VIDEO ARHIVA A murit actrita Rodica Tapalaga

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 19 decembrie 2010, 16:12 Actualitate | Cultură


Rodica Tapalaga
Foto: Agerpres
Actrita Rodica Tapalaga a incetat din viata, sambata, la varsta de 71 de ani. Anuntul privind decesul actritei a fost facut duminica, de catre familia acesteia. "Suferea de colagenoza, o boala care s-a agravat foarte mult in ultimele doua luni", a declarat la Realitatea TV Barbu Popescu, fiul actritei.

"Mama a murit ieri, in jurul orei 12.00 (...)  Boala era foarte avansata, erau afectati rinichii si plamanii, iar medicii nu au mai putut face nimic, avand in vedere ca avea si 71 de ani", a mai precizat fiul Rodicai Tapalaga.

Potrivit acestuia, trupul neinsufletit al actritei a fost depus la Biserica "Sfintii Trei Ierarhi" - Coltea din Capitala, unde cei care au cunoscut-o si indragit-o ii pot aduce un ultim omagiu, pana marti dimineata. Inmormantarea va avea loc marti, intr-un cadru privat.



Actrita Rodica Tapalaga s-a nascut la 12 ianuarie 1939, la Dorohoi, judetul Botosani. A absolvit Institutul de arta teatrala si cinematografica din Bucuresti in 1959, iar cu un an inainte debuta pe marile ecrane in comedia "Alo?...ati gresit numarul!", alaturi de alte viitoare mari nume ale scenei si filmului romanesc - Stefan Tapalaga, Stefan Mihailescu-Braila si Stela Popescu. Au urmat apoi roluri precum cele din "Intre oglinzi paralele" sau "Artista, dolarii si ardelenii" (ambele in regia lui Mircea Veroiu).

In teatru a creat roluri pe scenele mai multor teatre: Teatrul National din Craiova, Teatrul Notarra si Teatrul Mic, pentru ca din 1981 sa fie actrita a Teatrului Lucia Sturdza Bulandra din Bucuresti.

A fost casatorita cu scenograful Ion Popescu-Udriste, avand impreuna un fiu.

Era sora mai mica a actorului Stefan Tapalaga.



Citeste mai multe despre   
















16801 vizualizari

  • +1 (9 voturi)    
    Hmmm (Duminică, 19 decembrie 2010, 16:24)

    MRSmrs [utilizator]

    Dumnezeu s-o ierte!Pacat ca dispar toti marii actori si raman doar niste ciurucuri....
    • 0 (2 voturi)    
      Mi-ai luat (Duminică, 19 decembrie 2010, 18:05)

      HESS [anonim] i-a raspuns lui MRSmrs

      Vorba din gura.RIP RODICA.
  • +7 (7 voturi)    
    of :( (Duminică, 19 decembrie 2010, 16:41)

    ... [anonim]

    să se odihnească în pace.
  • +9 (9 voturi)    
    multumiri (Duminică, 19 decembrie 2010, 16:49)

    laur [anonim]

    am 37 de ani si aceasta actrita a fost cea care ne a incantat copilaria si adolescenta cu frumusetea ei si cu inteligenta sa nativa,
    dumnezeu sa o odihneasca
    a mai picat o stea
  • +7 (7 voturi)    
    Dumnezeu sa o odihneasca in pace! (Duminică, 19 decembrie 2010, 17:52)

    andrei [anonim]

    Dumnezeu sa o odihneasca in pace
    • +3 (5 voturi)    
      Condoleante! (Duminică, 19 decembrie 2010, 19:12)

      Adrian Branzei [anonim] i-a raspuns lui andrei

      DUMNEZEU sa o ierte si sa o odihneasca in pace!
      A fost o MARE ARTISTA. Mi-au placut rolurile ei din: Alo?...ati gresit numarul! (1958), Aproape de soare (1960), Cinci oameni la drum (1962), Politica si... delicatese (1963), Roscovanul (1977), Vis de ianuarie (1978), Sistemul nervos (2004).
  • +4 (4 voturi)    
    Dumnezeu s-o odihneasca! (Duminică, 19 decembrie 2010, 18:16)

    A.Corneliu [utilizator]

    A fost un miracol de arta, dragalasenie, tineretze nestinsa, elegantza, inteligentza, bunatate, finetze.
    Ma doare sufletul.
  • +1 (1 vot)    
    Dumnezeu sa o odihneasca in pace! (Duminică, 19 decembrie 2010, 18:18)

    Ion [anonim]

    Dumnezeu sa o odihneasca in pace !

