​de profesie: Medic in Romania

Cum se descurca un doftor obisnuit

de Vlad Stroescu     HotNews.ro
Marţi, 23 aprilie 2013, 13:40 Actualitate | De profesie Medic in Romania


dr. Vlad Stroescu
Foto: Hotnews
Din campaniile si contra-campaniile din presa cu privire la medici, impresia care se degaja e ca suntem toti (medicii) niste devianti. Nu neaparat in sensul psihiatric, desi si asa, ci mai curand social si moral. Niste House MD, pe deasupra spagari. Cand nu primim cate 1000 de euro pe zi, fara de care nu ne sculam din pat, suntem niste apostoli blestemati cu mintea scrantita.
 
Eu nu ma recunosc in portretul medicului din media acestor zile. Nici in cel al chirurgului care pune conditia spagii, nici in cel al mucenicului, sclipitor zugravit de colegul meu. Si stiu ca nu sunt vreo exceptie. Suntem foarte multi oameni normali in bransa asta.

Ce inseamna un medic normal?


Inseamna ca putem sa nu luam ciubuce si ne exersam permanent aceasta capacitate. Neluatul de ciubuc nu e neaparat o anomalie contra cutumei. In anumite locuri (spitale mari si mici), ciubucul e o presiune culturala: nu iei, esti un excentric. Dar global, nu e asa. Pe mine nu ma preseaza nimeni sa iau ciubuc, desi e adevarat ca nici nu prea mi se ofera.

Nu dintr-o paranoia masochista nu luam noi ciubuc. (Nu mi-as permite sa ii judec, dintr-o pozitie morala superioara, pe cei care iau ciubuc. Stiu bine ca multi „n-au incotro”. Imi permit insa sa judec cutuma, cultura.) Ci pentru ca ne-ar fi groaznic de jena.
 
Probabil pentru ca asa am fost crescuti: sa ne fie jena de asemenea situatii. N-am sti nici cum sa reactionam, nici ce se vrea de la noi. Cum onorezi o intelegere in care nu se specifica obligatiile, dar asteptarile sunt enorme? Asa ca nimerim in locuri in care plata informala nu e placa turnanta a actului medical. Iar locurile acestea sunt destule.

Mai inseamna ca suntem oameni care muncesc cu program normal, zi de zi, contra unui salariu romanesc cu care ne descurcam.

Ca ne platim impozitele si facturile, ca mergem la piata.

Ca n-avem cate trei SUV-uri si cinci vile, si mergem la serviciu cu metroul sau tramvaiul. (Eu merg cu bicicleta, ceea ce va recomand si dumneavoastra). Stam in apartamente de bloc si la sfarsit de saptamana iesim cu copiii in parc.
Inseamna ca nu ne punem lant de aur la gat si clepsidra elvetiana la mana.

Ca traim in aceeasi societate capitalista de criza in care, uneori, ne gandim in miez de noapte cum ne vom plati creditul la banca daca policlinica va face reduceri de personal.

Inseamna ca nu prea apucam sa ne ducem la congrese si conferinte, fiindca sunt scumpe rau. Dar ne descurcam sa ne informam, in era informatiei libere pe internet. Articolele stiintifice sunt din ce in ce mai usor de accesat, iar daca chiar ne trebuie un tratat care costa cateva sute de euro, ei bine, ne descurcam cumva.
 
Si inainte de Revolutie, cand o carte buna de medicina reusea sa treaca de zid, era copiata si circula. Altfel n-ar mai fi fost medicina inainte de revolutie, d’apai acuma.

Inseamna ca nu conspiram impreuna cu industria farmaceutica cum sa ne imbogatim mai bine, scriind retete false. Multi dintre noi suntem de altfel foarte rar vizitati de reprezentantii Farma. Sau niciodata.

Inseamna ca, in relatia cu pacientii nostri, nu scuipam seminte in capul nimanui, nici nu ne balacim intr-un delir al puterii. Ci ne sfatuim impreuna cat de civilizat se poate si prestam servicii ca orice alt meserias, straduindu-ne sa ne facem bine treaba.
 
Cand binele se intampla, nu ne imaginam ca e exclusiv opera noastra de eroi sau demiurgi. Ne bucuram in schimb ca am putut fi in locul potrivit pentru a face partea noastra de treaba. Pentru ca, din pacate, stim foarte bine ca cel mai mare talent medical e degeaba daca e de unul singur, daca nu e sustinut de o strategie. De un sistem mai mare.

Inseamna si ca nu e nicio smerenie adevarata sau fariseica in cele de mai sus.

Mai inseamna ca nu avem acces la mediile in care vietuiesc elitele noastre, dar nici nu ne dorim neaparat asa ceva. Elitele in Romania sunt de o calitate indoielnica, dar sunt o minoritate. Un coleg zicea ca ne aflam la periferia medicinei. Dar daca noi suntem la periferia medicinei, atunci si dumneata, cititorule, te afli la periferia lumii, in mahalaua ei.
 
Dar eu cred ca mahalaua nu e doar la periferie. Ea e realitatea obisnuita, stratul social in care cei mai multi se mentin, isi cresc copiii si viseaza la o pensie linistita. Fara sa fie smenari, smecheri, interlopi, cinici, genii, sfinti, eroi, facatori de minuni, psihopati, mafioti, obsedati de bani, de prestigiu, de recunoastere, de propria imagine in oglinda.

In care suntem toti, aproximativ, in aceeasi oala. Si in care fericirea nu e imposibila, dar ea vine mai mereu din lucruri care poate par mici: cum ar fi atunci cand tocmai a intrat salariul, rade un copil, toti cei dragi sunt sanatosi si afara e soare.

Nota: "De profesie: medic in Romania" este o serie de articole HotNews.ro care descriu viata mai multor medici care, in ciuda conditiilor, raman sa lucreze in Romania, oricat de incredibile ar putea parea motivele lor.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.



