Dan Tapalaga a lansat Bulversarea valorilor. Scrieri dintr-un timp buimac

Gabriel Liiceanu: Cartea lui Dan Tapalaga mi se pare un Apel catre lichele al anului 2010

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 11 decembrie 2010, 15:00 Actualitate | Cultură


Dan Tapalaga a lansat Bulversarea valorilor. Scrieri dintr-un timp buimac
Foto: HotNews / DP
Dan Tapalaga si-a lansat sambata, la ora 15:00, la Galateca, BCU, volumul "Bulversarea valorilor. Scrieri dintr-un timp buimac", publicat la Editura Humanitas.

Volumul este alcatuit dintr-o selectie de texte publicate pe site-ul HotNews.ro in perioada 2007 - 2010. In premiera in Romania, in volum sunt incluse cele mai interesante comentarii postate de cititori, dialogul specific mediului online fiind recuperat intr-o carte tiparita.

La lansare au vorbit despre carte Ioana Lupea, Andrei Cornea, Gabriel Liiceanu si Dan Tapalaga.



Gabriel Liiceanu:


Pentru mine cel putin, e o lansare cu o stilistica aparte. Nu am mai publicat de ani de zile o carte din jurnalismul curent. Am crezut ca evenimentul mancat de timp nu se preteaza la o carte. Ne-am gandit sa lasam jurnalistica acestui efemer pe care si-l asuma.

Aceasta este o carte care, desi nascuta din febra cotidianului, tinde sa se consacre unei istorii a Romaniei, asa cum se arata ea in ultimii 20 de ani.

Intre mine si Dan Tapalaga este distanta exacta dintre doua generatii, dintre parinti si copii. Aceasta intalnire intre mine si Dan Tapalaga, intre doua generatii, are ceva din principiul vaselor comunicante - ceva din generatia mea se transfera la generatia lui.

In Dan Tapalaga ma vad pe mine din anii '90. Are un radicalism al rostirii, un mod perpendicular de a cadea pe adevar, pe care l-am practicat in anii '90. Cartea lui mi s-a parut, cand am terminat-o de citit, un "Apel catre lichele" al anilor 2010, scris pe un alt ton, al eseului jurnalistic.

Patosul, disperarea, incrancenarea, dorinta disperata de a iesi la un liman se regaseste in cele doua carti, de aceea ma regasesc in aceasta carte.


Gabriel Liiceanu
Foto: HotNews / DP
M-am intalnit cu Dan Tapalaga acum vreo 2 luni si i-am spus ca am obosit. "Cum adica ati obosit? Ei nu obosesc." a spus el. M-am simtit rusinat ca i-am spus ca obosesc. El mi-a spus ca va continua sa spuna ce gandeste pana la sfarsit.

Sunt colectionate in aceasta carte toate chipurile si mastile mizerabile care ne inconjoara astazi. Daca citesti cartea dupa 12:00 noaptea, cum am citit eu, ti se face frica. E un mod de a stravedea catre un tarm care nu se vede. El spune ca, asa cum ceilalti nu obosesc niciodata, nici noi nu trebuie sa obosim.

Ma bucur ca exista o rezerva de onestitate in presa noastra.

Mi-am pus intrebaream citind cartea, pe ce fundal a aparut Dan Tapalaga. Ma uitam la tv si am cazut pe o secventa a lui Sebastian Lazaroiu, care spunea ca, la alegerile din 2009, s-a dat batalia intre presa si democratie si, din fericire, a castiga democratia. In tarile democratice, presa este numita "cainele de paza al democratiei". La noi nu este asa.

Spun asta ca sa arat pe ce idee a aparut cartea lui Dan Tapalaga. Vreau sa spun ca mineriadele s-au mutat din strada in doua locuri: in Parlament si in media, in cateva locuri din media. Acest lucru a facut ca presa sa devina, la un moment dat, dusmanul numarul 1 al democratiei, sa incerce sa manipuleze opinia publica in directia populismului. Traim in continuare in spatiul unei mineriade care se perpetueaza, luand chipuri diferite, din '90 si pana astazi.

