BBC: Romani arestati in Marea Britanie pentru furt de guma de mestecat, folosita ca "moneda" in Romania

de I.R.     HotNews.ro
Luni, 20 februarie 2012, 16:27 Actualitate | Diasporă


Mai multe supermarket-uri din Marea Britanie se confrunta cu o problema - guma de mestecat in valoare de cateva sute de lire sterline este furata pentru a fi dusa in Romania, unde este folosita ca "moneda" in magazine, noteaza BBC. Doi romani au fost arestati luna trecuta dupa ce au recunoscut ca au furat guma de mestecat din supermarket-uri.

Magistratii din Worcester i-au condamnat pe 16 ianuarie pe Constantin Barbu, 31 de ani, si Bogdan-Constantin Panait, 23 de ani, amandoi din Hounslow, Londra, la 7 zile in inchisoare, dupa ce acestia au recunoscut ca furasera guma in valoare de 800 lire sterline cu o zi inainte.

Politia sustine ca este o problema care se accentueaza, primul caz fiind sesizat in aprilie 2011.

"Valorile de care vorbim sunt in jur de 300 - 700 lire sterline. Ce fac (hotii - n.r.) este sa mearga pe culoarele din supermarket si sa goleasca in carucior cutiile de guma. Au mereu o masina care ii asteapta afara, nu folosesc niciodata transportul public si vizeaza magazinele mari din afara orasului, pentru a evita blocajele in trafic", precizeaza politia.

"Cand am inceput sa anchetam am observat ca apar aceleasi adrese, de fiecare data. Se pare ca vin, stau cateva saptamani cu oameni din Londra si apoi se intorc cu masina in Romania, cu bunurile furate".

BBC o citeaza in materialul sau pe Ioana Enea, 20 de ani, o studenta din "Moldova, estul Romaniei" care studiaza design digital la Universitatea din Dundee, care spune ca nu este "ceva neobisnuit" sa primesti guma in loc de bani pe post de rest la magazin in Romania.

"Guma de mestecat sau alte bombonele sunt folosite ca rest, insa numai daca nu au marunt si esti intrebat daca vrei sa ti se dea guma. De obicei oamenii folosesc bancnote cu valoare mare iar casierii nu au marunt, mai ales in magazinele mici. Nu este o practica neobisnuita", a povestit Enea.

Ramona Patrica, directoarea fundatiei caritabile a familiei Ratiu, care promoveaza cultura romaneasca in Marea Britanie, a declarat pentru BBC: "Guma de mestecat nu este un sport national in Romania sau ceva de genul acesta. Nu am mai auzit de acest lucru pana acum, desi cred ca este amuzant si putin ciudat".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7591 vizualizari

  • +26 (26 voturi)    
    engeJii si guma lor de mestecat. (Luni, 20 februarie 2012, 16:36)

    _tudor_ [utilizator]

    Bancul original era cu guma de mestecat a francezilor dar, se vede treaba ca sitatia e englezeasca:
    Un roman, ajuns in Franta, isi ia "petit dejuner"-ul (cafea, croissant, paine, unt si marmelada) cand un francez, mestecandu-si nelipsita sa guma, se aseaza langa el. Romanul il ignora in mod vadit, dar in ciuda
    acestui lucru, francezul il apostrofeaza: "Voi painea o mancati toata?"
    Romanul raspunde, prost dispus: "Evident." Francezul facand un balon cu guma: "Noi nu.
    In Franta mancam doar miezul. Coaja o adunam intr-un tomberon, o reciclam, o transformam in croissant si o vindem in Romania", continua, cu o strambatura insolenta Romanul pastreaza tacerea.
    Francezul insista: "Voi puneti marmelada pe paine?"Romanul: "Evident."
    Francezul, intorcand guma intre dinti si ranjind,zice: "Noi nu.In Franta, la micul dejun, noi mancam fructe proaspete, dar punem toate cojile si ramasitele intr-un tomberon, le reciclam, facem marmelada si o vindem in Romania." Atunci, romanul intreaba: "Voi francezii faceti sex?" "Bine-nteles!" raspunde francezul cu un zambet imens. "Si ce faceti cu prezervativele folosite?" continua sa intrebe romanul. "Le aruncam, bine-nteles." "Noi nu" conchide romanul. "In Romania, le strangem intr-un tomberon, le reciclam, le transformam in guma de mestecat si le vindem in Franta.
    • +3 (5 voturi)    
      Ehhhh (Luni, 20 februarie 2012, 21:52)

      X [anonim] i-a raspuns lui _tudor_

      Banc prost, transformat de amerloci (romani tampiti de Bush de peste balta in perioada razboiului din Irak ...francezii nu consuma guma de mestecat, prefera tictac-urile italiene iar marmelada nici macar nu exista.
      Si paine pe masa la micul dejun :))))
      • -2 (2 voturi)    
        O noua d-na Chokotoff ? (Marţi, 21 februarie 2012, 8:59)

        Mitica (Palarierul) [anonim] i-a raspuns lui X

        A aparut in jurnalistica romaneasca o noua d-na Chokkotoff ?