.*.


13798 vizualizari

  • +11 (13 voturi)    
    Felicitari (Marţi, 23 aprilie 2013, 14:28)

    Elena [anonim]

    Felicitari domnule doctor; si poate va ganditi sa scrieti o carte, talent aveti si mai faceti si un ban pe langa ca ne delectati cu frumoasele dvs vorbe;
    Nu mai locuiesc in RO dar am de a face cu sistemul medical din cauza parintilor mei; nu ma supara atat de mult spaga cat ma supara lipsa de respect a anumitor doctori pentru mine; in ciuda spagii; daca eu ma coboram sa ii dau spaga si doctorul se cobora sa o primeasca, atunci acolo jos unde eram amandoi ar fi trebuit sa incercam sa ne intelegem respectuos; sunt in general o fiintza timida si datul spagii este o dubla corvoada pentru mine, dar cand esti si tratat ca un gunoi, tocmai eu cel care am oferit ceva, mi se pare monstruos;
    Cu sincer respect,
    • +2 (6 voturi)    
      Vlad Stroescu (Marţi, 23 aprilie 2013, 16:29)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui Elena

      Da, nu e nimic anormal in tara aia de multi timp...
      Inainte era comunismul, acum o jungla in care nimeni nu se mai intelege cu nimeni...iar morala si deontologia nu exista
      Si eu sunt departe de Rom si am avut de-a face cu doctorii de azi...
      La mama nu s-au uitat cit n-au stiut ca are copii afara care vin sa dea ``dreptul`` si cind l-au primit era prea tirziu...asa ca..sa ne fereasca Dzeu de medicina din Romania
      Din pacate nici pe afara nu e prea grozav...cel putin unde locuiesc eu, nu exista conceptul de spaga, dar trebuie sa ai noroc sa dai peste un medic bun...cel putin mori fercit cu impresia ca te-au ingrijit
      Domnule doctor am impresia ca sunteti o perla rara la ceea ce e in Romania
    • 0 (0 voturi)    
      A scris ce a simtit.. (Sâmbătă, 31 august 2013, 17:05)

      Tonitza [utilizator] i-a raspuns lui Elena

      Daca am spune si am scrie toti ceea ce simtim si ce gandim ati fi uimiti de cate lucrui frumoase ati citi si ati auzi. Dar cum nu e 'kinki' sa fi bun, ( " - Ce ba?!.. esti prost?" ) darnic ( " - Da-l dreak.. ce?!! esti mama ranitilor?") sau patriot chiar... oamenilor le e rusine sa fie ei insisi. Da.. daca am scrie despre lucurile frumoase si le-am impartasi cu cei de langa noi ati fi placut surprinsi de cum suntem de fapt.
  • +7 (7 voturi)    
    felicitari, Vlade! (Marţi, 23 aprilie 2013, 15:15)

    un dac [utilizator]

    Un foarte necesar apel la normalitate.
    • +2 (2 voturi)    
      Comment sters de user (Miercuri, 24 aprilie 2013, 10:08)

      Mowgli [anonim] i-a raspuns lui un dac

      • +2 (2 voturi)    
        Ba se poate (Miercuri, 24 aprilie 2013, 10:44)

        Lucia [anonim] i-a raspuns lui Mowgli

        Am un prieten foarte bun, de altfel si coleg de liceu, medic endocrinolog. Isi iubeste meseria la nebunie. Nu ia spaga, asta e principiul lui de viata. Ca sa-si poata lua apartament a muncit peste hotare cativa ani. Apoi a revenit in tara. Traieste doar din salariu, dar munceste in 3 locuri. Si culmea e ca nu se plange, el e mereu preocupat cum sa fie mai bun, cum sa-si ajute pacientii cat mai bine. NU vorbesc asa doar pentru ca mi-e prieten. Dar el ma uimeste mereu, mai ales ca de el mi-au vorbit oameni absolut straini, care nu stiau ca-l cunosc. Deci se poate.
  • +4 (6 voturi)    
    doctori (Marţi, 23 aprilie 2013, 15:30)

    doru [anonim]

    da, doctore, dar cum se descurca un stagiar de anul 1 cu 100lei din care da 750 lei chirie si 300 lae intretinere????, mai ales daca nu are parinti sa-l sponzorizeze sau parinti nu-si permit
    • +1 (5 voturi)    
      re (Marţi, 23 aprilie 2013, 16:08)

      m [anonim] i-a raspuns lui doru

      Un articol excelent scris de un om care are tot respectul meu!

      Ca sa raspund comentariului anterior,

      Cine nu se descurca cu chiria sta in camin. Cine vrea mai mult lucreaza la particulari.

      Suna cinic, dar asta e situatia. In conditiile in care statul imi ia peste 1000 de ron lunar pt sanatate , ce pretentii sa am cand nici macar nu vizitez spitalul de stat?

      Cine sunt eu sa ii judec pe medici?

      Cine e in masura sa judece sistemul si impartirea "echitabila a banilor" din asigurarea medicala obligatorie?

      Sunt eu cel care ii platesc si am dreptul sa le cer socoteala? clar NU. Cine este in aceasta pozitie?