Andrei Cornea si Gabriel Liiceanu
Foto: HotNews / DP
E un volum care reuseste sa transmita cifrul unei intregi perioade. Dan Tapalaga reuseste ca, analizand niste evenimente, sa gaseasca cifrul unei perioade. Peste 20-30-50 de ani, cand cineva va dori sa vada cum arata Romania in 2010, cred ca va gasi raspunsul, citind aceasta carte.

Cartea se incheie frumos, facand o comparatie intre discretia care a inconjurat aducerea in tara a urnelor cu ramasitele Monicai Lovinescu si ale lui Virgil Ierunca si funeraliile lui Adrian Paunescu, un stalp al comunismului. Dan Tapalaga spune ca, peste zeci de ani, esentele tari vor razbi.

In carte, textul lui Dan Tapalaga e potentat si de comentariile pe care le starneste pe HotNews, o premiera. Comentariile sunt scrise impecabil, intr-un limbaj inteligent.

Toata cartea e traversata de figurile celor care au bulversat valorile si de institutiile lor - Vantu, Voiculescu si altii. Nu cred ca aceste personaje vor fi incantate sa ramana intre copertiile unei carti.

Pentru noi, faptul ca exista o agentie credibila de stiri - HotNews - in acest spatiu sistematizat al manipularii, este foarte important.




Ioana Lupea
Foto: HotNews / DP
Ioana Lupea:


Are sens - cred ca aceasta sintagma o foloseste Dan Tapalaga cel mai des: are sens. Citind cartea, asta gandesti - are sens.

Dan Tapalaga curata zgura de pe evenimente si le aseaza intr-un mod in care le face sa aiba sens. De fiecare data cand citesc textele lui, la final spun "are sens".

Aud in jurul meu tot timpul ideea ca "trebuie sa faci compromisuri ca sa supravietuiesti". Atunci cand lui Dan Tapalaga i s-au inchis toate usile in presa bucuresteana, a avut curajul sa plece. Si pana la urma s-a intors intr-o redactie bucuresteana, fara sa faca compromisuri.

De cate ori citesc textele lui Dan Tapalaga, vad cum el decojeste lucrurile, arata mecanismul. Daca privim in jurul nostru, vedem ca media e un spectacol gol de continut.

Dan Tapalaga reuseste sa nu jigneasca, folosind cuvinte tari.



Andrei Cornea:



Andrei Cornea
Foto: HotNews / DP
Am venit aici sa vorbesc despre Dan Tapalaga pentru ca el este editorialistul acestui jurnal online, HotNews, pe care il citesc si care si-a castiga in cativa ani un loc mult mai bun si mai credibil decat alte media, pe hartie sau pe ecran.

Cartea lui Dan Tapalaga este o carte despre valori care sunt bulversate, rasturnate.

Din 1990 incoace, dar parca mai mult in ultimii ani, a fost o bulversare si o rasturnare a valorilor.

Sa dau un exemplu - societatea civila si toata lumea care spera in democratie a cerut ani in sir ca judecatorii sa capete inamovibilitate. Ea a fost obtinuta, ca sa observam, dupa scurta vreme, ca judecatorii o folosesc pentru propriile interese si, fiind asa inamovibili, nimeni nu are ce sa le faca.

Una dintre institutiile fundamentale care a ajuns sa fie bulversata si pervertita a fost presa, care, pentru generatia mea si a lui Gabriel Liiceanu reprezenta una dintre putinele oaze de speranta. Cu timpul, pe masura ce a devenit mai influenta, mai bogata, a devenit tot mai mult un instrument de rafuiala politica si de denaturare a realitatii si de imbogatire a unor oameni.

In acest context, iata ca se ridica niste voci, cum e cea a lui Dan Tapalaga, care sa mearga impotriva curentului. El spune "Eu nu accept ca orice mijloc de informare trebuie sa faca jocurile patronului. Eu nu accept acest lucru".

Dan Tapalaga si HotNews au fost adesea asociati cu o sfera politica - centru-dreapta - si cu actuala putere, insa cred ca veti gasi in aceasta carte mai multe articole care critica actuala putere decat care o lauda.

Dan Tapalaga spune lucrurile altfel. E vehement, e grav, are vehementa asta ardeleneasca, dar nu trece la insulte, asa cum spune si Ioana Lupea.