        Probabil este de Barzoff - precum Chirita ...

        "Patria si Dreptul Meu!"
        .
  • +4 (16 voturi)    
    taranca proasta (Luni, 20 februarie 2012, 16:41)

    roman [anonim]

    a plecat de la sat unde isi primea guma turbo rest si s-a vazut ca ii iau fraierii interviu - daca studiaza design nu-i automat desteapta sau elevata (poa sa vina de la coada vacii) unde sa da rest guma la magazin.
  • +5 (7 voturi)    
    guma..... (Luni, 20 februarie 2012, 16:41)

    luci30 [anonim]

    Ochestiune demna de o profunda cercetare pe toate planurile.....orizontale ,verticale,in adincime.....da domnilor ,romanii s-au decis in ultimul timp sa nu mai ,,rumege idei,, ci guma de mestecat engleza.....a dracului problema...
  • +22 (24 voturi)    
    felicitari BBC (Luni, 20 februarie 2012, 16:59)

    *** [anonim]

    De la un timp incoace cei de la BBC fac niste investigatii foarte serioase.Felicitari postului BBC pentru acest articol de o deosebita valoare si al carui autor va fi fara indoiala un canditat favorit la premiul Pulitzer!
    De asemenea in Romania mai folosim si boabe de porumb si piulite pe post de monezi.
    Guma de mestecat e folosita doar pentru spagi pt inaltii functionari ai statului.
    • -3 (9 voturi)    
      Nu inteleg... (Luni, 20 februarie 2012, 17:39)

      stelian [anonim] i-a raspuns lui ***

      ...ce va deranjeaza acest adevar.
      Da, in Romania, in foarte multe locuri(magazine), in loc de rest primesti rest bomboane sau guma de mestecat.
      Vi se pare normal? Mie nu. Si am sa va spun de ce:
      Daca mergeti la magazin cu bomboane sau gumite nu le puteti da in schimbul unei piini, sau nu primiti o piine daca aveti 5-10 bani mai putin.
      Problema restului nu este problema mea, ci a magazinului. Va asigur ca in tarile din vest spre care Romania si romanii privesc, primesti restul pina la ultimul banut.
      Este o chestiune de principiu si respect fata de munca.
      Si mai primesti ceva aici: factura fiscala, bonul de casa... Semn ca taxele incasate ajung unde trebuie.
      Este o chestiune de demnitate sa ceara fiecare la casa restul si bonul.
      Da, nu m-as mira daca piulita de 6 mm ar fi folosita in magazinele de specialitate pe post de rest.
      • +4 (4 voturi)    
        Se vede de la o posta... (Luni, 20 februarie 2012, 18:37)

        St Elian [anonim] i-a raspuns lui stelian

        ... ca esti unu din aia care nu inteleg...
      • +4 (4 voturi)    
        Te auzi? (Luni, 20 februarie 2012, 19:23)

        Ion [anonim] i-a raspuns lui stelian

        Eu cred ca nu. Povestea e veche, ma mir c-a fost resuscitata. E penibila!
      • +7 (7 voturi)    
        unde traiesti? (Luni, 20 februarie 2012, 19:50)

        Dragos.C [anonim] i-a raspuns lui stelian

        eu nu am mai patit sa primesc rest guma de ani poate.

        oricum cand o primeam (rar) imi folosea.

        unde traiesti conferentiale? :))
      • +3 (3 voturi)    
        nu numai guma sau bombonica (Luni, 20 februarie 2012, 19:52)

        rica pungaplina [anonim] i-a raspuns lui stelian

        la farmacie primesti aspirina.
        am acasa o aspirine, antinevralgice.
        le au gata taiate cate una sau cate doua pastile in plasticul de ambalaj.
        n'am gasit niciodata deranjanta chestia asta.
        mai bine o bombonica sau o aspirina, decat sa se faca ca uita.

