Armata rusă îşi echipează elicopterele de atac cu drone-kamikaze

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 3 octombrie 2020, 21:54 Actualitate | Defense


Elicopter rusesc de atac
Foto: Wikimedia Commons/ Artem Katranzhi
Elicopterele de atac Mi-28NM „Night Hunter” sunt primele din forţele aeriene ruse care vor fi înarmate cu mini-drone şi drone-kamikaze care ar putea fi trase prin tuburi de lansare a rachetelor, a declarat o sursă iniţiată pentru agenţia oficială de presă TASS, citează Agerpres.

„Instrumente integrate transmit informaţii sistemului de control al armamentului elicopterului către încărcătura utilă, fie că este vorba de rachete cu detonare controlată, rachete ghidate, mini-drone sau drone-kamikaze”, a indicat interlocutorul agenţiei ruse de presă.

De exemplu, „el poate încărca bateria dronei, transmite comanda de activare şi propulsa drona pentru a o trimite într-o misiune pre-programată”, a adăugat el.

Iniţial, tipul de rachete de aviaţie neghidate - dezvoltat de centrul de cercetare Zaslon - a fost conceput special pentru Mi-28NM, dar el va fi utilizabil de acum înainte pe toate elicopterele de luptă ruseşti dotate cu un sistem de control al armelor, inclusiv Mi-28 şi Ka-52.

„În linii mari, un stick este capabil să reprogrameze sistemele de control al armelor pentru a utiliza nu doar rachete de aviaţie neghidate obişnuite, ci şi arme inteligente”, a explicat sursa TASS.

Rusia caută să dezvolte echipamente de drone în ultimii ani. Societatea de stat Rostec a confirmat anul trecut că dezvolta drone ucigaşe, capabile să urmărească, să intercepteze şi să neutralizeze drone inamice.

Directorul pentru cooperare internaţională al Rostec, Viktor Kladov, a declarat agenţiei TASS: „Aceasta funcţionează simplu: îndrepţi pistolul spre ţintă şi apeşi pe trăgaci”.

Un raport publicat săptămâna aceasta de Institutul Internaţional de Studii Strategice (IISS) sugerează că Rusia este pregătită de acum mai bine pentru război decât în oricare alt moment după destrămarea URSS.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6581 vizualizari

  • +12 (16 voturi)    
    Drona? (Sâmbătă, 3 octombrie 2020, 22:30)

    Soarele [utilizator]

    De fapt drona este ca o rachetă de croazieră propulsată electric, cu încărcătură utilă mai mică. Nimic nou în asta, în afară de existenţa batreriilor din ce în ce mai bune.
    • +11 (15 voturi)    
      Eh da, esti surprins? (Duminică, 4 octombrie 2020, 0:42)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Soarele

      Incearca si rusii sa para inovatori. Ei incalzesc apa calda la temperaturi mai mari, apoi spun ca au capabilitati de apa fierbinte. Ce sa le faci? Daca alte reusite nu au...

      Sa ne aducem aminte ce oameni de stiinta au avuit in trecut si ce contributii la fizica si chimie. In ultimul timp descoperirile, invoatiile si cercetarile au fost prin SUA, Anglia, China si inca cateva tari din UE. Rusia? Pauza.

      Nu zic ca nu ar mai putea sau ca nu ar avea oameni, ci prioritatile lor sunt razboiul si incearca sa se afirme ca noua forta mondiala. Au noroc ca mai sunt in top 5.
  • +11 (15 voturi)    
    Iti dai seama ce au americanii si poate chinezii (Duminică, 4 octombrie 2020, 1:50)

    rov [utilizator]

    daca salbaticii astia de rusi au reusit sa copieze si ei ceva...
    • -1 (5 voturi)    
      Habar n-aveti ! (Duminică, 4 octombrie 2020, 9:14)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui rov

      Nici tu, nici ala de mai sus...Academia de stiinte rusa e una de top, atat respectata, cat si temuta in lume. Toate descoperirile merg in aplicatii militare mai intai, ceea ce e normal. Rusii sa copieze?! Americanii au incercat sa-i copieze pe rusi in motoare de racheta inca de pe vremea lui Brejnev. Avionul stealth a fost inventat de un rus numit Efimtzev si copiat de americani imediat. And so on...Puneti mana pe carte, baieti, si nu mai bateti campii cu day-dreaming...
      • -1 (5 voturi)    
        Da (Duminică, 4 octombrie 2020, 15:38)

        alunescu [utilizator] i-a raspuns lui John M.

        Este vorba de Pyotr Ufimtsev, fizician si matematician de geniu. Tehnologia stealth moderna se bazeaza pe teoriile lui. Ce nu stiu domnii postaci este ca si F-35 se bazeaza pe designul si tehnica unui avion rusesc: Yakovlev Yak-141... Dar asa e, rusii sunt niste salbatici, iar noi, romanii, suntem cei mai buni si mai destepti si mai civilizati si mai si mai si mai. Vai de capul nostru!
        • -1 (3 voturi)    
          Thank you, sir! (Duminică, 4 octombrie 2020, 16:16)

          John M. [utilizator] i-a raspuns lui alunescu

          Citisem stirea acum cativa ani buni intr-o revista americana si poate ca ei au misspelled the name.
          Cu ocazia aia am aflat ca ambasadele americane in tarile dezvoltate a o sectie cu vorbitori nativi ai limbii respective a caror treaba e sa citeasca tot ce e de interes in tara respectiva. Ufimtsev publicase ideea sa intr-o revista de stiinta si de acolo a ajuns la americani.
  • +4 (4 voturi)    
    Si-a (Duminică, 4 octombrie 2020, 10:05)

    Jar [utilizator]

    crescut nivelul de trai in Rusia cu ocazia asta?!
    • -2 (2 voturi)    
      Nu stim, dar un lucru e sigur: (Duminică, 4 octombrie 2020, 16:09)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui Jar

      nimeni nu-i mai invadeaza sa le distruga tara si sa omoare 25 de milioane de oameni anytime soon, that's for sure!
  • +2 (2 voturi)    
    Oare ? (Luni, 5 octombrie 2020, 0:50)

    danmarian [utilizator]

    O sa ne spuna maine-poimaine - ca le inarmeaza si cu PRASTII ANTI - TANK ? Ca la minciuni si gogosele nu-i intrece nimeni pe rusnaci ! Ce mare ra.h.at de inventie "drone sinucigase" ? {alavre rusesti ! Marca : DEZINFORMATIA !!!