Dan Tapalaga ii pune pe politicieni fata in fata cu principiile lor, le aminteste ca pentru asta au fost alesi.

Sigur, sunt angajamente pe care, ca politician, in anumite perioade nu poti sa le indeplinesti. Insa el le reaminteste principiile fundamentale pentru care au fost alesi.




Dan Tapalaga
Foto: HotNews / DP
Dan Tapalaga:



Cu toate emotiile pe care le am, indraznesc sa afirm in seara asta niste lucruri.

Vreau sa le multumesc, in primul rand, pentru aparitia acestei carti, fiicei mele si sotiei mele.

Multe dintre ideile din carte sunt schimbate cu sotia mea, sunt gandite din doua capete.

Carol Sebastian, Traian Ungureanu sunt jurnalistii generatiei mele, de la care am invatat cel mai mult, si din pacate nu cred ca se va mai intampla lucrul asta si cu alte generatii de jurnalisti. Ei nu mai sunt implicati acum in munca unei redactii si imi pare rau pentu acest lucru.

Dupa ce citit stenogramele dintre Vintu si angajatii lui, daca auziti ce se intampla in alte trusturi - discutii intre Voiculescu si angajatii lui, intre Patriciu si angajatii lui, o sa va dati seama ca noi ne pierdem timpul la HotNews, gandindu-se la subiecte, la titluri, la virgule.

Va marturisesc ca am fost surprins de ceea ce a spus Gabriel Liiceanu. Va marturisesc ca am trait momente de disperare cand mi-ati spus ca ati obosit si ati decis sa va retrageti din viata publica. Pentru ca ceilalti nu au obosit. Ati fost un reper, ramaneti un reper si sper sa nu mai obositi inca o data.

"Nu, mi-a trecut, gata", a replicat Gabriel Liiceanu, zambind.

Cartea asta nu intamplator se numeste Bulversarea valorilor. E nevoie de repere cand te gandesti, cand scrii, cand incepi sa judeci lucrurile din jurul tau, ca jurnalist.

Din pacate, povestea asta cu bulversarea valorilor se cam vede in jurul nostru. Avem "10 pentru Romania", care nu arata valori, incearca sa impuna niste valori.

Avem un sondaj care arata ca aproape jumatate dintre cei chestionati spun ca comunismul a fost o idee buna, aplicata prost. Un procent mare nu isi amintesc despre lucrurile rele din comunism. Cred ca asta provine tot din bulversarea valorilor.

Vedem ce s-a intamplat la moartea lui Adrian Paunescu - a fost un apogeu al bulversarii valorilor.


HotNews.ro a transmis in format LIVE TEXT lansarea volumului "Bulversarea valorilor. Scrieri dintr-un timp buimac".





Citeste mai multe despre   


















8169 vizualizari

  • +15 (25 voturi)    
    Felicitări! (Sâmbătă, 11 decembrie 2010, 16:02)

    Annamaria [anonim]

    Felicitări pentru carte!
    • -4 (6 voturi)    
      felicitari.... (Luni, 13 decembrie 2010, 11:55)

      rerget beko ! [anonim] i-a raspuns lui Annamaria

      ..... dar carti din astea se scriu zilnic de catre multi romani din cei care mai rezista in tara dar care din pacate nu au puterea, sa respecte comanda d.lui Liiceanu ....'scrii ca patapievici ?' si apoi mai 'humanitanesti' cu acest viitor presedinte al romaniei, ah nu, un viitor pretendent la presedentie si asta ar fi mult prea mult.... hihuhoha
  • -23 (37 voturi)    
    Liiceanu, penibil (Sâmbătă, 11 decembrie 2010, 16:05)

    Cataleya [utilizator]

    S-a folosit de cartea lui Tapalaga ca sa-i mai traga un bombeu in gura lui Paunescu!
    Dle Liiceanu, Paunescu e mort de-acum!
    Ocupa-te de cei vii...
    Ca de traia Paunescu nici prin gand nu-ti trecea sa te legi de el pt ca de fiecare data te-a spulberat!
  • -31 (41 voturi)    
    lichele (Sâmbătă, 11 decembrie 2010, 16:53)

    Marin [anonim]