      Astept raspunsuri.
      • +2 (4 voturi)    
        anomalie (Marţi, 23 aprilie 2013, 17:19)

        laura [anonim] i-a raspuns lui m

        Este o anomalie totusi daca vrem sa consideram ca traim intr-o lume "normala". Eu am cheltuit pe atentii 1000 lei pt o apendicita. Nu imi pare rau pentru ca inteleg ca sistemul medical nu ii mai favorizeaza de mult pe doctori si pentru ca am fost tratata cu responsabilitate. Si tin sa precizez ca cei de la Spitalul de Urgenta nu au cerut nici un ban ci am dat pentru ca "asa se face" . Si cand e vorba de viata ta vrei sa fii sigur ca faci totul ca sa fie bine. Sunteti de apreciat. Si cu spaga sau fara, important este sa va tina Dumnezeu dedicat pacientilor pana cand nu veti mai practica medicina. Felicitari.
        • -2 (2 voturi)    
          foarte rau ati facut (Marţi, 23 aprilie 2013, 18:09)

          codo [utilizator] i-a raspuns lui laura

          Ce sanse credeti ca are renuntarea la spaga cand si colo unde nu se cere se da "pentru ca asa se face"? Cine sa puna mana pe telefon sa denunte spaga daca se da si fara vreo presiune? Foarte trista problema asta de atitudine.
          • +1 (1 vot)    
            sa fim seriosi... (Marţi, 23 aprilie 2013, 20:26)

            laura [anonim] i-a raspuns lui codo

            Cu parere de rau, domnule doctor, dar intr-o lume fara scrupule nu stii cu cine ai de a face. Si cand cineva se pregateste sa bage cutitul (vezi bisturiul) in tine parca nu-ti mai arde sa fii scrofulos! Apoi un asemenea obicei nu se poate eradica decat printr-o lege. Si o data ce aceasta lege le va interzice sa ia vreun cadou sau atentie, isi vor pierde de tot interesul asa cum s-a intamplat in cazul profesorilor. Avem profesori prost platiti si o tara de feisbuchisti analfabeti. De bine de rau acum mai avem doctori buni care stiu ca "daca nu curge pica". Trebuie totusi sa fim cu picioarele pe pamant.....
          • +2 (2 voturi)    
            Spaga (Miercuri, 24 aprilie 2013, 12:32)

            Adi_ro [utilizator] i-a raspuns lui codo

            Cat timp nu se vor schimba salariile medicilor, ziua in care nu se va mai da spaga va fi si ziua in care va disparea sistemul medical romanesc.
            Nu vine nici un absolvent de medicina in sistem ca sa traiasca cu 1000 de lei salariu sau cu 500 de euro salariu dupa 20 de ani de munca, cand poate obtine acesti bani si fara sa faca vreo facultate.
            Poate sa se faca mecanic auto, sa castige mai mult si sa "opereze" cu motorul oprit, pentru cine intelege ironia.
            In plus, nu va doresc sa aveti nevoie de un medic, iar el sa nu mai fie pentru ca fost denuntat de un "binevoitor".
            Iar inainte de a arunca astfel de acuze catre medici, mai intai ganditi-va daca ati fi putut duce la bun sfarsit o facultate de medicina (nu ASE la Spiru, e o mica/mare diferenta) plus cativa ani de rezidentiat. Daca nu, mai bine lasati acuzele pentru cei ce se ridica la acest nivel.
      • +1 (1 vot)    
        doctori (Miercuri, 24 aprilie 2013, 9:01)

        doru [anonim] i-a raspuns lui m

        la Timisoara rezidentii nu au dreptul la camin si lucratul la particulari este imposibil fara pile si spaga, sasa tot la spaga am ajuns
      • +2 (2 voturi)    
        spaga (Miercuri, 24 aprilie 2013, 9:15)

        fraier [anonim] i-a raspuns lui m

        Simplu noi fraieri nu avem voie sa cerem socoteala nimanui noi trebuie doar sa fim jupuiti sa fim macelariti dar nu avem voie sa intrebam ca si daca intrebam cine ne raspunde ?
        asa este rezidenti 1000 ron ..dar salariu minim pe ec este de 750 ron
        sa stea si smecherii de politicieni macar o luna cu salariul asta sa isi tina copii la facultate sa plateasca chirii gaze lumina telefon televizor din banii astai
        sa dai la scoala bani de paznici de femeie de servici de flori la geam de fata de masa de perdele nu mai vorbesc de carti caiete uniforme ..etc ca doar toata lumea are comision
        si ce numai doctori iau spaga
        aia sa vedeti profesorii care mediteaza si aia tot spaga este
        deci concluzia este Nicolaescu el sa intrebe si sa se intrebe unde a gresit omenirea cu societatea romaneasca din ultimi 300 de ani
      • +2 (2 voturi)    
        re (Miercuri, 24 aprilie 2013, 11:10)

        m [anonim] i-a raspuns lui m

        E mai usor sa dai cu "-" la un raspuns decat sa oferi o solutie.
        Asta reflecta perfect atat conducerea tarii cat si o parte din populatia ei.

        As dori ca oamenii sa vina cu solutii pt a sustine sistemul medical.
        Sunt curios cati cei din care dau cu "-" si pareri pe hotnews, sustin efectiv sistemul medical, lucrand in privat si cotizand cu bani multi la sistemul de sanatate.

        Dati fratilor in continuare minusuri, cei care va sustin vor pleca din tara si veti ramane sa va dati minusuri intre voi.
        Medicii vor pleca si ei din tara.

        Atunci o sa vedeti ce inseamna sa ramai doar cu forumul, fara bani si fara medici":D.

        Va urez succes tuturor.
      • 0 (0 voturi)    
        wow (Sâmbătă, 27 aprilie 2013, 19:31)

        MaryLu [utilizator] i-a raspuns lui m

        Cine nu se descurca sta in camin?
        Care camin?Stiti cat e spaga ca sa obtii un loc in camin?Mergeti de curiozitate la rectorat in zilele de sf de sept cand se ""aranjeaza""cazarile si o sa va minunati ce o sa auziti.Vin oamenii si intreaba"Oare 500Euro e putin??
        Daca nu incercati la administratori ....e de groaza.Cu un salariu de rezident nu se poate trai clar oriunde,nu numai in Bucuresti.
        Dar nesimtirea are cote maxime pt f multi medici,fara spaga chiar nu se poate si cand nu te ridici la cota lor e ca la piata iti spun in fata "mai pune ca s-au scumpit pana si cartofii".Cand copilul meu a ales sa studieze medicina i-am spus asa;"poate cand vei termina tu o sa lucrezi intr-un cabinet privat,poate al tau,ce o sa faci daca pe usa iti intra un amarat fara asigurare si fara nicio sursa de veni,il lasi sa moara?'"Mi-a raspuns ca nu si ca spera sa nu aibe parte numai de astfel de cazuri.In final a ales sa plece din tara in ideea ca nu poate sa lupte cu sistemul nostru bolnav de sanatate si ne-a lasat pe noi,familia sa ne luptam cu multi spagari,din pacate.Totusi cunosc si destui medici devotati,umani,dar rari.......
    • +3 (3 voturi)    
      viata de rezident in Ro (Miercuri, 24 aprilie 2013, 9:54)

