Poetul Ioan Es Pop a marturisit ca a colaborat cu fosta Securitate

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 15 aprilie 2011, 14:41 Actualitate | Cultură


Poetul Ioan Es Pop, editor-sef la Ziarul de duminica - supliment al Ziarului Financiar, a marturisit, pentru Reporter Virtual, ca a colaborat timp de 5 ani cu fosta Securitate: "Este reala informatia dumneavoastra, dar veti gasi detalii despre aceasta colaborare in Romania literara de joi, unde public o confesiune. Pana atunci n-am sa comentez pe acest subiect, pentru ca o informatie bruta poate fi distrugatoare".

In varsta de 53 de ani, Ioan Es. Pop este membru al Uniunii Scriitorilor si a debutat in 1994 cu volumul de poeme "Ieudul fara iesire". De-a lungul anilor, a colaborat cu poezii la publicatiile  “Luceafărul”, “Nouăzeci”, “Tribuna”, “Astra”, “Transilvania”, “Contemporanul”, “Vatra”, “România literară”, “Contrapunct” sau “Convorbiri literare”.

În 2003, Ioan Es Pop a primit Premiul pentru Poezie din partea Uniunea Scriitorilor.


Citeste mai multe despre   


















2036 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Ce sa mai spun... (Vineri, 15 aprilie 2011, 16:03)

    vlad [anonim]

    E vreunul din elita intelectuala care, totusi, n-a colaborat cu secu? Ce e cu nebunia asta?! Atit ar mai lipsi sa-i vedem si pe Liiceanu si Plesu, Doamne fereste! Insa, in esenta, sa nu uitam ca oamenii astia sunt in primul rind victime, abia apoi in culpa. Intr-o lume normala n-ar fi fost nevoie de turnatoriile lor iar intr-o Romanie normala toti angajatii securitatii - cei care i-au recrutat pe turnatori folosindu-se de slabiciunile lor sau santajindu-i - ar fi fost azi in lada de gunoi a societatii. Dar ei sunt in parlament...
    • 0 (0 voturi)    
      Re: (Vineri, 15 aprilie 2011, 23:51)

      rezidenta 24 [anonim] i-a raspuns lui vlad

      O sa-i vezi curand si pe ei, e doar o chestiune de timp! Pariu ca Liiceanu a sifonat?
  • +1 (1 vot)    
    a debutat in 1994! (Vineri, 15 aprilie 2011, 17:34)

    teo [anonim]

    Pana atunci nu a avut timp de debut? Era prea ocupat cu turnatoriile?
    • -1 (1 vot)    
      Viaţa e complexă (Vineri, 15 aprilie 2011, 17:58)

      Mitică [anonim] i-a raspuns lui teo

      Dincolo de resentimente, măcar omul ăsta a avut decenţa şi bărbăţia să mărturisească. Eu îl respect pentru asta.
      • +1 (1 vot)    
        complexitate! (Vineri, 15 aprilie 2011, 19:03)

        teo [anonim] i-a raspuns lui Mitică

        Mitica, ai dreptate cu complexitatea vietii. Dar decenta, barbatia si timpul marturisirilor nu tin de complexitatea vietii. Tin mai degraba de proverbul acela romanesc "se strange latul..." O avea si pensie speciala dupa volumul prestatiilor?
  • +3 (3 voturi)    
    care e problema... (Vineri, 15 aprilie 2011, 19:09)

    danarad [anonim]

    ..din moment ce propagandistul nr. 1, al regimului ceausescu, a fost inmormantat cu onoruri militare.
  • +1 (1 vot)    
    auzisem un zvon (Vineri, 15 aprilie 2011, 23:19)

    danahile [utilizator]

    ca un poet a fost colaborator la secu si sincer va spun eu ma m gandit la dinescu:))
  • 0 (0 voturi)    
    Poetul Ioan Es Pop a marturisit ca a colaborat cu (Duminică, 13 noiembrie 2011, 14:52)

    AMI [anonim]

    Traiasca traditia crestina, faci prostia, vii la POPA sau in fata oamenilor, marturisesti si gata. Esti ispasit de pedeapsa.