    Cine vorbeste ! Pai amindoi sinteti lichele de cea mai joasa speta !Licheaua nr 1 cind a scris apelul a uitat sa se numere; ca olteanul a zis : ca si cicati sintem ca oameni nu sintem ! Licheaua nr 2 linge si el si invata de la" profesori ". As intra in pamint de rusine.
    • +1 (5 voturi)    
      oare chiar stii ce-i aia rusine? (Duminică, 12 decembrie 2010, 21:25)

      IoanB [utilizator] i-a raspuns lui Marin

      Mărine, vorbele care-ţi ies din tărtăcuţă arată că ai chiulit cănd s-a împărţit acel nobil simţământ numit ruşine. Stai acasă că-i pericol mare în vremea asta pentru cei ca tine: se apropie ignatul.
      • +1 (1 vot)    
        ...santa simplicitas... (Luni, 13 decembrie 2010, 1:39)

        John [anonim] i-a raspuns lui IoanB

        ...nerecuperabili si nereeducabili...
        ...irosesc resursele falitei Roamanii pe maculatura, canale TV fara continut, ziare cu rafuieli interminabile...
        ...similar cu maculatura ceausista cand apareau panseurile lui bobu, mizil, p-dumnezeu, etc, etc pe care nu le citea nimeni si ziare care mergeau la 'topit'...
        ...vor sa-si impuna propria agenda si propriile idei totalitare conform educatiei comuniste...
        ...incapabili sa construiasaca ceva din acesti bani...
        ...resurse care daca ar intra pe mana oamenilor capabili ar ridica Romania din genuchi...
        …ROMANIA VA AVEA NEVOIE DE cca 50ani+++ dupa ce acesti perdanti notorii vor iesi din scena ca sa se ridiice din genuchi…
    • +3 (3 voturi)    
      Ce te tine sa nu intri in pamant? (Luni, 13 decembrie 2010, 12:04)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Marin

      Sau... cine?!
      Faca/se voia ta!
      Oricum faci umbra degeaba pamantului!
  • -24 (34 voturi)    
    lichele (Sâmbătă, 11 decembrie 2010, 17:00)

    Marin [anonim]

    Sa nu uiti sa i trimiti si lui basescu ;dupa ce a devenit doctor in cartarescu-lichea; si zi ai invatat multe de la nasparliul de tru; cred deoarece are o "viziune" mai cuprinzatoare asupra lumii.sint curios cine ti cumpara cartile;voi intre voi-securistii.
  • -26 (34 voturi)    
    Aplaudacii si-au dat cu parerea.... (Sâmbătă, 11 decembrie 2010, 17:44)

    Carmen [anonim]

    Cat de convenabil....doar adulatorii basescieni, au comentat. Cat despre obiectivitate, dl. Tapalaga poate in alta viata pe aceasta ati ratat-o.
    • +3 (9 voturi)    
      Carmen -aceasta Ana Pauker infierand cu manie (Duminică, 12 decembrie 2010, 2:00)

      Scippio [anonim] i-a raspuns lui Carmen

      Din pacate tu ai ratat-o si pe asta si pe urmatoarele!
    • +11 (11 voturi)    
      pentru tine obiectivitatea e musai sa... (Duminică, 12 decembrie 2010, 18:02)

      popcorn monta [utilizator] i-a raspuns lui Carmen

      injuram toti in cor pe basescu si pdl.daca nu facem asta suntem subiectivi?tu te consideri obiectiva,bag seama?ce minte dresata ai.cine te-a dresat,stelian tanase?ca el vorbea despre niste grivei care era musai sa inteleaga ce vrea el.
  • +22 (28 voturi)    
    De la distanta asta nu am cum citi (Sâmbătă, 11 decembrie 2010, 18:27)

    Sile [anonim]

    Cartea, dar apreciez articolele d-lui Tapalaga.Ce-as vrea sa subliniez la observatiile d-lui Liiceanu e ca lichelismul nu se vindeca cu apeluri ci cu legi clare care sa-l taxeze si profesionisti integri care sa le puna in aplicare. Pentru ca intr-un stat de drept orice rezolvare sau decizie trebuie facuta in temeiul legii( elementar draga Watson!).O zi buna!
    • +1 (3 voturi)    
      poti comanda (Duminică, 12 decembrie 2010, 11:31)

      cartea [anonim] i-a raspuns lui Sile

      exista formular de comanda pe site, de ce nu-l folosesti sa comanzi cartea?
      • +1 (1 vot)    
        Pentru ca am pensia mica (Luni, 13 decembrie 2010, 16:39)

