Fresca romana dintr-o fosta locuinta de demnitar, descoperita la Sarmizegetusa

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 27 iulie 2011, 18:02 Actualitate | Cultură


O fresca romana dintr-o fosta locuinta de demnitar a fost descoperita la Ulpia Traiana Sarmizegetusa, capitala Daciei romane, de o echipa de voluntari straini si studenti, coordonata de arheologi, dar sapaturile urmeaza sa fie oprite din lipsa fondurilor, echipele folosind in prezent resurse proprii, relateaza Mediafax.

In capitala Daciei romane, Ulpia Traiana Sarmizegetusa, din judetul Hunedoara, o echipa de arheologi romani isi desfasoara cercetarile cu ajutorul studentilor voluntari din Statele Unite, Anglia, Franta si Romania.

Coordonati de echipa de arheologi romani, voluntarii din strainatate au facut o descoperire unica: o fresca romana dintr-o fosta locuinta de demnitar care a trait in secolul al II-lea.

"Am facut mai multe descoperiri importante, printre care una unica, la Sarmizegetusa: o fresca pastrata. De fapt, sunt peretii unei camere din locuinta unui demnitar roman care a trait in secolul al II-lea, acoperiti de fresca, si ea a fost acoperita de o alta tencuiala si asa s-a conservat. In mod sigur e locuinta unui demnitar deoarece avea aductiune la apa, nu oricine in vremurile acelea isi permitea acest lux", a declarat coordonatorul echipei de arheologi, dr. Ioan Piso.

Potrivit acestuia, locuinta se afla sub Templul lui Jupiter si al Triadei din Capitoliul de la Sarmizegetusa.

"Importanta descoperirilor de la Sarmizegetusa este ca, in ciuda distrugerilor facute nu atat de natura, cat de mana omului, am reusit sa gasim aceasta fresca, prima in acest sit arheologic. La Sarmizegetusa sunt cunoscute povesti legate de asemenea fresce. Cand am venit sa sap aici prima data, acum vreo 30 de ani, batranii locului imi povesteau ca in tineretea lor au vazut pereti cu zugraveala cu ingeri si flori. Probabil cu scene mitologice. Toate astea au fost distruse, dar sunt convins ca mai exista locuinte bine conservate, in care se mai pot face asemenea descoperiri", a declarat dr. Ioan Piso.

El a sustinut ca sapaturile arheologice se desfasoara cu greutate deoarece se lucreaza doar cu voluntari, cei mai multi dintre ei veniti din SUA, Anglia, Franta.

"Avem noroc cu studentii de la arheologie romani, dar si cu voluntari veniti din toate colturile lumii. Ei isi platesc singuri hrana si nu stim cat timp ne putem baza pe ei. Unii vin, altii pleaca. Cat rezista si cat au bani sa stea in zona. Ministerul Culturii ne-a alocat anul acesta 50.000 de lei. Contam pe ei, contau si oamenii din sat pe ei. 30 - 40 de lucratori am fi avut pe zi dintre localnici, insa fondurile au fost blocate fiindca sunt probleme legate de norme de aplicare, de semnatura ministrului, de nu stiu ce. Cum am spus, studentii se autofinanteaza. Cand nu vom mai avea bani, vom pleca cu totii. Astfel se fac cercetarile in Romania", a spus el.

La randul sau, un arheolog din Bucuresti a spus ca sapaturile ar urma sa fie oprite din lipsa fondurilor.

"Se lucreaza pe baza de voluntariat. Avem studenti de la Universitatea 'Babes-Bolyai' din Cluj, de la Universitatea din Bucuresti si voluntari din SUA, Anglia si Franta. Anul acesta este dificil, mai ales pentru ca banii de la Ministerul Culturii nu pot ajunge la noi in timp util, adica vara, pentru ca altcandva nu putem sa lucram. Am inteles ca e problema cu accesarea sumelor din cauza ca s-a schimbat modalitatea de plata a muncitorilor. Din acest motiv nu putem angaja muncitori din sat si atunci voluntariatul si expertiza studentilor se transforma in munca bruta. Tinerii lucreaza cu abnegatie, dar resursele se vor diminua odata cu trecerea timpului si credem ca dupa 6 august vom incheia sapaturile daca nu vin bani", a declarat Ovidiu Tentea, arheolog la Muzeul National de Istorie al Romaniei din Bucuresti.