      Croitor [anonim] i-a raspuns lui doru

      Va spun cum se descurca, vorbersc din experianta personala dar si in numele altor colegi. Cei care ''nu prind'' loc in camin (sau nu isi ''cumpara'' loc in camin de la studentii care ''vand'' locul in camin, cum e c azul majoritatii rezidentilor, inchiriaza apartamente grupandu-se cu alti colegi, cu studenti, etc. Putini sunt cei care au luxul propriului apartament cumparat de parinti , sau care au obtinut un credit bancar. Stiu caz, coleg care locuia cu o familie (un coleg care se casatorise intre timp). Uite de ce a trebuit sa plec si eu si multi altii din Ro. Nu puteam sa visez la o familie, la o viata decenta. In UE castig de cel putin 10 ori, ca si rezident, cat castigam in tara.
      tot respectul meu pentru colegii din tara. rusine guvernantilor.
      • +2 (2 voturi)    
        iordachescuv@yahoo.com (Sâmbătă, 27 aprilie 2013, 13:58)

        medic oarecare [anonim] i-a raspuns lui Croitor

        Medicul rezident, in varsta de 24 de ani, absolvent de facultate (serioasa!) de 6 ani NU are loc in camin (in majoritatea cazurilor), NU are drepul sa ia credit bancar (nu are loc de munca pe perioada nedeterminata) si NU are drep de munca in sistemul medical privat. Are doar dreptul de a munci ca un caine, pe bani de nimic, fara garzi platite (de cele mai multe ori... spitalul nu are bani pentru mai multe linii de garda) si beneficiile optiunii de a fi medic pot continua in stilul acesta! Avem pretentia ca elevii buni sa dea la medicina! Doar pentru a putea pleca din tara, eventual...
  • 0 (2 voturi)    
    modelul ideal (Marţi, 23 aprilie 2013, 16:25)

    dice [anonim]

    Ati surprins corect tot ceea ce este blamabil in ceea ce se intampla in Romania in sistemul medical.
    Si eu cred ca RUSINEA ar trebui sa-i impiedice pe oameni sa dea/primeasca spaga.
    Sa stati la bloc, sa traiti decent (desi ar trebui sa traiti bine data fiind profesia, sunt de acord), sunt lucruri care ar trebui sa sa intample pana reusim sa schimbam societatea romaneasca. Numai ca nici nu va trece prin cap ce averi au medicii din orasele mai mici. Vila, Volvo XC 60, probabil conturi, aere de mari medici cand unii sunt doar niste amarati de semidocti.
    Asta este realitatea. Oamenii astia n-au rusine, sunt "deformati", atitudinea lor este construita in sensul justificarii ca "este normal" sa fie asa, desi, evident, e anormal, simple verificari aratand ca "spagarii", din veniturile legale, n-au cum sa ajunga la un asa nivel de trai, de aici atitudinea fata de medici.
  • +2 (2 voturi)    
    multumesc pentru articol (Marţi, 23 aprilie 2013, 18:20)

    Bogdan [anonim]

    "dar ea [fericirea] vine mai mereu din lucruri care poate par mici: cum ar fi atunci cand tocmai a intrat salariul, rade un copil, toti cei dragi sunt sanatosi si afara e soare"
    imi permit cu respect sa adaug
    ...nu neaparat in aceasta ordine.
    O zi buna!
  • 0 (2 voturi)    
    de departe ... (Marţi, 23 aprilie 2013, 19:06)

    jorea [utilizator]

    cel mai corect articol din serie.
    si iata cum, "aurea mediocritas" nici macar nu provoaca avalanse de comentarii.
    e greu si nespectaculos un comentariu la normalitate.
    si s-ar putea ca partidul moderatilor radicali sa aiba totusi o sansa.
    cu multumiri.
  • -1 (3 voturi)    
    Dar... (Marţi, 23 aprilie 2013, 19:20)

    Pescu [anonim]

    Domnule doctor, pe cand un articol despre RESPONSABILITATEA medicului ? Poate o comparatie intre responsabilitatea fata de actul medical, a medicului "normal" dar si a celui de 1000 de euro pe zi, fata de cea a medicului din Europa de vest (dupa al carui salariu plangeti toti).
    Ar fi interesant. Pentru ca, o stim cu totii, responsabilitatea medicului din Romania este zero. Orice greseala ar face si oricati oameni ar omori, el nu raspunde pentru nimic.
    • -1 (1 vot)    
      indreptare (Marţi, 23 aprilie 2013, 19:52)

      drwho [anonim] i-a raspuns lui Pescu

      doctors don't kill people, disease does...
    • -1 (1 vot)    
      directa proportionalitate (Marţi, 23 aprilie 2013, 20:16)

      trecatorul [anonim] i-a raspuns lui Pescu

      Ar fi de luat in considerare o directa proportionalitate intre venituri si responsabilitate?
      Sau la doctori nu se pune...?
    • +2 (2 voturi)    
      gianina@yahoo.com (Miercuri, 24 aprilie 2013, 8:52)

