Fetita romanca in varsta de sapte ani, dusa in Marea Britanie si abuzata de o familie de tigani

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 9 martie 2012, 15:22 Actualitate | Diasporă


Doi tigani romani risca sa fie condamnati la inchisoare dupa ce au adus in Marea Britanie o fetita in varsta de sapte ani pe care o numeau Cenusareasa si au fortat-o sa lucreze ca servitoare, relateaza Daily Mail in editia electronica, citeaza Mediafax.

Fetita a fost luata de la mama ei dupa ce Aurel Zlate, in varsta de 46 de ani, si sotia sa Alexandra Oaie, in varsta de 43 de ani, au mintit ca va avea o viata mai buna. Ea le-a spus politistilor ca o "uraste" pe femeia care o tine captiva. "Nu o suport pentru ca ma bate tot timpul", a declarat ea. "Tot timpul spune: munceste, munceste, ma murdaresc, mainile si picioarele mele se murdaresc. Faceam ordine in toate camerele si ei nu faceau nimic", afirma fetita.

Un psiholog pentru copii care evalueaza starea psihica a acesteia a descoperit ca fetita nu stie nici sa numere pana la zece in limba materna si nu este capabila sa exprime emotii de baza.

Tiganii romani Aurel Zlate si Alexandra Oaie, cunoscuta sub numele de Ferma, au fost gasiti vinovati de traficarea fetitei in octombie 2010 cu intentia de a o exploata. Sentinta in cazul lor este asteptata vineri. Cuplul, care are opt copii si traieste din ajutoare sociale, a fost declarat vinovat si de neglijenta si rele tratamente aplicate fetitei in timp ce aceasta era in grija lor.

Familia are o serie de condamnari la activ pentru furt din magazine, tentativa de furt si atac, infractiuni comise in 2003. Cei doi au fost declarati vinovati si pentru traficarea unui barbat in varsta de 53 de ani din Romania.

Abuzurile lor au atras atentia politiei dupa ce barbatul, care a fost abuzat sexual de familie, a scapat din mainile lor si a alertat politia. El insusi batut si abuzat, barbatul a fost alarmat de conditiile in care traia "Cenusareasa". "Ferma se comporta cu ea foarte urat. O lovea, o punea sa faca lucruri pe care o fetita de sase sau sapte ani nu ar trebui sa le faca. Matura, cara molozul din zona de constructie, era ca o sclava (...). Schimba lenjeria, ii hranea si le umplea sticlele, hranea animalele", a explicat el.

"Ea o lovea in cap, tipa la ea si o injura. Ceilalti copii o bateau ca pe un covor. Era la fel ca Cenusareasa, nu i s-a permis sa mearga nicio zi la scoala", a adaugat el.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4046 vizualizari

  • -3 (3 voturi)    
    dailymail (Vineri, 9 martie 2012, 15:51)

    iulian [anonim]

    dupa cum incepe articolul din dailymail tiganii au 46 si 43 ani .. nu 45 si 44
    daca nici cifrele nu s'au putut traduce .. ce pretentii sa mai avem ?!!
    • +6 (8 voturi)    
      Poate "doi tigani originari din Romania" ... (Vineri, 9 martie 2012, 17:24)

      Mitica (Palarierul) [anonim] i-a raspuns lui iulian

      In plus tiganii nu sunt romani, deoarece nu pot fi romani, tigani fiind.

      O formulare corecta este "doi tigani originari din Romania" ...

      "Patria si Dreptul Meu!"
      .
  • +13 (15 voturi)    
    Corect (Vineri, 9 martie 2012, 15:58)

    nano2k [utilizator]

    E bine scris in titlu: "tigani români" sau mai degraba "tigani de origine româna". Nicidecum rromi sau români pur si simplu.
    • +5 (5 voturi)    
      INCORECT...ce sustii (Vineri, 9 martie 2012, 19:14)

      oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

      1.tiganu e tigan si atat.,nu conteaza tara care i-a intocmit acte de identitate.

