VIDEO Drone militare made-in-Romania: Avioane Craiova, Romaero și Elbit Systems au semnat un memorandum pentru a produce drone în țară

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Vineri, 15 mai 2020, 10:22 Actualitate | Defense


Dronă militară
Foto: Elbit Systems
Avioane Craiova și Romaero au semnat un memorandum de cooperare cu compania israeliană Elbit Systems în domeniul Sistemelor de Avioane fără pilot (UAS) în vederea programelor preconizate ale Armatei. Companiile vor coopera pentru transferul tehnologic în vederea fabricării în țară de UAS ale Elbit Systems: de la platforme tactice UAS precum Skylark I-LEX și Hermes 450 și până la diferitele configurații ale Hermes 900.

Memorandumul prevede ca firmele românești să fie responsabile de asamblare, integrare, instruire, mentenanță și reparații precum și de managementul de program.

„Gama UAS de la Elbit Systems oferă flexibilitate în misiune, de la mini-drone portabile de către soldați, drone tactice versatile, până la UAS-uri și soluții maritime de rază lungă. Având zeci de ani de experiență dovedită operațional, sistemele companiei sunt în serviciul mai multor forțe armate și de securitate din întreaga lume și sunt principala flotă UAS a Armatei Israeliene”, transmite compania israeliană într-un comunicat.



În România Elbit Systems este prezentă de peste 27 de ani și a fost implicată în mai multe programe de înzestrare militară și modernizare lansate de către MApN.

Elbit Systems a participat ca furnizor principal la programe majore de modernizare a armatei române: pentru forțele aeriene - (MIG-21 Lancer, PUMA-Socat, IAR-99 Șoim, EW-C130), pentru forțele terestre (LAROM, Pirahna), pentru forțele navale (Puma-Naval și simulatoare navale), etc.

Elbit Systems are în România, în calitate de acționar unic, patru unități de producție:
  • Simultec (Măgurele) - Produce simulatoare pentru forțele aeriene, terestre și navale, dezvoltă programe software și integrare hardware.
  • A/E Electronics (Bacău) - Produce și testează subansamble electronice, cu destinație militară și civilă
  • Elmet (Bacău) - Produce sisteme și subsisteme electromecanice , printre care și turele cu echipaj și telecomandate (12,7mm/25mm/30mm)
  • Elmet (Măgurele) - Unitate de producție pentru sisteme terestre care va funcționa ca centru de producție și integrare pentru turelele și stațiile de luptă contractate de Elbit Systems în cadrul unor programe locale, dar și ca hub regional conceput să acopere cererea de astfel de sisteme pentru alte țări.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















12568 vizualizari

  • +22 (26 voturi)    
    in sfarsit (Vineri, 15 mai 2020, 10:52)

    DSS [utilizator]

    o veste buna pt programele de inzestrare a armatei.
    Hai cu niste Hermes pt armata romana, mai ales ca avem si rachetele pt ele
    • +1 (11 voturi)    
      Usor cu pianul pe scari! (Vineri, 15 mai 2020, 12:32)

      Leo55 [utilizator] i-a raspuns lui DSS

      Afacerea cu MIG 21 Lancer a fost un jaf! Aproape toate au cazut dupa aceea. Un avion de interceptare a fost transformat in multirol, inclusiv atac la sol ceea ce era indecvat, dar nimanui nu i-a pasat...banul sa iasa. Cat o fi fost spaga? Cat va fi spaga?
      Oricum nu va entuziasmati. Elbitul vinde scump si rezultatele s-au vazut si prin alte parti.
      NB: A se vedea si tarile cu care Elbitul a facut afaceri.
  • -11 (25 voturi)    
    grozav! (Vineri, 15 mai 2020, 10:56)

    emil bobu [utilizator]

    acum putem bombarda marii corupti!
  • -1 (15 voturi)    
    poate ca (Vineri, 15 mai 2020, 11:26)

    codrean [utilizator]

    mai face Berceanu si ceva bun pentru Romania, magarii a facut destule !
    Jaful de la Sanevit nu-mi iese din minte !
    • +4 (6 voturi)    
      Ce treaba are Berceanu in afacerea asta? (Vineri, 15 mai 2020, 12:35)

      Leo55 [utilizator] i-a raspuns lui codrean

      Nu de alta dar poate il facem si pe Bombonel vr'un erou. Ha, ha...
  • -3 (19 voturi)    
    pe cine mai intereseaza... (Vineri, 15 mai 2020, 11:44)

    wweesstt [utilizator]

    pe cine mai intereseaza.... aiti vazut ca in aceasta criza econimica provocata de covid si intretinuta de politicieni, foarte multi oameni au ramas far loc de munca, dar politistilor li se maresc salariile?! Icredibil! Defapt in tara pensiilor speciale nesimtite si a bugetarimii dodoloate nu este de mirare! Romania nu mai are viitor! Vindeti tot (cat inca mai puteti) si plecati din tara asta!
  • -10 (20 voturi)    
    Mama noastra Israelul! (Vineri, 15 mai 2020, 11:52)

    mircea112 [utilizator]

