VIDEO: Google.ro isi modifica logoul pentru a-l omagia pe George Enescu

de D.Galantonu     HotNews.ro
Vineri, 19 august 2011, 11:43 Actualitate | Cultură


Google.ro si-a modificat, vineri, logoul pentru a-l omagia pe George Enescu, la implinirea a 130 de ani de la nasterea celebrului compozitor roman. Noul logo al Google il prezinta pe Enescu in timp ce canta la vioara. Totodata, in noul logo, peste cuvantul "Google" apare un portativ cu note muzicale.

Anul acesta, Google l-a mai omagiat pe sculptorul roman Constantin Brancusi. Astfel, pe 19 februarie, Google a celebrat 135 de ani de la nasterea lui Constantin Brancusi, noul logo fiind alcatuit din imagini ale unor lucrari realizate de celebrul sculptor, printre care "Domnisoara Pogany" si "Sarutul".

George Enescu (nascut pe 19 august 1881, la Liveni, Botosani - decedat pe 4 mai 1955, la Paris) este considerat unul dintre cei mai importanti muzicieni romani. Personalitatea sa artistica s-a manifestat in multiple ipostaze: compozitor, violonist, pedagog, pianist si dirijor.

George Enescu a inceput sa cante la vioara la varsta de 4 ani, primind indrumari muzicale de la parintii sai si de la un vestit lautar, Niculae Chioru. De la varsta de 5-6 ani dateaza primele sale incercari de compozitie. Studiul profesionist al muzicii i s-a datorat, pentru inceput, profesorului Eduard Caudella, potrivit site-ului Muzeului National "George Enescu" din Bucuresti.

Intre anii 1888 - 1894, studiaza la Conservatorul din Viena, avandu-i ca profesori, printre altii, pe Joseph Hellmesberger jr. (vioara) si pe Robert Fuchs (compozitie). La varsta de 8 ani debuteaza ca violonist. Presa vieneza l-a numit "un Mozart roman".


Dupa absolvirea Conservatorului din Viena, isi continua studiile la Conservatorul din Paris (1895 - 1899), sub indrumarea lui Martin Pierre Marsick (vioara), Andre Gedalge (contrapunct), Jules Massenet si Gabriel Faure (compozitie). Printre colegii sai de la Paris se numara Maurice Ravel, Florent Schmitt, Charles Koechlin si Theodor Fuchs.

Debutul sau in calitate de compozitor, in conditii exceptionale, datorat in parte protectoarei sale Elena Bibescu, are loc pe 6 februarie 1898, la Concertele Colonne din Paris, cu "Poema Romana, op. 1".

In acelasi an, muzicianul in varsta de 17 ani incepe sa dea lectii de vioara si sustine recitaluri la Bucuresti. Admirat de regina Elisabeta a Romaniei (celebra protectoare a artei Carmen Sylva), este deseori invitat sa cante la Castelul Peles din Sinaia. Enescu a compus mai multe lieduri, inspirat de cateva poeme ale reginei Carmen Sylva.

Din primii ani ai secolului al XX-lea dateaza compozitiile sale mai cunoscute, cum sunt cele doua "Rapsodii Romane, op. 11 (1901 - 1902)", "Suita nr. 1 pentru orchestra, op. 9 (1903)", prima sa "Simfonie, in Mi b, op. 13 (1905)", "Sapte cantece pe versuri de Clement Marot, op. 15 (1908)".

George Enescu se stinge din viata in noaptea de 3 spre 4 mai 1955 si este inmormantat in cimitirul Pere Lachaise din Paris.

Google isi modifica uneori logoul pentru a marca evenimente importante ale istoriei universale sau pentru a celebra mari personalitati.











Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6930 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Precizare (Vineri, 19 august 2011, 12:24)

    Pepi [utilizator]

    E vorba totusi numai de www.google.ro
    • 0 (0 voturi)    
      e si pe com. (Vineri, 19 august 2011, 13:52)

      Dragoch [utilizator] i-a raspuns lui Pepi

      mie imi apare si pe com
  • +1 (1 vot)    
    Doar .RO (Vineri, 19 august 2011, 12:25)

    user [anonim]

    Apare doar pe pagina din romania. Pe celelalte ( de ex: http://www.google.co.uk/) nu au modificat
    • +1 (1 vot)    
      :) (Vineri, 19 august 2011, 13:26)

      cristi [anonim] i-a raspuns lui user

      Pai este absolut normal. Pe .ro omagiaza pe Enescu. In alte tari omagiaza o personalitate sau eveniment din acea tara. Oricum este un lucru laudabil din partea Google pentru atentia oferita tarilor unde ofera motorul de cautare personalizat.
    • +1 (1 vot)    
      Mi se pare normal (Vineri, 19 august 2011, 13:49)

