Contract uriaș în apărare: Armata a semnat pe 216 milioane de euro cu Iveco pentru 942 de camioane militare

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Miercuri, 8 ianuarie 2020, 18:55 Actualitate | Defense


Camioane militare IVECO
Foto: MApN
​Iveco va livra în următorii patru ani 942 de camioane militare și platforme de transport pe roți în diverse configurații conform unui contract semnat în ultima zi a anului trecut, anunță Ministerul Apărării. Contractul cu o valoare de peste 216 milioane de euro (fără TVA) este primul contract subsecvent dintr-un acord mai larg ce prevede livrarea a peste 2.900 de camioane și platforme militare încheiat cu Iveco. MApN subliniază că Iveco are obligația ca produsele livrate să fie realizate în facilități integrate în industria de profil din România.

„Primul contract subsecvent la acordul cadru privind achiziționarea a 2902 platforme de transport pe roți în diverse configurații, echipamente ce vor intra în înzestrarea Armatei României, a fost semnat marți, 31 decembrie 2019, de locțiitorul șefului Departamentului pentru armamente cu reprezentantul operatorului economic IVECO Defence Vehicle SPA din Italia”, transmite MApN.

Conform instituției, contractul subsecvent nr. 1, în valoare de 1.015.676.538,05 lei, fără TVA, se va derula pe o durată de 4 ani și prevede achiziția unui număr de 942 platforme, „furnizorul având obligația ca produsele livrate în baza contractului subsecvent să fie realizate în facilități integrate în industria de profil din România, în conformitate cu Planul de realizare a capabilităților privind nivelul de implicare a industriei naționale în realizarea produselor și asigurarea suportului logistic integrat pe toată durata de viață a acestora”.

„Totodată, valoarea obligației de compensare asumată de furnizor (offset) este de cel puțin 80% din valoarea, fără T.V.A., a contractului. Capabilitățile privind nivelul de implicare a industriei naționale în realizarea produselor se vor realiza în baza acordului de compensare, ce se va încheia de către IVECO Defence Vehicle SPA Italia cu OCATS (Oficiul de Compensare pentru Achiziții de Tehnică Specială) în baza OuG nr. 189/2002”, transmite MApN.

Conform unui comunicat publicat miercuri de către Iveco Defence Vehicles, contractul subsecvent semnat cu MApN prevede patru tipologii de vehicule militare din gama Iveco High Mobility - 4x4, 6x6, 8x8 și 8x8 Prime Mover - care la rândul lor vor fi împărțite în 16 variante diferite, cu o treime având cabină blindată.

Compania mai amintește că Armata Română a mai achiziționat 57 de camioane militare de la Iveco în 2015 și alte 173 de camioane militare în 2017.

Contractul prezent este parte a unui acord cadru semnat cu Iveco în urma unei mega-licitații lansate de MApN în iulie 2018.


Camioane Iveco aflate în dotare Armatei Române
---

Conform caietului de sarcini, acordul prevede 2.902 de paltforme multifuncționale (8X8, 6X6 și 4X4), împărțite astfel:

Autocamion de transport capacitate mică ACMC - 254 bucăți
Autofurgon frigorific AFF - 59 bucăți
Autocamion de transport capacitate medie ACMD - 536 bucăți
Autocamion de transport capacitate medie ACMD- MAC (șasiu camion tactic) - 499 bucăți
Autocamion cu oblon ridicător AOR - 21 bucăți
Autocamion transport container specializat ATCS - 284 bucăți
Autocamion transport container specializat ATCS-MAC (șasiu camion tactic) - 34 bucăți
Autocisternă CL de capacitate medie ACCL - 89 bucăți
Autocisternă CL de capacitate medie ACCL-MAC (șasiu camion tactic) - 40 bucăți
Autocisternă apă de capacitate medie ACAP - 102 bucăți
Autocamion de transport capacitate mare ACMR - 503 bucăți
Autocamion de transport capacitate mare ACMR-MAC (șasiu camion tactic) - 108 bucăți
Ansamblu Autotractor cu șa – cap tractor ATS cu Semitrailer pentru transport echipament greu și agabaritic STEG - 119 bucăți
Autotractor cu șa – cap tractor ATS-MAC (șasiu camion tactic) - 13 bucăți
Autotranscontainer ATC - 199 bucăți
Vehicul cu troliu și macara pentru recuperare și evacuare VRE - 42 bucăți








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















21950 vizualizari

  • +28 (40 voturi)    
    Foarte bine! (Miercuri, 8 ianuarie 2020, 19:07)

    spirache [utilizator]