      gianinna [anonim] i-a raspuns lui Pescu

      N-ai luat in considerare o fraza a d-lui doctor:"Pentru ca, din pacate, stim foarte bine ca cel mai mare talent medical e degeaba daca e de unul singur, daca nu e sustinut de o strategie. De un sistem mai mare." Ei, aia e, pentru ca acesta spune multe, daca vrei, cu buna credinta sa intelegi.Doctorii romani sunt obligati de stat sa e descurce pe cont propriu, sa caute solutii individuale. Exodul in vest e una, spaga e alta, combinatii cu firme de medicamene si farmacii e alta. Statul roman il obliga pe medic la biruri mult mai mari decat pe orice alt proesionist: taxe peste taxe(libera practia, colegiu, societate stiintifica, congrese, abonamente obligatorii, asigurari, semnatura digitala, etc.etc) care inseamna contravaloarea a multe salarii. Doctorul bun se face cu bani multi si se mentine cu bani si mai multi. Un doctor prost e prost pentru ca nu a investit in formarea sa sau nu a mai investit in menitnerea standardului profesional. Cand strambi din nas ca un doctor nu ti-a satisfacut asteptarile, poate intelegi si de ce!
  • -1 (3 voturi)    
    mai sa fie (Marţi, 23 aprilie 2013, 20:50)

    colega [anonim]

    de la o vreme constat ca hotnews e plin de articolase semnate de acest domn psihiatru ...
    articole pline de o candoare greu de crezut ... cat despre realism... ??? ma faceti sa rad
    silogisme si truisme insirate la nivel de compunere de liceu.
    cat despre .. comparatia cu house md????... asta e ca si vulpea cu strugurii:)))
    ma intreb daca in afara de a insira pasaje din dsm intesate de proiectii personale .. mai aveti timp si de pacienti
  • +2 (2 voturi)    
    SA FIM LUCIZI (Marţi, 23 aprilie 2013, 21:20)

    Radu I [utilizator]

    Nimic nu este mai scump pentru om ca sanatatea.
    Medicii sunt o categorie profesionala deosebita. Pentru majoritatea doctorilor, meseria este o vocatie care o fac pe bani putini. Sunteti indignati si ii categorisiti in toate chipurile. Nu va deranjeaza faptul ca un nene, pus politic, sef intr-o intreprindere de stat este platit cu mii de euro, pentru nimic .Militati ca medicii sa fie platiti la justa lor valoare, mai mult decat oricare muritor.Medicul sa aiba asigurate conditii la cel mai inalt nivel , iar preocuparea lui sa fie perfectionarea continua. Atunci vom fi multumiti cu toti, si medici si pacienti.
  • 0 (2 voturi)    
    din pacate, (Marţi, 23 aprilie 2013, 21:31)

    ... [anonim]

    domnule doctor, oameni ca dumneavoastra care inteleg sa isi practice meseria in mod onest, sunt putini. nu stiu ce va face sa credeti ca sunteti foarte multi. nu e nevoie de un efort sa vezi ca imensa majoritate se foloseste de cunostintele, pozitia detinuta pentru a jecmani oamenii aflati la necaz. iar asta nu se poate schimba cu o afirmatie facuta de un om onest si de buna credinta. inca mai sper sa creasca salariilor medicilor de cel putin 3 ori pentru ca merita si nu as avea nimic impotriva sa cotizez mai mult la cass. sub nicio forma nu pot sa inteleg spaga. iar asta se poate schimba doar din interior, fara sa fie aratati bolnavii sau apartinatorii cu degetul. cu masuri clare, ferme.
  • -2 (2 voturi)    
    sunteti o raritate (Marţi, 23 aprilie 2013, 22:06)

    Emi [anonim]

    Stimate d-le doctor sunt atat de putini cei pe care ii descrieti mai sus! Am avut vreo 5 ani probleme cu parintii si am avut parte de experiente tare neplacute cu diversi medici. Unul singur din cei vreo 5-6 cu care vrand nevrand am "colaborat" nu a vrut sa ia plicul. Ceilalti il cereau prin nepasarea cu care "tratau" pacientul pana nu am dat ceva (ceva consistent >100 euro). Si sincer nu-mi pare rau cand dau, daca vad ca se ocupa de bolnav. Trist este cand dai si tot degeaba.

    Va felicit pt conduita si sper sa fiti rasplatit candva pentru omenie si profesionalism!!!!
  • +3 (5 voturi)    
    costurile in medicina (Marţi, 23 aprilie 2013, 22:07)

    ics [anonim]

    domnu doctor face PR de pe pozitzia specialistului care are nevoie doar e cartzi (sau de un xerox) shi o canapea ca sa ishi desfasoare activitatea.dac era intr-o specialitate care necesita costuri de materiale shi aparatura... ehhh altfel vorbea.

    pe scurt in romanica cazul de apendicita de care vorbea distinsa de mai sus e decontat de casa de asigurari cu vreo 2 mil. unde lucrez eu acuma e 2800 de euro (fara anestezie!) de 44 x mai mult!

    un merz e 40k, un iphone 400 in .de . la.ro e tot atat sau mai mult. cum dreaq va inchipuitzi ca ar putea fi o operatzie mai ieftina de 44x ori in romania? ca acele, instrumentarul, autoclavul, ecograful, tomograful samd vin tot de afar, poate la pretzuri mai mari.eu n-am auzít de ingineri meshteri sau muncitori romini care sa faca tomografe ecografe, portace, atza de sutura samd de 44 de ori mai ieftine shi sa le shi vanda. nici macar autoclave sau siringi!. de medicamente nu mai vorbesc.

    problema ca pacientzii cred cu disperare ca pot obtzine un produs in esentza scump la pretzuri derizori. excrocii din politica le promit cai verzi pe peretzi ca sa centralizeze sumele shi sa fure cit pot.

    cind o sa facetzi iphone cu 9 euro shi mertzane cu 1000 o sa avetzi shi operatii de apendicita cu 2 milioane. spagile care se dau acopera o mica parte din costurile cu personalul, dar actul medical e muuult mai complicat shi mai scump.