        Sile [anonim] i-a raspuns lui cartea

        Astept(daca voi apuca momentul) sa o citesc gratuit intr-o biblioteca virtuala. O zi buna!Ce m-ar interesa e parerea dvs. despre afirmatiile pe care le-am facut in comentariu. O zi buna!
  • -23 (33 voturi)    
    o ...sincera apreciere.. (Sâmbătă, 11 decembrie 2010, 19:00)

    precup florin [anonim]

    despre cei doi se poate spune...simplu,cine se aseamana se...aduna,.....ce lichea ,sunteti dumneavoastra domnule ,liceeanu.......intre dumneata si paunescu -si fata de...altii,valoric vorbind-e o distatnta de ani....lumina...
  • +16 (26 voturi)    
    Pentru Marin si Precup Florin ... (Sâmbătă, 11 decembrie 2010, 19:36)

    CD [utilizator]

    ..voi face parte din slugile staliniste ,platiti sa arunce cu noroi si cu.... sincere aprecieri .. care nu aduc nici un argument ,pentru o evantuala opinie, ci doar substituie rationamentul , cu insulta si invectiva otravita ! Sunteti jalnici si demni de statutul de sluga !
    • +8 (10 voturi)    
      sunt ortacii de serviciu, (Sâmbătă, 11 decembrie 2010, 21:01)

      roman diaspora [utilizator] i-a raspuns lui CD

      griveii mineriadei mediatice, au dreptul sa latre, traim doar in democratie. Sau poate stilul D-l Liiceanu nu le e accesibil si atunci trebuie sa dea cu piatra.
    • +7 (9 voturi)    
      Foarte trist.... (Sâmbătă, 11 decembrie 2010, 23:10)

      roman diaspora [utilizator] i-a raspuns lui CD

      ma intristeaza comentariile, cata frustrare trebuie sa te impinga in a arunca cu noroi in cei pe care de fapt ? Ca Marin si Florin sunt multi azi pe forumuri de serviciu. Recunosc stilul "agitatorilor" impuscatului, cei de la "contrainformatii" care te admonestau imediat ce deschideai gura, daca exprimai o idee proprie impotriva turmei. Ce pustiu trebuie sa fie sufletul lor, ce josnic rol...doar o nostalgie ingrata.
    • -10 (10 voturi)    
      nu zau? (Duminică, 12 decembrie 2010, 3:08)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui CD

      dar mafia ta portocalie ce argumente aduce cand se imbuiba din avutul public, in timp ce oamenii crapa de saracie? lingaii basinestieni au argumente, sau lanseaza afirmatii murdare de excremente ca gurile aCTIVISTILOR PEDELE?? nu ti-e rusine sa scrii pe forum, om de nimic?
  • +6 (6 voturi)    
    Un singur cuvant-RECUNOSTINTA! (Sâmbătă, 11 decembrie 2010, 21:10)

    G.L [anonim]

    Recunostinta pentru ca cineva gaseste cuvinte pentru gandurile mele. Da Doamne putere neobosirii noastre.
  • +4 (4 voturi)    
    Bv domne (Sâmbătă, 11 decembrie 2010, 21:22)

    cristianul1 [anonim]

    Felicitari si la mai multe .Din cate am citit comentariile rezulta ca nu toate mustele fac miere :).Bv domne
  • +7 (7 voturi)    
    Carte (Sâmbătă, 11 decembrie 2010, 23:04)

    grigs1981 [utilizator]

    Intr-o vreme cand cititul cartilor a devenit un taboo pentru foarte multi romani,am sa citesc aceasta carte.Pentru tot ce a reprezentat in aceasta perioada grea Domnul Tapalaga merita sa fie citit.
  • -3 (3 voturi)    
    opinie (Duminică, 12 decembrie 2010, 1:02)

    tineret [anonim]

    suntem intoxicati de aceasta democratie.Plecam sau ramanem este intrebare zilnica
    • +3 (5 voturi)    
      apa trece... (Duminică, 12 decembrie 2010, 18:48)