    In ciuda tuturor cârcotașilor care vor baga expirata placa cu cate spitale și autostrăzi s-ar fi făcut cu acești bani, camioanele noi sunt mai mult decât binevenite pentru a înlocui DAC-urile din anii '70 care văd că circula pe șosele dar nu înțeleg cum iau ITP-ul. Sunt convins că militarii fac mari eforturi, inclusiv din buzunarul propriu, să le țină în funcțiune, asta in detrimentul siguranței rutiere. Bani pentru spitale și autostrăzi au existat și vor exista, in schimb dorința de a-i cheltui în mod cinstit a lipsit și va lipsi.
    • +14 (22 voturi)    
      100 % de acord! (Miercuri, 8 ianuarie 2020, 19:19)

      CezarN [utilizator] i-a raspuns lui spirache

      Si mai este de apreciat sa nu se cumpara 10 MAN, 7 IVECO, 20 OTOKAR, 12 SKODA pentru a se lua mai multe spagi si a alerga apoi dupa piese de schimb.
      Probabil ca s-a luat una mai mare, insa, sincer, apreciez cum s-a facut aceasta achizitie.
    • -15 (31 voturi)    
      De ce sunt binevenite???? (Miercuri, 8 ianuarie 2020, 19:33)

      Tayen [utilizator] i-a raspuns lui spirache

      Binevenite sunt scolile si spitalele. ATAT!!!
      Si de unde ai scos mascarea aia ca sugativele apeviste dau bani din buzunar????
      • +16 (24 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 8 ianuarie 2020, 20:05)

        [anonim] i-a raspuns lui Tayen

        • +12 (12 voturi)    
          Las-o sa tasteze! E o agitatoare de la Sputnik. (Miercuri, 8 ianuarie 2020, 20:52)

          alibaba_zeul_meu [utilizator] i-a raspuns lui

          Masinile trebuie sa faca parte dintr-un program LTS si sa fie modulare. Piesele de schimb sa fie in permanenta la indemana. Masinile din aparare trebuie sa poata fi adaptate rapid si ieftin pentru diferite tehnologii si misiuni.
      • 0 (8 voturi)    
        Fără răspuns... (Miercuri, 8 ianuarie 2020, 20:50)

        spirache [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

        De unde am scos mascarea că sugativele apeviste dau bani din buzunar pentru furtun răcire Raba, furtun ambreiaj Raba, furtun direcție alimentare compresor Raba, dispersor lampa semnalizare Raba, curea compresor Raba etc ?!( A se înțelege că piesele de Raba sunt deseori compatibile cu DAC, având în vedere că piese dedicate DAC nici macar nu se mai fac de ani de zile, dar nu contează. Din cauza achiziției de camioane omenești nu avem spitale și școli, nu din cauza corupției endemice votată cu două mâini la parlamentare și locale.)
        • +2 (2 voturi)    
          Nu prea inteleg ce vrei sa spui., (Joi, 9 ianuarie 2020, 10:17)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui spirache

          Dar in Romania sunt bani de spitale si scoli. Marea problema e ca se fura si sunt prost cheltuiti (gen cazul Hexifarma cand se cumparau dezinfectanti diluati care erau si de 10 ori mai scumpi decat cei originali).
      • +4 (4 voturi)    
        daca citesti bine articolul (lucru se pare (Joi, 9 ianuarie 2020, 10:16)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

        dificil ptr hateri) o sa vezi ca firma Iveco are obligatia sa construiasca cele 2900 platforme in structuri integrate in Romania. Adica totul se va produce aici, inclusiv piesele de schimb. Asta inseamna locuri de munca ptr muncitorii romani, cerere ptr materiale si materii locale, cerere ptr subansambluri romanesti si cresterea PIB-ului Romaniei.
        E mult mai bine asa decat sa cumperi direct din afara, fara a contribui macar cu 1 euro la bunastarea tarii. Polonezii nu cumpara niciun utilaj militar daca nu e facut in join-venture cu firme poloneze. Asa trebuie procedat.
    • -9 (31 voturi)    
      Nemaipomenit! (Miercuri, 8 ianuarie 2020, 20:00)