    calitate va fi doar in servicii medicale private si in sistem concurentzial bazat pe costuri shi pretzuri reale.rominii prefera sa creada minciunile comuniste ale politicienilor. sa spere ca primesc un merzan pe 1000 de euro, daca mai dau o spaga micutza. shi se trezesc cu o rabla de dacie 1100, care ii mai shi omoara. da poa' sa-l injure pe shofer! (pe doctor adica)

    medicina romaneasca e un imens caritas, dus in spate de vreo 2,8 milioane de platitori de impozite. ashtia sint pierzatorii pe fatza. restul de fapt nu vor schimbarea. sincer le doresc noroc celor ramashi acas shi care continue sa spere.
    • -2 (4 voturi)    
      pledoarie pentru spaga? (Marţi, 23 aprilie 2013, 23:45)

      igrec [anonim] i-a raspuns lui ics

      Nimeni nu contesta costurile mari pe care le presupune actul medical. In situatia asta, a expune cifre cu suficienta celui care vede in jur doar prosti care se lasa dusi de (politicieni) smecheri, a lasa impresia ca ceilalti, care au citit alte carti decat cele de medicina, sunt niste fraieri care trebuie sa taca din gura pentru ca oricum nu stiu cum sta treaba, mie imi miroase doar a penibila pledoarie pentru spaga. Atunci cand ai hainele murdare cred ca este corect sa le speli, nu sa le murdaresti pe ale altora. O seara buna!
      • +4 (4 voturi)    
        si atunci... (Miercuri, 24 aprilie 2013, 8:15)

        trecatorul [anonim] i-a raspuns lui igrec

        Nu e pledoarie pentru spaga. E o pledoarie pentru o plata corecta.
        Buna dimineata!
      • 0 (0 voturi)    
        din contra e ceea ce urasc cel mai mult... (Miercuri, 24 aprilie 2013, 18:30)

        ics [anonim] i-a raspuns lui igrec

        de aia am shi plecat din romanica. dar majoritatzii ii cam place pentru ca crede ca iese mai ieftin.

        daca itzi place sa citeshti iata unde este o lista de pretzuri- costuri reale pentru serviciile medicale. pe coloana din mjloc e valoarea minima, pe cea din dreapta e cea maxima. se aplica in germania la totzi pacientzii, asiguratzi de stat privatzi sau platitori directzi. pe factura cu chitantza la toti! in germania nu e nevoie de spaga pentru ca platesc totzi oricum- direct, prin asigurari private sau de stat. pe acte , cuantificabil shi la vedere!

        http://www.e-bis.de/goae/defaultFrame.htm

        ceea ce vroiam eu sa zic, dar nu ai intzeles evident, e ca doar intr-un sistem bazat pe costuri shi platzi pe acte vetzi avea o sansa. concurentza intre furnizori este singura care creste calitatea shi scade pretzurile. dar pe o piatza cit de cit libera nu impusa de imbecili care nu au habar de costuri cum sint cei de la casa de asigurari sau minister.

        cita vreme sfertodoctzii conduc voteaza sau iau decizii in medicina cu lozinci comuniste o sa muritzi cu zile.

        sau venitzi in vest sa va tratatzi. pe bani. sansele sint mari sa vi se vorbeasca romaneshte shi sa fitzi tratatzi nemtzeshte!
        • 0 (0 voturi)    
          "l.o.l.", "k sa" etc (Joi, 25 aprilie 2013, 9:51)

          Nemtische figuren [anonim] i-a raspuns lui ics

          Herr Frantz,

          Daca as " schtii" ca voi fi fi tratat "nemteshte" asa cum scrieti dvs. "romaneste" ..... as ramane la spital din Romania, cu tot cu spaga!!!
          • 0 (0 voturi)    
            scuze (Joi, 25 aprilie 2013, 17:43)

            ics [anonim] i-a raspuns lui Nemtische figuren

            Aveti dreptate, Imi cer scuze la toti care s-au simtit jigniti de felul in care am utilizat tastatura. Imi cer scuze ca nici acuma nu m-am obosit sa fac ''update'' - ul cu diacriticele

            Cit despre subiectul in sine - este evident ca sinteti foarte multumit de sistemul sanitar romanesc si ca nu va doriti nici o schimbare. Asa ca va doresc intilniri pline de satisfactii cu el.

            Eu am fost foarte nemultumit si ca atare am facut singura schimbare care a stat in puterea mea: am iesit din el. De tot.

            Ceea ce am scris se adresa acestei categorii: celor nemultumiti. Carora le sugerez doar o intalnire practica cu alte sisteme. Cum vor actiona apoi depinde de fiecare.
  • +1 (1 vot)    
    Speranţă (Miercuri, 24 aprilie 2013, 9:13)

    g_rugio [utilizator]

    Gândurile autorului articolului sunt lăudabile în primul rând pentru normalitatea lor. Relele care-i pândesc pe medici sunt aceleaşi pentru toţi românii din ţară. Bolnav este sistemul de sănătate, după cum sunt bolnave toate sistemele sociale româneşti. De aceea sper că autorul a înţeles asta când a scris "Mai inseamna ca suntem oameni care muncesc cu program normal, zi de zi, contra unui salariu romanesc cu care ne descurcam" Adică nu pacientul este vinovat că medicul are un "salariu românesc", ci bolile politicii româneşti: corupţie, hoţie, lăcomie, promovarea nonvalorilor, prostia bezmetică. Şi pe desupra superficialitatea generalizată a românilor încurajată cu asiduitate de televiziunile tabloide care instaurează domnia nimicurilor în mintea oamenilor.
  • +1 (1 vot)    
    Medici (Miercuri, 24 aprilie 2013, 9:18)

    Barbu [anonim]

