Primul sistem de rachete Patriot intră joi în dotarea armatei române

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Joi, 17 septembrie 2020, 8:05 Actualitate | Defense


Rachete Patriot pentru aparare anti-aeriana
Foto: HotNews.ro / Victor Cozmei
Joi are loc la poligonul din Capu Midia ceremonia de recepție a primului sistem de rachete sol-aer PATRIOT, în prezența premierului Orban, a ministrului Apărării Ciucă și a reprezentanților companiilor americane producătoare. Echipamentele principale din compunerea primului sistem PATRIOT de rachete sol-aer cu bătaie mare din dotarea Forțelor Aeriene Române au început să sosească în România din luna august.

Echipamentele primului sistem Patriot au fost transportate la Centrul Național de Instruire pentru Apărare Antiaeriană „General de brigadă Ion Bungescu”, unde se desfășoară testarea de acceptanță și recepția, transmite MApN.

„Prin intrarea în dotare a sistemelor de rachete sol-aer cu bătaie mare PATRIOT, Armata României își va crește capacitatea defensivă și de descurajare, asigurându-se o mai bună apărare a spațiului aerian național, parte a spațiului aerian al NATO”, consideră MApN.

Contractorii principali ai pachetului de echipamente și servicii aferente sistemelor PATRIOT sunt companiile americane Raytheon și Lockheed-Martin.

România a contractat în urmă cu doi ani de la Statele Unite, pentru circa 3,9 miliarde de dolari, achiziția a șapte baterii Patriot în cea mai recentă configurație hardware-software, la pachet cu câteva sute de interceptori.

Din cele șapte baterii, patru vor fi la la Forțele Aeriene și trei vor fi la Forțele Terestre. O baterie are fiecare câte o unitate de tragere (patru lansatoare montate/atașate fiecare pe câte un camion, un radar, o unitate de conducere a focului, generatoare și alte echipamente).


Mai exact, România a cumpărat 7 sisteme de rachete Patriot în configurația 3+ cu următoarele componente:

- 7 AN/MPQ-65 radar sets
- 7 AN/MSQ-132 engagement control stations
- 13 antenna mast groups
- 28 M903 lansatoare (care pot trasporta și lansa câte 4 rachete PAC-2 GEMT sau 12 rachete PAC-3 MSE)
- 56 rachete PAC-2 Guidance Enhanced Missile-TBM (GEM-T)
- 168 rachete PAC-3 Missile Segment Enhancement (MSE)
- 7 Electrical Power Plants (EPP) III



---

Citește și:








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2955 vizualizari

  • -15 (21 voturi)    
    rachete (Joi, 17 septembrie 2020, 8:19)

    atc [utilizator]

    La cat mai multe! Tara are prea multi bani si prea putine sepcute de baseball.
  • +13 (19 voturi)    
    Sa vezi! (Joi, 17 septembrie 2020, 9:00)

    Urzitoru [utilizator]

    Sa vezi ce o sa sara trolii rusi, ca arsi!
    O sa inceapa:
    "Nu aveam nevoie de asaceva"
    "e prea scump"
    "e vechi"
    "cine ne mai ataca pe noi?"
    etc...
    Dar acest sistem este cel mai bun din lume si il avem in cea mai recenta configuratie!
    Suprematia in spatiul aerian este cel mai important aspect al unui conflict modern! Daca ai o protectie antiaeriana buna poti respinge atacuri cu rachete balistice (care pot fi si nucleare), rachete de croaziera care vin cu 800 km la ora si o altitudine de cativa metri catre puncte valoroase ale tale, poate respinge elicoptere care sunt extrem de periculoase pentru orice vehicul blindat, dar care pot infiltra foarte rapid forte comando de infanterie, Patriot poate interzice accesul oricarui avion de lupta care poate transporta bombe ghidate, care ar putea angaja in lupta propriile noastre avioane, etc...
    Aceste sisteme sunt poate cea mai importanta piesa a unei forte militare de aparare a unui stat!
    Ma bucur foarte mult si sper sa mai vedem si alte investitii la fel de impresionante!
    • -10 (16 voturi)    
      mda, sa vezi (Joi, 17 septembrie 2020, 11:49)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Urzitoru

      Ai putea incepe sa vezi ce, la cat si cum au negociat/cumparat polonezii, tot Patriot. Bine, ei au negociat, nu au avut atitudine de sclavi sa pluseze la orice ca sa faca frumi.
      • +6 (8 voturi)    
        Hai cu dezinformarea (Joi, 17 septembrie 2020, 14:26)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

        Polonia a cumparat mai scump dar un sistem mai nou care inca nu e testat. Patriot e o familie de rachete care poate avea diverse configurari si pret foarte diferit
        • -3 (7 voturi)    
          unde e dezinfomarea? (Joi, 17 septembrie 2020, 16:31)

          Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

          Polonia a NEGOCIAT sistemul ala mai nou, pentru ca americanii NU voiau sa-l vanda. Lasa inclusiv negociat parte compatibilitate rachete israeliene, mult mai ieftine. Deh, detalii, nu? Pardon, dezinformare pentru mancurti ca tine.

          Esti sigur ca mai scump? Verifica configuratiile si cantitatile. Vrei sa vorbim de offset negociat de ei? De plata noastra in avans?

          A se lasa vrajeala cu testatul, ca ar insemna sa spui ca F35 ul american este un junk si mai bine ramaneau la F16, pe logica asta. Polonezii au negociat si cumparat ceva future proof, noi am luat orice si in orice conditii. Si asta se aplica la toate contractele militare, fata de polonezi sau unguri, de ex.
      • +5 (7 voturi)    
        Da ma, sigur... (Joi, 17 septembrie 2020, 16:31)

        Urzitoru [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

        De ce nu spui si care a fost afacerea pe care a facut-o polonezii?
        Au primit o oferta de 4 sisteme pentru vreo 8 - 9 miliarde de dolari, doar pt ca varianta pe care au cerut-o ei are un radar cu acoperire mai mare, dar dezvoltarea acelei variante inca nu este implementata!
        Pun pariu ca ai un coleg de birou care troleaza pe site-urile poloneze spunand: "ia uitati fraerilor ca romanii deja au primit un sistem, pt mai putini bani, ultima varianta, fara problemele de rigoare care apar la orice inovare!".
        Este o realizare fantastica pentru fortele de aparare romane, iar voua rusilor va cade cat se poate de rau!
        Hai pa!
        • -4 (6 voturi)    
          mai verifica (Joi, 17 septembrie 2020, 16:49)

          Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Urzitoru

          vezi ca i-am raspuns si colegului tau suferind de acelasi pupincurism ca si tine si legat de alte aspecte, nici macar toate (IBCS, doh), ca aveti si voi net chiar daca cititi doar titlurile.

          Ce treaba au rusii aici cand vorbim tot de patriot? Sunt curios. Altceva, in afara de rusi, mai ai in gura?
          • 0 (2 voturi)    
            Alt ceva nu (Joi, 17 septembrie 2020, 18:43)

            Urzitoru [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

            pt ca esti doar un agent de propaganda rusa si nimic alt ceva!
            Rusii au legatura cu toata afacerea asta prin faptul ca te platesc pe tine sa o denigrezi si sa influentezi opinia publica spre a crede ca nu a fost o achizitie buna, iar pe viitor sa fie reticenti la alte achizitii!
  • +3 (11 voturi)    
    cu asta incepem sa contam si noi (Joi, 17 septembrie 2020, 11:00)

    cugetatorul [utilizator]

    putin pe harta militara zonala