Voluntarii mai au bani sa ramana la Sarmizegetusa pana in 6 august, iar la final vor organiza Ziua Portilor Deschise in situl arheologic, pentru ca turistii sa poata vedea descoperirea lor inainte ca fresca sa fie mutata intr-un muzeu.


Citeste mai multe despre   
















2829 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    mishto! (Miercuri, 27 iulie 2011, 18:28)

    Codruta N [utilizator]

    Pai, decat sa ramana fresca acolo, sa sporeasca atractivitatea sitului, sa mai atraga turisti, sa mai ajute la dezvoltarea locala (ca sa inteleaga si tzaranii aceia ca toate sapaturile alea au un rost si o valoare si pentru ei), NORMAL ca "o sa fie mutata intr-un muzeu", sa moara intre niste ziduri prafuite!!!

    Si dupa aia te mai miri ca "comunitatile locale nu contribuie la conservarea patrimoniului"!!!
    • 0 (0 voturi)    
      Securitate (Miercuri, 27 iulie 2011, 22:38)

      MihaiG [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

      Cred ca se pun probleme de securitate. Ma indoiesc ca ruinele sunt pazite 24/7.

      Cred ca o fresca romana ramasa nepazita ar fi furata si ar lua drumul colectiilor private destul de repede.
      Normal ar fi ca ceea ce nu poate fi protejat in situ sa fie pastrat intr-un muzeu, de preferinta in imediata apropiere a ruinelor.
    • 0 (0 voturi)    
      mda, dar... (Miercuri, 27 iulie 2011, 22:40)

      Kor [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

      Un mozaic il poti lasa "in situ", dar nu si o fresca. Si asa e o intamplare ca a rezistat timpului...

      Pe undeva sa stii, insa, ca pe undeva ai dreptate... Cu adaos de multe alte artefacte din zona s-ar putea deschide un mic muzeu, dotat cu instalatie clima capabila sa protejeze exponatele... dar crezi ca vrea cineva?
  • +5 (5 voturi)    
    :) (Miercuri, 27 iulie 2011, 19:06)

    Vlad [anonim]

    Si prima intrebare pe care mi-am pus-o citind doar titlul stirii a fost:

    "Cine naiba a furat fresca din casa demnitarului si a ascuns-o la Sarmizegetusa?" :)
    • 0 (0 voturi)    
      Exact! (Miercuri, 27 iulie 2011, 20:48)

      Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui Vlad

      Penal! :))))
    • +1 (1 vot)    
      la fel si eu! (Miercuri, 27 iulie 2011, 21:47)

      Nicky [anonim] i-a raspuns lui Vlad

      Exact asta am gandit si eu.... suntem deja bolnavi cu toti!
    • 0 (0 voturi)    
      si eu exact la fel (Miercuri, 27 iulie 2011, 22:14)

      Anonimus [anonim] i-a raspuns lui Vlad

      abia cand am ajuns la partea cu sapaturile mi-a picat fisa. titlul e de doi bani, ca in multe alte cazuri
  • +3 (3 voturi)    
    va multumim dle Profesor! (Miercuri, 27 iulie 2011, 19:35)

    taranistu [utilizator]

    acesta este dl Piso, cel pe care il haituiesc toti ministrii Culturii pentru ca are o mare vina: e un om cu coloana vertebrala! Ah, ba nu, mai are o vina, e taranist. Aia de-s pe cale de disparitie, o sa ramana in tara asta numai nevertebrate, hunori si chelemeni, precum si o liota mare de portocalii.
    • -1 (1 vot)    
      Nu esti taranist. (Miercuri, 27 iulie 2011, 21:25)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui taranistu

      Taranistii nu sunt negri in cerul gurii si rosii in obraji si suflet.Stii ce tea dat de gol?
  • +1 (3 voturi)    
    Voluntari (Miercuri, 27 iulie 2011, 19:37)

    Malagamba [anonim]

    Stupide comentariile anterioare, sa-mi fie iertat. Ca si comentariile din presa romaneasca in general in ultimii ani. Din ce in ce mai multi oameni care nu stiu sa scrie sau sa gindeasca, isi dau si ei cu parerea.