    Este logic sa afirmi ca vinovat este cel ce da spaga(mita),mai mult ca cel ce o primeste.De ce sa dai mita la un medic ?. Ca vrei la unul anume (ca ai auzit ca-i bun ),ca acolo este aglomeratie,si tu vrei repede,ca mai vrei si o anume zi,sau un anume tratament,daca se poate nu la privat ci in spital,la negru (colonoscopii,echografii,analize,etc).Apoi poti da de frica. Frica cea care te paralizeaza cind stii ca poti sa nu te mai scoli de pe masa chirurgicala,dupa un infarct,dupa o operatie de cancer etc.Si vrei sa-l faci si mai atent pe medic.Apoi mai dai si de fericire ca ai scapat.Unii zic ""dau ca asa e moda",altii ca am intrebat cit ma costa si mi-a zis "atata".Grav este cind un medic spune : "nu intri in tratamentul meu,decat daca imi dai atata".Dar si aici daca tu vrei la un medic cunoscut,acolo e aglomeratie si tu VREI, atunci dai.Corect ar fi sa nu ai parte de conditionarea actului medical.Asta e -intradevar-grav.Tot mai frecvent bolnavul fara bilet de trimitere,vine ori la UPU,ori la cabinet,la spital,in ambulatoriu,acolo cere consult,astea sint sub 20 pacienti/zi,medicul te consulta,totusi si tu ii dai ceva. Fiecare e multumit.Dar in ziua de azi mita se da peste tot,totusi doar corpul medical e hulit,e blestemat,e urat,e incriminat. Asa e la noi. Dar repet vinovat e cine da mita !
  • +1 (1 vot)    
    Literatura (Miercuri, 24 aprilie 2013, 9:51)

    luciancp [anonim]

    D-le eu personal n-am intalnit un asa medic. De aceea tind sa cred ca dvs faceti, pur si simplu, literatura (la care aveti talent). Locuiesc intr-un oras mare, cu spital pe masura. Fara sa vreau m-am lovit de medici,asistente, infirmiere. Spaga este inevitabila. O gasim printre gandaci, malpraxis, etc. Inainte sa se prapadeasca mama a stat in acest spital 59 de zile din care vreo 30 de zile medicii nu au putut pune un diagnostic. Am platit cam 150 de lei/ zi.Asta in conditiile in care noaptea un membru al familiei era prezent langa bolnav. Mai comentati si asta
  • +1 (3 voturi)    
    Clasica propaganda sovietoforma a HN ... (Miercuri, 24 aprilie 2013, 10:15)

    Marionette [utilizator]

    Nici o cifra, propaganda cat cuprinde. Luati-o si voi fratilor pe cifre. Un rezident anul doi la o specializare, care a luat la facultate din al doilea an, care are 28 de ani, este casatorit cu o studenta mai mica cu 4 ani decat el, au gemeni cu intoleranta la lactoza, locuiesc in camin, venitul lor este de 1000RON/luna transportul este 100RON, caminul ii costa 300 de RON si laptele pe o saptamana ii costa 100 de RON. Mama baiatului este pensionara, parintii fetei sunt morti. Ah, da, si rezidentului ii trebuie cateva carti de vreo 2-3 mii de euro! Si mai are de facut inca 3-5 ani de rezidentiat.
    • 0 (0 voturi)    
      sper sa nu fiu acuzat de cinism dar... (Joi, 25 aprilie 2013, 23:36)

      flaviu [anonim] i-a raspuns lui Marionette

      Eu m-am casatorit la 30 de ani, si am facut copii 2 ani mai tarziu, cand si sotia si eu am inceput sa castigam mai binisor ca sa ne permitem rata la apartament. E viata de zi cu zi in Romania. Nu spun ca e normal, dar sunt niste alegeri pe care le facem toti; omul stie dinainte ca va dura 6 ani facultatea si inca 4-5 rezidentiatul si totusi alege sa faca medicina. Alege sa se casatoreasca cu o studenta, sa faca copii stand in camin. Normal ca e greu, dar asa cum traieste un inginer cu 1200 de ron sau un jurist cu 1000 de ron asa o face si medicul. e jalnica tara asta, dar sa ceri bani in avans conditionand actul medical e josnic, si pt asta nu sunt scuze.

      suntem niste idioti noi, pacientii pt ca nu facem nimic...si incet incet vom ajunge sa ne trateze medici din Congo si Banglades sau toti retarzii romani care nu au reusit sa invete o limba straina si sa plece unde vad cu ochii.
  • -1 (1 vot)    
    intrebari (Miercuri, 24 aprilie 2013, 16:28)

    Andy [anonim]

    D-le dr. psihiatru,
    E sigur ca nu va regasiti printre doctorii actuali:
    -cate garzi faceti pe luna
    -cati pacienti tratati pe zi
    -cate sarbatori si week-end-uri petreceti in spital
    -cum miroase un pacient laringectomizat cu canula
    -cum spuneti unei femei de 30 ani ca are cancer de san
    -ati incercat vreodata sa faceti un credit imobiliar cu salariu de medic
    -ati lucrat vreodata in conditii deosebite(radiatii)? Daca da, cati dintre colegii dumneavoastra s-au imbolnavit de cancer
    -ati lucrat vreodata la tara
    -ce masina aveti in garaj(de marca bicicletei nu intreb ca nu ma pricep)
    -copilul dumneavoastra face vreun sport, invata vreo limba straina, merge in vreo tabara? Din ce bani
    -sotia unde lucreaza
  • -1 (1 vot)    
    ciubuc (Miercuri, 24 aprilie 2013, 16:44)

    lulunw [utilizator]