    Dupa BlackCube in Romania, deschiderea ambasadei la Ierusalim fara nici o noima, acum producem drone cu Israelul, ca sa ne luptam cu cine? cu Palestina?
    Un rahat de virus a pus la pamant o lume intreaga si noi bagam bani in armament, ca sa ne luptam cu cine?
    Sistemul medical este la pamant, sistemul de educatie este sub pamant, dar armata are 2% din pib! Ca sa ce?
    Ca sa platim taxa de protectie in armament Americanilor si Israelului?
    Spitalele alea regionale promise de 10 ani incoace se mai fac? autostrazile alea promise de 30 de ani se mai fac? Invatamantul asta al nostru bazat pe memorat si gheozdane de 30Kg pt copii de 10 ani ce ar trebuii sa invete in locuri total insalubre se mai schimba?
    Dar avem rachete Patriot, scut anti racheta, acum si drone, ca sa-i sustinem pe Americani sa mai atace niste arabi!
    • +6 (10 voturi)    
      cu aia care te platesc pe tine (Vineri, 15 mai 2020, 12:45)

      DSS [utilizator] i-a raspuns lui mircea112

      si pe ceilalti troli :)
    • +4 (6 voturi)    
      mai (Vineri, 15 mai 2020, 15:44)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui mircea112

      bine sustinem jefuitorii asiatici numiti rusi sa ne atace chiar pe noi. Cind o avea rusia o armata de calitatea celei israeliene sa ma anunti si pe mine. Draga trolule sovietic.
      • -1 (5 voturi)    
        Aici (Sâmbătă, 16 mai 2020, 13:16)

        ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        sunt de acord cu tine. Cu mentiunea ca legaturile invizibile intre Israel si Rusia sunt mai puternice, ca legaturile Israelului cu oricare alta tara. Inclusiv SUA.
        Peste un milion de evrei rusi au imigrat in Israel, producand boom-ul tehnic si economic in anii '90.
        Daca asta te face sa cazi pe ganduri, pune un covor persan sub tine.
  • -1 (13 voturi)    
    Va imbatati cu apa rece (Vineri, 15 mai 2020, 11:54)

    FA [utilizator]

    Ciocaneala e made in romania, designu' si tehnologia e made in Israel, lasati manipularile ieftine si investiti in tehnologii de varf si in cercetare nu in ciocan si sapa de lemn.
    • +9 (11 voturi)    
      da si nu (Vineri, 15 mai 2020, 12:19)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui FA

      Macar se face ceva la noi, chiar si la nivel de ciocan, dupa cum spui. E preferabil in locul achizitiei cu ciocaneala facuta in Bulgaria, de ex. Directia e buna, dar lipsesc detaliile. Israelienii sunt buni si la armament si la "negocieri".
      • -1 (5 voturi)    
        Asa este dar Elbitul (Vineri, 15 mai 2020, 13:09)

        Leo55 [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

        n-are treaba cu armamentul ci alta companie "Rafael Advanced Defense Systems Ltd".
        Raphael=Hebrew acronym of "Authority for the Development of Armaments".
        • +4 (4 voturi)    
          esti sigur? (Vineri, 15 mai 2020, 13:48)

          Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Leo55

          https://en.wikipedia.org/wiki/Elbit_Systems
          Dronele sunt facute de ei si sigur nu-s concurenta la DJI pentru nunti/botezuri.

          La armament m-am referit in sens general, ca industrie, nu ca fac praf de pusca ca sa fie ad litteram. Masti chirurgicale sigur nu fac.
          • 0 (2 voturi)    
            Dronele (ca si A/C in general) sunt doar platforma (Vineri, 15 mai 2020, 16:36)

            Leo55 [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

            pe care se instaleaza armamentul (rachetele "air-to-air missiles" de exemplu) si care rachete sunt cea mai valoroasa parte a ansamblului.
            Performanta A/C este data de calitatea armamentului pe care il poarta.
            A/C prescurtat inseamna orice aparat care zboara (avion , elicopter, UAV etc).
            Elbitul nu fabrica niciun fel de racheta!
            Ei iau componente de ici de colo le pun intr-o cutie si ti le pun pe avion (si iti iau banii desigur).
            • +3 (5 voturi)    
              wtf? (Vineri, 15 mai 2020, 20:46)

              Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Leo55

              Deci la tine armament insemna doar racheta? Si doar am dat exemplul cu praf de pusca, dar l-ai inteles din parti.

              Dronele lor sunt MILITARE (vezi ce inseamna DJI). De aia am zis in sens larg armament, ca industrie, si am si desenat dupa. DOH

              Dupa logica ta, si aia care fabrica F35 n-au treaba cu industria militara. Doar fac un lego din niste componente luate de ici-colo, momentan inca si din turcia.

              Gizas...
  • +2 (2 voturi)    
    prost am fost (Sâmbătă, 16 mai 2020, 14:52)

    hanu [utilizator]

    ca nu am intrat in politie sau armata. Indiferent ce se intampla as fi avut prioritate iar in caz de nasoale ma invarteam pe la vreun birou :))