      satanae [utilizator] i-a raspuns lui spirache

      Sa fim mandri ca suntem romani! In timp ce elevii de la sate se duc la scoala pe jos nu stiu cati km sau sint transportati in carute, pentru ca nu se dau bani pentru autobuze scolare, armata o sa aiba carute noi. Care carute sint cumparate, ca intotdeauna in domeniul asta, la preturi de 10 ori mai mari decat fac, dar nu conteaza, simtul patriotic al natiei cere ca ostenii sai sa nu duca lipsa de nimic. Copiii - da-i dracu, ca facem altii si, oricum, nu sunt ai nostri, nu voteaza, asa ca sa se descurce cum pot, ca asa se invata cu greutatile vietii. Carute moderne pentru mos Teaca, in schimb, sau prastii zburatoare, de care rade Ivan de la rasarit de se sparge, de-astea, da, trebuie sa avem bani! Daca nu se cumpara de-astea, noi ce mai admiram la paradele de 1 decembrie si pentru ce ne-ar mai creste inimioara in pept?
      • +11 (13 voturi)    
        Da' ce-are sula cu prefectura? (Miercuri, 8 ianuarie 2020, 20:43)

        Brici [utilizator] i-a raspuns lui satanae

        Una-i una, alta-i alta. Amandoua trebuie facute, dar sunt autoritati diferite, sa se ocupe fiecare de felia lui si sa le rezolve. Ce are armata cu microbuzele scolare?
        • -1 (9 voturi)    
          ? (Miercuri, 8 ianuarie 2020, 22:11)

          satanae [utilizator] i-a raspuns lui Brici

          Sa spunem doar ca amandoua sunt platite din acelasi buget de stat. Pentru prastiile zburatoare si carutele mecanizate ale armatei s-au gasit bani, pentru elevi nu se poate, pentru ca nu sunt fonduri la buget si nu sint prioritare. Nu e fiecare cu felia lui, ambele sunt felii ale aceluiasi buget si e acelasi guvern, care stabileste prioritatile. Pentru Educatie nu s-au gasit niciodata bani, ca sa se ajunga la alocarea a 6% din PIB, asa cum scria in lege de acum 'jde mii de ani, in schimb se aloca 2% pentru Armata, ceea ce reprezinta aproape de 2 ori mai mult decit da Apararii o tara precum Germania. Nemtii nu au bani de asa ceva, noi gasim. Nu gasim in schimb pentru autobuze scolare, pentru spitale si alte chestii folositoare numai unor natii sclifosite, nu viteze, precum a noastra. Apropo de sclifositi si prioritatile lor: descompusa Albanie aloca Sanatatii vreo 6% din PIB. Noi dam vreo 4. Dar ne cumparam camioane militare de 200 de milioane de euro. Ca ne maninca viermii in spitale nu mai conteaza, dam cu rachetele dupa ei.
      • +1 (3 voturi)    
        incredibil, dar adevarat.. (Joi, 9 ianuarie 2020, 15:45)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui satanae

        Copiii de la sate vor fi recunoscatori ca ne asumam angajamentele NATO si nu vor invata in scoli doar rusa, cum invata ucrainienii din Donbas.

        E loc si de camioane, si de scoli si de autobuze. Daca prostimea nu ar mai vota #ciumarosie, le-am fi avut pe toate de zeci de ani.
  • +8 (12 voturi)    
    facilitati din romania (Miercuri, 8 ianuarie 2020, 19:27)

    Casargoz [utilizator]

    Adica sablare si vopsire :)
  • +14 (20 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 8 ianuarie 2020, 19:34)

    [anonim]

    • +4 (6 voturi)    
      poate ai citit doar titlul (Miercuri, 8 ianuarie 2020, 21:08)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui

      Totodată, valoarea obligației de compensare asumată de furnizor (offset) este de cel puțin 80% din valoarea, fără T.V.A., a contractului.
      • +3 (5 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 8 ianuarie 2020, 21:39)

        [anonim] i-a raspuns lui AliKimiku

        • -1 (1 vot)    
          si in momentul asta vrei ca HN (Joi, 9 ianuarie 2020, 15:30)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui

          Sa publice contractul? Ca sa vedem noi cu ochisorii nostri ce si cum?
  • -8 (16 voturi)    
    da da (Miercuri, 8 ianuarie 2020, 19:51)

    stefan2009 [utilizator]

    foooarte urias :)))
    In sensul ca nu cheltuim doar cu pensiile speciale, sau in ce sens urias? Adica orice se apropie catusi de putin de costul catorva pensii speciale este "urias".
  • +6 (10 voturi)    
    ... (Miercuri, 8 ianuarie 2020, 20:26)

    ak33 [utilizator]

    e bine ca se cumpara lucruri noi performante etc
    intrebarea mea este cum de au italienii asa mare trecere la contracte de genul asta/?
    astaldi , iveco etc?>
  • -11 (19 voturi)    
    decat tractore mai bine camioane pentru NATO? (Miercuri, 8 ianuarie 2020, 20:49)

