Corespondenta din Germania

Un roman a fost condamnat la inchisoare pe viata de tribunalul din Dortmund

de Dani Rockhoff     HotNews.ro
Vineri, 6 ianuarie 2012, 9:07 Actualitate | Diasporă


Un roman de 32 de ani a fost condamnat de tribunalul din Dortmund la inchisoare pe viata, relateaza editia online a cotidianului Bild, din surse dpa. Impreuna cu trei complici, barbatul daduse in 3 decembrie 2008 o spargere asupra unui magazin de bijuterii din Dortmund. Patronul magazinului Italy Gold si fratele sau, ambii italieni, au fost atacati si batuti. Unul dintre ei a murit trei zile mai tarziu, la spital. Medicii i-au inventariat sapte fracturi craniene.

Ce s-a intamplat in timpul spargerii din Bornstrasse? In primele momente, nu s-a stiut daca victima a decedat in urma unor lovituri cu ranga sau toporul gasite la locul faptei, sau daca s-a lovit, in cadere, la cap. Initial, procuratura ceruse noua, respectiv zece ani de inchisoare, pentru ranire corporala grava si jaf calificat.

La inceputul procesului, in octombrie 2010, acuzatia a fost de „omor”. In sentinta din 5 ianuarie 2012, se precizeaza ca patronul de 51 de ani al bijuteriei a fost lovit mortal in cap, de faptas, cu o ranga indoita la varf. Complicele de 29 de ani al principalului acuzat a fost condamnat la cinci ani de inchisoare, pentru jaf.

Doi dintre spargatori fusesera deja condamnati intr-un proces anterior, la patru, respectiv opt ani de inchisoare pentru minori. Suspectii principali au disparut insa de la locul faptei si s-au facut nevazuti, in Romania. Ulterior, acestia au fost prinsi si predati autoritatilor germane.

Un reporter german care a relatat joi din sala de tribunal a precizat ca „fratele bijutierului decedat a parasit dupa fapta Dortmund-ul, in directia patriei sale, Sicilia.”






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4300 vizualizari

  • +4 (14 voturi)    
    Justitia germana (Vineri, 6 ianuarie 2012, 10:06)

    Dan@ [anonim]

    Un mare abuz a facut justitia germana. Putea sa dea o sentinta de condamnare pe viata, cu suspendare.
    Chemati judecatorii germani in Romania sa se recicleze.

    Alo, justitia romana - trezeste-te !!!, nu v-ar fi rusine.
  • +6 (10 voturi)    
    documentare 0 (Vineri, 6 ianuarie 2012, 10:14)

    Anonimus [anonim]

    O minima documentare pentru articol ar fi adaugat informatia ca in Germania omorul se pedepseste intotdeauna cu detentie pe viata (deci nu e nimic iesit din comun cu privire la aceasta pedeapsa avand in vedere fapta) si ca, pentru buna purtare, se iese din inchisoare dupa 15 ani.
    • +3 (7 voturi)    
      De ce inchisoare pe viata? (Vineri, 6 ianuarie 2012, 12:04)

      Mircea [anonim] i-a raspuns lui Anonimus

      Mai bine condamnat la moarte. E mai corect si mai ieftin pentru statul german si nu numai.
      Nu inteleg, de ce sa traiasca un criminal o viata in inchisoare pe banii publici??
      Asta a fost o crima cu premeditare. Cred ca justitia Germana a fost prea blanda pentru un recidivist.
  • +4 (6 voturi)    
    neinspirat (Vineri, 6 ianuarie 2012, 10:27)

    emil49 [anonim]

    daca cerea extradarea in romanica,primea 3 ani cu suspendare.
  • -3 (9 voturi)    
    Schengen (Vineri, 6 ianuarie 2012, 10:37)

    mihai [anonim]

    nu mai sare guvernul acum ca vrea Schengen?
    ce cauta criminalul asta in Nemtia?
    cum a iesit din tara?
    si in ce scop?
    • 0 (2 voturi)    
      Ce importanta are? (Vineri, 6 ianuarie 2012, 12:07)

      Mircea [anonim] i-a raspuns lui mihai

      Nu conteaza ce cauta criminalul asta in Germania, sau cum a ajuns acolo.
      Criminali sunt peste tot, problema este ca legile sunt din pacate, prea blande pentru ei...

      Din cate se pare, legile sunt din pacate facute sa protejeze criminalii mari, care fura miliarde si sa protejeze criminali ca astia.
  • +5 (5 voturi)    
    Sa declaram razboi Germaniei! (Vineri, 6 ianuarie 2012, 11:25)

    AlinN [anonim]

    Pai asta este justitie? Condamnare pe viata pentru o simpla moarte? Nu mai bine cercetare in libertate si la sfarsit eliberare pentru ca are glaucom plus pensie platita din partea statului, asa cum intelept decid judecatorrii romani?
  • +2 (2 voturi)    
    ce justitie au si nemtalaii (Vineri, 6 ianuarie 2012, 11:58)

    Florin [anonim]

    pt aceeasi fapta ,ce primeau infractorii la noi ? dar daca mai dadeau si spaga ?