    P.S. Stiu ca sunt carcotas, dar alta poza in afara de aceasta cu sticla de gin Gordon nu ati gasit ?
  • +2 (2 voturi)    
    Mare actrita (Duminică, 19 decembrie 2010, 18:30)

    Andrei [anonim]

    Dumnezeu sa o odihneasca.
    De ce mari artisti, nu mai sunt adusi la TV? Auzim de ei, doar atunci cand pleaca la Dumnezeu.
    D-na Rodica Tapalaga, ne-a luminat tineretea, am ras si ne-am bucurat ca am vazut-o la teatru sau TV
    Condoleante familiei
    • -1 (5 voturi)    
      TV (Duminică, 19 decembrie 2010, 20:52)

      Marin Baiesu [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      Pai la TVR numai CULCER ,Basescu cu ai lui .Cine mai incape .Oamenii care aqu facut ceva pentru ,care ne-au incintyat"IES DIN SISTEM " vorba lui BOC
      DUMNEZEU SA O IERTE ! CONDOLEANTE FAMILIEI!
      • 0 (2 voturi)    
        pai da mai nea baiesule (Duminică, 19 decembrie 2010, 21:51)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Marin Baiesu

        spre regretul matale de emigrant in propria tara nu-l mai vezi pe idolul matale ceasca pingelica tot timpul la tvr. Ce sa-i faci, viata-i grea, lumea-i rea.. Nu mai bine te intorci matale in satul jegos de unde ai venit ? Si ma scutesti si pe mine cu ocazia asta de comentariile matale de slugoi comunistoid.
        PS
        Dupa cum scrii, evident esti beat: ''aqu'', ''ne-au incintyat". Te inteleg, probabil altfel nu te suporti.
        N-ai nici o legatura cu moartea cele mai mari actrite romance, iti defulezi frustarile de ceausist marunt.
      • 0 (2 voturi)    
        Acum o sa incepi si tu... (Luni, 20 decembrie 2010, 9:04)

        Claude [anonim] i-a raspuns lui Marin Baiesu

        ... sa spui ca nu te-ai uita la TVR dar esti obligata datorita faptului ca platesti abonament.

        Sinteti penibili cu obsesiile astea! Mai puneti mina pe o carte!
  • +2 (2 voturi)    
    Dumnezeu sa o odihneasca (Duminică, 19 decembrie 2010, 18:30)

    Cataleya [utilizator]

    I-a facut pe multi sa uite catea clipe de amarul vietii, prin aparitiile sale si cu voiosia sa.
    Dormi in pace.
    • 0 (2 voturi)    
      bittereader (Duminică, 19 decembrie 2010, 22:38)

      ispy [anonim] i-a raspuns lui Cataleya

      asta cu amarul vietii e pure classic
  • +2 (2 voturi)    
    Am admirat-o intotdeauna ... (Duminică, 19 decembrie 2010, 18:33)

    romaya [utilizator]

    A fost o femeie foarte frumoasa si talentata ,o adevarata DOAMNA a scenei romanesti.
    Dumnezeu s-o odihneasca in pace !
    Condoleante familiei !
  • +2 (4 voturi)    
    .... (Duminică, 19 decembrie 2010, 19:13)

    irina [anonim]

    DUMNEZEU SA O IERTE !ODIHNEASCA.-SE IN PACE!!!
  • +2 (2 voturi)    
    parere de rau (Duminică, 19 decembrie 2010, 20:18)

    mihai [anonim]

    a mai cazut o stea! dumnezeu sa o odihneasca in pace!
  • +2 (2 voturi)    
    Condoleante (Luni, 20 decembrie 2010, 3:22)

    Enache [anonim]

    Dumnezeu s-o odihneasca in pace!
  • +2 (2 voturi)    
    R.I.P. (Luni, 20 decembrie 2010, 9:02)

    Claude [anonim]

    O femeie de o energie debordanta pe scena! Mare actrita!
  • +1 (1 vot)    
    Cea mai buna Zoe (Luni, 20 decembrie 2010, 11:25)

    g [anonim]

    Dumnezeu sa o odihneasca.
    Cea mai buna Zoe pe care am vazut-o.
    Poate TVR ne face o surpriza si difuzeaza scrisoarea pierduta cu ea si Toma Caragiu
  • 0 (0 voturi)    
    rodica tapalaga (Luni, 20 decembrie 2010, 11:48)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    daca ar avea cineva inregistrarea spectacolului O scrisoare pierduta cu Rodica Tapalaga ar fi o mare minune. Din cate stiu, s-a pierdut acesta imensa bijuterie.