    A remarcat cineva ca nu se pune cuvintul roman si voluntar unul linga altul? Vin strainii sa faca munca bruta ca sa descopere lucruri din istoria noastra, a romanilor?
    Rusine !!!!
    • 0 (0 voturi)    
      hm (Miercuri, 27 iulie 2011, 22:45)

      Kor [utilizator] i-a raspuns lui Malagamba

      Fa tu voluntariat cu salariul mediu di Romania.

      Vezi tu vreun voluntar din tarile sarace (li se punea pe vremuri ndezvoltate), sau chair din cele vai de mama lor (li se spunea in curs de dezvoltare)?

      In Romania regula e generala: cei care au timp liber n-au bani, cei care au bani n-au timp liber.
  • -1 (5 voturi)    
    Dar de daci ati auzit? (Miercuri, 27 iulie 2011, 20:03)

    Duleanxz [anonim]

    Incep sa cred ca mandra noastra tagma istorica a uitat complet de daci.
    Ne invata la scoala ca in 165 de ani de exploatare a Daciei (SPQR Gold Corporation) au reusit printr-un program scolar de exceptie sa invete toti dacii sa le vorbeasca limba. Ce n-au reusit hunii 1000 de ani in Transilvania au reusit astia in timp record. Dupa care la retragere (ca a rusilor din Afganistan) au ramas o sumedenie de romani care au inceput sa poarte opinci si au trait impreuna cu aia pe care i-au jefuit happy ever after.
    Daca vreti sa stiti cate ceva despre daci (macar cum aratu la fata) dati un search pe Google dupa Domnul Leonard Velcescu care a cautat vreme de 15 ani statui de daci in multe muzee mari ale lumii, si multe a gasit, publicandu-si rezultatele in lucrarea sa de doctorat la Sorbona.
    • +2 (2 voturi)    
      hunii astia (Miercuri, 27 iulie 2011, 22:48)

      MihaiG [utilizator] i-a raspuns lui Duleanxz

      Interesant comentariu. Astia sapa in capitala Daciei romane dar li se reproseaza ca nu vorbesc de daci. :-)

      Permitandu-mi o analogie, e ca si cum ai avea un articol despre faptul ca Romania a castigat o medalie de aur la gimnastica iar tu intrebi de ce nu vorbeste articolul si despre fotbal.

      Apoi, cum vrei sa te ia cineva in serios cand tu spui ca hunii au stat 1000 de ani in Transilvania? Pune mana pe o carte si vezi ca hunii nu sunt acelasi lucru cu maghiarii.
      • 0 (0 voturi)    
        Hungaria (Joi, 28 iulie 2011, 0:18)

        Duleanxz [anonim] i-a raspuns lui MihaiG

        Si banuiesc ca tara se numeste Hungaria numa' asa de amorul artei. In fine. Nu vreau sa intru in polemici de genul asta. Pe mine ma deranjeaza ca nu se fac sapaturi la cetatile dacice. In schimb la toate bazele romane se fac, iar artefactele romane ne umplu muzeele de istorie.
  • +2 (2 voturi)    
    Daca nu iese de-o spaga (Miercuri, 27 iulie 2011, 20:06)

    Mihai [anonim]

    ce rost are sa conserve aia o bucata de caramidea pictata. Nici de spaga nu e buna nici bani in visteria partidlui nu aduce, deci ce folos?
    Multora din institutiile staatului degeaba le trebuie fie o eutanasiere, fie o doza de inteligenta, fie sa nu mai fie numiti poliitc, fie sa fie pusi pe competente, ceea ce e cea mai mare utopie din Romania.
  • 0 (0 voturi)    
    aaaa (Miercuri, 27 iulie 2011, 21:01)

    cristi [anonim]

    Adica asta e k shi cand mi-ash lua io marmura de karara si mi-ash pune-o in baie?