compromit? Sunt tiganii educabili? Poate un program national de educare civica intensiva, cu finantare europeana, ar fi un inceput. O dezbatere sincera si deschisa, urmata de actiuni concrete, ar putea avea rezultate recunoscute international, reconstruind pozitiv imaginea romanilor.