      2.mai mult ca sigur,fetita,e furata din tara. politia ar treb. sa se autosesizeze.
      in general, tiganii nu-si exploateaza puradeii prin violenta, numai copii furati sunt supusi la schilodiri si trimisi la cersit.
  • +14 (18 voturi)    
    Daca nu ii impuscati, tot degeaba. (Vineri, 9 martie 2012, 16:04)

    Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator]

    Trebuiesc exterminati cei ce au impresia ca pot face orice, altfel aceste fapte continua pana la nesfarsit. Violenta se combate numai prin violenta pentru ca specimenele in gen, nu inteleg de vorba buna.
    • -2 (12 voturi)    
      Romanas viteaz (Vineri, 9 martie 2012, 17:22)

      klz [anonim] i-a raspuns lui Tovarasul_Mos_Craciun

      As vrea sa te vad pe tine cum le explici, pe rand, celor 8 copii nevinovati, ca parintii lor trebuie "exterminati". Eventual sa adaugi ca pe ei ii asteapta aceeasi soarta pentru ca, de, au avut si ei comportament abuziv si "purificarea" este singura solutie.

      In vorbe, suntem toti Horea, Closca si Crisan, mari haiduci. In fapte, suntem niste gainari care isi arata muschii lovind sotiile sau, mai nou, executandu-le.
      • -2 (2 voturi)    
        ai dreptate (Sâmbătă, 10 martie 2012, 9:15)

        bors cu miere [utilizator] i-a raspuns lui klz

        mos craciun ala n-ar avea curaj nici sa scrie pe o foaie ce a scris mai sus...
      • +1 (1 vot)    
        Tu nu esti responsabil! (Joi, 15 martie 2012, 15:58)

        Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator] i-a raspuns lui klz

        Daca fetita ta este luata cu forta de la scoala, sa te vad cum ceri ca disperatul ajutor! Daca nu ai inteles de ce raul se taie de la radacina, atunci ramai cu ideea ca maine-poimaine se mai rapeste o fetita.
  • +11 (11 voturi)    
    wtf? (Vineri, 9 martie 2012, 16:23)

    ala [anonim]

    parca-i dintr-un film ciudat. Cum naiba de i-a tinut guvernu englez pe ashtia cand se stie de ani de zile porcariile pe care le-au facut?
    • +5 (5 voturi)    
      ... (Vineri, 9 martie 2012, 18:05)

      Nautilus [anonim] i-a raspuns lui ala

      Ghici care categorie de comentaci ţipă din 2006 încoace că indiferent câţi bani ar cheltui MMFPS, şi sub Măgăriceanu, şi sub Diliboc, şi sub MRU, tot nu sunt destule ajutoare sociale? :>

      ~Nautilus
  • +8 (8 voturi)    
    Rusine (Vineri, 9 martie 2012, 16:25)

    M.B. [anonim]

    Sper sa-si inceteze existenta dupa gratii!
    • +8 (10 voturi)    
      Totusi... (Vineri, 9 martie 2012, 16:55)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui M.B.

      Inainte de asta, eu unul i-as spanzura. De ce sa mai consume banii si resursele de pomana?
      • -3 (3 voturi)    
        cine te opreste ? (Sâmbătă, 10 martie 2012, 9:17)

        bors cu miere [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

        sau cuvintele tale sunt doar "virtuale",ca aceasta obscena constructie de tip turn Babel numita internet ?
  • +11 (11 voturi)    
    ... (Vineri, 9 martie 2012, 16:30)

    dragos234 [utilizator]

    Astia sunt mai rau ca in Evul Mediu.
  • +6 (6 voturi)    
    ... (Vineri, 9 martie 2012, 16:30)

    dragos234 [utilizator]

    Astia sunt mai rau ca in Evul Mediu.
  • +12 (12 voturi)    
    tiganii discriminati? (Vineri, 9 martie 2012, 17:21)

    Adina [anonim]

    si se mai plang englezii ca tiganii sunt discriminati. asta e discriminare? cand isi bat joc de tot si fac ce vor? asta inseamna drepturile minoritatilor? Tebuie strans surubul !!!!!
  • +6 (6 voturi)    
    Niste tigani (Vineri, 9 martie 2012, 17:30)

    arheopterix [anonim]

    majoritatea oamenilor sunt influentati de religie . Cum majoritatea religiilor sustin superioritatea binelui , pe cale de consecinta oamenii incearca , atit cit pot sa faca fapte bune . singurul popor la care principiul raului BENGA ,este superior principiului binelui DEVLA este poporul tiganesc . daca intelegem acest lucru il intelegem pe Cioaba pe Bercea si etc ...De la acest fapt ascuns cu multa grije de ong-urile tocatoare de bani europeni ar trebii inceputa activitatea de educare a acestor cetateni
    • -1 (3 voturi)    
      e gresit sa generalizam (Sâmbătă, 10 martie 2012, 5:09)