    Nu ii condamnati pe cei ce iau ciubuc? Nu au incotro? Ma faceti sa rad. Bineinteles ca au incotro. Cind iti alegi un stil anume de viata treabuie sa mai poti sa il si finantezi - acolo e alegera. Ideea ca nu au incotro e complet lipsita de etica. Oare nu stiu care sint salariile doctorilor? Bineinteles ca stiu. Dar de asemeni stiu ca spaga, ciubucul exista. Isi creeaza ideea de viitoare bunastare materiala pe baza ciubucului - iar daca dvs ezitati sa ii judecati sinteti parte din problema, si breasla ramane in continuare cu imagine mizerabila - cel putin in coltul de lume numit Romania.
  • 0 (0 voturi)    
    Opinie (Joi, 25 aprilie 2013, 9:05)

    Alex [anonim]

    Desi respect principiile dupa care v-ati ghidat in scrierea acestui articol din punctul meu de vedere al unui tanar la inceput de cariera care nu activeaza in lumea mediala dar colaboreaza destul de strans cu ea, imi pare ca... V-ati resemnat la o conditie si refuzati sa aplicatio filozofie buna pt a tinde spre varf, spre o pozitie cu putere de schimbare in sistemul mai mare pe care il mentionati. De ce se resemneaza profesionistii si lasa loc celor mai saraci in profesie sa zicem asa?
    • 0 (0 voturi)    
      cum adica resemnare? (Vineri, 31 mai 2013, 10:14)

      dr_psy [utilizator] i-a raspuns lui Alex

      Resemnare inseamna sa nu iau mita!? auch
  • 0 (0 voturi)    
    speranta nu moare! (Joi, 25 aprilie 2013, 9:34)

    liliana [anonim]

    Felicitari pentru toate articolele pe care am avut privilegiul sa le citesc!Lucrez in bransa de circa saptesprezece ani (mediu privat), Ma bucur enorm sa vad atitudine din partea celor in halat alb.Ne este greu aici, tuturor, dar incercam sa facem fata fara a ne pierde constiinta , moralitatea ,profesionalismul.Imaginea celor din sanatate a fost , in ultimul timp foarte tare sifonata dar exista exceptii,OAMENI cu adevarat care incearca din rasputeri sa-si mentina dreapta coloana vertebrala .Acesti oameni invata mult si foarte scump ,muncesc enorm, dau totul si tot acestia nu cer nimic in schimb, nu conditioneaza actul medical, se consuma cu adevarat pentru fiecare caz in parte, se gandesc si acasa la problemele intampinate.Acestia sunt oamenii care fac parte din normalitate. Societatea are in momentul de fata are valorile" un pic" sucite dar isi va reveni .Totul este ciclic:anormalitatea nu poate dura o vesnicie.Cred in astfel de oameni, in taria lor de caracter, in spiritul lor, cred intr-o alta versiune a traiului nostru!
  • 0 (0 voturi)    
    cu respect (Joi, 25 aprilie 2013, 23:23)

    flaviu [anonim]

    Un punct de vedere decent.
    In ceea ce priveste intrebarile referitoare la cum pot trai medici stagiari in Bucuresti cu 1000 ron/luna raspunsul e "greu". Cred ca e foarte greu, dar asta e Romania. Cei care nu pot, lucreaza la privat pt 2000, sau 3000. Cei care nu stau cu chirie isi permit pt 1000, sau poate sotul sau sotia castiga mai bine, sau poate profeseaza in provincie unde chiria e mai mica. Ma gandesc ca au aceleasi dileme ca si absolventii care profeseaza ca si contabili, juristi, economisti, profesori, si in general in pozitii de new entry pe la mai toate firmele. Viata e grea in tara asta si medicii sunt cu siguranta nedreptatiti; ca natie ar trebui trebui sa nu ne batem joc de medici,i nostrii pentru ca vom ajunge sa avem medici din congo pt care cei 1000 de lei vor fi suficienti. DAR in tot marasmul asta, nici pacienti, nici medici nu ar trebui sa ne pierdem omenia, decenta, bunul simt... este inuman ca medic sa negociezi/conditionezi actul medical de spaga, de neacceptat. Cred ca autorul articolului nu are nimic special, e pur si simplu o persoana educata, cu cei sapte ani de acasa, cu bun simt si decenta si pentru asta il respect.
  • 0 (0 voturi)    
    felicitari (Vineri, 31 mai 2013, 10:13)

    dr_psy [utilizator]

    Felicitari ca existati, felicitari ca ganditi asa. Suntem mai multi dar de obicei suntem tacuti. Ar trebui sa fie mai bine pentru noi toti, ar trebui sa pot sa-mi cumpar mai multe carti si sa-mi permit mai multe pentru relaxare in timpul liber dar medicina este o profesie minunata, care are nevoie de oameni ca domnul doctor.
  • 0 (0 voturi)    
    medic (Duminică, 2 iunie 2013, 15:20)

    adriana panaitescu [anonim]

    Felicitari ! Nu stiu daca am mai citit o descriere atit de masurata,de bun simt,a vietii unui medic ,normal,care ,culmea,traieste in Romania,M-am cam sastisit de martiri ,milogi,cupizi,cinici,s.a.m.d. Dar ,despre firesc e neinteresant sa scrii si sa vorbesti....in media.
    Cu simpatie!
  • 0 (0 voturi)    
    pt modelul ideal (Marţi, 4 iunie 2013, 18:15)

    mary [anonim]

    auzi tu..." RUSINEA ar trebui sa-i impiedice pe oameni sa dea spaga".

    ce va face sa credeti darga domnule ca in Romania zilelor noastre mai e vreun bolnav care da spaga de rusine..da de cuvintele frica, disperare ati auzit? dar de medici care iti cer de la obraz fara sa uite sa precizeze ca binenteles calitatea actului medical va fi aceeasi si fara sa dati plicul..pai atunci de ce ti se mai spune tariful daca e optinonal..? pt ca din pacate nu e, si multi mor cu zile saracii. Si cine alege profesia asta ar trebui sa stie dinainte la ce se supune si nu sa spuna ca ia spaga pt ca nu are din ce trai. a stiut de la inceput in ce se baga, la fel si profesorii si functionarii publici..