        in america, la supermaketuri au dispensere pentru monede.
        dar, in general, in occident nu se da rest pen'ca se plateste cu debit sau credi card.
        chiar si cele mai mici pravalii au masini de citit cardurile.
        la statii de benzina, platesti direct la pompa cu debit sau credit card.
        multa lume nici nu mai umbla cu cash.
        • 0 (2 voturi)    
          SI ce faci cu ele? (Marţi, 21 februarie 2012, 2:27)

          stelian [anonim] i-a raspuns lui rica pungaplina

          Banul este o marfa universala. Cind au fost inventati pentru asta au fost facuti, ca sa fie marfa etalon. Iei aspirinele si antinevralgicele si mergi si le dai contra piine?
          Da, sunt aparate care preiau monezile si-ti dau bani mai mari contra unui comision ce incepe de pe la 5%. Dara daca mergi la magazin cu un buzunar de 25 de centi sau de 5 centi nu ti-i refuza. Ti-i iau si-i numara.
          E si asta corect ca mai peste tot gasesti cititor de carduri, dar sa stii ca exista lume ce mai umbla si cu cash. Nu stiu daca e multa sau putina, dar stiu ca in orice supermarket casierele fac depozit la fiecare 300 de dolari, iar casa suna tare cind ai mai mult de 500$.
          Si la un magazin media unei casiere e de 3 depozite in 6-8 ore.
          Iar pentru postacii de serviciu ii informez ca am trait in Romania destul iar in vara in 2 sapt am adunat ceva gumite si bombonici, iar bonuri n-am adunata 10. Cit despre bilete de la soferii de pe cursele interurbane....
          In orase, in sate, nu in buricul Bucurestiului. Desi am luat suveniruri de undeva din Bucuresti, magazin mare, cu renume si tot n-am primit bon...
          • 0 (0 voturi)    
            le folosesc (Marţi, 21 februarie 2012, 17:39)

            dilica [anonim] i-a raspuns lui stelian

            n'ai auzit ca sunt contraceptive ?
      • -1 (1 vot)    
        g (Miercuri, 22 februarie 2012, 11:46)

        t [anonim] i-a raspuns lui stelian

        degeaba incerci sa le explici! ei nu se uita la 5 bani cit e guma aia ca rest. nu da bine ,poate sa-i vada cineva si...nu vor sa se vada ca sint morti de foame. exact asa am facut cind m-am mutat in U.S.A. veneam din romania eram plin de...smecherie,cine mai era ca mine. lasam toate monedele pe tejghea,se uitau aia la mine ca la felul 20!!! ce sa fac eu cu monedele? nu faceam nimic cu ele nici in rom. mi-au explicat unii si altii cum sta treaba si intr-un final am ajuns sa inteleg , luam restul si-l puneam in cutiile de ajutor. daca nu iei restul, e ca o desconsiderare fata de oameni care nu au veniturile tale, fata de moneda,ceea ce nu-i caracterizeaza pe oameni aici. nu primesti nici guma sau altceva ca rest,ti se da restul pina la ultimul cent si tu trebuie sa-l iei. casiera nu stie ce sa faca cu banii pe care tu ai lasi pe tejghea.nu poate sa ai ia pentru ea,nu poate sa-i puna la cutia cu ajutoare,nu poate sa-i lase pe tejghea...deci ce face cu ei .tu te poti intoarce sa-ti iei restul si daca nu-i mai are din motivele de mai sus tu faci scandal ca-ti vrei banii tai iar pe aia o da afara. asta insemna respect fata de om,fata de veniturile oamenilor. dupa 10 ani gindesc si ma comport ca un nativ american care-i aici de generatii,numai ca eu am vrut sa plec,am vrut sa m-i schimb comportamentul,am vrut ceva mai bun pentru mine si familia mea. cei care fac astfel de comentarii, sint cei care intretin spaga,minciuna,hotia si bataia de joc ce caracterizeaza romania la ora actuala. asa ca prietene daca vrei ceva mai bun cauta sa-ti faci un trai mai bun in alta parte ca...romania nu mai are nici o sansa.
        • -1 (1 vot)    
          Ai si nu dreptate! (Miercuri, 22 februarie 2012, 15:19)