      IoanB [utilizator] i-a raspuns lui tineret

      Apa trece, pietrele rămân zice o vorbă românească.
      D-l Tapalagă este o stâncă, un reper în aceste vremuri triste.
  • -5 (7 voturi)    
    Intunecare (Duminică, 12 decembrie 2010, 3:48)

    JMT [anonim]

    Am plecat de mult din Romania, de zeci de ani si contactul meu cu viata culturala romaneasca se apropie de zero.
    Citesc acum comentariile "ilustrelor" condeie de mai sus: Gabriel Liiceanu, Andrei Cornea, etc si sint putin dezorientat, mi se pare ca citesc tezele la limba romana ale unor elevi internati la scoala de corectie...asta e tot ce a ramas din limba romana?.
    Stiu ca o sa sariti sa ma muscati cu indignare balcanica, dar eu sint "geographically imun" si din punct de vedere moral nu pot sa imi reprosez nimic fiindca nu va cunosc si sint foarte sincer. Nu pot insa sa nu ma intreb mereu si mereu; asta e tot ce a ramas din limba romana? asta e tot ce puteti face cu ea ?.
  • +6 (6 voturi)    
    lansarea cartii li dan Tapalaga" bulversarea valor (Duminică, 12 decembrie 2010, 7:33)

    Manu de la Vrancea [anonim]

    In Romania nu se mai poate spune numai de
    bulversarea valorilor ci si de ticalosirea multora. Nu stiu cate tari astazi are oamenii de valoarea domnului Liiceanu si a fortei si talentului lui Dan Tapalaga,dar, sarmanii postaici, slugile unor patroni perversi au sarit sa muste din sufletele si caracterul acestor valori. Cine ii mai poate astampara pe acesti dracusori din soldele unor patroni neispraviti?
    Imi pare rau ca nu am putut veni la lansarea carti si sper ca intr-o zi, bietii romani stricatii la creere, sa ia aminte la parerile unuor oameni integri si talentati. Numai Dumnezeu mai poate ajuta acel loc.
  • +6 (6 voturi)    
    tapalaga (Duminică, 12 decembrie 2010, 9:35)

    lupu dumitru [anonim]

    Putin cate putin generatia tanara va schimba Romania in bine.Este convingerea unui om de 58 de ani, cadru didactic.Ei sunt mai buni ca noi, generatia ticalosita!
  • -9 (9 voturi)    
    Lichele si iar lichele (Duminică, 12 decembrie 2010, 10:19)

    Ion Tambrian [anonim]

    Doua din cele mai mari lichele ale ultimilor ani s-au adunat si se lauda una pe alta. Ca mari maestri in adularea marinarului ve-ti ajunge , cand el va pleca, sa nu va mai stie nimeni de voi. Succes!
  • +2 (12 voturi)    
    pe scurt supra 2 (Duminică, 12 decembrie 2010, 10:29)

    Andrei Plesuv [anonim]

    Faptul ca, in genere, spre sfirsitul carierei ori al vietii, profesionistii intelectului cad in prapastia depresiei, a monstrilor subconstientului, a bolilor mentale, nu e de natura sa ii bucure pe nici unul dintre cei orientati catre spirit. Cu atit mai mult cu cit Gabriel Liiceanu, un ales al lui Noica si un "chemat" al filosofiei, ne confirma printr-o marturie indirecta ca asa este. Pe omul cindva eliberat de realitate, prin gindire si scris, il regasim azi prizonier al realitatii, cu o gindire tulbure si cu un scris aproape inexistent.
    A trai intr-un cotidian in care nu mai ai loc de ceilalti, in care libertatea presei ti se pare o expresie a coruptiei, in care vorbesti despre democratie dar visezi represalii, e un semn al nefericirii. Nu mi-e greu sa cred ca Gabriel Liiceanu este, azi, nefericit. Nu pot decit sa cred ca simturile si judecatile sale, aflate la apogeu in momentul "peratologiei", al Paltinisului, al traducerilor din Heidegger, s-au atrofiat acum si nu se mai pot elibera de o viata banala si derizorie la care ne-a redus toate aceasta incercare, de 20 de ani, de-a deveni europeni, intelepti, civilizati.
    Caci indiferent de regim, de politica ori de strategie, nu suntem azi nici mai europeni, nici mai intelepti si cu atit mai putin civilizati. Si acest esec, dupa parerea mea, se datoreaza intr-o anume masura si lui Gabriel Liiceanu. Pentru ca un filosof care si-a renegat conditia pentru a deveni un chibitz, un comentator al unei realitati minore, e un exemplu al acestui interval. Un interval in care nimeni n-a mai ramas ce trebuia sa ramina, ci a tot devenit altceva, altcumva, altcineva.
    Tranzitia aceasta bolnava, sub masca doctoriei, ne-a imbolnavit. Am devenit atit de buni, incit am uitat sa fim buni.
  • +13 (13 voturi)    
    Dl TAPALAGA (Duminică, 12 decembrie 2010, 10:42)