      radu [anonim] i-a raspuns lui arheopterix

      tipul care omorat 2 oameni si a ranit 6 la COAFOR era cu siguranta crescut in religia "crestina" si cu siguranta roman. Asta nu-i face pe toti romanii criminali. Padure fara uscaturi nu exista
      • +2 (2 voturi)    
        aduni mere cu pere (Duminică, 11 martie 2012, 0:15)

        oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui radu

        tipul de la coafor e un caz izolat.......la tigani , raportul eate invers...
  • +9 (9 voturi)    
    Cine sufera mai mult ? Noi sau ei ? (Vineri, 9 martie 2012, 17:56)

    Victor [anonim]

    Ei au monopolizat vaicarelile, nimeni nu mai are voie sa se planga deoarece tiganii tipa peste tot ca sunt defavorizati.
    In realitate romanii sunt cei care sufera dar nimeni nu face nimic pentru a schimba acest lucru.
    In Romania legile sunt facute pentru a-i proteja pe tigani si pentru a permite abuzurile acestora asupra romanilor.

    Tiganii au voie sa fure, sa ocupe abuziv case, sa se constituie in grupuri infractionale, sa conduca retele de cersetori si prostituate iar romanii nici macar nu au voie sa se apere.

    A durat prea mult aceasta situatie si trebuie sa se termine.
    Trebuie sa luam atitudine si sa protestam impotriva comportamentului criminal al acestei etnii.
    • -3 (5 voturi)    
      cunoaste inainte sa judeci pe cineva (Sâmbătă, 10 martie 2012, 5:20)

      george [anonim] i-a raspuns lui Victor

      victor te rog,sa reflectezi putin, tu unde ai dori sa locuiesti la margine de sat sau in interior, ai dori sa locuiesti in case cu apa, curent, drum cu noroi sau fara toate astea, ai dori sa fii angajat pe ce stii sau sa nu fii angajat doar ca tu ai alta culoare a pielii, toata lumea sa se fereasca de tine si sa se vorbeasca doar negativ de tine? asta inseamna sa fii defavorizat
      • +3 (3 voturi)    
        Draga George (Sâmbătă, 10 martie 2012, 13:21)

        arheopterix [utilizator] i-a raspuns lui george

        cind vorbesti de cei despre care noi astia ii vorbim de urit, cred ca ti-a scapat ceva ,ai uitat ca intre timp o parte dintre ei s-au mutat in centrul Ploestiului (Mimiu) locuiesc in centrul Craiovei asediazala propriu centrul Timisoarei, samd...Oamenii astia NU DORESC sa fie angajati ,ei se simt bine asa ,nu realizeaza ca nu este moral sa traesti fara sa muncesti si acest sentiment vine din educatie care vine partial din religie.Sa fii BENGOS crezi ca e de bine? Astept raspuns
      • +4 (4 voturi)    
        minti.... (Duminică, 11 martie 2012, 0:18)

        oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui george

        nu culoarea este de vina.....ci comportamentul lor nativ, sunt in contact cu diavolul prin vrajitoarele lor..si diavolul ii invata numai la rele...
  • +7 (7 voturi)    
    Respect Hotnews! (Vineri, 9 martie 2012, 19:01)

    arakis [utilizator]

    Respect pentru redactorii hotnews!Sunt momente cand nu sunt de acord cu ideile din articole,dar asta nu inseamna ca nu trebuie sa mi scot palaria!Pentru folosirea termenului CORECT si NEAOS de tigan,va rog sa primiti dovada intregii mele consideratii!
  • 0 (2 voturi)    
    Radule (Sâmbătă, 10 martie 2012, 12:39)

    arheopterix [utilizator]

    te rog sa-mi raspunzi la obiect . Ai vreo cunostinta cit de cit stiintifica (alt termen nu-mi vine )despre subiectul pe care l-am lansat (spre dezbatere ) .Tare ma tem ca nu doresti clarificarea problemei (ceva ong ,vre-un interes ca tot omu`) .Daca esti bine intentionat nu am nici o problema sa discutam , dar nu sa batem cimpii