    Mihai Nazare [anonim]

    Decât tractoare, mai bine camioane, Nu? Păi daăa asa vrea NATO și SUA. Poți să te iei în gură cu ei. Doar ei sunt apărătorii Păcii. Dar mai întâi fac câte un război, în fiecare țara care nu le cânta in strună. Si dacă nu inteleg le aplică sancțiuni economice. Și dacă nici așa nu ințeleg le servesc alt război, până zic ca ei. Ăștia doar nu vor război. Așa zic ei, dar cine-i crede? Atunci la ce le trebuie camioanele speciale pentru armată?
    • +11 (15 voturi)    
      De aia (Miercuri, 8 ianuarie 2020, 21:25)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui Mihai Nazare

      Cel mai probabil ai in casa in care stai, un tablou electric. Care e plin cu sigurante. Care stau armate(!) si nu fac nimica. Pana vine o supratensiune sau un scurtcircuit, atunci te vor proteja. Cu cat sunt mai rapizi, cu atat mai mult te vor proteja.
      Prima calitate a armatele moderne este MOBILITATEA.
      Importanta atat in timp de pace (in caz de calamitati majore) cat si in timp de razboi.
      • +8 (12 voturi)    
        wow (Miercuri, 8 ianuarie 2020, 21:52)

        stefan2009 [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

        ...beton explicatia... ca pentru copii. :)))
        Pai ce, trebuie sa stam la explicatii si la convins ca trebuie investit in aparare cand ai la granita rusnacii?
        Pe mine ma mira doar titlul... pentru un contract sub 1 miliard scrie "urias". Pai americanii dau banii aia doar pentru scobitori pentru soldati.
        • +1 (1 vot)    
          da dar ai PIB-ul de 20 000mld. (Joi, 9 ianuarie 2020, 10:19)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui stefan2009

          Romani are 180 mld . E o mare diferenta.
      • -1 (3 voturi)    
        Care „armată”?? (Joi, 9 ianuarie 2020, 9:25)

        Tayen [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

        A generalului Oprea???
        • +2 (2 voturi)    
          48 000 de soldati, (Joi, 9 ianuarie 2020, 10:20)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

          asta e armata Romaniei. A doua din est dupa Polonia.
  • -4 (6 voturi)    
    e bine si asa (Joi, 9 ianuarie 2020, 0:54)

    nash pandelica [utilizator]

    ma mir dece nu de la reanult, ca sunt partenrei mai vechi decat fiat. aveam si facilitati.
    cateva modificari pe linia lui duster...
    nu ca n'ar fi bine, dar daca tot sunt atatia priceputi...sa'mi dau si io cu parerea, ca d'aia avem drepturi castigate...

    ma rog, mai era si ford, la Craiova..
    • 0 (4 voturi)    
      De ce nu la Roman Brașov? (Joi, 9 ianuarie 2020, 9:25)

      Tayen [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      De ce?
      • -1 (1 vot)    
        e bine si acolo (Joi, 9 ianuarie 2020, 12:45)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

        dar, cu cine ?
        ca acolo au inceput cu zis/stegul rosu.
        era si'un cantec despre primele masini steagul rosu produse la brasov: nu e opel, nu e blitz, nu e masina lui fritz, ci e zisul lui ivan, facut pe un maidan, cu o dalta si'un ciocan.
        toti soferii luau cu ei, la drum, un ciocan, un cleste si mult sarma.

        cum spuneam n'am nimic cu italienii, au masini bune, numai ca p'acilea toata lumea are cate ceva de zis.
        si apropo de brasov, ar putea sa faca acolo o intreprindere mixta cu Iveco, si pt. camioane civile, utilitare.
      • 0 (2 voturi)    
        findca nu mai exista? (Joi, 9 ianuarie 2020, 15:33)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

        ? Ma mir ca n-ai cerut sa fie facute la Semanatoarea.
  • +2 (2 voturi)    
    FOARTE BINE (Joi, 9 ianuarie 2020, 12:01)

    jidanul [utilizator]

    Excelent dar, camioanele sa fie produse, intr-o uzina Iveco de pe teritoriul Romaniei.
    • 0 (0 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Joi, 9 ianuarie 2020, 13:41)

      [anonim] i-a raspuns lui jidanul