    Elena B. [utilizator]

    De departe dl Tapalaga ramane unul din cei mai echilibrati si corecti jurnalisti din presa romaneasca. Vad ca in toate comentariile din presa online, comentatorii se apostrofeaza intre ei ca fiind "aplaudaci". Asa o fi cu unii, dar uitam ca mai sunt romani care nu sunt de nici o parte a baricadei politice,care nu-l iubesc nici pe Basescu dar nici pe Iliescu, Nastase, Ponta sau Antonescu, pentru ca niciunul dintre ei nu-i reprezinta. Cu ei cum ramane, nu au voie la opinii si unde ? Ei care emisiune tv sa urmareasca sau ce ziar trebuie sa citeasca si sa-si spuna parerea, fara sa fie catalogati intr-un anumit fel ?
  • +9 (9 voturi)    
    Bulversarea valorilor (Duminică, 12 decembrie 2010, 11:00)

    Ruxandra [anonim]

    D-le Tapalaga,sunt dinFagaras,Jud.Brasov,si sunt mandra ca sunteti ardelean.VA MULTUMESC CA EXISTATI.Dupa cum probabil vedeti,va citesc,va ascult,v-am citit mereu(am 65 ani),si as vrea si eu cartea aceasta care,numai pt.faptul ca ati scris-o D-vs,si a vorbit INEGALABILUL Domn G.LIICEANU,SUNT CONVINSA CA ESTE MINUNATA.
    Cum pot s-o comand?
  • +9 (11 voturi)    
    Lichele (Duminică, 12 decembrie 2010, 11:07)

    Ruxandra [anonim]

    Am ignorat comentariile unor nefericiti,care indrasnesc sa-l jigneasca pe D-l Liiceanu.Dar imi vine f.greu sa ma abtin.VEDETI !!!!!DIN ACEASTA CAUZA VALORILE sunt BULVERSATE.....Pe ntruca asemenea inculti,ca cei ce habar n-au cine este LIICEANU,si care cred ca nici DAN TAPALAGA ,nu stiu cine este,scriu aici.
    ASTIA SUNT PLINI DE URA SI LIPSITI DE CREER.
    • -4 (4 voturi)    
      LIPSITEI DE CREER (Duminică, 12 decembrie 2010, 17:40)

      Architecttudor1262106277615 [utilizator] i-a raspuns lui Ruxandra

      Draga Ruxandra, iti recunosc slova slugarnica, pe care o uitasem de cind am plecat de acolo, se pare ca tu esti plina de ura si lipsita "de creer". Din neferucire oamenii ca tine au facut intodeauna armata feroce, a celor fara dumnezeu...
  • +7 (7 voturi)    
    felicitari! (Duminică, 12 decembrie 2010, 11:16)

    tatiana [anonim]

    pentru ca te-ai gandit la o asemenea carte cu valoare de marturie a vremurilor tulburi in care am trait cu totii.
  • +9 (9 voturi)    
    Bravo! (Duminică, 12 decembrie 2010, 12:59)

    Noi [anonim]

