Bandele de romani din Marea Britanie se ocupa cu furtul de metale - presa

de I.R.     HotNews.ro
Luni, 14 noiembrie 2011, 9:52 Actualitate | Diasporă


Furtul de metale din ultima vreme care a avut loc in Marea Britanie a fost comis de bandele de crima organizata formata din romani, anunta Politia britanica a transporturilor, potrivit Express.co.uk. Sute de suspecti, care fac parte din grupurile de romani acuzati de trafic de persoane si cersetorie, au fost identificati.

"Aceste bande de romani sunt in Marea Britanie de ceva timp. Pentru prima data vedem infractori din afara implicati in furtul de metale. Acestia s-au aflat in spatele cersetoriei ilegale", a declarat detectivul Chris Hearn, seful unitatii privind furturile de metale a politiei britanice a transporturilor.

Hotii fura metale de la cai ferate, cabluri de comunicatii sau memoriale de razboi. Acestia circula pe distante mari, in toata tara, pentru a isi vinde marfa furata.

Politia spune ca este doar o chestiune de timp pana cand cineva va fi ucis ca urmare a furturilor care afecteaza serviciile de urgenta.

Potrivit Daily Mail, furtul de cupru, plumb si bronz a provocat pagube de 900 milioane euro pe an. Caile ferate britanice sustin ca au avut loc 1.602 furturi in perioada aprilie-octombrie, care au condus la anularea a 1.969 de trenuri si au provocat pierderi de 8,5 milioane de lire sterline (9.9 milioane de euro).

Au fost furate cabluri de la sistemul de control al traficului aerian de la aeroportul din Stansted, au fost vizate sistemul de comunicatii prin radio Airwave folosit de politie si comunicatiile pazei de coasta.

"Furtul de metale este mai mult o infractiune de recesiune deoarece hotii le vand usor distribuitorilor, care platesc cu bani in numerar", a precizat  Hearn.

Pretul metalelor a crescut, cel al cuprului dublandu-se si ajungand la peste 5.000 de lire sterline (5.800 de euro) tona din 2009, din cauza cererilor in crestere din China si India, economii in plina dezvoltare.


Citeste mai multe despre   
















1963 vizualizari

  • -4 (14 voturi)    
    Iar am reusit sa facem ceva bun !!! (Luni, 14 noiembrie 2011, 10:04)

    xxx [anonim]

    Nu am auzit nici o data de un roman care sa fi facut ceva bine in ultimii 30 de ani. Am reusit sa devenim atat de inculti incat fara cea mai mica suparare meritam sa disparem de pe planeta si sa nu se mai stie nimic de noi.
    • +9 (9 voturi)    
      stupiditate (Luni, 14 noiembrie 2011, 10:33)

      kostel [utilizator] i-a raspuns lui xxx

      muncesc de 5 ani de zile in afara tarii. acum vreo 4 ani eram sofer de tir in irlanda si faceam livrari in tot Dublin-ul si, mai rar, prin tara. La inceput, sefii mei s-au uitat cam mirati la mine cum de nu sunt tuciuriu (ca asa erau perceputi romanii pe acolo). Apoi, usor usor au vazut ca muncesc, nu fur, imi fac treaba. Toate bune si frumoase. Intr-o zi faceam livrare la un hotel si, din vorba in vorba cu cei la care faceam livrare, ma intreaba de unde sunt. Le zic ca din Romania. La managerul de jos de la primire marfa ii sticlesc ochii si zice ca si ei au un angajat cam tot de pe acolo, doar ca el nu e din Romania ci e din Transilvania. Sa cad jos nu altceva. Asa si tu. Te plangi ca nu facem nimic bun, ca nu ai auzit de nimeni de 30 de ani sa fie cunoscut. De ce? pentru ca nici nu va dati silinta. Nu zic sa schimbi lumea, ci sa iti faci treaba constiincios, sa nu furi, sa nu injuri, nu da manele la maxim, nu scuipa, etc ... Dar e greu pentru unii oameni cu intelectul sub cel de maimuta sa faca lucruri mici si marunte, care, culmea, sa conteze. Prefera sa intinda mana la stat sau in buzunarul altuia. Acum intelege de ce nu ai auzit de nimeni? Nu ca te ating sau te jignesc personal, caci nu te cunosc si nu am de unde sa imi fac o parere despre tine. DAr macar nici sa incerci tu sa faci ceea ce e corect ... cum sa te astepti la altii?
    • +5 (5 voturi)    
      Cred ca iarasi se ocoleste problema... (Luni, 14 noiembrie 2011, 10:39)

      Chiar Eu [utilizator] i-a raspuns lui xxx

      "Colectarea" (inclusiv prin mijloace mai "neortodoxe") de fier vechi si alte metale, precum si retelele de cersetorie sunt monopol tiganesc. Dar vad ca nimeni nu vrea sa recunoasca problema si sa incercam sa o rezolvam: integrarea de voie, de nevoie a tiganilor. Si asa, pentru tiganii care nu vor sa se integreze si care chipurile sunt foarte discriminati in Romania, ne trezim cu obrejii manjiti toti, peste tot pe unde ajung.
    • +3 (3 voturi)    
      te referi la romani sau rromi? (Luni, 14 noiembrie 2011, 10:41)

      sorin [anonim] i-a raspuns lui xxx

      Oricum pentru ambele variante sint convins ca gresesti(sau esti surd, si atunci imi cer scuze).
    • +3 (3 voturi)    
      Nu e chiar asa... (Luni, 14 noiembrie 2011, 10:41)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui xxx

      Nu stiu de ce suntem asa rautaciosi... Sa nu uitam de romanii care au facut tot felul de fapte destul de "eroice", daca se poate spune asa... Acum imi vine in minte ca la nu stiu ce atentat intr-un metrou, un roman a ajuntat la evacuarea oamenilor din zona. Asta e numai un exemplu si cred ca mai sunt mult mai multe. Cred ca tocmai atitudinea asta e cea care DAUNEAZA. Multi vorbim, putini suntem cei care facem ceva... Anonimule! Matale ce ai facut in afara de a posta comentariul asta?!
    • +1 (3 voturi)    
      Mai repede se aud prostiile decat lucrurile bune (Luni, 14 noiembrie 2011, 10:43)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui xxx

      Si in plus aia doar au cetatenie romaneasca, nu sunt romani.
  • +2 (6 voturi)    
    Aceste sunt urmarile dezradacinarii (Luni, 14 noiembrie 2011, 10:51)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    Aceste sunt urmarile dezradacinarii populatiei rurale si a politicii demografice a regimului comunist !
    • +2 (4 voturi)    
      Comunistii (Luni, 14 noiembrie 2011, 11:34)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui PSD-erbedeul

      Inca un test pe populatie care a esuat lamentabil. Sa speram ca pe termen lung ne vom reveni.
  • 0 (0 voturi)    
    indentificari (Joi, 17 noiembrie 2011, 21:03)

    luci30 [anonim]

    bravo politiei britanice care a reusit sa inde tifice hotii.....dar nu am citit nimic de cei care cumparau ,,marfa,, ----aia ce sunt''
  • 0 (0 voturi)    
    Eco-minerit (Sâmbătă, 19 noiembrie 2011, 10:42)

    merien nitzu [anonim]

    Sa-i trimita la extractia metalelor din maldarele de gunoi in Columbia, sau sa deschida cu ei o mina ecologica la Rosia Montana - cu tehnologia folosita la saparea canalului (CDMN).