      Sibienii [anonim] i-a raspuns lui user

      Modificarile Logo-urilor se fac doar pentru tara unde se celebreaza evenimentul. Imaginati-va totusi ce ar insemna sa modifice logo-urile pe toate "extensiile" site-urilor de Google pentru a anunta un eveniment local. Ar insemna ca intr-o singura zi sa avem cate 5-20-50-100 de logouri concomitente afisate. Asa ca pentru fiecare tara se alege unul dintre toate evenimentele importante ale zilei respective si se schimba logo-ul.
      Datele extrem de cunoscute si totodata importante, cum ar fi ziua Romaniei (1 decembrie), ziua Americii, 4 iulie...etc. , si alte evenimente de interes national sunt cunoscute la nivel global prin logo-urile Google.
      Oricum, cei care se ocupa de Google Romania (google.ro) ne-au obisnuit cu astfel de schimbari, fiind printre logo-urile cele mai des schimbate.

      Un weekend placut tuturor!
      • +2 (2 voturi)    
        Da (Vineri, 19 august 2011, 14:53)

        Babilou [utilizator] i-a raspuns lui Sibienii

        Nu stiu ce sa zic, dar logo-ul cu Brancusi mi-a aparut aici in Canada, dar cel cu Enescu, pana acum, ora locala 7.26 AM, nu.
        • 0 (2 voturi)    
          E oarecum normal... (Vineri, 19 august 2011, 15:19)

          Sibienii [anonim] i-a raspuns lui Babilou

          George Brancusi are muzeu in Canada...
          Pe de alta parte, si daca imi permiti voi cita: "... A avut trei expozitii personale la New York. La acestea se adauga participarile la 57 de expozitii colective dintre care 23 în Statele Unite, 16 în Franta, 5 în România, si 13 în Anglia, Canada, Brazilia, Belgia, Olanda, Germania. Creatia sa avea sa influenteze noile curente artistice care se vor dezvolta dupa 1950..."
          Brancusi are legaturi influentabile in cultura mai multor tari.
          Desigur si George Enescu are renumele sau, noi cel putin ca popor il cinstim asa cum se cuvine.
          Reprezentantii Google decid insa cand, unde, si ce anume doresc sa modifice pe partea logo-urilor.
          • -1 (1 vot)    
            Rectificare (Vineri, 19 august 2011, 15:24)

            Sibienii [utilizator] i-a raspuns lui Sibienii

            Imi cer scuze de greseala din comentariu...
            Obisnuit a scrie despre George Enescu, l-am botezat (postmortem) si pe Brancusi tot George.
            Va rog prefaceti-va ca cititi Constantin Brancusi in locul greselii mele de scriere.
  • +2 (2 voturi)    
    muzica (Vineri, 19 august 2011, 12:42)

    marius [anonim]

    pentru suflet.
  • +1 (1 vot)    
    George Enescu (Vineri, 19 august 2011, 13:11)

    gogu [anonim]

    George Enescu merita, totusi, logo pe .com...dar e bine si-asa!
    • 0 (0 voturi)    
      mie-mi apare si pe .com (Vineri, 19 august 2011, 16:43)

      luxdesign28 [utilizator] i-a raspuns lui gogu

      Imi apare si pe google.com. Oricum George Enescu merita. Imi place Rapsodia Romana.
  • 0 (0 voturi)    
    conductorul (Vineri, 19 august 2011, 15:54)

    iosunt [anonim]

    Vizualizand videoclipul mi-am amintit, ca nu inteleg bine ce si cum gesticuleaza/danseaza un conductor. Ei bine, am trecut de 30, dar o sa aprofundez tema, cred a merita.
    • 0 (0 voturi)    
      si inca cum merita conductorul ... (Vineri, 19 august 2011, 17:12)

      sum ergo cogito [anonim] i-a raspuns lui iosunt

      Munca migaloasa a sincronizarii celor o suta sau mai bine de muzicieni, individualisti care mai de care, se face la repetitii si tocmai Celibidache a fost faimos si temut pentru exigentele sale de a face probe la nesfarsit. La spectacol, dirijorul are ocazia de a se da in spectacol, un exemplu fiind Karajan la varsta inaintata.
      Cu toata veneratia pentru Celibidache, rapsodia lui Enescu isi dezvolta intreg buchetul unei capodopere inspirate din cel mai frumos folclor la George Georgescu si filarmonica "George Enescu".
  • 0 (0 voturi)    
    dirijor, ma scuzati (Vineri, 19 august 2011, 15:57)

    iosunt [anonim]

    ...ca-i nu-i conductor de tren.
    Toate cele bune
    PS: (dirijor in engleza: conductor)