          stelian [anonim] i-a raspuns lui t

          Multumesc pentru aprecieri. Acelasi lucru mi s-a raspuns la o dezbatere legata de retinerea direct din salariu a cotizatiei sindicale in invatamint.
          Acum suntm vecini, ca eu sunt nitel mai la nord.
          Punctul meu de vedere este ca noi, oamenii obisnuiti, care traim in alte sisteme trebuie sa le explicam conationalilor nostri ceea ce traim noi si cum traim, pentru ca nici unul din savantii ce vin pe aici in tot felul de schimburi de experienta sau vizite nu le spun nimic, iar frazele lor sunt asa de alambicate si goale de continut....
          Ca incepind cu ageste gesturi mici incepem sa ne cistigam demnitatea.
          Inainte sa plec am cerut la fisc o adeverinta cum ca n-am datorii. Doamna de la ghiseu m-a intrebat unde-mi trebuie. I-am spus ca nu trebuie sa-mi serveasca la nici o institutie special. De ce am nevoie. I-am spus ferm ca nu e treaba ei si ca e platita din impozitul ce-l platesc eu si daca mai lungeste discutia vreau sa vad un superior imedit si fac si reclamatie scrisa. A tacut imediat si in 5 min am avut adeverinta...
          Nu-i condamn deloc, pentru ca asa e sistemul si e enorm de greu de clintit. Dar se poate face cite ceva.
          Ion Ratiu spunea asa: Ma lupt ca tu sa ai dreptul sa nu fii de acord cu mine.
    • +2 (2 voturi)    
      o stire complet idioata,veche de o luna ,tot pe HN (Luni, 20 februarie 2012, 19:04)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui ***

      speram sa nu mai auzim iar basmul asta ,dar povestile au farmecul lor cand se repeta!
  • +5 (5 voturi)    
    reportaj reciclat (Luni, 20 februarie 2012, 17:03)

    bbk [anonim]

    am mai citit despre chestia asta cu guma de mestecat care e folosita ca moneda de schimb.
    prima data era acum un an, sau poate chiar mai demult.
    hmmm, a ramas BBC-ul in lipsa de subiecte ?
    sau cei care au preluat nu au vazut anul de la stire ?
  • -2 (2 voturi)    
    Patrica (Luni, 20 februarie 2012, 17:12)

    Mitica [anonim]

    sau Mitrica?
  • +1 (7 voturi)    
    Atata prostie ca in Anglia (Luni, 20 februarie 2012, 17:56)

    ploiesteanu [anonim]

    nici la triburile afroindiene pierdute, nu mai gasesti. Mai bine facem contrabanda cu englezi prosti, dar cine dracu i-ar cumpara.... ?!
  • +3 (3 voturi)    
    re....guma (Luni, 20 februarie 2012, 19:04)

    luci30 [anonim]

    da , este adevarat ca ,,afara primesti pina la ultimul cent ,si bonul de casa,, D a adevarat,dar tot atit de adevarat ca se fac cumparaturi ,cu cartea de credit,iar batrinii care nu au asa ceva platesc cash,pina la ultimul banut.Bun ...si acum de ce ironia...eram obisnuita cu reportaje serioase,in care te fascina unghiurile filmarilor,reporteri care strabateau locuri afara de ghidurile obisnuite,calitatea scenariului si filmarii se vedea de la un km...dar ma rog ...e criza e criza,e criza.....si de bani si de idei si de personal....
    • 0 (0 voturi)    
      serios? (Marţi, 21 februarie 2012, 17:35)

      alina [anonim] i-a raspuns lui luci30

      serios? cu carte de credit platesc pe afara la supermarket? firar sa fie de aceea suntem in criza, aia isi cumpara guma de mestecat pe datorie.(credit).

      no apoi, tot mai destept romanul care o suteste de pe raft decat sa o cumpere pe credit.

      zic eu.
  • +2 (2 voturi)    
    Fructele prostiei... (Luni, 20 februarie 2012, 22:25)

    Costin1968 [utilizator]

    ...britanice...articol stupid...
  • +1 (3 voturi)    
    Guma de mestecat englezeasca "moneda" in romania (Luni, 20 februarie 2012, 23:32)

    Ioana Enea 20 ani - Moldova [anonim]

    Catre Ioana Enea. Mai viziteaza si tu restul Romaniei. Te-ai trezit direct din fundul Moldovei direct in Dundee, England. N-am nimic cu Moldovenii dar ceea ce spui tu nu este reprezentativ pentru restul Romaniei care nu reprezinta doar satucul de unde provi tu. Eu as vrea sa iti ia cineva un interviu mai amplu, pentru ca sa deschizi gura in numele tuturor si sa spui asemenea prostii e o responsabilitate destul de mare pentru o tzarancutza atat de mica precum esti tu. Sunt oameni plecati de multi ani in strainatate si fac un nume Romaniei si vii tu si spui ca in toata Romania se da rest guma de mesteca, cand in toata europa si la cel mai mic magazin iti da restul pana la ultimul cent.
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Marţi, 21 februarie 2012, 12:06)

    dragos234 [utilizator]

    Unii folosim degete de englez in loc de rest.