    Cartea dvs. ne imbunatateste conditia fizica (si psihica), gradul de suportabilitate. Sunt convins ca ei vor obosi inaintea noastra si ca, in curand, noi vom fi mai multi, chiar daca, conform sondajelor, mentalitatea majoritara actuala e inca bolnava.
  • +5 (5 voturi)    
    Salutari cititorilor hotnews (Duminică, 12 decembrie 2010, 20:26)

    R.A.Muresan [utilizator]

    Multumiri d-nului Gabriel Liiceanu pentru caldura cu care ne-a descris cartea si autorul.
    Multumiri d-nului Andrei Cornea pentru comentariile referitoare la conflictele neverosimile dintre democratia si presa din Romania.
    Felicitari si toate cele bune d-nului Dan Tapalaga.
  • -6 (8 voturi)    
    Pariez ca... (Luni, 13 decembrie 2010, 0:58)

    Liicheanu' [anonim]

    ... peste 20-30 de ani nimeni nu-si va mai aminti cine a fost Liiceanu, Tapalaga, Lupea, Cornea, etc dar
    f. multi il vor citi cu placere pe Adrian Paunescu.
    "Intelectualii" iesti la suprafata dupa furtuna sociala din Decembrie 1989, vor disparea la groapa istoriei indaca ce viata politico-sociala din tara se va linisti iar tara va fi condusa de oameni normali total opusi strutzo-camilei Basescu-Udrea-Boc.
    Amintiti-va ca s-a dorit si inca se doreste scoaterea din memoria romanilor a unor titani ai culturii romane precum Eminescu, Caragiale, Arghezi, Sadoveanu, Iorga, Blaga, Calinescu dar nu se va reusi acest lucru cu toata straduinta liicenilor, patapievicilor si tismanenilor care sunt demni urmasi ai lui Colea Rauntu si ai Suzanei Gadea.
    Degeaba va straduiti sa eliminati nume precum
    A. Paunescu si sa promovati nulitatzi ca Liiceanu!
  • +3 (5 voturi)    
    Comentarii otravite (Luni, 13 decembrie 2010, 14:11)

    voltaren [utilizator]

    Acesta este rodul manipularii la care sunt supusi romanii, buimaciti de tot ce aud si vad la televizor fac dovada ca nu mai au nicio busola.
    Rautatile pe care le-am citit aici ,m-au surprins si m-au convins cat de necesar este demersul dumneavoastra,domnule Tapalaga.
  • +2 (4 voturi)    
    felicitari (Luni, 13 decembrie 2010, 14:27)

    zapp [anonim]

    Bravo Dan Tapalaga!
    Keep the good work!
  • -2 (2 voturi)    
    drept la parere ..sincera pe baza de caracter (Luni, 13 decembrie 2010, 15:20)

    precup florin [anonim]

    pentru toti cei care au sarit in apararea...lichelismului instaurat dupa victorioasa izbanda a hotilor si hotisorilor...din decembrie 89....sunt convins ca aveti dreptate,...la caracterul si educatia pe care le aveti ....nu sunteti in masura sa ...va semnati in clar...opiniile...ceea ce spune mult despre dumneavoastra ...si moralitatea dumneavoastra...deocamdata ati castigat....aveti la toate...palierele instalati ..oameni pe masura....dar....deocamdata.....din pacate in materie de educatie si cultura ....nu se va mai putea face prea mult .....atat de mult ati infestat ....pana si ceea ce inseamna bun simt....sunteti multi ...si .....asa cum spune ...cronicarul....de altfel daca un contrabandist ...face legea in romania,...ce se poate spune despre .....epigonii care au sarit la ..gatul unui ...decedat....voi portocaliilor ..in dungi va este destinat .....viitorul.....singura voastra cultura este haznaua politicii romanesti,singurul obiectiv...adunatul si culesul....indiferent de unde vine si ...cu ce urmari........dar ,cum ...tot aveti dreptate,..vedeti ca sunt ceva locuri libere in...guvernul elitelor ...infractoare.......cum sunteti atat de ...pregatiti......sunteti ..tot ce mai lipseste....acestei tari...
  • -3 (3 voturi)    
    Apel catre lichele... (Marţi, 14 decembrie 2010, 0:15)

    tudorel [anonim]

    ... al slugilor. Cred ca acesta era un titlu mai potrivit.